Halitran „Zeven Provinciën" zette schepen aan 't zoeken 11 EN S E N Tweede Kamer gaf aan titel drs de voorkeur boven magister AGENDA Tweede Kamer verlangt meer hogere technische scholen (jCort en bondig" Opnieuw harde wind ABDIJSIROOP Het collegegeld wordt niet verlaagd Staatssecretaris wil zich nog beraden De béste tandpasta RAMP WERD GEVREESD MONTY-COATS natuurlijk PAARLAARSTEEG Minister Cals bij Delftse studenten Minister Cals kreeg zijn zin niet Ook titels mr., dr. en ir. beschermd Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Examens Kooplieden protesteren tegen hoge pachtprijzen voor veilingplaatsen Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Boete van 75 voor dood door schuld Is hij boekhouder of aandeelhouder? Tweede Kamer verwierp P.v.d.A .•amendement Twee klandestiene zenders opgespoord Griekse bootsman gedood cttDAG 3 NOVEMBER 1960 Het afschieten van oefenraketten aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", heeft dinsdagavond op de Noordzee verwarring gezaaid onder de bemanningen van ver scheidene schepen. Gemeend werd namelijk, dat er een schip in nood verkeerde. Het leek of lichtkogels werden afgeschoten, doch in werkelijkheid waren het oefenraket ten. Daar de zee erg ruw was windkracht negen werd het ergste gevreesd; De mededeling, dat „De Zeven Provin ciën" deze oefenraketten had afgeschoten, kwam pas des avonds tegen half negen bij Radio Scheveningen in IJmuiden door. De raketten waren echter al om kwart voor zes afgeschoten. Hiervan maakte het Nederlandse schip „Pericles", dat gisteren uit IJmuiden was vertrokken voor een reis naar Curagaö, melding. Diverse andere schepen hadden de lichtflitsen ook gezien en waren begon nen te zoeken. Het verschijnsel werd waargenomen ter hoogte van de munitie-stortplaats op 52.13 noorderbreedte en 3.49 oosterlengte. Later meldde de marconist van de „Pericles", dat hij om omstreeks kwart voor zeven het. laatste licht had gezien. Volgens hem was het geen noodsein, omdat er geen regel maat in het afschieten van de kogels viel te bespeuren. Zowel de „Pericles" als enkele andere schepen, waaronder vissersvaartuigen, hebben geruime tijd gezocht, maar er werd niets gevonden. Tegen half negen besloot de „Pericles" daarom zijn reis voort 'te zetten. Juist toen de marconist dit aan Radio Scheveningen mededeelde, meldde een ander schip, dat Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" als „schuldige" voor de verwarring op zee, moest worden aangewezen. Dit bleek inderdaad juist. Radio Scheveningen verspreidde toen het bericht van het af schieten der oefenraketten om de schepen, die nog aan het zoeken waren, gerust te stellen en de gezagvoerders te bewegen hun reis voort te zetten. Schip zonk; baby verdronken Tijdens de storm is in de Zandkreek in Zeeland het 228 ton grote binnenschip „Elma" uit Kamperland (Noord-Beve land) gezonken. Het anderhalf jarige zoon tje van de schipper is daarbij verdronken. Schipper De Bruine was met zijn schip, geladen met suikerbieten, op weg van Kamperland naar Puttershoek. De haven van Kamperland kan alleen met hoog wa ter in- en uitgevaren worden. De „Elma" werd door de sleepboot „Bastiaan" uit Zwijndrecht de nauwe havenuitgang van Kamperland uitgesleept. De storm joeg het zeewater in grote golven over het schip. Daar de luiken van de „Elma" niet goed sloten liep het schip weldra vol water en moesten de opvarenden, schipper De Bruine met zijn echtgenote en de baby van anderhalf jaar in de roeiboot ter- Advertentie ZEEDUFFEL 100 wol, waterafstotend, winddicht en kleurecht. Leeftijd 7 jaar ƒ35— DONKERBLAUW - GRI1S - CAMEL GRIDS met BLAUW en GRIDS met BROEN gemêleerd Voor sportkleding. wijl het schip onder hun voeten wegzonk. Terstond kwam de sleepboot „Bastiaan" te hulp. Door een ongelukkige manoeu vre is bij het overstappen op de sleepboot de baby te water geraakt. De stuurman van de sleepboot, de heer Romijn uit Den Haag, is, toen hij meende het kind nog boven water te