Hamburgse havenplannen groter dan Europoort Parijs verwijt Bonn zich niet aan EEG-beloften te houden De beurs Duitsers willen geen Frans vee Nederlandse critiek op KSG-woningen MAANDAG 7 NOVEMBER 1960 9 Nedersaksen moet verloren achterland vervangen Tussen 53 en 59 Invoer van consumptie goederen verdubbeld Zweeds-Nederlandse Vereniging opgericht Delimij richt nieuwe dochtermij. op Verlichting belasting op reclamedrukwerk bepleit Controverse bij N.K.F. ten einde Behandeling Franse klacht tegen de H.A. Güntzel Schumacher bevelen bod van A'dam Rubber aan EEG en Mali-federatie De goudverkopen der V.S. Cultuurmijen liquideren EVA-conferentie te Londen Jaarbeurs aanvaardt ontslag van directeuren SCHEEPVAARTBERICHTEN Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Holïandsche Beton 5 interim dividend Advocaat-generaal bij het Europees Hof steunt Limburgse mijnen NHM in Argentinië (Van onze correspondent) BONN. Onder hef, motto „Hamburg wordt geen Brugge" (bedoeld i-s de van havenstad van betekenis tot provincieplaats teruggevallen Belgische stad) wordt thans in de grote Elhe-metropool de indiscretie van haar burgemeester Brauer omgedraaid tot een vroegtijdige prettige publikatie. Brauer immers, die nota bene over twee maanden als burgemeester zal aftreden, heeft tegen iedere afspraak dezer dagen het plan tot het maken van een Waddenhaven voor de kust bij Cuxhaven bekendgemaakt. Dit is een plan, waarvan men thans te Ham burg zegt „dat het veel verder gaat dan het Rotterdamse Europoort-project". Om drie redenen ging Brauer met zijn publikatie in feite over de streep: 1. Er zijn reeds geruime tijd wat men noemt delicate onderhandelingen aan de gang tussen de regeringen van de deel staten Nedersaksen en Hamburg. 2. Stilzwijgen werd bewaard om de gro te concurrenten van Hamburg, vooral Bremen en Rotterdam, niet wakker te schudden. 3. Men zweeg ook omdat in het desbetref fende gebied onvermijdelijk een grondspe- culatie op gang zou komen indien de plannen bekend zouden worden. 4. Men zweeg bovendien over het Wad denhavenproject omdat men vreesde dat de grote oliemaatschappijen zouden kun nen gaan afzien van verdere investerin gen in Hamburg, waar grote raffinade rijen zijn gevestigd. IJzeren gordijn 'Aan het Waddenhavenplan ligt overi gens het Rotterdamse Europoort-project absoluut ten grondslag. In beide gevallen beoogt men onder meer havens te creë ren die toegankelijk zijn voor tankschepen van 100.000 en meer ton. Hamburg is op het ogenblik slechts toegankelijk voor schepen tot een tonnage van 45.000 ton. Het gebeurt de laatste tijd herhaaldelijk dat grote tankschepen met olie voor de Hamburgse raffinaderijen voor de kust bij Cuxhaven moeten blijven liggen, waai de lading in kleinere schepen moet wor den gepompt. Er is evenwel voor Hamburg nog een, zeker niet minder belangrijke reden om Rotterdam te volgen en dat is het feit dat de haven van de Elbestad sedert 1945 van zijn achterland het gehele Midden- Europese gebied, inclusief Tsjechoslowa- kije en zelfs Oostenrijk door het IJze ren Gordijn is afgesneden. Daardoor is de groei van de goederenomslag van de haven van Hamburg steeds achter ge bleven bij die van Rotterdam. Men ver gelijke: Hamburg 1938: 26 miljoen ton, 1959: 29,1 miljoen ton, Rotterdam: 1938: 42 miljoen ton, 1959: 70,7 miljoen ton! 20 jaar Door de bouw van een Waddenhaven voor de monding van de Elbe in de Wad denzee tussen de Nedersaksische kust bij Cuxhaven en het Waddeneiland Neuwerk hoopt men nu een haven te creëren die als achterland geheel Nedersaksen, een niet onbelangrijk industriegebied, zal krijgen. Men hoopt voorts tegemoet te komen aan de moderne wens dat niet meer het schip naar de haven, maar de haven naar het schip, te weten de tankers tot 100.000 ton, wordt gébracht. Op het ogenblik is de be- neden-Elbe slechts elf meter diep. Men is druk bezig om de vaargeul tot twaalf me ter uit de diepen, een werk dat door het Van 1953 tot 1959 is blijkens door het C.B.S. verzamelde gegevens de invoer van consumptiegoederen voor gezinshuishou dingen in Nederland verdubbeld. In 1959 beliep de waarde ervan rond 1600 mil joen. Hoewel dit een groot bedrag is, maakt het eveneens in 1959 slechts 7,2 per cent van de totale consumptie door gezin nen en 9,2 percent van de totale invoer uit. Uit deze gegevens blijkt voorts, dat de per centuele stijging van de