Einde van het kolonialisme Wereldnieuws J Van dag tot dag Zwart-rood De KLM onderhandelt met SAS en Swissair Goudprijs opnieuw gedaald Olieproduktie in de Sahara valt tegen V.S. vergroten de koopkracht VLIEGVELD SLECHT INGELICHT OVER VLUCHT BRITSE COMET '^Praatótoel 3 f EEN BEGRIP VOOR SPORTIEVE MODE 59.75 mm 79.75 Weinig geld geen bezwaar! Tony Armstrong Jones nog steeds ambteloos burger &p de VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 De eerste grote krachtmeting der „straattroepen" van de linkse en rechtse groeperingen in Frankrijk is minder ramp zalig verlopen dan men heeft gevreesd. De Parijse politie heeft de tegenstanders uit elkander weten te houden en zo de vonk weten te doven, die bij een minder gunstig verloop der dingen zelfs tot een nieuwe Franse revolutie zou hebben kun nen leiden. Dat gevaar is echter niet geweken en zal niet wijken vooraleer op een of andere wijze de Algerijnse kwestie tot een door de meerderheid, aanvaarde oplossing of status gekomen is. De evenwichtskun stenaar De Gaulle komt in een steeds-ge vaarlijker labiliteit en men kan slechts met grote bezorgdheid hopen, dat hij het wonder zal kunnen verrichten waartoe hij meende geroepen te zijn. Dat wonder het blussen van de Al gerijnse brand zonder burgerveldslagen zou men van een zwakkere figuur als de generaal al niet meer hebben mogen ver wachten en in dat geval zou de burger oorlog in Frankrijk waarschijnlijk al woe den, doch het blijft toch nog de grote vraag of De Gaulle met al zijn kracht en heerserstalenten deze oorlog zal kunnen voorkomen. Dit doet opnieuw met huive ringen uitzien naar het moment, waarop het regiem De Gaulle zal moeten worden overgedragen en zo beschouwd kan men hem op dit moment waarschijnlijk wel als de redder der natie beschouwen. Defini tieve redding echter lijkt utopisch te worden en dan moet men aan het lot van Frankrijk het lot van Europa verbon den weten. Wat doemt op in Europees verschiet? Een linkse zege zou de Franse situatie voor Europa zeer gevaarlijk kun nen maken, ook al biedt de linkse ziens wijze op het Algerijnse probleem de mees te kans op een definitieve oplossing. Een rechtse zege immers zou de Algerijnse oorlog verlengen tot ongewisse uitkomsten en internationale complicaties van de eerste rang, waarbij de gedachte aan rechtse methoden om dergelijke moeilijk heden af te wentelen het lot van Europa al heel weinig lichtpunten laat. Een uiterst-rechts Frankrijk, dictato riaal geregeerd volgens de bekende pro cedure van fascistische intenties, belooft voor Europa een wel zeer zwarte toekomst. Niet alleen is de toekomstige ontwikkeling in andere landen volkomen onberekenbaar en zou men zelfs het afschrikwekkende denkbeeld van een Frans-Duits-Italiaanse „As" kunnen zjen opdoemen, doch boven dien moet men met grote vrees de reactie daarop in Oost-Europa vooruitzien, die de gevreesde zwart-rood-tegenstelling in ons werelddeel tot een voldongen feit zou ma ken. Meer dan ooit dwingt de huidige Franse situatie tot een zorgvuldig doch resoluut internationaal ingrijpen, voorlopig op diplomatiek gebied en via de UNO. Op het succes daarvan moeten de kleine lan den van West-Europa vurig hopen, willen zij niet het gevaar lopen straks te wor den meegesleurd in een maalstroom van nationalistische, demagogische en anti-de mocratische verwikkelingen, waaraan zij zo kort geleden nog maar nauwelijks zijn ontsnapt. Advertentie KOPENHAGEN (DPA) De leiding van de S.A.S. in Kopenhagen heeft gisteren bevestigd dat er over een samenwerking wordt onderhandeld tussen S.A.S. en Swissair enerzijds (die reeds een vorm van samenwerking