Raad Yelsen vraagt uitstel afbraak van houten huisje in Velsen-Dorp C0R0LY EL-MIOR SHIRTS PH. DE KONING Reinigingsdienst van Velsen komt in plan R.O.P. De iuyter's B BROMFIETS 435.- 24 zaanlandsche Drie wekenwaarin nog veel kan gebeuren Pleidooi voor behoud van het dorp door mr. W. D. van Hattum (VVD) „Wij doen niet mee" werd gevolgd door motie Raad verkoopt grond voor garagebouw Rekening Yelsen 1956 Vleeskeuringdiensten worden samengevoegd Poffertjeskraam aan de Weteringschans moet verdwijnen Britse ambassadeur uit Djakarta in Nederland Beursberichten DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 v. Bommel Gironda Timtur schoenhandel IJMUIDEN Raad Velsen verhoogt grond en verleent medewerking Besluiten raad Velsen Onderwijsmutaties in raad Lichaam van Nederlandse kapitein gevonden m Aan dé Meervlietstraat in het pittoreske, schilderachtige mooie en lelijke dorpje, dat Velsen-Dorp heet en dat gemar keerd wordt door de eeuwenoude toren van de Engel- munduskerk, staat een houten huisje. Dat huisje zal moeten worden afgebroken, zo hebben Burgemeester en Wethouders gezegd, omdat het parkeerprobleem voor het raadhuis ern stige vormen heeft aangenomen, zelfs zodanig, dat voor het sluiten van het huwelijk bruid en bruidegom nauwelijks kunnen in- en uitstappen, doordat de trouwauto's nagenoeg op elkaar gestapeld staan. Op; bepaalde dagen is er sprake van een parkeerchaos, die allerminst past bij een trouw plechtigheid en die de gemeente onwaardig is. „Sfeer- en stijlloos", zei loco-burgemeester H. de Boer gisteravond tijdens de raadsvergadering. Dat de afbraak van dit houten huisje in het schilderachtige buurtje van Velsen aanleiding zou zijn tot een warm pleidooi voor het behoud van deze dorpsbebouwing, hadden slechts weinigen verwacht. De ge hele V.V.D.-fractie kwam over de in het vooruitzicht gestelde afbraak met een motie voor de dag tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering. Een motie die was gegoten in de vorm van een verzoek om uitstel van „executie" voor de tijd van drie weken. In deze periode zal namelijk getracht wor den het einde van dit oude pand in Velsen-Dorp te voor komen. Maar het gemeentebestuur, zelf ook overtuigd van het belang een historische bebouwing voor het nageslacht te conserveren, vreest dat na het verstrijken van die termijn, de slopershamer toch op de dakspanten zal neerbeuken. „Wij weigeren om met afbraak mee te doen, noch om erover te discussiëren, wan neer niet eerst een plan tot sanering van de oude Velsense dorpskern op tafel komt". Dit waren de woorden van mr Fr. W. D. van Hattum van de VVD-fractie. De spreker hield een geïnspireerd plei dooi voor het behoud van het bekoorlijke oude dorpje rondom de Engelmunduskerk, culminerend in een motie, waarin werd verzocht het voorstel aan te houden tot de volgende raadsvergadering, dat is over drie weken. De heer Van Hattum wees op de schoon heid van het dorpje, dat zo weinig in ons land bekend is. Maar wanneer er dan be zoekers zijn, die interesse hebben in de historie van Velsen, zeggen zij: „hadden wij het maar, dan zouden we er iets moois van maken". Het raadslid vroeg zich af wat er in feite door de gemeente Velsen wordt gedaan om die tegen elkaar leunen de oude huisjes met somtijds poppenka- merachtige geveltjes te behouden. „Deze totaliteit moet behouden worden, gerestaureerd. Wij moeten niet beginnen met afbreken zonder de