Salan ontsnapt aan bewaking en duikt op in Spanje Prikkeldraad scheidt Oost van West HET WEER Somberste oktober sedert 1942 Cuba beschuldigt Amerika in de UNO-Assemblee STORMVLOED TEISTERT WEER OOST-PAKISTAN Uitbundig feest in Perzië Nederland maakt geen haast met goedkeuring Voorzitter roept Cubaan tot de orde Britse troonrede Nederlanders in W.-Java moeten zich melden Het akkoord met Bonn Lijken van vorige ramp drijven nog in de rivieren Weer verdwenen Minder somber In de krant van heden: Het woord ïs aan J.H.D.van der Kwast algemeen directeur van Jaarbeurs Levenslang voor ex-SS-er DINSDAG 1 NOVEMBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 305 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoof<W--K-..-: Si™™ Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Daroiate N.V, Grote Houtstraat 93. Haarlem Directie: P. W. Peereboo^Ten Mr. H. C. van der Mije (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met Duitsland over de grenscorrecties, de schadevergoeding aan slachtoffers van het nazi-regime, de wa terhuishouding en de landerijen in het Ne derlands-Duitse grensgebied pas in de loop van 1962 kunnen behandelen. Het zal nog wel een maand duren eer het wets ontwerp bij de Kamer wordt ingediend. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt de laatste hand gelegd aan de toe lichting, waarna het ontwerp voor advies naar de Raad van State kan worden ge zonden. Het seniorenconvent van de Tweede Ka mer dient zich nog te beraden over de wijze waarop het wetsontwerp voor de openbare behandeling moet worden voor bereid. Het is niet waarschijnlijk, dat het voorlopig verslag door de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken zal worden uit gebracht. Het is mogelijk, dat de begro tingcommissie voor dat departement met de schriftelijke voorbereiding wordt be last. Het is eveneens denkbaar dat een speciale commissie voor die taak wordt samengesteld. Overigens ligt het voor de hand, dat Nederland de gang van zaken in de Bondsrepubliek met betrekking tot de goedkeuring van de ontwerp-overeen- komst, welke door de beide regeringen reeds op 8 april van dit naar werd gepa rafeerd. afwacht, omdat het initiatief van dat land is uitgegaan. (Van onze correspondent) PARIJS. Generaal Raoul Salan, de vroegere opperbevelhebber in Algiers die zich tot een van de onverzettelijkste tegenstanders van De Gaulle's Algerijnse politiek heeft ontwikkeld, is gistermiddag plotseling opgedoken in Barcelona, waar zich sinds twee dagen ook Jean-Paul Sartre en zijn (ongehuwde) vrouw Simone de Beauvoir bevinden. Toch leggen politieke waarnemers en kranten die naar verklaringen zoeken waarom Salan zo onverwacht uit Parijs verdwenen kan zijn, nauwelijks verband met de aanwezigheid van Sartre in Barcelona, die hij, mocht die behoefte bij de generaal al zijn opgekomen, binnen een paar dagen ook in Parijs had kunnen ontmoeten waar de filosoof en redacteur van het Manifest der 121 intellectuelen, waarbij zich weer vijftig personen hebben aan gesloten, voor het einde van de week wordt terugverwacht. Wat kan dan in ernst de reden van Salans eclips zijn? Vier veronderstellingen doen tot dusver vooral de ronde. Toen de ex-opperbevel- hebber in december 1958 zijn post in Al giers verliet, moet hij zijn persoonlijke pa pieren en documenten van meer geheime en politieke aard naar Spanje hebben doen overbrengen. Misschien heeft deze gene raal, die ongetwijfeld ook zijn memoires te boek zou willen stellen zijn aantekenin gen willen naslaan. Een andere veronderstelling: in Spanje bevindt zich ook Joseph Ortiz, de rebelse café-houder die in januari van dit jaar DACCA (Oost-Pakistan) (UPI) Een cycloon met windsnelheden van meer dan 150 kilometer per uur heeft gisteravond de reeds zo zwaar getroffen be volking van de kust van Oost-Pakistan ten zuiden van Dacca geteisterd en een vloedgolf veroorzaakt die meer dan twintig kilometer landinwaarts sloeg en grote schade aanrichtte. Radio- en telefoonverbindingen met het getroffen gebied zijn nagenoeg verbroken. Een radiostation bij de kust meldde dat het gebouw bijna geheel onder water stond voordat de verbinding met de buitenwereld