Europese ontvangsten uit toerisme bedroegen vorig jaar f 10 miljard De beurs Weer geen dividend Aniem Kernenergie-opdracht voor Neratoom Holland-Mexico stelt liquidatie voor Stijgende lijn bij de Handelscompagnie n.v. De goudvoorraad der V.S. Begin januari interim- dividend Billiton Mij Circulatie betrekkelijk weinig gestegen Nederlandse interesse voor Engelse ruimteraket Goudprijs te Londen Noteringsaanvraag van Unilever SPAAR VEILIG Bij DE N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ SCH EEPV AARTBERICHTEN Rapport van de O.E.E.S. Engelse Philips zoekt belang bij farmacie DE WEEKSTAAT Russische olie bij de Frisia te Emden Duitse invoer uit Benelux Interimdividend van 4 percent bij Singkep Tin KNAC wil rijkskeur voor veiligheidsgordels voor auto's Nederlands-Japanse vereniging betreurt filmvertoning 31/4 °/o rente tot f 30.000,- „Keerkring" naar N. Guinea door het Panamakanaal WOENSDAG 2 NOVEMBER 196* 1. De commissie voor toerisme van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.) heeft een rapport over Het Toerisme in Europa opgesteld, dat dezer dagen door de O.E.E.S. werd gepubliceerd. De voornaamste feiten, die daarin naar voren komen zijn, dat de ontvangsten uit het toerisme van de aangesloten landen, die in 1950 geraamd werden op ongeveer 800 miljoen dollar, in 1959 meer dan 2,7 miljard dollar hebben belopen. In dezelfde periode steeg het aantal Amerikaanse toeristen, dat een bezoek aan Europa bracht, van 302.000 per jaar tot 705.000 per jaar. Hun uit gaven stegen van 358 miljoen dollar tot 931 miljoen dollar. Het schijnt dat deze ont wikkeling zich zal voortzetten, zij het dan ook in een langzamer tempo. Om er ten slotte van te kunnen profiteren zal men in de eerste plaats zijn aandacht moeten schenken aan vakantiesprciding en verder ook het toerisme moeten trachten te be vorderen en de faciliteiten daarvoor verbeteren. Verder blijkt uit het rapport dat van 1950 tot 1959 het toeristenverkeer in Grie kenland bijna vertienvoudigd is, in Oosten rijk, Duitsland, Portugal en Turkije meer dan verviervoudigd, in Nederland meer dan verdrievoudigd en in België, IJsland, Zwitserland, Italië en het Verenigd Ko ninkrijk meer dan verdubbeld. In Joego slavië werd het meer dan twintig maal zo groot. Het jaarlijkse tempo van de toene ming was vooral groot tot 1956, namelijk 10 tot 16 percent. Daarna werd het wat minder en stabiliseerde de toeneming zich op 6 tot 10 percent. In dezelfde periode nam het aantal rei zigers dat per schip of door de lucht over de noordelijke Atlantische Oceaan werd vervoerd met 136 percent toe. In 1958 was voor het eerst het aantal passagiers van de luchtvaartlijnen groter dan dat van de scheepvaartlijnen. Het aantal bedden in de hotels nam toe van 3.5 miljoen tot onge veer 5 miljoen, dus met ongeveer 40 per cent. Men heeft zich sterk ingespannen om door modernisering de standing van een groot aantal hotels te verbeteren. Als factoren, die een verdere ontwikke ling van het toerisme kunnen doen ver wachten noemt het rapport de verlenging van de vakantieduur en de toeneming van het aantal personen, die op reis kunnen gaan. De Amerikaanse toeristen zouden volgens het rapport meer naar Europa ge trokken kunnen worden wanneer de tarie ven voor het luchtvervoer verlaagd zou den worden en de voorlichting beter. Het toeristenvei'keer, in het bijzonder het n? donate, is nog steeds tot een kort deel An het jaar beperkt en door de ont- wikk /ling ervan worden de moeilijkheden op f tt'voersgebied en op dat van het logies Van de jaarstukken over 1959, die aan de begin december a.s. te houden jaarlijk se algemene vergadering van aandeel houders van de Electriciteitmaatschappij Aniem, n. v. ter vaststelling zullen worden voorgelegd, sluit de verlies- en winstreke ning, evenals vorig jaar, zonder saldo. De met. de Indonesische regering gecon tracteerde termijnbetalingen op de naas tingsvergoeding voor. de in 1954 plaatsge vonden hebbendé naasting bleven geduren de het gehele .verslagjaar achterwege. Het bedrijf in Indonesië heeft over 1959 gener lei resultaat voor de maatschappij opge leverd. Overeenkomstig de voor dat geval in het jaarverslag over het boekjaar 1958 uitgesproken verwachting, dekken de in komsten de exploitatie-uitgaven niet. In de