Uitgaan in Haarlem Weinig animo in Tweede Kamer voor Haagse satellietstad MEISJESCOATS Jaarbeursdirecteuren nemen ontslag per 1 januari Alleen P. v. d. A. vindtplan-Wilsvaen de enige aanvaardbare oplossing r><. .1 til Regering zal in mei haar standpunt bekend maken Textieljaarbeurs is het niet eens met het beleid l\ Duitse kustvaarder bij Westkapelle aan de grond Vijfdaagse werkweek bij „De Bijenkorf" Kerkelijk nieuws De belastingverlaging Kort geding over naam van nieuw ochtendblad LEZEN EN LATEN LEZEN 48 Pool heeft machineschade VRIJ DAG -4 NOVEMBER 196 0 (Van onze parlementaire redacteur) De planologen verwachten dat binnen tien jaar de Haagse agglomeratie (Den Haag met de aangrenzende gemeenten Rijswijk, Voorburg, Leidschendam en Wassenaar) is volgebouwd. Het plan voor de bouw van de geheel nieuwe satellietstad Wilsveen voor honderd duizend inwoners ten westen van en grenzend aan Zoetermeer, heeft in de Tweede Kamer echter weinig sympathie ondervonden. Alleen de P.v.d.A. kon er mee instemmen, maar uit alle andere fracties daalde een regen van critiek neer op de ministers Van Aartsen van Volkshuisvesting en Toxopeus Binnen landse Zaken, achter wie een grote kaart stond opgesteld met de grote lijnen van het plan. Een bepaalde uitspraak over de regeringsnota met het plan Wilsveen is niet gedaan. De Kamer heeft er trou wens in eerste instantie niets mee te maken. Het is een zaak van de belang hebbende, zelfstandige gemeenten. Het nlan Wilsveen blijft dus nog in de lucht hangen. Om de eventuele uitvoering van het plan Wilsveen mogelijk te maken, heeft minis ter Toxopeus al een voorontwerp van wet opgesteld om te voorzien in de bijzóndere bestuursvorm van de nieuwe satellietstad. Volgens dat ontwerp zal Wilsveen een „district" worden. In het bestuur zouden niet alleen de gemeenten van de Haagse agglomeratie, maar ook Zoetermeer en Nootdorp worden vertegenwoordigd omdat Wilsveen zal worden gebouwd op gebied van Zoetermeer, Nootdorp en Leidschen dam. Aan die districtsraad zal de beslis sing over de bouw van Wilsveen en waar het komt, worden overgelaten. Over die nieuwe bestuursvorm zal het parlement zich wel moeten uitspreken. Wanneer het wetsontwerp daarvoor aan de orde komt, wil de Kamer echter terug komen op de planologische aspecten. Daar om is de regeringsnota over het plan Wils- Advertentie V-Vs 'i\ i©' hl $lieuu>e tfieuu>e soorte» kleuren Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen Bij Westkapelle is vrijdagmorgen om ilf zes de Duitse kustvaarder „Vera archmann" (568 br. reg. ton) aan de grond elopen. Het schip, eigendom van de rede- ij Parchmann in Bremen, was op weg ^an Antwerpen naar de Deense plaats wendborg. Bergingsvaartuigen van de 'irma's Van den Akker en Van den Tak m de zeesleper „Scaldis" zijn ter assis- entie uitgevaren. veen gisteren niet voor kennisgeving aan genomen, maar aangehouden. Tevoren had de heer B i e w e n g a (A.R.) gezegd, dat hij, gelet op de mogelijkheden die er nog zijn om in Den Haag zelf en in de om liggende gemeenten nog tienduizenden woningen te bouwen, geen reden zag om spoedig over te gaan tot de bouw van een grote Haagse satellietstad. De enige ver antwoorde uitspraak die volgens hem de Kamer zou hebben kunnen doen, is voor keur te geven aan uitbreiding van Zoeter meer in westelijke richting. Dan blijven alle mogelijkheden voor de toekomst open. Ook verwezenlijking van het plan-Wils veen. Overigens is Zoetermeer bereid voor die uitbreiding de technische bijstand van Den Haag volledig in te schakelen. De bevolking van Den Haag heeft eer der de neiging te verminderen dan toe te