Engeland geeft V.S. steunpunt voor Polaris-onderzeeboten ZESDE JAARDAG VAN DE ALGERIJNSE OORLOG HET WEER Verwarring inzake overleg over mogelijke lancering Bonn tegen nieuw beraad Adenauer-Macmillan Nieuwe hoop voor de politie Dmitri Mitropoulos plotseling overleden Bloemendaals meisje lag een week dood in bed Sovjet-beschuldigingen aan Nederlands adres Trieste ontdekking in de hoofdstad Canadese nazi-leider zou vandaag ontslagen worden Twee Indonesische kranten stopten publikatie Onheilspellende rust in Frankrijk en in Algerije woedende protesten in Arabische landen en China Afnemende wind Het woord is aan 'eforeïtou êuu! R us sisc h d rei ge men t Protesten van Labour Minister Toxopeus wil salarisoverleg hervatten BRUIJNZEEL „D E HOUTHAL" Prins Reza Cyrus A li In de krant van heden: WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 306 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Dmitri Mitropoulos is hedenmorgen kort voor twaalf uur na een korte ziekte plotseling te Milaan overleden. Mitro poulos zakte op het podium van de Scala ineen en overleed aan een hersen bloeding. Hij is 64 jaar oud geworden. Dmitri Mitropoulos werd 1 maart 1896 in Athene geboren. Hij studeerde aan het Atheens conservatorium. Later was hij leerling in Brussel van Wassenhoven voor piano, van Paul Gilson voor compositie en Desmet voor orgel. Daarna studeerde hij compositie bij Busoni in Berlijn waar hij tevens tot 1925 repetitor aan de Staatsopera was. In zijn geboortestad oogstte hij als orkestdirigent succes, dat hem gastdirecties bezorgde in onder an dere Londen, Parijs en Boston. In 1937 werd hij benoemd tot dirigent van het Minneapolis Symphony Orchestre. Mitropoulos componeerde onder andere de opera „Soeur Beatrice (Athene 1919), een symfonisch gedicht „La mise en tom- beau du Christ", een concerto grosso voor orkest en kamermuziekwerken (onder an dere twee sonates voor viool en piano). (Van onze Amsterdamse redacteur) Op een zolderkamer in de Deurloostraat te Amsterdam is gisteravond het stoffelijk overschot aangetroffen van de uit Bloe- mendaal afkomstige 20-jarige Sigrid San- dei-. die als kleuterleidster in de hoofdstad werkzaam was. De dood moet ongeveer een week geleden zijn ingetreden. De po litie sluit voorlopig misdaad uit. De offi cier van Justitie heeft de patholoog-ana toom van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, dr. J. Zeldenrust, verzocht een onderzoek naar de doodsoorzaak in te stellen. Sigrid Sander was de huurster van een zolderkamer, welke een vrije opgang had. Zij had weinig contact met de bewoners van de lager gelegen etages. Op dinsdag 25 oktober heeft zij met een vriendin in een cafetaria gegeten. Deze vriendin ging gisteravond naar de Deurloostraat maar kreeg bij Sigrid geen gehoor. De kamer verhuurster slaagde er niet in de deur van de kamer met een reservesleutel te ope nen, omdat deze aan de binnenkant met een knip was afgesloten. De vrouwen waarschuwden de politie. Enkele agenten gingen naar het dak en konden door het raam van de zolderkamer het meisje op bed zien liggen. Nadat de deur was geforceerd bleek dat zij dood was. Het meisje lag in pyama in bed. Omdat de deur en het raam aan de binnenkant waren afgesloten sluit de poli tie misdaad uit. Men acht het niet uitge sloten dat het meisje is vergiftigd door ondeugdelijk voedsel. In Moskou is de eerste sneeuw geval len. In het Alexandrovskipark wist de jeugd er meteen van te'profiteren. LONDEN (UPI) In een uitzending in het Nederlands, heeft radio-Moskou een aanval gedaan op de buitenlandse politiek en het, defensiebeleid van Nederland. On dermeer werd beweerd, dat Nederlandse laboratoria helpen een „goedkope kern bom" voor het Westduitse leger te maken. In deze uitzending werd gewezen op de gevaren van „het militarisme van Bonn" en als voorbeeld het recente incident met het vliegtuig van Koningin Elizabeth aan gehaald. OTTAWA (UPI) De Canadese nazi leider André Bellefeuille is, bij geruchte, ontslagen uit zijn functie bij het