Socialistisch lid van de Bondsdag gearresteerd FARAH HEEFT EEN ZOON Groot enthousiasme bij de geboorte van troonopvolger MORRIS èeforeyou êuy! HET WEER Zeven doden in het verkeer AMERIKAANSE MARINIERS VERLATEN CUBA WEER DE WOLF van 1833 SCHILDER ZELF MET Uitgebreide bekentenis van spionage Lissenaar kwam om bij verkeersongeluk 18 Cubanen zoeken heil in de V.S. Arbeidsverbod voor Nederlanders in Semarang Cubaanse militie wordt gemobiliseerd Oude man verdronk in Leidsevaart Belager van meisjes gearresteerd Veel bewolking „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" In de krant van heden: Het woord is aan Scherpe critiek Foto of schilderij Man uit Hoensbroek bekent zedenmisdrijven MAANDAG 31 OKTOBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 304 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie 'BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL.' 13439 LÉIDSESTRAAT (BIJ. KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 MONTY-COATS MüNCHEN (Reuter-DPA-UPI) De Westduitse autoriteiten hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een socialistisch lid van de Westduitse Bondsdag, lid van de defensiecommissie, Alfred Frenzel, ge arresteerd wegens spionage. De Westduit se minister van Justitie, Schaffer, deelde op een congres van de christen-democra tische partij mee, dat de afgevaardigde op heterdaad is betrapt. In een verklaring van de voornaamste Westduitse federale aanklager in Karlsruhe werd bekendge maakt, dat Frenzel een „uitgebreide be kentenis" heeft afgelegd tegenover leden van de contra-spionagedienst. Voorts werd meegedeeld, dat ook twee leden van „een oostelijke inlichtingendienst" zijn aange houden op het ogenblik, dat een van 'hen geheime documenten van Frenzel ont ving. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk enige regen en in de ko mende nacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke verander lijke wind, morgen matige tot krachtige zuidelijke wind. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De 61-jarige Frenzel was al zeven jaar lid van de parlementaire commissie voor defensie. Volgens minister Schaffer had hij contacten gehad met Tsjechoslowa- kije. De minister deelde voorts mee, dat het presidium van de Bondsdag en de so ciaal-democratische partij akkoord waren gegaan met het voorstel om tot opheffing van Frenzels parlementaire onschend baarheid over te gaan. Frenzel woonde van 1938 tot het einde van de oorlog in Engeland. In 1953 werd hij als socialist in de Bondsdag gekozen. Frenzel is door het bestuur van de afde ling Beieren van de S.P.D., waarvan hij deel uitmaakte, uit de partij gezet. De leider der afdeling, Franz Marx, verklaar de: „De partij moet haar houding tegen over dergelijke elementen duidelijk bepa len". Vandaag zal de partij een verklaring uitgeven over deze hoogverraad zaak. Ve le socialisten maken zich bezorgd, dat de ze geschiedenis hun kansen in de komen de verkiezingen van 1961, ongunstig zal beïnvloeden. Regeringsfunctionarissen hebben verklaard, dat Frenzel volgend jaar mei, juist wanneer de verkiezings strijd begint, zal worden berecht. Volgens goedingelichte zegslieden wordt Frenzel ervan verdacht ook spionage te hebben gepleegd tegen zijn eigen sociaal-democra- Advertentie Salontafel 39. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 In Leidschendam is zaterdagmiddag een verkeersongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Op de rijksweg stond een vracht auto op een parkeerstrook met een gebro ken achteras. De bestuurder van de vrachtauto, de 56-jarige heer P. H. van Beelen uit Lisse, had ongeveer vijf me ter achter de defecte auto een rode vlag geplaatst om het verkeer te waarschuwen. Zijn schoonzoon, eveneens uit Lisse, lag onder de wagen om de as te repareren, terwijl de zoon van de heer Van Beelen achter de auto stond om assistentie aan de schoonzoon te verlenen. Met een snel heid van ongeveer 60 kilometer naderde een vrachtauto, waaraan de bestuurder bij het zien van de rode vlag naar links uit week. Inmiddels was een personenauto komen aanrijden met een snelheid van ongeveer 140 km. De bestuurder merkte te laat op waarom de vrachtauto naar links uitweek. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, schoot naar de rechterkant en reed de heer Van Beelen, die bij de vlag stond, aan. De man werd op slag gedood. Zijn zoon kon zich nog net in veiligheid stel len. De wagen reed verder over de schoe nen van de schoonzoon, die onder de de fecte vrachtwagen uitstaken, maar de man werd niet gewond. Zaterdagavond slipte een met hoge snelheid in de richting van de Belgische grens rijdende auto op de Tongerseweg in Maastricht en botste tegen een tegemoet komende auto. De bestuurder verloor de macht over het stuur en kwam, na eerst tegen een boom en toen tegen een stil- KEY WEST (Florida) (UPI) In totaal hebben elf mensen uit een Cubaans vlieg tuig dat zaterdag te Key West in Florida is geland, om politiek asiel in de Verenigde Staten verzocht. Tevoren had aan boord een vuurgevecht plaats gevonden en was de piloot gedwongen de koers van zijn toestel, op weg van Havana (Cuba) naar het eiland Pines, naar de Verenigde Staten te verleggen. De piloot en de overige pas sagiers hebben verklaard dat zij naar Cu ba wensen terug te keren. De militaire bewaker die met het vliegtuig, een toestel van de luchtvaartmaatschappij Aerovias, was meegezonden, werd in het gevecht met zijn eigen machinegeweer gedood. De piloot en een jongen van veertien jaar raakten gewond. (UPI) Zes officieren en een lid van de bemanning van het Cubaanse vrachtschip Oriente zijn giste l-en bij de Gatunsluizen in het Panama kanaal van boord gegaan en hebben in de Verenigde Staten politiek asiel gevraagd. Toen het schip in het kanaal was wier pen de mannen hun plunjezakken op de kade en sprongen er zelf achter aan. Het schip dat een lading heeft van 2634 ton Cubaanse suiker bestemd voor Noord-Ko- rea, is door de autoriteiten voorlopig vast gehouden. staande auto te zijn gereden, tegen een tweede boom tot stilstand. De naast de bestuurder zittende 20-jari- ge Italiaanse bouwvakarbeider Rolando Camardesse uit Klein Ternaaien (België), werd op slag gedood. Een andere inzitten de, een 20-jarig meisje uit Heer, kreeg een sleutelbeenfracteur en de bestuurder een lichte hoofdwond. Het meisje werd in een ziekenhuis in Maastricht opgenomen. Het vierjarig meisje Marion Steunen berg is op de Deldensestraat in Almelo door een auto geschept, toen zij plotseling overstak. Enige uren later overleed het kind in het Prinses Ireneziekenhuis in Almelo. In dit weekeinde is in een ziekenhuis in Bergen op Zoom het 7-jarige zoontje van de weduwe Maas uit Bergen op Zoom overleden. Donderdagavond stak de jon gen plotseling de Antwerpsestraatweg over en werd aangereden door een personen auto. Op de Kanaalweg in Rotterdam reed de 17-jarige N. J. van Dee uit de Haring- pakkerstraat met zijn bromfiets in volle vaart tegen een lichtmast. Bij aankomst in het ziekenhuis Coolsingel was de jonge man al overleden. Een veertienjarige jon gen, die achterop de bromfiets zat, kreeg geen letsel. De 20-jarige bromfietser G. (Geer- dink) uit Rekken werd, toen hij uit een zijweg de weg Eibergen-Rekken opzwenk te, door een auto aangereden. Zowel G. als zijn 19-jarige zuster, die op de duo zat, werden in zorgwekkende toestand naar het r.k. ziekenhuis in Enschede over gebracht. Het meisje overleed daar. De toestand van haar broer was zondagavond nog steeds zorgwekkend. De 26-jarige P. D. F. uit Axel is za terdagnacht bij een auto-ongeluk in Knoc- ke (België) omgekomen. Drie andex-e in zittenden, waarvan een uit Terneuzen en twee uit Hoek, werden slechts licht ge wond. Pag- Weerrapporten1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Toch Is Het Zo7 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Beeldverhalen 7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws 9 SportU, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Constantijn Huygens: Het leven is een droom, maar dromen is geen leven. Ambtenaren van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken zeiden, dat er bewijzen zijn dat Cuba de revolutie „exporteert" door het zenden van een deel van de Russische wapens naar pro-Castro gezinde groepen in geheel Latijns Ameri ka. Zij merkten op moeilijk de vex-klaring te kunnen aannemen. Als zou Cuba voor zijn eigen strijdkrachten dei-gelijke gewel dige hoeveelheden wapens nodig hebben of kunnen gebruiken, tenzij dit land mi- litaire avonturen tegen zijn nabux*en heeft beraamd. Deze luchtfoto geeft een beeld van de overstromingen in Engeland: de rivier de Exe (links) is buiten haar oevers getreden en heeft de velden blank ge zet. Rechts op de foto is het kanaal van Exeter, dat in het midden wordt gekruist door een snelweg. Met wat goede wil kan men er ook een schilder stuk in zien, bijna non figuratief De New Yoi*k Times heeft zondag in een hoofdartikel het besluit van de Amex-i- kaanse autoriteiten om 1450 mariniers ver lof op de Amerikaanse basis in Cuba te laten dooi-bx-engen gegispt. Fidel Castro, aldus het blad, kan niet in ernst geloven, dat de Verenigde Staten zich opmaken voor een militaix-e verovering van Cuba, maar het is betreux-enswaardig, dat de Verenigde Staten hem propagandamate riaal hebben verschaft door de mariniers te zenden. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft in een televisieuitzending verklaard, dat de rege ring Eisenhower de betrekkingen met Cu ba geen goed heeft gedaan door het „on handige" besluit de mariniers te laten landen op de marinebasis op Cuba. De weduwe van de vx'oegere Democx-a- tische president zei, dat Amerika gebrék aan tact heeft getoond in zijn diplomatieke betx-ekkingen met Cuba, hètgeen heeft bij gedragen to tde spanning tussen de twee landen. De Cubanen, aldus mevrouw Roo sevelt, „zijn bang voor ons. De Russen kunnen hen vrijwel alleen nog met kern wapens helpen, maar de Russen willen die niet gebruiken". Een commentator van x-adio-Moskou verklaarde zaterdag, dat de Amerikaanse generaals goed moeten beseffen dat een aanval op Cuba een aanval op alle vx'ij- heidslievende mensen is. HAVANA Cuba (Reuter) In Havana zijn zondag duizenden leden der Cubaanse militie gemobiliseerd na de waarschuwing van premier Fidel Castro dat een vijan delijke invasie op handen zou zijn. Zij ver zamelden zich op bepaalde punten van de stad om „instructies te krijgen met het oog op de huidige situatie". Deze mobilisatie was de eerste op gro te schaal. Men verwacht, dat dergelijke mobilisaties over het gehele land zullen volgen, daar Fidel Castx-o het Cubaanse volk nadrukkelijk de verzekering heeft ge geven, dat er geen twijfel bestaat over het op handen zijn van een aanval door contra-revolutionairen en „met het goud van het Yankee-imperialisme betaalde huurlingen". Volgens een rapport van de subcommis sie voor de binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat helpt de Chinese De gemeentepolitie te Hoensbroek heeft zaterdagmorgen de 25-jarige A. H. uit Hoensbroek gearresteex-d, verdacht van een poging tot het plegen van zedenmis drijven met minderjax-ige kinderen. Vrij dag kwam H. 