geheel werd verbroken. De omgeving van Dacca, 160 kilometer van de kust, was zich nog aan het herstellen van de stormen die de streek begin van deze maand ver woestten en naar schatting zesduizend mensenlevens hebben geëist. Het is nog te vroeg om reeds te kunnen vaststellen of en hoeveel slachtoffers de nieuwe cycloon heeft gemaakt. Uit de gehele wereld was hulp toege stroomd na de vorige storm, maar een deel ervan zal vergeefs zijn geweest wegens het nieuwe onheil. Het plaatselijk weerbureau voorspelde dat de cycloon een actieradius van 160 kilo meter zou hebben zuidoostelijk van de baai van Bengalen. Lijken en kadavers van de vorige ramp "dreven nog in de rivieren die in de baai uitmonden. Een woordvoerder van de regering van Oost-Pakistan deelde mede dat de cycloon reeds de districten Noakhali en Pakarganji had getroffen en in de richtingen van de eilanden Rangati, Hatya, Bhola en Patwak- hali in Nookhali voortwoedde. De eilanden binnen de bedreigde distric ten worden reeds geteisterd door zware regens en hevige winden. Volgens de laat ste berichten was het hoogtepunt van de storm tegen het midden van de afgelopen nacht te verwachten. Ook in Midden-Amerika blijkt het nood weer een ramp te hebben veroorzaakt. Meer dan twintigduizend mensen in het westen van Nicaragua zijn dakloos gewor den ten gevolge van de stortregens die het land nu al een week overspoelen. Veertien bruggen die in totaal acht miljoen gulden hebben gekost, zijn verwoest. In de Costari- caanse provincie Guanacaste zijn ruim dui zend daklozen. De watersnood heeft de landbouw grote schade berokkend. van achter zijn tapkast en de microfoon in Algiers opruide tegen de politiek van De Gaulle. Donderdag begint in Parijs het proces tegen de gangmakers van die op stand met wie het opperbevel van het le ger zijn verstandhouding toendertijd, maar met grote moeite verbergen kon. Wanneer Ortiz over de weerstanden zou heenstappen en naar Parijs komen, om zich net als zijn wapenbroeder en rivaal op de barricaden, Pierre Lagaillarde, bij de justitie melden, zou het proces moeten worden uitgesteld. Een uitstel dat even tueel een afstel kon worden en waartegen de legerleiding, gezien zekere medeplich tigheden, geen bezwaar zou hebben. Salan zou dan bij kroegbaas Ortiz als pleitvoer- der voor de belangen van het leger op treden. De derde mogelijkheid is dat Salan via Spanje en dus illegaal Algerije zou willen bereiken, waartoe hem de toegang door de regering verboden is. Vandaag gaat de Algerijnse oorlog zijn zevende jaar in en het zou een opzienba rende regievondst van de generaal zijn juist nu zijn rentree op het Algerijnse to neel te maken. Hij zou dan ook zijn vrouw die in de villa van de generaal bij Algiers is achtergebleven om de strijd voor zijn opvattingen voort te zetten, terug kunnen zien. Er is ook gesproken over de gesneuvel de zoon van de generaal die in Algerije is begraven. Morgen, op allerzielen, zou Salan als iedere andere vader bloemen op het graf van zijn zoon willen deponeren, verbod of geen verbod van staatshoofd De Gaulle. Men weet er dus eigenlijk niets van. De generaal, die door een aide de camp begeleid werd en aan de Spaanse grens in een taxi stapte om de reis naar Barcelo na voort te zetten, heeft op een perscon ferentie tegenover Spaanse verslaggevers verklaard zijn vriend Miguel Mateu, oud ambassadeur van Franco in Parijs, te willen bezoeken. Hij zou een dag of zes in Spanje blijven en dan terugkeren naar Frankrijk. Wel wees hij op het gevaar voor Spanje en West-Europa als Algerije communistisch zou worden. In de hal van zijn hotel werd hij door een onbekende op gewacht. Met diezelfde onbekende zou hij later in onbekende richting zijn verdwe nen. In officiële kringen in Parijs toont men zich nog wat zwijgzamer dan gebruikelijk Men houdt het daar voorlopig maar het liefst op een privé-bezoek. De Franse staatsradio bracht vanmorgen het bericht van Salans verdwijning zonder commen taar in twee, drie zinnen die pas aan het einde van het nieuwsbulletin werden om geroepen. Salan stond de laatste weken in ieder geval onder een discrete bewaking. Maar dat de Franse politie voor