Interpellatie in Tweede Kamer over politielonen uitgesteld Eangs de Nieuwe Weer 1000 doden in O.-Pakistan Vuurzee Waterweg HET WEER Breuk in Po-dijk verjaagt delta-bewoners MORRIS before you èuy! „Gele Zee" heeft de „African Queen" weer vast N.V. Haarl. Auto Centrale Nu het overleg tussen regering en organisaties is heropend Nobelprijs natuurkunde en chemie Doodsoorzaak van meisje uit Bloemendaal niet vastgesteld Hilversum kan niet bouwen in „Egelshoek" Twee branden braken tegelijk uit Enkele buien Houtplein Het woord is aan In de krant van heden: Edelhout - Parketvloeren Mozaïek - Parket Storm over Scheveningen Ged. Staten onthouden goedkeuring aan raadsbesluit Werkloosheid in oktober DUFFEL MONTY-COATS DONDERDAG 3 NOVEMBER 1960 45e JAARGANG NUMMER 307 BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BfJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Overwegend krachtige, aan de kust tijdelijk weer harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledigs weerrapporten op pagina twee. SHOWROOM Tel. 14125 Lessing: „Er is niets dat zulke grote levens vormt als vertrouwen". Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 i n es® esh ^1 4» Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. 1 1 J 1 j Ril r"™ g I g gT 1 I I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X XXX X ^iif* X JL XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. en ane'Td™ ifm. DAGBLAD VOOR VELS EN - IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie standpunt heeft gesteld, dat indien uit het rapport der C.W.P. zou kunnen blijken dat de salarissen van de politie zouden moeten worden verhoogd, maar de regering in een eerder stadium zou hebben beslist dat er voor een bepaalde termijn geen salaris verhoging aan de orde zou mogen komen, men zich uiteraard niet op het rapport van de C.W.P. zou kunnen beroepen. Nadat hij van zijn reis naar Nieuw- Guinea was teruggekeerd heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken uitgenodigd voor een nadere bespreking van het vraagstuk der politiesalarissen. Hij vond daartoe aanlei ding in de omstandigheid, dat tengevolge van het feit, dat hij op 8 oktober moest vertrekken, het overleg in zeer snel tempo moest geschieden, waardoor zijns inziens niet alle aspecten en mogelijkheden tot oplossing van de kwestie in de besprekin gen tot hun recht zijn gekomen. Deze in druk werd hem, toen hij kennis nam van de verschillende uitlatingen die tijdens zijn afwezigheid waren gedaan, bevestigd. Daarom achtte hij het nodig zo spoedig mogelijk alsnog het overleg te heropenen. Naar wij vernemen zal het hernieuwde overleg tussen de minister en de commis sie voor georganiseerd overleg op woens dag 9 november plaatshebben. moeten wachten op verbetering van het weer. Gisteren was dat het geval. De wind was tot kracht 1 afgenomen maar er stond nog een hoge deining. De motorsloep van de „Gele Zee" werd bemand en voer eerst naar de „Melanie Fair" om daar nog enkele mannen aan boord te nemen. Toen voer men naar de „African Queen", die, zender runners aan boord, stuurloos ronddreef. Omdat het wrak sterk achter over helt door het verschuiven van de ballast werd besloten te proberen het wrak van de voorzijde af te slepen. Tot nu toe had men het schip van het achter schip af gesleept. De moeilijkheid was echter een bevestigingspunt voor de tros te vinden op het afgebroken gedeelte van het schip vóór de brug. Urenlang zijn de slepers bezig geweest zware kettingen rond het dekhuis aan te brengen. Daaraan werd de tros van de „Gele Zee" vastge maakt. Toen kon het slepen beginnen. De „Melanie Fair" sleept „symbolisch" mee op een ketting, die van het voorschip van de „Gele Zee" is uitgevierd. Voor de der de keer is de „African Queen" nu op weg naar de bestemmingshaven Antwerpen. Maar de sleep zal eerst Lissabon aanlo pen. STOCKHOLM (UPI) Aan de Ame rikaanse professor Donald A. Glaser is heden de Nobelprijs 1960 voor natuurkun de toegekend. Pofessor Glaser werd op 21 september 1926 geboren. Hij had Rus sische ouders. De hoogleraar staat be kend als een eminent deskundige op het terrein van de kernfysica. Hij is onge huwd. De Nobelprijs voor natuurkunde, is dit jaar een bedrag van 225.986 Zweedse Kroon. Zij is verleend voor de uitvinding van een toestel om de aard en de krach ten van de atoomkernen te bestuderen. Aan de Amerikaan Willard Libby, pro fessor aan de universiteit van Californië, in Los Angeles, is heden de Nobelprijs 1960 voor chemie toegekend. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 In de Vishal en op zee5 Kunst 9 Toch Is Het Zo11 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Boekenhoekje 11 Horen en Zien 11 Economisch nieuwsIS Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie ZÉÉR DECORATIEF 9 mm dik, massief Edelhout Kan op alle ondervloeren worden aangebracht Diverse, fraaie, warme houtsoorten Redelijk in prijs Vraagt inlichtingen a. d. Showroom EDELHOUTVIOEREN Zijlstraat 96 - Telefoon 20340 Een overzicht tijdens de felle brand die een haringpakkerij aan de haven van Vlaardingen in de as legde. Uit voorzorg werden enkele schepen de haven uitgesleept om overslaan van het vuur te voorkomen. Vrouwelijke personeelsleden moesten zich via de dakgoten in veiligheid brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Vorige week heeft de heer Blom (PvdA) de Tweede Kamer verlof gevraagd de mi nisters van Justitie en van Binnenlandse Zaken te interpelleren over de salarissen van de politie. Omdat, zoals gisteren be richt is, overleg is geopend tussen de re gering en de politie-organisaties, heeft de DACCA (Oost-Pakistan) (UPI) De wervelstorm en de vloedgolf die maandag Oost-Pakistan teisterden, hebben volgens een ooggetuige meer dan duizend mensenlevens gekost. De ooggetuige kwam gisteren per trein uit Chittagong te Dacca aan en verklaarde dat gedurende veertig uur alle verbindingen verbroken waren geweest nadat maandagavond de orkaan uit de baai van Bengalen was komen opzetten. De cycloon werd gevolgd door een vloedgolf van drie meter hoogte die bet gehele havengebied verzwolg en de luchthaven, de marinebasis en het grootste gedeelte van de stad vernietigde. Verbogen bruggen en gedeelten van de twaalf schepen, die van hun ankerplaats in de haven werden losgerukt, zijn thans de stille getuigen van de woede van de storm. De storm, die anderhalf uur aan hield, ontwikkelde snelheden van 160 kilo meter per uur. Dit is de tweede maal in drie weken tijds dat het gebied door een wervelstorm is getroffen. Op 10 oktober kwamen naar schatting zesduizend mensen om bij een cycloon die ook door een vloedgolf (vijf meter hoog) werd gevolgd. NEW YORK (UPI) Maurice Pate, di recteur van het UNO-kinderfonds heeft gisteren het uitvoerend comité van de Uni cef verzocht een noodtoewijzing van 30.000 dollar goed te willen keuren als hulp aan de slachtoffers van de wervelstorm en de vloedgolf in Oost-Pakistan. De Pakistaanse regering heeft het fonds verzocht 225 ton rijst te verschaffen. Deze bijdrage zou voor zevenduizend moeders en kinderen gedurende ongeveer drie maanden een portie ï-ijst van 350 gram per dag betekenen. Andere organisaties, zoals het Zwitserse Rode Kruis, hebben ook hulp toegezegd. DEN HAAG (ANP) Naar ons van officiële zijde wordt meegedeeld is bericht ontvangen dat alle Nederlanders in het door wervelstorm en vloedgolf geteisterde Chittagong in Oost-Pakistan ongedeerd zijn. ROVIGO (Italië) (UPI) Vele bewoners van de Po-delta hebben gisteren hun hui zen verlaten, ondanks verzekeringen van hogerhand dat de twee breuken in het düklichaam geen bedreiging vormen. De Po trad buiten zjjn oevers bij Cavendra- min. Volgens de jongste berichten stroomt door een honderd voet breed gat in de dijk 400 kubieke meter water per seconde. Van persoonlijke ongelukken is tot nu toe geen melding gemaakt. Het peil van het Garda- meer is zeer hoog. In veel huizen aan de rand van het meer, zijn kelders onderge lopen. Vele straten staan blank. Via de rivier de Mincio, bedreigt het water van het Gardameer de streek van Mantua van uit het noorden. De Po vormt een drei ging vanuit het zuiden. BLACKPOOL (Engeland) (UPI) Blackpool, de vakantieplaats van het En gelse graafschap Lancashire, is woensdag door een orkaan getroffen. Windsnelheden van 135 kilometer zweepten het zeewater hoog op en joegen het door de straten van de stad. Honderden pensions, die in de zomer talloze vakantiegangers herbergen, liepen glasschade op. Ook schoorstenen moesten het ontgelden. Volgens de politie zouden de reparatiekosten duizenden pon