Canadese departement van Vervoer. Men verwacht dat minister Leon Balcer het ontslag van daag officieel zal bekend maken met als motief dat het ambtenaren verboden is actief aan de politiek deel te nemen. De maatregel zou een gevolg zijn van het televisie-programma van zondag waar in Bellefeuille beweerde al ongeveer twee duizend volgelingen te hebben in Canada. DJAKARTA (Reuter) Twee dagbla den te Djakarta, de Times of Indonesia en de Pemuda, zijn dinsdagmorgen na het verstrijken van de termijn van hun ver gunningen niet meer uitgekomen. In okto ber hebben de militaire autoriteiten be paald, dat de lopende vergunningen per 1 november zouden vervallen. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt niet enkele buien. Aanvankelijk nog harde tot stormachtige zuidwestelijke wind, later afnemend. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. PARIJS (UPI/Reuter) Dinsdag, de dag waarop zes jaar geleden de oorlog in Al gerije begon is in een vreemde rust voor bij gegaan. In Tunesië en Marokko werden op massa-bijeenkomsten woedende protes ten gehoord tegen de politiek van presi dent De Gaulle. Over het algemeen tracht ten de sprekers de hoop te wekken op een Russische interventie in de strijd. Over één ding is men het roerend eens: Frank rijk staat op het punt een nieuwe kritieke periode in te gaan welke waarschijnlijk nog zou worden verergerd door het ko mende debat in de UNO-Assemblee over de kwestie Algerije. Generaal Salan, de vroegere bevelheb ber van de Franse strijdkrachten in Al gerije, heeft in Barcelona verklaard niet van plan te zijn naar Algerije te gaan. Hij wil morgen naar familie in Madrid vertrekken. Men acht het niet uitgesloten dat Salan eenvoudig niet op de zesde ver jaardag van de opstand in Algerije en vrijdag, wanneer De Gaulle een rede houdt, in Frankrijk wilde zijn. Ferhat Abbas, de premier is van de Algerijnse regering in ballingschap, ver klaarde in een toespi*aak te Tunis in te stemmen met het Tunesische voorstel in zake een Mashreb-federatie van Tunesië, Marokko en Algerije. Hij sprak tot een menigte van enkele tienduizenden mensen op het voornaamste plein in Tunis, waar spandoeken waren aangebracht met teks ten in vele talen, die de lof verkondigden van het Algerijnse Bevrijdingsfront FLN en de Algerijnse onafhankelijkheid. Abbas riep uit: „Maak het Franse imperialisme door betogingen zoals deze duidelijk dat het met geen enkel middel kan verhin deren dat het Algerijnse volk zijn vrijheid en onafhankelijkheid wint." Na Ferhat Abbas sprak Badi Ladgham, die meedeelde dat president Bourguiba een referendum in Algerije, onder UNO toezicht wenst. Te Casablanca (Marokko) sprak Krim Belkassem, de vice-premier van de Alge rijnse regering in ballingschap, een menig te van dertigduizend Marokkanen toe met dezelfde boodschap. Prins Moulay Hassan, die enkele malen naar Frankrijk is ge weest om tussen de Franse regering en het FLN te bemiddelen, verklaarde dat de volken van de Verenigde Staten en Groot Brittannië tegen de oorlog in Al gerije zijn. ,De regeringen van deze landen geven echter de indruk dat zij Frankrijk steunen in zijn koloniale oorlog in Algerije." Arabische betogingen In Marokko werd niet gewerkt: de ar beiders hielden demonstraties om te ge tuigen van hun solidariteit mét de verzets strijders in Algerije. In Rabat kwam het, ondanks een verbod, toch tot betogingen. In Oèdzjda werden verscheidene mensen gearresteerd, die een optocht met span doeken wilden houden. In Casablanca wer den sterke politie-eenheden ingezet om be togers uiteen te jagen, die naar een ka zerne trokken, waar nog steeds Franse troepen gelegerd zijn. In Accra (Ghana) hielden naar schat ting tweeduizend betogers een mars dooi de hoofdstad Accra. Bij de Franse am bassade boden zij een officieel protest aan tegen de Franse politiek in Algerije. De demonstranten droegen borden met leu zen mee. Een van de leiders van de be togers zei, dat in Ghana een vrijwilligers korps van "drieduizend man is geoefend om in