Generaal De Gaulle waarschuwt de Franse scherpslijpers CITROEN Borgward - Skoda V.S.V. - SITTARDIA Verder houdt hij vast aan zijn Algerijnse politiek Ongegronde geruchten over een vervanging van Kroesjtsjev HET WEER Directe opleiding nieuwe leerkrachten voor ulo COIFFURES DE VRIES RENAULT Gemengde gevoelens in Algerije Volsstemming het laatste middel A. J. Rotteveel's Mao Tse Toeng niet naar topgesprek in Moskou JUDY GARLAND naar Nederland N.V. zeehaven Katwijk opgericht Loonsverbeteringen in grafisch bedrijf lijken er te komen Brandkast opengebrand; 19.500 gestolen VELSERBEEK Scherpe aanval Critiek in Frankrijk van rechts en van links Hij komt vandaag in Moskou terug van vakantie N.V. Garage VERBEEK November begon te nat Wisselend bewolkt Automobielbedrijf KIP VAN HET SPIT Cafetaria SCHAGEN Bang voorgevoel Plan uit onderwijskringen: In de krant van heden: is nu eenmaal beter Het woord is aan GEERT ROGGEVEEN AUTOMOBIELEN ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 3 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Gaulle (Van onze correspondent) PARIJS. De nieuwe rede die generaal Charles de Gaulle om acht uur voor alle radio- en televisiezenders van Frankrijk hield, heeft geen opzienbarend nieuws en geen enkele beslissende stap opgeleverd. Een heropening van de be standsbesprekingen met de Algerijnse nationalisten mag men, als uitvloeisel van deze toespraak, dan ook nauwelijks verwachten en de verschillende aanbiedingen van goede diensten van bevriende, zelfs verbonden, landen uit de Frans-Afri kaanse Gemeenschap werden zelfs met geen enkel woord aangeduid. De toon van de rede, die weer meesterlijk was opgebouwd en, geheel uit het hoofd, ook meesterlijk en met groot acteurstalent werd voorgedragen was er eerder één van ontmoediging. jaren, veel gedaan, maar het was toen al te laat. Het kookpunt was bereikt waar door het deksel van de ketel sprong. Er heeft bloed gestroomd maar wie zal zeg gen of daardoor de redelijkheid en het rechtvaardigheidsbesef, zo vroeg de gene raal zich af, niet juist de overwinning uit eindelijk toch nog zullen kunnen boeken. In de volgende passage leek het even of De Gaulle zijn publiek wilde voorbe reiden op een belangrijk besluit. In 1958, voor hij dus aan de macht kwam vielen er veertig Algerijnen per dag. De laatste weken is dat aantal doden tot acht ge daald. Er is dus helemaal geen reden, zo vond de generaal, de situatie te dramatiseren en binnenkort zou zelfs het tijdstip kunnen komen dat de wapens tot zwijgen worden gebracht. Maar dan zou het fundamentele probleem niettemin nog blijven bestaan. Het staatshoofd schetste opnieuw de twee toekomstmogelijkheden die hij voor het Algerijnse volk heeft geopend. Een onaf hankelijkheid met, zonder en zelfs tegen Frankrijk. Frankrijk zal zich tegen geen enkele beslissing verzetten. Mocht, gelijk zijn hart en zijn verstand hem nog altijd doen verwachten, Algerije aan de zijde van Frankrijk willen blijven, dan zal het zonder voorbehoud en onverwijld op alle steun mogen rekenen die het van geen enkel ander land verwachten kan. De generaal gaf daarna een vrij uitvoe rige rechtvaardiging van de Franse hou ding waardoor de bestandsbesprekingen in Melun de laatste zomer waren mislukt. Aanvaarding van de Algerijnse voorwaar den zou betekend hebben, zei hij, dat ik en De Gaulle prikte met zijn wijsvinger op zijn borst het F.L.N. als uitsluitend woordvoerder van de Algerijnen had er kend en daardoor gelijktijdig het recht van zelfbeschikking tot een overbodige forma liteit had gemaakt. PARIJS (UPI) De rechtse en linkse tegenstanders van De Gaulle hebben hef tige critiek geleverd op de aankondiging van de president dat hij gereed is om ge heel alleen z\jn politiek voor een „Algeryns Algerije" door te voeren. „Onaanvaardbaar" zei de vroegere MRP- premier Bidault. De leider van de socialis tische party Mollet zei niet akkoord te gaan met de uitleg die generaal De Gaulle aan de grondwet gaf. De voormalige mi