r WERELDNIEUWS Sovjets organiseren in 1967 een wereldtentoonstelling Van dag tot dag m Me, BUNCHE: BELGEN ZIJN SCHULDIG AAN MOEILIJKHEDEN IN KONGO ONTWAPENINGSDEBAT LEVERT DRIE INITIATIEVEN OP Kernproevenconferentie te Genève in het slop '"Praatstoel Mijn schapen k 3 J 't helpt en't is lekker Zelfmoord van moordenaar Dayal zou via Brussel naar New York vertrekken 't Silver Stoepke Kerk in Leipzig moet het veld ruimen voor Marx die lekkere shag ij^in de handige doos Amerikaans-Russisch contact was vruchteloos 0p de DONDERDAG 3 NOVEMBER 1960 Een van de „steunpunten" der Rand stad Holland, namelijk Hilversum, heeft van Gedeputeerde Staten de kous op de kop gekregen bij zijn pogingen om zijn snel toenemende bevolking op te vangen. Hilversum wilde een stadsdeel bouwen dat aan 40.000 mensen onderkomen zou bieden en deze satellietstad was geprojec teerd in de zuidwestelijke hoek, de zoge naamde „Egelshoek", waar landbouw- en heidegronden liggen. Het Hilversumse gemeentebestuur heeft al dadelijk na bekendmaking van zijn plan van vele zijden bezwaren te horen gekre gen, zowel uit de agrarische sector als van de kant der „natuurschoon-reservis- ten", en bovendien van de zijde der Mari ne, wier opleidingskamp zou moeten ver dwijnen. Ofschoon Hilversum zijn moei lijkheden ten aanzien van zijn zeer nood zakelijke uitbreiding met overtuigings kracht heeft weten te verduidelijken en de Gedeputeerden zich ongetwijfeld hebben gerealiseerd dat de concentratie van grote bevolkingsaantallen in het gebied van Hil versumBussum spoedige voorzieningen noodzakelijk maakt, hebben Gedeputeer de Staten het Hilversumse plan niet aan vaard. Nu zal de Kroon moeten uitmaken, of de „Egelshoek" zal mogen worden be bouwd, doch de hoop op een andersluiden de beslissing van de hoogste instantie is zeer klein. Men wordt hier dus opnieuw geconfron teerd met een probleem van de Randstad, zoals er elders in deze krans van bevol kingscentra vele op een oplossing wach ten. Hilversum zal zijn functie als radio- en televisiecentrum moeilijk kunnen blij ven dienen naar de eisen van de snelle ontwikkeling, als het niet een verruimde mogelijkheid tot huisvesting kan schep pen. Gedeputeerde Staten hebben hun be slissing gemotiveerd met een verwijzing naar het in voorbereiding zijnde streek plan voor het Gooi, dat voorzieningen voor een groter gebied dan Hilversum Bussum in petto heeft. Dit streekplan moet wel zeer interessante ideeën bevat ten, wil het zowel voor de huisvestings nood als voor het behoud van landbouw- en recreatiegronden afdoende oplossingen aan de hand doen. Het is natuurlijk mo gelijk dat de bevolkingstoeneming van Hilversum gedeeltelijk kan worden afge bogen naar andere gemeenten in het Gooi, zoals bijvoorbeeld Maartensdijk, doch men heeft berekend dat de totale groei der bevolking tot 1975 tenminste tachtig duizend zal zijn, zodat ook elders in het Gooi weinig speling zal overblijven. Dan kan het oog nog slechts worden ge richt naar het noorden, waar de inpolde ringen van de vroegere Zuiderzee voort gaan en de Zuid-Flevopolder waarschijn lijk tegen 1975 gereed zal zijn voor culti vering. Hilversum zou dan landbouwgron den rondom zijn stadsgrenzen'willen be bouwen en de agrarische bedrijven daar van willen doen overplaatsen naar de Zuid-Flevopolder. Uit agrarische kringen is daartegen heftig bezwaar gerezen, waarbij gewezen werd op de hoge kwaliteit der gronden in de „Egelshoek" en verder zijn de veehou ders in het geweer gekomen, die het over plaatsen van hun bedrijven onmogelijk achten. Een nieuwe woonstad in de polder? Daar voelt Hilversum uiteraard weinig voor, omdat deze nieuwe stad zich buiten de Hilversumse agglomeratie zou bevin den en de natuurlijke ontwikkeling van Hilversum daardoor zou worden afgesne den. Daarbij doet zich echter de vraag voor, of het