en bondig Grensdorp Vaals: studenten centrum zonder universiteit iOSRAM Kouder's nachts vorst Hongaren in Nederland herdachten opstand van 1956 Politie greep drie keer in bij „teenager-show" AGENDA Radio-actieve merk tekens zoekgeraakt Uitspraak voorlopig nog aangehouden Staatssecretaris ontving Ghanese delegatie Angstig avontuur op pier van Hoek van Holland Scholier licht gewond na val uit trein Autobus reed in het water: een gewonde MAANDAG 7 NOVEMBER 1960 Twee voetgangers door etalageruit gedrukt Meisje op straat lastig gevallen Inbrekers namen goud uit Santpoort mee Bejaarde vrouw bij brand omgekomen Prins terug uit Perzië Kerkelijk nieuws PETROLEUM-VERWARMING Haarlem V els en-IJmuiden Beverwijk Santpoort lampen Prot.-Chr. werkgevers bespreken prijspolitiek Begrafenischauffeurs stalen in sterfhuizen Stuurmansleerling van de „Kreon" wordt vermist De zaak-Socrates „De militair met palet en camera" s De in ons land verblijvende Hongaren hebben zondag in Amsterdam de opstand in hun land van 1956 herdacht. In de na middag werden namens de Hongaarse Vereniging Amsterdam, de Hongaarse Fe deratie en de vereniging „Pro Liberate Hungariae" kransen gelgdbij het nationa le monument op de Dam. Een erepeloton van oud-B.S.ers had de wacht betrokken. De in 1956 door Hongaarse vluchtelingen uit Boedapest meegebrachte en aan de Koningin geschonken vrïjheidsvlag had de voorstin voor deze gelegenheid afgestaan. Een vlaggewacht, gevormd door oud- B.S.ers, bracht het dundoek over van het koninklijk paleis naar het terras bij het nationale gedenkteken. Uit volle borst zongen de Hongaren hun nationale volks lied, nadat ook kransen waren gelegd na mens de Poolse oudstrijders, de Oekraïn- se Bond in Nederland, het Veteranenle- gioen-Nederland en de Nationale Federa tieve Raad van het Voormalig Verzet Ne derland. Met het hijsen van de Nederland se driekleur werd de korte plechtigheid op de Dam besloten. Tevoren was in Krasnapolsky een her denkingsbijeenkomst gehouden, waar en kele blongaren het woord hebben gevoerd over de betekenis van de opstand in 1956. Een bestuurslid van de vereniging „Pro Liberate Hungariae", de heer P. Kaut- nik, zei dat Hongarije, gelegen in het hart van Europa met een bundeling van de we gen naar het oosten en het westen, vele malen een harde strijd heeft moeten voe ren tegen overheersing van vreemde mo gendheden, een strijd om de rechten van de mens, een strijd om de vrijheid. In oktober 1956 stroomde er opnieuw bloed door de straten van Boedapest. Slechts één week hebben de Hongaren het zoet van de vrijheid gesmaakt. De strijd werd echter verloren. Tweehonderddui zend Hongaren ontvluchtten hun geboor teland en vonden de zo begeerde vrijheid in het westen. Toch is de strijd niet ver geefs geweest, zei de heer Kautnik, want De in Nederland verblijvende Honga ren hebben in Amsterdam de opstand van 1956 herdacht. Hongaren in natio naal kostuum legden kransen bij het nationale monument op de Dam. de Hongaarse revolutie heeft de ogen in vele landen geopend en de nog onderdruk te volken moed gegeven. Hij bracht dank aan de Koningin, aan het Nederlandse volk en aan het Nederlandse Rode Kruis voor de hulp, die de Hongaren in ons land hebben ondervonden. De heer J. Darazsdy, zei dat de op stand onder meer tot gevolg heeft gehad dat zowel in de Sovjet-Unie als in de sa tellietstaten sindsdien betere economische plannen ten uitvoer worden gelegd, dat de bevolking van de- communistische landen thans over meer consumptieve goederen beschikken, dat n'a Stalin ook Marx en Lenin hebben ingeboet aan invloed op de massa, dat de communistische leiders sedert de opstand terdege rekening moe ten houden met de wensen van het volk en dat