zien komen, in de woe dende golven gesprongen in de hoop het kindje te kunnen redden. Deze moedige daad is zonder resultaat gebleven. Het kind is niet meer gevonden. De gezonken „Elma" ligt ruim tien me ter diep. Op uitnodiging van studenten is minis ter Cals gisteravond naar Delft gegaan. Eerst was hij enige tijd in de sociëteit Alcuin de gast van de rooms-katholieke studentenvereniging Sanctus Virgilius. Daarna ontving het Delftsch Studenten Corps hem in de sociëteit Phoenix. De bewindsman was vergezeld van een aan tal leden van de hoger onderwijs com missie uit de Tweede Kamer. In een toe spraak zei de minister, dat hij de reactie van de studenten op zijn wetsontwerp kon toejuichen en dat hij de wijze, waarop de actie was gevoerd bijzonder charmant had gevonden. Het moest hem echter van het hart, dat de grapjes meer nadruk had den gekregen dan de serieuze zijde van de actie, zoals de overhandiging van adressen van de studenten aan de Kamer leden. Minister Cals sprak verder de hoop uit. dat de verwerping van de beperking der studievrijheid niet zal leiden tot het inslapen van de studenten, maar dat zij in tegendeel bereid zullen zijn om mede in onderling overleg naar oplossingen te zoeken die kunnen leiden tot een hoger studierendement. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs in werking treedt, zal het niet meer geoorloofd zijn onbevoegd een wetenschappelijke titel te voeren. De Tweede Kamer heeft met bijna algemene stemmen besloten de titels meester (mr.), doctor (dr.), in genieur (ir.) en doctorandus (drs.) te beschermen. Misbruik van de titel wordt gestraft met een boete van driehonderd gulden. Aanvankelijk had minister Cals niet de titel doctorandus willen erkennen en be schermen die wordt gevoerd door hen die doctoraal examen hebben gedaan maar niet zijn gepromoveerd op een proef schrift, De minister had hun wel de titel magister willen toekennen, afgekort tot mg., te plaatsen achter de naam. In de Kamer is daartegen van alle kanten ver zet gerezen. Men wilde liever dat de wet zich zou aanpassen bij de praktijk van doctorandus. Het desbetreffende amende ment van de meerderheid werd verdedigd door pater Stokman, het enige Kamerlid, dat de titel magister voert, al zou dat tot gevolg hebben dat hij de minister van eco nomische Zaken, drs. De Pous, geen col lega zou kunnen noemen. Voor het tegengaan van de zwendel met titels van buitenlandse en Nederlandse in stellingen werd in de wet de bepaling op genomen dat de titel doctor, behoudens door vreemdelingen in dit opzicht verkre gen rechten, uitsluitend mag "worden ge voerd door hen die een doctoraat aan een Nederlandse universiteit of hogeschool verkregen hebben. Een doctoraat in de godgeleerdheid of in de wijsbegeerte, ver kregen aan een andere instelling van we tenschappelijk onderwijs, geeft hetzelfde recht, mits de erkenning van de minister is verworven. Het doctoraat in de. godge leerdheid of in de wijsbegeerte, verkregen aan een Nederlandse kerkelijke instelling van wetenschappelijk onderwijs, die reeds op 1 januari 1960 deze doctoraten verleen de, geeft eveneens het recht tot het voe ren van de titel van doctor. De titels zullen worden afgekort met de letters mr. dr. ir. en drs. Er ontstond nog een discussie over de vraag of ach ter deze letters al of niet een punt moet worden geplaatst. Minister Cals legde uit dat hij een punt achter een samentrek king ook niet mooi vindt, maar de offi ciële voorschriften van de minister van Onderwijs gebieden het. In de typografie wijkt men daarvan echter af. Het hele wetsontwerp zou nog eens nauwkeurig Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: con cert Koor Katholiek Haarlem. Vrijdag 20.15 u.: concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u, zondag tevens 16.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De rode kaperkapitein", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Am Tag als der Regen kam", 18 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Pijn en gijn in de kazerne", a.l. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15.u-, zondag tevens 16.15 u.: „Too hot to handle", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Avonturiers". Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Chantage voor moord", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „De muis die brulde", a.l. Vrijdag 20.15, zater dag 14.30 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Conny, een meisje van 16", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Kirmes", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Van het terras af gèzien", 18 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Op naar Hollywood", a.l. Vrijdag en za terdag 14.30. 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Desperado's' sterven schietend", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dage lijks 10-17 u. Zondags 13-18 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 6 nov. Handwerkexpositie van „Goed Handwerk". Dagelijks 10-17 u., zondag 14-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. expositie van tekeningen van Fiep Westendorp en Poppe Damave. (Zie verder „Uitgaan 28 oktober). in Haarlem" van DONDERDAG 3 NOVEMBER Heidestraat 45, van 19 tot 21 u.: expositie Jaap Kaal. Thalia, 20 u.: „De zelfkant van Mont- martre". Rex, 20 u.: „Verraad op bevel". VRIJDAG 4 NOVEMBER Heidestraat 45, van 19 tot 21 u.: expositie Jaap Kaal. Thalia, 20 u.: „On the Beach" (De laat ste oever). Rex, 20 u.: „Strafbataljon 999". DONDERDAG 3 NOVEMBER Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Na de extase". W.B. Theater, geen voorstelling. VRIJDAG 4 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het verhaal van Ruth". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Te jong voor liefde". W.B. Theater, 20 uur: „Jesse James, de bloeddorstige". Advertentie en meestal 's nachts. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) zorgen dat er niemands slaap wordt verstoord. Leiden J. C de F Kandidaatsexamen wis- en natuurkun- Haakman, Hillegom. worden nagelezen alvorens (waarschijn lijk) op 15 november de definitieve stem ming wordt gehouden. De aanneming er van is verzekerd. Alleen de heer Bakker (C.P.N.) heeft reeds verklaard tegen te zullen stemmen. Met de regeling van de titelbescherming was de .Tweede Kamer aan het einde ge komen van de behandeling van het ont werp voor een nieuwe wet op het weten schappelijk onderwijs, waarbij is uitge gaan van gelijke ontwikkelingsmogelijkhe den voor het openbaar en het bijzonder onderwijs. De bijzondere universiteiten en hogescholen zullen een subsidie krijgen van 95 percent. In verband hiermee krij gen ook de rijksuniversiteiten en hoge scholen een grotere zelfstandigheid. De mogelijkheid wordt geopend ook aan de rijksuniversiteiten en hogescholen het baccalaureaat in te voeren als een ver korte, volwaardige studie. Ter bevorde ring van de samenwerking tussen alle universiteiten en hogescholen wordt een academische raad ingesteld. De lectoren en de wetenschappelijke medewerkers zul len door overleg worden betrokken in de uitoefening van de taak die aan de se naat en de faculteiten is ^opgedragen. Door de aanneming van amendementen van de heer Vermooten zal een aparte fa culteit der sociale wetenschappen worden ingesteld en zal het mogelijk worden niet alleen aan een universiteit, maar ook aan een economische hogeschool het docto raat in de sociale wetenschappen te ver werven. De naam economische hoge school klopt dan niet meer helemaal en het beginsel is doorbroken dat een hoge school (in tegenstelling uiteraard tot een universiteit) slechts één faculteit kan om vatten. Een beslissing over het verlenen van subsidie aan de theologische faculteiten van de bijzondere universiteiten is uitge steld om minister Cals in de gelegenheid te stellen rustig een wettelijke regeling voor te bereiden. De minister zal dan tevens nagaan of het mogelijk is de vol ledige