Regering zal N.-Guinea-Raad advies vragen over zelfbeschikking TAUNUS 61 BELGEN POGEN WEER OVER TE MACHT NEMEN HET WEER Tienduizend ha in Po-delta staat onder water Stem van de bevolking zal van doorslaggevend belang zijn" Vóór 1 maart 1962 N.V. Haarl. Auto Oenfr. Maarschalk Timotsjenko vervangen Het prijspeil van de winterkolen Automatiek J. N. TROMP Verzoekschrift aan de regering inzake Algerije Kantoren-torenflat Ambassadeur sprak met Russische vice-premier UNO-RAPPORT OVER KONGO Iets lagere temperaturen N ob el prijswinnaars Daggeld VA Het woord is aan In de krant van heden: Na 2 cyclonen betreurt O.-Pakistan 10.000 doden HAZENBERG ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN BRUIJNZEEL VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 2 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoog boven de huisjes van oud Utrecht rijst de moderne kantorenflat of moeten we eigenlijk niet spre ken van kantoren-torenflat? uit. Vandaag hoopte men het voorlopige hoogste punt van het negentien eta lages tellende bouwwerk te bereiken. Op de voorgrond de Oude Gracht. Het Russische persbureau Tass heeft ge meld dat de Nederlandse ambassadeur in de Sovjet-unie, dr. H. A. Helb, vrijdag op zijn verzoek een gesprek heeft gehad met de Russische eerste vice-premier, Kosygin. 99 „Aan de Nieuw-Guinea-Raad zal vóór maart 1962 gevraagd worden een uit spraak te doen over de wijze, waarop het zelfbeschikkingsrecht voor de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea het beste kan worden verwezenlijkt". Dit delen minister-president De Quay, minister Toxopeus en staatssecretaris Bot mede in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de herziening van de be windsregeling voor Nieuw-Guinea. Zij verklaren deze mededeling te doen „ten einde elk misverstand ten aanzien van de opvattingen van de regering uit te sluiten". De memorie verklaart ten aanzien van de Nieuw-Guinea-Raad voorts, dat deze raad, die op democratische wijze tot stand komt, aan de regering het vertrouwen kan geven als dan waarlijk de stem van de bevolking weer te geven. De regering hecht aan dit gezamenlijk beraad doorslaggevende betekenis voor de verdere toekomst van dit rijksdeel. De politieke groeperingen, die straks in de Nieuw-Guinea-Raad zullen zijn verte genwoordigd, zullen volop gelegenheid krij gen zich over deze kwestie uit te spreken. Dat dit onderwerp op korte termijn aan de orde zal komen in de raad, kan wor den afgeleid uit het feit, dat van de zijde van de onlangs in Nederlands-Nieuw-Gui- nea tot stand gekomen politieke partijen de kwestie van een streefdatum reeds ter sprake is gekomen, zo merken zij op. Voorts zeggen zij, dat hieruit opnieuw kan blijken, hoe zij volledig openstaan voor het gezamenlijk bespreken van de kwestie van een termijnstelling en de consequen ties daarvan met de meest direct daarbij betrokkenen, de Papoea's, zodra deze be schikken over een forum als de Nieuw-Gui nea-Raad. „Indien de inwoners van Nieuw-Guinea, NEW YORK—LEOPOLDSTAD (UPI) De hoge vertegenwoordiger van de UNO in Kongo, de Indiër Dayal, heeft Hammarskjoeld gerapporteerd dat Belgen pogingen doen om de macht in Kongo weer over te nemen. België en Katanga spannen samen om met de hulp der Baloeba de wapenstilstand in Zuid-Kasai ongedaan te maken, door de opstandige stam te voorzien van wapens en leiders. Hammarskjoeld maakte in New York het rapport van Rajeshwar Dayal open baar, toen deze persoonlijk in Leopoldstad een persbijeenkomst aan het rapport wijdde. Later is de Indische generaal vertrokken voor zijn reis naar de Ameri kaanse hoofdstad via Brussel en Parijs. In het rapport, zoals dat in New York ter beschikking van de leden van de