Prinsjesdagceremonieel in Londen verfilmd '"Praatstoel Prinses Margaret ontbrak bij opening Britse parlement NAAIMACHINE WERELDNIEUWS Sovjets melden arrestatie van Amerikaans spion Beleefdheid in de bioscoop Britse troonrede belooft een jaar van degelijke arbeid Westduitse socialisten contra nieuwe linkse Union-partij Waanzin 3 Praag bericht ontdekking van Westduitse spionage Gaitskell bracht hulde aan Maurice Macmillan die zijn vader in het zonnetje zette Snedige zelfspot NGEL Vliegongeval (1958) leidt nu tot ontslag piloot Op de Premier Debré naar Rome Verouderde drankwetten komen op de helling A vontuurlijke naïveteit van intellectuelen V erk eersveiligheid Premier Verwoerd: niet de kerk, maar de bisschop Weens professor in Birma door rovers gedood WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 De leiding van de Canadese radio is op het smakeloze denkbeeld gekomen, een vraaggesprek uit te zenden met twee mis dadige figuren die beter in een krankzin nigengesticht of in een strafgevangenis op hun plaats waren geweest dan voor de microfoon van de Canadian Broadcasting Corporation, In ons blad van gisteren heeft men kunnen lezen wat deze twee indivi duen (die zich „leiders" van respectievelijk de Canadese en de Amerikaanse nazi-par tijen noemen) voor die microfoon hebben uitgekraamd. Dat zij van de C.B.C. gelegenheid had den gekregen, de toehoorders mee te delen dat zij kant en klaar waren met hun plan nen voor de inrichting van concentratie kampen en gaskamers (waarin, naar de Amerikaanse „Führer" Lincoln Rockwell verklaarde, ongeveer 80.000 Joden moeten worden vermoord) en meer van dien aard, zal wel vooral bedoeld zijn geweest om de aandacht van het Canadese publiek te vestigen op de gevaarlijke bedoelingen van dit tweetal. Dat bleek ook wel uit het erop volgende commentaar van een psychiater uit Toronto, die hen sociale en zakelijke mislukkelingen noemde en die hun waan zinnig gedrag toeschreef aan „geestelijke kwetsuren", welke zij in hun jeugd zouden hebben opgelopen. Maar de C.B.C. is dan blijkbaar toch wel een paar belangrijke dingen vergeten. In de eerste plaats, dat zulke misdadige, krankzinnige uitlatingen door de uitzen ding via de radio een soort van aureool krijgen, waardoor ze voor zwakke en ge degenereerde geesten (waaraan het tegen woordig in geen enkel land ontbreekt) minder weerzinwekkend en misschien zelfs wel attractief worden. Vooral als in zulke uitlatingen bovendien het voor velen nog altijd wel aantrekkelijke perspectief wordt geopend, dat de aanhangers van de be weging zullen worden uitgerust met zulke heerlijkheden als „laarzen, zwart-leren rijbroeken en koppelriemen", de symbolen van de macht voor geestelijk machtelozen. Ten tweede schijnt de Canadese radio te hebben vergeten, dat haar uitzendingen ook binnenkomen in de woningen van ge zinnen, waar nog altijd wordt getreurd om het verlies van een zoon, broer of va der, die zijn leven heeft geofferd in de strijd tegen de Duitse nazi-benden. Wat moet er in de harten van die nabestaan den zijn omgegaan, toen de radio van het Canadese volk beschikbaar werd gesteld voor de „verklaringen" van twee bandie ten, die geen geheim maakten van hun hoop, op zekere dag de macht in handen te krijgen en dan precies datgene te doen wat in de tweede wereldoorlog slechts ten koste van miljoenen mensenlevens kon worden beëindigd? „Het zijn maar gekken", heeft de psy chiater uit Toronto in zijn commentaar, ge- impliceerd. Maar sedert wanneer inter viewt men gekken voor de microfoon? En sinds wanneer geeft men in een beschaafd land aan krankzinnigen met een uitge sproken misdadige inslag gelegenheid, het publiek in kennis te stellen van hun voor genomen misdaden? Is onze hele wereld misschien zelf zó krankzinnig aan het worden, dat men de waanzin hiervan niet meer inziet? Het begint er bijna op te lij