invoer van grond stoffen en halffabrikaten in 1959 sterk achter blijft bij die van de invoer van consumptiegoederen. De laatste stijgt met 97 punten ten op zichte van 1953, terwijl de waarde-index van de invoer van grondstoffen en half fabrikaten in 1959 61 punten hoger is in 1959 dan in het basisjaar. Deze stijging blijkt niet uit prijsverhogingen te kunnen worden verklaard. Dat niet alleen de con sument, maar ook de industrie een grotere vraag naar buitenlandse produkten uit oefent, blijkt uit het feit, dat, terwijl de volume-index van de industriële produktie is opgelopen tot 139 in 1959, de invoer van grondstoffen en halffabrikaten steeg tot 161, dus 22 punten meer. Ook de produktie werd dus meer invoer-intensief. De grote sprongen in de invoer van con sumptiegoederen namelijk in de jaren 1954 en 1956 vallen samen met perioden waarin grote bedrijvigheid heerste. De waarde van de invoer van sommige goe deren is in 1959 circa vier maal zo hoog als in 1953, terwijl de importwaarde van andere goederen in 1959 zelfs ongeveer vijf of meer malen zo groot is als in 1953 (bijvoorbeeld herenkleding, meubelen, koelkasten, rijwielen met hulpmotor, grammofoons, regenkleding). Volgens het C.B.S. lijkt het aanneemlijk dat een gedeelte van de toegenomen invoer van consumptiegoederen veroorzaakt werd door de gestegen vraag naar goederen welke in Nederland niet (kunnen) worden gemaakt en welke dikwijls een luxe ka rakter dragen. De toegenomen vraag naar deze artikelen wordt in hoofdzaak ver klaard uit de stijging van het beschikbare gemiddelde inkomen per gezin. Met een publicatie in de Nederlandse staatscourant is dezer dagen de oprichting bèkendgemaakt van de Zweeds-Nederland se vereniging van Koophandel en industrie. Deze vereniging kan derhalve thans offi cieel met haar werkzaamheden beginnen: het bevorderen van de handel tussen Zwe den en Nederland. Ere-voorzitter is de ambassadeur van Zweden hier te lande, de heer Sven Dahl- man. Het secretariaat voert de heer R. W. K. Voors te Rotterdam Ruim honderd be drijven zijn reeds tot de vereniging toe getreden. nieuwe Waddenhavenplan niet zal worden aangetast. In het komende voorjaar zal de diepte van twaalf meter algemeen zijn, waardoor schepen tot 60.000 ton Hamburg zullen kunnen bereiken. Dieper zal men niet kunnen baggeren, daar zulks gepaard zou moeten gaan met grote verbouwingen van kademuren en dergelijke. Er is overigens geen sprake van, zo hoort men in Hamburg zeggen, dat het Waddenhavenplan een zaak is van „een paar jaar". Men spreekt van 20 a 25 jaar en men wijst er op dat er voor het droogleggen en gereedmaken tot haven van een ge bied van 2500 hectare in de zee tussen Neuwerk en de kust enorm veel werk zal worden verricht. Op dit moment zou zelfs van een uitgelegd stuk Waddenzee nog geen sprake zijn, men zou nog slechts in „het stadium der eenvoudige schetsen" verkerenMen wil derhalve ook nog niet verraden of de nieuwe Waddenhaven van Hamburg een getijde of een slui- zenhaven (onafhankelijk van eb en bloed) zal worden. De n.v. Deli-maatschappij Internationaal in Amsterdam en mr. J. P.Timmer in Noord- wijk aan Zee hebben opgericht Jennen Automaten n.v. in Amsterdam. Deze nieu we n.v. heeft onder andere ten doel de uit oefening van handel, nijverheid en indus trie, meer speciaal op het gebied van ver koopapparaten. Het maatshappelijk kapi taal is 500.000 groot en verdeeld in 500 aandelen van 1000, waarvan geplaatst en in contanten volgestort 100 aandelen. Deli Internationaal neemt deel voor 99 aan delen; mr. Timmer participeert voor 1 aandeel. Tot directeuren zijn benoemd de heren J. M. Meeuwes in Heemstede en F. Klinkers in Eindhoven. Bij invoer De Kamer van Koophandel te Amster dam heeft de minister van Justitie een brief gezonden, waarin de kamer aandringt op herstel van het vóór 1 januari 1953 vi gerende fiscale regime ten aanzien van de invoer van catalogussen, prijscouranten en ander gratis handelsdrukwerk. Indien dit niet mogelijk is vraagt de kamer de thans bestaande vrijstelling voor zendingen met een bruto gewicht van niet meer dan 1 kg zeer aanmerkelijk te verruimen. Ten tweede verzoekt de kamer aan de minister ten aanzien van de invoer van handelsmonsters over te gaan zowel' tot een verruiming van de fiscale vrijstelling en wel zo, dat de thans gehanteerde waar- degrens van 7,50 per monster wordt ge handhaafd, als