N.N.V. beticht regering van te starre houding in loonpolitiek De beurs Londense goudprijs blijft boven het officiële niveau C.M.C. boekte omzet van 154 min Hogere winst Dagra „Russische olie dwingt EEG tot nauwe samenwerking" N.C.V. N.S.L, f SCHEEPVAARTBERICHTEN Maastrichtse wethouder is niet blij met het h.t.s.-initiatief Europa-coongres in Nice Lijndienst Amsterdam- Oostkust Amerika MAANDAG 31 OKTOBER 1960 9 Resolutie van congres in Utrecht Philips naar Perzië Onv. div. Schuitema verwacht (8 Statutenwijziging Norit Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Groot-Brittannië bouwt de meeste schepen Lager dividend Veneta Vragen over de associatie van Togo bij de EEG SPAARB&IEVEN Time-Life International (Nederland) opgericht Jaarbeurs Suriname Reorganisatie bepleit van opleiding tot scheepswerktuigkundige Verzekeringsinspecteurs wensen verbetering van positie Russische specialisten in Ghana gearresteerd Stijgende kolenvoorraden in Limburg door Britse dumping Tijdens de discussies die op het N.V.V.-congres in Utrecht werden gehouden is door twee woordvoerders van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond de nadruk gelegd op de geladen stemming die er onder de leden van de drie bonafide metaal bonden heerst over de wijze waarop de loonpolitiek momenteel wordt gevoerd. Het is noodzakelijk, aldus de voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs bond, de heer I. Baart, dat partijen die onderhandelen weten waaraan ze toe zijn en het gaat niet aan, dat de regering de spelregels maar tussentijds wijzigt waardoor de rechtszekerheid wordt weggenomen. 'Aan het slot van dit congres werd een resolutie aangenomen, waarin het N.V.V. er bij de regering met kracht op aan dringt, alsnog de recente wijziging in haar loonbeleid ongedaan te maken. De econo mische gang van zaken in vele bedrijfs takken en ondernemingen is, volgens het N.V.V., aanzienlijk gunstiger dan werd verwacht. Door de aan het College van Rijksbemiddelaars in juli 1959 verstrekte algemene aanwijzing kon echter, naar zijn mening, met deze ontwikkeling bij het hanteren van het produktiviteitscirterium in onvoldoende mate rekening worden ge houden. Mede om voldoende ruimte te heb ben voor de compenserende loonmaatrege len per 1 april 1960 moesten veelal C.A.Ó.'s met een lange looptijd worden aangegaan, aldus het N.V.V., dat voorts meent, dat dientengevolge in vele gevallen de loonontwikkeling achter is geraakt bij de productiviteitsontwikkeling, terwijl het reële aandeel van de werknemers in het nationale inkomen is gedaald. Daar de regering zich op 1 oktober heeft uitgesproken tegen tussentijdse herzienin gen van C.A.Ó.'s en alleen de mogelijk heid van ondernemingsgewijze activiteiten die ten doel hebben de bezitsvorming te bevorderen, open laat, meent het N.V.V. te moeten constateren, dat de regering met deze beperkingen het tussentijds on dernemingsgewijze verbeteren van lonen en secundaire arbeidsvoorwaarden met uitzondering van gepremieerde spaar-' en winstdelingsregelingen uitsluit. Het ver bond acht dit in strijd met de volgens hem unanieme opvatting van de Stichting van de Arbeid dat de mogelijkheid daartoe open dient te blijven. In de resolutie wordt gesteld, dat, ge geven het gedifferentieerde loonbeleid in het kader van de centrale doelstellingen van de regering op economisch terrein, de tot nu toe gevolgde praktijk bij het toetsen van voorstellen aan de algemene aan wij- Na een dag van levendige handel, waar bij het aanbod vlot werd opgenomen, sloot de markt met een middenprijs van 36 dollar. Deze prijs lag nog steeds aanmer kelijk boven de Amerikaanse officiële prijs Van 35 dollar per ounce. De vraag kwam vrijdagmiddag uit talrijke landen; er wa ren orders uit de Verenigde Staten, Cana da, continentaal Europa, het Nabije en het Verre Oosten. Aan het einde van de vorige week was de slotprijs ongeveer 36,50 dol lar per ounce. Wat het aantal transacties betreft, was de handel op de Londense goudmarkt deze week drukker dan gedu rende de vorige. Het hoogste prijspeil van vorige week 41 dollar per ounce werd deze week evenwel niet bereikt; de hoogste prijs was deze week 38,25 dollar, welke prijs dinsdag werd bereikt. De slotprijs van heden lag iets onder de prijs, die