nister van Defensie Morice zei dat de waarschuwing van de president „de aan kondiging van persoonlijke macht in al zijn onverzoenlijke gestrengheid beteken de." ALGIERS (Reuter) De Gaulle's toe spraak is te Algiers met gemengde gevoe lens ontvangen. Men had verwacht dat hij de vorming van een voorlopig Algerijns uitvoerend orgaan zou bekend maken. Nu dat niet is gebeurd, maakte de toespraak niet die indruk op de Franse bevolking als anders het geval zou zijn geweest, maar wel werd van vele „colons" gehoord dat De Gaulle „weer een nagel in onze doodkist" heeft gedreven door te zeggen dat hij vastbesloten is een Algerijns Al gerije te blijven nastreven. De meeste kolonisten zijn van oordeel dat deze politiek op zekere dag tot gevolg zal hebben dat zij Algerije zullen moeten ver laten, zoals de Fransen in Marokko en Tunesië dat al eerder hebben moeten doen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT' (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Men zag voor zich op het televisie scherm een zeer groot en zeer indrukwek kend man aan wiens bijna magische allure men zich nog steeds niet onttrekken kon doch die hier het echec moest constateren van zijn grootse onderneming zonder zich evenwel enige moeite te geven de wellicht laatste mogelijkheden aam te grijpen. Een man die door zijn karakter en per soonlijkheid gedoemd leek zijn gelijk te gen de hele wereld vol te houden. Zelfs wanneer met dat persoonlijke gelijk zijn eigen levenswerk de restauratie van Frankrijk, zo niet de toekomst van zijn volk, op het spel zou worden gezet. Wij zelf hebben de rede gevolgd voor de televisie in een café op de Place de la Bastille, het centrum van het volkse Parijs. Men kon tijdens de rede, als in een kerk, een speld horen vallen. Zijn greep op het publiek had nog niets inge boet aan kracht of suggestiviteit. Maar of die kracht zich ook nog elders en in het bijzonder bij de Franse legerleiding, de activisten of vooral het Algerijnse Bevrij dingsfront (F.L.N.) doet gelden is de vraag. In zijn rede in grote stijl begon de generaal het Algerijnse probleem opnieuw te plaatsen in het raam van onze tijd en onze huidige wereld die door techniek en wetenschap en door de emancipatie der koloniale volken waaraan Frankrijk de laatste maanden in centraal-Afrika zo een groot aandeel heeft bijgedragen, een ge heel nieuw karakter en aanzien heeft ge kregen. In die geest zoekt Frankrijk, al dus de generaal, ook een oplossing voor het Algerijnse probleem, dat, zo onder streepte De Gaulle ten behoeve vooral van de rechtse extremisten nogmaals nadruk kelijk, al 130 jaar lang aan de orde is gesteld. De Gaulle herhaalde, niet zonder moed, ook nog eens hoe Frankrijk door een gebrek aan fantasie en door egoïsme het Algerijnse volk in staat van ellende en van armoe had gehouden waardoor er een dijk was opgeworpen die de ontwikke ling van Algerije moest tegenhouden. Niet temin had Frankrijk, vooi-al de laatste Een redacteur van het A.N.P. heeft in een gesprek met de woordvoerder van de Russische ambassade te Den Haag geïn formeerd naar de juistheid van de geruch ten rond Malenkov en Kroesjtsjev. De woordvoerder gaf de verzekering, dat hier over niets bekend is. „Ik kwalificeer dit gerucht als een onbeschaamde leugen en een provocatie", aldus de woordvoerder van de Russische ambassade te Den Haag. Advertentie Bloemendaalscweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Ook november lijkt nu al een te natte m.aand te worden. De eerste vier dagen hebben plaatselijk in Noord- en Zuid-Hol land al 50 tot 60 mm. neerslag gebracht. Normaal geeft november hier over de hele maand 80 mm. zodat wij, als dit nog een paar dagen zo doorgaat, al de normale portie voor de hele maand aan regen bin nen hebben. Er stroomt nu echter wat minder zachte lucht van de oceaan bin nen, waarin ook enkele opklaringen voor komen. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Weinig ver andering in temperatuur. Mati ge, af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. In alle westelijke hoofdsteden wordt het bericht als ongegrond beschouwd. MOSKOU (Reuter, UPI) In Moskou was gisteren alles rustig. Westelijke waar nemers verwonderen zich over de geruch ten afkomstig uit Wenen dat Kroesj tsjev vervangen zou zijn door Malenkov. Uit niets is gebleken dat er een ongewone activiteit in het Kremlin heerst. De voor bereiding voor de herdenking van de re volutie op 7 november, die door de leiders van de communistische partijen van de wereld zal worden bijgewoond, vond normaal doorgang. Aan de huizen verschijnen rode vlaggen en tus sen de huizen worden lijnen met bontge kleurde lampen gehangen. De grote ge bouwen in Moskou zijn versierd met mon sterportretten van de veertien partijlei ders, met Kroestjtsjev op de ereplaats. Het Rode Plein was vrijdag voor het publiek gesloten. Arbeiders hielden er oefeningen voor de grote parade. In Russische regeringskringen is het ge rucht „beledigend" genoemd. De geruchten werden gelogenstraft door de mededeling dat hij vakantie houdt in Soehoemi aan de Zwarte Zee en vermoedelijk vandaag naar Moskou zal terugkeren en volgende week de viering van de 43ste verjaardag van de Bolsjewistische revolutie bijwonen. Maandag zal Kroesjtsjev gastheer zijn op een receptie in het Kremlin, waarbij delegaties uit vele delen van de we reld aanwezig zijn. Lioe Sjao-Tsji, het staatshoofd van Peking-China, wordt van daag in Moskou verwacht. BELGRADO (AFP) Joegoslavië is niet uitgenodigd om vertegenwoordigers naar Moskou te zenden ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de oktober-revo- lutie op 7- november, zo heeft een woord voerder van het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken op een perscon ferentie verklaard. Advertentie Dr. D. Bakkcrlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Er volgde nu een scherpe aanval op die totalitaire staten, de Sovjet-Unie en China, die, ten koste van een derde der wereld bevolking, nu de meest imperialistische landen van de geschiedenis der mensheid zijn geworden. De Verenigde Staten die nog altijd met het rassenvraagstuk wor stelen en de UNO, waarvan de naam nu echter niet werd genoemd, werden even min ontzien. Nogmaals werd het beeld op geroepen van een Algerijns Algerije waar in het volk zijn eigen raden voor gemeen ten en provincies en burgemeesters zal kunnen kiezen. Daarna richtte de generaal de blik en zijn bezorgdheid vooral op de actuele toe stand en verhoudingen in Frankrijk zelf. Ik heb een regering benoemd waarvan de toewijding boven iedere verdenking is ver heven. Er is een parlement dat die rege ring controleert en zelfs omver zou kun nen werpen indien het door patriottisme en verantwoordelijkheidsbesef niet gedre ven werd ons te blijven helpen. En er is een staatshoofd dat voor de onafhankelijk heid en de ondeelbaarheid van het land en de natie aansprakelijk is. Mochten de aan hangers van het immobilisme, waarmee de rechtse extremisten werden bedoeld, hun tegenwerking voortzetten dan zou hij, De Gaulle, zich tot het volk wenden en een referendum uitschrijven. De oplossing van het Algerijnse probleem zou dan een door slaggevende vordering kunnen maken. Frankrijk, ik reken op u. Rekent gij op mij. Dat waren zijn laatste woorden. Tijdens een bijeenkomst in Huis ten Bosch in Den Haag is prinses Beatrix vrijdag het Grootkruis met Lint van de Souvereine en Militaire Orde van Malta verleend, waarmede zij is op genomen als ere-dame Grootkruis in deze orde, ingeschreven bij de Neder landse afdeling. V.l.n.r. mr. H. L. F. M. baron van Hövell van Wezeveld en Westerflier, de coadjutor-schat meester van de orde, mr. E. L. M. H. baron Speijart van Woerden, prinses Beatrix, de baljuw-president van de orde, mr. E. H. j. baron van Voorst tot Voorst en dr. S. F. C. A. M. baron van Wijnbergen. Advertentie Zondag a.s. - aanvang 14.30 uur Advertentie V2 kip. patates frites en appelmoes 2.95 Bik en Arnoldkade 43 - 44 telefoon 