Washington beschuldigt Cuba van agressieve plannen CITROEN VAN BUGNUM Onhoudbare spanning ontstaat in bedrijfsleven COIFFURES DE VRIES RENAULT MORRIS before ijou êuy! HET WEER Rumoer omtrent blote dame in Haags gemeentemuseum Mariniers met verlof naar de basis Quantanamo Geen Nobelprijs in 1960 voor de vrede Nieuwe verhoging van ziekenfondspremie geadviseerd Geld uit pastorie geroofd Tijdelijk regen Hé... jij ook eon Solex? Het woord is aan ln de krant van heden: AUTOMOBIELEN VELSERBEEK N.V.V. EN LOONBELEID Nederlands-Duits verdrag is nu eenmaal beter Geen actieve depressies Invasievrees GEERT HOOGEVEEN Amerika's meest verkochte boek nu in Libelle! Mevrouw Harris gaat naar New York ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 30o Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk regen, maar morgen later ook enkele verspreide op klaringen. Dezelfde of iets lage re temperaturen. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind, draaien naar richtingen tussen noord en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ja. gekocht bij onze dealer, 395.zonder access. MEERVLIETSTRAAT 69. Velsen-Zuid Telefoon 5701 JE KEUS WAS DUBBEL GOED Pres. Roosevelt: Laten wij niet bidden om een lichte last, maar om een sterke rug. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen is van mening, dat indien werk gevers en werknemers elkaar welovenvogen vinden op een tussentijdse loonsver hoging zonder daarbij i» strijd te komen met de spelregels van de loonpolitiek, zij bij een eventueel conflict met de regering het recht aan hun zyde hebben. Dit standpunt van het N.V.V. werd hedenochtend in Utrecht op een demonstratief congres van dit vakverbond weergegeven door zijn secretaris, de heer W. F. van Tilburg. De naar zijn mening starre houding van de regering roept onhoudbare spanningen in het bedrijfsleven op. De heer Van Tilburg acht het meer dan raadzaam dat de regering nog tijdig haar bakens verzet. In het andere geval kunnen de spanningen, volgens hem, tot explosies leiden die niemand wenst. Dan ontstaat er, aldus de heer Van Tilburg, een situatie, die des te gevaarlijker is indien de regering er blijk van gaat geven steunende op één zuil van de vakbeweging geen oog meer te hebben voor de opvattingen van de overgrote meerderheid van de bona fide vakbeweging. De heer Van Tilburg waarschuwde te gen het pessimisme van het Centraai Planbureau. Telkenmale opnieuw blijkt, aldus de heer Van Tilburg, dat de reali satiecijfers in de opgaande conjunctuur de pessimistische prognoses van het C.P.B. logenstraffen. Het nieuwe systeem van de gedifferentieerde loonvorming is, volgens de heer Van Tilburg, nog niet in over eenstemming met de door de regering be oogde doelstelling, namelijk, om de eerste verantwoordelijkheid voor de loonvorming naar de afzonderlijke bedrijfstakken te verleggen. Uitgaande van deze doelstelling dient, naar zijn mening, daarom gezocht te wor den naar een herziening van het bestaan de systeem van loonvorming. Daarbij moet primair worden uitgegaan van de onderhandelingsvrijheid in de bedrijfstak ken. De taak van de toetsende instanties dient daarbij beperkt te blijven tot een duidelijk te markeren bescherming van het algemeen belang voorzover dat door de uitkomsten van het vrye overleg zou kun nen worden geschaad. Een dergelijk loonbeleid, aldus de heer Van Tilburg, zaJ als voornaamste spelre gel moeten inhouden, dat overeengekomen loonsverhogingen niet in de prijzen zullen mogen worden doorberekend. De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, die hierna het woord voerde, meent, dat de regering de communisten de lucifers in de hand geeft om het vuur aan te steken. Zij doet geen enkele po ging, aldus de heer Roemers, in redelijk overleg met de constructieve groepen die in de steden de grootste verantwoordelijk heid dragen, de ontwikkeling in goede ba- pa°. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Taal-laria 4 Kerkelijk Leven4 Puzzel4 Kunst 5 Uit stad, en omgeving6, 79 Kerkdiensten 7 Films 7 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Ploren en Zien 11 Beeldverhalen 11 Erbij13 tot 18 Economisch nieuws 18 Scheepsberichten 18 Beurs 18 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif nen te leiden en zij wakkert daardoor, met steun van de K.A.B., het extremisme aan. De heer Roemers noemde het een be treurenswaardig feit, dat tussen de drie grote vakcentralen geen overeenstemming is verkregen, zodat tegenover de regering geen gemeenschappelijk standpunt kon worden verdedigd. Het is de vaste overtuiging van het N.V.V., zo zei de heer Roemers vervol gens, dat de werknemers wel delen in de gestegen welvaart, doch niet in evenredi ge mate. Hij meent, dat daaraan iets ge daan kan worden zonder de economie te overspannen. De heer Roemers betrok ook het rege ringsbeleid in zijn beschouwingen. Hij zei, dat de regering in de laatste maanden nauwelijks de schijn ophoudt, dat zij het overleg in en met het georganiseerde be drijfsleven waardeert. OSLO (UPI) in Oslo is bekendgemaakt dat dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede zal worden toegekend. Het besluit is ge nomen door het Nobelcomité van het Noor se Storting (parlement), zei, zoals gewoon lijk, geen reden opgaf voor zijn besluit Het is de veertiende maal dat het Nobel comité de internationale situatie dermate verward vond dat het niet in staat bleek een kandidaat te vinden die deze onder scheiding waardig was. (Reuter) De directeur van het Nobel- instituut te Oslo, August Schou, heeft meegedeeld dat de prijs ditmaal 225.986 Zweedse kronen groot zou zijn geweest (ongeveer 170.000 gulden). Dit bedrag blijft bewaard tot volgend jaar. De commissie zal dan eventueel twee vredesprijzen kun nen toekennen. Er was voor de prijs van dit jaar een dertigtal kandidaten voorge dragen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie DEALER AUTOMOBIELBEDRIJF Groeneweg 69 - Telefoon 7271 - IJmuiden SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie BONN (DPA/UPI) De Westduitse deelstaat Neder-Saksen heeft zich vrijdag in de Bondsraad (Eerste Kamer, waarin de deelstaten zijn vertegenwoordigd) van stemming onthouden, toen het Nederlands- Westduitse verdrag in eerste lezing werd behandeld. De minister-president van Neder-Sak- sen, Kopf, zei dat zijn regering van oordeel is dat enkele punten van het in Den Haag ondertekende verdrag niet zo geredigeerd zijn als Neder-Saksen het nodig oordeelt. De bezwaren betreffen vooral de concur rentiepositie van Emden, zei Kopf. De Ziekenfondsraad acht het nodig de ziekenfondspremies opnieuw te verhogen. De raad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geadviseerd de premies verder te verhogen met 0,3 per cent De premies worden dan van 4,8 op 5,1 percent gebracht. Van de premie zal de helft moeten wor den betaald door de werknemer en de andere helft door de werkgever. De raad verwacht hierdoor een hogere premie opbrengst te zullen krijgen van ongeveer 32 miljoen gulden. De ziekenfondsen kampen elk jaar met grote tekorten, die uit de reserve moeten worden aangezuiverd. Deze zal eind 1960 zijn geslonken van 57 miljoen tot 30 mil joen gulden. Met de verhogingen van de premie hoopt de raad de reserve terug te brengen op het daarvoor gestelde peil. Verschillende lastenverzwarende factoren hebben verder bijgedragen tot het besluit. Hieronder vallen de op handen zijnde ver hoging van de honoraria van artsen, de verbetering van salarissen en pensioenen van verplegend personeel en de in het al gemeen toegenomen kosten van verpleeg inrichtingen. Advertentie V (Van onze weerkundige medewerker) In de algemene luchtdrukverdeling komt nog steeds weinig verandering. Boven Scandinavië blijven de barometers vrij hoog bij koud weer en 's nachts meer dun vijf graden vorst. Ten zuidwesten van Ne derland houden zich voortdurend depres sies op. Een gebied van hogeluchtdruk, dat bij de Alpen tot ontwikkeling kwam, heeft weer zonnige perioden gebracht. Maar een volgende storing, die van Spanje naar Frankrijk is getrokken en tijdens het weekeinde dichterbij komt, zal de regen kansen weer doen toenemen. Het aantal uren zonneschijn blijft deze maand nog flink onder normaal. Herfst depressies met vaak stormachtig weer zijn tot dusverre nog uitgebleven. Ook bo ven de Atlantische Oceaan zijn zij niet bijzonder actief. „Meneer.dat ben ik, dut ben ik!" onderbrak een opgewonden dame gister middag de directeur van het Haagse mu seum, die juist een tentoonstelling van Nederlandse schilderkunst iüt de reserves van het museum aan het openen was in