E Storm sloeg gestrand schip tot wrak tegen dijk bij Zierikzee Chefarine en bondig Wind met orkaankracht Postzegels plakken is veel goedkoper ViëFiniddelen die betrouwbaarzijn} Verslaggever beleefde de pech van zijn leven: door telefoonstoring kon hij ooggetuige-verslag niet kwijt AGENDA 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN Berucht inbrekerstrio in Amsterdam gearresteerd Hagenaar krijgt vijf jaar voor dodelijke messteek Moeilijkheden met secretaris van Apeldoorn Zelfbedieningswinkels op maandag dicht Q.'ft.danSuïiïa Nieuwe partij in Manokwari WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 2 Tweede slachtoffer van kolendamp in Delden Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Schipper verdronken Indringers in meisjestehuis krijgen vier maanden Bankwerker stak na ruzie zijn vader neer Spoorlijn verzakt in Delfzijl DG 7C's worden voor vrachtvervoer verbouwd Maandagnacht is het 500 ton metende motorschip „Trio" uit Dordrecht ten oosten van Zierikzee op een strekdam gevaren. De zuidwesterstorm van de afgelopen nacht heeft de pogingen, het schip te hergenoverbodig gemaakt, want het is door huizenhoge golven opgetild en tegen de dijk gesmeten, waarbij het in twee stiLkken brak. Brunssumse proef slaagde Geschrokken door de hoogte van de re kening van het jaarabonnement op uit gaande poststukken heeft het gemeente bestuur van Brunsum het vorig jaar het frankeringsabonnement bij de P.T.T. op gezegd. De gemeente Brunssum ging weer postzegels plakken. Het bedrag dat daar door in een jaar werd uitgespaard is bo- ben verwachting groot. De onkosten voort postzegels bedroeg voor deze gemeente van circa 25.000 inwoners nog geen 9.000 in een jaar, de kosten van een jaarabonnement echter maar liefst 14.500. De gemeente heeft nu een frankeerma chine aangeschaft die zichzelf in een jaar betaalt en die bovendien op de envelop pen reclame maakt voor Brunssum, pa rel van de mijnstreek. Andere gemeenten in de mijnstreek hebben dit Brunssumse voorbeeld al nagevolgd. Vannacht is het tweede slachtoffer van de kolendampvergiftiging in Delden in een ziekenhuis aldaar overleden. Het is de be jaarde mevrouw G. B. AverinkNij- meijer die donderdagmorgen in haar wo ning bewusteloos werd gevonden. Haar 75-jarige man lag dood op de vloer. Hij werd maandag begraven. 'Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Oe vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun vol komen betrouwbaarheid wel zeer af doende bewezen. Stuk voor stuk hebben zij miilioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 Het in Zierikzee op een onverlichte strekdam gevaren motorschip „Trio" is in de afgelopen nacht tijdens de zuidwester storm van de dam geslagen en tegen de zeedijk geslingerd. De drie opvarenden, de schipper-eigenaar Fernhout uit .Dordrecht en twee bergers van het bergingsbedrijf De Wit uit Rotterdam, konden door een verslaggever, die de gehele nacht op de dijk had gestaan, worden gered. Het schip werd door huizenhoge golven op zijn zijde op de dijk gesmeten, waar door het in tweeën brak. Het stuurhuis werd door een paar brekers volkomen vernield. De schipper, die sinds de stran ding, maandagnacht, in touw geweest was om zijn scheepje te redden, was volkomen uitgeput. Gistermiddag had men vergeefs getracht bij hoog water het schip vlot te slepen. De 50 meter lange kempenaar lag precies in balans dwars op de smalle strekdam. De schipper en de bergers had den reeds alles van boord gehaald wat los zat. Ook de ballast, zware betonblokken, die onderin het schip lagen, waren over boord gegooid. Dit was een gevaarlijk karwei want het schip kon ieder ogenblik breken en lag op de dam heen en weer te zwiepen. De verslaggever, die de drie mannen op het schip te hulp kwam heeft overigens bijzonder veel pech gehad. Nadat hij uren lang in de storm op de eenzame dijk had staan wachten, zag hij het schip voor zijn ogen in tweeën breken en op de dijk stranden. Hij hoorde de drie opvarenden om hulp roepen en heeft de drie mannen op de wal geholpen. De schipper moest hij ondersteunen toen hij deze naar een vijf honderd meter verder gelegen café bracht. In het café