stedebouwkundi- ge konsekwenties onder ogen te zien", aldus de spreker, die meende dat door de afbraak van het pand Meervlietstraat 38 allerminst een architectonisch aanvaard baar dorpsbeeld zal ontstaan. Het raads lid vond dat alle mogelijkheden om het- wat hij noemde „kleinood" oud-Velsen te bewaren, moeten worden bekeken „Laat de monumenten-commissie eens advies uit brengen", adviseerde het raadslid op rus tige toon. Filosofie In andere plaatsen, zo zei hij, is er meer samenwerking tussen het particulier initia tief en de gemeente in het belang van zulk een zaak als het behoud van kuituurmo numenten. „Het gaat niet om het domweg behouden van oude dingen, want wie dat voorstaat, staat buiten zijn eigen tijd, maar om de rust te vinden in wat vroegere le vensvormen boden". De heer Van Iiattem betrok zelfs de Spaanse filosoof Ortega y Gasset in zijn betoog. Deze filosoof heeft gezegd: „Een mens voelt gewoonlijk heimwee naar het verle- 'Advertentie in EFFEN en TON-SUR-TON 12.90 13.90 15.90 enz. KENNEMERLAAN De gemeenteraad van Velsen heeft aan de N.V. Huizenbezit „Breesaap" voor de bouw van vier garages een terrein van 235 vierkante meter verkocht, liggende aan de Roos en Beeklaan te Santpoort. De verkoopprijs was 19.50 per m2. „Waarom komt het verzoek zo achter af?" wilde mevrouw Hoek (PSP) weten. „Hadden de garages niet beter kunnen worden gepland? Er moeten betere oplos singen zijn dan de grondopslokkende ma nier, die nu is gebezigd". Wethouder Verbeek gaf onmiddellijk toe, dat hier sprake is van een verzoek ach teraf. Maar het gaat hier gelukkig om éen klein stukje grond, dat wel voor het gevraagde doel kan worden opgeofferd. Het is met plannenmaken vaak heel moeilijk. Voor de beti-effende woningen geldt een plan van 1948. Deze plannen vol doen niet meer over de volle lengte aan de eisen van bebouwing. Er wai-en een gezinswoningen in tekening gebracht en geen gax-ages. Dezelfde moeilijkheid doet zich bij nieuwe plannen niet vooi\ Bij het plan „Zeewijk" bijvoox-beeld is wel dege lijk rekening gehouden met garages. Mevrouw Hoek was met dit antwoox-d nog niet geheel tevreden, want zij wilde toch ook nog wel graag weten, waai*om men in 1960 bouwt volgens plannen van twaalf jaar geleden. Wethouder Vei-beek zette daarna uiteen, dat het niet gemak kelijk is nog wat te veranderen als een plan al voor een deel is uitgevoerd. den van de mensheid, omdat, het minder geladen met px-oblemen en gemakkelijker was". En als tegenwicht: „De mens is ge doemd niet wezenlijk gelukkig te zijn, als hij er niet in slaagt dit te zijn in de stijl van zijn eigen tijd". Gasset vraagt dan: „Als het dus niet mogelijk is ons leven in zijn geheel terug te bx-engen naar vroege re levensvoi-men, waarom dan niet gedeel telijk, voor een ogenblik om uit te rusten van het moeilijk bestaan van nu en hier". Nogmaals legde de heer Van Hattum de nadi-uk op de gedachte in zijn fx-actie, niet te willen meedoen aan het systeemloos afbreken. De spreker deelde mede, dat hogere in stanties interesse voor oud- Velsen heb ben getoond. Een commissie van de Pro vinciale Monumentenzorg namelijk, zal op vrijdag 28 oktober (morgen dus) een be zoek aan het dorpje brengen. Vandaar dat de heer Van Hattum de beslis sing over de afbraak van het pand wilde zien uitgesteld tot de volgende raadsver gadering. Mogelijk kan door een of andere activiteit van de genoemde commissie de „executie" van het houten pand worden voorkomen Zich tenslotte in een persoonlijk woord tot wethouder R. Verbeek richtend, merk- te de heer Van Hattum op, dat het hem vei-driet zou doen indien de wethouder van deze zaak een prestige-kwestie zou maken. Een brief Duidelijk was mex-kbaar dat de woox-den van de spx-eker indruk hadden gemaakt op de. overige raadsleden. Daarbij kwam dat de raadsleden voor de aanvang nog even tijd hadden gehad een brief te lezen van de heer H. J. Calkoen, die het als lid van de Monumenten-commissie Velsen een „onherstelbaar verlies voor het dorp zou vinden, indien het pand zou woi-den afge- bi-oken, omdat vólgens Monumentenzox-g Velsen-Dorp een van de gaafste en mooi ste oude dorpskernen in ons land is (ook na de vei'breding van het Noox-dzeeka- naal)". Vele raadsleden hebben over deze zaak en de motie- die in behandeling werd ge nomen-, hun gedachten laten gaan. Zo be treurde de heer M. van Dongen (CHU) de oplossing van het pax-keerpx-obleem voor het raadhuis door middel van af braak. Hij verzette zich niet tegen het voox-stel van het gemeentebestuur, maar waarschuwde tegen vex-waaxdozing van de woningert. De heer H. J. Lips (AR) voelde veel voor de stti-ekking van de motie, de heer J. van Os van de Abeelen (Pv.d.A) vond ovex-denking van de woorden van de heer Van Hattum geboden. Deze spreker riep in de herinnering, dat een van de kopstukken van de Rijksdienst voor Monumentenzox-g had gepleit voor behoud van oud-Velsen. De heer Van Os vond het maar een moeilijke zaak om za ken tegen elkaar af te wegen, die niet af te wegen zijn. Hij waax-deei'de de woor den van de heer Van Hattum, maar men moet toch ook oog hebben voor de andex-e zaken. Bijvoox-beeld het parkeerprobleem, waaraan snel een einde dient te komèn. Wat de bx-ief van de heer Calkoen betx-eft, merkte de spreker op, dat deze enkele te genstrijdigheden bevatte over het bespx-o- ken pand. Het huis bevat namelijk in het geheel geen „fi'aaie achttiende-eeuwse be- timmei-ing". Dat had de heer Van Os gis termiddag zelf geconstateerd met de an dere leden van de monumenten-commis sie, die was gaan kijken. „Agree went" De heer Van Os v.d. Abeelen deed ten slotte een oplossing, aan de hand. Moge lijk kon, volgens hem, dezelfde weg wor den bewandeld als destijds inzake huize Beeckesteijn, waax-boven ook de afbx-aak dx-eigde als een onafwendbaar gebeuren. De raad ging toen een „gentlemans agree ment" met het college aan, door uitstel te vx-agen voor twee maanden, in welke tijd getx-acht zou worden de sloop te voox-- komen. In het geval van het huisje in Oud-Velsen zou dezelfde weg gevolgd kun nen woi-den, vond de heer Van Os. Met deze oplossing verenigde zich ook de heer J. Nuijens (KVP), die overigens vond dat de motie niet nodig was geweest, daar die zijns inziens te sterk op het be leid van het gemeentebestuur was gericht. Ovex-igens voelde hij veel voor uitstel van behandeling van het voorstel en hij deed daartoe dan ook het verzoek. De heer J. Visser (AR) vond het ook het beste dat de geschiedenis zich zou herhalen. Me vrouw A. Hoek-Feenstx-a (PSP) schaarde zich achter het betoog van de heer Van Hattum. De heer N. van der Kolk (VVD) zei dat de Rijksdienst voor Monumentenzorg niet had gelet op het behangetje in het pand aan de Meervlietstx-aat, maar op het uiter lijk ex-van. Hij bepleitte dat het rappox-t van deze dienst- dat over Velsen-Dorp zeer