figuren van zijn gewicht en politieke richting wel eens een oogje dichtknijpen is al enige malen eerder bewezen. In de meidagen van '58 wist Jacques Soustelle, die even eens onder politiebewaking stond, toch in de bagageruimte van zijn auto via Zwit serland zonder enig incident ook naar Al gerije te ontkomen. De regering te Parijs zou de Franse autoriteiten in Algerije gewaarschuwd heb ben Salan aan te houden, indien hij zou proberen naar Algerije terug te keren. Re geringsfunctionarissen zeiden, dat het Sa lan niet was verboden het land te verla ten. Met een radiorede waarin hij te kennen gaf zich liever met communistische wa pens te verdedigen dan door westerse wa pens verdelgd te worden, heeft de pre mier van de Algerijnse regering in bal lingschap Ferhat Abbes gisteren voor zijn land en voor de betrekkingen met Frank rijk een belangrijke week geopend. Ferhat Abbas gaf te verstaan dat in zijn ogen de kansen op een rechtstreeks vergelijk met Frankrijk na de mislukte onderhandelin gen te Melun in de voorzomer nu wel de finitief verkeken zijn. Hij verklaarde dat het communistische blok en verschillende Arabische staten hem volledige steun heb ben toegezegd. De „Algerijnse week" zal nog door drie andere gebeurtenissen worden bepaald. Vandaag ging de Algerijnse oorlog zijn zevende jaar in en men was er in Parijs vanmorgen nog niet al te gerust over hoe de Algerijnse nationalisten en de Franse activisten deze verjaardag in Algerije, en misschien zelfs in Frankrijk, zouden vie ren. Donderdag beleggen de aanhangers van Frans-Algerije als Soustelle, Lacoste en de beide oud-premiers Bidault en Bour- gès -Maunoury een nieuwe manifestatie in Vincennes, terwijl diezelfde dag het pro ces in Parijs wordt geopend tegen Lagail larde. En tenslotte zal generaal De Gaulle vrijdagavond een toespraak voor radio en televisie houden, die hij in zijn buitengoed Colembey-les-deux-Eglises sinds een paar dagen voorbereidt en waarin hij het Alge rijnse drama eveneens bespreken zal. Of hij dan echter nieuwe voorstellen of plan nen zal aankondigen wordt in Parijs weer steeds sterker betwijfeld. Ter gelegenheid van allerheiligen heeft Sedert enkele weken is de Oostduitse Volkspolizei bezig met het aanbrengen van betonnen palen waartussen prik keldraad wordt gevlochten op de grens van Oost- en West-Duitsland. Deze opname werd gemaakt bij Schalkau in de buurt van Coburg. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog regen. Morgen veranderlijke bewolking en hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het KNMI deelt mede: De afgelopen maand oktober heeft bij zonder veel regen gebracht. Gemiddeld over het gehele land genomen is 133 mm gevallen. Dit is evenveel als in oktober 1941 maar belangrijk minder dan in okto ber 1932, toen gemiddeld 187 mm regen viel. De normale hoeveelheid bedraagt 73 mm. Alleen in het noordoosten van het land is in de afgelopen maand minder dan 100 mm regen gevallen. Vooral in Gro ningen en in het noorden van Drente was het verschil met de normale hoeveelheid niet groot. Bijna overal elders is meer dan 100 mm gemeten. Het tijdvak van vier maanden van juli tot en met oktober heeft dit jaar in ons land bijna evenveel regen gebracht als dit tijdvak van 1957, dat met 460 mm het record draagt van de laatste honderd jaar. De normale hoeveelheid van dit tijdvak bedraagt 291 mm. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in De Bilt 62 tegen 105 normaal. Na 1942 is oktober niet meer zo somber geweest. De temperatuur was over het algemeen aan de warme kant. Twintig dagen waren warmer dan normaal, 's Nachts was het verschil met de normale waarde als regel groter dan overdag. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Generaal Raoul Salan Franse kardinaal-aartsbisschop Maurice Feltin een herderlijk schrijven gepubli ceerd, waarin hij de Franse troepen in Al gerije aanspoort achting te hebben voor de menselijke waardigheid. Met grote nadruk keert kardinaal Feltin zich tegen „mate loosheid" bij krijgshandelingen. Zelfs bo ven de plicht om mensen, die rechtstreeks bedreigd worden, te beschermen, staat het gebod Gods, aldus de kardinaal. Niemand mag zich op zijn eigen geweten beroepen. Ook in oorlogstijd mogen het recht en de moraal, zelfs niet incidenteel, overtreden worden, zo besluit kardinaal Feltin. ALGIERS (UPI) Het hoofdkwartier van het Franse leger in Algerije heeft be kendgemaakt dat bij acties in de afgelo pen week 604 rebellen gedood, gewond of gevangen gemaakt zijn. Een mohamme daanse tuinman van een Frans hospitaal nabij Blida is doodgeschoten, zijn vrouw en hun twee kinderen werden eveneens vermoord. Een Franse officier, die zijn verlof doorbracht op de boerderij van zijn vader nabij Algiers, is ontvoerd en ver moord. Twee handgranaten werden maan dag in een café te Oran geworpen. Ze explodeerden niet. NEW YORK (Reuter) Cuba heeft in de UNO-Assemblee de Verenigde Staten ervan beschuldigd dat zij de vrede en de veiligheid in de wereld in gevaar bren gen en agressie tegen Cuba beramen. De Cubaanse minister van Buitenlandse Za ken, Raul Roa, zei dat de Verenigde Sta ten klaar staan om een grootscheepse aan val op Cuba te doen vanuit bases in de V.S. en Guatemala en vanuit de Ameri kaanse basis Guantanamo op Cuba zelf. Voordat hij het woord kreeg, had de Assemblee al besloten als nieuw punt op haar agenda op te nemen: „De plannen van de Amerikaanse regering om Cuba aan te vallen." Roa sprak over de „schandalige ge sprekken" tussen de twee kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap, Nixon en Kennedy, die blijk hebben gegeven van verachting voor het UNO-Handvest, de UNO zelf en de Organisatie van Ameri kaanse Staten. Hij zei voorts dat de Cu baanse regering niet communistisch is. Toen Roa sprak over pers- en televisie- berichten over opleiding van huurlingen in de Verenigde Staten, riep de voorzitter, de Ier Boland, hem tot de orde. HAVANA (Cuba) (UPI) Het tot aan- valsschip omgebouwde Amerikaanse vlieg- dekschip „Boxer" heeft de Amerikaanse vlootbasis op Cuba maandag verlaten met aan boord de 1450 mariniers die het af gelopen weekeinde recreatieverlof hebben gehad in het basisgebied. Maandag hebben honderden Cubanen geprobeerd een Amerikaans inreisvisum te krijgen. Zo groot was de toeloop dat er een tastbare spanning ontstond. Op een gegeven ogenblik deed het gerucht de ron de dat de Amerikaanse ambassade geslo ten zou worden. Van Amerikaanse zijde is dit tegengesproken. Zondagavond heeft de politie van Havana een inval gedaan tijdens een feestje van enkele personeels leden van de Amerikaanse ambassade. Het dreigement, dat alle aanwezigen zou den worden gearresteerd, werd niet uit gevoerd. Naderhand zei een functionaris van de ambassade, dat de overval plage rij was geweest en dat de ambassade pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3, 4, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4, 6 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Beeldverhalen 9 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's geen officiële klacht zou indienen over het gedrag van de politie. Twee buitenlandse luchtvaartmaatschappijen hebben besloten hun vluchten op Havana stop te zetten omdat het passagiersaanbod van en voor de Cubaanse hoofdstad zo sterk is ver minderd dat het commercieel niet langer verantwoord is Havana aan te houden als vaste landingsplaats. Een van deze maat schappijen zou de K.L.M. zijn. Abbé Trublet: Goed te kiezen uit oude dingen is haast nieuwe uitvinden. LÓNDEN (Reuter) Koningin Eliza beth II van Groot-Brittannië heeft van daag in de troonrede gezegd dat een ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West een der belangrijkste doelstellin gen van de Britse regering blijft. Groot- Brittannië zal het werk van de UNO blij ven steunen, en streeft naar veelomvat tende ontwapening onder doeltreffende in ternationale controle en het welslagen van de Geneefse conferentie over het staken van proeven met kernwapens. „De vriendschap die ons verbindt met onze grote bondgenoot, de Verenigde Sta ten van Amerika, is een belangrijk ele ment in de verdediging van de vrede", al dus koningin Elizabeth, die voorts op merkte dat Groot-Brittannië zijn verplich tingen jegens de Noordatlantische Ver dragsorganisatie en andere verdragen zal blijven nakomen. De