heeft hij vlug zijn ooggetuige verslag geschreven. Maar toen kwam de desillusie: de telefoon op het eiland Schou- wen-Duiveland bleek gestoord te zijn. Het relaas stond vanmorgen niet in zijn krant. De Nederlandse sleepboot „Cycloop" van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft in de afgelopen nacht omstreeks half drie gemeld, dat de sleepverbinding met het ruim 7000 ton metende liberty-schip „Ben jamin Carpenter" in stormweer met wind kracht 10 tot 11 uit zuidwestelijke richting in de Ierste Zee was verbroken. De „Cy cloop" was met deze sleep een van de tien liberties die door de IJmuidense maat schappij uit de Amerikaanse mottenbal- lenvloot naar slopers in Engeland worden overgebracht onderweg van Wilmington in de Verenigde Staten naar Barrow in Furness. Bij het breken "van de verbinding was de „Cycloop" op ongeveer 23 mijl ten noordoosten van Tuskar Rock aan de oost kust van Ierland. Ook de sleepverbinding van de sleepboot „Nestor", die de „Cy cloop" op 't laatste deel van haar reis dooi de Ierse Zee assisteerde, was in de afge- Concertgebouw: Donderdag 20.15 uur: Concertkoor Katholiek Haarlem. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „De rode kaperkapitein", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14 uur: „Met muziek meer mans", a. 1.; 19 en 21.15 uur: „Pijn en gijn in de kazerne", a. 1. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Wapens voor Mexico", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Avonturiers". Minerva Theater: Vandaag en donderdag 14.30 en 20.15 uur: „De muis die brulde", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Kirmis". 18 jaar. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 uur: „Op naar Hollywood", a. 1. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wilde aardbeien", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 december expositie van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 10-17 unr. Zondags 13-18 uur. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot. 6 november Handwerkexpositie van „Goed Handwerk". Dagelijks 10-17 uur, zondag 14-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december expositie van tekeningen van Fiep Westendorp en Poppe Damave. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 28 oktober.) WOENSDAG 2 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „De held van Pork Chop Hill". Rex, 20 u.: „Verraad op bevel". Heidestraat 45, 19-21 u.: Expositie Jaap Kaal. Royal, 20 u.: Wintersportavond. DONDERDAG 3 NOVEMBER Heidestraat 45, 19-21 u.: Expositie Jaap Kaal. Thalia, 20 u.: „De zelfkant van Mont- martre". Rex, 20 u.: „Verraad op bevel". Pieter Vcrmeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30-12 en 14-16.30. WOENSDAG 2 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Lokaas voor een moordenaar." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Na de extase". W. B. Theater, geen voorstelling. DONDERDAG 3 NOVEMBER Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Na de extase". W. B. Theater, geen voorstelling. Advertentie lopen nacht omstreeks kwart voor twee gebroken. Daarbij kreeg de „Nestor" een tros in de schroef. De bemanning slaagde er echter in de tros uit de schroef te ver wijderen. Zowel de „Cycloop" als de „Nes tor" was vanmorgen vroeg in de nabij heid van ae ronddrijvende „Benjamin Car penter" en zou trachten bij daglicht opnieuw vast te maken. Ook de IJmuidense sleper „Titan" heeft de afgelopen nacht omstreeks middernacht in de Ierse Zee bij een zuidwester storm met windkracht 10 de sleepverbinding met een liberty-schip verloren. De „Titan" sleepte evenals de „Cycloop" een liberty- schip van Wilmington naar de sloper in Faslane (Schotland). Dit schip, de „Wil liam Terry Howell" kwam rond te drijven op ongeveer 40 mijl ten westen van St. Ann's Head aan de westkust van Engeland. Ook de „Titan" zou vanmorgen vroeg trachten opnieuw een verbinding tot stand te brengen. In de nabijheid van het transport van de „Titan" met de liberty is ook de IJmui dense zeesleper „Hector", die zondag uit IJmuiden vertrok om het transport van de „Titan" door de Ierse Zee naar Faslane bij te staan. De runners, die aan boord van de rond drijvende libertyschepen verblijven, maak ten het vanmorgen goed. De weersomstan digheden werden in de loop van de ochtend minder slecht. Uit het houtveemkanaal in Amsterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van de 66-jarige schipper Klaas Bos uit Am sterdam. Vermoed wordt dat de man, toen hij zich aan boord van zijn schip „De Noordbevelander" wilde begeven in het donker op het gangboord is gestruikeld en overboord gevallen. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de cellen van het Amsterdamse hoofd bureau van politie verblijven thans drie beruchte inbrekers, verdacht van een in braak in de pastorie van de r.k. kerk in Weesp, maar tevens van een grote serie onopgehelderde brandkastkraken in tal van plaatsen. De leider van het drietal is de 34-jarige J. V. uit Amsterdam, in zijn mi lieu beter bekend als „De Manke", een zeer zware jongen die sinds zijn negende jaar vele malen is aangehouden onder an dere wegens de geruchtmakende juwelen- diefstal uit het kasteel „Zoelen" in Zoelen (Betuwe). Zijn metgezellen -in-het-kwaad- zijn de 47-jarige Amsterdammer P. H. K. eveneens met een uitgebreid strafblad en de 27-jarige L. J. J. van E. uit Rotterdam, een goede bekende van de Rotterdamse politie die onlangs werd vrijgelaten van een straf van 3'/2 jaar wegens een tiental inbraken. Het drietal had juist een vakkundige in braak in de Weesper pastorie gepleegd door via een kerkraam en de kerk te ko men in de kamer waar de brandkast met de collectegelden stond. Het slot werd met een breekijzer geforceerd, de buit was 1.000,-. Aan de andere kant van de muur sliep de huishoudster rustig door. De uit Weesp terugkerende auto werd met de drie mannen in een Amsterdamse buitenwijk aangehouden. De politie vond een tas met inbrekersgereedschappen en het geld. Sinds het begin van dit jaar zijn 4 groe pen brandkastkrakers opgerold. Niettemin bleef een serie brandkastdiefstallen onop gehelderd onder andere die in Rotterdam, waar de buit 40.000,- bedroeg. Besprekingen tussen de recherches van gemeente- en rijkspolitie van Amsterdam, Rotterdam, Breda en Eindhoven en van de afdeling opsporingsbijstand in Den Haag leidden tot de conclusie dat „de Manke" en zijn kornuiten de enige bekende vak-in brekers waren die tot deze diefstallen in staat zijn. De mannen, die zich kooplie den noemen, werken vrijwel nooit, doch zij leven opvallend royaal. De gangen van het drietal werden nauw keurig nagegaan en zo constateerden de Amsterdamse rechercheurs dat de man nen naar Weesp vertrokken. Bij hun terug komst werden zij opgewacht. „De Manke" dankt zijn bijnaam aan een houten been. Een van zijn benen moest tien jaar geleden worden geamputeerd na dat hij bij 'n ontsnappingspoging in Noord holland in het been werd geschoten. Daar na slaagde hij er desondanks nog in te ont snappen uit het huis van bewaring in Arn hem. Hij werd verleden jaar van zijn twaalfde vrijheidsstraf vrij gelaten, maar heeft nog een voorwaardelijke veroorde ling van 22 maanden. De Haagse rechtbank heeft wegens zwa re mishandeling, de dood ten gevolge heb bend, vijf jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering opge legd aan de 31-jarige Haagse uitbener G. N.G. die in de nacht van eerste op tweede pinksterdag in zijn woning aan de Jacob Catsstraat een 67-jarige boekbinder met een vlijmscherp slagersmes heeft doodge stoken. De bejaarde man was door de 18-jarige vrouw van de dader de woning ingelokt om hem geld uit de zak te klop pen. De officier van Justitie had tegen de uitbener tien jaar en ter beschikkingstel ling van de regering geëist. Tegen de vrouw van de dader was de eis onder meer wegens oplichting een jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. De vrouw, die veertien dagen geleden de vrijheid herkreeg werd tussen twee re chercheurs in binnengeleid. Zoals wij gis teren al berichtten, bevindt zij zich weer in arrest, omdat zij op de oude weg is voortgegaan. Zij werd wegens oplichting veroordeeld tot vier maanden met aftrek. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft een vele uren gedurende besloten zitting gewijd aan de moeilijkheden, die zijn ont staan tussen het college van B. en W. enerzijds en de gemeentesecretarie, mr. K. L. de Ronde, anderzijds. Na de vergadering is het volgende communiqué verstrekt: „In zijn besloten vergadering van 31 okt. '60 heeft de gemeenteraad van Apeldoorn be sloten tot benoeming uit zijn midden van een uit vijf leden bestaande commissie van goede diensten, welke tijdens de ziek te van de gemeentesecretaris, mr. K. L. de Ronde, zal trachten de tussen het col lege van burgemeester en wethouders en de gemeentesecretaris ontstane vertrou wenscrisis op te lossen". In deze commissie hebben vertegen woordigers van alle raadsfracties zitting. De moeilijkheden tussen B. en W. en de gemeentesecretaris dateren reeds van eni ge tijd geleden. Er schijnen geregeld wrijvingen en botsingen te zijn geweest tussen de secretaris en het secretarieper- soneel. De controverse bereikte een hoog tepunt, toen mr. De Ronde de secretares se van de burgemeester nogal hardhandig uit haar kamer trachtte te verwijderen. Mr. De Ronde is in februari 1957 be noemd tot secretaris van Apeldoorn. Van 1954 tot zijn benoeming in Apeldoorn was mr. De Ronde gemeentesecretaris van Assen en daarvoor waarnemend gemeen tesecretaris te Alkmaar. De politierechter in Groningen heeft de 32-jarige handlanger H. K. uit Kielwinde- weer en de 19-jarige glazenwasser I. van der L. uit Groningen conform de eis ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. In de nacht van 17 op 18 september ver oorzaakten de mannen in een dronken bui grote opschudding in een doorgangshuis voor meisjes in Groningen. Via de achter ingang drongen ze het gebouw binnen en kwamen in enkele slaapkamers. Van der L. ging op het bed zitten van een slapend meisjes, dat gillend wakker werd. K. stal uit de slaapkamer van een lerares een por- temonnaie met 17,-. Voor hof 21/2 jaar geëist Tegen de 26-jarige Amsterdamse bank werker B.G. is voor het Amsterdamse ge rechtshof een gevangenisstraf van 2Vfe jaar geëist wegens zware mishandeling van zijn vader. Op 6 januari gaf de jonge man zijn vader na een woordenstrijd in de ouderlijke woning aan de Hillegom- straat in Amsterdam met een kampeer- mes 17 steken. Enkele uren later overleed de man in het ziekenhuis. De patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust noemde een hartkwaal als doodsoorzaak. De officier van Justitie, die vijf jaar had geëist, ging in hoger beroep nadat de rechtbank de jongeman had veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan twee maanden voorwaarde lijk. De procureur-generaal mr. A. S. de Muinck Keizer achtte geen termen aan wezig om de eis van de officier te vol gen. Hij noemde deze verdachte een fat soenlijke, ijverige en beklagenswaardige man. Omstandigheden hebben tot het fa miliedrama aanleiding gegeven, aldus de procureur-generaal. De raadsman mr. J. K. M. Mathuizen schetste uitvoerig de ondraaglijke span ningen die tot de tragische uitbarsting heb ben geleid. Naar zijn mening kan men ten hoogste spreken van veelvuldig letsel. Hieraan verbond hij de conclusie dat de ruzie door de vader is uitgelokt en dat in het belang van zijn cliënt een zware straf niet gewenst is. Naar zijn mening is de jongeman die ondanks de conflicten een sterke vaderbinding had, door het gebeurde al voldoende gestraft. Arrest op 15 no vember. Initiatief in Amsterdam: (Van onze Amsterdamse redacteur) Een Amsterdams levensmiddelenbedi-ijf dat in de hoofdstad vijf zelfbedieningswin kels exploiteert, heeft bekend gemaakt dat deze winkels voortaan op maandag geslo ten zullen zijn. Het personeel heeft als eer ste in het levensmiddelenbedrijf de vijf daagse werkweek gekregen. In het hoofdbedrijfschap detailhandel is het vraagstuk van de werktijdverkorting nog in studie. Er zijn twee stromingen: velen willen op zaterdagmiddag sluiten, anderen voornamelijk de eigenaars van de grotere bedrijven geven er de voor keur aan op zaterdagmiddag open te blij ven, doch het personeel bij roulering vrijaf te geven. De eigenaar van het hoofdstedelijke levensmiddelenbedrijf stelt zich op het standpunt dat deze laatste oplossing gezien de situatie op de arbeidsmarkt