nemen, waarschuwde de heer A 1 b r i n g (K.V.P.), die voorlopig zeer gereserveerd stond tegenover het plan-Wilsveen. Door de industrialisatie vertonen de zuidelijke provincies al geen vertrekoverschot meer en het beleid van de regering is erop ge richt nu ook de noordelijke provincies tot ontwikkeling te brengen. De trek naar het westen, naar de Randstad Holland, zal daardoor sterk verminderen. „Zenuwpatiënten" In zo'n slaapstad van Den Haag die Wilsveen wordt, zonder eigen levens kracht. kweekt men alleen maar zenuwpa tiënten, betoogde de heer Diepen horst (C.H.U.) op grond van ervarin gen in Zweden en Engeland. Het aantal maagzweren en echtscheidingen is in sa tellietsteden naar verhouding veel hoger dan in andere steden. De nieuwe bevol king moet zich geestelijk kunnen aanslui ten bij een bestaande kern. Daarom gaf de heer Diepenhorst de voorkeur aan uit breiding van de buurgemeenten van Den Haag, die popelen van ijver om de Haagse overloop op te vangen. Bovendien moet men bedenken, waar schuwde de heer Ritmeester (V.V.D.), dat de aanleg van zo'n nieuwe stad het rijk globaal 1000 a 1500 mil joen gulden zou kosten voor de aanleg van wegen, riolering, waterleiding, elektrici teit, subsidie in de bouw enzovoorts. De beste oplossing zou volgens de heer Westerhout (P. v.d. A.) zijn ge weest als men tijdig de groei van de Randstad Holland had afgeremd. Het is nu te laat en men zal thans de oplossing moe ten zoeken in de randstad zelf. Dan is Wilsveen het enige aanvaardbare plan, al zijn er zeker bezwaren aan verbonden. Minister van Aartsen constateerde dat er in de Kamer helemaal geen sympa thie was uitgesproken met 't plan-Rey- ens (uitbreiding van Pijnacker). Hij zei dat er rekening mee moet worden ge houden dat de bevolking van het westen des lands tot 1980 zal toenemen met 1,9 miljoen. Indien de ontwikkeling van de noordelijke provincies slaagt, zal de toeneming toch nog 1,5 miljoen bedra gen. Men kan de ontwikkeling niet op haar beloop laten. Er moet richting aan worden gegeven. In dé Haagse agglomeratie zullen nog ongeveer 38.000 woningen kunnen worden gebouwd voor 125.000 zielen. Maar door het vertrek van bewoners uit de Haagse binnenstad naar de nieuwe woningen in de buitenwijken, zullen netto slechts on geveer 60.000 nieuwe inwoners zich kunnen vestigen. Wanneer een gemeente als Zoetermeer, met. thans 8300 inwoners, moet uitbreiden tot een stad van 40.000 inwoners, dan schept dat volgens de minister onvermij delijk moeilijkheden en zullen bijzondere voorzieningen worden vereist. Bovendien heeft Zoetermeer voor zichzelf zo'n grote uitbreiding niet nodig. Daarom moet het probleem worden bezien in groter ver band. De in te stellen districtsraad zal moeten uitmaken wat voor de Haagse agglomeratie de beste oplossing is. Dan beslist de Haagse meerderheid in die districtsraad, merkte de heer Biewen- ga op, en dan kan de Kamer er niets meer aan doen. Daarop antwoordde de heer Ritmeester dat de Staten-Generaal in eerste instantie geen zeggenschap hebben in de uitbreiding van gemeenten. Hij wacht dus tot de Ka mer een bepaald wetsontwerp wordt voor gelegd. Er is gisteren dus niets beslist. Men kan alleen zeggen dat in de Kamer een duide lijke voorkeur is gebleken voor het plan Wilsveen (hoewel daar vele bezwaren te gen bestaan) boven het plan Reijens, dat de oplossing zoekt in de uitbreiding van Pijnacker. N.V. Magazijn „De Bijenkorf" en haar dochtervennootschappen n.v. Hema en n.v. Perry van der Kar hebben besloten met ingang van 1 februari 1961 over te gaan tot het invoeren van de vijfdaagse werk week. Deze zal worden gerealiseerd met handhaving van de bestaande dagen en uren van openstelling, dus zonder dat de zaken een ochtend of middag extra zullen behoeven te worden gesloten. De vijfdaag se werkweek zal namelijk grotendeels haar beslag verkrijger, door voor het personeel een rouleringsstelsel toe te passen. Het ligt in de bedoeling de werktijd op de dagen waarop gewerkt wordt, iets te ver lengen, zodat de totale wekelijkse werktijd niet belangrijk verminderd wordt, zo deelt de directie mede. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Opheusden J. Zwijnenburg te Oldebroek te Genemuiden G. van Estrik te Nieuwland. Bedankt voor Nieuwaal en Zuilichcm J. C. Schuurman te Bleskensgraaf voor Nieuw- Lekkerland P. Westland te Sint- Annaland. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam (vac. E. J. Oomkes) C. Goeman te Haarlem-Zuid en G. van Halsema te Fijnaart. Beroepen te Berkel-Rodenrijs G. van Halsema te Fijnaart. Geref. Kerken Aangenomen naar Blacktown, New South Wales (Australië), (Ref. Churches) H. L. Hoving te Hamilton, New Zealand, (Australië) (voorheen kand. te Groningen). Advertentie In zijn Memorie van Antwoord op de algemene financiële beschouwingen beant woordt de minister van Financiën enige vragen over de voorgenomen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting in juli 1961. Hy wyst er nogmaals op, dat het verlengen van de tijdelijke belastingver hogingen op 1 januari 1961 en de verla ging van loon- en inkomstenbelasting een half jaar later, gezien moeten worden bin nen hel totale belastingplan. Dit is slechts in de tijd gespreid in verband met eisen welke een juiste conjunctuurpolitiek stelt. De tijdelijke verhogingen opschorten tot de verlaging ingaat zou tot een wonder lijke situatie leiden. Het is met het oog op de conjuncturele ontwikkeling onmogelijk om thans de da tum van ingang van de verlaging vast te stellen. Tot hen, die bezwaar hebben tegen invoering bij Koninklijk Besluit zegt de minister, dat het in zijn bedoeling ligt uiterlijk in de tweede helft van mei de Tweede Kamer gemotiveerd mee te delen welk standpunt de regering terzake van de verlaging inneemt. Met de voorgestelde procedure is dus geenszins bedoeld de Sta ten-Generaal geen deel doen te hebben in de besluitvorming omtrent het tijdstip waaroD de verlaging zal ingaan. Indien de regering verlaging niet verantwoord acht zal daarvan onverwijld kennis worden ge geven. De minister zegt voorts te menen, dat. de verlaging een niet te onderschatten conjuctuurstimulerende impuls zal geven. Voorzichtigheid acht hij derhalve geboden. Gestreefd zal worden naar een oplos sing om de aanslagregeling 1961 zo spoedig mogelijk aan de verlaging aan te passen. Voorlopige aanslagen 1961 zullen nog vol gens het oude tarief worden opgelegd, maar een interne regeling zal het mogelijk maken alle aanslagen op korte termijn te verlagen, aldus de minister van Financiën. Mocht omstreeks de aanvang van de voor lopige aanslagregeling 1961 een beslissing omtrent de belastingverlaging spoedig worden verwacht dan zal worden overwo gen de regeling der voorlopige aanslagen korte tijd uit te stellen om ze nadien met verlaagde bedragen op te leggen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Door het gebruik van de naam „Alge meen Ochtendblad" wil de directie van de n.v. Arbeiderspers opzettelijk profite ren van en zelfs parasiteren op de repu tatie en de goodwill van het „Algemeen Dagblad". De namen lijken zoveel op el kaar dat het publiek erdoor in verwarring wordt gebracht. Hier is sprake van een oneerlijke concurrentie ten opzichte van het „Algemeen Dagblad". Dit