C. Sabelis tracteert Den Helder op het ene initiatief na het andere Zeevaartschool steeds weer in het nieuws VELO In de vishal en op zee „De Kennemer Jagers" vieren zilveren jubileum Havenberichten MIJNENVEGER ALS LESLOKAAL Avondvierdaagse tijdens sportweek? Zootvis in Breskens 4 NATUURPERMANENT Dameskapsalon JAN SUYK Noorse zeeman van 700 beroofd ",o r Forumavond van „Kennemerland" „De gouden kooi" A. de Jong: wandelen een geneesmiddel STOFZUIGERS de^ildcx" MAANDAG 7 NOVEMBER 196 0 Toen enkele jaren geleden de gemeentelijke zeevaartschool en visserijschool in Den Helder een nieuwe directeur kregen, was men zeer benieuwd wat deze zou gaan presteren. De heer C. Sabelis was heel jong en het lag in de lijn van de verwachtingen dat hij niet zou aarzelen dingen anders te gaan doen dan zijn voorganger als hij dat nodig vond. Het is inderdaad zo gegaan. De heer Sabelis heeft Den Helder op het ene initiatief na het andere getrakteerd, en men heeft in de marinestad al lang gezien dat men na de bekwame directeur Middendorp, die zijn school op een hoog peil heeft gebracht, een nieuwe directeur heeft, die deze traditie op zijn eigen wijze voortbouwt. In de drie jaren, dat de heer Sabelis in de zeevaartschool van Den Helder de scepter zwaait is er heel wat gebeurd. Maar het meest spectaculaire is toch wel die aankoop van de mijnenveger „Hollands Diep" die dezer dagen zal worden ingeschakeld in het werk op de school. Niet om mee te varen, maar als montageschip voor de opleiding voor scheepswerktuigkundigen. De M 833 „Hollands Diep" zal een ideaal werkterrein zijn, waar de jongens naar hartelust kunnen knutselen en zo hun technische kennis vergroten. De examenklas stuurlieden gaat schra pen. met behulp van schrapers die' men zo lang te leen krijgt van de Rijkswerf. Die werf zorgt ook voor het materiaal: verf en teer. Directeur Sabelis heeft een soort tien jarenplan opgesteld. „Op de duur komt hij wel weer in de vaart" zegt hij. „Voorlo pig levert het schip me extra-ruimte op. De stuurmansleerlingen kunnen er schie mannen, als we de vecgdiesel er uit heb ben gehaald. Die komt met twee voort stuwingsdiesels in de montagewerkplaats te staan. Zo snijdt het mes aan alle kan ten. We zijn ook nog bezig geweest met de zeeverkennerij en nu hopen we dat we tot een samenwerking met de zeeka- detten kunnen komen bij de benutting van het schip". Er is nu nog geen licht in het schip, want de hulpwerktuigen ontbreken. Maar ook daar heeft men een oplossing voor gevonden. De kweekschool voor scheeps werktuigkundigen in Amsterdam stelde een lichtaggregaat beschikbaar, dat de jongens van Den Helder zelf moesten ko men halen. Geen nood, het aggregaat komt er wel, alleen zal men het op een lorry over de Overtoom moeten brengen. Ver der gaat het per dekschuitje. ROEIEN ALS WEDSTRIJDSPORT De heer Sabelis heeft op velerlei gebied nieuwe ideeën ontwikkeld. Zo wil hij het roeien als wedstrijdsport introduceren. Men heeft twee vieren en een tub van het Koninklijk Instituut voor de Marine in bruikleen en daar begint men nu de trai- ning in. Men heeft op de zeevaartschool tien echte roeiers, die onder leiding van de leraar M. O. A. Eggens ook veel aan conditietraining doen. Als eerste zeevaart school in Nederland zal men dus het ko mende seizoen op de wedstrijdbanen ver schijnen. Nieuw internaat Nog een nieuwe aanwinst: voor de opleiding van de scheepswerktuigkun digen A.M. komt er naast de school een werkplaats, die half november ge reed zal zijn. Maar veel belangrijker is toch wel het nieuwe internaat, dat binnenkort zal wor den betrokken. Het oude Lyceum aan de Hoofdgracht zal 