Vandaag kiezen de Amerikanen hun nieuwe president Zie HET WEER Nixoti en Kennedy wachten uitgeput op de uitslag MORRIS before youètiyl Protest tegen straaljagerlawaai Levenslang geëist tegen SS-kampbeul Layer Franse ambtenaren in Algiers nemen ontslag Kinderbijslagpremie is verlaagd Presidentsverkiezing in V.S. op NTS-journaal Loemoemba schaart zich Lange Suède- en Nappa-mantels Zwakke wind Het woord is aan BELLO KWAM TERUG Steeds meer winnaars in voetbaltoto KIP VAN HET SPIT Cafetaria SCHAGEN Marathon In de krant van heden: Winter komt een stapje nader van Vogelzang achter UNO-rapport f 79.- Telethon in de etalages DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 8 8 n n n m n mm IAl A Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. 8 8 |Fjgf j| j| ÉT^li |ILbbbJ| li' ÏL II §j f] ÉT iT Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. -HL J!L JIb na JL h franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct, Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekenin2 ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V ELS E N - IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ad^tenUetLeven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NewHampshiretj 5 Vermont IJVto! Montana J—^Massachusetts ÖjpRhode Island t Connecticut 8 ■New Jersey 16 "Delaware 3 'Maryland 9 S Dakota NebraskaX lov/a 'Nevada 'Colorado (Missourrvientuc^ (Arkan^jêSkS* Jsa8s /ölari j.0 Jsissipbamak. 'Arizona BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met in de kuststreken plaatselijk enkele buien en in het binnenland in de nacht en ochtend hier en daar mist. Ongeveer dezelfde tempe raturen met vannacht op vele plaatsen weer lichte vorst. Over wegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. HANNOVER (UPI) In het proces dat voor de rechtbank te Hannover diént, tegen Albert Layer, is de hoogste straf geëist die de Westduitse wet kent. Layer, een vroe gere SS-officier, wordt berecht wegens misdaden die door hem en onder zijn bevei zijn begaan in het beruchte concentratie kamp Gross-Rosen. Er is tegen Layer drie maal levenslang plus nog acht jaar geëist wegens moord, manslag en medeplichtig heid aan moord. Layer worden veertien gevallen van moord, een geval van man slag en medeplichtigheid aan de dood van nog 261 kampbewoners ten laste gelegd. Layer heeft enkele mishandelingen toege geven. doch verantwoordelijkheid voor de andere misdaden afgewezen. Volgens het openbaar ministerie is echter onweerleg baar bewezen dat Layer tenminste drie kampbewoners heeft vermoord. O. W. Holmes: „Wij zijn omnibussen, waarin onze voorouders rijden". Tc half twaalf maandagavond werd het ineens heel stil in Amerika. Het laatste woord was toen gesproken in de verkie zingscampagne. Een moe uitziende Kenne dy verklaarde toen aan het einde van een rustige en ernstige rede te Boston, dat thans het woord aan de kiezers is om te beslissen of Amerika zich in de komende vier jaar weer in beweging zou zetten. Een half uur tevoren had Nixon te Chi cago zijn laatste woorden gezegd in deze campagne. Ook Nixons rede werd geken merkt door ernst, die traditioneel is voor toespraken, die aan de vooravond van de verkiezingsdag worden gehouden. De Verenigde Staten kennen een direct kiesstelsel voor het presidentschap, di rect per staat, dat wil zeggen, dat elke staat als geheel stemt en dat de kandidaat die een meerderheid heeft verkregen in een bepaalde staat, de beschikking krijgt over het totaal der president-verkiezen de stemmen van die staat. De grote sta ten hebben een aan zienlijke invloed op het uiteindelijke re sultaat van de ver kiezingen daar hel aantal „presidentkiezers" in verhouding staat tot het bevolkings aantal. Er zijn dit keer in het land in totaal 537 presidentkiezers. De kandidaat die de beschikking heef t verkregen over 269 van deze stemmen wordt automatisch president. Alaska Hawaii ALGIERS (Reuter/DPA) André Jaco- met, een hoge bestuursambtenaar, verbon den aan het bureau van de algemene gede legeerde voor Algerije Delouvrier, heeft volgens twee Algierse ochtendbladen zyn functie neergelegd uit protest tegen de Al gerijnse