zei mr. J. J. Fokma uit Rotterdam bij de behande ling van het kort geding dat de uitgeef ster van het „Algemeen Dagblad", de Nieuwe Rotterdamsche Courant n.v. aan hangig heeft gemaakt tegen de n.v. Ar beiderspers. Het Rotterdamse bedrijf eist dat de naam „Algemeen Ochtendblad" wordt gewijzigd op straffe van een dwang som van tienduizend gulden. Tijdens het geding, dat diende voor de president van de Amsterdamse rechtbank, zei mr. Fok ma, dat de naam „Algemeen Ochtend blad" pas op de dag van verschijning, 18 oktober, bekend was geworden. Mr. Fokma zette voorts uiteen, dat het „Algemeen Ochtendblad" geen abonnees heeft, doch bestemd is voor losse verkoop. De ervaring heeft geleerd, dat de kran tenverkopers bij het roepen van de namen „Algemeen Ochtendblad" of „Algemeen Dagblad" de nadruk plegen te leggen op „Algemeen", waardoor bij het publiek ver warring ontstaat. In haar correspondentie schrijft de directie van „De Arbeiders pers" steeds over „Algemeen Ochtend blad", zonder de toevoeging „Het Vrije Volk". Mr. Fokma was van oordeel, dat het invoeren van ae eigennaam „Algemeen Ochtendblad" een inbreuk is op de Mer- kenwet, de Handelsnaamwet en artikel 1401 van het Wetboek van Strafrecht. „Het begrip „Algemeen Dagblad" zal hierdoor verwateren. Mr. J. Max Levenbach, die optrad na mens „De Arbeiderspers," achtte verwar ring uitgesloten omdat onder de naam „Algemeen Ochtendblad" duidelijk staat „Het Vrije Volk" en dat nog wel in een voor Nederland geheel afwijkende kran tenkop. Het woord „algemeen" is uitslui tend genomen ter onderscheiding van de 42 andere edities van Het Vrije Volk, die zuiver plaatselijk zijn georiënteerd. Het „Algemeen Dagblad" is een zuiver Rotter- dams georiënteerde krant, men zie slechts de advertentie-rubrieken. Voorts is het in de eerste plaats een abonnementenkrant, en staat in de kop het woord „onafhankelijk". Het ochtendblad van Het Vrije Volk is meer een Amster damse krant met een Amsterdamse ad vertentierubriek en enig Amsterdams- nieuws. Het heeft uitsluitend losse vex-koop en het voert als ondertitel: democi'atisch- socialistisch". Als er enige verwarring on der het publiek is geconstateerd komt dat niet door de naam, maar door het feit dat er een nieuwe krant is verschenen, aldus mr. Levenbach. De naam van het nieuwe blad is een week vóór de verschijning van het eerste nummer overal bekend gemaakt. Waarom is er toen niet geprotesteerd?, vroeg hij. Tenslotte overhandigde hij de president een meterslange rol met vele tientallen opgeplakte krantenkoppen, die nimmer aanleiding tot verwarring hebben gegeven: Haagsche Courant, Nieuwe Haag- sche Courant, Haagsch Dagblad, Leidsche Courant, Leidsch Dagblad, Nieuwe Leid sche courant, Rotterdamsch Nieuwsblad, De Rotterdammer, Nieuwe Rotterdamsche Courant enz. Op 10 november zal de px-esident uitspraak doen. TONEEL Zaterdag 5 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Puck" speelt „Met voorbedachte rade" van Emlyn Williams onder regie van Walter Kous. Mede werkenden zijn onder andex-en Nell Kop pen, Henny Orri, Jeanette van der Hey- den. Nel] Knoop en Wim van den Brink. Maandag 7 november. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Donna Diana" van Agustin Moreto y Cavana, onder regie van Han Bentz van den Berg. Medewerkenden zijn onder anderen Tom van Beek, Eli Blom, Paul Huf, Ellen Vogel en Ko van Dijk. Ballet en muziek staan onder leiding van dr. Anton van der Horst. BALLET Woensdag 9 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Amsterdams Ballet geeft onder leiding van Mascha ter Weeme een uitvoering van „De bronzen Venus", „Coppélia" en „Les Sylphides". MUZIEK Vrijdag 4 november. Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het N.Ph.O., onder leiding van Marinus Adam, met solis tische medewerking van de pianist Da niël Wayenberg. Op het programma staan werken van Strawinsky, Prokofjef en Bruckner. Zondag 6 november. Teylers museum, 14 uur: Bespeling éénendertig toonsorgel door Klaas Bolt. Op het programma staan werken van Sweelinck. Fresco- baldi, Van Noordt, Buxtehude, Zipoli en Bach. Maanda'g 7 november, Minerva Theater, 20.15 uur: Concert van de negermezzo Carolyn Stanford, aan de vleugel bege leid door Marinus Flipse. Op het pro gramma staan onder meer aria's uit de opera „Porgy and Bess". Dinsdag 8 november. Concertgebouw, 9.30 en 10.45 uur: Jeugdconcerten door het N.Ph.O., onder leiding van Marinus Adam. Dinsdag 8 november. Concertgebouw, 20 uur: Orgelconcert door de stadsorganist Piet Kee. Uitgevoerd worden werken van Bach. Haydn. Schumann, Kee, Franck en Badings. Woensdag 9 november, Frans Halsmuseum 20.15 uur: Piano-recital door Henk van Eeuwijk. Op het programma staan wer ken van Debussy, Ravel en Albéniz. (Stichting Geloof en Wetenschap.) Donderdag 10 november. Concertgebouw, 9.30 en 10.45 uur: Jeugdconcei'ten door het N.Ph.O. onder leiding van Marinus Adam. Donderdag 10 november, Concertgebouw, 20 uur: De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging geeft een concert onder leiding van Jaap Hillen. met het N.Ph.O., de organist Albert de Klerk, de pianist Sas Bunge, de sopraan Corry Bijster, de alt Annie Hermes. de tenor Han le Fèvre en de bas David Hollestel- le. Uitgevoerd wordt het Requiem van Von Bracken Fock. AMATEURTONEEL Dinsdag 8 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De rooms-katholieke toneelvex'eni- ging „Ludamus" geeft een opvoering van „Asmodee". Zaterdag 5 november, gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Gijsbert Japicx" speelt ..As men seis foarby giet". Maanda'g 7 november, gebouw St. Jan. Teylerplein, 20 uur: Het Heemsteeds Amateurtoneel speelt „De tante van Charley". Donderdag 10 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Kenneiner Kunstkring geeft een opvoering van „Het Mannion my sterie". VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 4 november, Minerva Theater, 20 uur: Ds. F. R. A. Henkels houdt een voordracht over de Franse kathedralen, onder de titel „Toen de kathedralen wit waren". Maandag 7 november, Frans Ha'lsmuseum, 20 uur: Ds. B. van Gelder houdt een voordracht over de bijbel, onder de titel „De bijbel, wat weet ik er van en wat doe ik er mee?" Dinsdag 8 november, Frans Halsmuseum. 20 uur: De heer R. Kalff, internist en leider van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Haarlem spreekt over „Enige aspecten van de bloedtransfusie". Donderdag 10 november, Frans Ha'lsmu- seam, 20 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een voordracht onder de titel „Eens modern, nu klassiek". DIVERSEN Vrijdag 4 november. Café-restaurant Brinkmann, 20 uur: Prof. dr. W. Glas- bergen houdt een voordracht over „De late steentijd in Westelijk Nederland". (Archeologische werkgemeenschap voor gewestelijk Nederland.) Vrijdag 4 november. Jeugdhuis, Ripperda- straat, 14 tot 17 uur en 19.30 tot 22 uur: Bazaar ten bate van de inrichting van het jeugdhuis Deining. Zaterdag 5 november, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de jubileumsver eniging „Beijnes". Zaterdag 5 november, Jeugdhuis Ripperda- straat: Bazaar (zie vrijdag). Zaterdag 5 november, Minerva Theater, 20.15 uur: Het Salzburger marionetten theater geeft een uitvoering van Mozarts opera „Die Erïtführung aus dem Serail". Zondag 6 november, Concertgebouw, 20 uur: Dansavond. Maandag 7 november, Café-restaurant Brinkmann, 14.15 uur: Mevrouw A. C. v. d. Mey houdt een voordracht over Egypte. (Nederlandse vereniging van Huisvrouwen.) Maandag 7 november, Gebouw der Vrij zinnig Hervormden. 