Zangersavond te IJmuiden „Feest" in de duinen leidde tot diefstal van drank Tienduizenden spreeuwen trekken in grote groepen naar het zuiden Volleybal in de IJmond In het westen overvoeding groter probleem dan ondervoeding formule meubelen Monty- Coats v,a. 28.75 ■fm Rij van Hoogoven jubilarissen gehuldigd Haarlemse jongelui veroordeeld tot fikse gevangenisstraffen DE VOGELTREK Verhuur gemeentelijke sportterreinen Twee jongens gewond Bromfietsdief gepakt na achtervolging HAARLEMSE POLITIERECHTER Kind liep schedelbasis- fractuur op Conservenindustrie eert Nicolas Appert Industrie werkt confectiesmaak in de hand Overvoeding Nieuw-Gninea mÊÊÈÊÊÊmm VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 Elf koren kwamen donderdag in de Ichtuskerk te IJmuiden bijeen om deel te nemen aan de zangersavond, die de Ring Aalsmeer van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen daar had belegd. Deze zangersavond stond niet op zich zelf, want al enige jaren achtereen organiseren de ringbesturen van de bond der gelijke muzikale bijeenkomsten. Zij zijn voor de ontwikkeling van de koorzang op christelijke grondslag van grote betekenis geweest. Van de zangersavond te IJmuiden kan hetzelfde gezegd worden, omdat de deelnemende koren eigen prestaties en ook eigen programmakeuzen hebben kunnen toetsen aan die van zusterverenigingen. Met voldoening kon men constateren, met een laat 18de-eeuwse compositie van dat het uitgevoerde programma door de met zorg gekozen werken de opgaande weg naar een artistiek niveau markeer den. Vocale muziek van componisten als Da Palestrina, Viadana, Mentielssoh Bar- tholdy, Haydn en Bruckner lieten daar over geen twijfel bestaan. Maar onder de ze verantwoorde muziek hielden zich ech ter ook werkjes op, die daar bij vergis sing of door een verkeerd gerichte muzi kale smaak toegelaten waren. Ik denk hier dan vooral aan de zeurderige bewerking van het gezang „God is tegenwoordig" en het goedkope, platvloerse liedje „Ik wil zingen van mijn Heiland", dat de tekst gedachte beoogt te dienen, met een verla ging daarvan op een bedenkelijk niveau als resultaat'. Voor het koor „Crescendo" uit Rijsen- hout, dat deze zangen vertolkte, zou on getwijfeld wel iets beters te vinden zijn geweest. Bezwaar had ik ook tegen de werken, waarvoor weliswaar een koor kon worden ingeschakeld, maar die door de grote plaats, die er voor solozang was in geruimd, aan het doel van een zangers avond voorbijschoten. Speciaal heb ik het oog op het „Feistliche Lied" van Felix Mendelssohn Bartholdy, waarmede het Evangelisch Zangkoor Velsen-Beverwijk de reeks kooruitvoeringen lang niet ge lukkig besloot. Ongelijke inzetten, een wei nig uitgebalanceerde koorklank, waarme de de zeer matige orgelbegeleiding zeker geen ideale eenheid vormde deed aan de indruk van de zang van het betrekkelijk grote koor geen goed. De solo-alt beschik te over een welluidende stem, maar met haar intonaties was het niet best gesteld. In dit geval had men voor het koor te hoog gegrepen. Het kan beter met een voudiger werk, dat daarom niet minder van artistieke waarde behoeft te zijn, voor de dag komen. Het Christelijk Gemengd Koor uit Hoofd dorp ondervond ook met een werk van Mendelssohn, dat het tegen de moeilijk heden hiervan te weinig opgewassen was. Dit werk, een motet, klonk rommelig, bleef nuchter van expressie en van de klankverzorging kwam niet veel terecht. Dat viel tegen na het Exsultate justi van Viadana, dat wel verdienstelijk werd ge zongen. Het Gereformeerd Kerkkoor Aals meer moet nog eens goed op klankkwa liteit gaan werken. De loonvorming kreeg van de koorleden te weinig steun van de adem, behoudens voor enkele geslaagde fragmenten van „Prijs de Heer" en „God is mijn Licht." Jammer, dat het koor de conventionele, inhoudsloze Ambrosiaanse lofzang van Gebhardt moest zingen. „Con Amore" uit Haarlem is toe aan een ar tistieke sanering. Van alle vertolkingen waren die van dit koor wel de