gistermorgen offi cieel werd vastgesteld. Men meldde dat de belangstelling voor de goudmarkt zeer groot blijft. Op de Westduitse goudmarkt is de prijs gisteren naar DPA meldt, met 30 DM per kg. gestegen. De prijs was 5.260 DM per kg. tegen donderdag 5.230 DM. DPA ver neemt, dat de prijsbasis van heden de verkopers niet prikkelde tot het afgeven van goud. De speculanten schenen inte gendeel het voornemen te hebben te wach ten totdat de huidige flauwe stemming van de goudmarkt voorbij zal zijn. Men koestert namelijk nog steeds de hoop, dat. vroeg of laat de officiële goudprijs zal worden gewijzigd. Op de Londense goudmarkt werd de goudprijs vanochtend vastgesteld op 36 dollar per ounce. Deze prijs lag 0.15 dollar onder de officiële prijs van j.l. vrijdag en was het op een na laagste cijfer sedert 20 oktober. De officiële prjjs in Amerika is 35 dollar. Tijdens het hoogtepunt van de re cente goudkaarts was de prijs in Londen gestegen tot 40.60 dollar per ounce. Uit het verslag over het boekjaar 1959-'60 van de Coöperatieve Melkcentrale G.A. (CMC) te Den Haag, blijkt dat een omzet werd behaald van 154,4 miljoen. Na af schrijving van 757.204 en toevoeging van 100.000 aan de reserve (waardoor deze steeg tot 1,6 miljoen) kwam voor ver effening met de leden een bedrag van 5,4 miljoen beschikbaar In totaal kwam daardoor 178,4 miljoen netto aan de leden ten goede hetgeen overeenkomt met 28,21 cent per kilogram melk af boerderij. Zoals bekend, exploiteert de CMC melk inrichtingen en zuivelfabrieken en is zij daarnaast geïnteresseerd bij vele onder nemingen op het gebied van de melk en zuivel. In het dichtbevolkte westen van ons land is de CMC de grootste leverancier van consumptiemelk. De n.v. Dagra, farmaceutische en chemi sche fabriek te Diemen, heeft over het boek jaar 1959/60 een winst behaald van 304.147,(v.j. 214.654,waaruit een onveranderd dividend van tien percent (waarvan naar keuze de helft in aandelen) wordt uitgekeerd. Uit de verlies- en winstrekening van de groeup blijkt, dat zij een bedrijfswinst boekte van 312.365,— 216.026,—). De ging van zaken in het lopende boekjaar rechtvaardigt het vertrouwen, aldus de di rectie, dat de groeicurve zal worden ge handhaafd. Venvacht wordt dat de be drijfswinst in 1960/61 ruim voldoende zal zijn voor een bevredigende dividenduitke ring over het (vergrote) aandelenkapitaal. zing dient te worden voortgezet. Hieraan wordt toegevoegd, dat de partijen zich de economische omstandigheden bewust moeten zijn en dientengevolge de nodige voorzichtigheid in acht moeten nemen bij het doen va nvoorstellen ter verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, waarbij met name ook aandacht geschon ken zou kunnen worden aan verbeteringen in de secundaire sfeer. Het N.V.V. is van oordeel, dat de con juncturele situatie geen rechtvaardiging vormt voor afwijzing van tussentijdse her ziening van een C.A.O. Het meent ook, dat het niet met de door de regering beoogde vex'groting van de verantwoordelijkheid der bedrijfstakpartners voor de loonvor ming in overeenstemming is, indien een dergelijk tussen partijen overeengekomen herziening bij voorbaat wordt afgewezen. De vrees voor een ongewenste, schoksge wijze loonontwikkeling, is volgens het N.V.V ongegrond, aangezien ook bij tus sentijdse herziening een spx-eiding in de tijd kan worden bereikt. Het Verbond ves tigt er in de resolutie de aandacht op, dat de onderhandelingsvrijheid meebrengt, dat de keuze van maatregelen primair dient, te worden overgelaten aan de desbetref fende partijen en dat mede door het on tijdig ingrijpen van de regering het vrije overleg wordt ondermijnd, waardoor, naar zijn oordeel, de positie van de vakbewe ging als positieve factor in het maatschap pelijk bestel wordt aangetast. De resolu tie besluit met de opmerking, dat de starre houding van de regering onhoudbare span ningen in het bedrijfsleven oproept en dat de verantwoordelijkheid van het N.V.V. niet vei'der kan gaan dat tot het waar schuwen tegen de gevolgen daarvan. Volgens het Hamburgse blad „Die Welt" maakt de goedkope olie uit de Sovjet-Unie een nauwe samenwerking tussen de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap dringend noodzakelijk. Naar het blad schrijft heeft dr. F. Hellwig, Duits lid van de Hoge Autoriteit, dit deze weck bij besprekingen in Bonn naar voren ge bracht. Maandag zullen vertegenwoordi gers van de E.E.G.