kennen) en de K.L.M. ander zijds. Een vertegenwoordiger van de K.L.M. in Kopenhagen, Bjoern Kvernroed, noemde het bericht in Berlinske Tidende „in sterke mate overdreven". Hij deelde mede: „De samenwerking die punt van bespre king uitmaakt is een zuiver technische samenwerking. Zij beperkt zich tot een aantal lijnen het meest waarschijnlijk tot lijnen op het Verre Oosten". Kvernroed vervolgde dat hij geen com mentaar had op het bericht betreffende de samenwerking, zij het dat dit bericht „meer bevatte dan de journalist kon weten". Op de Londense goudmarkt is de officiële prjjs gisteren opnieuw gedaald, en wel tot 35,70 dollar (254 shilling) per ounce, ter wijl in de goudkoorts precies een week geleden een topprjjs van 40,60 dollar werd bereikt in de handel. De prijs van gisteren was nog slechts 0,70 dollar hoger dan de officiële Amerikaanse notering. De daling was 1,05 dollar vergeleken met de vorige dag. Maar op de lagere prijs ontstond enige vraag en de handel noteerde spoedig 35,75 en 36,25 bieden en laten. De markt sloot op deze noteringen en werd nog steeds „gevoelig en onvast" ge noemd. Het standpunt werd verkondigd dat in Europa nog velen van mening wa ren dat goud op 36 dollar per ounce nog steeds goedkoop is. Op de goudmarkt werd de mening verkondigd dat als Engeland het gewaagd had het disconto vandaag met 1 inplaats van Va percent te verlagen, de speculanten in moeilijkheden waren ge komen en er een groot aanbod zou zijn ontstaan. De Amerikaanse goudvoorraad De Amerikaanse goudvoorraad is, naar het ministerie van Financiën te Washing ton gisteren bekendmaakte, in de week tot 26 oktober met 108 miljoen dollar ge daald. De vooraad beliep op 26 oktober 18.473 miljoen dollar. De produktie van ruwe olie in de Sahara zal dit jaar minder groot zijn dan aan vankelijk werd verwacht. Dit heeft de Franse minister van Nijverheid, J. M. Jean- neney, aan de produktiecommissie van de Nationale Vergadering medegedeeld. De regering verwachtte aanvankelijk, dat de produktie dit jaar 8,9 a 9,9 miljoen ton zou bedragen, maar het ziet er nu naar uit. dat er 6,5 a 7 miljoen ton ruwe olie zal worden gepi-oduceerd. De oorzaak hiervan is, dat de produktie van bepaalde putten veel kleiner blijkt te zijn dan men had gemeend, zo wordt in kringen van de olie industrie vernomen. Minister Jeanneney heeft echter de ver wachting uitgesproken, dat de produktie het volgende jaar het door de regering gestelde doel van 18 a 22,5 miljoen ton wel zal kunnen bereiken, dit als resultaat van de ontdekking van het olieveld Ohanet, dat kan worden verbonden met het olie veld Edheleh. De Federal Reserve Board heeft het voornemen aangekondigd de bevoegdheid tot het uitlenen van gelden van Ameri kaanse banken in verband met de nade rende vakanties wegens Thankgivings Day en Kerstmis met ongeveer 2,1 miljard dol lar te vergroten en de balkbiljettencircu- latie met ongeveer een miljard dollar te vergroten. De maatregel werd naar werd medegedeeld genomen in verband met te verwachten toenemingen van de behoeften aan contanten en krediet in de vakantie periode en zou niet mogen worden om schreven als een maatregel tegen de re cessie. De koopkracht zal er belangrijk door worden vergroot. Advertentie in de moderne 7/8 lengte met speciale warme voering en dubbelstof capuchon wfjlllw sportief mode! in prachtige kwaliteit wol/mohair met mo dieuze Menuetto- kraag OLDENBURG (West-Duitsland) (Reu ter) Donderdag is op de basis der West- duitse luchtmacht in Oldenburg van wel ingelichte zijde vernomen dat men aldaar onvoldoende was ingelicht over de vlucht die de Britse „Cornet", met het