verlies- en winstrekening, die uitsluitend betrekking heeft op het bedrijf buiten Indonesië, paraisseert een onttrekking van 145.075.47 aan de reserve diverse belan gen. Voorgesteld zal worden ook over 1959 geen dividend uit te keren. Bij de Neratoom-groep is een tweede or der geplaatst voor onderdelen van de in Italië te bouwen Senn-kernenergiecentra- le. In opdracht van General Electric, de hoofd-aannemer van de centrale moet ge leverd worden het birmenwerk van een reactorvat, bestaande uit een wartescherm, de houder voor de splijtstofelementen en het boven-geleidingsrek. Dit binnenwerk zal 14.000 kg. gaan we gen en een middellijn krijgen van 3'/2 me ter. Deze grote afmetingen en de zeer kleine toleranties maken een uiterst per fect precisiewerk noodzakelijk. De order zal voor Neratoom worden uitgevoerd door de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij n.v. De eerste opdracht, die Neratoom ten behoeve van deze Senn-centrale ontving, was, in februari van dit jaar, voor de le vering van twee stoomgeneratoren door de Kon. Machinefabriek gebr. Stork en Co n.v. In verband met deze beide opdrachten wordt de technisch wetenschappelijke staf van neratoom belangrijk uitgebreid. De generatoren en het binnenwerk zulten in de herfst van 1961 worden opgeleverd. Aan aandeelhouders van de n.v. maat schappij voor hypothecair krediet „Hol land-Mexico" te Amsterdam zal worden voorgesteld, de vennootschap te liquideren. Dit voorstel alsmede dat van de benoeming van liquidateuren zijn de agendapunten voor een op 17 november te houden buiten gewone vergadering van aandeelhouders. EXPLOITANT „MIRAMAR" FAILLIET Op 7 oktober is het faillissement uitge sproken van de n.v. Mochèl's Exploitatie Maatschappij in Den Haag, die hotels, res taurants, koffiehuizen en buffetten ex ploiteert. Deze maatschappij exploiteerde tot nog toe ook restaurant „Miramar", be horende bij het Europa Hotel te Scheve- ningen. Naar de eigenaar van het hotel ons mededeelde, zal het restaurant voorlopig in eigen beheer geëxploiteerd worden. Als exploitante van het restaurant had de n.v. een schuld van 330.000,—. SPAAROVERSCHOT IN ROTTERDAM De spaai-bank in Rotterdam heeft in de maand oktober een verrassend spaarover schot gehad van 823.000.Ingelegd werd voor een bedrag van 9.932.000.en te rugbetaald 9.109.000.Oktober gold bij de bank veelal als een ongunstige maand, met negatieve spaarverschillen (vorig jaar: 276.000.of lage overschotten. In september 1960 was er een gunstig saldo van 79.000.Het tegoed van de 459.891 inleggers was per 31 oktober 245.771.000. groter. Men zal dus in de eerste plaats moeten trachten de vakanties te spreiden waardoor de bestaande capaciteit beter ge bruikt kan worden en de rentabiliteit van het hotelwezen zou verbeteren en inves teringen in die sector bevorderd zouden worden. De commissie stelt voor degenen, die hun vakantie buiten de twee spits- maanden nemen, belangrijke voordelen toe te staan. Het publiek zou door een gro te publiciteit op de hoogte gesteld moe ten worden van alle voordelen, die het kan trekken uit een vakantie buiten de spits- maanden. Blijkens een tussentijdse mededeling over de gang van zaken van Handels compagnie n.v. te Amsterdam heeft zich de stijgende lijn in de activiteiten van de vennootschap ook in 1960 verder voortge zet, met het gevolg dat de omzet in ver gelijking met dezelfde periode van 1959 met ongeveer 20 percent is toegenomen. In het bijzonder met betrekking tot onze technische agenturen hebben wij een zeer verheugdende stijging van de orderingang ten opzichte van het vorige jaar gecon stateerd, waarvan de financiële resulta ten echter slechts voor een deel in de cijfers over het lopende boekjaar tot ui ting kunnen komen". Aan de lijst van vertegenwoordigde bui tenlandse fabrieken zijn enkele belangrij ke, onder andere de Ring Master appa ratuur voor interne communicatie, toege voegd. De directie is in onderhandeling voor het in licentie vervaardigen van een trainingsapparaat op het gebied van het wegverkeer. „Dit apparaat betekent een belangrijke bijdrage tot de veiligheid van het wegverkeer". Voorts is de produktie begonnen van de in eigen laboratorium ont wikkelde apparaten hoogfrequent titra tieapparaat en V.H.F. zender-ontvanger voor kleine vliegtuigen waarvan de ver koop met vertrouwen wordt tegemoet ge zien. De stijging van de kosten (o.a. ten ge volge van loonsverhogingen) en de daling van de winstmarges waardoor de met de verhoogde omzet bereikte brutowinst stijging meer dan geabsorbeerd werd geeft de directie aanleiding, aan verdere uitbreiding der activiteiten en de. grootst mogelijke efficiency in de onderneming haar volte aandacht te blijven schenken. „Wij hopen dat de uiteindelijke financiële resultaten over het lopende boekjaar niet belangrijk zulten afwijken van die van het vorige jaar", aldus de directie. Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de waarde van de Amerikaanse goudvoorraad donderdag met een bedrag van 10.668.310 dollars is verminderd. De goudvoorraad van de Verenigde Sta ten was op 27 oktober 527.503.714 ounces groot en had een waarde van 18.462.630.003 dollar. Dit was een vermindering van 304.808 ounces ter waarde van 10.668.309 dollar ten opzichte van de vorige dag, toen de goudvoorraad 527.808.523 ounces groot was en een waarde had van 18.473.298.313 dollar. De vermindering van de goudvoor raad op 27 oktober bracht de totale af neming van de goudvoorraad in oktober tot en met genoemd tijdstip op 6.349.214 ounces met een waarde van 222.222.493 dollar. De Engelse dochtermaatschappy van Philips te Eindhoven, Philips Electrical Industries, heeft tezamen met het Britse brouwery concern van Arthur Guinness Son en Co. een bod van ruim 12 miljoen gulden uitgebracht op Crookes Laborato ries, fabrikante van farmaceutische ar tikelen (in het bijzonder van vitamineta bletten, produkten uit visleverolie en schoonheidsmiddelen). De Engelse Philips zal wanneer het bod door aandeelhouders wordt aanvaard, waartoe het bestuur van Crookes heeft aanbevolen op deze wijze mogelijkheden krijgen voor vergroting van de afzet in de farmaceutische sector, in welke branche bijvoorbeeld de in Amsterdam zetelende Philips-Duphar reeds lang geen onbekende meer is. In een buitengewone aandeelhouders vergadering van de n.v. Billiton Maat schappij is meegedeeld, dat begin januari een interimdividend van 714 percent op de aandelen van de tweede rubriek en van 12Vj percent op de aandelen van de eerste rubriek zal worden uitgekeerd. De bedrijfs resultaten over 1960 zullen vermoedelijk niet afwyken van die over 1959. In dc in augustus gehouden aandeelhou dersvergadering is bekendgemaakt, dat de bauxietexport van de maatschappij uit Suriname voor 1960 op 1,15 miljoen ton wordt geschat. Thans werd medegedeeld dat deze hoeveelheid nog zal worden over schreden. Op de Kamativi-mijn in Zuid- Rhodesië worden thans geen moeilijkheden ondervonden. Ir. Zaalberg, directeur, zal binnenkort naar Tanganiyka reizen om zich daar op de hoogte te stelten van de houding der nieuwe regering tegenover de aan de gang zijnde exploratiewerkzaam- heden van de maatschappij. Meegedeeld werd dat de prijs op de tinmarkt thans iets lager is dan enige maanden geleden. De financiële resultaten blijven echter be vredigend. Blijkens de weekstaat van de Nederland- sche Bank per 31 oktober hebben de ulti- mo-onttrekkingen aan bankbiljetten 174 miljoen bedragen. Hierdoor steeg de char- tale circulatie van 4551 miljoen tot 4725 miljoen. Deze uitzetting valt betrekkelijk mee, daar de oktober-ultimo in het alge meen zeer zwaar is. De financiering van deze uitzetting konden de banken gemak kelijk opvangen door de grote middelen- aanwas, welke afkomstig was van de kwartaaluitkering van het ryk aan de ge meenten. Hierdoor kwam meer dan f 300 miljoen in de markt. De banken hebben verder f 4 miljoen voorschotten afgelost, waarna het bedrag aan opgenomen voorschotten nog 10 mil joen bedraagt. Naar de rekening „andere ingezetenen" vloeide 22 miljoen af. De stand van deze rekening is nu 164 mil joen. Het tegoed van de banken bij de Ne- derlandsche Bank steeg met 90 miljoen van 479 miljoen tot 569 miljoen, zodat dit tegoed weer boven het verplicht aan te houden kasreservegemiddelde ligt. De goud- en deviezenvoorraad daalde met 8 miljoen van 5962 miljoen tot 5954 miljoen. Het goud bleef onveranderd op 5204 miljoen. In de deviezenrekenin- gen valt een stijging te constateren van 33 miljoen in de vorderingen in buiten lands geld. terwijl anderzijds