inderdaad niet zover gekomen is dat de aparte gemeentebelangen van de steden der Randstad moeten worden opgeofferd aan het grote geheel, zodat de plannenmakers der provincie de sanering in details moeten onttrekken aan de ge meenten, om deze details samen te voe gen en op elkander af te stemmen. Als het Streekplan voor het Gooi zich radikaal in deze richting zou bewegen, zou men ex- met recht verrassingen van kunnen ver wachten. Advertentie RED BAND - ROOSENDAAL TOKIO (UPI) De 17-jarige Jama- goesji, moordenaar van de Japanse socia listenleider Inejiro Asanoema, heeft in zijn cel de hand aan zichzelf geslagen. Woens dag was Jamagoesji ovei-gebracht naar de jeugdgevangenis van Tokio waar hij op zijn berechting moest wachten. NEW YORK (UPI) In het geïllustreerde negertijdschrift Ebony (te vergelyken met het Amerikaanse weekblad Life) heeft de plaatsvervangend secretaris-generaal van de UNO, dr. Ralph Bunche, een artikel het licht doen zien, waarin hy de Belgen de schuld geeft van de moeilijkheden in Kongo. Hy zegt te geloven, dat de toestand niet uit de hand zou zyn gelopen, indien de Belgen na de opstand van de „force publi- que" (de weermacht) onmiddellijk aan de Volkenorganisatie om hulp hadden ge vraagd, in plaats van zelf troepen naar de republiek over te brengen. Deze actie ver oorzaakte achterdocht, angst en teleurstelling in 't Kongolese kamp, aldus dr. Bunche. „Geen volk dat onder koloniaal bestuur heeft gestaan, was ooit zo slecht vooi-bereid op de onafhankelijkheid als het Kongo lese", vei-klaai-t dr. Bunche. „De Belgen hebben al bijzonder weinig gedaan om hen op deze grote gebeurtenis voor te be reiden. Het is grotesk dat op een bevol king van veei'tien miljoen mensen, slechts zeventien personen een universitaire op leiding hebben genotentoen de onaf hankelijkheidsdag aanbrak hebben de Belgen bovendien een vrijwel lege schat kist achtergelaten". De plaatsvervangend secretaris-generaal heeft zelf negen weken in de republiek Kongo doorgebracht als persoonlijke ver tegenwoordiger van Hammarskjoeld. Hij vex-telt dat zijn neger-zijn hem dikwijls heeft geholpen bij de contacten met Kon golese leiders. „Maar soms was die om standigheid van geen belang. Toen ik in Katanga kwam dacht een van de ministers dat ik een Zweed was". Protest LEOPOLDSTAD (UPI) In zeer gezag hebbende kring te Leopoldstad werd ver wacht dat de hoge vertegenwoordiger van de UNO in Kongo, Rajeshwar Dayal uit Advertentie NU NOG 31 DAGEN Gaat u zelf voor Sint spelen om de goede man wat te ontlasten Ook dat kan, maar u gaat toch zeker geen prullaria weggeven In onze ca deaucollectie voor elck wat wils vindt u schitte rendegeschenken in iedere prijsklasse. Vraagt u eens een cadeau folder, dan krijgt u be slist een idee (Weet u dat u met een kleine aanbeta ling ieder cadeau kunt reserveren?) Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 't Huis met het carillon BERLIJN (DPA) De universiteits- kerk te Leipzig één van de weinige cul tuurmonumenten in deze Oostduitse stad die in de oorlog onbeschadigd is gebleven zal woi-den afgebroken. De afbraakplannen van het stadsbestuur hebben zowel bij roomskatholieken als px-otestanten grote ongerustheid veroor zaakt, aldus meldt het Berlijnse rooms- katholieke weekblad Petrusblatt. De pro testanten en de x-ooms-katholieken gebrui ken de kerk voor hun godsdienstoefenin gen. India, gisteravond naar New York zou ver trekken via Parijs en Brussel. Dayal zou in de Belgische hoofdstad besprekingen voei-en met premier Eyskens en in New York met secretaris-generaal Hammars kjoeld. BRUSSEL (UPI) De Belgische re- gering heeft voorts bij Hammarskjoeld ge- px-otesteerd tegen verklaringen die door Andrew Cordier, plaatsvervanger van Hammarskjoeld, op 30 oktober voor de Amei'ikaanse televisie zijn afgelegd in ver band met het optreden van