Britse Koninklijke paar aan boord, dinsdag j.l. va nKopenhagen naar Londen heeft ge maakt. Men kon niet zeggen waarom geen ver dere inlichtingen waren verstrekt en men wist evenmin, welke instantie hiervoor zou hebben moeten zorgen. Normaal, zouden deze gegevens zijn ver strekt door het te Hannover gevestigde bureau voor toezicht op het luchtverkeer. Dit is een controle-instantie van de West- duitse burgerluchtvaart. Hier werkt ook personeel van de Britse luchtmacht, dat toezicht houdt op militaire vluchten. Men verwacht dat de gemengde Brits-West- duitse commissie, die een onderzoek naar het voorgevallene instelt, ook bij dit or gaan inlichtingen zal inwinnen. Monchen Gladbach (UPI) Gedurende de vlucht van de Comet „Orion" is het radarcontact met het toestel gedurende enige tijd verbroken geweest, aldus is gis teravond meegedeeld. De twee stations waar het om gaat, zijn in de buurt van de Westduitse plaats Jever gelegen. Zij staan onder Britse leidingen en hadden tot taak de hele vlucht van het Koninklijke toe stel op het radarscherm te volgen. Naar verluidt zou er een „hiaat" zijn geweest in de overschakeling van de vluchtcontro- le tussen beide stations Advertentie Termijnbetaling zonder kosten of rente bij Gr. Houtstraat 105 Tel. 11485 voor slaapkamers, bedstellen en litsjumeaux Tony Armstrong-Jones, de echtgenoot van Prinses Margaret, is zes maanden na zijn huwelijk nog steeds een ambteloos burger. Hij heeft er nu volgens vrienden schoon genoeg van. Voor zijn huwelijk, op 6 mei, met Margaret werkte Tony Armstrong-Jones hard en met succes als fotograaf. Hij was toen in onderhandeling met Britse televisie-autoriteiten, omdat hij tv-produktieleider wilde worden. Zijn vooruitzichten voor deze functie waren toen uitstekend. Hij had echter toen nog niet gesproken over zijn voornemen, rnet prinses Margaret in het huwelijk te tre den. Toen dit officieel wérd bekendge maakt, verzandden de besprekingen. Na zijn huwelijk gingen er geruchten dat Tony op een makelaarskantoor zou gaan werken. Vervolgens was er sprake van dat hij bij zijn oom, Oliver Messel in Covent Garden zou komen. Anderen deel den mee, dat Tony decorontwerper zou worden en weer anderen, dat hij het in het publiciteitswereldje zou gaan zoeken. Maar van al deze geruchten is nog niets bewaar- heid.Hij blijft echter volgens zijn vrien den uitzien naar een geschikte bezigheid. Als een vloedgolf die door niets te stuiten is, grijpt de emancipatie van de koloniën van de Europese staten om zich heen. Waar men haar weerstreeft eens in Indone sië en in Indochina, thans in Algerije is het, alsof de kracht van deze beweging toe neemt in plaats van te vermin deren. Frankrijk ondervindt thans in het laatste land weer met alle duidelijkheid, dat men van alles kan doen met bajo netten, behalve erop zitten. Ook een leger van een half miljoen of meer soldaten, de bloem van de Franse natie, is niet in staat om de wensdroom van het Algérie franqaise tot werkelijkheid te maken en men kan het politieke inzicht van generaal De Gaulle, in zijn hart toch de felste voor stander van een groot Frank rijk, alleen maar bewonderen wanneer hij blijk geeft, hier voor begrip te hebben en streeft naar een onafhankelijk Algerije dat met Frankrijk wil samenwerken in een nieuwe associatie, op voet van gelijk heid. Want inderdaad ligt hier voor de Europese landen nog de enige mogelijkheid om nauwe banden aan te houden met voormalige koloniën. Het is alleen te vrezen, da in Al gerije, zoals eens in Indonesië, het vergoten bloed in de weg zal staan aan een goed weder zijds begrip na het einde van de koloniale