positief is-, ter kennis van de x-aad moet wox-den gebracht. Hij verklaarde vex-dex-, dat hij eén van diegenen was geweest die destijds- vier jaar geleden-.tot.de .groep ingezetenen van Velsen hadden behoox-d, die het behoud van Velsen-Dox-p voox-stond en- staat. „Tot mijn eer en mijn schande moet ik wel zeggen". Tot zijn eer, omdat hij het de moeite waar achtte zich voor een dex-gelijke zaak in te spannen en tot zijn schande, omdat het de groep ingeze tenen niet kt is veel verder te komen. Behalve dai: lat de gx-oep contact heeft opgenomen met de Rijksdienst voor Mo numentenzox-g, die het eerder genoemde positieve rappox-t over het dox-pje heeft uit gebracht aan het gemeentebestuur. Het uitstel van de behandeling van het voox-stel zag de spreker als een „redding op de valx-eep". De wenselijkheid van een saneringsplan van hetdorp uitten diverse andere raadsleden. Men wil houvast. En inderdaad kwam het rapport ter tafel, zij het dan op de collegetafel. Dit niet eex-der, dan nadat B. en W. in beraad waren ge gaan. Wethouder R. Vei-beek voerde hier na het woox-d. Hij dankte de heer Van Hattum voor diens indringende pleidooi voor behoud van het oude Velsen. Hij zei dat noch hij, noch het gemeentebestuur voornemens was van deze zaak een prestige-kwestie te maken. De „aanval" van de heer Van Hattum, vond de wethouder zeer sym pathiek. De heer Vex-beek gaf toe, dat toen twee jaar geleden met Monumentenzox-g wex-d gesproken over de afbraak van het pand Meervlietstraat 38, de hex-en vroegen of het niet gespaax-d kon wox-den. Het ge meentebestuur heeft daarop getracht een andere oplossing voor het pax-keervraag- stuk te vinden door aan te kloppen bij het kerkbestuur van de Hex-vormde Engel- mundus-gemeente en te vragen of het mo gelijk was dat de ingang naar het raad huis via het kex-kpad zou kunnen lopen. Het kerkbestuur had bezwaar-, omdat dan moeilijkheden zouden ontstaan bij de restauratiewex-kzaamheden van de kerk (die op vier ton worden geraamd en nog steeds niet zijn begonnen). Sprekende over het x-apport van Monumentenzorg over het dorpje, deelde de wethouder mede, dat dit op 7 november 1957 is ingediend bij het gemeentebestuur. In kleur staat op een kaax-t aangegeven, welke panden voor be houd in aanmerking komen. Het perceel Meervlietstx-aat 38 staat daar niet bij Paniekstemming „Ik geloof dan ook dat de brief van de heer Calkoen betrekking heeft op het stenen huis naast de af te breken houten woning". Aldus, zo betoogde de heer Ver beek, is een paniekstemming ontstaan. „Het lijkt, dat nu dit huisje moet worden gesloopt, alle gevoel voor de historie van Velsen-Dorp is gevlogen bij het gemeente bestuur. Het pand is nooit op enige lijst van Monumentenzorg geplaatst. Over de sanering van het dorp, die nodig is als gevolg van de plannen van Rijkswater staat (die men nog niet alle kent), zei de heer Verbeek, dat de kans door middel van financieringen bepaalde monumenten te spax-en, vx-ij gering is. Wat dit betreft was de mededeling van de heer Verbeek bepaald deprimerend, namelijk dat de restauratie van bijvoor beeld het pand Torenstraat 4 en van de Hoofdbuurtweg 5 en 7 respectievelijk (door deskundigen) geschat wordt op bedragen van 53.200,- en 59.250,-. Het bedrijf Openbare Wei-ken had juist gistex-en daarover een x-apport gereed. „En dan is het nog maar de vx-aag of we daax-voor subsidie krijgen". Te zijner tijd zal de ï-aad