Algerije deel te nemen aan de strijd te gen de Fransen. President NKroemah heeftgenover elkaar. Ferhat Abbas een boodschap gezonden, waarin hij zegt dat Ghana de Algerijnse verzetsstrijders zal blijven steunen. In Cairo zei president Nasser van de Verenigde Arabische Rpubliek dat de Ara bieren de zaak van net Arabische nationa lisme steunen als zij het Algerijnse volk helpen. Achmed Tewfik el Madani, de ver tegenwoordiger van de voorlopige Alge rijnse regering in Cairo, verklaarde dat zijn regering verwacht dat vele Arabie ren zich als vrijwilliger voor de strijd in Algerië zullen melden. In Amman verklaarde Koning Hoessein van Jordanië in het parlement, dat zijn land het Algerijnse volk zal steunen bij zijn aanspraak op zelfbeschikking. In Bagdad (Irak) betoogden vijftiendui zend schoolkinderen en studenten voor de bevrijding van Algerije. BUENOS AIRES (Argentinië/UPI) Te Buenos Aires heeft een groep mannen die „Viva vrij Algerije" riepen, gisteravond drie Molotov cocktails in het. kantoor van de Franse dienst voor cultuur en toeris me geworpen. Van onze correspondent) LONDEN. Premier Macmillan heeft in het Lagerhuis een nieuw Brits- Amerikaans defensiepact aangekondigd, dat tenminste van even grote betekenis is als het verdrag dat de Labourregering destijds met de Verenigde Staten heeft gesloten voor de vestiging van Amerikaanse luchtbases in Groot-Brittannië. Het gaat nu om een beschutte ankerplaats op de rivier de Clyde in Schotland voor een depotschip, met bijbehorende organisatie, ter verzorging van de op de Atlantische Oceaan patrouillerende Amerikaanse onderzeeboten, welke voorzien zullen worden van het lange-afstandsprojectiel Polaris. In februari van volgend jaar zal deze basis reeds in gebruik wórden genomen. Later komt er nog een drijvend dok bij. De Polaris is de kernraket, die zich permanent op de zee zal bevinden als het nieuwste, meest doelmatige, wapen voor represailles tegen agressie, daar de aan de grond gebonden raketten te kwetsbaar zijn geworden. Macmillan gaf het Lagerhuis de verzekering dat waar Polaris zich ook mag be vinden, het signaal voor het gebruik van het wapen niet zal worden gegeven zonder het nauwste overleg tussen beide regeringen. Wallis: Iedereen is te benijden die iets bezit, waarvoor hij offers kan brengen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. ,13439 IEJOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se functionarissen hebben hun verbazing geuit over Macmillans verklaring, dat het afvuren pas zou geschieden na volledig overleg met Groot-Brittannië. „Reuter" vernam dat de Verenigde Staten in de over eenkomst een dergelijke verplichting niet op zich hebben genomen. Het Amerikaan se standpunt is dat volledig overleg nood zakelijk is in gevallen als het opstijgen van Amerikaanse vliegtuigen van Britse bases, maar de „Polaris"-onderzeeboten krijgen geen basis in Groot-Brittannië maar alleen ondersteuningsfaciliteiten. (AFP) De Amerikaanse marine zal in de loop van deze maand beginnen met proeven met een tweede versie van de Polaris, die een bereik van 2.400 km. zal hebben. Het. eerste type heeft een bereik van 1.920 km. De marine heeft inmiddels opdracht gegeven voor een derde versie van deze raket, die 4.000 km. moet kun nen afleggen. De Russische radio-omroep heeft in de Engelstalige uitzending Groot-Brittannië gewaarschuwd dat zij vergeldingsmaatre gelen zal nemen, naar aanleiding van de Bj-itse beslissing om Amerikaanse onder zeeboten uitgerust met Polaris raketten oe te laten in Britse havens. „Het moet voldoende duidelijk zijn," aldus radio Moskou, „dat indien deze oude en nieuwe bases zullen worden gebruikt voor agres sie tegen de vredelievende landen, zij het doel zullen vormen van een vergeldings- aanval". Macmillan noemde het Polaris arsenaal en de Schotse basis een nieuwe verster king van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Tegenover de protesten van Schotse labourafgevaardigden, die van me ning waren dat het plan een extra gevaar voor