minst mu zikale, de meest inhoudloze en de meest machteloze bij het voldoen aan de muzi kale eisen. Het is goed dat dit koor zich kon gaan vergelijken met anderen en dat heeft waarschijnlijk wel de ogen geopend. Dit koor kan zeker beter voor de dag ko men. Bijzondere waardering heb ik voor het Gereformeerd Gemengd Koor uit Badhoe vedorp. Dit koor bewees, dat eenvoud ook schoonheid kan vertegenwoordigen, met het mooie Benedictus van Bruckner en 'Advertentie 'n Kempkes produkt aanbouwiiieubelen'. MARKTPLEIN In het Kennemer Theater te Beverwijk is donderdagavond weer een aantal jubi larissen van Hoogovens gehuldigd op de bekende manier. Deze keer was het de beer W. Bakker, Hoofd Personeelszaken, die de plaats van de Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, die in het buitenland is, innam. Hij bracht de jubilarissen de dank van de directie over voor hun ijver en' toe wijding, waarmee ze gedurende vijfen twintig jaar hun werk hebben gedaan. De heer A. Wapenaar, onderafdelings chef, zei dat in het dossier van jubilaris C. Bouwens alleen promotiepapieren wa ren. De man is opgeklommen tot smelt- meester. Iemand die van aanpakken houdt en meeleeft met anderen. De heer J. Goede, chef Mechanische af deling Staalfabriek, prees het serieuze werk van de heer Chr. J. Kok, die nu kraanvoorman is. J. M. van Koeveringen, chef Martini staalfabriek, richtte zich tot jubilaris Kuy- per van deze bedrijfstak. Op humoristische wijze werd daarbij gewezen op de goede kwaliteiten van de jubilaris zoals het op leiden van jongeren. „Dr. Jan Kuyper" zou men nem kunnen noemen, aldus de heer Van Koeveringen. De heer P. A. Verschure, Onderafde lingschef bij dezelfde fabriek, vertelde dat de heer N. J. van der Lee zich had opge werkt tot hoofdschrootcontroleur, wat een hele prestatie is. De heer Verschure wist ook nog het een en ander van de andere jubilarissen te vertellen, vaak onder grote hilariteit. Jubilaris M. Spruit werd toegesproken door de heer H. Verhoog, onderafdelings chef van de Propaganda-afdeling. Deze vertelde dat de heer Spruit een zeer accu raat werker is. Ten slotte was het woord aan de heer T. Zwaneveld, afdelingschef van de Kwaliteitsafdeling, die de heer K. Wagter toesprak. Steeds slaagde deze er in om bedrijfsmoeilijkheden op te heffen. Een dankwoord tot de directie en mede werkers werd gesproken door de heer C. Bouwens, waarna een vrolijk programma volgde door Peter Piekos, De Wico's, De Stefani's, Annie Palmen, Tobi Rix en Joop de Leur. De dansmuziek werd verzorgd door het Kuhfus-Kwintet. Diep in de nacht gingen de feestvierders huiswaarts. Schicht. Goede kwaliteiten had de zang van het dames koor „Vox Jubilant" uit IJmuiden, hetgeen ook gezegd kan wor den van Santpoorts Hervormd Koor, al waren bij de uitvoeringen van dit koor ongelijkheden waar te nemen en eigen machtige veranderingen van de noten waarde. De koorklank was over het alge meen goed. Een goede indruk maakt het Gerefor meerd Evangelisch Koor uit IJmuiden. Men zou dit ensemble uitgebreid willen zien met enkele mannenstemmen. De Christelijke zangvereniging „Heemstede" bleek niet zoveel goede stemmen te bezit ten om „Hor mein Bitten" van Mendels sohn met sonore klank uit te voeren. Maar met de ambitieuze zangeressen en zan gers van dit koor valt nog wel wat te bereiken. De organist Taeke Bijlsma werkt voor verschillende begeleidingen aan deze avond mede. Voorts werd nog het woord gevoerd door de Ringvoorzitter, de heer C. van Puffelen. Op het Pontplein te Velsen-Noord is donderdagavond een jongen tegen een fietser gevallen. De twaalfjarige jongen zat bij zijn vader achterop. De jongen sprong ineens van de duo af met het ge noemde gevolg. Hij liep een onderbeen breuk op en moest in het Antoniuszieken- huis worden opgenomen. Om tien uur donderdagavond is een vijftienjarige Santpoortse jongen met zijn fiets op de Terrasweg geslipt. Door de val liep de jongen een onderbeenfractuur op. Ook hij is ter