tot het bepalen van de waarde van een monsterzending welke vrij van rechten kan worden ingevoerd, tot 45,—. (Van onze correspondent) PARIJS. Er is in de kringen van de Franse regering en van het ministerie van Landbouw in het bijzonder de laatste dagen enige onrust en zelfs verontwaardiging te bespeuren, waarvan de oorzaak in Bonn gezocht moet worden. Die gevoelens zijn met name aan de dag getreden bij en ten gevolge van het plotselinge besluit van de minister van Landbouw, Rochereau, om een bezoek dat hij de afgelopen dagen aan zijn Westduitse collega dr. Schwarz in Bonn had zullen brengen, af te zeggen. De Fransen zijn slecht te spreken over de behandeling die ze van Duitse zijde in het raam van de Euromarkt de laatste jaren zouden hebben ondervonden. De Bondsrepubliek wordt er door Pa rijs van beschuldigd landen van buiten de Europese Economische Gemeenschap bo ven Frankrijk te hebben bevoordeeld. Er worden in dat verband sprekende cijfers geciteerd. In 1954 kocht West Duitsland 22.000 Franse ossen en in 1959, was dat aantal tot 8.500 gedaald. In datzelfde jaar steeg de import uit Denemarken van 168.000 tot 300.000 ossen, terwijl bovendien voor het eerst nog eens een grote hoeveel heid bevroren vlees uit Argentinië in de Bondsrepubliek werd ingevoerd. Deze dis criminatie zou door Bonn aanvankelijk zijn gemotiveerd met het argument of de beschuldiging, dat een groot deel van de Franse veestapel aan mond en klauwzeer leed. Duitse veeartsen zijn toen op uitno diging van Parijs, in een aantal grensstre ken de Franse ossen aan een strenge con trole komen onderwerpen. Op last van de Franse regering werden daarna alle dieren die door de Duitse in specteurs besmet waren bevonden afge slacht. Doch ook na die opruiming en tege moetkoming bleven de Duitsers toch wei geren uit die gezuiverde streken Frans slachtvee aan te kopen. De Franse rege ring trekt nu twee conclusies uit deze hou ding van de Westduitse Bondsrepubliek: 1. Toen Parijs het E.E.G.-verdrag teken de wist men hier dat zeer belangrijke sec toren der Franse industrie de concurrentie met de Duitsers voorlopig niet aan zouden kunnen. In de verwachting dat de Franse export van produkten der landbouw en veeteelt in de toekomst echter aanzienlijk hoger zou zijn, meende Frankrijk die an dere risico's echter wel te kunnen aan vaarden. 2. De Franse landbouwpolitiek werd, zo laat de regering verluiden, goeddeels op deze hypothese afgestemd en zo werden uitgestrekte akkergronden als weilanden ingericht in de zekere verwachting het slachtvee daarna aan de Westduitsers te zullen kunnen verkopen. De nieuwe moei lijkheden met de boeren, die men in Pa rijs zegt te vrezen, had de Franse minis ter van Landbouw nu met zijn Duitse Het zeit er naar uit, dat de controverse over de winstverdeling bij de Ned. Kabel- fabrieken (NKF) een einde zal nemen. Be stuur, aandeelhouders en winstbewijshou ders zijn het namelijk eens geworden over een nieuwe regeling. Eerlang zal eerst aan houders van winstbewijzen en daarna aan aandeelhouders een nieuw voorstel tot wij ziging van de statutaire winstverdeling worden voorgelegd, waarin hetgeen men is overeengekomen zal zijn verwerkt. Naar verluidt zou men in het nieuwe voorstel zijn tegemoetgekomen zowel aan de be zwaren van de winstbewijshouders als aan die van de aandeelhouders. Het Europese Gerechtshof heeft een on derzoek ingesteld naar de in hoger beroep ingediende eis tot schadevergoeding van de Franse ijzer- en staalmaatschappi.i So- ciété Nouvelle des Usines de Pontlieue- Acièries du Temple (Snupat), die nauw verbonden is met de staatsautomaatschap pij Renault, tegen de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., welke laatste in dit geval wordt gesteund door de Koninklijke Neder landsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden en de Italiaanse maatschappij Breda Siderurgica te Milaan. Het arrest van het Gerechtshof zal later worden ge wezen. De Franse maatschappij heeft de Hoge Autoriteit er van beschuldigd, dat zij het verdrag heeft geschonden door de Hoogovens en Breda ontheffing te ver lenen van de bijdrage, die bestemd is ter financiering van het vereffeningsmecha nisme voor schroot in de E.G.K.S., dat thans in liquidatie is. ambtgenoot willen gaan bespreken. Tevo ren had men hem uit Bonn echter al te kennen gegeven dat er geen enkele kans bestond dat