Eind 1964: Amsterdam-München per auto 8^uur Wereldraad voert actie voor nieuw centrum in Genève Forse verhogingen van Duitse Spoorwegtarieven Grote koersschommelingen op de Italiaanse beurzen Conferentie der kerken in Zuid-Afrika Nederlandse zeelieden onschuldig verklaard Zaandamse „waar schuwer" wordt niet vervolgd m Gevolg van duistere speculaties Eisenhower naar de NAVO-conferentie in Parijs? Pacifistische partij in West-Duitsland Londen voor Westduitse kernbewapening Adenauer zou onderhoud met De Gaulle wensen VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 5 Van Nederland wordt 300.000 gulden verwacht in de etalages van Vogelzang af 295.- Regering weigert toegang aan bisschop Reeves Kennedy steunt dsKing MET VIJFENTWINTIG PERCENT in de etalage3 van Vogelzang Officieel afscheid van Europees strijdtoneel Nieuwe aankomsthal op Schiphol in de etalages van Vogelzang Parijs ziet geen gevaar gezien de samenwerking Van onze Amsterdamse redacteur) In het voorjaar van 1961 zal aan de buitenrand van de internationale wijk van Genève een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken. Van de bouw kosten, die op tien miljoen gulden zijn be groot is bijna 8,7 miljoen gulden bijeen deels opgebracht door de 178 bij de Wereldraad aangesloten kerken, deels door giften van personen en instellingen buiten de kerkgenootschappen om. Deze mededelingen deed dr. W. A. Vis ser 't Hooft, secretaris-generaal van de ..Wereldraad, gisteravond op een perscon ferentie te Amsterdam waar hij tijdens een eendaags bezoek aan ons land had vergaderd met de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, die hier de geld inzameling organiseert. Nederland heeft zich tot taak gesteld 300.000 gulden bijeen te brengen. Dat be drag is nog lang niet bijeen en gezien de grote bedragen die onder andere in de Verenigde Staten, Duitsland, Denemarken, Zwitserland en Engeland zijn gestort, is thans besloten de inzameling los staan de van de bijdragen van de aangesloten kerken een injectie te geven. Dr. Visser 't Hooft schetste uitvoerig onder welke moeilijke omstandigheden thans in Genève wordt gewerkt. Het secre tariaat is thans gevestigd in een villa maar om alle 195 medewerkers te kunnen huisvesten moesten aangrenzende huizen worden gebouwd. Dit maakt echter het geheel onoverzichtelijk en belemmert een efficiënte werkwijze. In het nieuwe gebouw komt ruimte voor 250 medewerkers en dit aantal zal spoedig zijn bereikt wanneer het plan tot samen smelting van de Internationale Zendings raad met de Wereldraad wordt uitgevoerd. Voorts zal de bibliotheek hier worden on dergebracht en met het oog op het steeds groeiende aantal bezoekers krijgt het nieuwe hoofdgebouw een ontvangstzaal, een kantine, een expositieruimte en een oecumenische kapel. Dr. Visser 't Hooft stelde zelf de vraag aan de orde of het wel verantwoord is zoveel geld in een gebouw te steken, ter wijl er zoveel nood op velerlei gebied heerst. Hij stelde daartegenover dat dit geld betrekkelijk laag is in vergelijking met de bedragen die de kerken bijeen brengen voor andere doeleinden. Er werd van de kerken bijvoorbeeld 32 miljoen gul den verlangd voor het Wereldvluchtelin- genjaar, waarvan in juli al 19 miljoen gul den bijeen was. Een goede organisatie, aldus dr. Visser 'Hooft is de grondslag 'Advertentie BONT. Warm, lu xueus, rijk om te heb ben. Vele soorten zijn er. En van elke soort zijn de vellen van gega randeerd le kwaliteit. En elk model beeft de perfectie van Vogel zang, die u apart doet zijn. Lang, af f595.-; 3/4, af f495.