UNO kwam, wordt gemeld dat steeds meer Belgen na hun vlucht uit Kongo weer terugkeren. „Ongelukkigerwijs", zo vervolgt het rapport, „zijn er velen onder hen die een overheersende invloed trachten te krijgen in het bestuur, en proberen de invloed van de technische bijstand van de UNO teniet te doen of de UNO geheel te weren. Men gelooft dat enkele Belgen de separatisti sche strijdgroepen in Kongo bewapend hebben en in enkele gevallen hebben Bel gische officieren deze groepen geleid. In verscheidene gebieden zijn deze groepen verantwoordelijk voor wrede en onder drukkende daden van geweld. Adviseurs, die de Belgische nationaliteit dragen, zijn teruggekeerd naar ministeries in Leopold stad en de provincies. Gedeeltelijk is hun komst voortgevloeid uit iets dat een geor ganiseerde wervingscampagne in België lijkt. De motieven en activiteiten van een Advertentie Zie adv.pag. 10 SHOWROOM Houtplein Tel. 14125 GEOPEND: 10.00—22.00 uur a.s. zondag 12.0018.00 uur Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. J3439 10DSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere middagtempe- raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. doorslaggevend deel der terugkerende functionarissen schijnt duidelijk in strijd te zijn met de resolutie van de assemblee en de beginselen van de UNO-politie- macht", aldus het rapport. In zijn rapport verklaart Dayal dat er geen feitelijk gecentraliseerd regeringsap paraat voor Kongo bestaat. Sinds septem ber stort het openbaar gezag geleidelijk ineen. De Raad van Hoge Commissaris sen is verantwoordelijk voor een aantal problemen. „Deze jongemannen worden altijd ver gezeld door Belgische raadgevers, dikwijls uit de kringen van hun eigen leraren af komstig. De onontkoombare conclusie is dat de Hoge Commissarissen meer ge neigd zijn gehoor te geven aan hun eigen raadgevers, dan samen te werken met de raadgevers van de UNO, die in vele de partementen merken dat een muur van verzet rond hen wordt opgetrokken. Het Kongolese leger is de belangrijkste aan stichter van ongeregeldheden. Een andere factor is de gewelddadige opkomst van groepen buiten de wet staande jongelie den, die met zorg alle politieke contacten vermijden en dikwijls geen andere bin ding bezitten dan die met hun stam". Dayal besluit zijn rapport aan de UNO- assemblee als volgt: „wat de toekomst vooruitzichten betreft: als het Kongolese leger onder enig toezicht kan worden ge plaatst en andere wetteloze elementen ge kalmeerd kunnen worden is het wellicht mogelijk het normale politieke leven op nieuw te activeren. Dit houdt in een vrije pers en een vrije radio, vrijheid van me ningsuiting en politieke associatie. In de verwarde politieke toestand welke thans heerst zijn de twee enige instellingen, wel ker grondvesten nog bestaan, het staats hoofd en het parlement". MOSKOU (AFP) Het orgaan van het Russische ministerie van Defensie de „Ro de Vlag" meldt, dat maarschalk Semion Timotsjenko, sedert 1954 commandant van het militaire gebied Wit-Rusland, is ver vangen door generaal Vladimir Komarov, thans commandant van het militaire ge bied Wolga en lid van de Opperste Sovjet. De nieuwe functie van de 65-jarige maar schalk Timotsjenko werd niet bekendge maakt, evenmin werd een reden voor zijn vervanging gegeven. (UPI) Timotsjenko verwierf al in de Fins-Russische oorlog bekendheid. In 1941 bracht hij de Duitse opmars naar Moskou tot. staan. Maarschalk Timotsjenko volgt de maar schalken Zjoekov, Konjev en Sokolovski vermoedelijk in de vergetelheid, die alle uit de tweede wereldoorlog vermaarde Rus sische legeraanvoerders beschoren is. Timotsjenko was in Bessarabie geboren. Hij wist zjch van staljongen op te werken tot de ere-rang