de krediet- post „saldo's luidende in buitenlandse geldsoorten" met hetzelfde bedrag steeg. De schatkist zag door de zware betalingen aan de gemeenten haar saldo daten van 994 miljoen tot f 696 miljoen. De geld markt was ruim van middelen voorzien. De officiële daggeldrente bleef ongewijzigd op 1 "2 percent. Te Emden is de eerste algemene verga dering van aandeelhouders gehouden van de Erdölwerke „Frisia". In deze bijeen komst werd omtrent de aanvoer van Rus sische olie bij de raffinaderij te Emden medegedeeld, dat deze olie voor Franse rekening in loonopdracht werd verwerkt. De Westduitse invoercommissie heeft de invoer van groente, fruit en mousserende wijn uit de Beneluxlanden en Frankrijk goedgekeurd. Voor deze invoer werden geen waarde en geen maximum of mini mum hoeveelheden vastgesteld. De raad van commissarissen van de n.v. Singkep Tin Maatschappij te Den Haag heeft in zijn vergadering besloten over het jaar 1960-1961 voor de preferente-, de prio- riteits- en de gewone aandelen een onver anderd interimdividend vast te stellen van 4 percent, dat begin januari betaalbaar zal worden gesteld. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, heeft de Nederlandse regering in beginsel belangstelling getoond voor Brit se voorstellen met betrekking tot de ont wikkeling van de Britse „Blue Streak"- raket voor ruimte-onderzoek. De Neder landse regering heeft evenwel uiting ge geven aan haar voorkeur, een gesprek hierover in multilateraal Europees ver band te doen houden. Zoals bekend is, heeft de Britse regering een aantal Europese landen gepolst over samenwerking op dit terrein. Op de Londense goudmarkt werd van ochtend 36.05 laten en 36.30 dollar bieden genoteerd per ounce goud. Deze kleine marge wijst op een zekere mate van sta biliteit van de markt, doch de prijs ligt nog ruim een dollar boven de officiële Ameri kaanse notering. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam op de volgende werkdag, zijn heden onveran derd gebleven. Unilever n.v. heeft een aanvraag in gediend voor de notering ter beurze van nog 8.460.000 6 percent cumulatie pre ferente aandelen. Zulks houdt verband met het verwerven van nieuwe belangen te weten de onderneming van de ko ninklijke maatschappij „De Betuwe" te Tiel. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd voor schriften te laten ontwerpen voor de con structie van veiligheidsgordels in auto's. De automobielclub zou willen zien, dat op basis van deze voorschriften een rijkskeur werd ingesteld en dat het verboden werd veiligheidsriemen zonder een dergelijk rijkskeur in Nederland in de handel te brengen. Buitenlandse onderzoekingen hebben aangetoond, dat veiligheidsriemen van zeer groot nut zijn voor de inzittenden van auto's. In Amerika heeft de federale raad voor de veiligheid aan de federale regering geadviseerd de 250.000 federale dienstauto's met veiligheidsriemen uit te rusten. In Zweden is een grondig onder zoek verricht naar de eisen waaraan vei ligheidsriemen moeten voldoen. Daarbij bleek, dat de meeste in de handel zijnde typen ernstige gebreken vertoonden. Na dit onderzoek zijn in Zweden voorschrif ten opgesteld voor de constructie van de riemen en voor de bevestiging in ver schillende merken en typen auto's. De Zweedse overheid heeft een rijkskeur in gesteld, dat alleen verleend wordt voor veiligheidsgordels, die aan deze voorschrif ten voldoen. Riemen zonder rijkskeur mo gen in Zweden niet meer in de handel wor den gebracht. Meer dan de helft van het aantal personenauto's in Zweden is met de gordels uitgerust. Het bestuur van de Nederlands-Japanse vereniging heeft thans bij de ambassade van Japan in Den Haag zijn teleurstelling kenbaar gemaakt over de vertoning van de film „Blanke huid en gele comman dant." Het bestuur besloot hiertoe na kennis te hebben genomen van de felle reacties die de film in Nederland heeft uit uitgelokt. De vereniging meent dat het opgewekte misnoegen een ongunstige invloed kan hebben op de culturele betrekkingen tussen Nederland en Japan die de vereniging juist wil bevorderen en verdiepen. A li >ip rtsir) tjp Wij verheugen ons In een steeds toenemend aantal cliënten, die hun besparingen aan ons toevertrouwen. Schaart U zich ook bij hen. Wij vergoeden over Uw spaarsaldo U