regering hoopt dat het zelfbestuur van Malta kan worden hersteld en dat de economie van het eiland kan worden ver sterkt. De koningin liet doorschemeren dat de regering wellicht zal deelnemen aan de bouw van een schip ter vervanging van de 81.000 ton metende Queen Mary. Ingaande 1 januari 1961 is tot algemeen directeur der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht benoemd de heer J. H. D. van der Kwast. De heer Van der Kwast is sinds 1954 directeur-generaal voor handel en nijverheid by het ministe- die van Economische Zaken. Hij maakt als regeringscommissaris reeds deel uit van de raad van beheer der Jaarbeurs. Hoe de toekomstige constellatie van de Jaarbeursdirectie zal zijn, is nog onzeker. De voorzitter van de raad van beheer, dr. G. van der Wal. heeft verklaard dat „door de benoeming van de heer Van der Kwast aan de beide huidige directeuren van de jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Royen. geen enkele consequentie is opgelegd". De vice-voorzitter van de raad van be heer, mr. J. Milius, deelde mee dat de directie voorlopig hetzelfde zal blijven." Wel is het bekend dat de raad van be heer de laatste tijd grote activiteiten heeft ontplooid om de leiding van de Jaarbeurs te reorganiseren. HAGEN (West-Duitsland) (UPI-AFG) De rechtbank in Hagen heeft maandag de 51-jarige oud-SS-er Paul Thomanek die belast was met de „liquidatie" van Joden in 1943 in Polen, tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Aan Thomanek waren 26 gevallen van moord op Joden ten laste gelegd, die hij had gepleegd in de ver nietigingskampen van Tarnopol, waar hij het commando over een SS-compagnie voerde. DJAKARTA (AFP-Reuter) Het mili taire bestuur in West-Java heeft maandag een verordening uitgevaardigd, die Ne derlandse onderdanen, wonend of verblij vend in West-Java, verplicht zich te laten inschrijven bij de gewestelijke immigra tie-inspectie. In de zestien artikelen van deze verordening wordt bepaald, dat iede re volwassen Nederlander zich persoonlijk bij de immigratie-inspectie dient te ver voegen met de nodige immigratiepapie ren, vijf pasfoto's en andere stukken, te gen welke hij een bewijs van inschrijving ontvangt In het nieuwe voorschrift wordt niet vermeld, of Nederlanders, die werk zaam zijn bij regeringsinstellingen of door de staat beheerde handelsondernemingen, uit hun betrekkingen worden ontslagen. Wel wordt aan deze categorie verzocht, zich te laten inschrijven door tussen komst van hun kantoren of directies. Geen compromis Ruim duizend jongeren hebben zondag door Djakarta gemarcheerd om steun te betuigen voor de Indonesische politiek in zake Nederlands Nieuw-Guinea. Zij droe gen spandoeken mee met de leuze: „Geen compromis inzake West-Irian". Ten slotte werd een resolutie aan president Soekar- no overhandigd, waarin gezegd wordt dat de Indonesische jeugd een compromis met Nederland inzake Nieuw-Guinea weigert Een grote Rotterdamse figuur, mr. dr. K. P. van der Mandéle, is ter gelegen heid van zijn aftreden als voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koop handel gehuldigd. Burgemeester mr. G. E. van Walsum deelde mede dat de Koningin mr. Van der Mandele had bevorderd tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw en hing hem de bij deze hoge onderscheiding behorende versierselen om. TEHERAN (Perzië/UPI) Een vrolijke feestende Perzische natie vraagt zich af of de geboorte van de troonopvolger de lang verbeide kroning van de Sjah zal bespoedigen. De 41-jarige vorst heeft opdracht gege ven tweeduizend armen gedurende eenen veertig dagen te voeden, en twintigduizend dozen met levensmiddelen en snoepgoed aan de behoeftigen uit te delen. Het officiële medische bulletin meldde na de geboorte van de zoon, dat de toestand van keizerin Farah „bevredigend" is en dat zij spoedig zou zijn hersteld. Intussen stromen van uit alle delen van de wereld de gelukwensen binnen bij het hof te Teheran. De Britse koningin zei „verrukt" te zijn over het goede nieuws. Ex-koningin Soraya van Perzië stuurde een telegrafische gelukwens uit Rome aan haar vroegere echtgenoot.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1