ken. WENEN (UPI) Radio Praag heeft meegedeeld dat in Tsjecnoslowakije een groep Westduitse spionnen is ontdekt. De leider was, volgens radio-Praag, de 53-ja- rige Vaclav Stanek, die bekend heeft dat. hij voor de Westduitse inlichtingendienst heeft gewerkt. Na zijn bekentenis is een aantal andere verdachten gearresteerd. Stanek zou met een gefingeerd telegram naar München zijn gelokt, waar agenten van de Westduitse inlichtingendienst hem opvingen. Zij maakten hem opmerkzaam op feiten uit zijn nazi-verleden en dreigden met publikatie van hun gegevens als hij niet bereid zou zijn voor hen te werken. Daarop heeft Stanek, aldus radio-Praag, militaire en economische inlichtingen ver zameld en deze verzonden naar adressen in Augsburg en München. Een gerechtshof in Tsjechoslowakije heeft in Karlovy Vary (Karlsbad) twee Tsjechoslowaakse burgers, „spionnen voor West-Duitsland", tot gevangenisstraffen veroordeeld. (Van onze correspondent) LONDEN Het was voor de eerste maal dat er een film mocht worden ge maakt van de uitbundige ceremoniële pracht en praal, welke de parlementsopc- ning in Londen omgeeft. De kleurenfilm met koningin Elizabeth als centrale figuur komt binnenkort in de bioscopen. Sir Winston Churchill, pas terug van zijn va kantie aan de Riviera, zat dinsdag op zijn plaats toen het Lagerhuis aan de behande ling van de troonrede begon. Hij zag er uitstekend uit. Bij zijn binnenkomst werd hij langdurig toegejuicht. Volgens traditie begint het Lagerhuis de nieuwe zitting met een denkbeeldige be handeling van een denkbeeldig wetsont werp inzake personen die vogelvrij zijn verklaard. Dit is een gebaar waarmee het Lagerhuis zijn onafhankelijkheid tegen over de vorst wenst aan te tonen. Het wil zich niets door het staatshoofd laten aan leunen, zodat het regeringsprogramma, dat deze aan de orde had gesteld, symbo lisch een paar minuten moest blijven lig gen. Het fictieve wetsontwerp werd als al tijd door iemand van de achterbanken in gediend, maar het is ook al weer een tra ditie dat het niet in discussie mag komen. Ditmaal wilde de Labourafgevaardigde, die was aangewezen om dit aloude spel letje te spelen, er ernst van maken door de aandacht te vestigen op huurders die het slachtoffer zijn geworden van misbrui ken van huiseigenaars. De huiseigenaars hebben zich daarmee buiten de wet geplaatst en dienen, evenals vroegere vogelvrijverklaarden, binnen het gezag van de wet te worden gebracht. De „speaker", die op de hoogte was van het geen de afgevaardigde zou gaan zeggen, maar hem dit pleziertje niet wilde mis gunnen, liet hem rustig uitspreken en ver klaarde toen kortaf de goedmoedige toe spraak buiten de orde. Grote hilariteit ontstond toen Macmil- lans zoon Maurice het adres van ant woord op de troonrede indiende. Hij zei dat hij de enige van de familie was, die op de achterbanken huist, een toespeling niet alleen op zijn vader, de premier, maar ook op andere familieleden, die de zer dagen belangrijke promoties hebben gemaakt, zoals de hertog van Devonshire, Macmillans aangetrouwde neef, die in de regering werd opgenomen en zijn schoon zoon Julian Amery, die bevorderd werd tot minister van het leger. Oppositieleider Gaitskell verhoogde de algemene vreugde nog door hulde te bren gen aan de bekwame jonge Macmillan. Hij zei dat het erg moeilijk is zoon van de premier te zijn, omdat bij alles wat hij doet of zegt hij altijd dit stempel krijgt opgedrukt:. Maar, zo zei Gaitskell mét snedige zelfspot, welke'een daverend gelach., uitlokte,, het is. nog veel moeilijker de zoon van de oppositieleider te zijn, een Advertentie verkoop van alle merken dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 181 toespeling op zijn eigen hachelijke positie binnen de Labourpartij. Vaderlijk en trots merkte Macmillan op dat kinderen hun eigen weg plegen te gaan en dat Maurice (die dertig jaar is) er