kunt zonder opzegtermijn ten laste van Uw spaar tegoed effecten aankopen en Uw belastingaanslagen In termijnen laten betalen. Aagtedijk 1 te Bremen. Aagtekerk 1 v. Adelaide n. Fremantle. Abida 7 op Para-rivier verwacht. Acila 1 275 m. n.o. Azoren n. Rotterdam. Acmaea 1 te Olivia v. Buenos Aires. Adrastus 1 v. Manilla n. Rejang. Alblasserdi.ik 2 te Antwerpen. Alca 1 350 m. n.o. Madeira n. Dakar. Aldabi 1 v. Vitoria n. Las Palmas. Algenib 1 465 m. w.z.w. Dakar n. Montevideo. Algol pass. 1 Kp. Leeuwin n. Adelaide. Alhena 1 v. Santos n. Buenos Aires. Alioth 2 te Dakar. Alkaid 1 te Ummsaid verwacht v. Dubai. Alkmaar 1 35 m. o. Ras Al I-Iadd n. Singapore. Almdijk 1 v. Marseille n. Genua. Alnati 1 te Hamburg. Alnitak 1 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alphacca 1 83 m. n.o. Kp. Villano n. Marseille. Alphard 1 te Rotterdam. Amerskerk 1 v. Adelaide, 2 te Melbourne verw. Ammon 2 te Guanta. Amstelhoek 1 280 m. z.z.w. D. Garcia n. Singapore. Amstelkroon 1 v. Yokohama n. Sydney. Amstellaan 1 50 m. o.n.o. Socotra n. L. Marques. Amstelland 1 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amstelmeer 2 te Aden. Andijk 1 te Rotterdam. Angolakust 1 te Amsterdam. Appingedijk pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Area 2 te New Plymouth verwacht. Arendsdijk 1 v. Rotterdam n. Houston. Arendskerk 31 v. Shaghai n. Kobe. Ares 1 70 m. n.n.o. Flores n. Le Havre. Argos 1 v. Genua n. Livorno. Artemis 2 te Aruba. Asmidiske 2 570 m. w.n.w. Kp. Finist. n. A'dam. Asterope 2 v. Amsterdam n. Hamptonroads. Attis 1 380 m. w. Finisterre n. Amsterdam. Averdijk 1 v. Mombasa n. Aden. Baarn 1 te Bremen. Banggai pass. I Kp. Finisterre n. Livorno. Barendrecht 1 te Mena Al Ahmadi. Batjan 1 500 m. n.w. Bombay n. Tandjong Mani. Bennekom 31 v. Hamburg n. Antwerpen. Billiton 2 te Port Alborni verwacht. Boissevain 4 te Rio de Janeiro v. Kaapstad. Bonita 1 te Puerto Limon verwacht. Bosco 1 te Khorramshahr v. Colombo. Breda 1 v. Amsterdam n. West-Indië. Bussum 1 810 m. o.n.o. Puerto Rico n. Aruba. Calt. Arnhem 1 190 m. n.w. Singap. n. Yokohama. Caltex Delft 1 220 m. z.w. Ceylon n. Bahrein. Caltex Delfzijl 2 te Pernis verw. v. Norresundby. Caltex Eindhoven 1 40 m. n.o. Tunis n. Port Said Caltex Gorinchem 2 v. Rotterdam n. Fredericia. Caltex Rotterdam 1 90 m. n.n.w. Muscat n. Suez. Calt. The Hague 1 395 m. z.w. Adelaide n. Kurnell. Calt. Utrecht 1 90 m. n.n.w. Muscat n. Avonmouth. Camerounkust 1 90 m. n. Kp. Blanc n. Freetown. Cartago 1 rede Cortes. Ceres 2 te Arica verwacht. Charis 31 120 m. z. Sable eil. n. Montreal. Cinulia 1 v. Durban n. Curasao. Colytto 1 v. San Pedro de Macoris n. Burnside. Concepcion 28 v. Casablanca n. Kenitra. Cradle of Lib. 1 480 m. o.z.o. Zanzib. n. Rastanura. Crania 1 te Rotterdam. Dahomeykust 1 te Bordeaux. Daphnis 1 v. Tampa n. Houston. Delft 31 v. Maracaibo n. Guanta. Diemerdijk 1 te Londen. Diogenes 2 v. Antofagasta n. Ilo. Dordrecht 2 le Goodhope. Dorestad 31 1300 m. z.w. Azoren n. Hamburg. Drente 1 600 m. w.n.w. Minicoy n. Singapore. Duivendrecht 2 te Casablanca. Eos 1 te Chalkis. Esso Amsterdam 1 50 m. o. Cablebank n. Mena. Esso Rotterdam 1 70 m. n.n.w. Finisterre n. Mena. Forest Hill 1 340 m. o.n.o. Aden n. Suez. Forest Town 1 v. Abadan n. Colombo. Friesland SSM 2 v. Kalundborg n. Immingham. Gaasterkerk 1 te Rotterdam. Gaasterland 2 te Recife verwacht. Geertje Buisman 1 160 m. z.w. Usliant n. Rouen. Hathor 1 te Beyrouth verwacht. Helena 2 te Bremen. Helicon 1 v. Guanta n. Mobile. Hera 2 te Kingston. Hersilia 1 te Rotterdam n. Amsterdam. Houtman 1 v. Douala n. Port Harcourt. Hydra 31 180 m. o.z.o. Curasao n. Puerto Ordaz. Isis 1 v. Curasao, 2 te La Guaira verw. n. Aruba Ittersum 1 465 m. z.o. Mobile n. Mobile. Jacob Verolme 1 te Philadelphia v. Balboa. Jagersfontein 1 te Port Elisabeth. Japara 1 te Amsterdam. Jason 1 v. Port of Spain n. Paramaribo. Kabylia 1 240 m. z.z.o. Suez n. Bandar Mashur. Kal yd on 4 in Suczkan. verw. n. Mena A1 Ahmadi. Kamperdijk pass. 1 Kp. Race n. Antwerpen. Kara 3 in Suczkanaal verwacht n. La Spezia. Karachi 2 te Aden. Karakorum 2 te Cartage ha verwacht. Karsik 'c Brisbane verwacht v. Sydney. Katelysia verm. 1 v. Cmagao n. Cardon. Kclletia I re I,oren;-.) Marques verwacht. Kenia 1 250 ir. c. Madias n. Bahrein. Kermia 