Schotland meebrengt, stelde Macmil lan dat dit geenszins zo is, aangezien de wapens zich immers niet op het land be vinden, zodat de basis voor een agressor van minder strategisch belang is dan bij voorbeeld de bommenwerper-bases. Mac millan zei dat de Schotse basis het alge mene risico dat nu eenmaal bestaat geens zins verhogen zal. Macmillan voegde er aan toe dat een weigering om de basis aan Amerika toe te staan, de Britse posi tie niet zou hebben verbeterd of meer vei ligheid zou hebben verschaft. In tegendeel, (Van ónze correspondent) BONN Op Britse persberichten en uitlatingen van Britse diplomaten te Bonn over een nieuwe ontmoeting tussen bonds kanselier Adenauer en de Britse premier Macmillan heeft Bonn opvallend koel en terughoudend gereageerd. Men vermoedt dat de bondskanselier de Europese ge sprekken op 5 december te Parijs en in het bijzonder het onderhoud op 4 decem- Macmillan ber met president De Gaulle niet wil be moeilijken. De Britten zouden in de nood zaak van zo'n gesprek vooral geloven daar Macmillan's deelneming aan de ge sprekken van de regeringsleiders der zes staten van de Europese Economische Ge meenschap, de E.E.G., op St. Nicolaas te Parijs, op Franse tegenstand is gestuit. In het Europese vlak zouden de Franse bakzeil hebben gehaald; zij willen zich houden aan de bestaande Europese orga nisaties en zullen niet verder aandringen op de vorming van een zuiver Europese militaire groep. Maar ten aanzien van de Noordatlantische Verdragsorganisatie staan Adenauer en De Gaulle nog lijnrecht te- De bondskanselier wil èen vérsterking. van de N.A.V.O., zelfs met eigen kern- wapenns. De Gaulle verdedigt, ondanks verzet van de vijf andere E.E.G.-sta ten nog altijd een Frans-Amerikaans- Brits politiek en strategisch directorium ondanks verzet van de vijf andere E.E.G.- staten nog altijd een Frans-Amerikaans- Brits politiek en strategisch direcorium aan het hoofd van de N.A.V.O. Op 4 de cember zal hierover tussen beide staats lieden worden gesproken een gesprek dat Adenauer kennelijk niet wil belasten met een, zoals de Britten wensen, voor afgaand onderhoud met Macmillan die ook al niet met De Gaulle's plannen is in genomen en wiens aanwezigheid de Fran sen op 5 december te Parijs min of meer ongewenst achten. Op de achtergrond van de Westduitse weigering tot een Westduits-Brits gesprek staat ongetwijfeld ook Adenauers wan trouwen tegenover Macmillans streven naar een topconferentie met Kroesjtsjev. Te Bonn is het antwoord van de Westduit se regeringsperschef Von Eckardt op een vraag over Macmillans topconferentie plannen, klassiek geworden, Von Eckardt zei namelijk: „Wij huiverenHij sprak daarna ook de berichten over de mogelijkheid van een ontmoeting Adenau- er-Kroesjtsjev tegen. Van Westduitse kant wil men blijkbaar afwachten wat de Ame rikaanse verkiezingen brengen en verder geen enkel eigen initiatief tonen op bui tenlands-politiek terrein, dat ook maar in de verte de Westduitse verkiezingsstrijd ten ongunste van de regeringspartij zou kunnen beïnvloeden. hoe meer wij betrokken worden bij het ingewikkelde complex van afschrikwapens, hoe beter wij onze stem kunnen laten ho ren inzake de politieke en militaire wereld controle. De grote betekenis van het Po laris systeem is te voorkomen, dat een agressor, zonder zelf represailles behoe ven te vrezen, het Westen snel zou kun nen vernietigen. Wanneer het bereik van raketten aan boord van onderzeeboten groter wordt, zal de basis in Schotland zo goed als zeker overbodig zijn, aldus Macmillan. De raad voor de gezamenlijke vakbewe ging in Glasgow heeft reeds tegen de aan leg van de basis geprotesteerd. Het con flict in de Labour-partij dat beheerst wordt door de agitatie tegen de kernwapens en de Amerikaanse bases in Groot-Brittannië is door de nieuwe overeenkomst met de Verenigde Staten nog scherper geworden. WASHINGTON (Reuter, AFP) Officie ren van de Amerikaanse vloot hebben ge zegd dat de basis in de Clyde de „Pola- ris"-onderzeeboten in staat zal stellen