verpleging in het Antonius- ziekenhuis opgenomen. Met de politie op zijn hielen maakte een 35-jarige bankwerker uit Schagen zich donderdagavond uit de voeten met een ge stolen bromfiets. Deze had hij weggeno men achter een perceel aan de Schulpweg te Velsen-Noord. De bewoner keek toe vallig uit zijn raam en zag de man de bromfiets wegnemen. Daarop alarmeerde hij de politie, die zeer snel ter plaatse was. Reeds in de Breestraat. te Beverwijk werd de dief aangehouden. Hij is in het hoofd bureau van politie in Velsen ingesloten. De man heeft verscheidene vonnissen in zake vermogensdelicten op zijn naam staan. GEEN SPREEKUUR Wethouder R. Verbeek, wethouder van openbare werken van Velsen houdt op donderdag 17 november aanstaande geen spreekuur. „Dit is een uitvloeisel van de nozem- mentaliteit. Het moet nu maar eens uit zijn met het sprookje, dat de jeugd van tegenwoordig het zo slecht heeft. En met het gezegde dat zij toch „wat moeten doen". Deze verdachte heeft zich van zijn voorwaardelijke veroordeling niets aange trokken en gaat rustig door. Hij lapt zelfs een „lopende zaak" nog aan zijn laars". Met deze woorden richtte woens dagmiddag de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zich tij dens de politierechterzitting te Haarlem tegen een negentienjarige etaleur, die te recht stond wegens diefstal en heling. De officier van Justitie kwam aan het eind van zijn requisitoir tot de eis van drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Over het hoofd van deze verdachte heen richtte mr. Van der Valk Bouman zich te vens tot de volgende zes verdachten „Een stelletje waardeloze scharrelaars" zoals de president, mr. J. P. Petersen de zeven lotgenoten even later zou noemen die in de nacht van 10 september van dit jaar in een paviljoen in de duinen bij Wijk aan Zee een waar „steel en drink"-feest op touw hadden gezet. De aanleiding tot het gebeurde vormde een dansfeestje in dit paviljoen, waar ze ven „modernisten" waarvan de meesten regelmatig een jazz-sociëteit in Haarlem bezoeken, naar toe waren getrokken; som migen met een gehuurde auto, anderen met de trein. Al gauw echter werden de jongelui bal dadig (het café bezat een vergunning) en nadat de reeds eerder genoemde etaleur zonder toestemming een ritje had gemaakt op de scooter van een vriend (nadat eerst het stuurslot van de scooter was kapot- gewrikt) stal hij een kratje bier en een fles wijn, die hij een vriend toestak met de woorden „Hier, steek onder je trui" De etaleur had nog een voorwaardelijke veroordeling wegens diefstal lopen en ter zitting werd bekend, dat hij over twaalf dagen weer voor moest komen, dit maal om zich te verantwoorden voor diefstal uit auto's. Ook de meesten van zijn leeftijd genoten die na hem in het verdachten bankje plaats namen hadden al een ver oordeling op hun strafblad staan. De raadsman van de etaleur, mr. J. Roggeveen, noemde de verdachte een fi guur die voor zijn kameraden de kastan jes uit het vuur haalde en de minst laffe van het hele stel. Hij vroeg de politerech- ter het te laten bij het voorarrest van ze ven weken dat de etaleur reeds had uitge zeten en bepleitte voorts een voorwaarde lijke straf. De politierechter veroordeelde de etaleur conform de eis van de officier van Justitie. Stoer doeti Een achttienjarige tuinman die zich ook aan diefstal en heling op dit feestje had schuldig gemaakt hoorde twee maanden met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Zijn zaak werd volgens de officier aan zienlijk verzwaard door het feit dat hij in mei en augustus van dit jaar al eens was veroordeeld en nu net op vrije voeten liep. Zijn verdediger, mr. L. S. Römelingh, noemde dit echter nog geen hopeloos geval. Het was meer een kwestie van stoer doen en manlijk willen zijn. Mr. Römelingh sloot zich aan bij de eis van de officier en mr. Petersen vonniste conform. De zaak van een negentienjarige wasse rijknecht, die in militair uniform in de verdachtenbank