over de restaux-atie het ja of nee moeten laten hox-en. De afbraak zou zeker niet nodig geweest zijn. indien Velsen een groot x-aadhuis had op een plaats elders in de gemeente. „Het is gewoonweg een schande dat wij nog geen bouwvolume hebben", riep de heer Vex-beek uit. Doch aan de pai-keerchaos voor het x-aadhuis dient een einde te ko men. Dat is een noodzaak. Do affaire duurt nu al meer dan twee jaax-, en zelfs in geval moi-gen bouwvolume voor het nieu we x-aadhuis zou worden vei-kregen, zou het parkex-en nog enkele jaren een pi-o- bleem zijn. Het gemeentebestuux-, zo zei de heer Vei-beek, staat ook het behoud van oud- Velsen voor en het college had dan ook geen bezwaar tegen aanhouden van het voox-stel. Er is een plan in bewerking om de wegens de kanaalverbreding gedupeer de bewoners aan nieuwe woningen en be drijfspanden te helpen. Dit plan is ge- creeëi-d nabij de tunnel- en bx-andweerga- rage. Het plan zal de raad binnenkort worden aangeboden. Tot slot benadrukte de wethouder nog eens, dat met het slo pen van het pand „niet het mes wex-d ge zet in een waax-devol element in Velsen- Dorp". Stijlloos" Voorzitter H. de Boer bestreed de zin van de heer Van Hattum, namelijk dat ex- systeemloos zou wox-den afgebroken. Maai er moet een oplossing gevonden woi-den voor de „sfeer- en stijlloze ontvangst van de bui-gex-s van Velsen in het x-aadhuis, die daar toch welkom zijn". De heer Van Hattum was blij met het vex-leende uitstel en hij maakte tevens zijn excuus voor de wellicht wat scherp gestelde bewoordin gen, maar dat, zo zei hij, was een gevolg van zijn onervarenheid als raadslid. De motie van de V.V.D. wex-d daarop inge trokken. „Maar het gaat niet om dit ene huisje. Het gaat ex-om of de afbi-aak bekeken is in het kader, in het systeem van het be houd van oud-Velsen". Het behoud van oud-Velsen. Het zal een moeilijke zaak zijn, tomeer daar Rijkswatei-staat nog meer plannen heeft. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Advertentie meesterlijke schoenen en mooie warme kleuren, die zijn afgestemd op de nieuwe heren mode. De rekening van de gemeente Velsen over 1956 sluit voor de gewone dienst met een batig slot van 498.620,17. De inkom sten bedroegen 26.711.334,75 en de uit gaven 26.212.714,58. De kapitaaldienst vertoonde een na delig slot van f 7.856.038.79. Uitgaven 87.596.035.08 en inkomsten 79.739.996,29. Ten aanzien van het batig slot van de gewone dienst zeggen B. en W., dat de voorlopige vermindering over 1956 van de algemene uitkering uit het gemeentefonds ingevolge de kleuteronderwijswet (f 335.611.10) ten laste van de dienst 1957 is gebracht. Als men voorts let op hetgeen over 1956 nog te verhalen en te betalen is gebleven, kan het netto batig slot van de gewone dienst 1956 worden gesteld op rond 193.000. De gemeenteraad van Velsen heeft aan de heer C. Flink te Santpoort een aantal terreinen verkocht, gelegen tussen de Roos en Beeklaan en de Santpoortse Dreef te Santpoort. Voor de inx-ichting van een handenarbeidlokaal in de Jan Cam- pertschool te Driehuis werd ƒ1380 beschik baar gesteld. Men verleende medewei-king aan het R.K. Kex-k- en Schoolbestuur van Sint Engelmundus te Driehuis voor de aanschaffing van leerlingensets, en bu reau met stoel en de aanschaffing van leerboeken, gramofoon en gramofoonpla- ten voor de St. Joannes ULO. Er was ook medewerking voor de aanschaffing van een podium voor het achtste