de invloed van de opstand ook op internationaal terrein van groot belang is, aangezien de neutrale of zelfstandig ge worden landen zich niet aansluiten bij het communistische blok. Tenslotte werd de film „Hongarije in Vlammen" vertoond. Door een verkeerde manoeuvre is een automobiliste onverwacht met haar auto het trottoir van de Leidsestraat in Am sterdam opgereden en heeft twee voorbij gangers door een winkelruit gedrukt. Het waren een 32-jarige dame uit Teheran en een 31-jarige inwoner van Amstelveen, die met zware verwondingen naar een zieken huis zijn overgebracht. Het is zaterdagavond bijzonder rumoerig geweest in en om de grote schouwburg aan het Zuidplein in Rotterdam. De poli tie moest enkele tientallen jongelieden verwijderen die de aanstokers van de on rust waren. Het middelpunt van alles was een zogenoemde teenager-show met talen tenjacht en na afloop bal van een Hilver- sumse muziekuitgever. De directie van de schouwburg voelde er gezien ervaringen van een vorige keer aanvankelijk niets voor aan deze show onderdak te verlenen. De organisator kwam echter met een programma voor de dag dat er op papier heel aardig uitzag. De schouwburgdirectie streek de hand over het hart. Het begin van de show verliep in de propvolle zaal vrij kalm, maar met de rust was het gedaan toen een bandje op het toneel verscheen, waarvan de le den zich gillend op de planken stortten. Het ritme bracht tal van toeschouwers en toeschouwsters in een wilde extase. Zij klommen op de stoelen, gilden en schreeuw den en zelfs ging men op de vuist. Per soneel van de schouwburg probeerde de raddraaiers te verwijderen, maar moest de politie te hulp roepen. De administra teur van de schouwburg gaf orde de voor stelling te stoppen en het brandscherm te laten zakken, daar nog steeds doldrieste knapen het podium wilden bestormen. Nadat de belhamels waren verwijderd, verhuisde een groot deel van het gezel schap naar de foyer voor het bal. Daar waren aparte kaartjes voor verkocht. Ver scheidene jongelui probeerden zonder be taling naar binnen te komen. Weer moest de politie er aan te pas komen en deze werkte de jongeren die geen toegangsbe wijs hadden de straat op. Er werd met stokken op de ramen van het gebouw ge slagen, waarbij ruiten sneuvelden, zodat er voor de derde keer moest worden in gegrepen. Om één uur werd een einde gemaakt aan het bal, dat oorspronkelijk tot twee uur zou duren. Teleurgesteld gin gen de danslustigen weg. Het duurde nog tot half drie voordat de laatste jongelui uit de omgeving van de schouwburg waren verdwenen. In Amsterdam-zuid is in de nacht van zaterdag op zondag een negentienjarig meisje bij haar woning in de Diezestraat lastig gevallen door een onbekend geble ven man. Hij wilde het meisje zoenen, doch zij verzette zich daartegen. De man had haar gevolgd toen zij van het cen traal station naar huis wandelde. Bij haar woning sprak hij haar aan. Er ont stond een worsteling, waarbij de man haar bij de keel greep. Het meisje wist zich los te rukken en om hulp te roepen, waarna haar belager ijlings de benen nam. Zij heeft een nauwkeurig signale ment van de man aan de politie kunnen geven. In het afgelopen weekeinde hebben in brekers hun slag geslagen in Santpoort. Antieke gouden voorwerpen namen zjj mee, na een enorme ravage te hebben aan gericht in een perceel aan de Burgemeester Enschedélaan. In dc nacht van zaterdag op zondag werd in een woning aan de Burgemeester En schedélaan ingebroken. De indringer of in dringers heeft of hebben een grote rommel gemaakt. Bijna alle laden en kasten wer den geledigd. Er zijn enkele oud-Hollandse siervoorwerpen ontvreemd, zoals een gou den hoofdkapje en enkele gouden antieke dameshorloges. Ook in een aangrenzende woning is men geweest. Ook hier werd een grote ravage aangericht. Vermist wordt een staande klok met een glazen stolp. Zondagavond is ingebroken in een per ceel aan de Wüstelaan in Santpoort. De ge hele benedenverdieping werd doorzocht. Boven kon men niet komen, aangezien en kele deuren waren afgesloten. Voor zover men heeft kunnen nagaan, wordt niets vermist. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De ruim 70-jarige mejuffrouw K. Bos wijk is tijdens een brand in haar woning in Buinen (Dj-.) door de rook gestikt. Twee meisjes zagen tegen middernacht rook uit de ramen van het huis van de bejaarde vrouw komen. Toen zij de deur openden, sloegen de vlammen naar buiten. Dc brandweer wist het vuur snel te bedwin gen. Zij vond de bewoonster op de over loop. De vrouw was toen al overleden. De oorzaak van de brand zoekt men in het niet goed functioneren van een gaskachel. Prins Bernhard is zaterdagavond met de i-egei-ings-Friendship op de vliegbasis Soesterberg geland. De Prins keerde terug van een bezoek aan Perzië, waar hij de gast was van de Sjah. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Garderen G. M. van Dieren te Ede. Chr. Geref. Kerken Bei-oepen te Leerdam M. S. Roos te Al phen aan de Rijn. (Van onze correspondent) BONN Het Zuidlimburgse gr ens- plaatsje Vaals is niet slechts het paradijs voor de Akense huisvrouwen die hier wel haast dagelijks goedkope levensmiddelen inslaan, maar ook voor een 400 studenten van de Akense Technische Hogeschool! Men spreekt in Aken over Vaals zelfs als ,,de studentenstad zonder universiteit". In Westduitse persberichten wordt hoog opgegeven over de soepelheid van de Vaal- ser politie en de eerlijkheid van de Vaal- ser kamerverhuursters. De meer dan 400 Akense studenten die wegens het duj-e le ven en de hoge huren de oude universi teitsstad zijn ontvlucht om in Vaals een onderdak te zoeken, krijgen namelijk een woonvei-gunning van drie maanden tot een jaar van de politie. Zij moeten in Aken voor een kamertje zonder ontbijt per maand ruim 80 mark (dat is ongeveer 72 gulden) betalen, in Vaals daarentegen niet meer dan 40 a 45 gulden. Zij stappen 's morgens op het trammetje bij Vaals en zijn in tien minuten in het centrum vraag uw leverancier Advertentie 's Werelds toonaangevende merk. Voor kille dagen, voor verwarming van nevenvprtrek- ken en aanvullende verwarming bij strenge kou. Modellenserie van stijlvol-MOOERN tot "tijdloos'-KLASSfEK. Concertgebouw: Dinsdag 20 u.: Orgel concert Piet Kee. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: con cert negermezzo Carolyn Stanford. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Neder landse Comedie met ..Dona Diana". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Am Tag als der Regen kam". 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. „Too hot to handle", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Chantage voor moord". 18 j. Minerva Theater: Dinsdag en woensdag 20.15 u.: „De woeste hoogte", 14 j. Woens dag 14.30 u.: „Conny. een meisje van 16". a. I. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Van het terras af gezien", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De terugkeer van de vlieg", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. expositie van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 19 nov. expositie „Oorlog of vrede" van Gerard Esser. Dagelijks 917 u. ma., wo. en vr. tevens 1820 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. expositie van werk van Fiep Westendorp en Poppe Damave. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 4 nov.) MAANDAG 7 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „On the beach". Rex, 20 u.: „Strafbataljon 999". Heidestraat 45, 19-21 u.: Expositie Jaap Kaal. DINSDAG 8 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „On the beach". Heidestraat 45, 19-21 u.: Tentoonstelling Jaap Kaal. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30-12 en 14-16.30. ,Het MAANDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: verhaal van Ruth". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Te jong voor liefde". W.B. Theater, 20 u.: „Song of the Is lands". DINSDAG 8 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Man nen zonder mededogen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zij voch ten als helden". W.B. Theater: Geen voorstelling. DINSDAG 8 NOVEMBER Pniel, 20 u.: Zangfestival Velser Gemeen schap. 'Advertentie Bjj de onlangs gehouden militaire oefe ning „Hordenloop" is door een inten dance-compagnie door een misverstand gebruik gemaakt van lichtgevende merk tekens. Daarvan blijken er drie zoekge raakt te zijn. Deze merktekens zijn bedoeld voor het aangeven van bepaalde bruggen bij duis ternis. Aangezien het lichtgevende mate riaal radio-actieve stoffen bevat, waardoor het niet geheel ongevaarlijk is. heeft de legerleiding enige tijd geleden bepaald, dat deze tekens niet in vredestijd mogen wor den gebruikt. Bovendien zijn aanwijzingen voor een veilige opslag verstrekt. Deze aanwijzingen hebben door tot nu toe on opgehelderde redenen de bedoelde inten dancecompagnie niet bereikt. Bij controle op de inlevering van het bij de oefening gebruikte materiaal is thans gebleken, dat een drietal van deze tekens zijn zoek geraakt. De commandant van het eerste leger korps heeft de Koninklijke Maréchaussée opgedragen met zeer grote spoed een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Het Verbond van Protestantsch-Christe- lijke werkgevers in Nederland zal op 1 december aanstaande in Utrecht een be sloten ledenvergadering houden, waar met. name aandacht zal worden besteed aan de huidige prijspolitiek. Prof. dr. J. E. An- driessen zal dit onderwei-p inleiden, terwijl de heer H. H. Wemmers, president-direc teur van de Staatsmijnen, een uiteenzetting zal geven van enkele actuele loonpolitieke vraagstukken. van Aken. Zij kopen hun levensmiddelen in de vele winkels van Vaals en verdie nen daarop zeker 40 percent vergeleken bij de Duitse prijzen. Ook de 20 siga retten zijn in Vaals bijna de helft goed koper dan in de „heimat" en als de jon gelui een vrolijke avond willen hebben ko pen ze in Vaals jenever voor nog geen 10 gulden die in Aken het dubbele kost. Blank of bruin: één tarief Onder deze studenten in Aken zijn nogal wat Afrikanen en Aziaten die in de oude Karelstad zoals dat wel meer in Duits land gebeurt meestal tweemaal zoveel kamerhuur moeten betalen als blanke stu denten. In Vaals betalen deze donkere jon gens uit Ghana en andere jonge landen in Afrika en Azië de gewone prijs: van maximaal 45 gulden. Het zonderlinge is dat de Akense hogeschool het initiatief der „geëmigreerde" studenten toejuicht. Er zijn hoogleraren die iedere twee we ken met hun „buitenstudenten" in Vaals zelf komen discussiëren. De bisschop van Roermond zou een studentenpater naar Vaals hebben gestuurd en de marechaus sees aan de grens vinden het blijkbaar ook allemaal maar goed: zij laten in Aken studerende studenten die een paspoort heb ben met een driemaandelijks visum (dat al gauw een visum van een jaar wordt) rustig heen en weer reizen. Als de jonge man maar een bewijs van de Akense ho geschool heeft, een aparte politietoestem- ming en een attest van een Nederlandse arts waaruit blijkt dat hij gezond is. Zo floreert Vaals als nieuwste Nederlandse studentenstad: straks gaat het dorpje zich misschien nog