men daar zijn invoerpolitiek zou herzien. Parijs neemt deze Duitse wei gering hoog op en schijnt de ossengeschie- denis zelfs als een bewijs te willen be schouwen van de loyale en onvriend schappelijke houding van West-Duitsland die met de geest zo niet de letter van het Euromarkt-vex-di-ag onmogelijk valt te,rij men. Premier Michel Debré die het in dit opzicht roerend eens is' met zijn minister van Landbouw zou zelfs generaal De Gaul le willen verzoeken bij zijn aanstaande ontmoeting met kanselier Konrad Aden auer, op 4 december in Parijs, vooral ook het Frans-Duitse ossenconflict op zijn agenda te plaatsen. In een bericht aatn aandeelhouders we gens het reeds aangekondigde bod door de Rubber Cultuurmaatschappij „Amsterdam" op alle uitstaande aandelen van de n.v. Handel-maatschappij Giintzel en Schu macher a 200 percent, zegt de directie van deze vennootschap dit bod aantrekkelijk te achten en te kunnen aanbevelen. De ongunstige resultaten va*n de op de Neder landse markt gerichte dochtermaatschap pij heeft de directie tot liquidatie daarvan doen besluiten per eind 1960. Onder deze uitermate moeilijke omstan digheden en in de noodzaak verkerend een eindbeslissing over de voortzetting van het bedrijf te nemen, werd de directie in contact gebracht met de Rubber Cultuur maatschappij „Amsterdam". Deze toonde belangstelling voor de produktenorganisa- tie van de vennootschap. In verband met vele buitenlandse vestigingen acht de directie het vrijwel ondoenlijk op zeer korte termijn een tussentijdse balans op te stellen. Na een onafhankelijk deskundig ^onderzoek werd een koers van 200 percent voor de aandelen Güntzel en Schumacher vastgesteld. De uitkomsten over het lopende jaar zullen tegenvallen. Bovendien bergt de geringe spreiding der activiteiten voor een zo betrekkelijk klein bedrijf grote risico's in zich. De aandelen Güntzel en Schuma cher dienen uiterlijk maandag 21 november ter overneming te worden aangeboden. Uiterlijk maandag 28 november zal wor den bekend gemaakt of het aanbod defini tief gestand wox-dt gedaan. De in Nederland met financiële steun van de E.G.K.S. gebouwde ax-beiderswo- ningen vertonen ernstige gebreken. Dit heeft de voorzitter van de sociale commis sie van het Europese Parlement, de Neder lander G. Nederhox-st (P.v.d.A.) zaterdag in Luxemburg vei'klaard. Hij heeft de Hoge Autoriteit voox-gesteld strengere maat staven aan te leggen voor de bouw van ar beiderswoningen met financiële steun van de E.G.K.S. De heer Nedex-horst noemde als voox-- beeld voor de gebrekkige woningbouw het i-ookafvoersysteem bij 54 eengezinswo ningen in Heerlen. Dit nieuwe systeem bx-engt het gevaar voor kolendampvergif tiging met zich mee, aldus de heer Neder- horst. De E.E.G. Executieve Commissie draagt geen kennis van een verzoek van de Fran se regering om „de gang van zaken af te wachten alvorens haar vex-plichtingen ten opzichte van de Mali-federatie na te ko men". De aan het Europese ontwikkelings fonds voorgelegde projecten betx-effende de Mali-federatie hebben nooit enige ver traging ondervonden, noch voor noch na het uiteenvallen van de Mali-federatie, al dus heeft de commissie op een schrifte lijke vraag van de heer Kalbitzer geant- woox-d. „Noch de regering van de Mali-x-epu- bliek (de voox-malige x-epubliek Soe dan), noch de i'egering van ..de re publiek Senegal, hebben sinds zij onaf hankelijk zijn geworden de wens kenbaar gemaakt hun associatie met de Europese Economische Gemeenschap te beëindigen. Derhalve meent de Executieve Commissie van de E.E.G. op het ogenblik geen aan leiding te hebben haar houding ten opzich te van deze twee staten te wijzigen". De goudverkopen van de Verenigde Sta ten zijn thans reeds groter geweest dan de totale verkopen in 1959. De Federal Reser ve Bank heeft medegedeeld, dat deze ver kopen in de loop van de op 2 november af gesloten week gestegen zijn met 139 mil joen dollar tot 1,122 miljard dollar tegen 1,078 miljard dollar in het gehele jaar 1959. In de op 21 oktober geëindigde week bedroegen de goudverkopen 181 miljoen dollar. De goudvoorraad van de Vex-enigde Staten bedraagt thans 18,344 miljard dollar. De West-Java Kina Cultuur Maatschap pen en de Cultuur Maatschappij „Gogo- Niti" gaan liquidei'en. Zij kunnen hun ga ranties voor de 4 percent obligatielening 1937 van de Cultuur Maatschappij „Ardi- redjo'" niet nakomen. Ook