-landen in Brussel bij eenkomen. „Die Welt" schrijft dat Russische ruwe olie tegen een gemiddélde prijs van DM 65 per ton vergeleken met het westelijke gemiddelde van DM 88,20 per ton op dc Beierse markt beschikbaar zal komen via een buisleiding, tot de bouw waarvan be sloten werd op grond van een ovex'een- komst van het Italiaanse staatsconcex-n E.N.I. met de Sovjet-Unie. Het Italiaanse bedrijf heeft verklaax'd een overeenkomst: op lange termijn te hebben gesloten voor het afnemen van gi'ote hoeveelheden ruwe olie uit de Sovjet-Unie tegen een prijs van DM 52,50 per ton. In kringen van de energielevei'ende in dustrie ziet men volgens „Die Welt" ach ter de stap van de Sovjet-Unie het voor nemen de Westeuropese economie te ver- stoi-en. Het blad merkt op dat West-Duits- land dit jaar andei-half miljoen ton ruwe olie en zevenhondex-dduizend ton oliepro- dukten uit de Sovjet-Unie zal invoex-en, hetgeen een zekere voorzichtigheid drin gend noodzakelijk maakt, Dit geldt in het bijzonder voor Italië. Philips zal binnenkox-t beginnen met de bouw van een fabriek in Teheran, de hoofdstad van Pei-zië. Men hoopt in de loop van het volgend jaar met de produk- tie (vooi-lopig alleen x-adio-appax-aten) te beginnen. In de fabxiek zal een nu nog niet bekend aantal inlandse ai'beidex's on der leiding van Nedex-landse technici te werk worden gesteld. De directie van de n.v. Gebr. D. Schuite ma in Ams.tferdam, groothandel in en im porteur van levensmiddelen, deelt mede dat. overeenkoiristig de verwachting de omzetten zich tot nu toe gunstig hebben ontwikkeld, doch anderzijds kostprijsver- hogende factoren (loonronde, ontwikke lingskosten. enz.) hun invloed hebben uit geoefend. Verwacht mag worden, dat over 1960 een onveranderd dividend van acht percent kan worden gedeclareerd. Aandeelhouders der n.v. Algemene Norit Maatschappij in Amsterdam zal in een buitengewone vergadering op 15 nov. een statutenwijziging ter goedkeuring worden voorgelegd. Voorgesteld wordt het gewone maatschappelijke kapitaal te verhogen van 5 min. tot 10 min., verdeeld in 20.000 aandelen van 500, waarvan geplaatst 8709 aandelen 4.354.500). Hiernaast blij ven de 5 pet. cumulatieve prioriteitsaan delen van 1000 gehandhaafd op 30 stuks. Deze zijn alle geplaatst. Het percentage eigen aandelen, dat de maatschappij mag inkopen, wordt vex-- hoogd van 25 tot 50. Ook in de winstver deling worden enkele wijzigingen aange- bracht. Het aandeel van dix-ectie en com missarissen tezamen in de overwinst wox-dt verhoogd van 20 tot 25 pet. Door het ver vallen van de 1200 oprichterbewijzen wordt de bepaling, dat daarna op deze bewijzen tezamen 15 pet. uit de overwinst moet worden uitgekeerd, uit de statuten ver wijderd. Het x-estant komt dus nu geheel ter beschikking van aandeelhoudex-s. De nieuwe statuten creër-en voox-ts de moge lijkheid om een dividendresexwe te vox- men, terwijl het pex-centage dat de ge wone reserve ten opzichte van het kapi taal mag belopen verhoogd wordt van 25 tot 50. Nederlanders in Wcst-Duitsland Volgens het federale arbeidsbureau te Bonn wer ken er 33.000 Nederlanders in West-Duitsland. In liet door het arbeidsbureau opgemaakte rapport wordt gezegd dat er 329.356 buitenlanders in West-Duitsland werken, van wie meer dan 100.000 in het Roergebied. De grootste groep buitenland se werknemers vormen de Italianen met 143.000, gevolgd door de Nederlanders. Ruhaak: kans op iets hoger dividend In de jaarvergadering van de n. v. Ruhaak en Co. in Den Haag bleek uit antwoorden op vragen van aandeelhouders, dat de gang van zaken in de eerste drie kwartalen van 1960 bevredigend was, zodat er kans is op een iets hoger dividend over dit boekjaar. Emissie Havenwerken Bij de uitgifte van 2 miljoen nominaal aan delen Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken n.v. hebben, zo deelt de emit- tent mede, nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt. Surinaamse rijst naar Cuba Een combinatie van Surinaamse rijstexporteurs heeft van de Cubaanse regering een order ont vangen voor de levering van 2000 ton rijst tegen een prijs die boven de wereldmarktprijs