een onafhankelijke mening op na houdt. In zijn toespraak stelde Maurice Mac millan het getreuzel van de regering in zake de Europese Economische Gemeen schap aan de kaak. De troonrede vermeldt hierover slechts een gemeenplaats. Hoe wel er tekenen zijn dat de regering de Europese kwestie thans als ernst gaat be schouwen, hetgeen gebleken is door de benoeming van Edward Heath tot onder minister van Buitenlandse Zaken, die zich speciaal met Europa zal bemoeien en uit de overgang van de heer Gobder van het departement van Landbouw naar het mi nisterie van Buitenlandse Zaken als parle mentair ondersecretaris, hetgeen betekent dat de landbouwkwestie, welke tot dusver het giootste struikelblok is geweest voor het samengaan van Groot-Brittannië met de E.E.G., thans in ernst zal worden aan gepakt. Manchester United-team was destijds het slachtoffer LONDEN (UPI) Een woordvoerder van de Britse luchtvaartmaatschappij Bri tish European Airways heeft gisteren be kendgemaakt dat Captain James Thain, de bestuurder van het toestel, dat op 6 fe bruari 1958 bij München verongelukte, is ontslagen. Bij dit ongeluk kwamen 23 mensen, on der wie acht voetballers van Manchester United, om het leven. Als reden voor het ontslag wordt opge geven „nalatigheid van dc zijde van gezag voerder Thain". Hij had voor de vlucht dienen te controleren of de vleugels van zijn toestel vrij waren van sneeuw en ijs. De piloot zal op 8 februari 1961, drie jaar na het ongeluk de maatschappij verlaten. Hij mag dan aanspraak maken op een pensioen van 450 pond (ruim 4700 gulden) per jaar. Thain heeft gezegd tegen de uitspraak in beroep te zullen gaan. Het Britse ministe rie van Luchtvaart heeft onlangs bepaald, dat Thain wel zou mogen blijven vliegen voor een andere maatschappij, indien hij voldoet aan de eisen van vakbekwaam heid en de medische voorwaarden. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Zo'n avondje naar de film is een gezellig vermaak. Het is met zo heel erg als U een beetje later komt. Maar dan wèl vlug op Uw plaats gaan zitten: dat uitzicht-belemmerend jas- uitferekken kan wel op een gunstiger moment! Veel mensen vinden het genoeglijk om in de bioscoop een snoepje te verschalken. U ook? En doet U dat dan ook uit zo'n .knetterend" bonbonzakje? Néé toch! Zo, dat was dan ditmaal eens iets over hoffelijk heid in de bioscoop. O ja, weet U wat ook zo hoffelijk is? Gladstone sigaretten presen teren. Want Gladstone is, met of zonder filter, de sigaret die iedereen voldoening schenkt. king VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F 1.. A près-griep Ik weet niet of u de term „Après-ski" kent. Dat is een kreet van de modejon gens en ze bedoelen er het extra wollen borstrokje mee, dat iedereen moet aantrek ken als ze met de poot in het gips zitten. Of zoiets, want noch in wintersport, noch in de mode ben ik een figuur, die door journalisten wordt aangeduid met „van bevoegde zijde". Ik ioou het daarover ook niet hebben, maar over de „après-griep", de toestand waarin ik mij na veertien dagen snuffen en snotteren bevind. Het is raar in deze wereld: tegen alles (zowat) wordt men ingeënt; tegen het meeste zijn er afdoen de pillen en poeiers, maar tegen die pla gerige griep .alleen maar papieren zak doekjes. U hebt hem zeker ook al gehad? En zo niet, ga maar vast liggen, want morgen komt-ie. Het zou trouwens hoogst onbil lijk zijn, als u de dans ontsprong. Zijn wij niet vóór de ivelvaartsstaat met gelijkheid, vrijheid, broederschap? Welaan, onder de wol dan. Toch moet u het beter uitkiezen dan ik. Je moet altijd zorgen niet gelijk met de vrouw ziek te zijn. Dat is moeilijk, na tuurlijk; uitgerekend bij een ziekte waar uit terstond blijkt of zo'n huwelijk goed is (want degeen die „zoenen" uitvond, heeft ivat narigheid in de wereld gebracht). Maar als je met je eega tegelijk in de ziekenboeg