slechthorend 1000 BROEKEN! Propaganda in buitenland samen met economische voorlichting r en bondig Het wordt iets kouder Minister trekt zijn verwijten jegens de Unilever in MOEDER W0RDEH... Directoraat-generaal gaat meer aktiviteit ontplooien Koopkrachtinjecties in „probleemgebieden" AGENDA V erkeersongelukken nemen toe in de hoofdstad Verzending van zeepost Soekarno: op elk gebied tegen Nederland Uw tandpasta heet \i 2 DE PLANTA-AFFAIRE NIET LANGER ZOEKEN l Kerkelijk nieuws onzichtbaar horen met de nieuwste Aditone hoorbril Tweede toerisme-nota op komst Haarlem V eisend J muiden Beverwijk Heemskerk Raad voor de Journalistiek J]>AG 4 NOVEMBER 1960 De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy heeft onlangs een gesprek gehad met de raad van bestuur van de Unile ver n.v. Dit deelt hij mee in antwoord op schriftelijke vragen van het C.H.- Tweede Kamerlid, de heer Beernink. Diens vragen betroffen een communiqué van de raad van bestuur van Unilever n.v., inzake mededelingen van de minis ter tijdens het „Plantadebat" in de Twee de Kamer. Het gesprek, aldus de minister, heeft wederzijds verhelderend gewerkt. Zo is on der meer gebleken, dat een mededeling van de minister tijdens het debat in de Tweede Kamer, namelijk die dat de vroe ger gebruikte emulgator vorig jaar uit de margarine is genomen, niet juist was. Dat geschiedde reeds vier jaar geleden. Uit het gesprek is tevens gebleken, dat sedert december 1957 in verscheidene laborato ria intensief speurwerk, o.a. met dierproe ven, over de fysiologische werking van de nieuwe emulgator is verricht. „Niets verzwegen" Voorts mogen de gecompliceerde pro- duktiewijze, zowel als het grote aantal door Unilever geproduceerde merken mar garine een verklaring geven voor het feit, dat omvang en mate van vermenging met andere merken pas geleidelijk dooi de directie werden ontdekt. Naarmate de directie echter over deze wetenschap be schikte, heeft zij deze aanstonds aan bij het onderzoek betrokken instanties meege deeld. De minister zegt, er begrip voor te hebben, dat, waar verschillende organen van Unilever contact hadden met verschil lende bij het onderzoek betrokken instan ties, dit er mede toe heeft geleid, dat over de mededeelzaamheid van de Unilever een minder juiste indruk kon ontstaan. In het communiqué dat de raad van be stuur van Unilever had doen uitgaan, werd ook gesproken over een brief welke aan de minister zou worden gezonden (en waarin hem een onjuiste voorstelling van Zaken in de Kamer werd verwetenred). De minister zegt, deze brief te hebben ontvangen. Omdat schriftelijke beantwoor ding van deze brief overbodig werd door het gesprek dat hij inmiddels met de raad van bestuur heeft gehad, acht de minister openbaarmaking van de door hem ontvan gen brief niet juist. Aan de Geneeskundige Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid is een geval ge rapporteerd, waarin een kind dood werd geboren, welks moeder op dat ogenblik lijdende was aan een ziekte, die aan het gebruik van margarine met een schadelijk 'Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR DONGENS Gen. Crenjéstraat 40 - 44 Haarlem Telefoon 54679 Geref. Kerken Tweetal te Schiedam (vac. E. J. Oomkes) C. Goeman te Haarlem-Z. en G. v. Halse- ma te Fijnaart. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Voorburg C. Trimp te Middelburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Den Helder D. Coppoolse te Hengelo (O.). Aangenomen naar Klundert Joh. de Waal te Smithville (Ontario, Ca nada) (Old Chr. Ref. Church) (voorheen te Bunschoten). bestanddeel moest worden geweten. Dit zegt minister Van Rooy, in antwoord op vragen van het C.H.