De Gaulle zal proberen storm over Algerije te bezweren Tweede Kamer verwerpt omstreden artikel 60 meubelen Heftige tonelen in Parijs en elders bij betogingen Abdoel Rahman waarschuwt tegen mogelijke Indonesische aanval HET WEER «W MORRIS before you êuy! Interpellatie over politiesalarissen Minister Cals, sportieve verliezer, wenst studenten telegrafisch geluk Automatiek J. N. TROMP VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 302 Communisten zouden van militaire actie profiteren Veranderlijke bewolking Scepticisme In de krant van heden: WOLLEN TWEEDJASSEN HAZENBERG 5 jaar in de CENTRUM GALERIJ Hazelnoottaartje van 2.voor 1.40 Patisserie DEKKERS Regeling wetenschappelijk onderwijs Het woord is aan „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrauiden. I I ni HA ff m n mM M Ja Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I TY] T f] Q I fl T I IS Tl T Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, Tele. adm. 5437,chef bezorging tot 7 u. 7519. IW ill UL X SA W X V-^ U LI X LI XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. leier, redactie 5389, na kantooruren 5080. n- i tt r< innnoo Haarlem: hoofdred en alle afd Telef 15295 DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gnro-rekemng IJmuider Courant no 129288. Advertenüetaneven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Rechtse extremisten hebben donder dagmiddag in Parijs een vergadering Voor vrede in Algerië door onder handelingen" verstoord. De politie mannen bezig om de demonstranten te verjagen. (Telefoto ANP). De heer Blom (P.v.d.A.) heeft in de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer toestemming gevraagd de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie te interpelleren over de sala riëring der ambtenaren van politie. Over deze interpellatie-aanvraag zal volgende week woensdag worden beslist. Advertentie Kom in Kempkes5 Meubeltoonzalen te Amsterdam, Oude Schans 73-75-77 tel. 020-222166, of te Waddinxveen tel. 01828-2241, de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er hartelijk ivelkom! FOR mu LE Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus ter inzage. (Van onze correspondent) PARIJS. Vrijdag aanstaande 's avonds om acht uur zal generaal Charles de Gaulle zich via radio en televisie opnieuw richten tot het Franse volk. Dat is het grote nieuws dat gisteren bekend werd gemaakt door de minister van Voor lichting Terrenoire, onmiddellijk na de zitting van de Franse regering. Groot nieuws omdat in de huidige staatkundige verhoudingen van Frankrijk iéder woord dat de generaal spreekt al een politieke daad is van de eerste orde. Groot nieuws temeer, waar er geen twijfel aan hoeft te bestaan dat dé generaal vooral, zo niet uitsluitend, over Algerije zal spreken. Groot nieuws tenslotte omdat dat onderwerp Algerije in de mond van De Gaulle oorspronkelijk pas opnieuw be handeld zou worden nadat, vermoedelijk medio november, de UNO er eerst het zijne over zou hebben gezegd. Alles tezamen voldoende redenen om alle poli tieke commentatoren in Parijs weer aan het werk te zetten, en het is waarschijn lijk dat ze voorlopig wel even kunnen blijven. Het staatshoofd heeft zelfs zijn minis ters nog geen enkele aanwijzing gegeven over de inhoud van zijn nieuwe rede. Ver moedelijk zullen ook de leden van het kabinet, tot enkele uren voor de toespraak wordt uitgesproken, net als de rest van het Franse volk, in die onwetendheid ge laten worden. Er zijn verschillende om standigheden van binnen- en buitenlandse aard te noemen die De Gaulle kunnen hebben geprest zijn optreden voor micro foon en televisiecamera's te vervroegen. Gistei'middag en -avond hebben de Pa- rijse studenten ten getale van twaalf tot vijftienduizend en de socialisten en de christelijke arbeiders de communisten hadden zich daags tevoren