België in Kon go. Cordier heeft zich „ongepaste uit latingen" gepermitteei-d over het Belgische beleid in Kongo. Advertentie NEW YORK (AFP-Reuter-UPI) De Ierse vertegenwoordiging in de politieke commissie van de UNO-Assemblee heeft dinsdag bij de hervatting van de debatten over de ontwapeningskwestie een nieuwe ontwerpresolutie ingediend. Hierin worden alle regeringen uitgenodigd te streven naar een permanent akkoord over een zo groot mogelijke beperking van de verspreiding van kernwapens. Zolang een a'kkoord nog niet is gesloten, dient, aldus de ontwerp resolutie, de kernbewapening bevroren te worden. De Assemblee heeft in 1959 een derge lijke resolutie aangenomen, die eveneens door Ierland was ingediend. De minister van Buitenlandse Zaken van Canada, Green, diende voorts namens zijn land, Noorwegen en Zweden bij de Assem- bleef een ontwerpresolutie in voor de vorming van een commissie ad hoe, waarin een beperkt aantal landen zitting zal heb ben die niet over kernwapens beschikken. De samenstelling moet worden uitgevoerd op basis van een rechtvaardige geografi sche verdeling. Deze commissie dient met spoed de middelen te bestuderen die kun nen bijdragen tot hervatting van ex-nstige onderhandelingen. GENèVE, (Reuter) De Rus Tsarap- kin heeft op de conferentie over het sta ken van de kernproeven te Genève gezegd, dat de verklaring van de Amerikaan Stel le neerkomt op een soort ultimatum. De Verenigde Staten eisen van de Sovjet-Unie dat zij het door het Westen voorgestelde systeem van toezicht aanvaardt. Zo niet, dan zullen zij de kernproeven hervatten, aldus Tsax-apkin. Stelle had gezegd dat de Verenigde Staten geen compromis zullen sluiten over zaken die zij van wezenlijk be lang achten voor een passende conti'ole. Tsax-apkin beweerde, dat de Verenigde Staten rekening houden met de mogelijk heid dat de conferentie wordt afgebx-oken. Zij willen hun houding van te voren recht- vaai'digen, zo zei hij. De Ethiopische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Alemajehoe, heeft offi cieel voorgesteld dat Hammarskjoeld re geringen van lid-staten zal raadplegen over de mogelijkheid van een speciale confe rentie. Deze zal een verdrag moeten op stellen waarbij het gebruik van kern wapens wordt verboden. Dit voorstel kreeg steun van acht andere Afx'ikaanse landen. De Afghaanse afgevaardigde zinspeelde op het onderhoud tussen de Amerikaan Wadsworth en de Rus Zorin, dat een kwartier geduui'd heeft. Hij opperde, dat de politieke commissie de wens uitspreekt, dat deze contacten met vrucht worden voortgezet. Russische en Amerikaanse UNO-kringen zijn het er echter over eens, dat Wadsworth er niet in is geslaagd, de weg te effenen voor een hervatting van de ontwapeningsbesprekingen. Amerikaanse kringen verklaarden dat van Amerikaanse zijde geen poging wordt gedaan voor een nieuw contact tussen de twee delegatie leiders inzake de ontwapeningskwestie. In Russische kringen werd ook uiterst koel gereageerd op het Canadese voorstel dat gesteund wordt door Noorwegen en Zweden. Voor het jaar 1967 hebben de Russen een grootscheepse Wereldtentoonstelling op hun programma gezet, die van 20 mei tot 20 november moet gaan duren. Het devies waaronder deze expositie wordt ingericht luidt „Vooruitgang en Vrede". Op een uit gestrekt terrein (500 hectare groot) zuidwestelijk van de Sovjet-hoofdstad kunnen als het zover is de bezoekers kennis nemen van wat de heer Nikolai Doedorov, Sovjet-regeringscommissaris, heeft omschreven als de „successen op economisch, cul tureel, wetenschappelijk en technisch gebied van de uit te nodigen staten en inter nationale organisaties". De Russen zelf vinden het van het groot ste belang, dat de Wereldtentoonstelling samenvalt met de vijftigste herdenking van de „Grote Socialistische oktober-revo- lutie". „Wij moeten aan de gehele