verscheen, werd door de politierechter een week aangehouden. Hij had de auto gehuurd waarmee een aantal jongens naar Wijk aan Zee was vertrokken en had erin toegestemd enige gestolen flessen wijn in de kofferruimte van de wagen op te bergen. De officier eiste een maand gevangenisstraf wegens heling, maar de raadsvrouwe, mejuffrouw mr. S. Boekman, vroeg vrijspraak, omdal volgens haar de wasserijknecht niet uil winstbejag had gehandeld. De zaak van een achttienjarige mon stertrekker, eveneens deelnemer aan hel „feest" werd eveneens een week aange houden. Hij werd verdacht van het stelen van bier en was na zijn aanhouding uit het po litiebureau weggevlucht. Hij is enige zoon en komt evenals zijn meeste lotgenoten uit een goed milieu. Tegen hem eiste de officier twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Met modder spelen Zijn verdediger, mr. O. H. van Wijk, be gon zijn pleidooi met de volgende beeld spraak „Hoe kunnen wij ouderen, als wij zelf met modder spelen, verbaasd zijn als onze kinderen onder de modder thuisko men? Hij vroeg vrijspraak op grond van het feit, dat de diefstal reeds was voltooid toen deze monstertrekker op de proppen kwam en gaf tevens als zijn mening te kennen dat er geen sprake was van winst bejag. Een achttienjarige hulpmonteur (met reeds een veroordeling op zijn strafblad)- „een meelopertje" zoals de president zei- werd wegens heling veroordeeld tot veertig gul den boete, subsidiair twaalf dagen hech tenis. De eis luidde veertig gulden boete subsidiair acht dagen hechtenis. Een negentienjarige leerling van een kunstnijverheidschool had een gestolen fles wijn aangepakt en onder een tafel gezet. Hij werd na de eis van de officier. d:e veertig gulden boete subsidiair acht dagen luidde, veroordeeld tot dertig gul den boete subsidiair negen dagen hechte nis. Een bijzonder geval betrof wel een 23-jarige metallurgist die wegens heling van gestolen wijn terechtstond. Hij had zijn opleiding gehad op een h.b.s. en daar na aan de Technische Hogeschool in Deifi gestudeerd. Hoofdschuddend vroeg mr. Pe tersen zich af hoe deze verdachte zich met dit. soort jongens kon inlaten. De offi cier van Justitie achtte opzettelijke heling niet bewezen. Wel echter de schuldheiing en hij eiste een boete van veertig gulden subsidiair acht dagen. Mr. Petersen ver oordeelde de metallurgist tot twintig gul den boete, subsidiair zes darren hechtenis. Advertentie in parka model voor jongens en meisjes BREESTRAAT 17 BEVERWIJK De hele maand oktober was het rustig herfstweer, uitgezonderd de vier dagen van 11 tot en met 14 oktober met storm achtige noordwestenwind. Het was over het algemeen somber en nevelig met zwak ke of matige wind uit de zuidoosthoek. Na de stormachtige periode kwam op 14 en 15 oktober de trek weer op gang. De waarge nomen aantallen vogels bleven ook in de tweede helft van de maand matig, veel lager dan die van vorige jaren De beste trekdagen in die periode waren zaterdag 22 oktober, dinsdag 25 oktober en vrijdag 28 oktober-. Terugtrek kwam haast elke dag voor, wat waarschijnlijk aan het neve lige weer is toe te schrijven. Sindse 22 oktober trekken er grotere aantallen spreeuwen langs. Op 22 en 25 oktober, toen de tellingen van de eerste uren 9600 en 6000 spreeuwen opleverden, ging de trek door tot in de middag. Ook de verschillende waarnemers elders in het land maakten melding van flinke spreeu- wentrek, waarbij soms grote troepen voor kwamen. Troepen van duizend spreeuwen zijn geen zeldzaamheid en er werden zelfs troepen van tienduizend vogels gezien. Zij vliegen dan in brede slierten van meer dan een kilo meter breed, wat een imposant ge zicht is. Vinken passeren ook nog elke dag, zij het in kleine aantal len, behalve op de genoemde drie goede trekdagen. Op 25 oktober was hier de sterkste vinkentrek van dit sei zoen; er werden er toen in de eerste drie kwartier 3500 geteld, terwijl de trek de gehele morgen doorging. Veldleeuweriken