„Zonder Nederland kunnen wij beslist nog niet verder" Andrews J Luthers Wartburg Het blijft zacht maar nat Kort en bondig Voor onafhankelijkheid van Nieuzv- Guinea acht minister Toxopeus 1970 wel bijzonder vroeg AGENDA Jager schiet bij ongeluk zijn broer dood Canadees eredoctoraat voor prof. C. J. Gorter UNO-manifestatie op de Dam te Amsterdam Uitbreidingswerken van het PEN KERKELIJK LEVEN jjjé 2 PAPOEA 'S VERKLAARDEN MINISTER ben je nog altijd bang voor de lijn welnee! ik drink nu Bejaarde man verdronken Haarlem V eisend J muiden Beverwijk Heemskerk Jeugdparlement sprak over Europa's taak in Afrika Critiekop Abboel Rahman Nieuwe gashouder te V eisen Onbevoegden bij het v.h.m.o. Posthuum huldebetoon aan prof. ir. W. de Jong Spit, Spierpijn Provinciaal studiefonds Noordholland UITBREIDING MOLCNDIJK'S KAPSALONS MAANDAG 31 OKTOBER 1960 Gebruind door de tropenzon is de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zondagmiddag om vier uur met een DC-8 Iijntoestel van de K.L.M. in een stromende regen op Schiphol teruggekeerd van zijn reis door Nieuw-Guinea en Australië. Hij heeft op Nieuw-Guinea met de gouverneur, met vele ambte naren en met talloze Papoea's van gedachten gewisseld gedurende de twee weken, dat hij zich op het eiland heeft opgehouden. Daarna had hij nog een beleefdheidsbezoek van enkele dagen aan Australië gebracht, waarbij hij de premier en vele ministers ontmoette. Over zijn besprekingen in Australië liet hij tijdens het onderhoud met journalisten op Schiphol niets los, hoewel hem daar over telkens vragen werden gesteld. Des te spraakzamer was hij over zijn be vindingen op Nieuw-Guinea. „Ik was er nog nooit geweest," zei hij, „maar thans heb ik kunnen constateren, dat de Papoea's nuchtere mensen met een behoorlijke intelligentie zijn. Ik heb er geen enkele ontmoet, die van enige anti-Nederlandse gezindheid blijk gaf, van geen enkele heb ik gehoord, dat hij zich bij Indonesië zou willen aansluiten. Allen hebben mij gezegd, dat Nederland zich nog niet moet terugtrekken. Allen zeggen integendeel, dat wij er nog moeten blij ven, omdat zij voorlopig zonder ons be slist nog niet verder kunnen." Hij bevestigde berichten uit Hollandia, volgens welke de Parna (Partei Nasio- naal) als uiterste termijn voor een streef datum het jaar 1970 voor ogen houdt, maar voegde er aan toe dat alleen deze partij meent, dat het eiland vóór dat jaar onaf hankelijk moet worden. Hij zelf achtte dat Advertentie Ja, dat is 'n ontdekking: het regel matig gebruik van een theelepel Andrews Gezondheidszout op een glas water. Dat verdrijft overtollig vet. Dat stimuleert de spijsvertering en heft verstopping op. Üat geeft levenslust, veerkracht en energie. Met Andrews gaat alles vlotter. Normale bus f 1,75 Dubbele bus f 2.90 een bijzonder vroeg tijdstip. In zijn ge sprek met de voorzitter van de Parna, Harry Wajoi, had hij zelf geen enkele streefdatum genoemd. Men is op Nieuw-Guinea druk bezig met de voorbereidingen van de verkiezingen voor de Nieuw-Guinea-raad. Het ligt in de bedoeling, dat die in het komende voor jaar zullen worden gehouden. Voor die raad bestaat onder de autochtone bevol king enorme belangstelling. In Biak werd de minister verteld, dat een aantal Pa poea's in prauwen twee dagen op reis ge weest was, alleen om aldaar de kiezers lijsten te kunnen inzien. Over het bemiddelingsplan van de ma- leise premier Abdoel Rahman had minis ter Toxopeus in Nieuw-Guinea weinig ver nomen. Op de vraag of de Australische regering, die volgens enkele berichten be ter over dit onderwerp is geïnformeerd, hem daarover dan later niet had ingelicht bleef hij ieder commentaar schuldig. Ook sprak hij nog even over het voor genomen „bijstandscorps", waarin alle Nederlandse ambtenai'en zullen worden opgenomen, wanneer het desbetreffende wetsontwerp tenminste wordt aangeno men. „Inderdaad bestond er bij vele amb tenaren ongerustheid," zei de minister. „Maar ik hoop, dat