de Ardiredjo meent dat aan een liquidatie van de ven nootschap niet kan worden ontkomen. Bij de West-Java Kina is het vexdies opgelopen tot ruim 487.000, bij de Gogo-Niti tot 779.000,— en bij de Ardiredjo tot circa 1,5 miljoen. Om elf uur vanmorgen werd in Londen een op particulier initiatief georganiseer de politieke en economische confex-entie van de Eux-opese Vrijhandelsassociatie ge opend. Hoewel het een conferentie betreft van de landen die zijn aangesloten bij de E.V.A. zullen ook waarnemers uit Europe se landen die niet zijn aangesloten en uit de landen van de Euromarkt aanwezig zijn. De raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft zaterdag ver gaderd. Aan het slot van deze vergadering is een vei-klaring verstrekt, waarin de raad van beheer der Koninklijke Neder landse Jaarbeurs en de heer J. H. D. van der Kwast, die per 1 januari met de alge mene leiding van de beui's zal worden belast, zeggen de omstandigheden te be treuren. die hebben geleid tot het besluit van de directeur, xrxr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Royen per 31 december hun ontslag te nemen. De raad van beheer zegt begrip te hebben voor dit besluit en het te respecteren. De raad van beheer heeft het ontslag van beide directeuren aanvaard. Aangezien deze gang van zaken nimmer in zijn bedoeling heeft gelegen, heeft de raad van beheer de heren Schuiten en Van Royen verzocht in het belang van dit in stituut hun diensten ter beschikking te stellen, aldus de vex-klaring. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luidden: Engels pond 10,5710,67, Ameri kaanse dollar 3,74V2_3,78 y2, Canadese dol lar 3,84—3,89, Franse frank (100) 76,00— 76,50, Belgische frank (100) 7,507,55, Duit sè'mafte (ÏÖ0~j 90,10—90,60, Zweedse kroon (100) 72,60—73,60, Zwitserse frank (100) 87,40—87,90, Italiaanse lire (10.0ÖÖ) 59,75 61,75, Deense kroon (100) 54,3555,35, Noor se kroon (100) 52,35—53,35, Oostenrijkse schilling (100) 14,45—14,55, Portugese es cudo (100) 13,12%13,271/2, Spaanse peseta (100) gx'ote coupux-es 6,17Vi6,32'/». Aagtedijk 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Aalsdi.ik 6 te Rotterdam. Abbedijk 5 230 m. 7..w. Horta n. Liverpool. Abida 5 200 m. z. Puerto Rico n. Baltimore. Acmnea 5 v. Olivia n. Buenos Aires. Aegis 6 v. Amsterdam te Rotterdam. Akkrumdijk 5 170 m. w.z.w. Flores n. Cristobal. Alchiba 5 420 m. z. Kp. Race n. Iskenderun. Alcor 7 te Genua. Algenib 5 45 m. o. Fern. Noronha n. Montevideo. Alkes 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Almdijk pass. 5 Messina n. Port Said. Almkcrk 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Alnati 7 te Rotterdam. Alpherat 6 v. Recife n. Las Palmas. Amsteldiep 5 150 m. n.w. Muscat n. Koilthottam. Amstelhoek 5 700 m. w.z.w. Sabang n. Sinugapore. Amstelkroon 5 45 m. n.o. Saipan n. Sydney. Amstellaan 5 500 m. o.n.o. Mombasa n. L. Marques. Amstelsluis 5 973 m. n.w. Fremantle n. Karachi. Amstelveld 5 330 m. w. Cocos eil.. n. Australië. Andijk 5 v. Antwerpen n. Port Everglades. Ares 5 v. Le Havre n. Antwerpen. Artemis 5 170 m. z.o. Kingston n. Nassau. Asterope 5 311 m. w. Landsend n. Hamptonroads. Atus 5 v. Berre n. Istanbul. Attis 5 te Amsterdam. A verdijk 5 te Aden. Axeldi.ik 5 v. Rotterdam n. Tampico. Baarn 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Balong 4 v. New York n. Tripoli. Batjan 5 50 m. w. Sabang n. Tandjong Mani. Batu 7 v. Hamburg n. Bremen. Bawean pass. 5 Cartagena n. Bilbao. Bengkalis 5 ten anker te Suez n. Port Said. Beninkust 7 te Bremen. Bennekom 6 v. Amsterdam n. West-Indië. Bonita 5 te Puerto Barrios v. Puerto Limon. Breda 5 670 m. n. Flores n. Willemstad. Bussum 6 te Amuaybay. Caltex Amsterdam 5 20 m. o.n.o. Masira n. Suez. Calt. Arnhem 5 200 m. n.w. Manilla n. Yokohama. Caltex Delfzijl 5 7 m. w. Terschelling n. Vasteras. Caltex Delft 5 200 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Caltex Eindhoven 5 v. Suez n. Rastanura. Calt. Leiden 5 180 m. n.o. Kuruia Muria n. Suez. Caltex Rotterdam 5 123 m. n.n.w. Mokka n. Suez. Camerounkust 5 v. Freetown n. Lagos. Carrillo 6 v. Puerto Barrios n. Puerto Cortes. Ceres 6 te Valparaiso. Chiron 6 te Paramaribo verwacht. Cinulia 5 600 m. n.w. Kaapstad n. Curasao. Cities Service Valley Forge 6 v. Rastanura naar Iwakuni. Congokust 6 te Amsterdam. Crania 5 55 m. n.o. Ushant n. Curasao. Dahomeykust 5 125 m. n.w. Lissabon