wereld op treffende en overtuigende wijze laten zien, welke geweldige vox-deringen ons volk in een halve eeuw van vrije arbeid heeft gemaakt," zo zeggen zij. De architect van het ontwerp voor „Voox-uitgang en Vrede", S. Matvejev, heeft reeds het een en ander verteld over de plannen en vooi-bereidingen met betrek king tot de tentoonstelling. Het terrein, waar de expositie moet komen, is zeer bosrijk en gemakkelijk bereikbaar. Be halve de brede verkeerswegen naar Kiëv en Kaloega zullen twee metroverbindingen in gebruik worden genomexx, die de be zoekers rechtstreeks naar de paviljoens brengen. Verder worden er nog andere snelverkeerswegen en monorailverbindin gen aangelegd. De ox-ganisatoren baseren hun plannen op de voorspelling, dat dage lijks ongeveer 400.000 personen de expo sitie komen bezoeken (de Expo '58 had een dagelijks aantal gasten van ongeveer 22.750!). In Moskou zullen tegelijkertijd 110.000 Sovjet- en 150.000 buitenlandse be- zoekex-s vertoeven. Zuidelijk van het terrein moeten enorme parken worden aangelegd, die recreatie mogelijkheden Kunnen bieden met pensions en „toeristenbases". De expositie zal in drie hoofdgroepen worden georganiseerd: Sovjet-Unie, inter nationale ox-ganisaties en buitenlandse paviljoens. Waarschuwing Ik moet u waarschuwen. Men is bezig ons weer een stukje eigen leven, een stukje „privacy" af te nemen. Ik zal u man en paard noemen, zodat u me later niet verwijten kunt dat Ik de boel dood gezwegen heb. Luister: er is een fysisch laboratorium TNO. Het zit in Den Haag. Het heeft een directeur, ene Van Soest. Deze heeft kortelings een babbeltje ge houden over de ontwikkeling van de elek tronica en radiocommunicatie in de ko mende veertig jaar. Hij zei dat er binnen afzienbare tijd elektronische geheugentjes in zakformaat voor huisvrouwen zullen ko men. Van Soest is prof. dr. ir. en dit soort mensen zijn geen zwetsers, ook overdrij ven of bluffen zij niet. Het is daarom zaak het elektronische geheugen serieus te nern.en en de toestand onder ogen te zien. Wat zal er gebeuren Dit. Op een sinterklaasavond of op onze veertiende trouwdag zal ons zo'n dingetje in de schoot gelegd worden en dan zullen we ermee moeten leven. Het zit dan in onze cocktailschort.-zak of het ligt op dres soir, ketiken- of kaptafel en zal knabbe len aan onze vrijheid, aan onze persoon lijke gewetensvrijheid. Het zal fluisteren: denk om Annie Bos. Zij is morgen jarig. Annie Bos, zeggen wij, kan het dak op, de kwebbel. Ik vergeet haar. Dat kan niet, zij is de vrouw 'van je neef. Bovendien heb jij een fruitschaaltje functioneel vormgegeven, van haar ge kregen. Je móet! Zonder geheugen had je die hele spuugvervelende Annie kunnen vergeten. Je leest Bertus Aafjes. Gevoe lige woordenprachtige taal, zinvolle beel den dringen tot diep in je ontvankelijk gemoed. Hoeoe!, roept het geheugentje, ivorteltjes schrappen! 't Is al kwart over vier! Hoe wil je de boel op tijd op tafel krijgen?! Kwart over vier! Nooit, nooit zal dit moment, waarin Bertus Aafjes je vaster in zijn greep had dan ooit tevoren, weerkeren. Misschien wordt het zelfs wel zó dat het geheugentje je bij een feestelijk rijst- tafeltje komt storen: Ho! Denk om je maagklachten tijdens de zomer 1952! Misschien drukt het je bij iedere uit verkoop met de neus op alle miskoopjes bij alle andere uitverkopen. Misschien dwingt het je, met elektroni sche precisie, om je al die dingen te her inneren, ze wakker en levend te houden, die 't je tot nu toe door een milde wijze Scheppershand gegeven was uit je herin nering te bannen. Misschien zal het ons beroven van het puur menselijke vermogen om alle pret tige lieve dingen te onthouden en de mees te van alle rake klappen die we te in casseren kregen, te laten verzinken in een peilloos diep, heilzaam vergeten Cri Stellweg Amputering met schaar. Een