politiek van president De Gaulle. In officiële kringen in Algiers is het be richt tegengesproken noch bevestigd. Jacomet is als secretaris-generaal na Delouvrier de belangrijkste bestuursamb tenaar in Algerije. Volgens Franse persbe richten had hij maandag op een bijeen komst van burgerlijke functionarissen, die door Delouvrier was belegd verklaard dat hij ambtenaar was van de Franse repu bliek en niet benoemd om een Algerijnse republiek te dienen. „Men heeft van ons verlangd dat wij in de zin van een Franse oplossing van het Algerijnse vraagstuk werkten. Nu moeten wij onze politiek ver anderen. Ik za] niet een persoonlijke macht dienen. De Gaulle is niet Frankrijk" en Frankrijk is niet De Gaulle", aldus Jaco met. De directeur van het plan van Constan- tine voor bestuurshervorming in Algerije, Wybert, en de directeur van openbare wer ken, Saigot, verklaarden zich solidair met Jacomet. Hun ontslagaanvragen werden echter later door Delouvrier afgewezen De premie voor de kinderbijslag, die zoals bekend is door de werkgevers wordt betaald, is bij besluit van de staatssecre taris voor Sociale Zaken en Volksgezond heid vastgesteld op 4,9 percent van het loon dat voor premiebetaling in aanmer king komt. Tot nu toe bedroeg dit per centage 5,3. De verlaging gaat op 1 januari 1961 in. Het is er dan toch van gekomen: Bel- lo, locomotief nr. 7742, is terug in Ber gen. De machine wordt als een monu ment op een voetstuk gezet op de plaats waar vroeger het station stond. Over de opheffing van het spoorlijntje van Alkmaar naar Bergen is indertijd heel wat te doen geweest. Voor de tegenstanders van de verdwijning is het een troost, dat Bello nu in hel kunsteyiaarsdorp „een onbezorgde oude dag" krijgt. Het locomotiefje kon, ge trokken door een elektrische „nazaat", op eigen wielen naar Alkmaar komen. Vandaar ging het via een provisorische baan (zie foto's) naar Bergen. Advertentie pag. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Uit het binnenland 2, 4 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Buitenland-s nieuws 3, 7. S Beeldverhalen .9 Feuilleton 9 Horen en Zien .9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Het aantal eerste- en tweede-prijswin naars in de voetbaltoto is sedert gisteren aanmerkelijk gestegen. Vanochtend om 12 uur waren er bij het KNVB-bondsbureau in Den Haag 10 meldingen van 13 punten en ruim 250 van 12 punten binnen. LEOPOLDSTAD (UPI) Patrice Loe- moemba heeft zich aan de vooravond van het UNO-debat, dat vandaag begint, uit gesproken ten gunste van het rapport over Kongo, uitgebracht door Dag Hammars- kjoeld. De omstreden Kongolese leider gaf een geschreven verklaring uit, waarin hij zei „zich volkomen te kunnen verenigen met de uitspraken van de UNO-secreta- ris-generaal, omdat zij overeenkomstig de waarheid zijn en een goed beeld geven van de werkelijke toestand waarin wij de ze weken hebben moeten leven." Hij bracht voorts in herinnering, dat het Kongolese parlement hem op 13 septem ber het vertrouwen had geschonken, en dat daarom „de Volkenorganisatie zich moet aanpassen en neerleggen bij de be slissingen van de Kongolese volksverte genwoordiging." Nadat geruchten in Leo- poldstad de ronde hadden gedaan, dat ook Loemoemba per vliegtuig naar New York zou willen vertrekken, heeft kolonel Mo- boetoe gisteren de wacht rondom de re sidentie van ae opgesloten premier laten versterken. Uit de Katangese hoofdstad kwam felle critiek op het rapport van Hammars- kjoeld. President Moisje Tsjombe gaf een communiqué uit waarin hij de beoordeling van de Katangese positie door de Vol kenorganisatie als „onaanvaardbaar", „kwaadaardig" en „negatief" bestempel de. Leiders van de Baloeba-oppositie in Ka- tanga hebben gisteren in een brief aan de Katangese regering aangekondigd, dat zij een nieuwe provincie hebben gesticht, wel ke bijna tweederde van Katanga zou om vatten. De brief was verzonden uit de hoofdstad van de Oost-Provincie, Stanley- stad. De nieuwe provincie zou de naam Loealaba dragen. Advertentie V2 kip. patates frites en appelmoes 2.95 Bik en Arnoldkade 43 - 44 - telefoon 8564 De Nederlandse Televisie Stichting zal morgen, woensdag, om 13.00 uur in een extra N.T.S.