na mijn bezoek een deel van die ongerustheid, althans bij de ambtenaren, is verdwenen. Wanneer zij deel uitmaken van het bijstandscorps, dan hebben zij een zekere garantie voor hun materiële status als ambtenaar". Geen ondergronds verzet Van de berichten volgens welke subver sieve elementen uit Indonesië het eiland zouden infiltreren om een soort onder gronds verzet te organiseren (berichten die inmiddels door staatssecretaris Bot te gengesproken zijn) was de minister niets bekend. Hij had er ook niets van gemerkt. Wel had hij het verhaal gehoord als zou de bevolking de bergen zijn in gevlucht nadat een groot aantal arrestaties was verricht. „Volgens mij is dat volstrekt niet waar," vervolgde hij, „maar het komt wel eens voor, dat een heel oud voorval over waait naar Nederland en daar dan als recente en actuele gebeurtenis met even veel ophef als overdrijving wordt gepubli ceerd." „Wat de politiesalarissen in Nederland aangaat, daarover heb ik inderdaad nog veel nagedacht," aldus de minister, „spe ciaal tijdens het reizen in de lucht. Maar juist als ik er over dacht in het vliegtuig, kwamen we telkens in een remous De overigens snelle vlucht van de DC-8, waarmee de minister terugkeerde, was ten slotte door het slechte weer toch enigszins vertraagd. Op Schiphol had men vele uren op de ministers gewacht. Pas om tien minuten over vier rende mr. Toxopeus in looppas door de stromende regen over het platform van het vliegtuig naar het sta tionsgebouw, op de voet gevolgd door zijn vrouw en zijn beide kinderen en door zijn secretaris-generaal, dr. A. H. Guenther. De 72-jarige J. W. van der Meulen, is zondagavond vermoedelijk onder invloed van alcohol verkerend en door duisternis en het slechte weer misleid, in het water van de Prinseneilandgracht in Amsterdam geraakt en verdronken. De man viel tus sen de wal en een schip. Omwonenden haalden de man uit het water, waarna politie en G.G.D. vergeefs kunstmatige ademhaling toepasten. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Haag se Comedie met „Heeft Constance gelijk?" Dinsdag 20 u.: Haagse Comedie met „Becket of de eer van God". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „De rode kaperkapitein", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Met muziek meer mans", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Wapens voor Mexico", 14 j. Minerva: Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Faja Lobbi", a.l. (Vooraf „Prijs de zee"). Woensdag en donderdag 14.30 en 20.15 u.: „De muis die brulde", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Kirmes", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Op naar Hollywood", a.l. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel fOverveen): Tot 2 nov. expositie van werken van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dagelijks 1017 u. Zon dag 1417 u. Maandag tevens 2022 u. Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 6 nov. handwerkexpositie van „Goed Handwerk". Dagelijks 1017 u., zondag 14—17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. expositie van tekeningen van Fiep Westendorp. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 28 okt.) MAANDAG 31 OKTOBER Thalia, 20 u.: „De held van Pork Chop Hill". Rex, 20 u.: „Teenagerschlagerparade". Kraak, 19.30 u.: Bridgekampioenschap. Heidestraat 45, 1921 u.: Expositie Jaap Kaal. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. zijds. DINSDAG 1 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „De held van Pork Chop Hill". Heidestraat 45, 1921 u.: Expositie Jaap Kaal. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. MAANDAG 31 OKTOBER Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ko lonel Hyde contra Scotland Yard". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De on zichtbare spion slaat toe". W.B. Theater, 20 uur: „Es war eine rau- schende Ballnacht". DINSDAG 1 NOVEMBER Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Lokaas voor een moordenaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Na de extase". W.B. Theater: Geen voorstelling. MAANDAG 31 OKTOBER Marquette-thcater, 20 uur: Zuster Luc. Zaal Nijman, 20 uur: Begroeting nieuwe inwoners. In het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht is vannacht de 26-jarige boten bouwer Thijmen van Wettum, aan de ge volgen van een schot hagel in het achter hoofd overleden. Thijmen was met zijn 21- jarige broer Jan zaterdagmiddag op eendenjacht op de Loosdrechtse plassen. Terwijl zij aanlegden bij een van de eilandjes struikelde de jongste van de twee. Zijn geweer ging af en het schot trof zijn oudere broer in het achterhoofd. Eerst heeft men geprobeerd het slacht offer in het Diaconessenhuis in Hilversum onder te brengen. De verwondingen waren echter zo ernstig dat men de man hier niet kon helpen. Hij moest naar het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht worden vervoerd, waar hij vannacht is overleden. Hij laat een 'vrouw en een zoontje achter. Prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het Kamerlingh Onneslaboratorium te Lei den, heeft een eredoctoraat in de natuur wetenschappen ontvangen van de Dalhous- sie universiteit te Halifax, Nova Scotia. Het eredoctoraat werd verleend ter gele genheid van de opening van een nieuw universiteitsgebouw. Prof. dr. C. J. Gorter zal aan deze uni versiteit enige colleges geven. Voorts zal hij nog enkele universiteiten in de Ver enigde Staten bezoeken. Aan de Duke University te Durham (North-Carolina) zal hij de „Fritz London memorial lec ture" houden, welke ingesteld is ter ere van de naar Amerika geëmigreerde Duit se physicus en chemicus F. London. De ze geleerde ontving in 1953 de Lorentz- medaille der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. „Er wordt wel eens aan de Verenigde Naties getwijfeld, maar men mag het werk van de volkenorganisatie niet alleen beoordelen naar de politieke resultaten. Men moet ook denken aan het werk van de gespecialiseerde V.N.-organisaties". Dit zei zaterdagmiddag oud-minister dr. S. L. Mansholt, een van de drie voorzitters van de Europese Commissie, tijdens een bij eenkomst op de Dam in Amsterdam ter herdenking van het feit, dat vijftien jaar geleden de U.N.O. werd opgericht. De door het Unesco-centrum onder auspiciën van het gemeentebestuur georganiseerde bijeenkomst was tevens het sluitstuk van een stedelijke collecte-actie als onderdeel van de ant.i-hongercampagne van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Vere nigde Naties. „Het is nog slechts kort geleden dat ook ons land kennismaakte met het hon- gerspook", zei dr. Mansholt. „Ons dage lijks brood is nu weer iets vanzelfspre kends geworden en we mopperen mis schien zelfs als het niet knappend is. Maar voor tweederde van de wereldbevolking is honger nog steeds een alledaags ver schijnsel". Dr. Mansholt vroeg zich af waar het antwoord blijft van de welvarende landen. De achtergebleven landen kunnen voor hun éigen voedsel zorgen, als ze maar de beschikking krijgen over technische ken nis en machines. „Op dit terrein moet hun dus hulp wor den verleend" zei dr. Mansholt, die de aan dacht vestigde op de 2000 plannen van de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. tot hulp aan de achtergebleven ge bieden. Van Nederland wordt verwacht één project voor zijn rekening te nemen, een plan ter verbetering van de graan- teelt in elf landen van het Midden-Oosten, waar 130 miljoen mensen wonen. „Als wij drie miljoen gulden bijeen brengen, kan over vijf jaar in deze elf landen duur zaam 800.000 ton graan meer per jaar worden geoogst. Voor iedere Nederlandse gulden kan 250 kg. graan meer worden geoogst, dat is voedsel voor een mens ge durende een jaar". De culturele attaché van de Indiase am bassade, de heer K. Kaul, had tevoren reeds de aandacht gevestigd op het feit, dat miljoenen mensen de meest elemen taire beginselen van de mensenrechten nog ontberen: vrij te zijn van honger en gebrek. De manifestatie, die geopend werd door de loco-burgemeester, mr. G. van 't Huil, werd opgeluisterd door mu ziek van de Amsterdamse Politiekapel en vijf pijperskorpsen. Aan de toespraken ging een défilé vooraf van de vlaggen der V.N. en het hijsen van de V.N.