120 tot 130 leerlingen gaan herbergen. Er zijn nog wel enkele finan ciële problemen, want van de benodigde 85.000 zijn er pas 67.000 zeker. Men wil het nu zo organiseren, dat de rede ryen ieder een zaal adopteren. De vlag van de rederij komt dan op de deur, en in de eetzaal zal bijvoorbeeld het bestek dat van de rederij zijn, die de eetzaal heeft geadopteerd. Het bestuur voelt er veel voor, maar dan moeten alle maatschappijen meedoen. In het nieuwe internaat komen tal van snufjes. Er is een omroepsysteem in het uitzicht gesteld. Achter het gebouw komt een sportveld van 80 bij 30 meter, waar men echter niet alle sporten kan bedrij ven. Want bij honkballen bijvoorbeeld zou den teveel ballen bij een flinke klap in zee verdwijnen.. Ook honkballen Toch gaat men wel honkballen op deze zeevaartschool. Op de begroting van 1961 staat een bedrag voor een honkbaluitrus ting. Zoals men ziet, in het programma van directeur Sabelis lopen steeds twee dingen door elkaar. Hij wil de leermoge lijkheden vergroten, maar hij wil ook de sport en ontspanning intensiveren. „Dat is Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige winteravonden. Ook voor het allerlaatste sportnieuws 100% SERVICE PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 - 8191 geen toeval" zegt hij daar zelf van. „Als je de jongens in goede lichamelijke condi tie houdt, komt de leerstof ook beter tot zijn recht. Ze hebben in Duitsland proe ven genomen. Twee klassen, waarbij men op de ene klas het aantal lesuren vermin derde ten gunste van de sport. Het resul taat was er beter dan in de andere klas." De heer Sabelis is overigens geen man, die zich doodstaart op individuele uit schieters, en hij vindt het winnen van de „gouden kijker" voor de beste leerling dan ook niet zo heel belangrijk (deze kij ker valt vrijwel steeds in Den Helder). „Het gaat me er meer om, dat de iets minder dan middelmatige leerling het einddiploma haalt, dat is het beste bewijs dat een school goed is." „Als een leerling twee onvoldoendes heeft, waarschuwt de juffrouw, die daar speciaal op let, mij. Er wordt dan extra tijd aan die leerlingen besteed, een heel slechte haal ik bij mij thuis. Elke avond heb ik er zo drie of vier, en mijn zoon vindt dat prachtig. Hij gaat tussen ze in zitten om zijn huiswerk te maken. En ten slotte moet ik zelf toch ook studeren. Poolnavigatie is het vak, waarop ik me momenteel specialiseer". Nieuwe visserijschool Meen niet, dat de heer D. Sabelis nu al tevreden is. Hij gaat nog veel meer veranderen. Zo loopt hij rond met het plan voor een geheel nieuw gebouw voor de visserijschool, die nu in de Rehobothschool is gehuisvest. Maar voorlopig komt hij daar niet aan toe, omdat eerst de inrichting van het in ternaat de aandacht vraagt. „Ja,-biljarts moeten er ©ok in," -zegl hij- •,>en- dan laten ,,we ,§en bjprbrouwerij de biljartzaal adopteren. Neèri, er mag geen bier worden geschonken, wat dacht u nou. Maar laten we wel wezen, later op zee drinken ze het allemaal en dan drinken ze allemaal dat bepaalde merk." Dit klei ne detail tekent de nieuwe directeur. Hij denkt aan alles en laat de financiële as pecten heus niet aan een ander over. Als hij een gesprek voert, waarin hij enthou siast over zijn plannen vertelt, rinkelt on ophoudelijk de telefoon. En meestal gaat het dan over begrotingen. Het gemeentebestuur van Den Helder kent de heer Sabelis onderhand. Hij hangt steeds aan de bel, maar men vindt dat niet erg. Ten slotte heeft men de aankoop van de mijnenveger ook met graagte ge financierd. De gemeente Den Helder is trots op zijn zeevaartschool. En met recht. Straks zal men met