5 te Abadan verwacht. Kieldrecht 2 te Tellicherri. Koningswaard 1 v. Pt. Harcourt n. Fernandopo. Koratia 2 te Curasao. Korendijk 1 v. Boston n. Philadelphia. Korenia 1 te Curasao. Korovina 1 te Thameshaven. Kosicia 2 v. Rotterdam n. Fredericia. Krebsia 2 te Curasao verwacht. Kryptos 1 142 m. w. Freetown n. Freetown. Kylix 1 v. Rotterdam, 3 te Stanlow verwacht. Laga 1 70 m. n.n.w. Bari n. Barcelona. Lekkerkerk 1 v. Port Sudan n. Suez. Leiderkerk 1 te Khorramshahr. Lelykerk 2 te Suez verwacht. Leopoldskerk pass. I Ouessant n. Antwerpen. Liberty Bell 1 v. Maracaibo n. Wilhelmshaven. Lindekerk 1 35 m. z.o. Hodeida n. Suez. Loenerkerk 2 v. Bombay n. Port Redon. Loosdrecht 2 v. Amsterdam n. Arabische Golf. Maasdam 2 te Cobh. Maashaven 1 te Calabar verwacht. Marnelloyd 2 te Kuwait. Maron 1 150 m. n.w. Puerto Rico n. Curasao. Meerkerk 2 v. Rotterdam n. Calcutta. Memnon 1 6 m. n.w. Puerto Rico n. Savannah.' Mentor 2 te Rhodos. Minos 1 v. Tolkis te Kotka. Mithras 1 v. Amsterdam n. Esbjerg. Muiderkerk 1 10 nr. n.w. Djeddah n. Aden. Munttoren 1 750 m. z.z.w. Rreetown n. Curasa. Naess Comm. 1 30 nr. z.z.o. Zubair eil. n. Fawley. Naess Lion 2 te Banias. Naess Tiger 1 te Coryton v. Rotterdam. Nanusa 1 te Akaba. Naranio 2 v. Norrköping n. Blackwater. Navicella 1 v. Ardrossan, 2 te Faslane. Neder-Weser 1 v. Penang n. Trinconralee. Nestor 1 100 m. z.w. Oporto n. Antwerpen. Neverita 1 135 nr. w.z.w. Azoren n. Engeland. Noordwijk 1 v. Las Palmas n. Bremen. Notos 1 10 m. vv. Algiers n. Algiers. Nijkerk 1 te Genua. Oberon 1 v. Bermuda n. Barbados. Ommenkerk 2 te Genua. Oranje 2 te Port Everglades. Oranjefontein 1 625 m. o. St. Helena n. L. Palmas. Osiris 2 te La Guaira. Parkhaven 1 v. Santos n. Angra Dos Reis. Pendrecht 2 te Pointe Noire. P. G. Thulin 1 te Clarencia v. Valparaiso. Plrilidora 1 130 m. n. Finisterre n. Banias. Plriline 4 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Poseidon 1 100 nr. n. Demerarariv. n. Paramaribo. Pr. Alexander 1 260 m. z.o. Kp. Race n. Montreal. Prins der Ncderl. 2 v. Barbados n. Pt. of Spain. Prins Fred. Hendrik 31 v. Toronto, 1 te Hamilton. Prins Willem George Frederik 1 te Hamburg. Prins Willem II 1 te Montreal. Pygmalion 1 te Izmir verwacht v. Thessaloniki. Radja 31 v. Brisbane, 2 te Port Kembla. Rondo 1 v. Shanghai n. Manilla. Rotte 2 te Houston. Rotterdam 1 v. Rotterdam, 2 te Le Havre. Rotti 1 25 m. z. Calif, schiereiland n. L. Angeles. Rijnkerk 1 v. Mombasa, 2 te Tanga. Sanana 4 te Haiphong verwacht. Scheldelloyd 1 340 m. w.n.w. Azoren n. Curagao. Scherpendr. 1 70 nr. n.o. Athene n. Novorossisk. Senegalkust 1 v. Takoradi n. Accra. Sirrah 1 v. New Orleans n. Rotterdam. Soestdijk 31 v. Batlinrore n. Norfolk. Solon 1 te Baltimore verwacht. Stad Alkmaar 1 te Benisaf v. Livorno. Stad Arnhem 1 170 nr. n.n.o. Finisterre n. R'dam. Stad Breda 1 350 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Vlaard. Stad Dordrecht 1 te Brunsbüttel. Stad Gouda 1 360 nr. z.o. K. Race n. Vlaardingen. Stad Haarlem 1 v. Gdansk n. Genua. Stad Leiden 1 105 m. w.z.w. Rome n. Sfax. Stad Maassluis 1 50 nr. o. Wight n. IJmuiden. Stad Maastricht 1 in Str. Belle Isle n. Montreal. Stanvac Lirik 1 270 m. n.w. Penang n. Buatan. Stanvac Pendopo 1 v. Sungeigerong n. Phuket. Statue of Liberty 1 780 nr. z.w. Kp. Verd. eilanden naar Philadelphia. Steven 1 v. Sfax n. Port de Bouc. Straat Bali 1 v. Singapore n. Hongkong. Straat Cook 3 te Brisbane verwacht. Straat, van Diemen 1 680 m. w.n.w. Kaapstad n. Capetown. Straat Magelhaen 1 900 m. n.o. Maurit n. Maurit. Straat Malakka 1 100 m. z. Zanzib. n. L. Marques. Straat Torres 1 te Singapore. Sumatra 1 te Colombo. Sunetta verm. 3 v. Thameshaven n. Rotterdam. Tamara 1 300 nr. o.z.o. Perth n. Mena Al Ahmadi. Tara 1 v. Las Palmas n. Antwerpen. Taras 1 te Amsterdam n. Hamburg. Taria 1 90 nr. o. Cevlon n. Abadan. Telamon 31 470 m. n.n.o. Cayenne n. Lissabon. Texel 2 te Port Said. Themis 1 v. Rotterdam n. Bremen. Tjikampek 2 tc Moji. Tjisadatre 31 v. Singapore n. Port Swettenhanr. Utrecht 1 v. Lcgaspi, 2 te Callao. Van Linschoten 1 v. Penang n. Durban. Van Waerwijck 1 600 nr. z.z.o. Colombo n. Durban Vasunr 3 te Thameshaven verwacht. Viatra 1 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Videna 7 te Mena A1 Ahnradi verwacht. Vivipara 