krijgen we nog maar in klein aantal te zien. De trek van gras piepers verloopt normaal; nog elke dag passeren ze, maar het gros is al door. Al leen op 28 oktober werden er nog 200 ge teld. Het grote aantal ringmussen is op merkelijk. Ze blijven maar doorkomen. Op 25 oktober zijn er 400 genoteerd. Tijdens de winderige dagen van 11 en 12 oktober trokken over de stad Haarlem vele troepen koperwieken, maar er was toch geen sprake van zo'n massale stroom, zo als wij die in andere jaren wel over het binnenduin hebben zien trekken. Dat heeft zich dit jaar nog niet voorgedaan. Er is wel geregeld nachttrek geweest van deze lijsters. Op zondag 30 oktober trokken vele kramsvogels over het middenduin, niettegenstaande de aanhoudende regen. Deze trek hield tot in de middag aan. De volgende dag was het aantal doortrekkers van deze soort veel lager. De kraaientrek is ingezet op 16 oktober, ioen er in enkele uren meer dan duizend kauwen in grote troepen langs de kustpost t.e Bloemendaal aan Zee passeerden, vele bonte kraaien geleidelijk aan doorkwamen en ook wel een aantal zwarte kraaien. Troepen roeken werden van 22 oktober af genoteerd. De eerste bonte kraai werd dit jaar op 9 oktober gezien in de Amsterdam se Waterleidingduinen. De kraaien trekken niet alleen in de eerste morgenuren, maar gedurende de gehele dag kan men ze over het duin voorbij zien vliegen, de roeken en kauwen in soms grote, losse troepen en de bonte kraaien met trage vleugelslag ver uiteen achter elkaar. Terwijl de laatste boeren-zwaluwen op 16 oktober gepasseerd waren, werd er op 28 oktober zelfs nog een verlate gierzwa luw trekkend langs de kustpost gezien. Af en toe werden er trekkende ganzen gesig naleerd en op 16 oktober werden de waar nemers op de post verrast door een troep van 13 zwanen, die met gracieuze vleugel slagen uit zee landwaarts kwamen vliegen. De bufflehead-eend uit Canada, die, zo als wij in ons vorig artikel schreven, in het Vogelmeer in de Kennemerduinen huisde, bleek toch een ontsnapt exemplaar te zijn. Zij was juist uit Canada aangekomen en bij het uitpakken in Santpoort ontsnapte zij. Plannen werden beraamd om de vogel terug te vangen, maar men kwam te laat, want sinds 23 oktober is het dier ver dwenen. Na drie ronden volleybal in de IJmond, begint de volgorde op de ranglijst zich duidelijker af te tekenen. Bij de dames hebben PSV en Sportbond een voorsprong genomen, bij de heren geeft het eerste team van DEM de toon aan. Op de voet volgen VCK en Tyfoon. ODIN staat er ook goed voor, daar het team een wedstrijd minder heeft gespeeld. VCK 2 dames bleven de goede weg be wandelen en' versloegen het debuterende ODIN ruimschoots. De Kennemers 2 hield VSV eronder, dat zich daardoor van de top van de ranglijst zag verdreven. DEM 1 had weinig moeite met OS en VGV boekte winst door De Kennemers 3 zonder veel inspanning met een nederlaag naar huis te sturen. Het Sportbond-damesteam heeft zich naast PSV genesteld. Door met 2-1 aan de gunstige kant van de wedstrijd te blijven, bereikte de ploeg, dat hetzelfde aantal competitie-punten werd verkregen. VCIJ-dames boekten de eerste winst door het winnen van hun wedstrijd tegen DEM 2, evenals Tyfoon, dat DEM 3 eronder hield. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: PSV 3 7 Kennemers 3 3 4 Sportbond 3 7 O S 3 4 VSV 3 6 D E M 2 3 4 Kennemers 2 3 6 V C IJ 3 4 V C K 2 3 6 ODIN 3 2 VGV 3 5 D E M 3 3 2 DEMI 3 4 Tyfoon 3 2 Bij de heren kon Sportbond het weder om niet tot winst brengen. Nu werd van VCIJ 2 verloren. ADO 2 bleef aan de staart hangen, doordat het klop kreeg van DEM 2. ADO 1 daarentegen deed het beter en liet Tyfoon 3 met het verlies zitten. Tyfoon 2 trachtte Tyfoon 1 het leven zuur te maken in een vinnige wedstrijd, maar moest uit eindelijk in hun eerste team toch de meer dere erkennen. VCK bleef in de top door gemakkelijk van VCIJ 3 te winnen, terwijl OS door eenzijdig spel geen resultaat boekte tegen DEM 1. Hier luidt de