leslokaal ge vraagd, maar deze werd geweigerd. De gemeenteraad van Velsen heeft woensdagavond besloten tot vaststelling van het uitbreidingsplan-in-onderdelen „R.O.P." dat betrekking heeft op het agrarisch gebied, gelegen in het ten zui den van het Noordzeekanaal liggende deel van de gemeente, met uitzondering van het tussen de zijkanalen B. en C. gelegen gebied. In het plan is plaats gereserveerd voor de vestiging van reinigings- en ontsmet- tingsdienst en het plantsoenbedrijf. Er waren eigenaars en gebruikers van gronden in plan R.O.P. geweest, die be zwaar hadden gemaakt. Ze wilden de ge noemde bedrijven onderbrengen óf bij de brandweergarage óf bij het woonwagen kamp. B. en W. hadden hier bezwaar tegen. De keer Koopman (KVP) zei gister- gisteravond dat er toch wel enkele waar heden in het adres zitten. Want B. en W. stellen nu wel, dat de Amstex-damseweg sterk aan verkeersintensiteit zal inboeten, zodat de rioolwaterzuiveringsinstallatie (bij het woonwagenkamp) en het compos- teringsbedrijf (in R.O.P.) geen last heb ben van een scheiding door deze weg, maar dit valt toch sterk te betwijfelen. Het vei-keer zal wel weinig behoefte heb ben aan de nieuwe weg, die niet alleen een rotonde bevat, een stuk, waar men niet harder dan 50 kilometer mag rijden, en stukken waar beslist verkeersopstop pingen zullen voorkomen, maar die ook een flinke omweg betekent. Wethouder Verbeek wees er daarna op, dat de Amstex-damse weg niet blijft waar hij is. Hij wordt een flink eind verscho ven waardoor de situatie anders zal wor den. Maar de heer Koopman zei daai-op weer dat deze vex-schuiving toch niet be tekent, dat de afstand tot Amsterdam er De verpachting van gronden ten oosten van het vex-keersplein Noord te Velsen- Noord tegen de grens van de gemeente Bevel-wijk is door de raad beëindigd. Aan de pachters A. J. en J. A. van Splunter is door de x-aad een terrein beschikbaar gesteld, gelegen in de polder „Meerwei- den" te Velsen-Noord. De x-aad verleende een aanvullend sub sidie van 13049 over 1960 aan de Stich ting Katholieke Openbax-e Leeszaal en Bi bliotheek Velsen. Men stelde een bedrag van f 90 per leei-ling beschikbaar voor de woonwagen klassen, vex-bonden aan de Sint Engelmun- dusschool te Driehuis. Men verleende medewerking aan het bestuur van de R.K. jongensschool te Vel sen-Noord voor de aanschaffing van zes tien nieuwe gaskachels. Medewerking werd eveneens vei-leend aan het bestuur van de Groen van Prins- tei-erschool voor ULO te IJmuiden voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Advertentie De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, die een bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea heeft ge bracht, bezichtigde in Manokwari o.m. het houtbedrijf. Hier ziet men de mi nister en de gouverneur, dr. P. J. Plat- teel bij een schaafmachine. Dat moét u gaan zien I De gemeenteraad van Velsen gaat ak koord met de samenvoeging van de vlees keuringsdiensten Velsen en Beverwijk, die voor de hand lag, nu op slachthuisgebied een samenwerking is ontstaan, die straks zal leiden tot de verbouwing van het slachthuis in Beverwijk tot IJmond-slacht- huis. Dat er dan ook nog een opmèrking los kwam, zat in een geheel ander vlak. De heer Van der Kolk (V.V.D.) vi-oeg zich af, waax-om er in de statuten nu een bepa ling moest staan, dat wanneer iemand op grond van zijn functie geen lid van het al gemeen bestuur