teruggetrokken opnieuw gedemonstreerd voor een her opening der vredesonderhandelingen met. de Algerijnen. Van de zijde der initiatief nemers, die zich tevoren met de minister van Binnenlandse Zaken hadden verstaan de manifesttie was door de regering (Van onze correspondent) WASHINGTON Tengkoe Abdoel Rah man, de premier van Malaya, is er voor beducht dat Indonesië 'n aanval op Nieuw- Guinea zal doen. Tijdens een lunch van de persclub te Washington vroeg ik of hij de indruk had dat Indonesië tot agressie zou overgaan. Abdoel Rahman antwoord de: „Het is zeer moeilijk dit rechtstreeks te beantwoorden, maar ik vrees dat iets dergelijks zou kunnen gebeuren". Hij is van mening dat de Indonesische leiders zeer moeilijk van hun schreden kunnen terugkeren, nu zij hun volk voortdurend hebben voorgehouden dat het westelijk Nieuw Guinea als zijn grondgebied moet opeisen, en dat zij in een positie kunnen geraken waarin zij wel verder moeten Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking mei hier en daar enige regen. Wei nig verandering in temperatuur Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. gaan en „iets doen dat wij niet graag willen". Nederland zou, naar zijn mening, nooit in staat zijn dat gebied te verdedigen. De premier bleek vooral beducht te zijn voor een militaire actie omdat de communisten daar stellig van zouden profiteren. Hij be schouwt het als een heilige taak ieders medewerking te zoeken, ten einde het uit breken van een oorlog te verhinderen. In dien de communisten zich in het geschil zouden mengen, dan vreest Abdoel Rah man dat dit zeer nadelig zou worden voor Malaya, dat jaren lang tegen de commu nisten heeft gevochten. Hij wees er overi gens op dat men in Malaya tot de slotsom is gekomen dat het communisme beter bestreden kan worden door de bevolking voedsel en kleding te verstrekken, dan door op de communisten te schieten. Enig scepticisme ten aanzien van Ma laya's initiatief is wel gerechtvaardigd. Ook al heeft de premier zijn plan nog niet uit de doeken gedaan, men mag toch wel veronderstellen, dat hij zo veel moge lijk zal handelen in de geest van Indonesië dat zijn naaste buur is. De grote vraag is daarom, of in het plan van Abdoel Rahman de bevolking van Nieuw-Guinea inderdaad na verloop van tijd het recht krijgt over de eigen defi nitieve status te beslissen. Voor Nederland is dit punt zeer essen tieel, terwijl Indonesië juist uitgaat van het standpunt, dat de bevolking van Nieuw Guinea geen keus meer heeft, daar dit gebied Indonesië zou toebehoren. oorspronkelijk verboden waren alle maatregelen voor een ordelijk verloop ge nomen. De demonstratie heeft dan ook in derdaad een waardig karakter gehad. Op het binnenlandse plan zijn echter ook nog andere factoren te wijzen die het staatshoofd tot een spoedig ingrijpen kun nen hebben genoopt. Deze week heeft De Gaulle de hoogste militaire leiders uit Al gerije en het moederland bij zich in het Elysée geroepen. Hij moet hun in ronde en militaire bewoordingen hebben gezegd dat hij bij het minste teken van weer stand of insubordinatie van hun zijde in zake zijn Algerijnse politiek niet zal aar zelen hardhandig in te grijpen. Hij moet de legerleiders bovendien hebben ver klaard dat zijn politiek jegens Algerije door het ganse Franse volk wordt ge steund en een referendum, dat vermoede lijk al voor half december gehouden zal worden zou die steun onweerlegbaar tot uiting moeten brengen. Niettemin heeft men redenen te veron derstellen dat het bovenal wel overwegin gen van internationale aard zijn geweest die De Gaulle verplichten zijn tempo op te voeren. Woensdag heeft premier Kroesjtsjev in Moskou onverbloemd doen weten dat de Sovjet-Unie en communis tisch China de Algerijnse nationalisten al le militaire en andere bijstand zullen ver lenen indien binnen afzienbare