salarissen te betalen van de remon strantse, doopsgezinde en lutherse hoog leraren. Tot nu toe betaalt het rijk wel de volle salarissen van de acht hooglera ren der Nederlands Hervormde kerk, maar voor de remonstrantse hoogleraar slechts 2400 per jaar en voor de doops gezinde 3000 per jaar (gebaseerd op de salarissen die in 1876 werden betaald). In de langdurige debatten over het wets ontwerp, uitgespreid over vele dagen, is nog opmerkelijk geweest een verklaring van de woordvoerder der K.V.P., pater Stokman, die de scheiding tussen kerk en staat in Nederland een voorbeeld van ver draagzaamheid vond. Die verdraagzaam heid, zei hij, is voor het algemeen welzijn een zo groot goed dat zij moet worden toegepast op alle kerkgenootschappen en op alle richtingen zonder onderscheid. Ook op verenigingen op levensbeschouwelijke grondslag die geen kerkgenootschap zijn, maar die evenzeer aanspraak hebben op bescherming en tegemoetkoming vanwege de overheid. Een actie-comité, gevormd uit kooplie den die regelmatig de centrale coöpera tieve Westlandse snijbloemenveiling in Honselersdijk bezoeken, is voornemens het tot nu toe gevolgde systeem van zitplaat- senverhuur op deze veiling te herzien. On der protest worden nu weer de plaatsen op de tribunes in deze veiling voor de oude prijzen gehuurd, maar zodra de kerst drukte achter de rug is wil men het overal verfoeide systeem van plaatsverhuur in bespreking brengen. De kwestie is al jaren slepende. Onder het motto „voor de beste koper, de beste plaats" vanwaar men dus de aange boden waren goed kan zien worden in Honselersdijk en op nog enige andere bloemenveilingen de plaatsen telkenjare verpacht voor prijzen die in Honselersdijk tussen de 280 en 800 gulden liggen (op brengst ruim 35.000,- per jaar) en voor de veiling „Bloemenlust" in Aalsmeer bijvoorbeeld oplopen tot ƒ2200,- per jaar. Daarmee haalt deze veiling een recette van 72.000,-. Hier wringt 'm de schoen. Want, zeggen de kooplieden, niet de han delaren moeten voor het veilinggebouw be talen, maar de producenten. Die hebben de plicht het hun klanten (de kooplieden) mogelijk te maken de aangeboden waren te zien en te keuren. Verder is men ervan overtuigd dat er een scheve verhouding is ontstaan door de monopolistische positie van de drie grote veilingen (Bloemenlust en C.A.V. te Aalsmeer, en C.C.W.S. te Honselersdijk) en dat de verpachting al lang de oude functie, een redelijke plaats verdeling, verloren heeft en voornamelijk een goede bron van inkomsten voor de veilingen is geworden. De plaatsprijzen zijn zeer overtrokken, mede door de con- currentie-positie van de kopers onderling en doordat er een tekort aan beschikbare plaatsen is. 9-16 Gemakkelijk in te nemen 1 Halitran, het natuur lijke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvissen geeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin ca. 60 xzoveel vitaminen als gewone levertraan Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de rechtbank in Rotter dam de 30-jarige fabrieksarbeider C. R. in Rotterdam veroordeeld tot 75 boete of 25 dagen hechtenis, wegens het veroorzaken van een ongeluk dat voor een jonge vrouw een noodlottig gevolg had. R. gaf op 28 mei op een kruispunt in Rotterdam-zuid met zijn scootmobiel geen voorrang aan een motorrijder. Er volgde een aanrijding, waarbij de duo-passagiere van de motorrijder onder de scootmobiel geraakte en later overleed, aan haar ver wondingen. Advertentie Of hij nu boekhouder of aandeelhou der is, willen wij in het midden laten. Vast staat, dat hij van stijlvolle, cor recte kleding houdt. Dat blijkt vooral' ook uit de details. Een overhemd met een gemakkelijk zittend, goed gesne den boord. Een zelfbinder, beschaafd, en in de juiste kleur. En sokken, die wat kleur en dessin betreft, precies passen bij zijn gehele verschijning. Hij vond precies wat hij zocht in onze collecties.voor redelijke, best- betaalbare prijzen. Een overhemd voor f 12.90. Bijpassende zelfbinder voor