duikt, kan niemand je verwen nen en het hoort zo'n beetje bij griep, dat je cognac, soep, punch en warme krui ken krijgt aangeboden. Nu moesten mijn vrouw en ik om beur ten elkaar de helpende hand en het red dende geneesmiddel reiken. Het leek er soms wel op, dat we „doktertje speelden", want als ik haar de versterkende midde len had gegeven, zei ze: nou jij liggen, dan krijg je van mij een poeier. Enfin, geen lol aan, zoals u begrijpt. Wankelend zijn we uit de sponde herrezen in een gemoedstoestand die zich het best laat omschrijven met „après-griep", na melijk dat je wel een sigaretje zou lusten, maar dat je van de lucht alleen al Niet kwaadaardig, noemen de geleerde heren de^e griep. Kwaadaardig niet, maar onaardig .heel verschrikkelijk! Pinokkio PARIJS (AFP) Premier Debré en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville zullen op 25 en 26 no vember in Rome besprekingen voeren met premier Fanfani en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Segni, aldus is van gezaghebbende zijde in Parijs verno men. Terwijl haar Koninklijke zuster dinsdag de Troonrede voorlas bij de opening van het Britse parlementaire jaar, bevond Prinses Margaret van Engeland zich met haar echtgenoot Antony Armstrong-Jones in haar woning, Kensington Palace, waar zij haar kapsel liet verzorgen. Haar beslissing om ondanks de uitnodi ging niet aanwezig te zijn bij de plechtige opening van het parlement, was waar schijnlijk de meest dramatische stap in (Van onze correspondent) LONDEN, De Britse troonrede was de ze keer een degelijk stuk werk dat zich met tal van belangrijke zaken bezig houdt. De ouderdoms- en oorlogspensioenen wel ke veel te laag zijn, zullen worden verhoogd evenals de premiebijdragen daarvoor. Er zal meer dan tot nu toe worden ge daan voor de jeugd door uitbreiding van het onderwijs. Het aantal kweekschool- plaatsen zal worden verdubbeld wegens het tekort aan onderwijzers. Binnen enkele jaren wordt een nieuwe crisis in de lagere school als gevolg van een tweede geboorte golf gevreesd. Ook zal er meer worden ge daan voor de jeugdsport. Minister Butler gaat door met zijn straf wethervorming, vooral met het doel de misdadige jeugd op te voeden door deze zo veel mogelijk buiten de gevangenis te- houden en effectief te reclasseren in deten tiekampen of in verbeterde tuchtscholen. De regering gaat er eindelijk toe over de verouderde drankwetten ietwat aan deze tijd aan te passen. Op het ogenblik mag er negen uur per dag alcohol wor den verkocht. (Van onze correspondent) BONN Bijzonder fel hebben zich de Westduitse sociaal-dcmocratischc oppositie partij, de S.P.D., en het algemene West duitse vakverbond, de D.G.B., tegen een nieuwe linkse partij in de Bondsrepubliek geuit. De D.G.B. sprak zelfs van de avon tuurlijke naïveteit die dc nieuwe groep kenmerkt. Zesendertig persoonlijkheden, onder wie verscheidene hoogleraren, gaven zondag jongstleden te Frankfort aan de Main een oproep uit waarin gesproken werd over de oprichting van een nieuwe neutralistische partij, die „Union" zal worden genoemd. Tot oprichter behoort ook dr. Viktor Agartz, eens de chef-ideoloog van de D.G.B.. later wegens zijn communistische gezindheid uit de D.G.B. en de S.P.D. ge stoten. Hij heeft terechtgestaan op verden king van spionage, waarvan hij wegens ge brek aan bewijs werd vrijgesproken. Ook de vrouwelijke hoogleraar professor Rena- te Riemeck behoort tot de „Union". Zij is in conflict gekomen met de Noordrijn- Westfaalse regering, die haar degradeerde wegens haar sympathieën voor Oost-Duits- land. Opvallend is tenslotte dat de beken de theoloog professor Gollwitzer eveneens tot de Union-oprichters behoort. Zowel de S.P.D. als de D.G.B. wijst er op dat. ver scheidene Union-leiders zich steeds bijzon der onverdraagzaam jegens de democratie maar juist zeer verdraagzaam over Oost- Duitsland hebben