20 uur: Jhr. dr. J. C. Mollèrus spreekt over de K.L.M. (Ver eniging Weten en Werken). Dinsdag 8 november. Verversingshuis „Groenendaal", 20 uur: De heer C. van Empelen jr houdt een voordracht onder de titel ..Van moeras tot park in twintig maanden". Dinsdag 8 november, Gebouw Bloemen- heuvel, Overveen, 19.30 uur: De heer J. G. de Vries houdt een causerie over het onderwerp „Ons drinkwater, vroeger nu en later" (Bloemendaalse reddings brigade). Woensdag 9 november, Tuinzaal concert gebouw, 19.30 uur: Leerlingenuitvoering van het kinderkoor „De Nachtegalen". Woensdag 9 november, Wykgebouw Ge dempte Oude Gracht, 14 tot 17 uur en 19 tot 23 uur: Bazaar ten bate van het hervormde wijkwerk. Woensdag 9 november, Café-restaurant Brinkmann, 20.15 uur: De heer G. L. van Eyndhoven, conservator van het Zoölogisch museum te Amsterdam, houdt een voordracht, getiteld „Geen huis zonder mijten" (Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging). Woensdag 9 november, Ca'fé-restaurant Kennemerland, 20 uur: Voorlichtings avond over de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. (Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden- werk.) Donderdag 10 november, Café-restaurant Brinkmann, 20 uur: De heer H. Overweg houdt een leving over Kongo (Humanis tisch Verbond). Iedere zaterdag in het sportgebouw aan de Kleverlaan: Jongerensociëteit Haarlem. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 10—16 uur, des zondags van 13—16 uur. Voormalig woonhuis. Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13 30—17 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 9—12 30 uur en van 14—16 uur Des zondags van 10—12.30 uur en van 14—16 uur Kunsthandel Bier. Groot Heiligland. Tol 15 december tentoonstelling van werker van Hollandse zeventiende-eeuwse mees ters Dagelijks geopend van 10—17 uur Des zondags van 13 tot 18 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg: Van 27 oktober tot 6 november handwerktentoonstelling van de stichting „Goed Handwerk" uit Den Haag. Dage lijks geopend van 10 tot 17 uur, des zon dags van 1 tot 17 uur. Kunstzaaj 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein: Gedurende de maand november expositie van tekeningen van Fiep Wes- tendoi-p. De tentoonstelling van werk van Poppe Damave wordt voor een deel vervangen door ander werk van zijn hand en zal tot de helft worden inge krompen. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Iedere avond van 21 tot 22 uur klassiek gx-ammofoonplatenconcert. Kunstcentrum De Ark. Nieuw Heiligland: Van zondag 6 november tot 19 november expositie van werk van Gerard Esser, onder de titel Oorlog of Vrede". Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Tij dens de grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 tot 20 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken: Romans: Campbell-Barnes, 's Konings nar; Mit- ford, Liefde in een koud klimaat; Bergengruen, Der letzte Rittmeister; Bohlmann, Der vergessene Kaiser; von le Fort, Am Tor des Himmels; Haen- sel, Kennwort Opernball 13; Haufhofer, Eine Handvoll Leben; Peternell, Die Last der Gnade; Schledorn, Die eiserne Rose; Walz, Die tödlichen Tage; Davies, A mixture of frailties; Jerrold, My angel: Maclennan, The watch that ends the night; Middleton, Harris's requiem; Hardy, L'aigle