-Eerste-Kamer- lid Geuzen naar aanleiding van een publi- katie inzake een mogelijk verband tussen de „margarineziekte" en het dood geboren worden van een kind. Er is een gezaghebbend onderzoek inge steld naar de doodsoorzaak. Het verband met het nuttigen van de bedoelde marga rine kon niet worden aangetoond, aldus de minister. Advertentie niet te onderscheiden van een gewone bril horen g-t zien Vraagt gratis brochures KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL 16171 (Van onze Haagse redacteur) De tweede nota over het toerisme welke door de staatssecretaris van Economische Zaken bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, zal ongetwijfeld de verhoogde en vooral levendiger belangstelling van dat ministerie voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer weerspiegelen. Deze indruk kregen wij uit een gesprek met het nieuwe hoofd van het directoraat-generaal voor de middenstand en het toerisme, ars. J. F. H. Wijsen. Deze topfunctionaris van het departement van Economische Zaken beschouwt de ontwikkeling van de toeristische mogelijkheden van ons land niet als een wat vage combinatie van het aanprijzen van fraaie vergezichten en het bevorderen van de internationale vriendschap of het uitwisselen van cultuur, maar voor alles als een economisch verantwoorde en zelfs onontbeerlijke activiteit. Tegen die zakelijke achtergrond dienen de gelden te worden gezien welke in de komende jaren in toenemende mate nodig zullen zijn om de toeristische infra-structuur van ons land te verbeteren. Drs. Wijsen is zich ervan bewust, dat nog lang niet iedei-een van de waardevolle bijdrage van het toerisme tot zowel het nationale als het individuele inkomen is doorgedrongen. Er zal nog heel wat overredingskracht moeten worden opgebracht om de onverschilligheid en soms zelfs de afkeer jegens het toerisme te overwinnen. De gelden welke thans in bescheiden mate tweeëneenhalf miljoen gulden sinds de begroting voor het lopende jaar voor de verbetering van de toeristische accomodatie beschikbaar zijn, moeten wor den beschouwd als koopkracht-injecties in de zogenoemde probleem-gebieden. Van daar ook, dat deze toeristische ontplooiing grote parallellen vertoont met de bevor dering van de regionale industrialisatie. Drs. Wijsen ziet deze samenhang niet als ideaal, zeker niet op den duur. Heel wat gemeenten in het westen immers dienen hun toeristische outillage eveneens uit te breiden, doch missen daartoe de financiële armslag. Dat geldt bijvoorbeeld voor Haar lem, dat de Mooie Nel tot watersportcen trum dient te ontwikkelen. Voorlopig doet men 't dus met de tweeën half miljoen voor de probleemgebieden. Uiteraard bevindt men zich bij de keuze van de te subsidiëren projecten nog in het stadium van tasten en zoeken. Geconsta teerd moet worden dat voor de komst van drs. Wijsen bij middenstand en toerisme dit soort vraagstukken nog niet ver van de ambtelijke grond was gekomen, het bestaan van een interdepartementale in ventarisatiecommissie voor toeristische projecten ten spijt. Een moeilijkheid is een onvoldoende afgebakend raakvlak met een soortgelijke commissie van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor de recreatie. Het onder scheid tussen toeristische en recreatieve doeleinden is niet altijd duidelijk. Het is immers aan twijfel onderhevig of de uit voering van een fietspadenplan in Drente, waaraan zes ton werd bijgedragen, wel de koopkrachtinjectie oplevert waarop drs. Wijsen doelt. Het ziet er echter naar uit dat de stroefheid van de aanloopperiode op het punt staat overwonnen te worden en er coördinatie zal komen waar mis verstand heerste en datgene wat sluimer de zal worden aangewakkerd. Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: con cert N.Ph.O. Minerva Theater: Zaterdag 20.15 u.: Salzburger Marionetten Theater met „Die Entfüring aus dem Serail". Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20 u.: Toneelgroep Puck met „Met voorbe dachten rade". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De rode kaperkapitein", 14 j. Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Am Tag als der Regen kam", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Too hot to handle", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Chantage voor moord", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15, zater dag 14.30 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Conny, een meisje van 16", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Van het terras af gezien", 18 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Desperadio's sterven schie tend", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dage lijks 10-17 u. Zondags 13-18 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 6 nov. Handwerkexpositie van „Goed Handwerk". Dagelijks 10-17 u., zondag 14-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. expositie van werk van Fiep Westendorp en Poppe Damave. VRIJDAG 4 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „On the beach". Rex, 20 u.: „Strafbataljon 999". Heidestraat 45, 1921 u.: Expositie Jaap Kaal. ZATERDAG 5 NOVEMBER Thalia, 19 en 21.30 u.: „On the beach". Rex, 20 u.: „Strafbataljon 999". Heidestraat 45, 1417 u.: Expositie Jaap Kaal. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. VRIJDAG 4 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het verhaal van Ruth". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Te jong voor liefde". W.B. Theater, 20 u.: „Jesse James, de bloeddorstige". ZATERDAG 5 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het verhaal van Ruth". Luxor Theater, 19 en 21:15 u.: „Te jong voor liefde". W.B. Theater, 20 u.: „Jesse James, de bloeddorstige". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Waterloo-bridge"; zondagmiddag 14.30 u.: „De ridders van de ronde tafel". Advertentie BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 De directeur-generaal voor middenstand en toerisme toont zich daarentegen bijzon der geestdriftig wanneer Friesland ter sprake komt. Daar zijn onlangs voor twee projecten als eerste in een grotere reeks gelden beschikbaar gesteld, na melijk te Eernewoude en te Buitensver- laat welke een blijvende aantrekkings kracht op de vakantiegangers zullen uit oefenen. Dat met name Friesland dit jaar heeft geprofiteerd van de toeristische fi nanciële middelen ook de Friese Wad deneilanden werden met zes ton gesteund voor de aanleg van fietspaden en duinover gangen valt niet uitsluitend te verkla ren uit de noodzaak om juist daar zo'n koopkracht-injectie te geven. Dit motief was er uiteraard wel, want het gemiddelde vermogen en inkomen van dat gewest ligt immers lager dan het rijks gemiddelde, terwijl het aantal midden standsvestigingen er groter is dan ergens anders met uiteraard een daaraan omge keerd evenredige klantenkring en'omzët. Maar wat vooral belangrijk is, is dat de bevolking in grote lagen door een opmer kelijke zelfwerkzaamheid blijk geeft de economische waarde van het toerisme te beseffen. Dat is lang niet overal het geval. Er zijn streken waar men moeilijk inziet dat ook een inkomstenbron van slechts enke le weken per jaar een bijzonder belang rijke welvaartsfactor kan zijn. Deze twij felaars kunnen moeilijk geloven dat er in Zuidlaren bedrijven zijn die het hoofd bo ven water houden dank zij één natuurlijk bijzondere, marktdag per jaar! Met sommige projecten wil het maar niet vlotten, meestal door niet aanwijsbare redenen. Het Veerse meer bijvoorbeeld is zo'n zorgenkind voor drs. Wijsen. En dit te meer omdat juist daar de visserij als inkomstenbron met het vorderen van het Deltaplan opdroogt. Op andere plaatsen blijkt Zeeland zijn aandeel in de tweeën eenhalf miljoen goed te besteden. Totaal werd aan acht orojecten waaronder de ingedijkte Braakman een half miljoen uit deze gelden bijgedragen. Nieuwe plannen Voor het volgend jaar staat wederom een post van tweeëneenhalf miljoen op de begroting. Een aantal plannen dat voor subsidie in aanmerking komt, is reeds op het departement in behandeling, bijvoor beeld Kampen en Enkhuizen. Sommige zijn reeds in een rijp vergevorderd sta dium. Drs. Wijsen oriënteert zich zoveel mo gelijk ter plaatse om de voor subsidie voorgedragen projecten te beoordelen. Hij verbindt dergelijke werkbezoeken zoveel mogelijk met de behartiging van zijn an dere taak: de zorg voor de middenstand. Maar hij gebruikt ook zijn vakanties om „in cognito" te ervaren hoe het V.V.V.