periode. Is dit alles voor Europa een nadeel? Tot op zekere hoogte, ja. Wanneer, zoals recente on derzoekingen van professor Tinbergen duidelijk aantonen, de welvaart in Nederland se dert 1929 minder is gestegen dan die in de ons omringende Europese landen, dan is dat óók toe te schrijven aan het verlies van Indonesië. Een soortgelijk verlies zal Frank rijk moeten aanvaarden wan neer het Algerije vrij laat, en Engeland moet er de nadelen van ondervinden dat het niet langer in Ghana, in Nigeria, in India en in Burma de scepter zwaait. Het zou ook dwaas zijn te willen beweren dat België geen bezwaar ervan zou on dervinden, Kongo te hebben verloren. Maar al deze nadelen waren ook geheel onvermijde lijk en, wat bijna even belang rijk is en veel hoopvoller klinkt, geenszins onoverkome lijk. Men neme ons eigen land tot voorbeeld. Al is hier dan de welvaart wat minder ge stegen dan in de vergelijkbare landen van West-Europa, toch is het voor iedereen duidelijk dat de grote meerderheid van ons volk het thans veel beter heeft dan een dertigtal jaren geleden. Het land is gemoder niseerd tot in de verste uit hoeken, beschikt over een vrij goed wegennet, e.en spoorweg net dat geheel up to date is, heeft een industrie waarvan men in de jaren dertig niet dorst te dromen, en, last but not least, het is geheel en al bevrijd van de nachtmerrie van die dagen: een grote, kna gende en slopende werkloos heid, die het leven van hon derdduizenden liet verlopen in onnut rondhangen, in steun trekken, in zich te veel voelen. Een onoverkomelijk nadeel blijkt het verliezen van kolo niën dus ook niet te zijn. Men denke zich in, hoeveel energie en kapitaal wij in het verleden ten koste hebben gelegd aan de ontwikkeling van het toen malige Nederlands-Indië. Die kosten in mensen en in kapi taal wat bespaarde arbeid is zouden zonder twijfel zijn verveelvoudigd wanneer Ne derland in de gelegenheid was gesteld om Indonesië weer op te bouwen, na de grootscheep se vernietigingen welke oor log, bezetting, en opnieuw oor log over dat land hadden ge bracht Al die energie en al dat kapitaal konden na 1950 worden aangewend om in Nederland zelf de produktie te moderniseren, uit te breiden, te vervolmaken. Daarbij werd de steun genoten van het Mar shall-plan, terwijl ook buiten landse investeringen in de eerste plaats weer Amerikaan se voor een welkome aan vulling zorgden van onze eigen besparingen. Het resultaat van dit alles is een land, dat weer geheel voor zijn taak in de wereld berekend is. Zeker, er zijn nog vele wensen, op het gebied van de wegen- en de tunnelbouw, en niet in de laat ste plaats ook op dat van de uitbreiding en de verbetering van de woongelegenheid. Maar wie zal zeggen of niet juist die onvervulde behoeften straks, bij een daling van de wereld conjunctuur, welkom zullen zijn omdat zij nieuwe werk gelegenheid opleveren? Is het verlies van de kolo niën, economisch gesproken, dus niet louter nadeel, ook in politiek opzicht kan men het verlies in winst doen verkeren. Zolang er koloniën van beteke nis bestonden, waaraan de landen van West-Europa vast hielden, was het voor de com munistische staten in de Ver enigde Naties een gemakkelijk spel om het anti-kolonialisme te prediken en zich zo de aan hang te verzekeren van vele zogenaamde neutralen in Azië, Afrika en Latijns Amerika. Maar nu, nu het kolonialisme op zijn laatste benen loopt, en in het algemeen slechts landen van zeer ondergeschikte eco- nomische betekenis, zoals Nieuw-Guinea, nog een kolo niale status hebben, nu kunnen deze neutralen ervan worden overtuigd dat West-Europa niet de koloniale boeman is waarin