trots door het nieuwe internaat wandelen met zijn gymnastieklokaal, zijn bibliotheek, zijn studiezalen, slaapzalen met was- en douchegelegenheid en met zijn unieke uitzicht op het eiland Texel. Maar we zijn er nog steeds niet. De plannen van de heer Sabelis zijn blijk baar eindeloos. Van de kombuis maakt hij een kantine voor de externe leerlingen. Hij gaat een electro-practicum inrichten voor de machinisten. Via de rotaryclub verza melt hij huisadressen, om de leerlingen een „home" voor de weekends te geven. Maar nog even over dat electropracti- cum. Want dat is een belangrijke zaak. Tot nu toe moesten de stuurlieden maar zien hoe ze de moderne elektrische appa ratuur leerden repareren als er iets stuk ging. Het gevolg was dat de meesten er maar weinig van afwisten. „Als men 's nachts in Indonesië door een zeestraat moest varen, die niet ver licht was, hetgeen daar nog vrij nor maal is, kwam men voor moeilijkheden als de radar uitviel. Wat zou het een tijd winst zijn als de stuurman de radar dan kon repareren" meent de directeur. De Holland-Amerika-lijn geeft tegen woordig een applicatiecursus voor zijn stuurlieden, maar in Den Helder gaat men het vak nu in het lesprogramma opnemen. Geen electroscoop, geen vleerpitbol meer, maar praktische electronica. Daar moet men dan maar wat schiemannen voor mis sen. De zeevaartschool van Den Helder wordt nu proefschool voor dit vak, en de resul taten zullen met grgusogen worden be keken door de verschillende rederijen. „Weet u wat ik ook nog eens ga doen?" vraagt de heer Sabelis met een samenzweerdersgrijns op zijn jeugdi ge, energieke gezicht. „De bijl in het podium van het natuurkundelokaal slaan. De enige proeven die me van de natuurkunde op school zijn bege- bleven zijn de mislukte proeven. De natuurkunde moet geen kijkspel zijn. De jongens moeten het zelf leren doen". Moderne flinke jeugd En dat betekent, dat'de heer Sabelis bij de moderne jeugd belandt. Dan staat hij op en zegt hij met warm enthousiasme „deze jeugd is niet slecht. Ze is alleen veel zelfstandiger dan vroeger. Wij durf den op school de leraren niet iets midden in hun gezicht te zeggen. Waar of niet? Nou, deze knullen durven het wel, en dat maar je moet ze de verantwoordelijkheid geven, die ze vragen. Ze hebben hier op school bakmeesters, die verantwoordelijkheid dragen over hun bak en dan ook wat extra-privileges ge nieten. Het gaat prachtig, meneer. Maar dat is het juist, deze knullen zijn best te C. Sabelis hanteren. Het is heel wat anders dan het huichelachtige slag van vroeger". De secretaris komt binnen. „Meneer, kunt u even deze begroting bekijken?". De telefoon rinkelt. „Meneer Sabelis, afdeling onderwijs even een financiële kwestie". Er komt een jongen binnen. Een schoolbel klinkt. Het is altijd druk op die zeevaart school van Den Helder. Maar directeur Sabelis vindt het heerlijk. Hij heeft er elke dag weer zin in. „Wat dacht je, het is fyn werken met die jongens van tegen- woordog". En dan stort liy zich op zyn begrotingen. Advertentie Heeft u ook al zo'n prettige moderne gehad by Wijkerstraatweg 259, Velsen-Noord, Tel. 3585 Zaterdagnacht is op de Westzeedijk in Rotterdam een Noorse zeeman door drie mannen beroofd van 700.De Noor had in een café „vriendschap" gesloten met de mannen en besloot men hen de ontmoe ting verder te vieren in een ander café. Op een stil gedeelte van de Westzeedijk werd hij door het drietal neergeslagen. Door de Beverwijkse rennersclub „Ken nemerland" wordt woensdag 9 november in het clublokaal „Sport" aan de Alkmaar- seweg in Beverwijk een sportforumavond gehouden. Het forum wordt gevormd dooi de