van maarschalk in het Rode leger. na gebruik te hebben gemaakt van hun recht op zelfbeschikking, nog prijs zouden stellen op onze hulp en bijstand zal zulks uiteraard nog nader worden bezien. De regering is echter van oordeel dat dan een volkomen andere casuspositie zal zijn ont staan. Dit geldt eveneens voor wat de ver dediging van het gebied betreft", zo wordt gezegd. De regering zal haar uitnodiging aan de raad doen tegen de achtergrond van de feitelijke gegevens van het in werking zijnde tien jaren werkprogram en de con sequenties daarvan voor de opbouw van het land ook op economisch, sociaal en cultureel gebied. De Nieuw-Guinea-Raad zal, zoals bekend is, in het begin van 1961 worden gekozen. Men neemt aan dat deze raad tegen maart 1961 met zijn werk zal beginnen. Dit eerste wetgevende lichaam met beperk te bevoegdheid dat in Nieuw-Guinea wordt gekozen zal maximaal 48 leden omvatten, waarvan minder dan de helft zullen wor den benoemd door de gouverneur. Parlementsgebouw Reeds is het ontwerp voor de permanente behuizing van de Nieuw-Guinea Raad in Hollandia goedgekeurd. Het gebouw, waar van de kosten bijna twee miljoen bedra gen, zal verrijzen vlak aan de Humboldt- baai in het stadscentrum. Men is reeds begonnen met het opspuiten van het ter rein. Verwacht wordt, dat het parlement van Nieuw-Guinea over twee jaar het ge bouw zal kunnen betrekken. Tot dan zal gebruik gemaakt worden van een ver bouwde bioscoopzaal. Het gebouw van de Nieuw-Guinea-Raad. wordt opgetrokken van gewapend beton. Het zal 'n oppervlakte beslaan van 2.500 vierkante meter en plaats bieden aan 300 personen. Er zal o.m. een elektrische vertaalinstallatie wor den aangebracht. Geen uittocht In hun memorie antwoorden de ministers ook op vragen over berichten over een drei gende uittocht uit Nederlands-Nieuw-Gui- nea van Indische Nederlanders en van an dere bevolkingsgroepen. Zij zeggen dat uitsluitend onder de groep van Indische Nederlanders sprake is van een verhoog de belangstelling voor een vertrek naar Willard F. Lib by, Nobelprijswinnaar voor natuurkunde radiofoto Donald A. Glaser, Nobelprijsivinnaar voor scheikunde (telefoto). Nederland en naar andere emigratiege- bieden. Als beweegreden wordt vooral genoemd het gemis van toekomstzekerheid als ge volg van de versnelde inschakeling van de Papoea, waardoor in het bijzonder de „Indische groep", die voornamelijk de la gere administratieve en technische func ties vervult, zich economisch bedreigd ge voelt. Daarnaast spelen familiebanden in Nederland, alsmede de gunstige conjunc tuur in Nederland een rol. Ook de gebeur tenissen in Kongo hebben in Nieuw-Gui nea een zekere weerslag gehad. Het regeringsschip „Groote Beer", dat in de tweede helft van november de terug reis naar Nederland zal aanvaarden en dat plaats biedt aan 800 passagiers, is ech ter lang niet volgeboekt. Ook de reis van het Italiaanse schip „Flaminia", dat aan vankelijk uit Sydney Nieuw-Guinea zou aandoen voor het opnemen van repatrian ten, werd afgelast, omdat zich onvoldoen de passagiers hadden aangemeld. Hieruit blijkt dat de drang tot repatriëring niet zo groot is als persberichten wilden doen geloven. Moeilijkheden op personeelsgebied, zo wel in de ambtelijke als in de particulie re sector, zullen zich pas gaan voordoen, wanneer door de repatriëring plaatsen on bezet blijven, welke niet of nog niet door autochtone krachten kunnen worden vervuld. Hiervan is op dit moment nog geen sprake, aldus de ministers. De voorzitter van de Australische Raad van Vakverenigingen, de heer A. Monk, heeft na een particulier bezoek aan Neder- lands-Nieuw-Guinea verklaard dat inzake zelfbestuur de meningen van de betrokken politieke partijen