-vlag op het middendamterrein, waar de provincia le vlaggen en de Europese vlag reeds wapperden. „Europese taak in Afrika is helpen, zo veel en zo gauw mogelijk". Tot deze con clusie kwam het Zuidhollandse jeugdpar lement, dat zaterdag in Gouda zijn jaar lijkse bijeenkomst hield. Het parlement bestaat uit vertegenwoordigers van de Po litieke Jongeren Contactraad uit Rotter dam en de jeugdgemeenteraden van Den Haag, Schiedam, Vlaardingen en Gouda, de vijf jongerenparlementen, die de pro vincie telt. Na een ontvangst ten stadhuize werd uit voerig gesproken over „Europa's taak ten opzichte van Afrika" De vertegenwoordi gers van K.V.P.-jongeren, Arjos, C.H.-jon- geren en S.G.P.-jongeren noemden hulp verlening een christenplicht. De P. v.d. A.-fractie liet humanitaire overwegin gen alsmede economische en politieke be langen een rol spelen. Over het hoe van de hulpverlening verschilden de menin gen. Er werd fel gediscussieerd, waarin ook de publieke tribune zich mengde, een omstandigheid, die gewoon is bij de verga dering van de Goudse Jeugdgemeente- raad, die als gastheer optrad. De zitting stond onder voorzitterschap van het Twee de Kamerlid drs. G. M. Nederhorst, pre sident van de Goudse Jeugdgemeenteraad. Tot slot sprak mr. J. J. van der Lee, di recteur voor Overzeese Ontwikkelingslan den bij de commissie van de E.E.G. te Brussel. SYDNEY (Reuter) De Sydney Daily Daily Telegraph heeft critiek geleverd op de premier van de Maleise Federatie we gens zijn „uitdagende verklaring over een Indonesische invasie" in Nederlands Nieuw-Guinea. „Het zou beter zijn wan neer de Tengkoe zijn plan onthult, zodat de belanghebbende landen het kunnen be studeren, in plaats van dat hij het plan geheim houdt en spreekt over „invasie" aldus het blad. Advertentie In de ontwerp-begroting van het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordhol land voor het jaar 1961 is een bedrag van 21.780.000 uitgetrokken voor uitbreidings werken. Een bedrag van 950.000 is ge raamd als bijdrage in de kosten van een grotere gashouder ten behoeve van de gas levering der Koninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmuiden aan de centrale van het P.E.N. te Velsen. Door de stichting van een vijfde hoog oven, welke begin 1962 gereed zal komen, zullen de Hoogovens in staat zijn belang rijk grotere hoeveelheden overschotgas naar de centrale van het P.E.N. te leveren. Bedroeg de maximaal af te nemen hoeveel heid hoogovengas tot voor kort 70.000 m 3 per uur, thans is deze reeds opgelopen tot 100.000 m3 per uur, terwijl na de inbedrijf- stelling van de vijfde hoogoven, afname verplichtingen van 240.000 m3 overschotgas per uur ontstaan. Daar de in 1931 gebouw de gashouder te klein wordt zal de bouw van een grotere gashouder noodzakelijk zijn. Aangezien ook de Hoogovens aan een grotere gashouder behoefte hebben, is met hen overleg gepleegd over de stichting van een nieuwe gashouder met een nuttige in houd van 110.000 m3, waarvan 40.000 m3 voor het P.E.N. De totale kosten worden geraamd op 4.400.000 en de bijdrage van de provincie op 950.000. Als tweede en laatste termijn is op de begroting opnieuw 1.000.000 uitgetrokken voor uitbreiding van het 50kV-station bij de centrale te Velsen en voor mogelijke tijdens de exploitatie noodzakelijke voor zieningen aan de centrale staat een bedrag van 400.000 op de begroting. De totale kosten voor uitbreidingen aan de centrale worden begroot op 2.350.000. Het ligt in de bedoeling in Oterleek een 150 kV-station in te richten, waarvan de kosten globaal geraamd worden op 10.000.000; voor het jaar 1961 wordt 3.000.000 