jonge arts dr. Barry Flather, heeft dinsdag in een kopermijn in Brits Columbia, Canada bij het licht vao een mijnlamp met een schaar een arm geamputeerd van een mijnwerker die reeds acht uur beklemd was. Deze mijnwerker, Henx-y Wenszel, bleef tijdens de „operatie" bij bewust zijn. Prins Bernhard. De Sjah van Pex-zië is vanmorgen met prins Bernhard uit Teheran vertx-okken voor een jachtpar tij bij Fax-ahabad, ten oosten van de hoofdstad. De Sjah wordt vanavond weer in de hoofdstad terugverwacht. Men moet altijd terdege op passen dat men niet onzake lijk en sentimenteel wordt bij het aanschouwen van een op straat gezette inboedel, waar omheen bewoners van een door de sterke arm ontruimd pand zich triest scharen als een ter veiling staande, afgedankte beeldengroep. Journalistieke ervaringen hebben geleei-d, dat het op zichzelf zo navrante feit van de uitdrijving dikwijls een onvermijdelijk gevolg is van de halsstarrige en onduld bare eigenzinnigheid der ver drevenen, die begonnen zijn met zelf in gebreke te blijven en de redelijkheid der wet met dom verzet hebben beant woord. Maar toch levert een op straat gezet gezin een van de aangrijpendste taferelen die in onze schoongeveegde, ge- ordende maatschappij nog mo gelijk zijn. Het zijn dan niet alleen de bewoners die de sen timenten beroeren, doch ook de meubelstukken, de potten en pannen, de voorwerpen die binnenshuis behoren en onder de blote hemel de indruk van totale ontheemding wekken. Een koffiepot kan slechts een volkomen aanvaardbaar ge zicht hebben wanneer hij in een gezellige kamer op een pitje pruttelt of schoongewre ven in de keukenkast staat te glimmen maar als hij in de open lucht op een stapeltje oude kleren rust, temidden van huisraad en ordeloos neer gekwakt keukengerei, is hij een treffender toonbeeld van droefenis dan menig mensege zicht in nood Dezer dagen bracht een krant weer eens een foto van zo'n „uitzetting". Het doet er niet toe waar het gebeurde, ofschoon een kenmerk der omgeving in dit geval wel van belang was: het gebeurde in een zich snel uitbreidende fa brieksstad, en de ontruimde woning was een ouderwets boex-enbedrijf, dat door de uit bouw van de stadswijken te midden van moderne burger huizen was komen te liggen. De redactie van het blad te kende erbij aan: „Bijna tien jaar duurt nu al de vreemde toestand, dat temidden van een stadse bui-gerbevolking een boerderij in bedrijf is." Het was vooral deze klagen de uiting van wrevel, die mijn aandacht trok. Bijna tien jaar duurt de vreemde toestand wij zouden kunnen zeggen dat de vreemde toestand al eeuwen duui't, want sinds oudsher zijn de fabrieksstad en' 't boeren bedrijf verklaarde tegenstan- ders. Nu schijnt er een onaan tastbare wet te zijn, dat een bux-gerwoonwijk altijd voor- ï'ang heeft op boerenwoningen, zodat bij een eventuele ont moeting de boer moet wijken voor de burger. Het riekt ech ter naar heel oude toestanden, toen een boer de pet moest lichten voor de burger-met- witte-boord. Later brak het inzicht door, dat een boer niet minder behoeft te zijn dan wie dan ook, en dat zijn bedrijf en handwerk zo respectabel en nuttig zijn als wat ook. Of het een vreemde toestand moet heten, dat een boerenbedrijf werkzaam is in een stadswijk, is een voor mij volkomen on beantwoorde vraag. Veel vreemder lijkt het mij, dat een burgerwijk geen respect voor een boerenbedrijf toont en de levensruimte van de landman niet eerbiedigt, doch er dom weg stukken afhapt tot er be nauwenis valt rondom de open erven en de wijde schuren. Nu zit de boei-enfamilie onder de blote hemel met haar var kens en koeien, haar ploeg en haar strobalen. Hier en daar dekken tentzeilen de inventa ris tegen de al te overvloedige zegen van boven, terwijl de boerderij met dode ogen in de uitzichtloze verte staart. Die boerderij moet weg. Zij staat