ligt. De mogelijkheid is groot, dat deze order door meer dere zal worden gevolgd. Aan deze combinatie is het alleenrecht tot rijstuitvoer naar Cuba ver leend Deze ongewone maatregel is door het ministerie van economische zaken genomen om scherpe onderbiedingen en daarmede meestal ge paard gaande levering van rijst van minderwaar dige kwaliteit te voorkomen. In het verleden heeft dit niet alleen geleid tot prijsbederf ten nadele van producenten, doch tevens tot verlies van afzetmarkten. Westduitse subsidie voor kernenergie in de scheepsbouw De Westduitse minister voor kernenergiezaken S. Balke heeft aan de maatschappij voor kern energie in scheepsbouw en scheepvaart te Ham burg een subsidie van 3.2 miljoen DM toegestaan. Het geld zal samen met de reeds toegestane 2.2 miljoen DM gebruikt worden voor de bouw van een reeds geprojecteerde scheepsproefreactor. Handel IndiaRusland India en Rusland zijn overeengekomen de om vang van hun handel tegen eind 1963 te verdub belen, zo is officieel in New Delhi bekendge maakt. Het huidige handelsverdrag tussen de beide landen, dat eind 1963 afloopt, voorziet in een handel tot een bedrag van 100 miljoen dollar. Het nieuwe verdrag zal drie jaar lopen en zal voorzien in een Russische uitvoer naar India van krantepapier, olieprodukten. niet-ijzerhoudende metalen, werktuigen en andere goederen. India zal thee, mica. huiden en locomotieven naar Rus land uitvoeren. Nieuwe raffinaderij van Gulf Oil Corp. In Scandinavië. De Gulf Oil Corporation heeft plannen bekend gemaakt voor de bouw van een nieuwe raffinade rij in Denemarken of Zweden met een capaciteit van 30.000 barrel per dag, waarvan de produktie zal dienen voor verkoop in Europa. De maat schappij deelde mede, dat zij bezig is optie te verkrijgen op bouwgrond in Denemarken en Zweden, die geschikt is voor de bouw van de nieuwe raffinaderij. Raadgevend comité van Europees sociaal fonds Het comité van het sociaal fonds der Europese Economische Gemeenschap, dat de Europese Exe cutieve Commissie van advies zal dienen bij het beheer van dit fonds, is voor het eerst in Brussel bijeeen geweest. Het sociale fonds zal aan de na tionale regeringen de helft kunnen vergoeden van kosten kosten die gemaakt zijn voor herscholing en verplaatsing van werklozen. In 1961 zal het fonds hiervoor over in totaal 75 miljoen gulden kunnen beschikken. Eind september van dit jaar had Groot- Brittannië de meeste scheepsruimte in aan bouw, gevolgd door Japan, zo blijkt uit de cijfers voor het dex'de kwartaal 1960, die gisteren in Lloyd's Register zijn gepubli ceerd. Groot-Brittannië had aan het einde van de overzichtsperiode 1.753.843 ton scheepsruimte in aanbouw, Japan 921.537 ton, Italië 766.187 ton, Zweden 749.830 ton, Nederland 639.436 ton, Frankrijk 630.563 ton, de Vei-enigde Staten 549.771 ton, Noor wegen 321.073 ton. Met uitzondering van communistisch China, Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie, van welke landen geen gegevens beschik baar zijn, bedraagt de totale scheepsruimte van de in aanbouw zijnde stoom- en motor schepen in de wereld 4.035.364 ton tegen 5.219.663 ton eind september van het vorige De n.v. Veneta (Verenigde Nedex-landse Tapijtindustrie n.v.) te Hilversum heeft besloten aan de algemene vei-gadering van aandeelhouders voor te stellen het divi dend voor het boekjaar 1959-'60 in totaal te stellen op 8%, waarvan 2 °/o ten laste van de dividendreserve. (1958-'59 9%, waarvan 2% uit de dividendreserve.) De Duitse socialist L. Mctzger, lid van het Europees Parlement, meent dat een bij de E.E.G. geassocieerd overzees land, als het onafhankelijk wordt, het recht heeft voor onbepaalde tijd geassocieerd te blijven en dat men geen termijn voor de voortzetting van de associatie mag stellen. Mctzger verklaart dit in een vraag aan de E.KG. Executieve Commissie waax-in hij informeert naar de juistheid van be richten, volgens welke de Commissie aan Togo heeft meegedeeld dat de associatie van deze onlangs onafhankelijk geworden Afxdkaanse republiek tot 1962 kan worden gehandhaafd. De associatie-overeenkomst van de E.E.G. met de overzeese gebieden is in dertijd weliswaar voor vijf jaar aangegaan (de overeenkomst loopt in 1962 af), doch de associatie als zodanig is volgens Metz- ger in het E.E.G.