den sterling belopen. LONDEN (Reuter) Door de zware regenval is de situatie in de overstroomde gebieden van Zuid- en Oost-Engèland ern stiger geworden. Duizenden hectaren bouwland staan onder water, talrijke we gen zijn onbegaanbaar en sommige spoor lijnen zijn door het water of aardverschui vingen niet te gebruiken. Bij Windsor, circa vijftig kilometer van Londen, blijft het water van de Theems stijgen. Automobilisten, die hun wagens op droogliggende stukken hadden geparkeerd, moesten van roeiboten gebruik maken om hun auto te bereiken. Ook in België, in het gebied van Brugge en Gent, staan grote stukken land onder water als gevolg van regen en storm. Vele schepen konden woensdag de havens aan de Belgische kust niet verlaten. De gerechtelijke deskundige dr. J. Zel- denrust heeft gisteren sectie verricht op het stoffelijk overschot van de 20-jarige leerling-kleuterleidster Sigrid Sander uit Bloemendaal. Hij heeft geen doodsoorzaak kunnen vaststellen. Er zijn geen tekenen die op misdrijf, zelfmoord of vergiftiging wijzen. Het onderzoek zal nog worden voortgezet. Het meisje is niet aan een hartaanval of een hersenbloeding overle den. Het onderzoek wordt bemoeilijkt ten gevolge van het feit dat het meisje reeds een week geleden moet zijn overleden, zodat bacillenonderzoek niet meer moge lijk is. Zoals gisteren werd bericht, werd het stoffelijk overschot aangetroffen in de door het meisje gehuurde kamer in de Deurlostraat te Amsterdam. De in aanbouw zijnde Scheveningse pier heeft de storm van de laatste dagen goed doorstaan, beter dan de vorige keer, toen nogal wat schade werd aangericht en een heistelling in de golven verdween. In hun vergadering van woensdagmid dag hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van de gemeente Hil versum tot het vaststellen van het uit breidingsplan „Egelshoek" te Hilversum. Indien het plan verwezenlijkt zou wor den, zou een nieuwe stad ontstaan, waar 35.000 personen gehuisvest kunnen worden. De gemeente Hilversum had het uitbrei dingsplan opgemaakt om te trachten het woningprobleem op te lossen. Gooise ge meenten moeten in de komende jaren 80.000 inwonèrs opvangen, van wie 40.000 door Hilversum. Tegen het raadsbesluit waren bij Gede puteerde Staten 48 bezwaarschriften bin nengekomen. Het college heeft onder meer overwogen, dat op het ogenblik een streek plan voor het Gooi in voorbereiding is. Het is niet uitgesloten, dat hierin rekening wordt gehouden met bebouwing van de Egelshoek, maar het is nog niet bekend op welke wijze. Daarom achten Gedepu teerde Staten op het ogenblik het tijdstip te vroeg om goedkeuring te geven aan het huidige uitbreidingplan Egelshoek. Het gemeentebestuur van Hilversum zal de gemeenteraad voorstellen in beroep te gaan bij de Kroon. Tweede Kamer besloten de interpellatie niet toe te staan. Daarmee ging de heer Blom akkoord, maar hij behield zich voor later op de zaak terug te komen. Inmiddels hebben de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie geantwoord op de schriftelijke vragen van de heer Van Doorn (K.V.P.) over de politiesalarissen. Zij delen mee de indruk te hebben dat in de salariëring van bepaalde groepen der politie wel van een achterstand kan worden gesproken. Dat heeft aanleiding gegeven tijdelijk een inconveniënten-toela- ge te verlenen, hetgeen tot verbetering van de inkomstenpositie van het meren deel der politieambtenaren zal strekken. Een herziening van de salarissen van de politie zou haar weerslag hebben op an dere salarissen van het personeel in bur gerlijke rijksdienst in het algemeen op het loon- en salarisbeleid dat in het begin van 1960 is vastgesteld. Aan het rapport van De commissie Werkclassificatie Politie-functies is niet zonder meer een nieuwe bezoldigingsrege ling voor de politie te ontlenen, zeggen de ministers. Het is de politieorganisaties be kend dat de regering zich steeds op het De sleepboot „Gele Zee" van L. Smit en Co heeft het „spookschip" „African Queen" weer aan de tros. Kapitein Van Rijswijk heeft blijkbaar weer zoveel ver trouwen in zijn sleep, dat hij het plan om de „African Queen" op het honderd mijl verder gelegen Madeira binnen te bren gen, heeft opgegeven en op weg is gegaan naar Lissabon. Dat betekent dat er nu nog 400 mijl voor de boeg liggen. Bijna drie dagen heeft de „Gele Zee" met de Engelse sleepboot „Melanie Fair" De geregistreerde mannelijke arbeids reserve is in oktober gestegen van 27.097 tot 27.847. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5.235 tot 4.756. Het aantal open staande aanvragen voor mannelijk perso neel daalde van 66.473 tot 63.371 en dat voor vrouwen van 37.668 tot 36.555. In Noordholland waren eind oktober 2.128 werklozen tegen 2.015 eind september. Twee branden binnen een straal van een kilometer, aan weerszijden van de Nieuwe Waterweg, hebben woensdag middag de brandweerkorpsen van Rot terdam en Vlaardingen veel werk be zorgd. De eerste vuurhaard ontstond omstreeks drie uur op de terreinen van de n.v. Fa briek van chemische produkten op de Von delingenplaat, de zuidelijke oever van de rivier. De Rotterdamse brandweer, in ver band met de stormachtige wind uitgerukt met groot materiaal, kon deze brand vrij spoedig bedwingen. Dat was overigens nog niet gebeurd, toen ook hoge rookwolken opkringelden bij de Vlaardingse haven precies op de andere zijde van het pont- veer dat de fabriekscentra op beide oevers verbindt. De gevolgen waren daar ruïneu zer: het grote pakhuispand van de fir ma Jan Don en Co, haring- en vishandel aan de Oosthavenkade brandde geheel uit en later ook het nabijgelegen bedrijf van de haringinleggerij Hartman. De schade, die deze tweede brand veroorzaakte, wordt geschat op enkele honderdduizenden gul dens. Het bedrijf is verzekerd. De brand weer van Vlaardingen en de bedrijfs brandweer van Levers zeepmaatschappij konden na een urenlange strijd er wa ren 24 stralen op de gebouwen gericht voorkomen dat de catastrofe zich uitbreid de. Pas tegen half zeven werd het sein „brand meester" gegeven. Toen stonden er alleen nog enkele geblakerde muren. De nablussing duurde tot diep in de avond. Vijf maanden geleden woedde er in het chemische bedrijf ook een brand, waar van die van woensdag vrijwel een kopie was. De vuurhaard ontstond ditmaal in een der nieuwe stenen gebouwen, opnieuw doordat een vonk oversloeg in een dei- trommels die gebruikt worden bij de fa bricage van een insectenverdelgingsmid- del. Veel vuur was er niet, wel een enor me warmteontwikkeling en grillig gekleur de, giftige dampen. De brandweerlieden moesten dan ook gebruik maken van zuur stofmaskers. Desondanks werd een van hen onwel. Met zes stralen werd ten slotte de brand geblust. Veel ernstiger Op de andere oever van de rivier was de situatie al onmiddellijk veel ernstiger. De kleine brand, die op de tweede ver dieping ontstond, was vrijwel meteen niet meer te stuiten, al werd dat nog even met schuimblussers geprobeerd door personeel van een nettenboeterij op deze etage. De vlammen vraten zich een weg naar het leerwarenbedrijf van de gebroeders Bergs- ma op de zolder en toen kreeg de wind vrij spel. Binnen enkele minuten was het hele pand een laaiende vuurzee, waar vlammen en zwarte rookwolken hoog uit opjoegen en waaruit geregeld het ge raas van neerstortend puin en hout op klonk. Om kwart voor vijf kwam ten slotte het dak naar beneden. De brandweer van Vlaardingen, die spoedig met volledig materiaal ter plaat se was, was machteloos tegen dit inferno. Zes meisjes van de Firma Bergsma kon den het pand zelfs niet meer via de trap pen verlaten. Zij redden zich, via de dak goot, met een touw naar een woning er naast. Eerst lukte het de brandweer uitbrei ding van de brand voorkomen. De belen dende woning kon ook doordat de wind iets draaide, worden gered, evenals een lastechnisch bureau. Maar tegen zes uur laaide het vuur weer op en het sloeg toen over naar de inleggerij, die ook verloren ging. De brand begon bij een kachel in de boeterij. In deze kachel werd onder meer afval van netten gestookt. Behalve de boe terij en de leerwarenfirma waren ook in het pand gevestigd Don en Co's vishandel die belangrijke hoeveelheden van haar produkten op de begane grond had opge slagen, alsmede het woonhuis van de di recteur der inleggerij. Vrijwel niets kon worden gered. Het treinverkeer op de lijn Hoek van HollandRotterdam op slechts enkele tientallen meters van de brand had veel hinder van de zware rookontwikke ling, doordat de seinen moeilijk zichtbaar waren. Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1