6564 Geen enkele beslissende stap derhalve. Men heeft echter geleerd in de redevoe ringen van De Gaulle alle zinnen, woor den en zelfs accenten een voor een onder de loep te leggen en te wegen alvorens de bedoelingen en de zin van de spreker tot duidelijke uiting kunnen komen. Zo zal zeker komende dagen nog uitvoerig wor den gediscussieerd over de betekenis die gehecht mag worden aan De Gaulle's ver zekering of dreigement dat bij een refe rendum het Algerijnse probleem een be slissende stap naar zijn oplossing zou doen. Het is echter de vraag of het moment voor deze subtiliteiten nog altijd even rijp is gebleven. Men heeft eerder het bange voor gevoel dat dat ogenblik zojuist verstre ken is, nu de communistische mogendhe den zich opmaken hun gewicht in de weeg schaal te werpen, een gewicht waartegen de onverzettelijkheid, het gelijk en de groot heid van één enkele man het hoogstwaar schijnlijk toch wel zullen moeten afleggen. Daartoe geschikt geachte onderwijzers dienen in de gelegenheid te worden ge steld zich in een cursus van één jaar, on middellijk aansluitende aan de derde leer- kring van de kweekschool, te bekwamen voor het ulo. Door deze noodmaatregel, die vermoedelijk zonder wettelijke voor zieningen reeds in 1961 kan worden ver wezenlijk, kan een daadwerkelijk begin worden gemaakt met het inlopen van het aktebestand van het ulo, het v.g.l.o. en het mo. Het tekort aan bevoegd personeel bij het ulo is zo groot dat niet kan worden gewacht op de resultaten van een nadere studie, noch op de realisering van de Mam moetwet. Dit is de strekking van een nota, die een commissie uit de onderwijzers- en leerarenorganisaties heeft aangeboden aan de minister van O.K. en W. In de com missie werken samen het Katholiek Peda gogisch Centrum, het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum, het Pedagogisch Centrum van de Nederlandse Onderwij zersvereniging. het Katholiek Onderwij- zersverbond. de Protestants-christelijke Onderwijzersvereniging, de Nederlandse Onderwijzersvereniging, de Ver. voor Mulo. de Vereniging voor r.k. Mulo, de Vereni ging van Christelijk Mulo, de Kweek- schoolbond, de Vereniging van Leraren aan Protestants-Christelijke Kweekscholen De bond van r.k. Kweekscholen. Tot nu toe werden alle ulo-leerkrachten uit het gewoon lager onderwijs gerecru- teerd, omdat er geen directe opleiding voor het ulo bestaat. De commissie betwij felt of dit in de toekomst mogelijk zal blij ven in verband met de gestegen vraag naar lagere akten. Wenselijk acht zij het evenmin omdat door een te sterke door stroming de stabiliteit van het lager on derwijs in gevaar komt. Aan een directe ulo-opleiding geeft de commissie de voor keur. De huidige opleiding van reeds in dienst zijnde onderwijzers acht de commissie een te zware belasting naast een volledige dagtaak. Zij geeft de voorkeur aan een cursus van één jaar, aansluitend op de kweekschool. Aan de cursisten dient een renteloos voorschot te worden gegeven, waaruit zij alle studiekosten met inbegrip van boeken, cursusgeld, noodzakelijke reis- en verblijfkosten en de kosten van levensonderhoud kunnen betalen. Aan on derwijzers die aan de cursus deelnemen, dient uitstel van militaire dienst te worden verleend. Het voorstel wordt in de nota een nood maatregel genoemd, omdat voor een de finitief oordeel over de wijze van recrute- ring van ulo)(mavo) personeel een nadere studie nodig is. LONDEN (UPI) De leider van com munistisch China, Mao Tse Toeng, gaat niet naar de communistische topconferen tie die volgende week in Moskou begint om het Chinees-Russisch conflict te be handelen. Maar president Lioe Sjao Tsji is naar Moskou gegaan. Lioe Sjao Tsji werd anderhalf jaar geleden tot voorzitter (president) van China gekozen. Mao Tse Toeng behoudt echter de macht als voor zitter van de communistische partij. In China staat de voorzitter van de partij boven het staatshoofd, maar Lioe Sjao Tsji wordt beschouwd als de eerste theo reticus van de