doktoren Rolink en Van der Wiel, de KNWU-sportcommissieleden Bleekemolen (oud-wereldkampioen der stayers) en Van der Ruit, de oud-schaatsenrijder Jan Lan- gendijk, de stayers Martin Wierstra en Jan Pronk met de heren Bustraan en Wijman (KNWU-consul voor Noordholland). Voor afgaande aan het forum rijden enkele ren ners van de Beverwijkse club een wed strijdje op home-trainers. De aanvang is bepaald op acht uur. De sterke Beverwijkse professional Coen Niesten, die enkele jaren geleden overging naar de wielerclub „Alcmaria Victrix" in Alkmaar, heeft zich weer als lid bij „Ken nemerland" gemeld. Daarentegen is Henk Castricum uit Beverwijk van „Kennemer land" overgegaan naar „De Kampioen" in Haarlem. A mateurtoneel De onlangs overleden Nederlandse to neelschrijver Hans Nesna, heeft ook met zijn spel „De gouden kooi" een toneelstuk nagelaten, dat voor amateurverenigingen, welke zich niet in de voorste gelederen bevinden, een uiterst dankbaar opvoerings object betekent. De karaktertekening werd immers door de auteur vrij sober ge houden en de intrige, lichtelijk dramatisch en in het genre van het „volkstoneel", wordt door het publiek nog altijd gevolgd met de nodige betuigingen van spanning en medeleven. Het verhaal over Trees, een meisje van eenvoudige afkomst, dat door haar huwelijk met Jaap van Tricht, een gefortuneerd zakenman van rijpere leeftijd de schijn verwekt, ter wille van zijn geld in een „gouden kooi" te worden opgesloten, bevat daartoe ruimschoots de benodigde elementen. De toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" uit IJmuiden, welk ensemble zaterdagavond in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg met dit stuk haar winterseizoen heeft ingeluid, bleek zich in de mogelijkheden niet te hebben vergist. Mevrouw R. Fennema voerde de regie als opvolgster van de heer Van Dokkum. Deze mutatie is zo op het eerste gezicht niet ten koste gegaan van het peil, waar „Kunst en Vriendschap" zich gewoonlijk op bevindt. Het is een redelijke vertoning geworden, waarin het stuk betrekkelijk naar behoren tot zijn recht is gekomen. Wel moet de nieuwe regisseuse worden ge adviseerd, haar aandacht bij de volgende opvoering in het bijzonder te besteden aan een vlotter repliceren, maar over het al gemeen mag zij over haar debuut tevre den zijn, evenals mevrouw Capaan, die als de zo zwaar beproefde Trees de best ge speelde rol van deze avond voor haar rekening nam. In de heer Marcus vond zij een ver dienstelijk tegenspeler, ofschoon deze voor een man op rijpere leeftijd toch te jeug dig van allure was. Bij de kleinere rollen onderscheidde de heer Jongejan zich, als de gelaten oom met de nodige zin voor werkelijkheid. Voorts gaf mevrouw Bonte bal de twistzieke tante de verlangde ko mische uitbundigheid en verdient mejuf- 'frömV'Va'ri 'defLÜg't nog' éen vriéndélijké vermelding voor haar onbevangen Stientje. De dames Riedeman en Van der Lugt', kunnen zich er dan met de heren Grave- maker, Schmids en Bontebal van over tuigd houden, dat de aan het slot door het publiek betoonde bijval, ook aan hun adres was gericht. Jan van Dam „RUSTIG LOPEN IS VOORAL in deze tijd een geneesmiddel", sprak wet houder A. de Jong, die het Velsense gemeentebestuur vertegenwoordigde, zater dagmiddag in de bovenzaal van „Kennemerhof" tijdens een receptie ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van IJmonds wandelsportvereniging „De Kennemer Jagers". De heer De Jong zei dat geen sport hem zo sympathiek is als de wandel sport. Hij wenste de jubilerende vereniging nog veel leden en jaren toe en ver zekerde het bestuur dat liet gemeentebestuur voor