zijn volgens de Russen moeten geloven. De huidige zitting van de Assemblee der Verenigde Naties biedt daar van een zeker getuigenis, en reeds trachten de Russen het geweer op de andere schouder te leggen: niet langer de kolo nisten maar de imperialisten zijn de verfoeiden. Imperialis tisch is, volgens hen, ook een land als de Verenigde Staten, dat er zich al langer dan de landen van West-Europa van heeft weerhouden om nog ko loniën te bezitten, doch dat door middel van allerlei econo mische en politieke invloeden het lot mede bepaalt van vele in naam geheel onafhankelijke staten. Het zij zo; het Westen zal het nimmer de Russen naar de zin kunnen maken, en het zou ook geheel verkeerd doen daarnaar te willen streven. Maar het kan voortaan wel met alle dui delijkheid getuigen, dat het zélf voorstander is van de on afhankelijkheid van een zo groot aantal voormalige kolo niën als verkiest onafhanke lijk te zijn. Ondanks alle pro paganda van de communisten weet men in elk land ter we reld, dat Kongo onafhankelijk is geworden omdat België het zo gewild heeft, Nigeria omdat Engeland het die onafhanke lijkheid geschonken heeft, en Senegal omdat Frankrijk het zo bepaald heeft. Het is in dit verband van onmiskenbaar be lang, ook niet te aarzelen om de restanten van het kolonia lisme, die voor de Westeuro- pese landen van geen enkele wezenlijke betekenis zijn. te helpen opruimen. Een argu ment te meer dus. om ook Westelijk Nieuw-Guinea zo gauw mogelijk onafhankelijk te maken. Werken de landen van het Westen doelbewust verder aan deze politiek, dan welen zij enerzijds dat hun eigen kracht eerder zal toenemen dan ver minderen want niets is zo schadelijk voor de doelmatig heid van een defensie als ver snippering van krachten over grote uitgestrektheden ter wijl zij aan de andere kant een veel betere kans maken om be grepen te worden door de vele onafhankelijke landen met een gekleurde bevolking, die eens zelf koloniën waren. Van es sentieel belang is ook, in de eerste plaats voor de Verenig de Staten, het opruimen van alle restanten van rasdiscrimi natie. De Europese bondge noten in de NAVO hebben zichzelf met als enige uit zondering Engeland niets te verwijten, en zij zouden zeer wel bij de grote Amerikaanse bondgenoot erop kunnen aan dringen zich van deze ernstige blaam te zuiveren, in het be lang van allen. Wanneer men het Westen niet langer kolonialisme en rasdiscriminatie kan verwijten, dan is ook de tijd gekomen voor een positieve, opbouwen de politiek jegens de landen in ontwikkeling wat weer bij na altijd de voormalige kolo niale gebieden, met een ge kleurde bevolking, zijn. Wij ge loven niet in een politiek, waarbij met grote bedragen de „vriendschap" van die landen wordt gekocht; ook bij een politiek van economische hulpverlening moet duidelijk vooropstaan, dat wordt gehan deld zowel in het belang van de gever als van de ontvanger. Verdoezelt men dit, dan ont staat er een valse voorstelling van zaken. Men kan aan de economische hulpverlening wel degelijk voorwaarden verbin den, geen politieke, maar wel economische, of budgettaire, of ook sociale. Het Dillon-plan voor Latijns Amerika, dat al lerlei fiscale en maatschappe lijke hervormingen verlangt van de landen die hulp zullen genieten, is er een goed voor beeld van. Op deze wereld is nu eenmaal niets voor niets te krijgen, en nergens weet men dit beter dan in de voorheen gekoloniseerde landen. Het ware dan ook pure dwaasheid om tegen de Russen te willen opbieden en een soort hulp te verlenen welke geen enkel nuttig effect zou sorteren. Veel van de hulp welke in het recente verleden is of