in de prak tijk moeilijkheden zal geven. Bovendien meent hij dat de winkelbedrijven op deze arbeidsmarkt in een ongunstige positie komen, nu zoveel andere bedrijven een vijfdaagse werkweek hebben ingevoerd. En tenslotte is hij van oordeel dat een winkelsluiting op zaterdagmiddag de ste den op deze middag zou „dood leggen". In middenstandkringen wordt het initia tief van deze Amsterdammer betreurd, omdat hiermee is vooruitgelopen op de be slissingen die op het terrein van de werk tijdverkorting worden voorbereid. Volgens een recent onderzoek bedraagt de verkoop in de levensmiddelenzaken op de zaterdagen 36 percent van de weekom- zet. De maandag staat met 6 tot 9 percent onder aan het lijstje. Advertentie fèoró ic web hetdeq*"#" Nieuwe telefoonnummers. De inrich ting van de in aanbouw zijnde telefoon centrale „West-Slotervaart" is thans zover gevorderd dat de aansluitingen in het Amsterdamse stadsdeel „Slotervaart", wel ke tot dusver op andere telefooncentrales waren aangesloten, op de nieuwe centrale zijn overgeschakeld. De abonnees hebben nieuwe nummers gekregen, die met het cijfer 15 beginnen. Over enige tijd zullen dan de abonnees van Sloten, die thans nog op de centrale Badhoevedorp zijn aange sloten, op Westslotervaart worden over gezet. Demping in Groningen. De gemeente raad van Groningen heeft met 2 tegen 10 stemmen besloten tot algehele demping van de Westerhaven. Het werk zal 1.066.000 kosten. Onderscheiding. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd mr. L. van Lookeren Campagne, vice-president van het gerechtshof te 's Gravenhage. Rapport niet openbaar. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft meegedeeld, dat hij geen aanleiding ziet het rapport-Langemeijer inzake de directeur Faunabeheer openbaar te maken. De omstandigheid dat over de directeur Faunabeheer, die na een buitengewoon verlof eervol ontslag gekregen heeft, be schouwingen in de pers zijn verschenen, acht de minister geen aanleiding hiertoe. Minister Marijnen deelt dit mee in ant woord op vragen van het Tweede Kamer lid Bakker (C.P.N.). Advies wèl openbaar. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid J. G. Suurhoff (P.v.d.A.) heeft de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer B. Roolvink, meegedeeld, dat hij over de verhoging van de kinderbij slagen de mening van de Stichting van de Arbeid heeft gevraagd, nadat de Sociale Verzekeringsraad advies had uitgebracht inzake de vaststelling van de premie voor de kinderbijslagverzekering voor 1961. Het advies van de Stichting van de Arbeid zal openbaar worden gemaakt. Wegeninformatie. De Wegeninforma tiedienst van de KNAC is zijn derde win terseizoen ingegaan. De komende vijf maanden zal de dienst dag en nacht weer ter beschikking van alle weggebruikers staan. Via telefoonnummer 070-614241 kan men tot 1 april alle inlichtingen krijgen over de toestand van de wegen in Neder land en de andere Westeuropese landen. De autohulpdienst van de KNAC is tussen 's morgens zes uur en 's avonds negen uur (ook 's zondags) bereikbaar op hetzelfde telefoonnummer. Anti-slipbanen. De Anti-slipschool van de KNAC is van plan om behalve de oefenbanen in Amsterdam en Zandvoort ook in het noorden, oosten en zuiden van het land zulke banen aan te leggen. De eerste slipbaan komt bij Drachten vlakbij de rijksweg Heerenveen-Drachten-Gro- ningen. Deze baan zal ook geschikt zijn voor anti-slipcursussen met vrachtwagens en autobussen. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De spoorlijn door het haven- en indus trieterrein van Delfzijl blijkt verzakt te zijn. Een aantal geladen goederenwagens van de sodafabriek stond op het punt over de verzakte spoorbaan te rijden toen een rangeerder het gevaar ontdekte. Op het haven- en industrieterrein worde sinds enkele dagen vlak bij de spoorbaan graafwerkzaamheden uitgevoerd voor de aanleg van een gedeelte van de nieuwe weg Winschoten-Delfzijl. Door de zware regenval van de laatste dagen (en vermoe delijk doordat ter plaatse drijfzand in de bodem zit) is de grond plotseling gaan werken en ontstonden er gaten onder en naast de spoorbaan. In Manokwari op Nieuw-Guinea is