-journaal van on geveer een kwartier aandacht besteden aan de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezing. Door gebruik te maken van de trans atlantische kabelverbinding tussen de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië middels de B.B.C., alsmede van de beeldverbinding London-Bussum kan thans redelijkerwijs worden aangenomen dat reeds tussen de middag althans een deel van het Ameri kaanse nieuws van enkele uren daarvoor op het Nederlandse televisiescherm in beeld kan worden gebracht. Gedeelten uit deze extra uitzending zul len worden herhaald in het avondjournaal van die dag te 20.00 uur. ven leuze „Draai Dick Nixon". De kijkei-s werdén uitgenodigd om op kosten van de opgeroepene op te bellen. De telefoon nummers die de kijkers konden opbellen, verschenen op het scherm. Voor dat Nixon in dit program, dat door de Amerikanen met „telethon" werd aan geduid, verscheen, verklaarde elders in het land de perschef van Nixons tegenstan der Kennedy, dat de uitzending van 5V2 uur meer dan 600.000 dollar had ge kost. Waar kwam dat geld vandaan en wat had Nixon als tegenprestatie beloofd, wilde de tegenpartij wel eens weten. Het was de eerste „telethon" in de ge schiedenis van de Amerikaanse verkiezin gen. Kennedy kocht een half uur zendtijd om Nixon van repliek te dienen. Voor dat Nixon vragen begon te ant woorden, legde hij het doel van zijn pro gram en van zijn drukke schema van die dag uit. Om een vlotte indruk te maken, zat Nixon op de rand van een tafel. Na die inleiding, begon Nixon vragen te beantwoorden, met filmacteur Robert Young als ceremoniemeester. Op de vraag van een echtpaar uit India na waarom Kennedy geen telethon hield, werd geantwoord dat de Democraten had den gezegd dat zij zich dat niet konden veroorloven. „De eerste maal dat ik ooit heb gehoord dat Kennedy het geld niet heeft om te krijgen wat hij wenst", aldus Nixon. Nixon heeft tijdens zijn verkiezingscam pagne meer dan 100.000 km afgelegd, waar bij hij alle vijftig staten heeft bezocht: 18.000 km legde hij af in een straalvlieg tuig, 50.000 km in een schroefvliegtuig, 3.000 km per trein, 4.000 km per auto en de rest per hefschroefvliegtuig, vrachtauto, hooiwagen, tractor en te voet. Hij heeft 188 steden bezocht en 180 grote redevoerin gen uitgesproken. In de laatste fase van zijn campagne heeft hij niet meer dan drie of vier uur per nacht geslapen. Hij heeft al aangekondigd, na de verkiezingen lang durig rust te zullen nemen. Kennedy heeft, hoewel hij slechts 44 sta ten heeft bezocht, meer kilometers afge legd dan Nixon. Eisenhower legde bij zijn verkiezings campagne in 1952 80.000 km af, zijn tegen stander, Stevenson, kwam niet verder dan 55.000 kilometer. Truman liet 't in 1948 bij 33.000 km. Een record dat geen enkele kandidaat tot dusverre heeft kunnen verbeteren, is dat van de Democraat Bryan, die in 1896 op één dag 36 redevoeringen hield. (Van onze weerkundige medewerker) Wij zijn nu zover met de herfst gevor derd dat wanneer de nachten helder blij ven bij weinig wind het kwik tot onder het vriespunt gaat dalen. Dit was de af gelopen nacht vooral in het binnenland reeds het geval, waar dicht bij de grond al enkele graden vorst werd gemeten. In het kustgebied kan het ook al tot nacht vorst komen maar de Noordzee heeft toch nog een belangrijke invloed. Duidelijk is dit steeds te merken aan de minimum temperaturen die de vlak aan zee gele gen stations als Den HelderIJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen noteren. Iets verder landinwaarts (Schiphol, Ypenburg en Zestienhovenis er bij zulke omstandigheden al een minimum dat een paar graden lager ligt. Het water van de Noordzee heeft nog een temperatuur van 12 C. zodat zelfs bij een zwakke luchtbe weging tussen noord en west al iets min der koude lucht wordt aangevoerd. Wij krijgen een paar koude dagen, maar bij IJsland doen nieuwe depressies al weer moeite een doorbraak in de rich ting van West-Exiropa te forceren. Wan neer zij daarin slagen, zal de aanvoer van koude lucht na het midden van de week weer worden afgesneden en krijgt het weer opnieuw een onbestendig karakter met regen. (Van onze correspondent) hoe speciaal de spe ciale aanbieding is in de „Alaska" COATS. Jeugdig, sportief. Zui ver wollen, langharig mohair. Wit, en andere moderne tinten. Ver scheidene modellen verrassend geprijsd. Lang f 98.