-; kort, Grote Houtstraat t.o. Anegang De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, onze landgenoot dr. W. A. Viser 't hoofd uit Genève, heeft op een persconferentie te Amsterdam desge vraagd verklaard te verwachten, dat de conferentie van een delegatie van de We reldraad met de kerken in de Unie van Zuid-Afrika over spanningen binnen de anglicaanse en px-otestantse kerken aldaar begin december kan doorgaan. Hij grondt deze mening op berichten over het bezoek aan Zuid-Afrika van de plaatsvervangend secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Bilheimer, die volgens de Londense Times heeft meegedeeld dat de Zuidafrikaanse kerken concessies hebben gedaan. Het doorgaan van de conferentie was twijfelachtig geworden na het uitwijzen door de Zuidafrikaanse regering van de anglicaanse bisschop van Johannesburg, Reeves, die partij koos tegen de apart heidspolitiek van de regering. De angli caanse kerk eiste, dat bisschop Reeves bij de conferentie aanwezig zal zijn en dat de andere protestantse kerken, waaronder ook de grote Nederduits Gereformeerde kerk, bij de regering zouden protesteren tegen de uitsluiting van bisschop Reeves. Dat protest is uitgegaan, maar de rege ring heeft het afgewezen met name de anglicaanse kerk, concessies hebben ge daan. „We kunnen deze bijeenkomst in begin december niet laten afhangen van het al of niet aanwezig zijn van bisschop Reeves. Daarvoor zijn de belangen voor de We reldraad in de Unie te groot" zo zei dr. Visser 't Hooft. „We verwachten, dat de Zuidafrikaanse regering voor alle leden van de wereldraaddelegatie visa zal ver lenen, ook voor de Nigeriaan Francis Ibiam en voor bisschop Lak Dasa Del Mei uit Ceylon. DECATUR (Verenigde Staten) (UPI) De Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King is donderdagavond op borg tocht vrijgelaten uit de staatsgevangenis van Georgia, hangende zijn beroep tegen een veroordeling van vier maanden voor een verkeersovertreding. Te Atlanta verklaarde mevrouw King, dat Kennedy, Democratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, haar had opgebeld en beloofd al het moge lijke te zullen doen om te helpen. voor een goede hulpverlening en daarvoor is een nieuw centrum onontbeerlijk. De secretaris-generaal zette uiteen hoe snel en hoe omvangrijk het werk van de Wereldraad met „zijn belangrijke theolo gische, maar ook met zijn belangrijke praktische kanten", na de oorlog is ge groeid. De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft besloten de geldinzame ling voor het nieuwe gebouw te stimuleren door tienduizenden Nederlanders via fol ders en brieven op te wekken een bij drage te leveren. Van dit comité van aan beveling maken onder meer deel uit de voorzitter van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk, dr. A. A. Koolhaas, de voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, S. M. A. Daalder, de voorzitter van de Commissie tot de Zaken der Remonstrantse Broederschap, dr. ir. J. E. Carrière, de voorzitter van de synode der Evangelisch Lutherse kerk dr. C. Riemers, de aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Katholieke Kerk mgr. dr. A. Rinkel en de voorzitter van de Unie-Commissie der Baptisten Gemeenten in Nederland, de heer E. de Haan. Van de 73 volgende namen noemen wij nog mr. J. Bierens de Haan (Bloemendaal), ir. A. H. Ingen Housz (Beverwijk) en mr. A. H. van Nierop (Aerdenhout). Proces in Brownsville De uitsluitend uit mannen bestaande jury in het proces van Brownsville tegen de twee Nederlandse zeelieden, W. H. en A. van D., verdacht van moord op de 35- jarige onderwijzer Salvador Loya heeft beiden onschuldig verklaard. Het „onschuldig" dat de jury uitsprak, moest in het Nederlands worden vertaald, omdat de beklaagden het niet verstonden. Toen zij in hun moedertaal het „onschul dig" uit de mond van de tolk vernamen, verscheen een brede glimlach op hun ge zichten. Zij liepen op de rechter toe, druk ten hem de hand en stamelden: „Dank u wel". De beide Nederlanders hadden toege geven dat zij in gezelschap van Loya zijn geweest en zeiden dat zij hem geslagen hebben omdat hij hen oneerbare voorstel len had gedaan. Zij hebben echter ontkend dat zij de man getrapt hebben of een wapen tegen hem hebben gebruikt. De officier van Justitie had veroordeling tot gevangenisstraf gevorderd wegens moord. Acht van de vijftien getuigen had den verklaard dat het slachtoffer de repu tatie had een homosexueel te zijn. De heer S. van de Pol van de Holland AmerikaLijn, bij welke maatschappij de beide zeelieden in dienst zijn, zei, dat Van D. en H. aan de immigratie-autoriteiten zullen worden overgedragen. Die zullen dan hun papieren in orde maken, zodat de beide jongemannen naar Nederland kun nen terugkeren. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering keur de gisteren een verzoek van de Bundes- bahn (de Westduitse spoorwegen) goed, om over de gehele linie haar tarieven te verhogen. Dit komt ondermeer neer op een verhoging met 25 pet. van de zoge naamde sociale tarieven voor het beroeps- verkeer (abonnementen van werklieden en dergelijke); een uitzondering wordt slechts gemaakt voor jeugdabonnementen. Ook het goederenverkeer via de spoorwegen wordt in de Bondsrepubliek aanzienlijk duurder, waarhij het opmerkelijke is dat er van de zijde van het bedrijfsleven geen bezwaren zijn vernomen. Het tarief voor expressgoed wordt met liefst 26 pet. verhoogd, dat voor het goederenvervoer over lange afstanden met elf pet. en voor het vervoer van zogenaamde lichtere han delsgoederen met zes pet. De Bundesbahn hoopt hiermee haar in komsten met 200 miljoen mark per jaar te zien vermeerderen. Zij smaakte giste ren het genoegen dat bondskanselier Ade nauer zijn verzet tegen de tariefverho ging opgaf. Het was namelijk Adenauer geweest die tien dagen geleden het verzoek van de spoorwegen tot prijsverhoging, dat de goedkeuring van de ministers Erhard (Economische Zaken) en Seebohm (Ver keer) had gekregen, afwees. De kan selier meende dat thans geen enkele prijs verhoging kon worden getolereerd; zouden de spoorwegen wel tot tariefsverhoging overgaan, dan zou de regering haar op roepen aan industrie en handel om maat te houden met de prijzen onmogelijk kracht kunnen bijzetten. Er ontstond door Adenauers houding tien dagen geleden een grote verwarring, die thans is opgeheven. De kanselier zette overigens wel zijn wil door waar het de handhaving van de abon nementsprijzen voor scholieren betreft. De Westduitse spoorwegen kampen al jaren met grote tekorten op hun exploita- tiex-ekening. Dit jaar was een tekort ver wacht van 350 miljoen max-k, men hoopt de schade te kunnen beperken tot 200 miljoen. In vox-ige jaren beliepen de te- kox-ten zelfs 500 a 600 miljoen mark. In het bijzonder de zogenaamde sociale ta rieven voor ax'beidex-s en scholieren en an der foi-ensenvei-keer kost de Bundesbahn miljoenen. Te weten een jaarlijks vei-- lies van840 miljoen max-k! Dat moet onder andex-e worden goed gemaakt door de winst op de grote lijnen. Nog onlangs heeft de regeringscommissie onderzocht welke wegen bewandeld moeten worden, om aan de tekorten een einde te maken het PAKJE van Chanel in dè vier mode- tinten van vandaag blauw, grijs, groen en bruin. Jasje met wol len tres afgewerkt. ,,Tout Paris" is dit jeugdige pakje, waar mee u apart bent. Ma ten 36 t/m 44. 79.75 Grote Houtstraat t.ö. Anegang De officier van Justitie bij de recht bank te Haarlem zal geen rechtsvervol ging instellen tegen de Zaandammer J. H. Deze werd begin augustus door de Zaan damse politie gevei-baliseex-d, omdat hij kinderen, uitgerust met waarschuwings- box-djes, langs de weg had geplaatst om automobilisten te waai-schuwen, dat de po litie een conti'ole hield op de naleving van de maximum snelheidsgrens. Het feit dat procesverbaal was opgemaakt, heeft indertijd beroering in verkeerskringen ge wekt. Deskundigen betoogden dat de po litie niet in haar taak gehinderd was, maar dat door deze waarschuwingsbord jes juist overtredingen wax-en voorkomen. Zelfs was de Zaandammer al gratis ver dediging toegezegd als de zaak zou voor komen. en hoe de Bundesbahn weer financieel onafhankelijk zou kunnen worden. De re gering steunde die commissie, maar heeft lang geaax-zeld toen het er op aan kwam de eex-ste stappen te zetten op het pad naar verbetering van de financiële positie der spoorwegen. En wel, zo