tegenwoordigheid van de Haagse wethou der van Onderwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijndvecht. De dame ivees daar bij op een schilderij van Jan Sluijters, dat een grotendeels onbedekte vrouw weer geeft. Protesten van mr. Wijsenbeek hiel pen niet, de dame bleef luidkeels protes terend op het schilderij wijzen en eisen, dat het van de tentoonstelling zou worden verwijderd. Toen zij haar zin niet kreeg, klom zij voor de ogen van het verbijsterde gezel schap op een bank en trachtte het in haar ogen aanstoot gevende doek van de muur te trekken. Een ijlings toegeschoten sup poost pakte haar echter vierkant op en droeg haar gillend naar de gang, waar haar kreten allengs wegstierven bij het zich snel verwijderen naar de uitgang. Mr. Wijsenbeek ging door met zijn rede, maar nauwelijks had hij de draad van zijn betoog weer opgenomen, of opniew vloog de deur open en de opgewonde da me stoof binnen, op de hielen gevolgd door een agent van politie. Deze man van de wet was blijkbaar ge voeliger voor de argumenten vaq de da me, dan voor de protesten van mr. Wij senbeek, want met een resoluut, gebaar plukte hij het schilderij van de wand en verdween ermee, gevolgd door de nog steeds luidruchtig van haar aanwezigheid blijk gevende vrouw. Dit op het eerste ogenblik pijnlijk aan doende incident was natuurlijk niet ont snapt aan de aandacht van een zestal aan wezige fotojournalisten, die zich na een kort ogenblik van aarzeling met hun ca mera's op de ontstellende scene wierpen en trachtten er zoveel mogelijk plaatjes van te maken. Dat was ook de bedoeling, want de zes hadden de opdracht gekregen, als onder deel van hun examen, georganiseerd door de Ned. Vereniging van Fotojournalisten, een opname te maken van de opening van een tentoonstelling. Men zal inmiddels wel hebben begre pen, dat het opgewonden tafreeltje in scè ne gezet was terwille van dit examen. In de opwinding van het ogenblik hadden de meeste kandidaten geloven wij, vergeten een plaatje te maken van het moment, waarop wethouder van Zwijndregt het lint doorknipte, waartoe hij ondanks alle op winding toch nog kans had gezien. Dat was knap georganiseerd door het bestuur van de NVF, die niet alleen de wethouder en mr. Wijsenbeek voor hun plan hadden weten warm te maken, maar ook Myra Ward, de bekende actrice van de Haagsche Comedie, die de rol van ge schokte en verontwaardigde dame zeer le vensecht op de museumplanken bracht. Na afloop van de rel, toen de leerlin gen nog transpirerend stonden uit te bla zen, dankte de voorzitter van de NVF, de heer P. van Breukelen, allen die aan de vertoning hadden medegewerkt en over handigde geschenken aan Myra Ward, wethouder van Zwijndrecht, mr. Wijsen beek, de heer Fréquin (administrateur van het museum) en de heer H. Hofman van de Haagse politie, die het schilderij weghaalde en in zijn vrije tijd amateur toneelspeler is. Dit jaar was het de elfde keer, dat de examens voor fotojournalist worden ge houden. Jaarlijks zijn er 5 a 12 kandidaten en bij het praktische examenonderdeel wordt scherp gelet op de houding, die de toekomstige foto-journalisten aannemen. De kandidaten kwamen dit jaar uit Am sterdam (2), Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Westzaan. marinebasis te Quantanamo geeft, terzij de zou willen schuiven. Dit verdrag staat geen eenzijdige opzegging toe, aldus het blad, en de Amerikaanse regering is van oordeel, dat over het gebruik van de ba sis onder de huidige omstandigheden niet te onderhandelen valt. In Amerikaanse regeringskringen, aldus de New York Times, is men van mening dat Fidel Castro ondanks zijn felle woor den niet van plan is het verdrag af te schaffen, omdat hij zou vrezen dat een Amerikaans ingrijpen het einde van zijn bewind zou beteken. GUATEMALA (UPI/AFP) President Manuel Ydigoras Fuentes heeft het con gres van Guatemala meegedeeld dat zijn regering tussen 3 en 12 november een in vasie uit Cuba verwacht. Fuentes verklaar de dat de aanval zou samenvallen met de Amerikaanse presidentsverkiezingen, om dat men gelooft dat Amerika dan niet on middellijk tussenbeide zou kunnen komen om een einde te maken aan de agressie. Tevens maakte de president bekend, dat Guatemala nieuwe gevechtsvliegtuigen had aangeschaft voor de verdediging en dat het leger