alleen verschillen wat het tijdstip betreft. Dit varieerde van 15 tot 30 jaar na heden. „Ik heb gesproken met mensen van alle politieke partijen, met lieden van elke schakering der samenleving en met alle vakbondsbestuurders. Zij allen zijn het er over eens, dat zij nog niet gereed zijn voor zelfbestuur", aldus de heer Monk. Hoewel het inderdaad de bedoeling is en zoals ook is overeengekomen in het overleg tussen het ministerie van Economische Zaken en de brandstoffendetailhandel, na melijk dat de huidige winterkolenprijzen niet mogen uitstijgen boven het peil van het vorige winterseizoen, kunnen zo vernemen wy nader in verband met hogere importprijzen de noteringen in en kele incidentele gevallen, met name voor enkele (betere soorten) Duitse antraciet- kolen, iets hoger liggen. Als afnemer van deze categorie brand stof komt men deze winter dus iets duur der uit, in vergelijking met het vorige sei zoen. Nederlandse kolen mogen in geen geval in prijs stijgen. Wanneer het publiek overigens klachten heeft over te hoog in rekening gebrachte prijzen, dient zulks aan het directoraat-generaal voor Handel en Nijverheid in Den Haag te worden gemeld. De gefundeerdheid van de klacht kan dan worden onderzocht. Het tarief van daggeld (Call Money) is vandaag met een kwart percent verlaagd van VA percent tot 1% percent. Deze ver laging is een gevolg van de overvloedige geldruimte en werd in geldkringen reeds enige dagen verwacht. Op 25 oktober werd het tarief gebracht van VA percent op 1J4 percent. Jean Giono: „Men weet nooit het gewicht van een zonnestraal". pag Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7, 13 Uitgaan in Haarlem11 In de Vishal en op zee13 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Beeldverhalen 15 Garcia de Leon15 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ROVIGO (Italië) (UPI) Het Italiaan se leger heeft donderdag de 26.000 bewo ners van het eiland Ariano in de Po ge- evacueerd van hun overstroomde haard steden. Het gat in de rivierdijk is uitge- schuurd en was gisteren ongeveer 180 meter breed. De Po-delta dreigde over een grote oppervlakte overstroomd te worden, maar verder dan een gedeelte van 10.000 hectare was het water donderdagavond nog niet gekomen. De schade is daarmee ernstig genoeg, want vrijwel het gehele gebied dat thans onder water staat is bouwland. Nadat de bedreigde burgers waren af gevoerd werd de overstroomde streek on der militair bestuur geplaatst en begon men met het afvoeren van ongeveer drie duizend stuks vee. Het is de vijftiende maal sinds de grote overstroming van 1951 dat de laagliggen- de Po-delta door het water overvallen wordt. DUCCA (Oost-Pakistan) (Reuter) Van officiële zijde in Chittagong is vernomen dat vierduizend personen bij de ramp van maandag in Oost-Pakistan om het leven zijn gekomen. Dit brengt het totaal aantal slachtoffers dat in de afgelopen weken in dit gebied door twee cyclonen is gemaakt, op tienduizend! Een verslaggever aan boord van het hulpschip Noelchira, op rondreis langs de getroffen eilanden, zei dat ze er zwaarder geteisterd uitzagen dan wanneer er bommen op gevallen zouden zijn. De Franse helikopterpiloot Jean Gallier rapporteerde dat de grond beneden hem bezaaid was met lichamen en kadavers. De spoorrails ten noorden van de haven stad Chittagong zijn volgens hem „opge rold als spaghetti". Zeven zeelieden heb ben meegedeeld dat na de storm 24 sche pen en meer dan tweehonderd varensge zellen vermist worden. Dertig zeelieden zouden volgens hen zijn gered en twee lijken geborgen. LONDEN (Reuter) Het Zuidengelse graafschap Kent wordt momenteel door overstromingen bedreigd. In Whitstable reed de politie door de straten om de