kandidaat stellen voor de derde T.H „Het is in-gemeen om zelfs van een do de te stelen, zei de Rotterdamse politie rechter tot twee begi-afenischauffeui-s uit Rotterdam, die tei-echtstonden wegens diefstal. Zij waren werkzaam bij een Rot- terdamse begrafenisonderneming. Met an der personeel waren zij o.m. belast in par- ticuliere woningen rouwkamers in te rich ten. Dat geschiedde ook onlangs in Poor- tugaal. De familie miste na de begrafe nis geld, dat door de (ovej-leden) zoon was opgespaard. Het bleek dat de chauf- feurs het geld hadden gestolen. Bij twee andere families in Rotterdam was onder dezelfde omstandigheden geld ontvreemd. „En dat terwijl u met twee anderen vo rig jaar de voetbaltotoprijs van 120.000 hebt gewonnen," merkte de politierechter op. De chauffeur van wie het plan was uitgegaan, kreeg drie maanden en zijn col lega een maand gevangenisstraf. Aan boord van de „Kreon" van de K.N.S.M. wordt de 19-jarige stuurmans leerling N. Driessen uit Baarn vermist. Men vreest dat hij overboord is geslagen en verdronken. De „Kreon" was op weg van Amsterdam naar Suriname en voer ongeveer 45 mijl ten zuiden van Kaap Lizard. De stuur mansleerling had de wacht van 4 uur. Toen hij zich op dat tijdstip niet meldde heeft men geruime tijd gezocht. Schepen in de omgeving werd verzocht uit te kij ken. Toen dit na vele uren geen resultaat opleverde, kon men slechts concludei'en dat hij moet zijn verdronken. (Van onze Amsterdamse redacteur De faillissementsaanvrage van de n.v. Socrates, waarover de Amstei'damse recht bank onder presidium van mr. C. H. Plug zaterdagmorgen ruim twee uur achter ge sloten deuren heeft bei-aadslaagd, heeft nog niet tot resultaat geleid. De rechtbank heeft de uitspraak voor onbepaalde tijd aangehouden. De zitting, die ondermeer werd bijge woond door de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, de bewindvoerder van de n.v. Socrates, mr. C. D. van Vliet, de hoofd persoon in deze miljoenen-affaire, Nicolaas den Besten, de curator in diens persoonlijk faillissement, de van rechtswege in deze Soerates-zaak aangewezen accountant en de raadsman van de heer Den Besten. Parketwachters bewaakten de gangen van het paleis van Justitie om te beletten dat persfotografen foto's zouden nemen. Tijdens de koffiepauze zei de slecht uit ziende heer Den Besten, de enige van het groepje, die onze vragen niet geheel negeerde: „Alles hangt op één klein rottig- heidje, waarmee ze me willen vermorzelen. Maar het is een kleinigheid. Heus, er is eigenlijk niets aan de hand. Maar let. op: over een paar dagen zal ik mijn mond open doen. Op dit ogenblik zou dat de rechtbank kunnen beïnvloeden, maar straks zal ik mijn naam zuiveren. Dat. verzeker ik u". Om twaalf uur werd de zitting gesloten. Na enig aandringen legde de bewindvoer der-, mr. Van Vliet, de volgende verklaring af: „Ik heb opheffing van de surséance van betaling gevraagd op grond van art. 242 van de failissementswet. De heer Den Besten heeft verlenging van de surséance gevraagd. De rechtbank heeft beide stand punten aangehoord. Tja, ik kan wel zeg gen: Wij hebben gelijk spel gespeeld". De staatsseci-etaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer E. G. Stijkel, en zijn echtgenote hebben zondagavond in Am sterdam de Ghanese delegatie ontvangen, die op het. ogenblik onder leiding van de Ghanese minister van Verkeer, de heer Krobo Edusei, een bezoek aan ons land brengt. Tevoren had het gezelschap zon dagmiddag een rondvaart door de Amster damse havens gemaakt. De delegatie bracht tijdens deze tocht een bezoek aan een grote importeur van Ghanees hout. De ontvangst werd bijgewoond onder andere door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, de staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, en vele vertegenwooidigers van het Amster damse bedrijfsleven, alsmede door dr J. van der Wiel, directeur van de K.L.M. De Ghanese delegatie was voor het bezoek aan Nederland uitgenodigd door de K.L.M., ter gelegenheid van de opening van de nieuwe luchtlijn Amsterdam-Accra. De heer James Mercer, president-direc teur van de Ghanese luchtvaartmaat schappij „Ghana Airways" vei-klaarde tijdens de ontvangst dat zijn maatschap pij een li.in van Accra naar Amsterdam zal openen via Tunis en Zürich, zodra de bestelde Ilyushin-vliegtuigen van Rusland zijn ontvangen. Drie jongens en een meisje hebben zon dag angstige momenten doorgemaakt op de pier van Hoek van Holland. Ze werden namelijk ingesloten door het onstuimig kolkende water. Het avontuur liep ten slotte goed af, want terwijl de reddingboot President Leis al de haven verliet, deden ook twee onbekend gebleven vissers een ooging om het viertal te ontzetten. Zij waadden door het water over de pier, be reikten het nerveuze groepje en toen was het leed snel geleden. De tocht naar de wal was voor redders en geredden overigens toch nog moeizaam. Het viertal was de pier opgegaan tijdens eb. De sterke wind joeg kort daarop het water verrassend snel op tot vloedniveau. Ambassadeurs. De regeringen van Ne- derland en van de Libanese republiek heb ben besloten hun diplomatieke betrekkin gen in het vervolg door ambassadeurs te doen onderhouden. Tot nu toe waren in Den Haag en Beiroet gezantschappen ge vestigd. Dr. A. H. Philipse, gezant in Bei- i-oet, is thans tot ambassadeur benoemd. 13.000 in oud bureau. Een Amers- foortse meubelmaker vond in een oud ci linderbureau dat hij moest slopen een por tefeuille met 13.000.Er zat ook nog een op naam gestelde polis van duizend gul den bij. De meubelmaker had het bureau voor een tientje op een veiling gekocht. De eigenaar was snel gevonden. De eigenaar van de dertienduizend gulden gaf de meu belmaker als beloning 400, Plaats naar keuze. De K.L.M. zal bij wijze van proef aan dc passagiei's op de Amsterdam-Londen-lijn bij de afhandeling de keuze van een zitplaats laten. Op Schip hol zal een cabine-indeling aanwezig zijn, aan de hand waarvan de passagiers een keuze kunnen doen uit de beschikbare zit plaatsen. Hiervan wordt aantekening ge maakt op de instapkaart. Mocht deze proef slagen, dan ligt het in de bedoeling deze service uit te breiden tot andere K.L.M.- diensten. Protest. Het uitbreidingsplan „Zwanen burgpolder", dat onlangs door de gemeente raad van Warmond is aangenomen, wordt door de toeristenbond A.N.W.B. en de Koninklijke verbonden Nederlandse wa tersportverenigingen (K.V.N.W.V.) plano logisch zowel als sociaal volkomen onver antwoord geacht. Beide bonden hebben dan ook in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland er op aangedrongen, het plan niet goed te keuren. De 18-jarige Ludwig Gottlieb Stangel uit Harlingen is zaterdagmiddag uit een met 85 kilometer per uur rijdende trein gezogen. Bij zijn val langs de spoorbaan werd hij slechts licht gewond. Met twee medescholieren van de kweek school in Leeuwarden was hij op weg naar huis. De jongens gingen op een verboden plaats, de doorgang naar de bestuurdei-s- cabine, staan. Ludwig heeft vei-moedelijk tegen de deur geleund en deze van het slot geduwd. Vijf kilometer van Harlingen sloeg de deur open. Ludwig werd eruit ge zogen en vloog langs het treinstel. Zijn vrienden trokken aan de noodrem. Een paar passagiei-s renden de trein uit om naar de jongen te zoeken, die, naar zij dachten, zwaar gewond moest zijn. Maar Ludwig stond al overeind. Als door een wonder was hij niet tégen een van de vele palen langs de spoorbaan geslingerd. De dokter die de jongen op het station onder zocht, kon geen ernstig letsel vinden. Hij had alleen talrijke kleine verwondingen. Op de Middelburgseweg in het water rijke polderland onder Reeuwijk tussen Gouda en Boskoop is zaterdag een autobus in het water gereden. De chauffeur en de twaalf passagiers kwamen er ongedeerd af. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt, toen een reizigster die op een klapstoeltje naast hem zat, in een bocht tegen hem aan viel. De bus reed in de brede sloot en verdween gedeeltelijk onder water. Het water drong de bus binnen en de van hun zitplaatsen gevallen passa giers raakten in paniek. Het achter-zijportier bleef boven water. De chauffeur wrong zich door het mensen kluwen heen en opende deze deur, waarna alle inzittenden op de kant konden sprin gen. De dame die ongewild het ongeluk had veroorzaakt, werd aan het hoofd gewond. Zaterdag, 12 november zal de minister van defensie, ir. S. H. Visser, de tentoon stelling „de militair met palet en came ra" in Pulchri Studio in Den Haag ope nen. Deze tentoonstelling is het resultaat van een selectie uit de inzendingen van de negende foto-, teken- en schilderwed- strijd, geoi-ganiseerd voor militairen van de Koninklijke Landmacht en de Konink lijke Luchtmacht. Een jury van deskundi gen heeft de inzendingen beooi-deeld. Na de officiële opening zal de minister de hoofdprijzen uitreiken. Na de rondgang over de expositie, die 114 schilderijen en tekeningen en 197 foto's omvat, volgt nog een projectie van een vijftigtal dia's. Het K.N.M.I. deelt mede: Met het weg trekken van een depressie van de Noord zee via Scandinavië naar Noord-Rusland en het naderbij komen van een hogedruk- gebied van de oceaan neemt de kans op buien steeds verder af. De drukverande ringen hebben bovendien tot gevolg, dat koudere lucht uit Scandinavië langzaam het land gaat binnenstromen. De komende nacht zal de temperatuur plaatselijk in het binnenland tot enkele graden onder het vriespunt dalen. De nachtelijke afkoe ling zal bovendien hier en daar mist doen ontstaan. Ook overdag zal de tempei-atuur lager worden. WEERRAPPORTEN Dinsdag 8 november Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur. Maan op 21.00 uur, onder 12.02 uur. Maanstanden 11 november: laatste kwartier. 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 november Hoog water 5.50 en 18.03 uur. Laag water 1.32 en 13.43 uur. Dinsdag 8 november Hoog water 6.27 en 18.39 uur. Laag water 2.05 en 14.15 uur. Het. hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 80 C e. 80 g binnen- en buitenland. t)*i "si Neerslag: laatste 24 uur. B o e 0> Den Helder regenbui nw 11 5 Ypenburg half bew. nnw 10 5 Vlissingen licht bew. windst. 10 12 Eelde licht bew. w 10 4 De Bilt licht bew. wnw 10 2 Twente half bew. vei*and. 10 4 Eindhoven licht bew. windst. 10 1 Zd-Limburg regenbui zw 9 3 Helsinki regen zw 7 4 Stockholm geheel bew n 8 1 Oslo onbewolkt wzw 7 0 Kopenhagen half bew. nw 10 1 Aberdeen zwaar bew. wnw 6 4 Londen licht bew. windst. 9 0 Amsterdam regenbui wnw 9 6 Brussel zwaar bew. wnw 11 3 Luxemburg onbewolkt n 8 3 Parijs onbewolkt n 12 0,1 Bordeaux mist nnw 14 0,2 Grenoble half bew. windst. 11 0,1 Nice onweer nnw 16 1 Berlijn licht bew. wzw 11 0 Frankfort licht bew. nw 9 1 München geheel bew. z 11 0,1 Zürich regen windst. 8 1 Genève zwaar bew. windst. 9 0 Locarno half bew. windst. 13 0 Wenen half bew. windst. 12 0 Innsbruck onbewolkt windst. 10 0 Belgrado regen n 13 18 Athene zwaar bew zzw 24 0 Rome onbewolkt windst. 18 0 Ajaccio weerlicht - O 17 5 Madrid half bew. windst. 14 0 Mallorca licht bew. windst. 18 0 Lissabon regen ozo 13 24

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2