zegt men x-onduit te Bonn, omdat Bondskanselier Adenauer met het oog op de Bondsdag verkiezingen in 1961 van geen enkele px-ijsverhoging, ook niet bij noodlijdende spoorwegen, wil weten. Thans evenwel zal een ax-beider voor een werkliedenabon nement voor een reis van 35 kilometer van zijn woonplaats naar zijn wei'k, in plaats van tot dus ver 34,20 max-k per 1 november aanstaande 42,80 max-k moe ten betalen. Advertentie BONN (ANP) Voor eind 1962 hoopt men in West-Duitsland gereed te komen met de aanleg van het autobahn-traject Oberhausen-Emmerik, waardoor Nederland via Arnhem een nieuwe aansluiting krijgt op het voor het internationale verkeer en wegtransport zo belangrijke westelijke wegennet. Dit is door deskundigen van het Westduitse ministerie van Verkeer mede gedeeld. Inmiddels is men ook druk bezig met de aanleg van een Autobahn tussen Fx-ankfort en Neurenberg. Wanneer dit traject gereed zal komen welk feit niet voor de zomer van 1964 kan worden verwacht zal men per auto in 8V2 uur van Amsterdam, via Keulen, Frankfort en Neurenberg de Beierse hoofdstad München kunnen berei ken. De werkzaamheden aan het traject FrankfortNeurenberg zijn reeds ten dele gereed. Bij de aanleg valt vooral op hoe men tx-acht deze wegen harmonisch op te nemen in het landschap en lange rechte stukken te vermijden, die de vermoeidheid van de autobestuux-der zouden bevorderen. Belasting Voor de financiering van de wegenaanleg in de Bondsrepubliek heeft men een hechte basis verkregen dank zij een nieuwe wet, waax-bij is bepaald, dat de geïnde oliebelas ting op een bedrag van zeshonderd miljoen mark na voor wegenaanleg moet worden bestemd. Aangezien de opbrengst van deze belasting de laatste tijd 2,6 miljard max-k per jaar bedx-aagt. komt dus jaarlijks min stens twee miljard mark beschikbaar voor de bouw van wegen. Door deze regeling kan men op langere termijn plannen op stellen en de uitvoering daarvan voorbe reiden. Bij de wegenaanleg ondervindt men ten slotte veel minder dan in de andere sec toren van het Westduitse bedx-ijfsleven de nadelige gevolgen van de zeer krappe ar- (Van onze correspondent) ROME. Voor de tweede maal in zeer korte tijd hebben de effectenbeurzen van alle Italiaanse steden, maar in het bijzonder van Milaan, Turijn, Genua en Rome, een „zwarte dag" gehad. De eerste, bijzonder hevige schok kwam op 13 en 14 september, toen plotseling niet alleen een einde kwam aan een lange periode van stijgende prij zen, maar geheel onverwacht vrijwel alle papieren van acht tot tien percent (in sommige gevallen zelfs meer) lager werden genoteerd. In de daaropvolgende dagen herstelde de beurs zich tot op zekere hoogte en men vroeg zich af wat er eigenlijk gebeurd was. Een verklaring heeft niemand weten te geven en een politie-onderzoek, dat werd ingesteld in verband met aantijgingen, dat bepaalde personen zich aan windhandel zouden hebben schuldig gemaakt, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Maandag 24 oktober was opnieuw een „zwarte dag". En in zekere zin is de zaak ditmaal nog ernstiger. In september waren het vooral de bijzonder hoog geno teerde en dus misschien wèl overschatte fondsen, die een geweldige stoot kregen en zich daax-van nooit hebben hex-steld in zoverx-e, dat de notex-ingen ook op het ogenblik lager zijn dan voor 19 september bex\ Ditmaal daax-entegen zijn het ook rustige papieren, wier noteringen zelden of nooit vex-anderen en die stellig niet te hoog wei-den geschat. Weer vraagt men zich af: Wat gebeurt er? En ook ditmaal weet niemand het x-echte antwoord te geven. Kleine spaarders geïnteresseerden Als we wat meer afstand nemen van de Teiten, dan vei'dient vermelding, dat mede door aansporing van x-egeringszijde, sedert kort in Italië ook de kleine spaar der zich voor industriële aandelen begint te interesseren, de spaarder die tot nu toe een spaarbankboekje, hoogstens een be perkte bankrekening had, of misschien wat aandelen in een staatslening. Ondanks het