- wezen er in Nederland bij staat. Daarbij doet hij merkwaardige ontdek kingen, zoals het bestaan van prachtige streken waar men zelfs in het hartje van de zomer geen vakantieganger tegenkomt. Taak voor bedrijfsleven Behalve de verbetering van de toeristi sche infra-structuur en daarbij denkt drs. Wijsen ook aan een veel meer toe gankelijk Noordzeestrand zal de propa ganda voor ons land in het buitenland een belangrijke plaats in de tweede nota over het toerisme innemen. Drs. Wijsen meent dat de toeristische voorlichting meer dan tot nu toe in samenhang met de econo mische moet worden bedreven. Op de laatste Jaarbeurs in het Noordfranse cen trum Rijssel hadden acht van de tien vra gen welke door bezoekers van de stand van de economische voorlichtingsdienst werden gesteld, betrekking op het toeris me. En verder is het nodig de propaganda in het buitenland niet te gedetailleerd, maar meer globaal te bedrijven. Amster dam is daarbij de belangrijkste trekpleis ter, vooral voor Amerikanen. Van mensen die in een week Europa doen, kan men niet verwachten dat ze het grootste deel aan Nederland besteden. Wanneer men ze ertoe kan brengen één dag langer in Am sterdam te vertoeven, omdat ze van daar uit „heel Nederland" bijvoorbeeld de Deltawerken, de bollenstreek en Water land kunnen doen is er al veel gewon nen. Natuurlijk hebben we naar aanleiding van de propaganda in het buitenland met drs. Wijsen ook over de A.N.V.V. en haar Blijkens een voorlopige door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gehouden telling kwamen in september in Amster dam 2145 verkeersongevallen ter kennis van de politie tegen 1959 in dezelfde maand van het jaar daarvoor. Dit betekent een vermeerdering met 9,5 percent. In 1959 kwam het totaal aantal verkeers ongevallen slechts één keer boven de 2000. Sedert mei 1960 is het iedere maand boven de 2000 gebleven. Gedurende september werden 513 personen slachtoffer van het verkeer. Dit aantal was vrijwel gelijk aan dat in september 1959. Het aantal ernstige ongevallen bedroeg in september 281 of 13,1 percent van het totaal (v. j. 236 of 12,9 percent van het to taal). In september werden 200 personen gedood of ernstig gewond. In september 1959 bedroeg dit aantal 185. Sedert 1 ja nuari werden 1477 gedoden en ernstig ge wonden geteld (v. j. 1296) zodat dit aantal 14 percent boven dat van januari tot en met september 1959 ligt. Tot eind sep tember vonden 58 personen de dood door het verkeer (v. j. 51). Met ingang van 1 november is het werk van de Raad van Tucht van de Federatie van Nederlandse Journalisten overgeno men door de Raad voor de Journalistiek. Het college van benoeming van de Raad voor de Journalistiek, waarvan prof. mr. A. J. P. Tammes, voorzitter van de Pers- raad, als president en mr. A. E. van Rantwijk als secretaris optreedt, heeft voor de eerste keer de raad als volgt samengesteld: voorzitter: prof. dr. J. A. van Hamel; leden niet-journalisten: mr. G. C. J. D. Kropman en mr. H. Dikkers, leden-journalisten: dr. E. van Raalte en dr. E. Diemer. Plaatsvervangend voorzit ter is de oud-procureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam mr. A. A. L. F. van Dullemen. Als plaatsvervangende leden niet-journalisten zijn benoemd me vrouw mr. J. Brans-Woltering, A. A. V. Tummers, J. H. Boom en de heer L. F. Tymstra. Plaatsvervangende leden-journa listen zijn S. H. A. M. Zoetmulder, E. J. Hoogenstraaten. J. J. Tevel en Th,. M. Eerdmans. Secretaris is mr. M. W. H. de Leeuw en plaatsvervangend secretaris dr. Th. W. van Veen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alnati" (6 nov.); Austra lië: ss „Almkerk" (8 nov.); Brazilië: ss „Al nati" (6 nov.) en ms „Westland" (7 nov.); Brits-Oost-Afrika: ss „Si-Kiang" (10 nov.); Canada: ss „Rijndam" (6 nov.) en ms „Noordam" (10 nov.); Chili: ms „Anatina" (10 nov.); Indonesië: ss „Glaucus" (9 nov.); Ned. Antillen: ss „Baarn" (8 nov.); Nieuw- Zeeland: ss „Rangitata" (9 nov.); Suriname: ms „Marathon" (9 nov.); Unie van Z.-Afri ka en Z.-W.-Afrika: ms „Randfontein (8 nov). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie DJAKARTA (Reuter) President Soe karno heeft verklaard dat Indonesië bij zijn poging om in de kwestie Nieuw-Gui- nea te winnen, van nu af „een politiek zou volgen waarbij het zich op elk gebied tegenover de Nederlanders stelt". NEW YORK (Reuter) Premier Ab- doel Rahman van Malaya heeft gisteren bij een bezoek aan het UNO-hoofdkwar- tier te New York gezegd, dat hij blij zou zijn met een Nederlands voorstel tot op lossing van de kwestie Nieuw-Guinea. Wat de berichten betreft over een bespoedi ging van het zelfbestuur in Nederlands Nieuw-Guinea merkte de premier op: „Als dit het probleem, oplost, zal ik daar zeer verheugd over zijn". Advertentie Aronal wetenschappelijk beproefd en geroemd: het behoud van uw tanden verfrissend, voedend en subliem reinigend „o"ijj/r haal nu een of drogist Gestikt. Het tweejarig zoontje van de familie Dijksma in Oosterwolde (Fr.) is levenloos in zijn bedje gevonden. De aman delen van het kind waren geknipt en ver moedelijk is het gestikt in geronnen bloed. Door Prinses Margriet. Het ligt in de bedoeling dat Prinses Margriet op zaterdag 10 decerriber bij de scheepswerf „De Mer- wede" te Hardinxveld-Giessendam de doop en de tewaterlating zal verrichten van het naar haar te noemen vracht- en passa giersschip van de Oranjelijn. Berlijnse weesjes naar DAF. Tijdens een televisie-uitzending van de Nord- West-Deutscher Rundfunk gewijd aan een nationale loterij onder auspiciën van de Berlijnse hulpactie onder de titel „Ber liner Ferienkinder" te Berlijn werd bekend gemaakt dat op uitnodiging van n.v. Van Doorne's Automobielfabriek 73 Berlijnse weeskinderen jongens en meisjes tussen 10 en 12 jaar voor een voor hen speciaal gearrangeerd Sinterklaasfeest naar Eind hoven zullen komen. Zij komen op 2 de cember met een chartervliegtuig naar Eindhoven. Zij worden drie dagen in ge zinnen van DAF-personeel ondergebracht. Het Sinterklaasfeest zal voor deze kin deren worden aangericht op zondag 4 de cember. Gouverneur van Suriname. De gou verneur van Suriname zal op medisch ad vies op 7 november per vliegtuig van de K.L.M. voor enige tijd naar Nederland ver trekken. Mevrouw J. van Tilburg-Stikkers zal haar echtgenoot vergezellen. C.N.V.-vrouwenbond. In Utrecht is de vrouwenbond van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland opgericht. De bond is gevormd door de vrouwenclubs van het C.N.V., die tot nu toe werden over koepeld door een landelijke vrouwen werk groep. Voor molens. Van de 991 in Neder land bestaande windmolens zijn er nog 392 in gebruik. De vrees bestaat, dat dit aan tal snel zal afnemen. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. IJ. Scholten, heeft zich daarom tot de provinciale besturen gewend met het ver zoek een jaarlijkse bijdrage in het onder houd der molens te verstrekken. Per jaar worden de kosten geschat op circa 1.000 per molen, waarin de overheid thans voor zestig percent bijdraagt. Commissaris. Tot commissaris van po litie te Apeldoorn is benoemd de heer G. A. Waldkötter, thans hoofdinspecteur van politie en korpschef in de gemeente Ren- kum. Hij was van 1948 tot 1954 hoofd inspecteur van de afdeling recherche en vreemdelingendienst in Apeldoorn. Nieuw station. In Blerick is een nieuw spoorwegstation in gebruik geno men. Sinds de oorlog werd gebruik ge maakt van een noodgebouw. Het station Blerick voorziet in de behoeften van het gelijknamige stadsdeel van Venlo aan de westelijke Maasoever. Dodelyke val. In een ziekenhuis in Tilburg is de 51-jarige stucadoor A. C. L. Boeren uit Tilburg aan de gevolgen van een bedrijfsongeval overleden. Tijdens het afdichten van een luchtkoker op een bouw werk viel de man van zeventien en een halve meter hoogte op een betonnen vloer. Ook 's nachts. Tot geruststelling van vele Jordaanbewoners hebben B. en W. van Amsterdam besloten het klokkenspel van de Westertoren des nachts niet stil te zetten. Enkele burgers vermoedelijk niet-Jordaners hadden daarom verzocht. Zij vonden dat hun nachtrust door dat spel werd verstoord. B. en W. hadden advies gevraagd aan het Sociaal-cultureel Wijk centrum in de Jordaan. Dit is van oordeel dat „bij dag en bij nacht de zingende Wes tertoren zijn zin en betekenis heeft in het levenspatroon van alle omwonenden, zelfs tot in de wijde omtrek". Hierop besloten B. en W. af te zien van het plaatsen van een apparaatje, dat het carillon in de nach telijke uren automatisch stop zet, zoals dit gebeurt in dc torens van de Oude en de Zuiderkerk, alsmede in de Munttoren. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een chronisch gebrek aan middelen gespro ken. Drs. Wijsen ontkent niet dat de ma teriële basis van de A.N.V.V inderdaad dringend versterkt moet worden. Maar hij voegt er onmiddellijk aan toe dat dat niet alleen een zaak van de rijksoverheid is. Op het ogenblik subsidieert de regering het vreemdelingenverkeer met anderhalf miljoen. De bijdragen van particulieren ongeveer een ton vallen daarbij in het niet. Het is waar dat andere landen veel meer voor hun toeristisch apparaat over hebben. Dan heeft men vaak te maken met een volledige overheidsinstelling of wel met een particuliere organisatie waaraan het bedrijfsleven vrijwillig een bijdrage verleent die in redelijke verhou ding staat met die van de overheid. Men zal moeilijk een subsidie van enige mil joenen kunnen verdedigen als het bedrijfs leven, ook die sector welke het nauwst bij het toerisme betrokken is, zo opvallend verstek laat gaan. En dat wijst erop, dat het directoraat-generaal nog over veel overtuigingskracht zal moeten beschikken om het toeristisch klimaat in Nederland wat milder te maken. ZUID-NEDERLANDSE OPERA. Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben aan Provinciale Staten voorgesteld, het subsidiebedrag voor de Zuid-Neder landse Opera te verhogen van 25.000 tot 30.000 voor het lopende jaar en de sub sidie voor 1961 en de volgende jaren te brengen op 35.000. Dit voorstel houdt ver band met het feit, dat het rijk, het cultu reel belang van de Zuid-Nederlandse Opera erkennend, voor 1960 het subsidie bedrag van 70.000 tot 100.000 verhoogde; voor het dienstjaar 1961 werd blijkens de rijksbegroting een subsidiebedrag van 132.000 uitgetrokken. Een storing, waarvan het centrum via Schotland naar het noordelijke deel van de Noordzee is getrokken, veroorzaakte donderdagavond in Nederland vrij veel buien, waarvan sommige met onweer, ter wijl langs de kust van Holland en Zeeland de wind tijdelijk tot stormachtig toenam. In de nacht nam de wind weer af. Een volgende storing boven het zuiden van Engeland deed overdag de wind echter weer aanwakkeren. Het front van deze de pressie zal Nederland voorbijtrekken, waarna morgen onstabiele en wat minder zachte lucht bij naar zuidwest tot west ge ruimde wind Nederland zal binnenstro men. WEERRAPPORTEN Zaterdag 5 november Zon op 7.41 uur, onder 17.05 uur. Maan op 18.44 uur, onder 9.23 uur. Maanstanden 11 november: laatste kwartier. 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water Ln IJmuiden Vrijdag 4 november Hoog water 4.00 en 16.15 uur. Laag water 12.05 en uur. Zaterdag 5 november Hoog water 4.38 en 16.51 uur. Laag water 0.22 en 12.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen «0 ,5 d 00 ra d binnen- en buitenland. -o-y Neerslag: laatste 2A uur. <j S'C E 2 O) Den Helder zwaar bew Z 12 18 Ypenburg zwaar bew. z 12 7 Vlissingen half bew. zzo 13 7 Eelde half bew. z 11 5 De Bilt zwaar bew. zo 12 10 Twente geheel bew. z 12 6 Eindhoven regen z 12 6 Zd-Limburg regen z 12 17 Helsinki geheel bew. z 7 6 Stockholm regen zzo 9 0,3 Oslo regen z 6 14 Kopenhagen regen zzw 11 1 Aberdeen regen w 10 13 Londen regenbui zzo 13 2 Amsterdam geheel bew z 12 6 Brussel regenbui z 13 13 Luxemburg regen zzw 12 Parijs regen z 14 16 Bordeaux geheel bew. zzo 18 0 Grenoble zwaar bew. z 16 0 Nice zwaar bew. nnw 18 0 Berlijn half bew. z 14 0 Frankfort zwaar bew. zzw 15 0 München zwaar bew. zo 15 0 Zürich mist zzo Genève geheel bew. windst. Locarno regen windst. Wenen mist zzo 14 0 Innsbruck geheel bew. wnw 17 0 Belgrado licht bew windst. 19 0 Athene onbewolkt no 25 Rome licht bew. windst. 22 0 Ajaccio zwaar bew 0 20 0 Madrid regen windst. 11 1 Mallorca zwaar bew. windst. Lissabon regen wzw 8

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2