be volking te waarschuwen. Bij Maidenhead is de Theems buiten haar oevers getreden. Grote stukken bouwland staan hier onder water en vele boerengezinnen moesten ge- evacueerd worden. Advertentie 5 jaar in de CENTRUM GALERIJ Helaas konden wij de vorige week niet aan de grote vraag voldoen. Daarom nogmaals deze zaterdag Hazelnoottaartje van 2.voor 1.40 Advertentie ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Advertentie KEUKENS EN KASTEN „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Op de luchthaven Schiphol is donder dagmiddag een tweede boerderij in gebruik gesteld. Dit akkerbouw-vee- teeltbedrijf is onder' meer uitgevoerd met een open loopstal voor koeien en grasdrooginstallaties. Het zal honderd tien ha landbouwgrond tussen de startbanen exploiteren. De foto toont het interieur van de moderne boer derij met op de voorgrond een deel van de open loopstal. Een duizendtal exemplaren van een verzoekschrift aan de Nederlandse re gering inzake de Algerijnse oorlog is in den lande verspreid met de bedoeling, de ondertekende exemplaren aan de regering aan te bieden. De tekst van het verzoek schrift luidt: Ondergetekenden constateren met toe nemende verontrusting: Dat er nu reeds gedurende zes jaar in Algerije een van beide kanten genadeloze oorlog gevoerd wordt; Dat in het kader van deze oorlog het Franse leger in Algerije verantwoordelijk is voor: de regelmatige folteringen bij het verhoren van krijgsgevangenen en „ver dachten"; de massale verdwijning van Al gerijnse burgers; de inrichting van enor me concentratiekampen voor de burgerbe volking (de z.g. hergroeperingskampen); Dat het bovenstaande tot gevolg heeft, dat er naar schatting ruim 1.000.000 Alge rijnen, (vooral burgers) gedood zijn (vol gens het F.L.N. nog meer); ruim 2.000.000 Algerijnse burgers in genoemde concen tratie-kampen zitten (volgens het Interna tionale Rode Kruis) d.i. dus ongeveer 20 percent van de Algerijnse bevolking; 275.000 Algerijnen (waaronder 150.000 kin deren) als vluchtelingen in Tunesië en Marokko een ellendig bestaan leiden (vol gens het Algerijnse Rode Kruis); Dat deze verschrikkingen voortduren, ondanks het feit, dat De Gaulle, de huidige president, ruim twee jaar geleden, bij zijn ambtsaanvaarding, beloofd heeft, vrede in Algerije te brengen. Ondergetekenden zijn van mening: Dat het voorstel van de „voorlopige Alge rijnse regering" om een oplossing te vin den door het houden van een volksstem ming in Algerije onder controle van de Verenigde Naties alleszins redelijk is, om aan dit vreselijke conflict een einde te maken; Dat, wanneer binnenkort de Algerijnse kwestie weer in de V.N. behandeld zal worden, hoogstwaarschijnlijk een voorstel tot het houden van een dergelijke volks stemming zal worden ingediend; Dat de beëindiging van de Algerijnse oorlog wegens al zijn politieke, militaire en morele implicaties voor Frankrijk en Europa, dus ook voor Nederland, van het grootste belang is. Ondergetekenden dringen er daarom bij de Nederlandse regering op aan, krach tige steun te verlenen aan het bovenge noemde te verwachten voorstel in de Ver enigde Naties; onverwijld een volksstem ming over staatkundige bestemming van Algerije onder toezicht van de Verenigde Naties. Het comité van aanbeveling bestaat uit: Mr. G. J. P. Cammelbeeck, Eindhoven, prof. dr. P. J. Donkersloot, Amsterdam, prof. dr. J. de Graaf, De Bilt, prof. dr. G. C. Heringa, Amsterdam, Fons Her mans, Amsterdam, Pater S. Jelsma, M.S.C., 's-Gravenhage, dr. P. J. Meertens, Amsterdam, prof. mr. W. H. Nagel, Lei den, H. M. van Randwijk, Amsterdam, dr. Kr Strijd, 's-Hertogenbosch, dr. J. M. M. de Valk, Waddinxveen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1