f4.90. Nylon ankiets voor f3.90. GEN. CRONIÉSTRAAT 40-44 Haarlem Telefoon 54679 (Van onze parlementaire redacteur) Het collegegeld van studenten bedraagt thans 200,- per jaar. Dat bedrag moet vier jaar worden betaald. Daarna is geen collegegeld meer verschuldigd. Studenten die met een beurs studeren zijn vrijge steld van het betalen van collegegeld. Gis termiddag heeft de Tweede Kamer bij zit ten en opstaan het amendement verworpen van de heer Tans (P.v.d.A.) dat beoogde het collegegeld te verlagen tot 100 per jaar en dat bedrag slechts twee jaar te heffen. Vóór stemden P.v.d.A., P.S.P. en de communisten. Minister Cals had tegen het amende ment bezwaar gemaakt omdat de studen ten, als zij na twee jaar alleen maar 10,- inschrijfgeld behoeven te betalen, toch kunnen profiteren van gesubsidieer de huisvesting, gesubsidieerde maaltijden, gesubsidieerde sportaccommodatie e.d. Dat zou een reden temeer zijn om de studie niet te overhaasten, terwijl het toch al moeilijk is ruimte te vinden voor het toe nemend aantal studenten. Een collegegeld van 200,- per jaar is al zeer laag, want de werkelijke jaarlijkse kosten bedragen voor een beta-student 7000 tot 8000 gulden. De verlaging van het collegegeld zou de schatkist een paar miljoen per jaar kos ten. Aanvankelijk wilde een groot deel van de K.V.P.-fractie vóór het amendement stemmen, maar na overweging van de bezwaren van de minister stemde de ge hele K.V.P.-fractie tegen. Opsporingsambtenaren van de PTT heb ben in samenwerking met de gemeente politie in Enschede de klandestiene zen der De Twentsche boer opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd op gemaakt tegen een 17-jarige Enschedese tegelzetter. In Goor onderging de klan destiene zender Jupiter hetzelfde lot. De eigenaar hiervan was een 21-jarige tim merman. De 30-jarige Griekse bootsman I. Kon- togouris is tijdens het werk op het Griek se s.s. Mitsa', gemeerd in. de Eemhaven in Rotterdam, om het leven gekomen. De man werd, terwijl hij aanwijzingen gaf bij het lossen van hout, getroffen door een ijzeren raam van 500 kg, dat van drie me ter hoogte in het ruim viel. Hij was op slag dood. In de Tweede Kamer is algemeen ge pleit voor meer hogere technische scho len (niet te verwarren met een techni sche hogeschool) die vroeger m.t.s. werd genoemd. Dat gebeurde naar aanleiding van de nota, waarin de regering tot de conclusie is gekomen dat in de toekomst alleen in het westen van ons land de nieu we hogere technische school nog gewenst zou kannen zijn, maar dat overigens in het algemeen voldoende in de behoefte wordt voorzien. De kritiek was zo hevig en zo algemeen dat staatssecretaris Stu- benrouch enige tijd beraad vroeg alvorens op een latere datum, waarschijnlijk vol gende week, te antwoorden. De regering heeft de indruk dat het be langstellingsplafond voor de h.t.s. reeds is bereikt en ook in de toekomst niet zal toenemen door de toenemende concurren tie van andere vormen van hoger beroeps onderwijs. Bovendien moet een h.t.s. om goed te functioneren, een betrekkelijk groot aantal leerlingen hebben, terwijl een kostbare outillage is vereist, zodat ook daarom het aantal scholen beperkt moet blijven. Er zijn thans 15 neutraal-bijzon dere hogere technische scholen, vier rooms-katholieke en drie gemeentelijke. Volgens mevrouw KuijperStruijk (V.V.D.) heeft de regering met haar prog nose niet voldoende rekening gehouden met de industrialisatie. Mevrouw Heroma- Meilink (P.v.d.A.) zei dat het bedrijfsle ven zelf reeds het initiatief heeft geno men voor een particuliere h.t.s. om in de behoefte te voorzien. De fout, van de regering is, betoogde de heer Engelbertink (K.V.P.), dat zij uit gaat van hogere technische scholen met 700 leerlingen, terwijl het reëler zou zijn te rekenen met scholen tussen 200 en 500 leerlingen. Op grond daarvan kwam hij tot de conclusie dat nog een h.t.s. nodig zal zijn in Noordholland (Alkmaar), in Zuid-Holland, in Gelderland en in Zuid- Limburg. Indien