feit, dat na beide wex-eldoorlogen de ze spaarders praktisch al hun geld heb ben vex-loren en precies als de mensen, die pensioens- of levensverzekeringen had- hadden afgesloten zonder goudclausule, het kind van de rekening zijn geworden, blijft het vertrouwen in de staatsschuld en in de spaax-banken blijkbaar ongeschokt. De beurs is voor de gewone man een we reld apart, een wereld waarvan men min of meer huiverig is, en het kopen en ver kopen van effecten gold tot voor kort, voox-al in Zuid-Italië eigenlijk als iets on gepasts. Met het begrip „beurs" placht men al tijd het begx-ip speculatie te verbinden. Daarin begint verandering te komen. Ook al dank zij de sterk toenemende welvaart. In de laatste twee jaar plegen de make laars in Milaan en Rome gestadig kleine ox-ders te ontvangen uit Sicilië, Calabrië en andere zuidelijke gewesten. Een van de veronderstellingen is, dat die geheel nieuwe neiging om spaargelden in effec ten te beleggen, de koex-sen, die inderdaad steeds stegen, buiten alle verhouding in de hoogte heeft gedreven, hetgeen zich dan nu zou wreken. Maar waarom zo plotse ling? Waarom op één bepaalde dag? Wie kan honderdduizenden kleine spaarders hebben aangezet om allen tegelijk te ver kopen? Georganiseerde manoeuvre? Men heeft een ogenblik gedacht aan een rondschrijven, waarmee een of andere speculant getracht zou hebben paniek te verwekken om tegen lage prijzen te ko pen en dan zodra de beurs zich hersteld heeft een vette winst te incasseren. Een onderzoek in die richting liep op niets uit. De financiële medewerker van de „Tem po" schrijft naar aanleiding van de „zwar te maandag": „De koei-sval heeft alle kenmex-ken van een geordende manoeuvi-e, gezien de eenvormigheid waarmee in alle steden indrukwekkende hoeveelheden waardepapieren werden aangeboden, veel meer dan de markt ooit kon opnemen. Men heeft tegen elke prijs verkocht en er is geen sprake van, dat men dit gebeuren kan verklaren als een spontaan uitvloei sel van de beweging der markt", deze expert acht het gebeuren van 24 oktober veel ernstiger dan dat van 13 september, juist omdat er zoveel volkomen „rustige" fondsen mee gemoeid zijn. Maar ook de grote namen hebben een flinke tik gekre gen: Montecatini daalde te Rome met 11,47 pet,, Fiat met 8,71 pet., Viscosa met 9,34 pet., Edison met 9,29 pet. en Condotte zelfs mc-t 13,39 pet. Te Milaan is de „krach" nog groter. Geen goudkoorts Ook ditmaal tast men in het duister bij het zoeken naar een oorzaak. Dat er wind handel bij in het spel is, acht men vrij wel zeker, maar kan niet worden aange toond. Enige x-eden om te twijfelen aan de waarde van de lire is er niet. Nooit was de Italiaanse munt zo stabiel als in de laatste twee, dx-ie jaar en de goudvoox-- raad is gx-oter dan die van de andere Westeuropese landen, Duitsland uitgezon derd. Ook kan men in Italië niet spreken van een „goldrush". De prijs van het goud is wel stijgende, maar toch niet in die ma te als bij voorbeeld in Londen, en de alge mene ovex-tuiging is hier, dat er geen sprake zal zijn van een devaluatie van de dollax-, omdat de Verenigde Staten een zo enorme goudvoorx-aad bezitten, dat zij te gen elke aanval op hun munt bestand zijn. Daar alleen een devaluatie van de dollar, die waarschijnlijk gevolgd zou wor den door devaluatie van verschillende Europese munten, de waarde van de lira zou kunnen aantasten, is men op dat punt volkomen rustig. Ongeoorloofde speculatie Er blijft dus geen andere gevolgtrekking over dan dat men hier met ongeooxdoofde speculatie te doen moet hebben. En van sommige zijden wordt er op gewezen, dat in Italië de wetten, bijvoorbeeld op de naamloze vennootschappen geen voldoen de garantie bieden. Daartegen verweert zich de „Globo", het orgaan van de Con- finustria waarin wij lezen: „De koersda ling schijnt voort te vloeien uit de zorg wekkende toestand waarin zich enkele gro te speculanten hebben gebracht, die nu gedwongen zijn te verkopen in een mate, die de markt niet kan