ranglijst: DEMI 3 8 O S 3 3 VCK 3 7 Tyfoon 2 3 3 Tyfoon 1 3 7 Sportbond 3 3 V C IJ 2 3 6 V C IJ 3 3 0 ODIN 2 5 A D O 2 3 n D E M 2 3 5 Tyfoon 3 3 0 A D O 1 3 4 Uitslagen: Dames: VCK 2—ODIN 3-0, Kennemers 2VSV 3-0, DEM 1OS 3-0, TyfoonDEM 3 2-1. VGVKennemers 3 2-1, Sportbond—PSV 2-1. VCIJ—DEM 2 2-1. Heren: ADO 2—DEM 2 0-3, Tyfoon 3— ADO 1 0-3. Tyfoon 2—Tyfoon 1 0-3, VCIJ 2—Sportbond 2-1, VCIJ —VCK 0-3, OS— DEM 1 0-3. Programma voor volgende week: Maan dag (Margrietschool. Beverwijk): ODIN VCK (h.), DEM 2—ODIN (d.), Kennemers 3VCK 2 (d.); dinsdag (Plantage, Bever wijk): Tyfoon 2DEM 2 (h.), Tyfoon 3 ADO 2 (h.), TyfoonDEM 1 (d.), Tyfoon 1VCIJ 2 (h.); (Gymnasium, Velsen): OS —VCIJ 3 (h.), Sportbond—ADO 1 (h.), SportbondKennemers 2 (d.); woensdag (Gymnasium): VCIJ—DEM 3 (d.), VSV— PSV (d.), OS—VGV (d.). Overgangsklasse Twee van de IJmond-teams ontmoetten het Octopus-team uit Alkmaar. VCK kreeg bezoek van de dames en kon het daartegen niet klaren. Na een achterstand van 1-7 7-13 werd de eerste set met 9-15 verloren. Met dezelfde cijfers was de tweede set voor Octopus. Daarna nam VCK het heft in handen en bracht de derde set op haar naam (15-8). Tot een gelijkspel kon de ploeg het. echter niet. brengen, want met 8-15 namen de Alkmaarse dames een 1-3 winst mee naar huis. Het VCIJ-herenteam ging in Alkmaar op visite bij Octopus en kreeg daar van de leiders in de overgangsklasse geen duimbreed toe. Met 15-6, 15-4, 15-7 kon VCIJ na een half uur spelen de aftocht blazen. Zaterdagavond ontmoet VCIJ in het Gymnasium het Enkhuizense SPE. dat met de IJmuidenaren de onderste plaatsen deelt. Hoewel de Enkhuizenaren een stug spel vertonen, moet er ditmaal de eerste winst voor VCIJ inzitten. De volgende week gaat VCK naar Zaan dam om tegen SES te spelen. Een lastige opgave. Misschien valt er een punt uit te slepen. In de Haarlemmerhout en Groenendaal wemelt het de laatste weken van vinken en kepen, die zich te goed doen aan de vele beukenootjes. Hun aantal wordt geschat op ettelijke duizenden. De vinken fourageren meest op de grond, bij voorkeur op de paden, waar gekneusde beukenootjes lig gen, terwijl de kepen meest in de toppen der beuken of tussen de bosjes van de onderbegroeiing blijven. Auto gaf geen voorrang Een omgeslagen personenauto schoof donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier in Beverwijk zes meter door op het trottoir, waar een kind aan het spelen was. Het vijfjarige dochtertje van de fa milie Kok werd tegen de straat geworpen, alwaar zij met een schedelbasisfractuur bleef liggen. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Wijk aan Duinerweg-Laan van Kanaan. Een bestuurder van een personenauto zou geen voorrang hebben verleend aan een bestuurder van een bestelauto uit Amster dam. Er ontstond een botsing, die tot ge volg had dat de personenauto omsloeg en zes meter doorschoof het trottoir op. Eerst was de wagen tegen een paaltje gebotst. Na het spelende kind te hebben geraakt, kwam de auto tot slot weer op de wielen terecht. Het vijfjarige kind moest met een schedelbasisfractuur naar het Rode-Kruis- ziekenhuis in Beverwijk worden opgeno men. De bestuurder van de personenauto, een Heemskerker, werd licht gewond en moest zich ook in het ziekenhuis laten be handelen. COLLECTE De collecte voor de Hongeractie heeft in Driehuis 416,05 opgebracht. Bij de aanvang van het seizoen 1960- 1961 zijn door de gemeente Velsen met de besturen van diverse plaatselijke sport verenigingen besprekingen gehouden in zake de ingebruikgeving van het hoofdter rein, met tribunes en kleedgelegenheid, alsmede van de bijterreinen van het ge meentelijk sportpark „Schoonenberg" en van andere sportterreinen. Het resultaat is hiervan geweest, dat de verenigingen VSV en Stormvogels voor de wedstrijden van hun eerste en tweede elftal van het hoofdterrein met tribunes en kleedgelegen heid gebruik zullen maken onder bepaal de voorwaarden en tegen een vergoeding. De voetbalverenigingen