zou kunnen zijn, zijn echt genote eveneens van het lidmaatschap was uitgesloten. „De vrouw heeft vechtend de onafhanke lijkheid bereikt" zei hij, „man en vx-ouw kunnen nu onafhankelijk van elkaar oor- delen, ook in een bestuux-scollege. Ik vind dit w.el wat consex-vatief". Voorzitter De Boer zei, dat men bij het overnemen van oude x-egelingen altijd moeilijk zit. Men kan beter eerst de oude regeling overnemen, want als er maar één woox-d wordt verandëx-d, moeten alle ande re gemeenten ook de zaak weer eerst in de raad bi'engen. Als stx-aks de gehele zaak in alle ge meenten is aangenomen, kan men wat aan het gewraakte punt gaan doen. Vol gens de heer De Boer zou de heer Van der Kolk dan wel weinig tegenstanders vinden. Dé poffertjeskraam op de hoek van de Weteringschans en de Vijzelgracht in Am sterdam, sinds enkele jax-en een belangrijk trefpunt van nozems, moet verdwijnen. De gemeente Amstei-dam heeft de eigenaar per 1 januari de grondpacht opgezegd. Het be sluit hiertoe zou zijn genomen omdat zich hier diverse relletjes hebben voorgedaan en omdat de eigenaar, de 37-jarige A. H. als heler betrokken is geweest bij smokkel van tabak en sigax-etten. Enkele jaren geleden was het Leidse- plein het voornaamste centrum van de no zems die zich voox-namelijk in en voor café Reminders ophielden. Er kwam echter al spoedig een scheuring tussen de jongelui en in Amsterdam werd gesproken over de „pleiners" en de „nozems", van wie de eer sten een ietwat hoger intellectueel en soms ook artistiek peil zouden hebben. De „plei ners" verdreven de „nozems" van het Leid- seplein en de laatsten zochten hun toe vlucht tot de een kilometer vex-der gelegen ooffertjeskraam. Sindsdien is deze gelegenheid vele malen in het nieuws geweest. Soms was er sprake van vechtpartijtjes, dan weer bleken jonge hoefjes die voor de rechtbank moesten ver schijnen in het milieu van de poffertjes- kx-aam op het slechte pad te zijn geraakt De poffértjeskraam heeft een rol ge speeld in de nieuwe film van Fons Rade makers „Makkers, staakt uw wild geraas". veel groter door wordt. De omweg naar Halfweg zit er in elk geval niet in, en die komt wel in de nieuwe weg. Deze discussie was eigenlijk een omweg, want de bedoeling van de heer Koopman was om te vragen of de adressanten niet gelijk hadden als ze de reinigingsdienst bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie wil den onderbrengen. Maar de wethouder bleek het afgezien nog van de kwestie van de weg helemaal niet met de adressanten eens te zijn. Want hij wees er op, dat straks uitbreidingen in het zuiveringsbedrijf nodig zullen zijn. Men zal wel tot biologische reiniging moe ten overgaan, de slibinstallatie zal moe ten worden uitgebreid. Daar heeft men dus ter plaatse alle ruimte voor nodig. De gemeenteraad van Velsen heeft eer vol ontslag verleend aan mevrouw E. Haleber-Kok als onderwijzei-es aan de Adolf van Nassauschool. Tot leraar In tijdelijke dienst aan de gemeentelijke avondschool voor de middenstand werd benoemd de heer P. P. J. Bos te IJmuiden- Oost. In verband met ziekte van de heer D. Glansdorf is de heer D. van der Linde van 28 maart tot 31 augustus 1960 werk zaam geweest als tijdelijk leraar aan de gemeentelijke middelbare handelsavond school. De raad heeft hem gisteravond alsnog voor de genoemde periode benoemd. Ramp bij Emmerik De Westduitse waterpolitie heeft het stoffelijk overschot van de