gevraagd. Verwacht wordt dat het station in 1963 in bedrijf gesteld zal worden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen gegevens omtrent de be- voeegdheidssituatie bij het dag-v.h.m.o. op 16 september 1960 gepubliceerd. Van alle wekelijkse lessen in de wette lijk verplichte vakken werd 25,4 pet. onbe voegd gegeven tegen 24,7 pet. een jaar te voren. De hoogste percentages treft men aan bij de vakken Frans (43 pet). Duits (37 pet), biologie (35 pet), Nederlands (33 pet) en Engels (32 pet). Bij cie gymnasia is de situatie het gun stigst (17 pet onbevoegd gegeven lessen). Daarna komen achtereenvolgens de lycea (26 pc:), de hbs'en (28 pet), de middelbare scholen voor meisjes (32 pet) en de han delsdagscholen (33 pet). Wegens gemis aan docenten konden 2.138 lessen niet gegeven worden. Een voorlopige berekening van het aantal be voegde en onbevoegde lereren leert, dat het aantal bevoegde lei-aren sinds verleden jaar vermoedelijk is gestegen van 7.640 tot ongeveer 8.050, aangenomen dat het ge middeld aantal lessen per leraar ongeveer hetzelfde is gebleven. In de aula van de Landbouwhogeschool te Wager.ingen is zaterdag een gedenk plaat onthuld ter nagedachtenis aan prof. De Jong, de op 14 januari na een auto ongeluk overleden rector-magnificus van de hogeschool. De tekst van de gedenkplaat, ontworpen door professor Wieger Bruin, luidt: „Ter ere en nagedachtenis aan prof. ir. W. de Jong, 1895-1960. eminent rector magnificus 1956-1960". De gedenkplaat werd onthuld door het oudste kleindochtertje van pro fessor De Jong. Tevens bood de voorzit ter van het bestuur van de Landbouwho geschool, de heer J. M. van Bommel van Vloten, aan de hogeschoolgemeenschap een portret van professor De Jong aan, geschilderd door de Amsterdamse kunste naar J. Rotgans. Het schilderij krijgt een plaats in de senaatskamer van de hoge school. De directeur van de Wartburg-Stichting, dr. Siegfried Asche, is naar West-Duits- land gevlucht nadat hij acht jaar lang het beheer heeft gevoerd over de Wartburg, het kasteel in Eisenach waar Maarten Lu ther in 1521 is ondergedoken en waar hij zijn beroemde bijbelvertaling heeft ge maakt. Als reden van zijn vlucht geeft dr. Asche op dat het communistische re giem van de oostelijke zone, waarin de Wartburg ligt, zijn werk onmogelijk maakte. Dr. Asche heeft veel gedaan om de Wartburg in zijn oude, oorspronkelijke toestand te herstellen, en hij redde vele waardevolle documenten en kunstschatten in dit kasteel voor de ondergang. Door talrijke publikaties over de Wartburg en Luther werd hij tot ver over de grenzen bekend. Aan hem is het te danken dat de historische burcht, ondanks de heftige te genwerking van de communistische partij, niet ten prooi is gevallen aan de marxisti sche geschiedenisvervalsing. Door zijn toe doen is de Wartburg als monument van Duitse cultuur en geschiedenis behouden gebleven, met name ook als geestelijke ontmoetingsplaats voor alle Luther-ken- ners en bezoekers uit beide delen van Duitsland. Na een afmattende strijd van acht ja ren waarin hij vele successen behaald heeft, zag Asche nu geen mogelijkheid meer om zijn taken „mit reinem Gewis- sen und in reiner Wahrheit" te vervullen. Hij heeft deze strijd in een uitvoerige brief aan de Oostduitse minister-president Grotewohl beschreven. De brief zet de re denen uiteen waarom hij is gevlucht. Sinds twee jaren werden „in versterkte mate de wetenschappelijke en bouwwerk zaamheden in de Wartburg gesaboteerd" aldus dr. Asche in deze brief waarin hij voorts onder meer zegt: Ik heb alle mo gelijkheden uitgeput om het leugennet van deze sabotage kapot te scheuren. Het lukte mij niet meer". Met de vlucht of beter gezegd de ver drijving van dr. Asche aldus een com mentaar van de Evangelische Presse- dienst heeft de Oostduitse regering op nieuw een betreurenswaardig succes ge boekt op haar weg naar de geestelijke splijting van Duitsland. Dat de directeur van de