opnemen. Het is dus mogelijk dat de normale aanpassing van de beurs zal leiden tot een vrij spoe dig herstel". Inderdaad trokken de prijzen na de sluiting van de beurs te Milaan reeds enigszins aan. En de beurs van dinsdag toonde strek herstel. Om geen enkele „verklaring" van de opzienbarende prijs- schommelingen aan onze lezex-s te onthou den, vermelden wij nog dat in sommige bladen gewezen wordt op de vreemde hou ding der kredietbanken, die juist nu mi nister Pella de kleine spaardex-s heeft aangezet deel te nemen aan de nationale economie door hun geld in aandelen te beleggen, ook aan de meest bona fide beidsmarkt. Een groot deel van de werk zaamheden in deze sector is in de laatste jaren namelijk in toenemende mate ge mechaniseerd. (Van onze correspondent) PARIJS In diplomatieke kringen in Parijs wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat px-esident Eisen hower aanwezig zal zijn bij de jaarlijkse min Mei-conferentie der zestien N.A.V.O.- landen die voor 16 december aanstaande hier ter stede op het px-ogramma staat. De komst van Eisenhower, wiens opvol ger op 8 november door het Amerikaan se volk wox-dt aangewezen, maar die pas in januari zijn nieuwe ambt aanvaarden zal, zou zowel uit persoonlijke als uit po litieke motieven kunnen worden ver klaard. Eisenhower zou door zijn komst nogmaals willen ondersti-epen welk ge wicht de Verenigde Staten en hij persoon lijk aan de Noordatlantische Verdragsor ganisatie blijven hechten. Hij zou die ge legenheid tevens te baat kunnen nemen om afscheid te nemen van de leidende westerse staatslieden en van het militaire oppei'bevel van de troepen in Fi-ankrijk, waarover hij tijdens en na de laatste oor log de hoogste verantwoordelijkheid gedra gen heeft. WASHINGTON (Reuter) Van officiële zijde in de Amerikaanse hoofdstad werd gezegd dat nog geen beslissing is genomen. Het is wel vrij zeker dat de minister van Buitenlandse Zaken Christian Herter de nieuwe president zal uitnodigen de bijeen komst bij te wonen. In Washington wordt aangenomen dat wanneer Eisenhower naar Parijs zou gaan. ook deze bijeenkomst een westelijke topconferentie zal worden. Over de mogelijkheid dat ook Eisenhower de nieuwe president zou uitnodigen hem naar Parijs te vergezellen, wilde men zich niet uitlaten. Op Schiphol is bij de oude aankomsthal een nieuw en bijna even groot deel gex-eed- gekomen. Thans beschikt men op Schip hol over een aankomsthal, die ook op spits uren bij gelijktijdige aankomst van enkele honderden passagiers voldoende ruimte biedt. Met de ingebruikneming van de uitge breide aankomsthal heeft ongeveer twee derde deel van de totale uitbreiding van het stationsgebouw zijn beslag gekregen. De totale kosten bedragen ongeveer 2 mil joen gulden. Voor deze uitbreiding is een deel van wat vroeger platfoi-m was bij het oude ge bouw betrokken, dat daarmee een bijna dubbele diepte heeft gekregen. De nieuwe overdekte oppervlakte beslaat ruim 4000 vierkante meter. Een Duitse onderneming heeft een „vliegende operatiekamer" ontworpen, die per helikopter vervoerd kan wor den en speciaal voor ontoegankelijke gebieden bij overstromingen en na tuurrampen dienst kan doen. personen alle krediet weigeren. Dit zou kleine spaarders er toe gebracht hebben hun effecten weer te gelde te maken. De verklaring lijkt ons wat ver gezocht, waarom immers zouden al die spaarders precies dezelfde dag hebben uitgekozen voor die operatie? In ieder geval hebben wij vertrouwen, dat na wat schommelingen de Italiaanse koersen zich wel weer zullen herstellen, zij het dan misschien een kleinigheid la ger dan zij voor deze koortsachtige perio de waren. Maar of zulke sterke koersbe- wegingen erg geschikt zijn om de kleine man te overtuigen van het nut zijn bank rekening in waarde-papieren om te zet ten, is een andere vraag. BONN (AFP) Een vijftigtal vooraan staande persoonlijkheden uit de Bonds republiek heeft in een appèl aan het West duitse kiezerskorp de oprichting van een