tijd Frank rijk geen einde aan de oorlog zou hebben gemaakt. De Marokkaanse kroonprins heeft dat ultimatum van zijn kant nader toegelicht door het visioen van een her haling van de Spaanse burgeroorlog op Noordafrikaanse bodem op te roepen. Nog duidelijker gezegd: een gecamoufleerde of openlijke, doch in ieder geval geweldda dige, botsing tussen Oost en West kan in Algerije voor de deur staan. Wanneer al dus de binnenlandse en de internationale aspecten van de Algerijnse oorlog in haar nieuwe fase geschetst kunnen worden, wel ke perspectieven zou De Gaulle voor dit probleem, dat onmogelijk langer als een interne Franse kwestie beschouwd kan worden, dan thans kunnen openen? De president moge zijn pas onder de drang der omstandigheden dan al moe ten versnellen, de kans is gering dat hij ook een radicaal andere weg zal inslaan. Op een Algerijns Algerije blijft zijn hoop gevestigd en daarom zal hij, zoals we al eerder hebben verondersteld, reeds nu een voorlopige regering en een parlement in Algerije kunnen installeren. Met het oog op die eventualiteit heeft Jacques Soustelle dezer dagen al gedreigd dat de aanhangers van het Franse Alge rije niet zullen aarzelen ook een eigen ka binet in het leven te roepen. De gevaren van een burgeroorlog tussen ultra-rechtse en meer liberale Fransen zouden door het bestaan en de acties van drie rivaliseren de Algerijnse „regeringen" zonder twijfel nog worden verhoogd. Niettemin mag men aannemen dat De Gaulle dat risico nog verkiest boven de kansen op een inter nationaal conflict. Ook de datum van het referendum in Algerije, waarbij het volk zijn recht tot zelfbeschikking zal kunnen uitoefenen, zou door deze zelfde factoren waarschijnlijk aanmerkelijk moeten worden vervroegd. In Parijs neemt men aan dat een vroeger idee van een der Afrikaanse leiders intus sen ook in Franse regeringskringen op merkelijke vorderingen heeft gemaakt. Het denkbeeld namelijk om de controle van het referendum op te dragen aan waarnemers of zelfs troepen die door de landen van de Gemeenschap geleverd zou den kunnen worden. Die waarnemers zou den daarna dan eventueel, met toestem ming van Parijs, hun rapporten ook aan de UNO kunnen uitbrengen. Zowel Frank rijk als de UNO zou dan het gezicht heb ben gered. PARIJS (Reuter) Bij ongeregeldheden die de ergste worden genoemd sedert het aan de macht komen van De Gaulle in juni 1958, zijn naar schatting meer dan 140 mensen gewond en verscheidene honder den gearresteerd. In Parijs werden 38 politiemannen en naar schatting 80 betogers gewond en 485 mensen gearresteerd. In Lyon werden on geveer 20 mensen gewond en 30 gearres teerd. Ook in Besancon, Le Havre, Angers, Brest en Nancy kwam het tot schermutse lingen tussen betogers en politie en da-ar vielen eveneens gewonden. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving9, 11, 15 In de Vishal en op zee11 Medische verzorging 15 Film17 Kunst 17 Uitgaan in Haarlem17 Boekenhoekje 19 Beeldverhalen 19 Feuilleton 19 Horen en Zien 19 Beurs 21 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 leidsestraat (bij koningsplein) amsterdam tel 223596 KOFFERS TASSEN B/0UX BARTFLJ0RISSTR.I6 HAARLEM MAROKKAANSE STÓFFEN, alle kleuren Advertentie Dat vieren wij met u. Zaterdag ons bekend ROOMBOTERSPECULAAS met amandelen van 1.25 voor 1.