n. Freetown. Dir.teldijk 5 v. Balboa n. Los Angeles. Diogenes 7 v. Callao n. Paita. Dongediik 7 te Vancouver. Dorestad 5 200 m. n.o. Azoren n. Hamburg. Drente 8 te Singapore verwacht. Eemland 5 v. Amsterdam n. Bremen. Eenhoorn 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Elizabeth Broere 5 6 m. z.o. Beachvhd. n. Cagliari. Eos 5 v. Rodosto n. Izmir. Esso Amsterdam 5 90 m. n.o. Kuria Muria n. Suez Esso Nederland 5 te Thameshaven verwacht. Forest Hill 6 te Suez. Forest Lake 5 300 m. z.o. Mombasa n. Aden. Forest Town 5 285 m. z.w. Bombay n. Colombo. Fravizo 6 te Amsterdam. Friesland SSM 5 20 m. n.o. Spurn n. Immingham. Gaasterdijk 5 1000 m. o. Kp. Race n. New York. Gaasterkerk 7 te Hamburg. Gaasterland 5 60 m. n. Abrolhos n. Rio de Jan. Gabonkust 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Geertje Buisman 6 te Rotterdam. Graveland 5 v. Kabedello n. Amsterdam. Grootekerk 7 te Aden verwacht. Hathor 4 v. Beyrouth n. Lattakia. Hector pass. 5 Gibraltar n. Antwerpen. Hecuba 5 te Rotterdam n. Hamburg. Heelsum 5 v. Sapela n. Douala. Helena 5 te Rotterdam. Hestia 5 v. St. Thomas n. St. Croix. Holendrecht 5 400 m. z.o. Norfolk n. Hampt.roads. Hydra 3 v. Puerto Ordaz n. Rotterdam. Isis 5 v. Carupano n. Haiti. Jagersfontein 5 v. East-London n. Durban. Japara 4 te Bremen. Jason 4 te Paramaribo n. Georgetown. Johan van Oldenbarnevelt pass. 5 Greytown naar Melbourne. Kabylia 5 330 m. o.n.o. Aden n. Bandar Mashur Kamperdijk 7 te Antwerpen. Kara 5 115 m. w. Kreta n. La Spezia. Katelysia 5 620 m. o.n.o. K. Canaveral n. N. York. Karimata 5 v. Bulan na Manilla. Karossa 6 te Singapore verwacht. Kasimbar 6 te Kaimana. Karachi 6 te Suez. Kenia 7 te Karachi. Kennemerland 5 v. Puerto Alegre n. Rio Grande. Kertosono 5 te Londen v. Antwerpen. Kieldrecht pass. 7 Guardafui n. Aden. Kinderdijk 5 te Vera Cruz verwacht v. Miami. Koningswaard 5 25 m. z.o. Kp. Palmas n. Thames haven. Koratia 5 v. Puerto Cardon n. Landsend. Korendijk 7 te Norfolk. Kosicia 7 v. Aalborg n. Rotterdam. Krebsia 7 v. Curasao n. Punta Cardon. Kreeft 6 te Rotterdam. Kreon 5 45 m. z. Lizard n. Paramaribo. Kryptos 5 te Freetown verwacht v. Curasao. Kylix 5 te Stanlow, Ladon 6 te Amsterdam. Leersum 5 te Vlissingen verwacht. Lekkcrkerk 5 v. Por-t Said n. Rotterdam. Lelykerk 5 100 m. z. Kreta n. Hamburg. Leopoldskerk 6 te Rotterdam. Leto 5 350 m. z. Kp. Race n. Belfast. Lib. Bell 5 820 m. o.z.o. Bermuda n. Wilhelmshav. Liberiakust 5 280 m. z.z.o. Dakar n. Amsterdam. Lombok 6 te Lorenzo Marques. Loosdrecht 5 105 m. z.z.w. Ouessant n. Port Said. Lutterkerk 6 te Bandar Shapur. Maasllyd 5 v. Vera Cruz n. Port Sulphur. Marathon 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Markab 6 te Liverpool. Maron 6 te Maracaibo. Memnon 5 te Charleston. Mentor 5 v. Piraeus n. Kalyvia. Minos 5 50 m. n.o. Bornholm n. Amsterdam. Mitra 5 19 m. n.n.w. Landsend n. Stanlow. Muiderkerk 5 8 m. z.w. Sokotra n. Tutticorin. Munttoren 5 900 m. o.z.o. Paramaribo n. Curasao. Musilloyd 5 v. Penang n. Singapore. Naess Commander 5 v. Port Said n. Fawley. Naess Tiger 5 67 m. z.z.w. Finisterre n. Banias. Navicella 6 te Stanlow verwacht. Neder-Ebro 5 150 m. w. Penang n. Aden. Neder-Eems 5 v. Bangkok n. Singapore. Neder-Elbe 5 287 m. w. Bmbay n. Bombay. Neder-Waal 5 v. Pulubukom n. Bangkok. Nestor 6 te Antwerpen verwacht. Neverila 5 295 m. z.z.w. Ushant n. Thameshaven. Notos 5 te Malta v. Tunis. Noordwijk 7 dwars Den Helder n. Emden. Nijkerk 6 te Marseille. Oberon 5 te Barbados verwacht v. Bermuda. Ommenkerk 13 te Rotterdam verwacht. Oranje 5 te Bermuda n. Port Everglades. Oranjefontein 5 260 m. z. Freetown n. L. Palmas Oranje Nassau 5 te Amsterdam. Oranjestad 5 v. Southampton n. Madeira. Orestes 5 te Amsterdam. Osiris 7 te Port of Spain. Overijsel 5 te Port Said v. Amsterdam. Papendrecht 5 150 m. n.o. Bahamas n. Novorossisk Parkhaven 6 te Ilheus verw. v. Niteroy. Pendrecht 5 v. Kp. Lopez n. Le Havre. Peperkust 4 v. Takoradi n. Abidjan. Philidora 5 80 m. n.w. Malta n. Port Said. Philippia 5 30 m. z.o. Vincent n. Mena. Prins der Nederlanden 5 v. Trinidad n. La Guaira. Prins Willem George Fred. 5 v. Hamb. n. R'dam. Pr. Willem IV 5 160 m. w.z.w. Valencia n. Qubcc. Prins Willem van Oranje 5 te Le Havre. Proven.singel 5 700 m. z.o. Kp. Palmas n. Dakar. Purmerend 8 te Pernis verwacht v. Lissabon. Pygmalion 5 45 m. w. Kp. Passero n. Antwerpen. Randfontcin 