SVIJ, Waterloo, Terrasvogels, Kinheim, IEV, IJmuiden en Stormvogels zullen wederom gebruik ma ken van de bij terreinen van het sportpark „Schoonenberg", het sportpark „Water loo" of het sportpark „Rooswijk", terwijl aan de Kennemer Hockeyclub Strawber ries in gebruik zullen worden gegeven de drie hockeyvelden met het oefenveld en het kleedhuis van het sportpark „Schoo nenberg". De vergoedingen per wedstrijd bedragen 15 voor de seniorenelftallen, 10 voor de juniorenelftallen en 7,50 voor de adspi- rantenelftallen. Voorts is met de besturen overeengeko men, dat indien in de loop van het sei zoen mocht blijken, dat de opbrengsten uit de „sporttoto" voor de verenigingen zulks rechtvaardigen, tot een verhoging van de vergoeding kan worden overge gaan. Bovendien zullen de handbalverenigin gen Full Speed, de Chr. Korfbalvereniging DKV, de handbalvereniging IEV en de Chr. Korfbalvereniging Rooswijk perma nent gebruik gaan maken van de bijter reinen van het sportpark „Schoonenberg" en het sportpark „Rooswijk". Voor deze verenigingen is het tarief per wedstrijd ƒ10 voor de seniorenelftallen ƒ7,50 voor de juniorenelftallen en ƒ5 voor de adspirantenelftallen. De gemeenteraad moet nog met een en ander akkoord gaan. Het is bijzonder jammer, dat professor dr. J. Groen zijn boeiende inleiding over het streven naar een optimale voeding op de woensdag in het Scheveningse Kurhaus gehouden „Nationale voedingsdag" wegens tijdsgebrek niet volledig heeft kunnen uitspreken. Uit de in druk verschenen tekst van zijn betoog bleek ons, dat professor Groen, die aan de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem doceert, een warm voor stander is van een nimmer verwezenlijkt plan van de bekende Lord Boyd Orr, de president van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Deze heeft namelijk de stichting bepleit van een internationaal fonds voor de aankoop van voedsel tegen vaste prijzen in de voedselproducerende landen om deze produkten te verkopen aan de landen welke nog niet voldoende voedsel voortbrengen. (Van onze Haagse redacteur) Een optimale voeding, aldus prof. Groen, mag niet het privilege zijn van één indivi du of zelfs een groep van bevoorrechte individuen, maar is een recht van de ge hele mensheid. Deze conclusie stond aan het einde van een breed opgezette uiteenzetting over het zoeken naar een optimale voeding, dat wil zeggen de best denkbare voeding voor de ontwikkeling en de functionering van het individu. Juist de ruime aandacht welke professor Groen daarbij heeft besteed aan de funeste invloed van ondervoeding en verkeerde voeding tengevolge van armoe de gaf aan deze „Nationale voedingsdag" een betekenis welke ver uitging boven de onmiddellijke aanleiding: het feit, dat de Fransman Nicolas Appert juist honderd vijftig jaar geleden het conservenblik uit vond, een verjaardag welke de belangheb benden niet ongebruikt wilden laten. Professor Groen heeft onder meer ge wezen op het tragische feit, dat bij de welvarende volken, waar de voedselop brengst en welvaart de vrouw tot een hoge kinderpvoduktie zonder nadeel voor haar gezondheid in staat zou stellen, het kin dertal gering is, terwijl juist in arme lan den de vrouwen de grootste last voor de voortplanting dragen. Overigens is de voeding van de welva rende landen evenmin zonder problemen. Het is thans de overvoeding welke in de westerse landen om studie en bestrijding vraagt; de sterfte op rijpere leeftijd on der overvoede individuën is aanzienlijk hoger dan onder hen met een normaal lichaamsgewicht. Over een ander aspect van de westerse samenleving, de vervanging van veel lichamelijke arbeid door eenvoudige ar beid en het toenemen van het „zittend werk" en de passieve vrije-tijdbesteding, zei de inleider, dat vrijwel nog niets be kend is omtrent de aard van de optimale voeding voor geestelijke arbeidsprestaties. De voordracht van prof. Groen werd la ter op de dag aangevuld en afgerond dooi de voorzitter