welke nu ook nog wordt verleend, is helaas van dit laatste type. Het Westen kan zich ook, zonder zelfverheerlijking maar eveneens zonder valse schaam te, opwerpen als kampioen van allerlei denkbeelden welke de bevolking van de achtergeble ven gebieden bijzonder aan spreken. Dit zowel op het ge bied van de rechten van de mens het is dwaasheid om de kleurlingen te gaan voor trekken en de blanken bij hen achter te stellen, gelijk dat nu lijkt te gebeuren bij de samen stelling van het troepencontin gent van de Verenigde Naties in Kongo, en het kan geen kwaad dit óók eens duidelijk te zeggen als op het terrein van de internationale econo mische samenwerking. Het ganse lot van vele achterge bleven landen hangt aan de fluctuaties op de wereldmarkt van de enkele produkten, welke deze landen voort brengen. Internationaal zou men zeer wel een stabilisatie van de prijs van suiker, koffie, tin of koper op de wereld markt kunnen bereiken zonder enig essentieel belang van de industrielanden te schaden en men zou de vooruitzichten voor de landen in ontwikkeling te vens ten zeerste verbeteren. Al met al lijkt nu de tijd ge komen om op verstandige wijze, zonder pathos, maar welbewust, van het Westen uit het initiatief te nemen voor een nieuwe, sterkere opbouw van de landen van de vrije wereld. Nu het kolonialisme ten einde is, ligt de weg voor ons open. De ploeteraar De structuur van onze maatschappij is in de loop van enige tientallen jaren zoda nig veranderd, dat er bij de wet voorzie ningen zijn getrojfen voor allerlei zaken die de staatsburger vroeger in zijn eentje tegemoet diende te treden. Kindertal, ziek te, werkloosheid waren aangelegenheden die tot de particuliere sfeer behoorden. Op welk tijdstip een winkelier zijn zaak wilde openen en sluiten, was iets dat alleen hemzelf aanging. Vakantie was een voor recht dat aan de schooljeugd en een ge ring aantal volwassenen ten deel viel. Het gros van de mensheid ploeterde voort en wanneer dit geploeter zelfs niet in de eer ste levensbehoeften kon voorzien kwam de liefdadigheid in actie. Dat het type eenzame ploeteraar thans is uitgestorven, kan men echter niet zeg gen. Ik geloof dat men dit soort lieden tegenwoordig onder het hoofd „kleine zelf standigen" vergaart. Betreedt men artis tieke en daaraan grenzende milieus, dan krijgt men te deze zake ivel eens de term „free lance" te horen. Maar of ze nu met een inheems of met een exotisch etiket worden beplakt, de rijpe vruchten van de boom der sociale wetgeving glippen hun vrijwel volkomen door de vingers. Dit geldt evenwel niet voor allen in ge lijke mate. Zo heb ik mogen vernemen van een regeling ten behoeve van een be paalde categorie arbeiders in de wijn gaard der kunst. Het zij mij gegund hier enigszins in het vage te blijven. Het be treft zeer gevoelige lieden, licht geneigd een woord, al is het nog zo welgemeend, ten kwade te duiden. Iedere boosaardige bedoeling te hunnen aanzien is mij noch tans vreemd en ik zet dus mijn relaas in alle gemoedsrust voort. Het geviel dan dat ik onlangs bezoek kreeg van een kleine zelfstandige kunst schepper, die sinds jaren van overheids wege materieel werd bijgestaan. Aan de ze bijstand was nu een einde gekomen. Niet plotseling, maar na een tamelijk langdurig voorspel, gedurende hetwelk men de begunstigde met toenemende dici- delijkheid te verstaan had gegeven dat zijn prestaties ver bleven beneden het ni- veau dat de beheerders der overheidspen- ningen als criterium voor steun stelden. Tenslotte zei men hem ronduit dat hij zich maar voor geregelde arbeid bij het daar voor ingestelde bureau moest opgeven. Het was een