6 te Amsterdam. Rempang 11 te Rotterdam verwacht. Roggeveen 5 310 m. w. Noordkaap n. Auckland Rossum 5 240 m. o. New York n. Canada. Rotte 5 v. Galveston n. New Orleans. Rotterdam 5 850 m. o.n.o. Kp. Race n. New York. Senegalkust 5 v. Accra n. Winneba. Salatiga 5 v. Khorramshahr n. Karachi. Saloum 5 dwars Las Palmas n. Dakar. Samarinda 5 180 m. n.o. Mogadiscio n. Djibouti. Sambas 6 le Phnompenh verwacht. Sarangan 5 130 m. n. Paramaribo n. Kaapstad. Schèldelloyd 7 te Curasao. Senegal 5 v. Rotterdam n. Dakar. Senegalkust 5 v. Accra n. Winneba. Silindoeng 6 te Sandakan verwacht v. Sorong. Sliedrecht 5 350 m. z.w. Flores n. Houston. Sloterdijk 5 v. Rotterdam n. Norfolk. Socrates 6 te Puerto Ordaz. Soestdijk 4 v. New York n. Antwerpen. Solon 5 v. New York n. Curasao. Stad Breda 13 te Rotterdam verwacht. Stad Delft 5 490 m. n.n.o. Kp. Verdische eilanden naar Rio de Janeiro. Stad Dordrecht 5 50 m. n. Aalands eil.. n. Oulu. Stad Gouda pass. Startpoint n. Vlaardingen. Stad Haarlem 5 50 m. w.z.w. Hk. v. Holl. n. Genua. Stad Leiden 5 50 m. n.n.w. Tunis n. Ceula. Stad Maassluis 6 te Rotterdam. Stad Maastricht 5 v. Montreal n. Rotterdam. Stad Rotterdam 5 20 m. n.o. Ushant n. Savona. Stad Schiedam 5 70 m. n.w. Bergen n. Gent. Stad Utrecht 5 105 m. n.n.o. Madeira n. R'dam. Stanvac Malacca 6 t.e Bangkok. Stan vac Talangakar 6 te Buatan v. Saigon. Statue of Lib. 5 900 m. z.o. Bermuda n. Ph.delph. Stentor 5 v. Lissabon n. Algiers. Steven 5 v. Marseille n. Tunis. Straat Cumberland 5 v. Melbourne n. Wellington Straat van Diemen 5 v. Kaapstad n. Pt. Elisabeth. Straat Torres 5 te Cebu v. Singapore. Tahama 5 60 m. w.n.w. Ouessant n. Mena. Tamara 5 350 m. w.z.w. Cocos eilanden n. Mena. Taria 5 280 m. z.w. Bombay n. Abadan. Telamon 5 450 m. z. Azoren n. Lissabon. Texel 5 180 m. n.w. Djeddah n. Bahrein. Themis 6 te A.msterdam. Tjiluwah 5 v. Brisbane n. Yokkaichi. Tiisadane 5 v. Pt. Swettenham n. Lor Marques. Tow a 6 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tweelingen 6 v. Rotterdam n. Narvik. Utrecht 5 300 m. w.z.w. Turk Isl. n. Callao. Vasum 5 v. Thameshaven n. Curagao. Viana pass. 5 Gibraltar n. Mena. Videna 7 te Mena Al Ahmadi. Vivipara 6 te Rotterdam. Vlist 5 340 m. z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Waal 5 te Hamburg verwacht v. Rotterdam. Waingapoe 6 te Bahrein. Weltevreden 5 600 m. z.z.o Kp. Race n Marseille Westerdam 5 v. New York n. Rotterdam. Willem Ruys 5 v. Colombo n. Singapore. Willemstad 5 v. Port of Spain n. Madeira. Woensdrecht 5 v. New York n. Puerto La Cruz. Woltersum 6 v. Antwerpen n. Mobile. Wonosari 6 te Mombasa. IJssel 6 v. Rotterdam n. Tripoli. Zeeland 5 v. Rotterdam n. Port Said. Zuiderkerk 6 te Dar Es Salaam. KLEINE VAART Alcetas 5 15 m. z.o. Kp. Villano n. Antwerpen. Ali S op Wielingen n. Cork. Ank T 4 te Venermeer n. Kristinahamn. Areas 5 25 m. z.z.w. Tarragona n. Valencia. Ardeas 5 30 m. v. Kp. St. Vincent n. Rotterdam Atlas 5 v. Aarhus n. Amsterdam. Bab T 5 10 m. z.w. Elbe-1 v. Delfzijl n. Karskaer. Brouwersgracht 1 v. Helsinki n. Amsterdam. Draco 5 5 m. n. Ouessant n. Amsterdam. Julia Mary 4 te Wight n. Cork. Kaap Falga pass. 4 Kiel n. Karskaer. Leliegracht 5 dwars Juist n. Amsterdam. Looiersgracht pass. 5 ET-14 v. Abö n. A'dam. Manta pass. 5 Terschelling n/ Mostyn. Manto 5 te Rotterdam n. Barcelona. Markab 5 20 m. o. May eiland n. Korsoer. Meidoornsingel 5 25 m. w. Beachyhd. n.Terneuzen. Midas 4 v. Holbeek n. Gdynia. Phidias 5 te Ceuta v. Rotterdam. Plato 4 v. Bordeaux n. La Pallicc. Rijnstroom 5 te Tongduls n. Amsterdam. Scheldestroom pass. 5 Scheveningen n. Vlissingen. Schippersgracht 5 dw Hoek v. Holland n. Antw. Startpoint 5 28 m. w. Listen n. Zwolle. Strabo 5 te Hamburg n. Amsterdam. Thaletas 5 30 m. z. Kp. Sebastian. Tilly 3 v. Kopmanholmen n. Zaandam. Westerdok 5j 55 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. Westzaan 5 dwars Oversay n. Farver. SLEEPVAART Elbe 5 v. Vlissingen n. Azoren. Humber 3 te Tyne. Machinefabriek „Breda" Het bestuur van de n.v. Machinefabriek „Bre da" voorheen Backer en Rueb te Breda deelt mede, dat de gang van zaken in 1960 tot nu toe bevredigend is geweest. Het bestuur verwacht, dat de resultaten niet zullen achterblijven bij die van de afgelopen jaren. Commissarissen en directie van de Hol ïandsche Beton Maatschappij n.v. hebben besloten aan de algemene buitengewone vergadering