Wartburg Stichting zijn post heeft verlaten kunnen wij. vooral wij evangeli- schen slechts diep betreuren. De Landesbischof van Thüringen Mit- zenheim heeft op een zitting van de con ferentie der Evangelische Kerk in Duits land in Frankfurt aan de Main de vlucht van dr. Asche ter sprake gebracht. Hij stelde naar aanleiding daarvan vast dat de diepere betekenis van de plaatsen op de Wartburg die aan Luther herinneren vervalst wordt. Voorts merkte hij op dat dit historisch monument tot dusver een symbool van de Duitse eenheid tot een teken van de gescheidenheid van Duits land wordt. „Wij moeten", aldus de bisschop, „de vlucht van de directeur van de Wartburg- Stichting betreuren maar wij mogen hem er geen verwijt van maken. Integendeel: hij verdient het grootste respect omdat hij in een situatie waarin anderen al lang zouden hebben opgegeven, gestreden heeft voor de waarheid en de wetenschappelijke en artistieke zindelijkheid, totdat hem elke arbeid die met zijn geweten was te vereni gen, onmogelijk werd gemaakt." De Wartburg bevindt zich ten zuiden van de plaats Eisenach in Thüringen. Hij werd gebouwd in het jaar 1070 op een hoge rots van 44 meter. Oorspronkelijk heeft de burcht gediend als zetel van de landgraven van Thüringen, doch toen hij tekenen van verval begon te tonen hebben de landgraven hem in 1440 als hun centrum opgegeven. De Wartburg kwam toen in particulier bezit en werd gerestau reerd. Toen de vrienden van Luther de refor mator langs allerlei omwegen naar de Wartburg brachten, was dit kasteel een der bezittingen van de keurvorst. Op 18 oktober 1817 kwam de burgt nog eens Luther als Jonker George gedurende zijn verblijf op de Wartburg. Hout snede van Luk. Cranach sr. naar een schilderij van zijn hand. weer zeer nadrukkelijk in het nieuws om dat toen „Burschenschaften" daar het der de eeuwfeest van de Hervorming vierden, gecombineerd met de vierde verjaardag van de slag bij Leipzig. Dit ging gepaard met een kampvuur waarin symbolen van het ancien régime en reactionaire ge schriften werden verbrand. Sinds 1921 is het gebouw eigendom van de Wartburg-Stichting. Het is uiteraard volkomen onzeker hoe de toekomst van de Wartburg er uitziet, nu de burcht onder rechtstreekse controle komt te staan van het communistische regiem. Afgekeurd. Uit het maandelijks over zicht van de Keuringsdienst van Waren te Amsterdam blijkt dat deze dienst op één dag in de hoofdstad 672.464 pakjes marga rine heeft afgekeurd ir. verband met de Planta-ziekte. Mr. J. A. Berger. Mr. J. A. Berger heeft met ingang van 1 januari 1961 eervol ontslag gevraagd als voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Berger werd in juli 1945 benoem'' tot rijksbemiddelaar en op 14 oktober 1946 tot voorzitter van het College van Rijksbe middelaars. Verbetering rijksweg 1. In 1961 zal een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuwe brug over de Vecht in rijksweg I tussen Diemen en Muiden. Na de vol tooiing van dit werk zal een hinderlijke versmalling in de weg zijn opgeheven. Te vens zal in 1961 een begin worden gemaakt met de verdere verbreding van rijksweg I, in de eerste plaats van het weggedeelte tussen Naarden en Eemnes. Zonder vergunning. De rechtbank te Dordrecht heeft een postorderbedrijf, dat in de persoon van zijn directeur terecht moest staan omdat het artikelen had ver handeld, waarvan het geen vergunning in gevolge de Vestigingswet had, veroordeeld tot twee boetes van 250. Collecte. De dezer dagen gehouden in zameling ten bate van het werk der re classering heeft in het rayon Vijfhuizen en omgeving 220.opgebracht. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen tot het instel len van een provinciaal studiefonds. Ge deputeerde Staten merken in hun toelich ting op het voorstel op, dat nog niet be kend is voor welke opleidingen zich be hoefte aan toelagen zal voordoen; het ligt in de rede in navolging van de meeste andere provincies op dit ogenblik geen be perkingen ten aanzien van de te volgen studierichtingen vast te stellen en derhal ve geen opleiding bij voorbaat uit te slui ten met uitzondering van gewoon en bui tengewoon lager onderwijs. Voorts ver dient het naar het gevoelen van Gedepu teerde Staten aanbeveling de mogelijkheid te scheppen om aan personen, die een we tenschappelijke verhandeling zouden wil len publiceren over een onderwerp van ge westelijk of regionaal belang, maar hier voor vereiste financiële middelen niet be zitten, in de kosten van een dergelijke pu- blikatie tegemoet te komen. Aangezien het enige tijd zal duren, voor dat de eventuele instelling van een pro vinciaal studiefonds tot alle belanghebben den zal zijn doorgedrongen, valt het vol gens Gedeputeerde Staten te verwachten, dat de uitgaven van het fonds in het eer ste jaar (1961) van zijn bestaan een be drag van 50.000 niet zullen overschrij den. Advertentie De bekende kapsalon van de heer A. Molen dijk aan het Santpoorterplein 1 te Haarlem heeft een belangrijke uitbreiding en ver nieuwing ondergaan. Het interieur is gemo derniseerd volgens de laatste eisen en een vijftal nieuwe cabines maakt het thans mo gelijk dat iedere cliënte zonder overplaatsen kan worden behandeld. Bovendien is aan de zaak thans een SAUNA BADINRICHTING toegevoegd (uitsluitend voor dames), waardoor in een lang gevoelde behoefte wordt voorzien. De schoonheidsafdeling heeft een geheel nieuw en modern interieur en het gereed schap wordt telkens opnieuw voor het ge bruik gesteriliseerd. Al met al mag deze zaak thans worden ge rangschikt onder de beste zaken op dit ge bied in Nederland. De heropening zal plaats vinden op dinsdag 1 november a.s. Gedurende het weekeinde stond het weer onder invloed van een storing, die over Frankrijk naar ons land was gekomen. Zij bracht vrij veel regen, op verscheidene plaatsen meer dan 20 mm. Vanmorgen had reeds een volgende sto ring, afkomstig van de oceaan, ons land bereikt, zodat opnieuw op vele plaatsen regen viel. Bij de Azoren bevindt zich een groot lagedrukgebied, waarvan zich een storing losmaakt, die in de richting van de Britse eilanden trekt. Onder in vloed hiervan zal de wind morgen toene men uit zuidelijke richtingen en nieuwe hoeveelheden zachte oceaanlucht aanvoe ren. De storing zal bovendien tijdelijk re gen brengen. Het blijft dus zacht, maar on bestendig weer. WEKKKAPPOKTEN Dinsdag 1 november Zon op 7.34 uur, onder 17.12 uur. Maan op 16.43 uur, onder 4.51 uur. Maanstanden 3 november: volle maan. 11 november: laatste kwartier. 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 oktober Hoog water 1.00 en 13.29 uur. Laag water 9.07 en 21.22 uur. Dinsdag 1 november Hoog water 1.52 en 14.14 uur. Laag water 9.56 en 22.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum lemprialuren oulter» en DinnKtiiano 00 <0 var gisteren O c i Neersiae laatstt IA uui c a h «j J/ S Den Helder regen zo 10 3 Ypenburg zwaar bew. zzw 12 8 Vlissingen zwaar bew. z 12 6 Eelde regen z 11 3 De Bilt zwaar bew. z 12 9 Twente regen z 11 6 Eindhoven geheel bew z 11 7 Zd-Limburg geheel bew. z 11 13 Helsinki zwaar bew. n 5 0,1 Stockholm licht bew. n 5 0 Oslo licht bew. w 5 0 Kopenhagen zwaar bew. ono 8 5 Aberdeen regen ozo 9 12 Londen zwaar bew. windst. 13 14 Amsterdam geheel bew. z 12 9 Brussel motregen zzw 12 10 Luxemburg regen zzw 9 6 Parijs zwaar bew. zzw 14 3 Bordeaux zwaar bew. windst. 15 1 Grenoble geheel bew. windst. 15 0 Nice half bew. nw 19 0 Berlijn geheel bew. nw 13 7 Frankfort regen zzw 11 16 München lichte regen zzw 13 0,1 Zürich zwaar bew. ono 13 0,1 Genève zwaar bew w 13 1 Locarno geheel bew. no 16 0 Wenen zwaar bew zzw 17 0,1 Innsbruck licht bew. w 13 0,2 Belgrado zwaar bew windst. 24 2 Athene licht bew. wnw 25 0 Rome regen zw 19 3 Ajaccio zwaar bew w 19 3 Madrid motregen windst 12 7 Mallorca zwaar bew. w 18 0 Lissabon regen zzw 20 14

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2