et le cheval; Robbe-Grillet, Dans le labyrinthe. Ontwikkelingsboeken: Geschriften van de Ver eniging voor Belastingwetenschap, nr. 102 (Rap port van de commissie voor de vermogensbelas ting!; Swinnerton, De levensroman van moeder aarde; Postma, Mozaïek van de plant; Zandvoort, Behouden vaart (handboekje voor veilig varen met motor en zeil); Steenbergen, De invloed van de automatisering op het bedrijf (Bedrijfsecono mische monografieën, no. XXVIII); van Onck, Wij hengelaars; den Brabander, van Hattum en Hoor- nik. Drie op één perron (gedichten); Tsjechow, Verzamelde werken, dl. II (verhalen 1886—1887); Roberts, Mark Tobey; Rookmaaker, Jazz blues spirituals; B. Grzimek en M. Grzimek, Serengeti mag niet sterven (367.000 dieren zoeken een land); Egon Caesar Conté Corti, Het tragische leven van keizer Maximiliaan; 52ste jaarboek van het genootschap Amstelodanum; Jaarboek van het centraal bureau voor genealogie, dl. XIV. Roman: Philips, Tussen hemel en aarde, - De zaak Beukenoot; de Saint Exupéry, Postvlucht naar Dakar; Andres, Die Reise nach Portiuncula; Bergengruen. Die Rittmeisterin; Bischof, Der sol dat Gottes, Roman um Ignatius von Loyola; Erd- mann. Caroline im Regenbogen; Glas, Die schwa- chen Punkte; Hartung, Gewiegt von Regen und Wind; Huch, Beethoven; Schledorn, Die zartliche Treppe; Seidel, Die Versuchung des Brieftragers Federweisz; Charles, The true voice; Gordimer, Friday's footprint: de Hartog, The inspector; Ja- cobson, The evidence of love; de Lima, Praise a fine day; McMinnies, The flying fox; Giono, Col- line; Vald, La rencontre insolite. Ontwikkelingsboeken: Heer en Szczesny, Geloof en ongeloof, een briefwisseling: Gemeenschappen in beweging (sociale planning in de Nederlandse ontwikkelingsgebieden); Italiaander, Vriend schappen met dieren; Slot, Van microfoon tot oor, moderne geluidsopname en weergavetech- 2e dr.; Nederlandse boekerij, dl. 2 (over niek, Gorter, Mei - Couperus, Eline Vere - van Looy, Jaapje - van der Leeuw, Ik en mijn speelman- Streuvels, Oogst - van Lennep. Ferdinand Huyck); Deprez. E. du Perron, 1899—1940; Brandt Corstius, Gerard Walschap; Wentinck, De Nederlandse schilderkunst sinds van Gogh; Kunitz, Trompete; De wereld waarin wij wonen en werken, dl. 2 (De Islamietische wereld en tropisch Afrika); Sosabowski, Ik vocht voor de vrijheid; Juliana Regina 1960; Jaarstatistiek 1959 der gemeente Haarlem; Jaarboek van het Europese parlement 1959—1960. Advertentie Apart „NOORS" patroon. Zuiver wol, geheel met teddy gevoerd. Leeftijd 6 t/m 14 j. vanaf ƒ38.75 TEENAGER ROKKEN Diverse wijde modellen, in artistieke kleuren, met franje aan de zoom, vanaf maat 32ƒ17.50 MOHAIR ROKKEN in kleurige ruilen en strepen, vanaf maat 32 19 75 UW MODEHUIS Gen. Cronjéstr. Telefoon 61790 Het di'ieduizend ton metende Poolse vis sersschip „Byala" uit Gdynia ligt sinds woensdag ten noorden van Ameland met machineschade. Gisteren heeft de sleep boot „Holland" van rederij Doeksen van Terschelling hulp aangeboden, die echter geweigerd werd. Gisteravond arriveerde een zusterschip van het Poolse vaartuig, dat zal trachten het schip weg te slepen. Mr. H. A. R. Schuit en dr. \V. van Roijen, de twee directeuren der Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, hebben, zo verneemt het ANP, gisteravond hun ont slag genomen. Zij wensen de Jaarbeurs per 1 januari 1961 te verlaten. De raad van beheer van de Jaarbeurs kwam gis teravond in spoedzitting bijeen om van de ze ontslagen kennis te nemen. Deze ont slagen moeten gezien worden als een ant woord op de ingrijpende beslissing, die de raad van beheer der Jaarbeurs onlangs