wensen van „De Kennemer Jagers" steeds open zal staan. Voorzitter J. Jansen zei hierop dat de wensen van de wandelsportvereniging vooral gaan in de richting van voldoende vergun ningen voor het houden van wandeltochten en propaganda voor de wandelsport onder de schooljeugd. Tevens hoopte hij bij wandeltochten voortaan wat meer gemeenteambtenaren bij de deelnemers te zien. De heer J. Smit, die namens de Velser Sportstichting gelukwensen aanbood, vond als voetbalrot de wandelsport toch veel voordelen hebben: geen schorsingen, geen protesten, maar amateurisme in zijn zui verste vorm. In de sportstichting wordt „De Kennemer Jagers" zeer hoog aan geslagen door de wijze waarop de wan delaars alles zelf regelen. De heer Smit sprak de hoop dat „De Kennemer Ja gers" volgend jaar tijdens de sportweek tergelegenheid van het eerste lustrum van de Velser Sportstichting een avondvier daagse of driedaagse zal organiseren En dat dan op de laatste avond de wan delaars met muziek ontvangen zullen wor den op het Marktplein. Hij vroeg het bestuur van de wandelsportvereniging de plannen hiertoe uit 4e werken en zegde financiële steun toe. De heer Smit besloot met ook namens de Velser Gemeenschap felicitaties aan te bieden. Blijkens het hartelijk applaus dat volg de op de woorden van de heer Smit voel den alle aanwezigen- het was gezellig druk in Kennemerhof- veel voor het avond vierdaagse- plan. De heer Jansen hoopte een en ander via het bestuur van de Noordhollandse Wandelsportbond te kun nen regelen. Verder wilde hij ook wan delaars uit andere plaatsen aan dit eve nement laten deelnemen. De heer Blom bestuurslid van de Noordhollandse Wan delsportbond, beloofde steun voor dit stre ven. Hij noemde „De Kennemer Jagers' een voorpost van de wandelsport in de kop van Noordholland en een vereniging die altijd zeer trouw aan de bond is geweest. Nooit haast De heer R. Bosma, voorzitter van de Hcngclsportvereniging „Velsen" zag tus sen de hengel- en de wandelsport grote overeenkomsten. De beoefenaren van bei de sporten hebben nooit haast en hebben oog voor de natuur, zei hij. Voorts com plimenteerde hij het bestuur met het feit dat dit er in is geslaagd „De Kennemer Jagers" een kwart eeuw in leven te hou- Advertentie Electrolux. Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton. AEG enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSER l> DIN WEG 173 TELEFOON 440? Aanvoer van zaterdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was zaterdag 2905 kisten, waarvan 319 tong en tarbot, 3 heilbot, 300 schol, 5 schar, 725 haring, 610 makreel, 390 schelvis, 225 wij ting, 115 kabeljauw en gul, 20 leng, 20 haai, 7ram, 45 poon, 98 koolvis, 23 diversen. Pryzen van zaterdag Per kilo: heilbot 2.702.00, grote tong 54.80, grootmiddel schol 4.804.40, kleinmiddel tong 4.203.80, kleine tong I 4.504.10. kleine tong II 32.60, tarbot I 3.50—2.70. Per 50 kilo: tarbot II 144132, tarbot III 100—/ 86, tarbot IV 90—75, kleine schol II 25, schar 25, verse haring 36 13, makreel 22.4010.40, grote schelvis 5142, grootmiddel schelvis 44f 38, kleinmiddel schelvis 4138, kleine schelvis I 4637, kleine schel vis II 3226, wijting 2816, grote gul 49—41, middel gul 42—/ 36, klei ne gul 3422, kleine haai 1815, ham 144114, poontjes 149, kleine koolvis zwart 3320, kleine koolvis wit 48—35. Per 125 kilo: grote kabeljauw 190 110, grote koolvis zwart 9280, grote koolvis wit 1130114, grote leng 80 76. Besommingen van zaterdag Een trawler f 18.150, KW 4 12.600, KW 52 3200. KW 175 11.050, KW 162 1700, KW 125 5230, KW 59 2300, KW 37 f 5880, RO 2 2020, HD 87 8600, IJM 54 t 13.500, IJM 16 3620, IJM 45 4120, KW 134 1990, KW 12 1700, KW 90 2920. Aanvoer van maandag In IJmuiden werden maandagmorgen in totaal 5400 kisten vis aangevoerd, waarvan 600 schelvis, 220 wijting, 235 gul en kabel jauw, 145 koolvis, 1870 haring, 1160 ma kreel, 385 schol. 