-verdrag neergelegd en vaststelling van een tex-mijn ervoor zou dan ook in strijd zijn met het verdrag Advertentie N.V. NATIONALE CREDIET VERENIGING 's-Gravenhage Zeestraat 88 Modern systematisch sparen met mogelijkheid van belasting aftrek en toepassing Ambtenaren-spaarregeling. N.V. Noorder Spaar- en Levensverzekering Mij., Amsterdam, Leidseg.racht 3 Aagtekerk 30 te Adelaide verwacht, v. Melbourne. Abbedijk 29 v. Willemstad n. Liverpool. Aarastus 29 te Masinloc. Agamemnon 30 te Georgetown. z Akkrumdijk 30 v. Rotterdam n. Cristobal. Alarnak 31 te Khorramshar verwacht. Alblasserdijk 31 te Le Havre. Aldabi 29 v. Rio de Janeiro. 30 te Vitoria verw. Alphacca 29 v. Rotterdam n. Bombay. Alphard 1 te Antwerpen verwacht. Alpherat 31 rede Ilheus. Alwaki 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Amstelland 30 te Montevideo. Angolakust 30 te Antwerpen. Appingedijk 30 te Lt Havre. Area 3 te Wellington. Arendsdijk 30 te Rotterdam. Arendskerk 30 te Shanghai. Ba long 30 te New York. Bangai 29 te Le Pallice. Batjan 30 v. Bahrein n. Tandjong Mani. Batu 30 v. Amsterdam te Rntwerpen. Bawean 31 te Genua. Bengkalis 30 in Straat Messina n. Beyrouth. Beninkust 30 te Amsterdam. Bennekom 30 te Hamburg. Billiton 30 te Port Alice verwacht. Blitar 31 te Bari verwacht v. Port Said. Calamares pass. 30 Mianmi n. Puerto Barrios. Caltex Rotterdam 31 v. Bahrein n. Suez. Caltex Utrecht 30 v. Bahrein n. Avonmouth. Camitia 31 te Stanlow. Camphuys 30 te Penang. Carrillo 30 v. Baltimore n. Puerto Barrios. Chiron 29 te Funchal. Cinulia 30 te Durban. Dahomeykust pass. 30 Casquets n. Bordeaux. Daphnis 31 te Tampa verwacht. Dinteldijk 29 v. Bermuda n. Cristobal. Diogenes 30 v. San Antonio n. Caidera. Dorestad 29 300 m. n.o. Guadeloupe n. Hamburg. Drente 29 v. Aden n. Singapore. Eenhoorn 30 te Rotterdam. Esso Rotterdam 30 v. R'dam n. Mena Al Ahmadi. Forest Town 30 te Abadan. Gaasterdijk 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gabonkust 29 v. Amsterdam, 30 te Hamburg. Geestland 29 v. Dominica n. Preston. Graveland 30 te Salvador. I-lathor 30 te Alexandria. Hector 29 te Saloniki. Heemskerk 3 te Amsterdam. Helicon 31 te Carupano verwacht. Hera 29 v. Port Au Prince n. SanUago. Hersilia 30 te Antwerpen v. Hamburg, z Houtman 29 v. Amsterdam n. Norresundby. Isis 29 v. Trinidad n. Curacao. Ittersum 29 95 m. o. Bermuda n. Mobile. Java 29 te Dammna. Johannes Frans 31 te Coquimbo verwacht. Kalydon 30 te Livorno verwacht v. Fao. Kamperdijk 28 v. Philadelphia n. Antwerpen. Karimata 29 op rede Dipolog n. Cebu. Karsik 30 v. Sydney n. Brisbane. Keizerswaard 30 v. Ornskoldsvik n. Rotterdam. Kerkedijk 30 te Rotterdam. Kertosono 29 v. Rotterdam te Antwerpen. Kieldrecht 31 te Mangalore. Koningswaard 31 te Port Harcourt. Kosicia 31 v. Shellhaven n. Rotterdam: Kreeft 29 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 30 te Amsterdam. Laarderkerk 31 v. Genua n. Port Said. Lawak 29 v. Tacona 30 te Vancouver. Lemsterkerk 31 te Khorramshahr. Leopoldskerk pass. 29 Gibraltar n. Antwerpen. Lindekerk 30 te Aden. Maas 29 te Amsterdam. Maaslloyd 31 te Tampico verwacht. Maron 29 v. New York n. Curacao. Medon 29 te Cartagena. Meliskerk 31 te Rangoon. Mentor 29 v. Beyrouth n. Latakkia. Minos 30 te Helsinki verwacht v. Amsterdam. Mitra 30 te Rotterdam. Muiderkerk 30 v. Suez n. Aden. Musi 29 te Cocos eiland. Mylady 29 v. Tabou n. Las Palnias. Naess Commander pass. 29 Masira n. Fawley. Naess Tiger 3 te Rotterdam. Nanusa 30 te Port Said. Naranio 29 te Karlsham. Navicella 29 v. Belfast, 30 te Ardrossan. Neder-Ebro 31 te Singapore. Neder-Eems 30 te Bangkok. Noordam 31 te Rotterdam. Nijkerk 29 v. Alexandrië n. Genua. Ommenkerk 29 v. Port Said n. Genua. Ootmai-sum 29 v. Suez n. Akaba. Oranjefontein 29 v. Kaapstad n. Las Palmas. Orestes 30 te Bremen. Ouwerkerk 30 te Djibouti. Parkhaven 3 te Santos. Pendrecht 29 v. Lagos n. Douala. Peperkust 30 v. Burutu n. Takoradi. Philidora 29 te Tranmerre Poseidon 30 te Puerto Ordaz. Prins der Nederlanden 31 te Barbados verwacht. Prins Frederik Hendrik 30 te Toronto verwacht. Prins Johan Willem Friso 31 te Milwaukee. Prins Willem van Oranje 30 te Rotterdam. Prins Willem IV 30 v. Londen n. Antwerpen. Prins Willem George Frederik 31 te Bremen. Pygmalion 30 