's mox-gens bij de directrice van het kindertehuis „Overbunde" te Bun- de om een tienjarig meisje uit Hoens broek af te halen omdat, naar hij zei, haar vader ernstig ziek was. De dix-ectri- ce vertrouwde het verhaal van de man niet omdat hij niet vroeg naar een jon getje uit hetzelfde gezin, dat ook in het kindertehuis vertoeft. Zij weigerde dus het kind mee te geven en de man ver trok, nadat hij een stroom van verwijten tegen de directrice had geuit. De directri ce stelde direct de politie in kennis van het voorgevallene. In de middag van de zelfde dag werd in Berg en Terblijt een dertienjax'ig meisje door een man aange sproken, die vroeg met hem te gaan wan delen. Het meisje liep hard naar huis. Ook van dit geval werd de politie in kennis gesteld. De politie te Hoensbroek die ver denking koestei'de tegen A. H., arresteer de de man. Bij zijn vex-hoor bekende hij tal van zedenmisdxdjven te hebben ge pleegd, waaronder alleen in Hoensbroek al acht. TEHERAN (Perzië) (UPI/Reuter) Koningin Farah van Perzië heeft van morgen het leven geschonken aan een flinke zoon. Het heugelijke nieuws bracht de Sjah tot dolle vreugde die hij uitte in een vreugdedans door de kraam kliniek. De baby, die acht pond weegt, zal Reza Cyrus Ali genoemd worden. De traditionele 41 saluutschoten, die de geboox-te van een mannelijke troonopvolger aankondigden, weerklonken over de stad en veroox-zaakten een dergelijk gejuich buiten het ziekenhuis, dat doktoren ge noodzaakt wax-en een verzoek om stilte te doen. Wildvreemde Perzen vielen elkander in de armen en omhelsden elkander. Voor het paleis en op de pleinen van Teheran werd gezongen en gesprongen. Alom hoorde men de uitroep: „Leve de keizerin, leve de tx-oonopvolger, leve de Sjah!" Vele Moham medaanse onderdanen slachtten schapen en vee als dank, hierbij een eeuwenoude ge woonte volgend. Het hof van Teheran heeft drie dagen feest afgekondigd, die vandaag zijn ingegaan. In het ziekenhuis was Sjah Mohammed Reza Pahlevi, volgens de dok toren buiten zichzelf van geluk. Naar verluidt zou zij tegen de Sjah ge zegd hebben: „Het is me gelukt, het is me gelukt". De keizerin zou tegen haar arts gezegd hebben: „Dit is het grootste succes van mijn leven". Toen keizerin Farah de Sjah voor het eerst na de geboorte zag, zei ze: „Ik heb je niet een goed geschenk voor je verjaardag gegeven, maar ik geloof dat ik het goedgemaakt heb". De Sjah heeft woensdag (26 oktober) zijn vex-jaardag ge- viex-d. Volgens leden van de keizerlijke familie heeft de Sjah een prachtige dia manten ring gekocht voor de keizerin. Twee maal is de Sjah gescheiden van zijn echtgenoten, omdat zij hem geen man nelijke troonopvolger hadden geschonken. Keizerin Farah- is de dochter van een Perzische legex'kapitein, die ovexdeed. toen zij nog een kind was. Zij heeft in Tehex-an en in Parijs gestudeerd. Op 21 december 1959 ti'ad zij in het huwelijk met de Sjah. De Sjah was tevoren gehuwd met prinses Fawzia van Egypte, een zuster van ex- koning 'Fa-roek. Dit in 1939 gesloten huwe lijk werd in 1948 ontbonden, In 1951 trad de Sjah in het huwelijk met Soraja Asfa- diari Baktiax-i, de dochter van een Perzi sche edelman ambassadeur van Perzië in Bonn en een Duitse moedex-. Dit huwelijk werd in april 1958 ontbonden, omdat het kinderloos bleef. De Perzen beschouwen oktober als een „koninklijke maand". Keizerin Farah en de Sjah zijn beiden in oktober jarig, evenals de zusters van de Sjah, de prinsessen Ahms en Asjraf en zijn dochter, prinses Sjanaz. Duizenden belangstellenden die vanmor gen in de omgeving van het keizerlijke paleis waren samengestx-oomd, sloegen het vertrek van de met loeiende sirenes weg rijdende auto die door de keizerlijke garde werd begeleid, gade. Zij juichten en riepen: „Lang leve de Sjah en zijn Këizerin, moge Allah geven dat het een zoon is". De Sjah besteeg in 1941 de troon. Hij is WASHINGTON De Amerikaanse ma rine heeft medegedeeld, dat de ongeveer 1.400 mariniers, die een weekeindverlof op de