Nederlandse kapitein Nicolaas Cornelissen van het schip de „Vaarwel I" gevonden. Het schip was op 7 oktober bij de aanvaring tussen de veerboot Tina Scarlett en de Neder landse tanker „Diamant" eveneens getrof fen en gezonken. Het dodental is nu ge stegen tot twee. Acht mensen werden ernstig en veex-tien licht gewond. Uit de Maashaven in Rotterdam is het stoffelijk ovex-schot van de 23-jax-ige schip per Derk Smid uit Leeuwarden opgehaald. Sinds vorige week woensdag werd de schipper die op het motorschip „Wilhia" voer vermist. Waarschijnlijk is hij in de duisternis overboord gevallen. Dinsdagmiddag is het stoffelijk over schot van de 28-jarige schippersvrouw M. M. Wellens-van den Broek, onder de Limburgse gemeente Stein, ter hoogte van het gehucht Maasband uit de Maas opge haald. De vrouw was op 14 oktober over boord geslagen in Maastricht, waar het schip van haar man de „Leviathan II aan de Wilhelminakade lag. De Britse ambassadeur in Djakarta, Sir Leslie Fry, die in Djakarta de Neder landse belangen zal gaan behartigen, is in Nedex-land aangekomen, daartoe uitge nodigd door de Nederlandse regering, ten einde besprekingen te voeren over de behartiging van onze belangen in Indone sië. Op het moment dat president Soekar- no de diplomatieke betrekkingen met Ne derland vex-brak, was hij in Londen. Op 15 november zal hij naar Djakarta terug- k ex-en. Desgevraagd deelde hij mede, dat hij geen plannen heeft om te bemiddelen tussen Nedex-land en Indonesië. Van bemidde lingspogingen van premier Abdul Rahman van Malakka over de kwestie Nieuw-Gui nea zei Sir Leslie niets af te weten. Sir Leslie is sinds begin maart van het vorig jaar Brits ambassadeur in Djakar ta. Daai-vóór was hij ambassadeur in Hon garije. Hij verklaax-de dat de Nederlan- dei-s, die nog op zijn ambassade werk zaam zijn, het voox-naamste werk, vooral ten aanzien van de spijtoptanten, zullen doen. Advertentie met versnelling volle naven Breestraat 108 - Beverwijk De BIMIJ heeft de vijftienduizendste bezoeker genoteerd. In dit geval was het een bezoekster, een aardige jonge dame, die gisteravond het vieze gordijn bij de ingang opzijschoof. Mejuffrouw L. Noord zij uit IJmuiden-Oost werd door het BIMIJ bestuur verwelkomd met een bloemetje, waarna zij in het restaurant werd geno digd. Daar wachtte haar een prettige ver rassing. Op het podium, ten gehore van vele honderden mensen, werd zij speciaal welkom geheten. Doch daarbij bleef het niet. Zij ontvin'g_ bovendien een mooi ge schenk, een belichtingsmeter. Al zolang de BIMIJ duurt, worden er elke avond prijzen uitgereikt aan de be zoekers. Het zijn elke dag wel zes waar devolle geschenken. Gisteren werden vijf personen verrast. Niet allen hebben hun cadeau in het restaurant afgehaald. Van daar dat wij nog even alle prijswinnende nummers vermelden: 66S8, 5765, 8752, 8757 en 8760. Het is vandaag de laatste BIMIJ-dag. Morgenvroeg begint de afbraak al weer. De laatste avond heeft altijd een bijzon der tintje. Vanavond is dat zeker het ge val, wanneer Teddy en Henk Scholten"de drie geldprijzen zullen uitreiken aan de jongelui, die ten bate van het Nederland se Rode Kruis de meeste bloembollen bakjes hebben verkocht. De winnaar of winnares wordt uitgeroepen tot „Crocus Koningin 1960". Teddy en Henk zullen de kroning verrichten. Dit gebeurt vanavond om. circa kwart over negen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7