60 tarbot, 210 varia. 280 stuks kabeljauw, 26.500 kilo tong. Voor de eerste beurt losten vijf trawlers en vijf loggers 600 schelvis. 150 wijting, 235 gul en kabeljauw, 145 koolvis. 1810 haring. 1100 makreel, 30 schol. 6 tarbot. 80 diver sen, 230 stuks kabeljauw, 1500 kilo tong. Voor de tweede beurt losten 48 loggers en kotters 70 wijting. 355 schol, 35 tarbot, 130 diversen, 50 stuks kabeljauw en 25.000 kilo tong. IJM 79 Job Gouda (24 okt.): 700 kisten, waarvan 125 schelvis. 75 gul en kabeljauw. 30 koolvis, 290 haring, 150 makreel, 30 varia, 135 stuks kabeljauw. SCH 261 Onderneming 1 (22 okt.): 520 kisten, waarvan 55 wijting. 45 schelvis, 60 koolvis, 180 haring. 175 makreel, 5 varia. KW 7 300 haring. KW 57 600 haring. KW 40 300 haring. RO 53 (28 okt.): 590 kisten, waarvan 30 wijting, 70 schelvis. 60 gul en kabeljauw. vind ik heerlijk. Het zijn moord-knapen, 30 koolvis. 200 naring, 200 makreel. KW 82 Stadt Enckhuysen (26 okt.): 405 kisten, waarvan 25 wijting. 240 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 40 haring, 30 makreel. 20 varia, 70 stuks kabeljauw. Goed (IJmuidens) voorbeeld doet goed volgen! Een tafereeltje, gekiekt op honderd meter afstand van de vissers haven van Breskens. KW 32 Sakina Martine (27 okt.): 1065 kisten, waarvan 25 wijting, 110 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 300 haring. 535 makreel, 20 varia. 15 stuks kabeljauw. Pryzen van maandag Binnenland: grote gul 46—51. middei gul 4145, torren 3032, zwarte koolvis 84f 92, koolvis i 3329, koolvis 2 25—27, lengen 76—88, kleinmiddel schelvis 4350, pennen 4147, braad 28f 36, wijting f 33 37, schol 3 40—50. schol 2 55—65, trekharing 2024, Engelse walharing 31—34. makreel 16—20. bonken 23—28. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 1100 vleetharing en 17.000 kantjes, Voor dinsdag KW 93 Maria Theresia 1450 kisten, waar van 1420 makreel en 30 diversen, boven dien nog 25 stuks kabeljauw. RO 27 William Robert: 300 kisten, waar van 135 schelvis. 40 haring, 60 makreel, 35 wijting. 30 gul en kabeljauw. VL 16 Voorloper: 660 kisten, waarvan 45 schelvis. 360 haring, 50 makreel, 60 wijting. 70 gul en kabeljauw, 65 koolvis, 10 varia, 140 stuks kabeljauw. IJM 209 45 kisten, KW 146 58 kisten, IJM 93 53 kisten. IJM 67 45 kisten. IJM 272 35 kisten, vermoedelijk KW 121 met ongeveer 700 kisten. Ook nog blijven liggen: KW 144 Cornelis Den Duik 500 kisten, waarvan 280 haring. 80 makreel. 55 wijting, 35 schelvis. 5 diver sen, 45 koolvis, 150 stuks kabeljauw. Op zee Er stond zaterdag- nog een harde bries om de noord, waarbij de wind zo nu en dan zelfs kracht 8 bereikte. De trawlers moesten dan ook weer steken. De vangsten waren 40 tot 100 manden schelvis, makreel, haring en kabe:jauw. De Elie Chénévière deed een trek van twintig manden hoops; de Emma een trek van een pakje; de Maria van Hattem een trek van twintig manden hoops; de Allan Water een trek van 25 manden hoops. De loggers en kotters bij de p-boeien vingen 200 tot 350 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per etmaal. Zondag was het al even slecht, zowel wat het weer als wat de vangsten betreft. De trawlers deden maar een paar trekken met als resultaat 40 tot 80 manden koolvis schelvis en makreel. De Maria van Hattem deed een trek van 20 manden hoops; de Franciena een trek van 40 manden haring en makreel; de Toronto een trek van 10 manden hoops. Haringvangsten KW 5-35, 6-40, 25-50, 73-17, 138-40, 16- 100, 20-60, 41-45, 78-17, 15-30, 44-4, 85-25, 110-5, 22-40, 45-85, 127-5, 45-20, 130-50, 6 x 70-25. 