opge richt de „Partai Serikat Pemoeda Pe- moedi Papoea" (de letterlijke betekenis is vereniging van autochtone jongeren) afge kort de Parsepp. De voorzitter van deze partij, die 127 leden telt, is Johan Wan- maer, oud-cipier bij het gevangeniswezen, thans douane-ladingklerk. Het bestuur wordt gevormd door jeug dige stadspapoea's uit Biak, Nóemfoer, Seroei, Hollandia, Wandammen, Fak-Fak, Inawatan en Teminaboean. De partij is uitsluitend bestemd voor Papoea's en is evenals de eerder opge richte partijen in Manokwari anti-com munistisch en anti-Indonesisch. Zij wil soevereiniteit in samenwerking met Ne derland en onder toezicht van de Verenig de Naties. Zij wenst een zetel in de V.N., verzet zich tegen rassendiscriminatie en wil waarborgen voor vreemdelingen die de opbouw bevorderen. Andere program mapunten zijn vergroting van het aantal studiebeurzen in het buitenland, vernieu wing van de ouderwetse huwelijksgebrui ken en het gebruik van Engels als voer taal. Adviseur van de partij is de Europese bankemployé en dansleraar H. Eland. Langzamerhand begint de DC-7C als passagiersvliegtuig uit het luchtruim te verdwijnen. Steeds meer van deze vier motorige toestellen zullen tot vrachtma chine worden omgebouwd. Per vliegtuig bedragen de verbouwings- kosten gemiddeld 320.000 dollar. De DC-7F zal een lading van 15.500 kg kunnen ver voeren met een kruissnelheid van 565 km per uur. De K.L.M. heeft twee van haar DC-7C machines laten verbouwen. De eer ste is reeds afgeleverd. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die gisteren ten westen van de Golf van Biscaye lag, bereikte de afgelopen nacht Ierland. De druk in het centrum bedroeg toen 958 millibar. Ze vult nu langzaam op en trekt verder naar het noord-oosten. Samenhangend hiermee is de barometer boven de Noordzee sterk gedaald. Aange zien zich boven de Oostzee een gebied van hoge luchtdruk handhaafde werden vooral langs de zuidkust van Noorwegen de lucht- drukverschillen zeer groot, zodat op het noordelijk deel van de Noordzee de gehele nacht een zuidoosterstorm van kracht 9 a 10 heeft gewoed. Een randstoring van de Ierse depressie trok de afgelopen nacht door het Engelse Kanaal naar de Noordzee. Als gevolg hiervan kwam er langs onze kust de afge lopen nacht een zuidwesterstorm van kracht 9 tot ontwikkeling. Rukwinden be reikten af en toe echter orkaankracht. Een bij de Azoren gelegen hogedrukge- bied beweegt in de richting van Portugal. Samen met de depressie boven de Britse Eilanden zal dit over onze omgeving een krachtige stroming tussen zuidwest en west in stand houden, waarmee onstabiele lucht wordt aangevoerd. Het weer blijft daarom onbestendig. WEERRAPPORTEN Donderdag 3 november Zon op 7.38 uur, onder 17.09 uur. Maan op 17.38 uur, onder 7.12 uur. Maanstanden 3 november: volle maan. 11 november: laatste kwartier. 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 november Hoog water 2.38 en 14.56 uur. Laag water 10.44 en 22.59 uur. Donderdag 3 november Hoog water 3.18 en 15.36 uur. Laag water 11.26 en 23.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c M s binnen- en buitenland. -e 'S a 2 1 Neerslag: laatste 24 uur. O ■u 5 c3 Den Helder zwaar bew. WZW 14 20 Ypenburg zwaar bew. zw 16 21 Vlissingen regenbui zw 16 15 Eelde regenbui zzw 13 18 De Bilt regenbui zw 15 19 Twente regen zzw 13 24 Eindhoven zwaar bew zw 15 18 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 15 8 Helsinki onbewolkt zo -1 0 Stockholm regen ozo 3 1 Oslo sneeuw no 1 1 Kopenhagen regen zzo 7 15 Aberdeen geheel bew. zo 10 28 Londen onbewolkt zw 17 12 Amsterdam regen bul zzw 15 17 Brussel zwaar bew. zw 16 9 Luxemburg regenbui WZW 13 13 Parijs onbewolkt ZW 17 2 Bordeaux licht bew. w 20 2 Grenoble zwaar bew. nno 23 4 Nice motregen nw 16 1 Berlijn zwaar bew. zzw 12 11 Frankfort licht bew. zw 13 9 München regen WZW 14 3 Zürich regen ZZW 14 12 Genève zwaar bew. WZW 15 5 Locarno regen O 12 3 Wenen regen zo 17 0 Innsbruck regen windst. 17 0,1 Rome licht bew. z 20 0 Ajaccio zwaar bew. O 21 0 Madrid geheel bew. z 14 1 Mallorca licht bew. windst. 21 0 Lissabon onbewolkt w 19 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2