1 325 nr. w.z.w. Azoren n. Rotterdam. Vlieland 1 v. Rotterdam n. Nordcnlram. Vlist 1 170 m. o. Norfolk n. Rotterdam. Waal 1 te Rotterdam n. Hamburg. Waikelo 2 te Dar Es Salaam. Waterman 1 dwars Uort Sudan n. Aden. Weltevreden 2 v. New York n. Marseille. Westertoren 1 450 m. w. Bombay n. Singapore. Wieldrecht 1 200 nr. n.n.w. Pto. Rico n. Paulsboro. Willem Barendsz 1 te Trinidad verw. v. A'dam. Woltersum 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonogiri 2 v. Londen n. Halifax. Wonosari 1 v. Dar Es Salaam te Zanzibar. Zal'ra 2 in Suezkanaal verw. n. Mena A1 Ahmadi. Zonnewijk 1 520 m. w. Avonmouth n. Avonmouth. Zuiderkruis 2 te Las Palmas. KLEINE VAART Adine 1 80 nr. z.o. Ouessant n. Lissabon. Adnriralengraclrt 1 te Bornholm n. Danzig. Antilla 1 nabij Belfast n. Arklow. Appingedam pass. 1 Goeree n. Amsterdam. Areas 1 50 m. w. Algiers n. Algiers. Ardeas 1 15 m. n.n.o. Kp. Palos n. Cadiz. Arnoudspolder 3 v. Oporto te Antwerpen verw. Atlantic 1 70 nr. z.w. Lista n. Hull. Batavier 1 1 75 m. z.z.w. Finisterre n. Casablanca. Berend N 1 te Sunk n. Rotterdam. Birmingham jl 20 nr. n.o. ;Noordhinder n. R'dam. Biscaya 2 v. Casablanca te Caronte verwacht. Bonafide 1 te Hoek van Holland n. Rotterdam. Canada 1 dwars Schouwerbank n. Weymouth. Casana 1 in Thamesnronding n. Ipswich. Catharina 1 20 nr. n. IJmuiden n. Zaandam. Cornelia B 3 1 op Thames n. Londen. Dacapo 1 100 nr. z.w. Ushant n. Guernsey. Diannel 1 op Humber n. Delfzijl. Draco 1 25 m. z.w. Oporto n. Lissabon. Driebergen 1 v. Sables d'Olonnes n. Bordeaux. Eddystone 1 dwars Munrblehead n. Rouen. Eemsmond 1 v. Simrishamn n. Lulea. Elisabeth Roorda 1 ten anker Washbay n. R'dam. Erasmussingel 1 dw. Catherinapt. n. Port Talbot. Esnra B op Wielingen n. Antwerpen. Fambo 1 15 nr. w. Rochesdouvres n. Rotterdam. Fedala 6 v. Takoradi te Las Palmas verwacht. Fiducia 1 v. Maassluis n. Londen. Fiducia 2 1 15 m. n.w. Whitby n. Londen. Flores 1 20 nr. z.w. Skerries n. Fowey. Helenrar H 1 v. Casablanca te Brindisi. Hoogland 1 15 nr. z. Texel n. Kopenhagen. Jac. Teeekman 1 20 nr. z.w. Sandhanrnr. n. Kalmar. Jan Kreumer 1 te Dungeness n. IJmuiden. Julia Mary 31 v. Terneuzen te Antwerpen. Keizersgracht 29 v. Antwerpen te Londen. Kohinoor pass. 1 ST-2 v. Rostock n. Huil. Koningin Juliana 1 dw. Lizard n. Sillotli. Konny M 1 5 m. z.o. Utsire n. Brunsbüttel. Leliegracht 31 v. Kasko n. Amsterdam. Lelystad vernr. 1 v. Colchester n. Rotterdam. Leuvelraven 1 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Liberty 1 in Scheldemonding n. Antwerpen. Lucas Bols 1 31 dwars Juist n. Amsterdam. Manto 31 v. Delfzijl n. Amsterdam. Marian H 2 v. Rotterdam te Duinkerken verw. Meidoornsingel vernr. 1 v. Cork n. Arklow. Merwehaven vernr. 2 v. Agadir n. Duinkerken. Midas 1 te Antwerpen n. Rotterdam. Nassaulraven 2 v. Gothenburg te Rotterdam verw. Nero 1 te Amsterdam n. Hamburg. Pasteursingel vernr. 1 v. Avonmouth n. Swansea. Pegasus 1 v. Plymouth te Rotterdam verwacht. Pieter Breughel verm. 2 v. Duink. n. Pt. Jerome. Ponza 31 v. Delfzijl n. Karskaer. Rien Teeknrair pass. 1 Borkumrif n. Amsterdam. Scheldestroom 1 20 nr. o. Outergabbert n. A'dam. Siivaplana 1 v. Rotterdam te Gothenburg. Silvreta 1 v. Rotterdam te Kopenhagen. Steenbergen 1 v. Basse Indre n. Bremen. Strabo 1 20 m. z.o. Wight n. Amsterdam. Thaletas 1 40 m. n. Kp. St. Vincent n. Oran. Tilly 30 v. Delfzijl te Sundsvall. Trompenburglrl 50 nr. n.w. Waterweg n. R'dam. Vrijburgh 1 20 m. n. Ouessant n. Londen. Walenburgh 1 40 nr. z.w. Beachyhead n. R'dam. Westersingel 1 v. Huil te Inrminglram. j SLEEPVAART Atlas 1 bij „Indus 18" voor assistentie. Blankenburg 29 v. Dover. Cycloop 3 te Barrow verwacht. Elbe 31 25 nr. z. Plymouth n. Rotterdam. Friesland 28 v. Azoren n. U.S.A. Gele Zee 31 175 m. n. Funchal. Hector 30 v. IJmuiden n. zee. Holland 1 vastgemaakt „Indus 18" n. Cuxhaven. Hudson 31 370 m. z.z.o. Port Sudan n. Hongkong. Mississippi 31 30 m. w. Jacksonville n. Antwerpen. Nestor 3 v. IJmuiden te Barrow verwacht. Noordholland 31 500 m. w. eil. Wake n. Japan. Noordzee 31 190 m. n.o. Paramaribo n. Vuurland Poolzee 31 190 nr. z.z.w. Marseille n. Marseille. Rode Zee 31 600 nr. n.w. eil. Wake n. Nagasaki. Schelde 31 te Bahrein Schouwenbank 30 te R'dam v. Barrow in Fumes? Titan 31 250 nr. w. Brest