geuit. De S.P.D. waar schuwde de leden van de „Union" dat zij, bewust of onbewust, gevaar kunnen lopen voor het communistische propagandakar- retje te komen. De Westduitse pers spreekt over „romantische intellectuelen" die zich door de doorgewinterde marxist Agartz op sleeptouw laten nemen. In Londc-n sluiten de drinkgelegenheden om half elf of elf uur, terwijl zij ook tus sen drie uur en half zes in de middag ge sloten moeten zijn. In de provincie sluit men vaak reeds om tien uur. In Schotland gaan de café's al om negen uur dicht en zijn .zij bovendien de hele zondag geslo- ten. De regering wil thans de mogelijkheid openen de uren dat er gedronken mag worden te verlengen en vooral het ergerlij ke voorschrift afschaffen dat hotelgasten aan bezoekende vrienden na het officiële sluitingsuur geen drank meer mogen aan bieden. Vermoedelijk zullen ook restau rants meer armslag krijgen met de verkoop van sterke drank. Aan het schandaal van de doorgaans verdachte drinkclubjes, waar men volgens de bestaande wet buiten de voorgeschreven uren wel alcohol mag ge bruiken, zal een einde worden gemaakt. Deze clubs zijn vaak centra van misdaad. Ook zal er waarschijnlijk verandering ko men in de toestand dat drankwinkels al leen gedurende de officiële vergunnings uren hun waar mogen verkopen. De regering zal ook nieuwe maatrege len nemen ter verhoging van de verkeers veiligheid. Men zal echter moeten afwach ten of het alcoholverbruik door automobi listen daadwerkelijk zal worden tegenge gaan. Het genationaliseerde transportsysteem, met inbegrip van de spoorwegen, zal wor den hervormd waarschijnlijk in de vorm van grotere decentralisatie. Tijdens het debat werd aangevoerd dat de regering alleen in staat zal zijn haar plannen inclusief grootscheepse krotontrui ming uit te voeren, wanneer de nog steeds wankele Britse economie tot grotere bloei gebracht wordt. Macmillan die zei dat de gemiddelde werkloosheid anderhalf pet. was leek nogal tevreden over de toestand. Men hoorde aan oppositiezijde de scherpe critiek dat het zakenleven, na een korte opleving, weer stagneert. Inderdaad blijkt uit officiële cijfers dat de Britse produlc- tie op 't ogenblik niet meer stijgt. De han delsbalans is de slechtste sinds zeven jaar en het is twijfelachtig of er sprake zal zijn van een overschot. In elk geval zal dit on voldoende zijn om beleggingen op lange termijn te financieren. De Britse goudre serve kon alleen worden gehandhaafd door een buitensporig hoge rentevoet, welke in versterkte mate tot de stagnatie heeft bij gedragen. haar „strijd-achter-de-sehermen" om een titel te verkrijgen voor haar echtgenoot Antony. Sinds zij achttien jaar werd, heeft de Prinses zelden deze plechtigheid gemist. En gisteren had men' haar zeker ver wacht. Voor het eerst werd namelijk een kleurenfilm gemaakt van de gebeurtenis en zij zou temidden van haar Koninklijke familieleden zeker een van de „sterren" zijn geweest. In de banken der parle mentsleden werd druk gegist naar de reden van haar afwezigheid. Van verschil lende zijden meende men, dat het te wij ten was aan het feit. dat voor Armstrong- Jones geen plaats was ingeruimd in het ceremonieel. Doordat hij noch parlementslid is, noch van Koninklijken bloede, zou hij een plaats hebben moeten innemen op een van de galerijen terwijl zijn echtgenote bij de Hogerhuisleden had mogen plaatsnemen. Naar verluidt heeft. Prinses Margaret reeds verschillende malen gezegd, niet te zullen dulden dat haar echtgenoot bij enige gelegenheid zou worden achtergesteld. Tot nu toe heeft zij elke keer wanneer zij samen in het openbaar verschenen zoals bij filmpremières, er op gestaan, de hon neurs die zij genoot, gelijkelijk met hem te delen. UNO-radio. De Poolse gedelegeerde bij de Uno, Bohdan Lewandowski, heeft gis teren geëist dat de Volkenorganisatie onmiddellijk haar kortegolfuitzendin- gen