intensief manoeuvres gehouden had om de verwachte aanval het hoofd te kunnen bieden. President Ydigoras sprak de berichten uit Havana en Moskou over Guatemal teekse plannen tot een inval in Cuba vier kant tegen. HAVANA (UPI) De Cubaanse rege ring heeft haar zevende verdrag van han del en technische uitwisseling met een communistisch land ondertekend. Het ver drag werd gesloten met Roemenië. De vo rige verdragen werden gesloten met de Sovjet-Unie, communistisch China, Polen, Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Bulga rije. Cuba en Roemenië knoopten tegelij kertijd diplomatieke betrekkingen met el kaar aan. Uit Berlijn wordt gemeld dat een kleine vloot Oostduitse tankschepen Russische olie naar Cuba zal vervoeren. SAN SALVADOR (AFP> De leden van de nieuwe junta in El Salvador hebben meegedeeld dat zij alle internationale ver dragen en verplichtingen van hun land zullen nakomen, met uitzondering van het „persoonlijke" anti-communistische ver drag tussen ex-president Lemus en de pre sident van Guatemala. Het regime heeft een nationalistisch karakter, zonder band met buitenlandse mogendheden of ideolo gieën, zo werd gezegd. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem tussen zes uur en half zeven des avonds heeft een onbe kende kans gezien een bedrag van 125. uit een doosje van de pastorie in Velsen- Noord weg te nemen. De pastoor, een kapelaan en een dienst bode zaten beneden te eten. Tussen zes uur en half zeven hoorden zij geloop boven zich. Zij gingen niet kijken, omdat zij dachten dat een andere kapelaan was thuisgekomen. Maar toen deze niet beneden kwam, gin gen de pastoor en de kapelaan naar boven, waar zij de kapelaanskamer overhoop ge haald aantroffen. Uit een doosje in een kast was een bedrag van honderd vijfen twintig gulden weggenomen. De politie van Velsen stelt een onder zoek in. Zij vindt deze diefstal een brutaal staaltje van inklimming. In de Ten Catestraat te Amsterdam zijn vrijdag drie woningen en twee zolderverdiepingen uitgebrand. De oorzaak: een driejarig jochie, alleen thuis, stootte een petroleumkacheltje om. Het werd door zijn vader gered. Zijn moeder was met haar baby naar zuigelingenzorg. Toen zij terugkwam werden de emoties haar te machtig. Huilend, met het geredde kind. op de arm, moest zij worden weggeleid. WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse regering heeft in een nota aan de Organisatie van Amerikaanse Staten verklaard dat de Cubaanse revering, dui- Cf zenden tonnen oorlogsmaterieel heeft ontvangen uit de communistische landen en onder dekking van een anti-Ameri kaanse campagne vermoedelijk bezig is met de voorbereiding van militaire acties. De Cubaanse poging om alle verzet in Cuba toe te schrijven aan activiteiten van de Amerikaanse regering, aldus deze nota, maakt de toestand zeer gevaarlijk, gezien de oorlogszuchtige Russische dreigementen met interventie ten gunste van Cuba. In de nota herinnert Washing ton eraan dat Fidel Castro te verstaan heeft gegeven dat hij van dergelijke Russische interventie niet afkerig staal:. Inmiddels is te Washington bekendge maakt dat een aantal eenheden mariniers, met een totale sterkte van 1450 man, van zaterdagochtend tot maandagmiddag week eindverlof zullen krijgen in de Amerikaan se vlootbasis Quantanamo, op Cuba. De mariniers behoren bij een vloot-onderdeel in het Caraïbische gebied, en zijn hoofd zakelijk gelegerd aan boord van het vlieg - dekschip Boxer dat voorzien is van heli kopters en landingsvaax'tuigen. De marine heeft dit bericht van te voren bekendgemaakt, om elke beweging van Fidel Castro te kunnen ontzenuwen als zouden de mariniers tot een Amerikaans invasieleger behoren. Volgens de New York Times zullen de Verenigde Staten ingrijpen als Cuba het verdrag, dat Amerika het gebruik van de Advertentie De vermaarde Amerikaanse romanschrijver Paul Gallico komt opnieuw met een wereld succes „Mevrouw Harris gaat naar New York". Een boek dat nu al maandenlang boven aan de lijst staat van de Ame rikaanse best-sellers. Deze toproman, geestig en ontroerend geschreven en ge voelig vertaald, begint binnen kort in Libelle. Een feuilleton, dat u in deze winter een heel bijzonder lees genoegen belooft! Natuurlijk in Libelle want

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1