te Thessaloniki verwacht. Ridderkerk 29 v. Chalna n. Calcutta. Roggeveen 31 te Sydney verwacht. Rossum 30 v. Port Arthur n. Sydney. Sambas 30 te Singapore. Sanana 29 v. Sihanoukville n. Haiphong. Sarangan 31 teBalboa. Scheldelloyd pass. 29 Lizardpoint n. Curacao. Schelpwijk 31 v. Punta Cardon n. Landsend. Seven Seas 29 v. Rotterdam n. Sydney. Skadi 29 te Genua. Slamat 29 v. New Orleans, 31 te Houston. Sliedrecht 29 v. Rotterdam n. Houston. Socrates 31 te Kingston. Solon 30 v. Charleston n. Baltimore. Stad Breda 30 te Las Palmas. Stad Delft 29 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Stad Dordrecht 29 te Emden. Stad Gouda 31 290 m. z. Kp. Race n. Vlaardingen. Stad Schiedam 30 te Narvik verwacht v. Gent. Stanvac Talangakar 28 v. Singapore n. Saigon. Stat. of Lib. 29 41 m. n.w. Ascension n. Ph.delph. Stentor 30 v. Amsterdam n. Levant. Steven 2 9v. Genua n. Sfax. Straat Bali 30 te Singapore. Straat Banka 29 v. Colombo n. Penang. Straat Singapore 30 te Beira. Tabian 31 te Bahrein. Telanion 29 v. Paramaribo n. Lissabon. Tiba 29 te Rotterdam. Tjikampek 29 v. Hongkong n. Yawatta. T.'iluwah 29 v. Melbourne n. Sydney. Tjimanuk 30 te Hongkong. Tjisadane 31 te Singapore. Tjitarum 29 v. Durban n. Beira. Towa 29 te Antwerpen. Utrecht 30 te Legaspi. Van Spilbergen 31 v. Kobe, 1 te Yokohama verw Viana 31 te Rotterdam. Vlieland 30 te Pernis. Vlist 31 v. Norfolk n. Rotterdam. Waal 30 te Antwerpen. Willem Ruys 29 v. Suez n. Colombo. Woensdrecht 29 v. Barbados n. New York. Woltersum 30 te Hamburg v. Bremen. Wonorato 30 te Hongkong verw. v. Vancouver. Wonosobo 30 v. Rotterdam n. Hamburg. I.Tssel 31 te Amsterdam. Zaria 30 v. Port Said n. Rotterdam. Zonnekerk 31 v. Port Kembla te Newcastle verw Jhr. mr, P. J. W. de Brauw in Den Haag en Time Inc. in New York heb ben opgericht Time-Life International (Ne derland) n.v. in Amstei-dam. Het doel van deze nieuwe n.v. is onder andere het ont wierpen, aankopen, drukken, voortbrengen, uitgeven, verspi-eiden, in circulatie bi-en- gen en handelen in boeken, tijdschriften, kranten, publikaties, foto's, ontwerpen voor reclame- en muziekwerken enz. Het kapitaal bedx-aagt 1 min., verdeeld in 1000 aandelen van 1000, waax-van 380 aandelen zijn geplaatst en volgestort. Time Inc. neeirit deel voor 379 aandelen; jhr. mr. De Brauw voor 1 aandeel. Tot directeuren zijn benoemd de heren James H. Burnham en Noel Sherry, beiden te Parijs, en Johan R. Snedaker te London. De zesde jaarbeurs in Suriname is onder gi-ote belangstelling geopend. De goever- neur van Suriname sprak de openingsrede uit, waarin hij onder meer zei vei-heugd te zijn, dat de Surinaamse jaax-beurs thans een intei-nationaal karakter heeft gekre gen. Naast de binnenlandse deelnemers zijn ditmaal ook Trinidad en Tobago met een eigen paviljoen vertegenwoordigd, even als Nederland met een stand van de me taalindustrie. De Maastrichtse wethouder van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. W. Korn, heeft ten opzichte van het inia- tief van de Maasti-ichtse grootindustrieën om in de Limbui-gse hoofdstad een tech nische opleiding op H.T.S.-niveau te stich ten, de vrees uitgesproken dat dit parti culier initiatief, gericht op de plaatselijke behoeften en de technische vorming voor eigen personeel, wel eens tot gevolg kon hebben dat dit initiatief voor de i-egering aanleiding zou kunnen zijn zich geheel van een tweede H.T.S. in Zuid-Limbui-g te dis- tanciëen, hetgeen hij zeer zou betreuren. Ook van de zijde van het pi-ovinciaal be stuur staat men sceptisch tegenover het verassend initiatief van de Maastrichtse industi-ie, omdat deze opleiding een be- pex-kte betekenis zou hebben en de moge lijkheden om later een door het rijk erken de H.T.S. te krijgen in ernstige maten zou dooi'kruisen en belemmeren. De directeur van de school voor Scheepswei-ktuigkundigen in Utrecht, de heer B. W. Vinke, heeft in de algemene vergadering van de Vereniging ter Bevor dering van het Zeevaartondex-wijs in Utrecht, een pleidooi gehouden voor de ï'e- oi-ganisatie van de opleiding van scheeps- werktuigkundigen. Hij acht deze reorgani satie dringend noodzakelijk, omdat de hui dige opleiding niet meer voldoet aan de eisen van de moderne zeevaart met zijn steeds grotere en gecompliceerder wor