lan ger op hun post te blijven. Er worden bij de bevoorrading twee tochten over de At lantische Oceaan uitgespaard. De vaar tuigen zullen twee maanden op zee zijn en dan een maand naast het moederschip worden gemeerd. In die maand zal van bemanning worden gewisseld. Als moe derschip is gekozen de 18.500 ton metende Proteus" die een bemanning heeft van vijftig officieren en negenhonderd man schappen. Ongeveer 1.500 Amerikaanse mi litairen zullen permanent aan de basis verbonden zijn. Er zullen nooit meer dan drie onderzeeboten tegelijk gemeerd lig gen. Minister Toxopeus heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg uit genodigd de kwestie van de politiesalaris- sen opnieuw te bespreken. Dinsdag, aan de vooravond van de discussie in de Twee de Kamer over het verzoek van de socia listische afgevaardigde J. Blom de minis ter over de kwestie te mogen interpelle ren, nodigde mr. Toxopeus de centrale commissie weer aan de conferentietafel. Dit initiatief van regeringszijde is bij de vakbonden van politiepersoneel goed ont vangen. De bondsbesturen achten deze me thode om over de politiesalarissen tot een vergelijk te komen „gezonder" dan de weg vla een interpellatie in de kamer. In het algemeen was men in politievak- bondskringen dan ook optimistisch ge stemd. Met commentaar was men overigens ka rig, in afwachting van de resultaten die uit het hernieuwd overleg kunnen voort vloeien. Vanmorgen werd in Haagse krin gen verwacht dat het initiatief van mi nister Toxopeus de interpellatie-aanvrage van de heer Blom zal doorkruisen. Het werd niet uitgesloten geacht dat de andere partijen het verzoek in de Tweede Kamer zouden zien tegen te houden om het hernieuwd overleg niets in de weg te leggen. Wellicht wordt de interpellatie op geschort tot de resultaten van het be raad bekend zijn. De bespreking van de politiesalarissen was volledig in een impasse geraakt. Mi nister Toxopeus ging voor zijn vertrek naar Nieuw-Guinea niet verder dan de be reidheid het politiepersoneel een incon- ventiëntentoeslag toe te kennen van veer tig gulden per maand. De politiebonden hielden echter vast aan verhoging van de salarisschalen. De bonden baseerden dit op de toezeggingen van de voormalige mi nister van Binnenlandse Zaken Struijcken over de werkclassificatie. Daar ook de regering veel waarde hecht aan de toezeggingen van mr. Struijcken, meent men in politiekringen alle hoop te kunnen hebben, dat de politiesalarissen nogmaals in het kabinet zullen worden be sproken en dat een vergelijk mogelijk is. Advertentie KEUKENS EN KASTEN HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Deze radio-telefoto (de eerste die van de Perzische keizerlijke baby mocht worden gemaakt) loont u kroonprins Reza Cyrus Ali. „De zoon van de Sjah van Perzië en keizerin Farah heeft de zachtmoedige, zwarte ogen van zijn moeder en de mond en kin van zijn keizerlijke vader", ver klaarden de Perzische hofartsen. De gy naecoloog, dr. Jahanshah Salem zei, dat „de baby zeer gezond is en in elk opzicht levendig". Dr. Salem vertelde nog, dat Farah en haar zoon het uitstekend maken. Naar verwacht mag worden, zidlen zij binnen zeer korte tijd de kliniek kunnen verlaten. De keizerin heeft gisteren voor het eerst haar zoon gevoed. De Sjah en enkele andere leden van de keizerlijke familie hebben hun intrek in de kliniek genomen om dichter bij de kei zerin en de troonopvolger te zijn. In de kliniek heeft de Sjah later vele leden van de regering en vooraanstaande personen ontvangen, die de vorst hun gelukwensen kwamen aanbieden. De Sjah vertelde vol trots aan de be zoekers: „Mijn zoon zal bereid zijn voor het land te sterven als dat nodig mocht zijn, evenals ik en mijn vader altijd daar toe bereid waren". pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In da Vislial en op zee7 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Beeldverhalen 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaai uit veertien pagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1