Amerikaanse basis op Cuba hebben doorgebracht vanochtend zouden vertrek ken om hun oefeningen in de Caraïbische wateren voort te zetten. In officiële drin gen zegt men, dat hun inscheping een be wijs zal zijn van de doorzichtigheid van de bezorgdheid over een invasie, die in Moskou en Havana wordt opgezweept. On danks de betogen van het Amerikaanse ministerie van Defensie zijn vele waarne mers in Washington van oordeel, dat men in Amerikaanse officiële kringen niet erg gelukkig is over de opvatting dat in de komst van de Amerikaanse mariniers op de basis Guantanamo machtsvertoon zou moeten worden gezien. Gezien tegen de achtergrond van de gemelde Russische wapenleverantics aan Cuba, leek de lan ding van de mariniers een weerspiegeling te zijn van de Amerikaanse vastbesloten heid om de basis te allen koste te behou den. communistische partij de gelijkgezinde partijen in Latijns-Amerika en Japan bij het organiseren van oproex-en. Als voor beelden van doeltreffende voorbereiding van wanordelijkheden worden genoemd de ongex-egeldheden in Cax-acas tijdens vice- president Nixons bezoek in maart 1958 en de betogingen in Tokio in juni van dit jaar, waardoor Eisenhower bezoek moest worden afgezegd. Het militaire commando in Midden-Ja- va heeft zaterdag een arbeidsverbod uit gevaardigd voor Nederlandse onderdanen in de stad Semarang. Alle ondernemingen aldaar hebben opdracht gekregen om Ne derlanders te ontslaan en geen Nederland se sollicitanten naar een betrekking aan te nemen. Dit is de eerste keer, dat een dergelijke maatregel tegen Nederlandex-s wordt ge nomen. Er werd geen reden voor opge geven doch men legt verband met de kwestie-Nieuw Guinea. Volgens een offi cieuze schatting worden door de maatx-e- gel te Semax-ang ongeveer hondex-d Nedex-- landse onderdanen, werkzaam in verschil lende bedrijfstakken, getx~offen. Voorbijgangers zagen zondagmorgen i< de Leidsevaart naby het Krelagehuis in Haarlem het lichaam van een man drijven. Zij waarschuwden de politie, die vaststelde te doen te hebben met het stoffelijk over schot van de 76-jarige Haarlemmer L. S. Vermoedelijk is de man zaterdagavond door de mist misleid te water geréakt en vei-dronken. De heer S., die slecht kon zien, was onderweg naar een familielid in de Leidsebuurt. Hij werd sinds zaterdag ver mist. OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alfred Frenzel (Telefoto) tische partij. Het orgaan van de Oostduit- se communistische partij „Neues Deutsch- land" publiceex-de in juni gegevens over een besloten vex'gadex'ing van de socialis ten voordat deze in Bonn bekend waven. Naar verluidt heeft Frenzel, die afkomstig is uit Sudetenland, een getrouwde dochter in Tsjechoslowakije. De mogelijkheid be staat dat Frenzel gedwongen was te spio neren waarbij zijn dochter als gijzelaar ster werd gebruikt. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT echter nooit officieel gekroond, maar dit zal, nu hij een troonopvolger heeft, niet lang meer op zich laten wachten. In een door het ziekenhuis uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de baby „gezond van lijf en leden is". De geboorte had onder verdoving plaats. De tangverlossing is pijnloos geweest. Men neemt algemeen aan, dat de kroning in 1961 plaats zal hebben, als het land officieel het feit viert, dat 2500 jaar gele den het Perzische Keizerrijk door koning Cyrus werd gesticht. Nog geen uur na de bekendmaking van de geboorte van een zoon, verzamelden leden van het corps diplomatique zich' in het paleis van de Keizer om het keizerlijk register te tekenen en hun officiële geluk wensen aan te bieden. Hofdignitarissen vex-kléardên, dat boodschappen binnen stroomden van over de gehele wex-eld, waaronder die van Koningin Juliana.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1