van aandeelhouders te houden op 28 november een statutenwijziging voor te stellen, waardoor voortaan het primair dividend berekend zal worden over kapi taal plus agioreserve. Door conversie van de aflosbaar gestélde obligaties en een afronding door het plaat sen van aandelen ter beurze is het kapitaal gebracht op 8.500.000 waarbij de agio reserve is gestegen tot ongeveer 2.640.000. Vei'der hebben zij besloten evenals vorige jaren een intei-imdividend over 1960 uit te kei-en van 5 percent. De gang van zaken in 1960 was minder gunstig dan in vorige jaren. Het resultaat van enige werken is beneden de verwach ting gebleven terwijl het resultaat van de v/erken in Nederland door de gestegen kos ten en de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 ongunstig beïnvloed is. Het bedrag van de onuitgevoerde orders is, aldus het bestuur op bevredigende wijze toegenomen. De advocaat-generaal bij het Europese Gerechtshof, de Fransman Lagrange, heeft zich zaterdag uitgesproken voor de veroordeling van de Hoge Autoriteit, ge steund door de Duitse Bondsrepubliek, in de zaak van de belastingvrije premies aan Duitse mijnwerkers die door de gezamenlij ke steenkolenmijnen in Limburg aanhan gig is gemaakt. Het Hof zal later vonnis wijzen. De Nederlandse mijnen bestrijden de weigering van de Hoge Autoriteit de pre- mies die sedert 1956 aan Duitse mijnwer- kers uit overheidsgelden worden uitbe taald, te veroordelen als in strijd met het E.G.K.S.-verdrag. De Hoge Autoriteit daarentegen is van oordeel dat de uitbeta ling van de premie wel verenigbaar is met het verdrag. De advocaat-generaal, die de Limburgse mijnen gelijk gaf, zei dat het hier gaat om een subsidie om stijging van de kolen- prijzen tegen te gaan, door de staat een deel van de produktiekosten te laten beta len. Dit blijkt duidelijk uit de voorwaar den waarop de premie is ingesteld. Verder zei Lagrange van oordeel te zijn dat de sedert 1956 opgetreden veranderin gen in de toestand op de kolenmarkt het karakter van dit subsidie aan de Duitse mijnbouw niet hebben veranderd. Hij zei de stelling van de Hoge Autoriteit niet te onderschrijven, volgens welke deze. de be drijven gegeven verlichting van lasten is ongedaan gemaakt door het intrekken van een ander regerings-subsidie. De Nedexiandsche Handelmaatschappij n.v. heeft tezamen met het bankierskan toor Ernesto Tornquist y Co. Ltda. te Bue nos Aires (Argentinië) opgericht de Banco Tornquist S.A. In de raad van bestuur hebben van de zijde van de Nederlandsche Handelmaatschappij n.v., respectievelijk als plaatsvervangend voox-zitter en als lid zitting genomen de heren H. Ragetli en H. W. A. van den Wall Bake, directeuren der Nederlandsche Handelmaatschappij n.v., zomede de heren J. H. A. Sassen, laatste lijk chef buitenland van genoemde instel ling. die tevens mede belast is met de da gelijkse leiding van de Banco Tornquist S.A. De nieuwe bank, welke gevestigd is te Buenos Aix-es, zal met ingang van 14 no vember haar werkzaamheden beginnen. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U478—481 gl 481 Kon. Olie129.10—129.30 129.40 Philips 1234—1237 J4 1237 Unilever 807809 808 Hoogovens 860862 865 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 408 Ned. Handel Mij. 295 Rotterd. Bank 323 54 Twentsche Bank. 300 A.K.U 475 Albert Heijn 499 Amstel Bier 560 \a Billiton Mij. II 439 599 Bührmann Papier 525 Deli Mij 171.50 Dordtsche Olie 595 54 Fokker 440 654 Hoogenbosch Sch. 283 1 Hoogovens 853 H.V.A 149 523 Ketjen 463 K.L.M f 100.— Ex Kon. Ned. Zout 1088 Kon. Olie 127.70 Mülier Nat. Bezit 429 Nederl. Ford 515 Ned. Gist- en Sp. 408 Ned. Kabelfabr. 625 Philips Gem. Bez. 1220 Philips Pref 317 A'dam Rubber 115 H Sikkens Groep 884 Stokvis R.S 266 54 Thomassen Dr. 700 Unilever 801 Van Berkel's Pat. 345 Van Gelder Pap. 330 Van der Heem 359 54 Ver. Machinefabr. 259 Wessanen 349 V-, Wilton Fijenoord 2001/» Zwanenberg-Ox-g. 890 Interunie ƒ214.— Robeco f 233.50 f 470.— Ver. Bezit v. 1894 f 130.— H.A.L 144K K.N.S.M 18454 N. Scheepv. Unie 149^ Ommeren, Phs. v. 300 Stoomv. Mij. Ned. 171X Anaconda 46 Kennecott Copper 79 H Aluminium Ltd.. 30 Bethlehem Steel. 40 SA U.S. Steel 7454 Republic Steel 54% American Motors 2114 General Motors. 42 Vx Cities Service 47% Shell Oil 76K Gedane noteringen. Verstrekt door de Amsterdamsche Bank)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9