— ONZE CHEF BANKETBAKKER adviseert deze week Appelbollen 55 et p. st. Hawaï Dessert 40 ct p. st. Ananas fours 58 ct p. st. Zwitserse taartpunten 58 ct p. s.t Boterstaven t.80 p. st. of een heerlijk stukje gevuld speculaas CENTRUM GALERIJ TELEFOON 4502 De speciaalzaak waar uitsluitend roomboter wordt verwerkt. O tto Weiss Het is dikwijls moeilijk een vraag even dom te beantwoorden als zij gesteld is. Advertentie Hangend schrijfbureau 54.50 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Minister Cals heeft gisteren de strijd om het geruchtmakende artikel 60 van de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs verloren. Deze bepaling, die de mogelijkheid opende, eventueel studenten uit te sluiten die niet binnen twee maal de normale tijd zijn geslaagd voor hun eerste examen, werd door de Tweede Kamer met 76 tegen 46 stemmen verworpen. De stemming was verdeeld. Vóór artikel 60 stemden 32 leden van de P.v.d.A., 13 van de K.V.P., 3 van de A.R. en 1 van de C.H.U. Tegen stemden alle leden van de V.V.D., de S.G.P., de C.P.N., de P.S.P., 27 leden van de K.V.P., 9 van de A.R. en 8 van de C.H.U. Advertentie SWAN GEEFT r>E MODE AAN IN ZAKDOEKENl Advertentie Koningin Juliana en Prinses Irene hebben het Thaise vorstenpaar don derdagmiddag uitgeleide gedaan. Een foto van het afscheid. de studenten hem daai-voor naar Delft hadden uitgenodigd na afloop van het Ka merdebat. Met klem sprak de minister tegen dat artikel 60 de studievrijheid zou aantasten. De vrijheid van studie staat voorop en artikel 60 zou alleen dienen om die vrij heid van studie voor de vele komende studenten te beschermen. De ervaring leert dat een groot aantal studenten, die eigenlijk niet geschikt zijn voor het vol gen van wetenschappelijk onderwijs, ja renlang toch blijven meelopen. De minis ter was ervan overtuigd dat een student, die door artikel 60 zou worden getroffen, het verdient. Terloops vertelde hij des nachts om vijf uur nog te zijn opgebeld door een student die alleen maar wilde zeggen dat hij tegen artikel 60 was. Een belangrijk argument voor artikel 60 vond minister Cals, dat de bepalingen daarvan kunnen worden toegeypast bij bijzondere universiteiten en hogescholen. Daarom meende hij dat het voor de gelijk waardigheid van het openbaar en het bij zonder onderwijs noodzakelijk is, dat de eventuele beperking van het volgen van het wetenschappelijk onderwijs ook aan de rijksuniversiteiten mogelijk moet zijn. Er zijn na de oorlog reeds enorme bedragen in de universiteiten en de hogescholen ge- investeerd. In 1948 bedroegen de investerin gen nog twee miljoen gulden en nu hon derd miljoen gulden per jaar. Naar ver houding zijn de wetenschappelijke staven aanzienlijk meer uitgebreid dan de aantal len studenten op de universiteiten en hoge scholen. Het Nederlandse volk brengt daar voor grote financiële offers en dan mag de Kamer niet de misvatting steunen dat de studenten volkomen vrij mogen zijn in het tempo van hun studie. „Durf een wijs besluit te nemen," sprak minister Cals tenslotte tot de Kamer. Maar het mocht niet baten: artikel 60 werd met een veel grotere meerderheid verworpen dan verwacht werd. In de K.V.P.-fractie bleek het aantal tegenstanders namelijk veel groter te zijn dan men vermoedde. Sportieve verliezer Zeer verrast waren gisteravond de se naten van het Delfts Studentencorps en van „Sanctus Virgilius" toen zij een tele gram met gelukwensen van minister Cals ontvingen. Zij hadden de minister uitge nodigd voor een bieravond. Mr. Cals kon deze invitatie niet aannemen, maar hij zou gaarne komen als het gehele wetsont werp zou zijn aangenomen. De studenten telegrafeerden terug: „De Kamer blijft een loterij. Met onze minister zijn we blij". De tegenstanders verwachtten van de door minister Cals voorgestelde maatre gel weinig nuttig effect omdat de „boe melstudent" niet meer bestaat cn de maat regel niet zou gelden voor de werkstu dent. Minister Cals verklaarde een verwerping van artikel 60 niet als onaanvaardbaar te beschouwen. De vrijheidsboom, die stu denten in Delft hebben geplant, zal niet bloeien, merkte hij op in verband met een uitspraak van een Franse filosoof dat een vrijheidsboom alleen bloeit indien hij wordt overgoten met het bloed van tyran- nen. De minister vermoedde echter niet dat

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1