genomen heeft door de heer J. H. D. van der Kwast met de algemene leiding van de Jaarbeurs te belasten. Zowel aan mr. Schuit als aan de andere directeur dr. Van Roijen is enkele weken geleden te kennen gegeven, dat zij in de nieuwe tuur van de organisatie, zoals de raad van beheer die voorstelt, niet passen. In mededelingen aan de pers zijn zowel door de voorzitter van de raad van be heer, dr. G. van der Wal, als door de nieuwe algemeen dix-ecteux-, de heer Van der Kwast, vage toespelingen gemaakt op deze directiemutaties. Dr. Van der Wal spi*ak over; Het scheppen van een klare en duidelijke situatie, waarbij met alle belangen en gevoelens van alle belang hebbenden rekening zal worden gehouden en waarbij de medewerking van deze be- trokkenen vei'zekerd is. Onder de Jaax-beursexposanten en de le den van de adviescommissies heeft de ont wikkeling bij de Jaai'beurs in de laatste dagen verwarring en bevi-eemding ge wekt. In Utrecht kwamen gistermiddag enkele leden van de adviescommissies bij een om zich over de gang van zaken bij de Jaai'beurs te beraden. De Nedei-landse textieljaarbeurs, de grootste exposant van de Utrechtse Voor- jaarsbeurs, heeft tegenover het A.N.P. ver klaard, met teleurstelling kennis genomen te hebben van de persberichten die de laatste tijd met betrekking tot de huidige en toekomstige leiding van de Jaarbeurs in Utrecht zijn verschenen. In de verklaring zegt de Textieljaar beurs dat over de juistheid van de ver slaggeving geen twijfel behoeft te bestaan. De Textieljaarbeurs, aldus de verkla ring, wil bepaaldelijk niet ontkennen, en ze heeft haar critiek daarover ook nim mer onder stoelen of banken gestoken, dat er fouten zijn gemaakt bij de huidige leiding en beseft ten volle, dat een ingrij pen tot de noodzakelijkheden behoorde. Wel mag men zich daarbij de vraag stel len, aldus de Textieljaarbeurs, of de pro cedure die thans is gevolgd de juiste is geweest. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat men er behoefte aan heeft gehad, een nieuwe beleidslijn uit te stippelen en de struktuur vraag aan de orde te stellen. Men mag aannemen, aldus de Textieljaar- beurs, dat de tijdens de door de nieuwe directeur belegde persbijeenkomst gedane mededelingen mede richtsnoer zullen vor men voor hetgeen in de toekomst der Jaarbeui-s kan worden verwacht. In dit verband zegt de Nederlandse Textieljaar beurs, met verbazing kennis te hebben genomen van het heei*sende inzicht. De Textieljaarbeurs heeft steeds bij de Jaar beurs domicilie gekozen, omdat zij haar zag als een internationaal forum waar exposanten en inkopers uit de gehele we reld zouden kunnen samenkomen. Natuur lijk is, aldus de Textieljaarbeurs, de bin nenlandse markt daarbij van zeer grote betekenis, maar het is, volgens haar, on juist de Utx-echts Jaarbeurs te zeer na tionaal te belichten. De Textieljaai'beurs spreekt er daarom haar ernstige ongei-ustheid over uit, dat wanneer wordt gesteld, dat de Jaarbeui-s deelnemeingen in het buitenland moet gaan organiseren, de betreffende uitlating impliceert, dat men de Utrechts Jaarbeui-s niet sterk genoeg meer acht om te dienen als een handelscentrum van internationaal foi-maat en als een gebeuren, dat ook in ternationaal respekt afdwingt. Wanneer in Utrecht een werkelijk volledig goederen en dienstassortiment wordt aangeboden, kan, naar de mening van de Textieljaar beurs. geen buitenlands inkoper zich per mitteren, Utrecht over te slaan. Dit geldt voor alle bedrijfstakken, maar inzonder heid wel voor de textielindustrie met een zo omvangi'ijke export.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11