n. Faslane. Utrecht 31 750 m. z.o. Nagasaki n. Nagasaki. Witte Zee 31 80 nr. z. Monrovia n. IJmuiden. Zeeland 31 200 m. w. St. John n. Montreal. Zwarte Zee 31 250 nr. w.n.w. Casabl. n. P. Althui. Omdat de wind gunstig is" Kapitein Pottinga, de gezagvoerder van het Nederlandse schip „Keerkring" dat dinsdag Honoloeloe aandeed om water en brandstof in te nemen, heeft meegedeeld dat met zijn schip Nederlandse militai ren uit Nieuw Guinea naar Nederland zul len terugkeren. De „Keerkring" maakt de reis naar Nieuw-Guinea in charter voor de Nederlandse regering. Het schip heeft 600 Nederlandse militairen aan boord. Kapitein Pottinga zei dat hij de reis door het Panama-kanaal maakte omdat „de wind gunstig is en omdat het de jongens een kans geeft om wat meer van. de we reld te zien". De „Keerkring" maakt de reis ongeveer een week na het troepen transportschip „Grote Beer", dat eveneens met 600 mili tairen aan boord op weg is naar Neder lands Nieuw-Guinea. De gezagvoerder van het laatste schip kapitein Faber, weigerde vorige week te zeggen waarom hij de route door het Pana ma-kanaal had gekozen in plaats van de veel kortere vaarweg door het Suez-kanaal STAATSLENING VAST De nieuwe 414 percent staatslening 1960 liep op tot 99 1/16. Posten van 100 stuks in één klap behoorden niet tot uitzonderin gen. Aandelen Philips liepen op van 1187 tot 1192, tegen als vorige slotprijs 1157. Unilevers stegen van 777 V2 tot 793. AKU 472 na een opening op 464 en een vorige slotkoers van 459%. Hoogovens 835 (811). Kon. Olies 123,30 (f 122,10). Nationale Handelsbanken noteerden, zonder de steun van zekere zijde, circa 215 (215V2). Scheepvaarten over de gehete linie een weinig hoger met kalme handel. In de lokale afdelingen werden aandelen Vette- winkel 30 punten lager op 380 laten ge adviseerd. VERHANDELDE FONDSEN 31 oktober 1 november Totaal 434 455 Hoger 118(27,1%) 214(47 Lager 231 (53,2%) 148 (32,5% Gelijk 85 (19,7%) 93 (20,5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U475 470 Kon. Olie124—125.20 123. Philips 1214—1230 1197 Unilever 797—808 792% Hoogovens 847857 gl 840 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U475 475 Kon. Olieniet genot. 124.80 Philips 1220—1230 1220 Unilever 802—806 801 Hoogovens 846855 843 Vorige slotkoers Amsterd Bank 394% Ned. Handel Mij. 291% Rotterd. Bank307 Twentsche Bank.300 A.K.U470 Albert Heijn 499 Amstel Bier550 b. Billiton Mij. II 507 Bols 583 Bührmann Papier 509 Deli Mij173 Dordtsche Olie 573% Fokker 435 Heineken's 625% Hoogenbosch Sch. 289 Hoogovens 840 H.V.A147% Indola 513 Ketien 466 K.LM. 105,50 Kon. Ned Zout excl. Kon. Olie123,10 Müller Nat. Bezit 421 Nederl Ford 502 Ned. Gist- en Sp 401 Ned. Kabelfabr... 604 "Philips Gem. Bez. 1197 Philips Pref315% A'dam Rubber.114% Sikkens Groep 861 Stokvis R.S262 Thomassen Dr 697 Unilever 792% Van Berkel's Pat. 341 Van Gelder Pap. 321 Van der Heem 350% Ver. Machinefabr 258 Wessanen340 Wilton Fijenoord 199% Zwanenberg-Org. 874% Tnterunie211. Robeco 230.50 Unitas 465. Ver. Bezit v. 1894 129 H.A.L144% K.N.S.M182% N. Scheepv. Unie 151 Ommeren. Phs. v. 289% Stoomv. Mi.j. Ned 170 Anaconda43% Kennecott Copper 76% Aluminium Ltd.. 29V% Bethlphprn Steel.39% U.S. Steel72 Republic Steel 52 American Motors 20% General Motors.. 41% Cities Service.... 46 Shell Oil 73 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank! STIJGEND Over het algemeen heeft de industriële sector op de New Yorkse effectenbeurs gisteren koerswinsten te zien gegeven, waarbij staalwaarden, elektronische, indus trieën, vliegtuigfabrieken, olies en che mische waarden het pad effenden. Bij de staalfondsen leidde National Steel met een winst van 4 dollar. U.S. Steel won onge veer 2 dollar, Youngstown en Lukens Steel elk ruim 1. Union Carbide won ruim 3 dol lar, Eastman Kodak nam 1% dollar winst. Autofabrieken, die mededelingen konden doen over produktie- en omzetverhogingen over de maand oktober, wonnen grote frac ties, met uitzondering van Chrysler welk fonds iets moest afstaan. Bij de elektro nische fondsen, die gemiddeld 1 tot 2 dollar wonnen, schoot IBM omhoog met 9 punten. De omzet was 2.600.000 stukken. Van to taal 1220 fondsen die werden verhandeld, sloten er 699 hoger en 290 lager.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11