dende schepen. De scheepswerktuigkundigen hebben de zorg en de vei'antwoording voor het func- tionex-en en het onderhoud van de techni sche installaties voor de voortstuwing en alle daarmee in verband staande appara ten. Ook zijn zij belast met het economi sche beheer van de gehele technische scheepsinstallatie. De investeringen in een schip en de la ding ervan overtreffen die van een fa briek van middelbare grootte, zei de heer Vinke. Een 10.000 tons vi'achtschip kost ongeveer dertien miljoen gulden. Van dit bedi-ag is zes a zeven miljoen gulden ge- investeei-d in de technische installaties. Ook de lading kan een groot kapitaal ver- tegenwoox-digen. Men kan een schip zien als een bedrijf en de scheepswerktuigkun dige als de technische leider van zo'n be drijf. De vex-wachting is. dat na 1968 on geveer 15 per jent van de x >euw te bou wen schepen voortgestuwd zal worden door middel van kex-nenergie. Ook daar om is een reox-ganisatie van de opleiding van scheepswerktuigkundigen naar zijn ooi-deel dx-ingend noodzakelijk. Het scheep- vaartondei-wijs heeft als nevenfunctie het verschaffen van technische mensen aan de industrie. Diverse industriële bedrijven tx-ekken volgens de heer Vinke graag de scheepswex-ktuigkundigen tot zich," omdat deze door het werk op zeer bijzondere eigenschappen hebben ontwikkeld, die in een aantal industrieën zeer op prijs wor den gesteld. De ox-ganisaties die de belangen van de vei-zekeringsinspecteux-s behax-tigen, de al gemene bond „Mercurius", de Nedexdand- se Rooms-katholieke Bond van Administra tief, Verkopend en Vex-zekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië", de Neder landse Christelijke Beambtenbond en de Nedex-landse Katholieke Vereniging van Handelsvertegenwoordigers, agenten en verzekex-ingsinspecteurs „St. Christoffel", zijn begonnen met een actie voor regeling van de rechtspositie van de inspecteurs, wei'kzaam in de levensverzekex-ings- en schadebx-anche. Ter voorbereiding van deze actie is een enquête ingesteld naar de huidige positie van deze inspecteux-s. De i'esultaten daax-- van hebben geleid tot het opstellen van een ux-gentieprogi-am. Hiei-in staat, dat de wensen onder meer uitgaan naar een vast salaris van ten minste 6500.-- per jaar op 30-jarige leeftijd, met periodieke op klimming tot een voor de functie redelijk peil. Men streeft tevens naar een vax-iabel inkomensdeel dat uitgaat boven het vaste salax-is en dat bestaat uit px'ovisie en toe slagen die verband houden met de presta ties. Ook wenst men een i-egeling voor uit keringen bij ziekte of ongeval, een vakan tie van tenminste 18 wex-kdagen en een vakantietoeslag van ten minste 4 percent, een redelijke pensioenvoorziening en een uitkex-ing bij invaliditeit. Een ander punt is een zodanige onkos- tenvei-goeding, dat daaruit alle uit de func tie van de vei-zekex-ingsinspecteur voort vloeiende onkosten betaald kunnen wor den. Men acht het onjuist, dat een deel van deze kosten op zijn salaris wordt af gewenteld. Voorts wordt gewaarschuwd tegen een devaluatie van de functie van inspecteur. De eis wordt gesteld, dat hij werkelijk als zodanig wex-kz'aam is en een leidingge vende, dirigex-ende en stimulerende taak heeft of voor zijn maatschappij met de behandeling van bijzondex-e opdx-achten be last is. De vier bonden zullen met de Nedex-land se Vereniging ter Bevox-dex-ing van het Le venverzekeringswezen en de Unie van Schadeverzekeraax-s ovex-leg plegen over de verwezenlijking van deze wensen. NICE (Frankrijk) (AFP) In Nice is zondagmiddag het congx-es voor het zelf- beschikkingsx-echt van Eux-opa geopend. Dit congx-es, dat drie dagen zal duren, staat onder leiding van graaf Richard Cou- denhove-Kalergi, de opx-ichter van de Pan- Eui-opese Unie. Op de agenda staan; een Europees x-eferendum, een Europees sta tuut en buitenlandse politiek. Tijdens de komende dagen zullen voord stellen om aan het Eux-opa van de zes landen van de Eux-opese Economische Ge meenschap een politieke structuur te ge ven in beschouwing worden genomen. De x-esultaten zullen aan de regeringen der zes landen wox-den voorgelegd tijdens de conferentie van de premiex-s der E.E.G.- landen op 5 december in Pax-ijs. Het congres wordt bijgewoond door een hondex-dtal vertegenwoox-digers der E.E.G.