op een plaats, waar zij tachtig jaar geleden niet had mogen worden gebouwd, aangezien toen iedereen reeds had moe ten weten dat de nieuwe eeuw de eeuw van de burger zou zijn. Maar wanneer men nu in de sobere uiteenzetting van deze aangelegenheid kennis neemt van het feit, dat de uit zetting van dit boerengezin ge schied is op de eis van een kerkbestuur dat de ruimte zo dringend nodig is voor de uitbouw van parochieel ziele- werk dan treft plotseling pijnlijk en direct een scherpe steek van radeloosheid in het toch zo gepantsei'de sentiment: Wat doen wij eigenlijk in deze tijd? Waaraan hebben wij ons maatschappelijk en moreel overgeleverd, als wij zover zijn gekomen dat onze ziel zorgers zich bedienen van het maatschappelijk en juridisch aanvaarde instx-ument der uit zetting, zonder daarbij gewe- tenshinder te ondervinden van hun evangelische overtuiging? Er is in dit geval geen twij fel aan dat eiseres lankmoe digheid heeft betracht en rechtmatige argumenten heeft kunnen aanvoeren. Er is geen speld tussen te steken, zou men zeggen. Maar wat moe ten we dan met het eenvou dige naakte feit beginnen, dat hier mensen beroofd worden van het dak boven hun hoofd en van hun levenswerk door een instantie, die de liefde tot in het absurde en de offex'be- reidheid tot in het onmense lijke predikt? „Weidt mijne lammeren, weidt mijne schapen" en daar staan in de stx-ornende regen een boex'enfamilie en 'n paar druipende koeien tussen nat stro en opgestapelde meubeltjes naar de hemel te kijken niet in de stellige verwachting van een wreken de bliksemstraal, die evange lisch recht zal doen, doch in de hoop dat die hemel tenmin ste wat minder regen zal zen den. „Wat gij de minste der mij nen gedaan hebt, hebt ge Mij gedaan". Die minsten hebben geduld verkregen van de pa rochie tot het moment, waarop de bouw van het vei-enigings- lokaal niet langer kon worden uitgesteld en niemand zal kun nen ontkennen dat het ver enigingslokaal de Heer niet welgevallig zal wezen, want er zal woi'den gedamd en gekaart en naar lezingen over de uit bouw des geloofs worden ge luisterd in oprechte zin voor de verhevenheid van het apos tolaat. Er zullen fancy-fairs worden gegeven die geld op- bx-engen voor zaligmakende doeleinden. Er zullen passie spelen worden opgevoerd en stichtende toneelstukken door idealistische jongeren. Er zul len tentoonstellingen van mis sienaaiwerk kunnen worden gehouden, om de geloofsijver van bejaarde vi'ijgezelinnen te illustreren tot leringe en ver maan. Er zullen „De naakten kleden, de hon- gerigen spijzigen, de gevange nen troosten, de ontheemden huisvesten De ontheemden heffen het hoofd, dat druipt van de regen, en zien hoe kerkbestuur en huisvestings bureaus hun uiterste best doen om een burgerhuis vrij te ma ken. De koeien kunnen naar bevriende boeren die nog geen gevaar lopen om te worden op geslokt. De huisraad mag wor den opgeslagen bij een kennis en de nacht mag worden dooi'- gebracht in een kamertje van de meisjesschool. „Ik was naakt, en gij hebt mij gekleed. Ik was zwervende, en gij hebt mij gehuisvest. Ik was hongerig, en gij hebt uw brood met mij gedeeld. Ik werd vervolgd, en gij hebt mij verdedigd Ik had een huis, en gij. hebt het mij ontnomen met de vinger op de wet en het oog op de blauwdruk van parochieel organisatiewerk. Ik had een handwerk en gij hebt u geschaard achter het mon ster der moderne rationalisa tie, dat het land opeet en de mensen ex-bij. Ik had een wo ning en gij hebt mij de hemel koepel als dak gewezen, omdat gij alle geheimen en genaden kent die boven die koepel zijn vergaard voor hen die uw woord aanhoren en geloven. O, die sentimentaliteit die ruwe, eex-lijke logica van het gemoed, die zich door de hei- lighuisjes vreet als een ver ontruste olifant en niets ont zien kan. Die geen reden ver staat en geen