67-85, 163-30, 54-70 (nog 40 netten), 170-30 (nog 40 netten), 74-85 (nog halve vleet). Gemiddeld: Scheveningen 14, Kat wijk 35. Bouw vissersschepen Op 1 november waren in Nederland 24 trawlers en 30 kotters in aanbouw. 16 trawlers waren voor het binnenland be stemd, 8 voor het buitenland. Van de kot ters waren er 25 voor het binnenland en 5 voor het buitenland. Opgeleverd zijn in oktober een trawler en twee kotters. Export: grote regels kabeljauw 112- 144, kleine regels 55-/ 70, kisten grote kabeljauw 120-/ 136, kleine kisten f 124- 136, witte koolvis 86-/ 120, grote en grootmiddel schelvis f 45-/ 52, grote ham 134,"kleine ham 110, grote tong 4.80- 4.90, grootmiddel tong 4.40-/ 4.50, kleinmiddel tong en tong 1 3.80-/ 4.00, slips 2.70, tarbot 3.00-/ 3.20. den, voor een wandelsportvereniging is dit heel wat. Namens de Sportbond IJmuiden voerde de heer A. Lindhout het woord. Hij zei dat in de sportbond, ook landelijk gezien, voor de wandelsport een steeds toenemen de belangstelling valt te zien. Hij wees op het prettige contact dat altijd heeft bestaan tussen zijn bond en de „Kenne mer Jagers". Als geschenk bood de heer Lindhout een enveloppe met inhoud aan. De heer Winters sprak namens de wan delsportvereniging „De Laatste Loodjes" in Zaandam hartelijke woorden tot de ju bilerende vereniging. Vooral had hij veel waardering voor de heer H. C. Smit, die al 24 jaar secretaris van „De Kennemer Jagers" is aan wie voornamelijk het voort bestaan van de wandelsportvereniging te danken is geweest. Prijzenkast De heer Van Buren bood met een gees tig speechje het geschenk van de oudle den- een prachtige prijzenkast, door Jan Oudemast vervaardigd- aan. Er waren o.a. bloemstukken van het Velsense Gemeentebestuur, de Velser Ge meenschap. de Velser Sportstichting, de Noordhollandse Wandelsportbond. De vier- ring van het zilveren jubileum van „De Kennemer Jagers" werd 's avonds voort gezet in het Hervormd Jeugdgebouw. Hier amuseerden de aanwezigen zich kostelijk met een programma, dat verzorgd werd door het „Drietraps Cabaret" van Julia van Laer en Jan de Kleijn. Het slechte weer in het midden van de week drukte meteen een stempel op de plat en fijnvis-aanvoeren. De tongen, speciaal de kleinere soorten, vlogen omhoog in prijs, ter wijl ook de schol flink meedeed in de prijs stijgingen Slips onder andere sloten aan het einde van de week ongeveer 2l/> maal zo hoog als aan het begin van de week. Ook de ton gen I en kleinmiddel tongen lieten zich niet onbetuigd, en kwamen zaterdag goed over 4,per kilo. Engeland was bereid hoge prijzen voor de grove schol te betalen, en grote en grootmiddel schol lagen goed in 70 per kist. België vierde 1 november Allerheiligen, wat betekende dat alle zaken daar op dien dag gesloten waren, We zagen dan ook ëèn dalende markt voor de geijkte Belgische vis soorten. Waar nog bijkomt dat de komende vrijdag 11 november daar wederom alle zaken gesloten zullen zijn in verband met Wapen stilstandsdag. De aanvoer van vis, rondvis dan, voor het binnenland viet niet tegen. Er was weer eens een kistje knappe braad te verkopen tegen een niet al te hoge prijs. Wat de „juffrouw" zeker wel zal hebben geapprecieerd, gezien de heel hoge prijzen, die ze de laatste tijd heeft moeten betalen. De aangevoerde haring was maar zo-zo van kwaliteit. De prijzen bleven als gevolg van geringe aanvoer stevig. Met de makreel wilde het niet zo erg wat de prijs betreft. Zijn de bonken ondertussen weer in