- landen. onder wie tal van pax-lementsle- den. Amsterdam heeft met ingang van zater dag voor het eerst sedert ongeveer veertig jaar weer een directe geregelde vracht vaartverbinding op de oostkust van Noord- Amerika. De hoofdstad wordt opggenomen in het vaarsche.ma van de Cosmopolitan Line. Deze Noorse rederij gaat een dienst om de veertien dagen onderhouden vanuit New York, Hampton Roads, Baltimore, Philadelphia, naar Le Havre, Antwerpen met Amsterdam als eindpunt. In de terug- route is New York de eerste haven, die in de V.S. wordt aangedaan. Hoofdagent voor Nederland is het vrachtbureau van de n. v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Na 1945 zijn de pogingen van twee Amerikaanse rede rijen om een rechtstreekse vracht- en pas- sagiersdienst vanuit Amsterdam op New York te ondei'houden, mislukt. Totaal worden per jaar door beurt- en binnenvaart 463.000 ton goederen tussen Amsterdam en Rotterdam vervoerd voor verlading op zeeschepen in de Maasstad. Volgens een grove schatting van een ter zake kundige is daarvan ongeveer 100.000 ton met bestemming de oostkust van Noox-d-Amei-ika. Als eerste in deze nieuwe lijndienst is uit Amsterdam het m.s. „Egda" vertrokken, twaalf personen heeft. Aan boord van dit schip werd ter gelegenheid van de inaugu ratie van de nieuwe dienst een ontvangst gehouden. Burgemeester Van Hall sprak in een kort toespraakje zijn verheugenis uit over deze nieuwe verbinding tussen Amsterdam en de oostkust der V.S. De kapitein kreeg van de vereniging „De Am sterdamse Haven een souvenier aangebo den. Namens de Noorse rederij verklaarde de heer Fasmer Möller dat zijn rederij in Amsterdam zal blijven komen. Het presidium van de opperste Sovjet heeft een handelsverdrag tussen de Sovjet- Unie en Ghana geratificeex-d, zo meldt het persbureau Tass. asTs deelde voorts mede dat een groep Sovjet-specialisten in Ghana is gearriveerd „om te lielpen bij de econo mische opbouw" van dat land. De groep omvat geologen, ingenieurs, architecten en deskundigen in landbouw en vissex-ij, aldus Tass. Via de regeringsvertegenwoordigers in dc mijnindustrieraad hebben de werk gevers in de Limburgse mijnindustrie ver zocht maatregelen te nemen tegen de En gelse importkolen, welke thans tegen dum pingprijzen op onze kolenmarkt worden ge bi-acht. Deze kolen worden namelijk aan geboden tegen prijzen die tien tot vijftien gulden lager liggen dan die van onze Lim burgse kolen en 20 tot 25 shilling lager dan de prijzen, welke de Engelse mijnen in Engeland zelf maken. De invloed van deze „dumping", waax-- door de vex-koopkantox-en onzer Limbux-gse mijnen vooral in de westelijke provincies van ons land terrein vex-liezen, is ook al merkbaar in opnieuw stijgende voorraden bij onze Limburgse mijnen. Deze waren teruggebx-acht van ongeveer een miljoen ton tot drie kwart miljoen ton, maar zijn thans, ofschoon het nieuwe stookseizoen op komst is, weer aan het stijgen. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U463 462 Kon. Olie123.40—124 123.40 Philips 1172 gb—1185 1172 Unilever 775 gb—778 775 Hoogovens 815818 815 Amsterd. Bank 404 Ned. Handel Mij. 298 Rotterd. Bank.... 322 Twentsche Bank. 300 A.K.U 466'/i Albert Heijn 500 Amstel Bier 539 Billiton Mij. II 431 Bols 580 Bübrmann Papier 507 Deli Mij f 173. Dordtsche Olie 579 Fokker 439 650 Hoogenbosch Sch. 271»/» Hoogovens 827 H.V.A 147% Indola 520 Ketjen 468 K.L.M f 103.50 Kon. Ned. Zout 1145 Kon. Olie f 124.40 Mülïër Nat. Bezit 427 Nederl. Ford 505 Ned. Gist- en Sp. 400 Ned. Kabelfabr... 614 Philips Gem. Bez. 1196 Philips Pref 319 A'dam Rubber. 106 <4 Sikkens Groep 870 Stokvis R.S 266' ft Thomassen Sr Dr. 695 790 Van Berkel's Pat. 342 Van Gelder Pap. 325 Van der Heem 352 Ver. Machinefabr. 256 Wessanen 340 Wilton Fijenoord 195% Zwanenberg-Oi'g. 852 f 211.50 Robeco 231.— Unitas f 465. Ver. Bezit v. 1894 f 128.50 H.A.L 142 K.N.S.M 181 N. Scheepv. Unie 148 Ommeren, Phs. v. 289% Stoomv. Mij. Ned. 167 Anaconda 44 Kennecott Copper 75% Aluminium Ltd 30 Bethlehem Steel.. 40% U.S. Steel 72'V!. Republic Steel 52% American Motors 21H General Motors.. 41% Cities Service.... 47% Shell Oil 74% Gedane notex-ingen. (Verstx-ekt door de Amsterdamsche Bank)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9