naar Oost-Europa en Azië zou sta ken. De Poolse afgevaardigde, die la ter steun kreeg van Bulgarije en Joego slavië stelde, dat het geld beter kan worden besteed aan de technische bij stand aan onderontwikkelde gebieden. Onder de indruk. In een toespraak tot een massabijeenkomst te Bandjermasin heeft president Soekarno gezegd, dat de wereld onder de indruk is van de grootheid van Indonesië en dat vele landen in Azië en Afrika tot Indonesië het verzoek hebben gericht, hen leiding te geven. JOHANNESBURG (Reuter) Premier Verwoerd van Zuid-Afrika is van mening dat de deportatie van dr. Ambrose Reeves, de anglicaanse bisschop van Johannesburg, geen maatregel tegen de Anglicaanse kerk was. „Er werd opgetreden tegen het individu en niet tegen de kerk, die geen verantwoor delijkheid draagt voor hetgeen haar leden of dienaren als persoon zeggen of doen", aldus Verwoerd in een brief aan een kostei in Johannesburg, die de premier had ge vraagd of de maatregel tegen de kerk was gericht. Bisschop Reeves heeft onlangs op een conferentie van de Anglicaanse kerk verklaard dat de deportatie wel tegen de kerk was gericht. Bisschop Reeves werd uitgewezen we gens zijn scherpe veroordeling van de apartheidspolitiek. MOSKOU (UPI) Volgens het Russische persbureau Tass is maandag in de Sovjet-Unie weer een Amerikaans spion gearresteerd. Als identificatie van de spion worden opgegeven de namen: Mikhail Platovsky, Pjotr Sosnovsky en An drei Kreps. De spion zou Rusland zijn binnengesmokkeld door de Amerikaanse inlichtingendienst om geheimen te bemachtigen. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van twee radiozenders, codeboeken, clichés om pamfletten mee te drukken en ander „spionagemateriaal". Hij had voorts een Russische pas, dooi de Amerikanen gemaakt, en een militair identiteitsbewijs, eveneens door de Amerikaanse inlichtingendienst vervalst. Het persbureau meldde dat de arrestatie in verband staat met de aanhouding van een andere Amerikaanse spion op 2 augus tus, van wie alleen de naam Slavnov ge geven werd. Platovsky zou de opdracht hebben gehad om zich in de omgeving van Minsk te vestigen. Tot zijn speciale taak behoorde het bemachtigen „tot elke prijs" van Russische documenten, zoals lidmaat- RANGOON (Birma) (UPI) Rondtrek kende Birmaanse rovers hebben een pro fessor uit Wenen, dr. Karl Herzceg, afge lopen zondag vermoord toen hij in Noord- Birma door een afgelegen gebied trok. De 35-jarige Herzceg, gastleraar in de internationale economie aan de universiteit van Rangoon, had bijna een economisch onderzoek in de provincie Shan, bij de grens met communistisch China, voltooid. Hij reisde zonder gewapend escorte en zonder officiële toestemming in het gebied, dat door rondtrekkende roversbenden on veilig wordt gemaakt. Zijn stoffelijk overschot is naar Rangoon overgebracht. Dr. Herzceg was van Hongaarse afkomst. schapskaarten van vakbonden, diploma's van universiteiten en dergelijke. Ook moest hij op de hoogte zien te komen van de le geringsplaatsen van Russische troepen en de posities van raketbases. Platovsky heeft in zijn bekentenis voorts toegegeven, dat hij zijn gegevens moest doorzenden aan Victor Budde in Luik en aan een zekere Pletzer in Leuven. Volgens de door Tass gepubliceerde fei ten zou Platovsky negen maanden les ge had hebben in Bad Homburg in West- Duitsland. Tot zijn instructeurs behoorden mensen wier namen opgegeven worden als Bill Hollyday, Uhlmann en Harper. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de in Rusland aangehouden Amerikaanse spion. Mikhail Platovsky, een Russisch staatsburger is. „Dit is een Rus sisch staatsburger. Hij is als Amerikaans spion gearresteerd", was alles wat het ..State Department" over de zaak wilde verklaren. RUSSISCHE FILM BEKROOND De Russische film „Ballade van de sol daat" is uitgeroepen tot de beste film ver toond op het vierde jaarlijks film-festival van San Francisco. Het wSs de eerste maal dat de Russen aan dit festival meededen. De regisseur van genoemde film, Grigori Tsjoechrai. kreeg de regieprijs. Belastingverlaging. Ter gelegenheid van de geboorte van een troonopvolger heeft het Perzische ministerie van Fi nanciën bepaald dat de belasting tot het einde van het Perzische jaar (21 maart) met twintig percent zal worden verlaagd. Taalstrijd. De Indische politie heeft in Ko- laphur in India 856 mensen gearres teerd, die hadden deelgenomen aan een „taaidemonstratie". Een der plaatselij ke communistische leiders, Nana Pa tel, leidde de betoging die gericht was tegen het besluit van de Indische rege ring landstreken, waar Marhati gespro ken wordt, in te delen bij Mysore. Visserij-atlas. Russische deskundigen heb ben een visserij-atlas van de Noordzee en het noordoostelijke deel van de At lantische Oceaan samengesteld, aldus bericht het Sovjet-persagentschap Tass. De Atlas omvat meer dan tweehonderd kaarten, tabellen en tekeningen en is samengesteld door deskundigen uit Moskou, Leningrad en Kaliningrad. Aambeeld terecht. Het aambeeld van Gretna Green (Schotland) waarop dui zenden huwelijken zijn beklonken is dinsdagochtend vroeg voor het hoofd kantoor van de B.B.C. in Londen terug gevonden. Het aambeeld werd enkele dagen geleden gestolen. Verjaardagsgroet. Maandag, op de ver jaardag van Tsjang Kai-Sjek, heeft de communistisch-Chinese artillerie twaalf schoten afgevuurd op het eiland Que- moy. Soraya. Ex-Keizerin Soraya van Perzië heeft dinsdag te Los Angeles verklaax-d verheugd te zijn, dat de Sjah „tenslot te zijn liefste wens een troonopvol ger in vervulling heeft zien gaan". Zij liet echter de berichten tegenspre ken, als zou zij de Sjah een boodschap met gelukwensen hebben doen toeko men. De ex-Keizerin, van wie de Sjah zich liet scheiden omdat zij hem geen zoon schonk, logeert sinds half oktober bij de Spaanse consul-generaal in Los Angeles. Builenpest. De regering van Oeganda heeft insekten-bestrijdende middelen en verspreidingsmateriaal overgebracht naar het westelijke Nijlgebied dat ge vaar loopt te worden aangetast door de in Kongo heersende builenpest. Bloemenraid. Vliegtuigen van de Perzi sche luchtmacht hebben vandaag het „Koningin Farah ziekenhuis" te Tehe ran, waar de toekomstige vorst van de Pauwentroon geboren is, ter ere van Koningin Farah gebombardeerd met bloemen. Uit de overvliegende toestel len werden duizenden boeketten bloe men boven het ziekenhuis uitgeworpen. Ze vielen op het dak, maar ook in de straten rondom het gebouw. Meer beurzen. De beheerschapscommis- sie van de UNO heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin er bij de lid-staten op wordt aangedrongen meer beurzen ter be schikking te stellen aan studenten uit niet-zelfbesturende gebieden en deze studenten alle noodzakelijke faciliteiten te verlenen. Zuid-Tirol. De UNO-Assemblee heeft bij acclamatie een resolutie aanvaard, waarin er bij Oostenrijk en Italië op wordt aangedrongen, de onderhandelin gen over het geschil Zuid-Tirol te her vatten. Indien dit geen resultaat mocht opleveren, worden andere middelen aangeraden, bijvoorbeeld het aanhangig maken van de kwestie bij het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag. Mis(s). De winnares van de jongste Miss Amerika-verkiezing, die ongeveer drie weken geleden gehouden werd, is gedis kwalificeerd. De organisator van de verkiezingen ontdekte, dat zij pas vijf tien jaar oud en bovendien reeds ge trouwd is. Judith Ann Achter, achttien jaar oud en nummer twee op de rang lijst, heeft inmiddels bericht ontvangen dat zij nu in Annettes plaats naar de Miss World-verkiezingen in Londen zal gaan. Anette Driggers is getrouwd met Anthony d'Auria, maar leeft ge scheiden van haar man.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3