nieuwe politieke partij bekendgemaakt. Deze partij, aldus het appèl, wil in het parlement de stem van het gezond verstand laten horen en alle tegenstanders van kern bewapening en voorstanders van een poli tiek van ontspanning, ongeacht de partij politieke en ideologische meningsverschil len, bundelen. Het appèl is onder meer ondertekend door ex-generaal dr. Franz Beyer, die privé- secretaris van dominee Niemöller is ge weest; professor Eduard Brenner, die van 1951 tot 1954 staatssecretaris van het Beierse ministerie voor Godsdienstzaken was; dr. Hermann Etzel, ex-burgemeester Robert Scholl, de vader van de studenten Hans en Sophie, die in 1943 werden dood geschoten wegens anti-nationaal-socialis- tische propaganda aan de universiteit van München; graaf von Stauffenberg, de broer van de man die een aanslag op Hit- Ier pleegde en de schrijver Hans Witz. MANTELS voor de GROTERE MATEN. Van 42 t/m 48 zijn er klassieke en modieuze stijlmantels, waarmee u apart bent. Door de gloed, die ligt over de prachtige wol. Door de coupe, waarvan men „Vogelzang" afleest. Ze beginnen bij 249 Grote Houtstraat t.o. Anegang LONDEN, (Reutex-) De onderminister van Buitenlandse Zaken Heath heeft in het Lagerhuis verklaard dat de herbewa pening van West-Duitsland in het Atlan tische verband een eerste vereiste van de westelijke defensie is en de volledige steun van de Britse regering heeft. In antwoord op vragen van een Labour- afgevaardigde zei Heath dat de Westduit se strijdkrachten, in overeenstemming met de NAVO-plannen, de beschikking hebben over tactische kernwapens. Met het oog op de geheimhouding van militaire zaken wilde Heath slechts zeg gen dat deze wapens onder controle van de NAVO staan en dat de kernladingen on der Amerikaans beheer zijn geplaatst. PARIJS, (Reuter) De werkelijke be tekenis van het regeringsplan voor een Franse kex-nbewapening ligt in de moge lijkheid, dat Frankrijk op gelijke voet met Groot-Brittannië kan deelnemen aan het bepalen van de strategie op kernwa- pengebied, zo heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, woensdag op een bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse zaken van de Fx-anse Senaat meegedeeld. Op de vx-aag wat hij dacht van de kans, dat West-Duits land ook gaat probei-en kernwapens te krijgen, antwoordde Couve de Murville: als de Westduitsers dit in de toekomst mochten probex-en, zal een nog nauwere militaire samenwerking tussen Frankrijk en West-Duitsland noodzakelijk worden. Achteruitgang VATICAANSTAD (AFP) De „Osser- vatore Delia Domenica" komt in een ar tikel tot de slotsom dat er inzake de Euro pese eenheid van een zekere tei-uggang gesproken moet worden. „Er zijn -ei', aldus het blad, die de politie ke solidariteit van het Atlantisch vei-bond als een te zwai-e last voor het aanzien van hun land beschouwen en die om structuur hervormingen vx-agen. Dat is het geval met Franse kringen die aandringen op de vox-ming van een auto nome „force de fi-appe" waarmede Fran krijk een positie op het eerste plan onder de Eux-opese mogendheden zou moeten kx-ijgen. Het blad vraagt zich af of de les sen van het vex-leden vergeten zijn en of een land zijn toekomst zou kunnen waar- box-gen door zich af te zondex-en. BONN (Reuter) Tijdens een ontvangst op de persclub in Bonn heeft bondskanse lier Adenauer gezegd, dat mogelijk een nieuwe ontmoeting tussen hem en presi dent De Gaulle noodzakelijk zal zijn al vorens de ministerraad van de Noordatlan tische Verdragsox-ganisatie in december in Parijs bijeen komt. De bondskanselier weidde echter over deze mogelijkheid niet verder uit. Later verklaarde een woordvoerder der Westduitse regering niets te weten van concrete plannen over een ontmoeting tus sen Adenauer en De Gaulle. Hij zei te me nen, dat dr. Adenauer misschien heeft ge doeld op plannen voor een confex-entie van de regeringshoofden der zes landen van de Europese Economische Gemeenschappen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5