er slechts één nieuwe h.is. zou komen, in het westen, pleitte de heer En gelbertink voor een rooms-katholieke ho gere technische school in Rijswijk. Die ene nieuwe h.t.s. moet in Rotter dam komen, betoogde op zijn beurt de heer De Ruiter (C.H.U.) en dat moet een protestants-christelijke school zijn, waar voor reeds jaren geleden de vergunning aanvrage is ingediend. Hij kreeg daarbij de steun van de heer Van Nierop (A.R.), die sprak van een wonderlijke voorkeur van de regering voor schoolfabrieken. Hij vond het overi gens in strijd met de grondwet dat het confessionele onderwijs als sluitstuk wordt gebruikt van de spreiding van het hoger technisch onderwijs. Van de 22 hogere technische scholen zijn er slechts drie met ongeveer 700 leer lingen. Tien scholen halen zelfs niet de helft van dat aantal. Die scholen zijn propvol. Zij zijn niet in staat 700 leerlin- gen op te nemen. Er zullen dus toch nieu we gebouwen moeten worden gesticht en in dat verband drong de heer Baeten (K.V.P.) aan op een grotere spreiding. Wanneer, zei hij, in Noordholland met bij na 800 katholieke leerlingen, in Zuid-Hol land met hetzelfde aantal, in Gelderland rnet 600 en in Zuid-Limburg met even eens 600 katholieke leerlingen, een katho lieke h.t.s. zou komen (in al deze ge bieden is er nu geen enkele katholieke h.t.s.), kan men bezwaarlijk zeggen dat daardoor het hoger technisch onderwijs voor hen die geen confessioneel onderwijs wensen, in het gedrang zou komen. Zoals gezegd is, wil staatssecretaris Stubenrouch zich eerst nader beraden al vorens op de algemene bezwaren te ant woorden. Groningen Air. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Groningen is ingeschreven „Groningen Air", luchtvaart en gronddienstenbedrijf. De oprichting van Groningen Air beoogt onder meer de lucht vaartmogelijkheden van en naar de lucht haven Eelde ten dienste van het Noord nederlandse zakenleven door bundeling van krachten te verwezenlijken. Met 11.000 er vandoor. Voor de rechtbank te Breda heeft terechtgestaan een 18-jarige loopjongen uit Breda, die in augustus van dit jaar met 11.000, eigen dom van zijn werkgevers verdween. Hij moest dit geld naar het posktantoor bren gen, maar ging ermee naar Amsterdam en kocht daar een bromfiets en kleren. Daar na ging hij toeren door ons land. In Assen meldde hij zich bij de politie. De officier van Justitie eiste negen maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voor- waardelijk. De rechtbank veroordeelde de jongen tot negen maanden gevangenis straf, waarvan zes voorwaardelijk en met aftrek van ruim twee maanden vooraiTest. Grootmoeders geld. In Nijmegen zag een 7-jarig jongetje kans een portefeuille met. 1558 gulden bij zijn grootmoeder weg te nemen. Buiten begon hij aan kinderen met gulle hand bankbiljetten uit te delen. Voorbijgangers waarschuwden een politie agent, die een eind maakte aan het feest. Grootmoeder kreeg haar geld op 70 na terug met de raad het beter op te bergen. Legaat. In Kaapstad is in de ouder dom van 86 jaar overleden de heer W. P. H. Riethoff, die in 1938 uit Nederland naar Zuid-Afrika emigreerde. Hij heeft zijn vermogen van 200.000 gulden grotendeels nagelaten aan de Gereformeerde Kerk van Kaapstad. De rest gaat naar liefdadigheids instellingen en revalidatie-inrichtingen in Nederland. Het christelijk militair tehuis in Den Haag krijgt 25.000. Vroege dienst. Van 1 november af is er een vroege K.L.M.-dienst op Londen, echter niet van Schiphol, maar van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven af. De Vicounts vertrekken om half negen en komen om kwart voor negen (de Engelse wintertijd verschilt een uur met onze tijd) op Londen Airport aan. Een KLM-bus uit Amsterdam geeft 's morgens aansluiting op het toestel uit Rotterdam. Zestig ton hooi verbrand. Zestigdui zend kilo hooi is in vlammen opgegaan in het dorpje Meedhuizen bij Delfzijl. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de schuur van veehouder E. Kukel. Deze kon op het nippertje negentien koeien en een kalfje uit de vlammen redden. „Euromotel". Aan de rijksstraatweg AmsterdamUtrecht zal nog binnen de gemeentegrenzen van de hoofdstad een motel gebouwd worden. Het ontwerp voor het gebouw, dat „Euromotel" zal heten, is gemaakt door architect Arthur Staal. Het zal uit een hoofdgebouw van vier verdie pingen en twee daarop aansluitende .vleu gels van twee woonlagen bestaan. Voors hands is gerekend op 240 bedden. Winnaar. Een Engels opstel over de positie van Nederland in de wereld van heden heeft de 17-jarige Maarten Eng- wirda uit Grootebroek, leerling van het Westfriese Lyceum in Hoorn, een reis van drie maanden naar de Verenigde Staten opgeleverd. Hij stuurde zijn opstel in voor een wedstrijd uitgeschreven door de New York Herald Tribune. Aan de wedstrijd hebben scholieren uit 37 landen deelge nomen. Poolse studiebeurzen. De Poolse re gering heeft voor de academische jaren 1960-1961 en 1961-1962 een aantal beurzen ter beschikking gesteld van Nederlandse studenten, afgestudeerden en wetenschap pelijke werkers voor verdere studie aan een universiteit, of hogeschool in Polen. Er zijn beurzen van 6 a 10 maanden en beur zen van 1 a 2 maanden. De eerste zijn voornamelijk bestemd voor studenten in chemi, bodemkunde, geschiedenis der ar chitectuur, Slavische talen, fysische chemie, organische chemie, wiskunde en theore tische natuurkunde. De tweede categorie beurzen is bestemd voor wetenschappe lijke werkers ter kennismaking met Poolse collega's en voor algemene gedachtenwis- seling. Voorts zijn nog enkele beurzen van 4 maanden beschikbaar voor kunstenaars, waarbij speciaal gedacht is aan pianisten, schilders en beeldhouwers. De afdeling buitenlandse betrekkingen van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Stadhoudersplantsoen 12 te Den Haag. verstrekt inlichtingen. Advertentie en niet duurder dan andere Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer in West-Europa en een groot deel van de At lantische Oceaan wordt beheerst door een omvangrijk lage-drukgebied. Het brengt in onze omgeving onbestendig, maar ta melijk zacht weer. De eerstkomende da gen is in dit weertype maar weinig ver andering te verwachten. Eén van de ker nen van het lagedrukgebied lag vanmor gen boven Ierland. Dit centrum trekt naar de Noordzee. Tengevolge daarvan zal de wind in Nederland tijdelijk weer flink aan wakkeren. WEERRAPPORTEN Vrijdag 4 november Zon op 7.40 uur, onder 17.07 uur. Maan op 18.09 uur, onder 8.19 uur. Maanstanden 3 november: volle maan. 11 november: laatste kwartier. 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 november Hoog water 3.18 en 15.36 uur. Laag water 11.26 en 23.45 uur. Vrjjdag 4 november Hoog water 4.00 en 16.15 uur. Laag water 12.05 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. tu> Maximum-temperaturen c g binnen- en buitenland. •ot: 2 g Neerslag: laatste 24 uur. o S't. 2 0» ëS Den Helder regenbui z 13 9 Ypenburg regen zzw 9 8 Vlissingen regen z 11 6 Eelde zwaar bew. z 12 2 De Bilt regenbui z 12 1 Twente geheel bew. z 11 3 Eindhoven zwaar bew. z 13 7 Zd-Limburg half bew. z 13 0,4 Helsinki sneeuw zo 1 14 Stockholm zwaar bew. zzw 6 9 Oslo geheel bew. windst. 3 15 Kopenhagen zwaar bew. zzw 11 2 Aberdeen licht bew. zw 11 7 Londen regen z 13 2 Amsterdam regenbui z 11 1 Brussel regenbui z 12 5 Luxemburg zwaar bew. z 12 0,1 Parijs zwaar bew. zzw 14 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 16 0 Grenoble zwaar bew. windst. 18 0 Nice half bew. nw 19 0 Berlijn half bew. zzw 16 1 Frankfort zwaar bew. zzw 14 0 München half bew. z 13 0 Zürich mist nnw 15 0 Genève zwaar bew windst. 16 0 Locarno geheel bew ono 15 0 Wenen zwaar bew. zo 14 2 Innsbruck geheel bew windst 11 5 Belgrado zwaar bew. z 20 0 Athene onbewolkt n Rome half bew. windst. 22 0 Ajaccio zwaar bew o 22 0 Madrid licht bew. windst. 16 0 Mallorca half bew. windst. 24 0 Lissabon licht bew. zzw 19 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2