droevig geval, te meer om dat het oordeel der beheerders mij volko men juist voorkwam. Maar ik, in mijn onambtelijkheid, zou zeker niet de kracht hebben gevonden deze ploeteraar zijn ka rige uitkering te onthouden. In een wereld die met miljoenen rekent, leek mij een handjevol guldens van geen enkel belang. Sedert vierentwintig uur houd ik echter rekening met de mogelijkheid dat ik mij grondig vergis, zowel wat de algemene als ivat de speciale kant van dit geval be treft. Immers, toen ik gisteren het huis van de gedupeerde ploeteraar passeerde, zag ik dat hij juist plaats nam achter het stuur van een groot formaat goed onder houden automobiel. Hij hief groetend zijn hand naar mij op en reed weg. Informa ties leerden mij: ten eerste dat dit vehi kel 's mans eigendom was, ten tweede dat zijn maatschappelijke positie nog steeds niet was veranderd. Hetgeen mij heeft gesterkt in mijn over tuiging dat zaken als deze buiten mijn competentie vallen. M. Mok Cuba. Radio-Boekarest heeft medegedeeld dat Roemenië en Cuba diplomatieke be trekkingen hebben aangeknoopt en am bassadeurs zullen uitwisselen. Lemus. De woensdag door een staats greep uit zijn functie gezette president van El Salvador (Midden-Afrika), Jose Maria Lemus, is donderdag per vlieg tuig op het vliegveld van de Costari- caanse hoofdstad San Jose aangeko men. Hij heeft gevraagd als politiek vluchteling in de Middenamerikaanse republiek Costarica te mogen blijven. Voedseloverschotten. De UNO-Assemblee heeft donderdagavond met algemene stemmen een door de Verenigde Staten ingediende resolutie goedgekeurd. Deze beoogt de voedseloverschotten van som mige landen door middel van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de UNO, ter beschikking te stellen van landen met voedseltekorten. Hulpactie. Blijkens een rapport dat is uit gebracht door UNO-secretaris-generaal, Dag Hammarskjoeld is de actie van het vluchtelingenjaar een van de best ge slaagde bulpcampagnes geweest, met een voorlopig totaal van 83 miljoen dol lar aan bijdragen. Verwacht wordt dat het eindbedrag nog aanzienlijk hoger zal zijn. Opgravingen. De Zweedse amateur-archeo loog Koning Gustaaf Adolf VI heeft donderdag te Rome de ontdekking be schreven van drie van de oudste ste den van Italië, waarvan twee na bijna 2.400 jaar aan de vergetelheid zijn ont rukt. Twee van de opgravingen betref fen vrijwel zeker de verloren Etruski- sche steden Cortuosa en Contenebra. Kerncontrole. Het Britse gezagsorgaan voor kernenergie heeft een program op gesteld voor het verbeteren van de methoden ter opsporing van kernont ploffingen. De kosten voor het eerste jaar bedragen ruim 3Vs miljoen gulden. De Britten willen hiermee bijdragen aan het program voor seismisch onder zoek, dat misschien op de conferentie te Genève over het staken van de kern proeven door beide partijen zal worden aangenomen. Nepal. De regering van Nepal heeft een poging tot opstand in het district Gor- kha, in het westen van het land be dwongen. Een drieduizend man sterke menigte had hier de regeringsgebouwen omsingeld. De politie opende het vuur, waardoor zeven personen het leven ver loren, terwijl er zes werden gewond. Regenval. Zuidwest-Engeland bereidt zich voor op nieuwe overstromingen na een 24 uur durende regenval. Slagregens en hevige windvlagen hebben vele rivieren buiten hun oevers doen treden. In de vallei van de rivier de Exe in het graafschap Devon vormt het water een geweldig meer dat vele kleine dorpen van de buitenwereld afsnijdt. Een ri viertje trad voor het eerst in 36 jaar buiten zijn oevers.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3