partij, waarvan hij boven dien vice-voorzitter is. Vüg Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving 4, 6 Beurs 21 Kerkdiensten 4 Films 4 Puzzel 13 Erbij.17 tot 21 Scheepsberichten 21 Kunst 13 Sport 23 In de Vishal en op zee6 T aal-laf ia 13 Beeldverhalen 15 Uit het binnenland. .2, 7, 9, 11, 13 Buitenlands nieuws .3, 5, 7, 9, 11 Per Saldo 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie Miljoenen televisiekijkers zullen in december Judy Garland kunnen be wonderen. Deze top-ster van film, T.V. en toneel in Amerika en Enge land draagt de eretitel: "Miss Showbusiness". Wie de komende weken Libelle leest, zal pas 'goed beseffen, wat een tragiek er verscholen lag op haar pad naar de wereldroem, dat deze jonge vrouw tot driemaal toe wist te beklimmen. Maar haar leven was ook vol dra matische mislukkingen in de kunst en in de liefde. Lees haar beklem- mend-eerlijlce levensverhaal.- na tuurlijk in Libelle, want De B r u i x „Een uitstekend vertrooster is hij, die zelf troost nodig heeft". De vereniging van schippers-eigenaren wil Katwijk een eigen haven bezorgen. Drs. J. Floor te Apeldoorn heeft een plan opgesteld dat voorziet in stichting van een zeehaven in Katwijk met bij behorende voorzieningen, zoals een ijs fabriek, een sleephelling en een afslag- gebouw. Men acht een eigen haven noodzakelijk omdat de schepen in de IJmuidense haven Katwijk elk jaar enige miljoenen kosten. Er is al een n.v. Zeehaven Katwijk op gericht, waarvan de heer J. F. Posthuma, oud-president-directeur van de Herstel- bank, tot president-commissaris is be noemd. Het kapitaal van de n.v. is 250.000. Er is voor verwezenlijking van het plan van drs. Floor 25 miljoen gulden nodig. De toezeggingen voor de enkele miljoenen, die men in contant geld zal moeten hebben, zijn al binnen, zo vernemen wij. In het plan wordt rekening gehouden met de belangen van het Staatsvissers- havenbedrijf, Scheveningen en IJmuiden, aldus de initiatiefnemers. Men wijst er op, dat de IJmuidense haven elke zaterdag en maandag overbevolkt is door de grote toe vloed van kotters. „In het grafisch bedrijf kan worden uit gevoerd wat er tussen werkgevers en werknemers is overeengekomen en door het College van Rijksbemiddelaars is toe gezegd". Deze mededeling deed staatsse cretaris B. Roolvink gisteren tijdens een buitengewone algemene vergadering van de Nederlandse Christelijke Grafische Be- drijfsbond in Amsterdam naar aanleiding van het maandag begonnen overleg tussen werkgevers en werknemers in het grafi sche bedrijf. Bij de vorig jaar afgesloten grafische C.A.O.'s maakten beide partijen de af spraak dat zij de beschikbare ruimte slechts voor 1960 zouden berekenen en zich later zouden beraden over de ruimte voor een loonsverbetering in 1961. Het College van Rijksbemiddelaars ging met deze ge dragslijn akkoord, doch na de nieuwe richtlijn van de regering over de zoge naamde openbrekingsclausule en de erva ringen in de metaalindustrie, was ook in het grafisch bedrijf twijfel ontstaan. Staatssecretaris Roolvink maakte gisteren aan deze twijfel een einde toen hij zei dat „als er ergens moeilijkheden moeten ko men er zich iets anders moet afspelen dan in uw bedrijfstak". Of alles wordt goedge keurd waarmee het grafisch bedrijf naar voren komt kon de heer Roolvink nog niet beoordelen. Zoals bekend zal een commis sie van economische medewerkers van de werkgevers en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf op korte termijn de mogelijkheid ener loonsverbetering met ingang van 1 januari nagaan. In Den Haag hebben inbrekers in het kantoorgebouw van een importfirma met in een aangrenzende werkplaats aanwezige snijbranders de brandkast opengebrand en daaruit f 19.500 gestolen. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent: J. J. v. KOOTEN. Haarlem Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie DEALER AUTOMOBIELBEDRIJF Groeneweg 69 - Telefoon 7271 - IJmuiden

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1