van de voedingsorganisatie T.N.O., dr. M. van Eekelen, over voeding in de ontwikkelingsgebieden. Deze zei on der meer, dat het aandeel dat de voe dingsdeskundigen hebben bij de ontwikke ling van Nieuw Guinea, een der meest achtergebleven gebieden, veel te gering is. Ware het niet dat enkele artsen ter plaatse het grote belang van goede voe ding bij de bestrijding van ziekten inza gen, ware het niet dat het Centraal in stituut voor voedingsonderzoek T.N.O. en het Instituut voor de tropen deze artsen zoveel mogelijk behulpzaam zijn en ware het niet dat de organisatie voor weten schappelijk onderzoek in Nieuw Guinea WONG daartoe financiële steun verleent, dan zou er op het gebied van de voeding in Nieuw Guinea bitter weinig worden ge daan. De verdiensten van de WONG werden onmiddellijk daarop erkend door de staats secretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, die namens de stichting „Honderdvijftig jaar blikconserven" aan haar de Nicolas Appert-prijs 'n chèque van tienduizend gulden uitreikte. Van de overige inleidingen op deze dag vermelden wij nog het betoog van prof. dr. J. H. P. Jonxis over kindervoeding en dat van mevrouw E. J. Wilzen-Bruins over voeding en gezinsbudget. De Groningse hoogleraar gaf ondubbelzinnig de voorkeur aan industrieel bereide babyvoeding boven Nicolas Appert, de Franse kok die honderdvijftig jaar geleden het con serveren van groente in blik uitvond. de door de moeders zelf klaargemaakte. Hij tilde daarbij niet zwaar aan de prijs- factor, welke door mevrouw Wilzen-Bruins in het geding werd gebracht. Volgens hem weegt het nadeel van de hogere kosten niet op tegen het voordeel van de veel geringere ziektekansen. Met het oog op dit laatste vond hij, dat het juist voor sociaal-zwakkere gezinnen aanbeveling zou verdienen industriële babyvoeding te ge bruiken. Mevrouw Wilzen-Bruins wees in haar causerie op enige opmerkelijke aspecten van de gewijzigde economische omstandig heden in de laatste halve eeuw. Het menu van de arbeider is veelzijdiger geworden, dat van de welgestelden échter juist een voudiger. Mede onder invloed van de con servenindustrie dreigt een confectiesmaak te ontstaan, die een kans op verveling meebrengt. Het „blikje" heeft het pleit gewonnen, het dient niet in de eerste plaats meer als voorraad voor de winter, maar voor direct gebruik omdat het werk be spaart In de huidige conjunctuur is het prijselement van weinig betekenis meer, terwijl de vroegere veronderstelling, dat de voedingswaarde van geconserveerde le vensmiddelen achterstaat bij de door de huisvrouw gekookte groente, als zijnde on juist is achterhaald. In antwoord op tijdens de discussie ge stelde vragen merkte deze spreekster nog op, dat diepvriesgroente de grote con current van de blikconserven weliswaar iets minder vitamine-C bevat dan ingeblikte groente, maar dat er van een kwaliteitsverschil tussen gelijkwaardig ver vaardigde produkten nauwelijks sprake is. Als voordeel van de betere economische omstandigheden noemde mevrouw Wilzen ook dat het publiek daardoor in staat is betere kwaliteiten te kiezen. Er is echter nog veel meer scholing tot consument no dig, er is op dat terrein sprake van een ernstige lacune in ons onderwijs. Maar zij liet er onmiddellijk op volgen, dat men moet oppassen het publiek „voorlichtings moe" te maken door te veel wijsneuzig heid. Het programma van de Voedingsdag behelsde voorts de première van ee docu mentaire „Leven in overvloed" van de cineast Jan Schefers. Dit in zijn genre ook artistiek bijzonder geslaagde werkstuk vormde eigenlijk het enige rechtstreekse propaganda-element voor de blikconserven industrie. Juist door deze zelfbeheersing van de betrokken bedrijven kon van een bijzonder waardevolle demonstratie wor den gesproken, een passend eerbewijs voor de geniale Franse kok die door zijn uitvinding een omwenteling teweegbracht in onze eetgewoonten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7