wetsartikelen wil lezen en geen ax-gumenten wil begrijpen. Die niet luistex-en wil naar de zakelijke bewijzen van een zakelijke wereld en niet kan inzien dat kerk en staat slechts gescheiden leven zolang zij elkander niet voor hun wereldse x-echtvaardiging nodig hebben. Die sentimentaliteit, die riekt naar wrevel en subjec tiviteit, als zij jammerend op staat wanneer zij in een blik semflits de kloof tussen woor den en daden ziet gapen. Men moet oppassen dat men niet onzakelijk en onredelijk wordt, als de sentimenten gaan spx-eken. En men moet nog méér oppassen dat men die sentimenten niet vlammeixd terugvindt in heilige geschrif ten op momenten, dat de mo derne hei-der zijn schapen in de machine der nieuwe tijden laat inblikken, in plaats van hen te redden struiken bij avond uit de doorn- barre Postzegelveiling. Het Beierse ministerie van Financiën heeft besloten, de post zegels die de staatsbank nog bezit van vóór 1920 toen Beieren nog zelfstandig was op het gebied van de posterijen, op 17 en 18 november in veiling te brengen. Er bevinden zich ixx de collec tie misdrukken, die zeer veel waard zijn. Verwoerd. Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft verklaard, dat hij bereid is om de Bantoegebieden zelfbestuur te verlenen en gemeenten te stichten die bestuurd zullen worden door negers. „Maar ik ben absoluut niet van plan negers zitting te laten nemen in een pax-lement van blanken of negers te la ten samenwerken met blanken op ter reinen die de blanken toebehoren", al dus Verwoerd. Kanker. Professor R. A. Holman van het pathologisch instituut van de universi teit van Wales heeft in het blad Mother Earth gewaarschuwd tegen het gebruik van chemische stoffen, die aan voe dingsmiddelen worden toegevoegd om kleur en smaak te bewaren of te ac centueren, insecticiden en bepaalde dierlijke vetten, die de oorzaak kunnen zijn van kanker. Worging. In de Italiaanse pers zijn be richten gepubliceerd volgens welke de door worging vermoorde Amerikaanse oud-officier, de 53-jarige Norman Don- ges, wiens lijk in een afgesloten auto buiten Rome werd aangetroffen, een ambtenaar van de Amei'ikaanse inlich tingendienst is geweest. De politie gaat uit van moord, aangezien het sectie rapport vermeldt dat Donges met blote handen, of met de armen, door een onbekende aanvaller op de achterbank van zijn auto geworgd moet zijn. Beter dan verbod. Het bestuur van een lagere school in Kopenhagen heeft be sloten de kinderen toestemming te ge ven tot roken en tezelfdertijd een krachtige campagne ex-tegen te begin nen. Vroeger was roken verboden, maar jongens en meisjes van elf en twaalf jaar deden het toch. Het school bestuur gelooft dat de nieuwe metho de meer resultaat zal hebben dan een verbod. Zuid-Vietnam. Sinds 22 oktober zijn in de hooglanden van Zuid-Vietnam, langs de grens met Laos, gevechten aan de gang tussen eenheden van het Zuid- vietnamese leger en communistische guerilleras, aldus is van gezaghebben de zijde in Saigon vernomen. Mercurius. Maandag zal men de planeet Mercurius als een donkere punt voor de zon kunnen zien, zo heeft de direc teur van het Eifelobservatorium, pro fessor dr. Hans Schmidt, meegedeeld. De planeet bevindt zich dan in haar baan tussen de zon en de aarde. Te gen 15.35 uur begint Mercui-ius zich voor de zon te bewegen. Na cix-ca 4 Va uur zal ze uit de zonnecirkel verdwe nen zijn. Uitkering. Alle Argentijnse vakbonden hebben besloten een staking van 24 uur uit te roepen uit protest tegen president Fx-ondizi's veto over een wets ontwerp, waarin de uitkering aan ont slagen arbeiders wordt verhoogd. De staking zal maandag gehouden worden. Dit is de eex-ste keer na Perons val in 1955 dat de Argentijnse vakbonden er in geslaagd zijn een gemeenschappe lijke actie op touw te zetten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3