prijs gestegen, de z.g. middenslag-makreel bleef maar een matig prijsje opbrengen. De grote voorraden in de vrieshuizen spelen natuurlijk een be langrijke rol, terwijl de kwaliteit van de thans aangevoerde makreel langzaam maar zeker achteruit gaat. Er was natuurlijk weer import van Duitse filets, al lagen de prijzen daar nog steeds hoog. Wat natuurlijk weer de Hollandse gul len ten goede komt. Zwarte koolvis werd in ruimere mate aangevoerd dan de handel de laatste tijd gewend was. De prijzen lieten hier dan ook een kleine daling zien. als is een prijs van ongeveer 80 voor een kist zwarte kool vis toch altijd nog zeer behoorlijk te noemen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Maine van Duinkerken; Kare, Londen, bijladen Binnenhaven Hoogovens; Orestes, Londen; Kaupanger, Corpus Christi; Havelland, Antwerpen; Triton, Londen; Automedon, Vlaardingen; Wodan, Par; Rhenania, Wabana, erts lossen Buitenhaven Hoogovens; Kitt.v, Londen, oud papier lossen Wormerveer; Neptun, Le Havre; Port Talbot, Londen, laden Binnenhaven Hoogovens; Congokust, Le Havre: Nieuwe Haven, Swansea; Markelo, Hamburg, bij legger IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Kiaora van Middlesbrough: Leliegracht, Kaskö, hout lossen Zaandam; Odile R, Londen; Bozava, Nemours; Looiersgracht, Abö; Wieka, Brightlington, laden Staaihaven Hoogovens; Tinka, Köping: St. Marc, Le Havre; Rijnstroom, Londen; Thea, Hull; Eli zabeth, Omega; Randfontein, Antwerpen; Brou wersgracht, Helsinki; Netherland Coast, New castle. gedeeltelijk lossen Binnenhaven, daarna naar Amsterdam; Fravizo. Hallstavik; Start, Col chester, laden Binnenhaven Hoogovens; Sibena, Jakobstad, gezaagd hout lossen Zaandam; Jozina, Par; Amstelstroom, Swansea; Themis, Antwer pen; Belgia, Gothenburg; Asian, Hamburg; Ladon, Paramaribo; Oranje Nassau, Plymouth. Maandag kwamen inIJmuiden aan: Boberg van Bergen; Sandenburgh, Stockholm: Zaanstroom, Grangemouth; Aeneas, Kopenhagen; Atlas, Aar- hus. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Hunze- stroom naar Liverpool; Schippersgracht, Antwer pen; Descubridor, Bilbao, geladen Binnenhaven Hoogovens; Twente, Londen; Scheldestroom, Vlis- singen; Delphin 4, Kopenhagen, bijlegger IJmui den; Wexford, Boston, stijfsel en stroop van Koog aan de Zaan: Avony, Randers, ledig Hoogovens; Herman Buisman, Odense; Gratia, Rotterdam, le dig van Harlingen; Jan Kreumerd, Londen, wals- materiaal IJmuiden; Ritornel, Londen; York, Goole; Ellin, Norfolk; Grefswaid, Rostock, wals- materiaal van IJmuiden; Reggeborg, Glouchester, kunstmest van IJmuiden; Marco Polo, Rotterdam; Eemland, Bremen; Stad Maassluis, Rotterdam, ledig Hoogovens; Taras, Hamburg; Heriot, Leith; Edith, Antwerpen; Jans, Londen; Cuxhaven, La Veleria; Hinde, Londen; Nero, Hamburg; Honte- slroom, Huil; Tetuan, Uddevalla; Brita Onstad. Bahrein; Fischbek, Freeeown; Frida Blokzijl, Ro chester, stijfsel van Koog aan de Zaan; Columbus. Londen; Clio, Turku; Anna Elisabeth, Londen, walsmateriaal van Hoogovens. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Albatros naar Kotka, ledig van Zaandam; Vittangi, Malmö; Eemstroom, Londen; Magas, Hamburg; Gaaster- kerk, Hamburg; Bele, Stockholm; Lingestroom, Londen; Anne, Newcastle; Pegasus, West-Hartle- pool, walsmateriaal van Hoogovens; Gersche Rohdden, Gothenburg, zout van IJmuiden; Habs- borg, Constanza; Aegis, Rotterdam; Markelo, Lon den. bijlegger IJmuiden; Glimmaren, La Guaira: Bennekom, Barbados. Maandag vertrokken uit IJmuiden Bukit Bari- san naar Marsdiep, proefvaren vanaf Zaandam; Neckarslein, Bremerhaven. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4