-, driekwart Grote Houtstraat t.o. Anegang WASHINGTON. Vandaag zijn ongeveer zeventig miljoen Amerikanen naar de stembus gegaan om de opvolger te kiezen van président Eisenhower. Zij hebben de keus tussen de Democraat Kennedy en de Republikein Nixon, die een verbeten verkiezingscampagne hebben gevoerd. De eerste uitslag kwam per traditie uit de staat New Hampshire, waar het resultaat van enkele gehuchten binnen èen minuut bekend was, omdat er maar enkele tientallen stèmmen geteld behoefden te worden. De stemming was daar per traditie overweldigend gunstig voor de Republikeinen. De einduitslag wordt niet voor morgenochtend verwacht. De Voice of America begint een uur na middernacht met het uitzenden van de uitslagen. De drie grote Amerikaanse televisiemaatschappijen zullen beginnen prognoses te geven zodra één percent der uitslagen bekend is. Zij maken daarbij gebruik van een elektronisch brein, dat de afgelopen maanden volgestopt is met onnoemelijk veel gegevens en getallen van vorige verkiezingen. Met behulp van een klein gedeelte der nieuwe resultatèn, kan dan èen vrij nauwkeurige voorspelling worden gedaan. In het Republikeinse televisieprogram ma zagen de Amerikanen tevens Eisen hower, die uit Washington de natie aan spoorde op Nixon te stemmen. Bovendien zag het publiek het hele gezin Nixon, dat met de vice-president te Chicago bij een was. De Democraten lasten in hun programma enige hartelijke woorden in van mevrouw Kennedy, die niet met haar man kon meereizen omdat zij over drie weken een baby verwacht. Gallup heeft maandag het laatste resul taat van zijn opinieonderzoek bekendge maakt. Volgens Amerkai's meest bekende opiniepeiler zou 49 percent voor Kennedy zijn en 48 percent voor Nixon. De Repu blikein zou in de laatste dagen zijn achter stand verkleind hebben, maar het effect van Eisenhowers steun de laatste dagen kan in Gallups resultaat nog niet ten volle verwerkt zijn. Vandaar dat in het Republi keinse kamp de hoop gestegen is, terwijl de Democraten thans zeker niet in over moed zullen menen, dat de zaak voor hen reeds is gewonnen. In de jaren 1954, 1956 en 1958 heeft Eisenhowers regering de maandelijkse werkloosheidscijfers zo tijdig gepubliceerd, dat de gedaalde werkloosheid een gunstig effect kon hebben op de verkiezingen. Dit jaar is echter dit maandelijks rapport niet voor de verkiezingen verschenen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de werkloosheid deze maand is gestegen van 5,7 tot 6,4 percent. Publikatie van dit re sultaat zou de republikeinen stellig geen goed gedaan hebben. Tot het laatst toe zijn de kandidaten blijven doorvechten. Nixon sprak maandag middag vier uur lang in een nationaal tele visie programma. Iedereen, die het wil de, kon hem op zijn kosten in Detroit op bellen en een vraag stellen. Uitvoerig antwoordde de vice-president op iedere vraag. Het programma werd vrij lang dradig, doch het was kennelijk de bedoe ling de huisvrouwen, die deze middaguren voornamelijk het publiek uitmaakten, te overtuigen van de vredesgezindheid van Nixon en Lodge. Nixon legde er veel na druk op, dat hij van Eisenhower geleerd heeft geen overhaaste besluiten te nemen. Hij probeerde de indruk te wekken, dat Kennendy door zijn onbesuisdheid het land in gevaar zou kunnen brengen. DETROIT (UPI) Nixons televisiepro gram, dat volgens schattingen der Repu blikeinen 41.000 dollar per uur zou kosten, begon met opnamen van ruim honderd Detroitse dames die bij telefoontoestellen onder een met manshoge letters geschre- twee leidende figuren uit het „dorpsver- zet", hebben de bezwaren van de dorpe lingen toegelicht. „Het heeft in onze dor pen kwaad bloed gezet", zo zeiden zij, „dat de piloten van deze basis niet in Jel- sum of Marssum wonen, maar in Harde- garijp, in Heerenveen of in Harlingen. We protesteren niet tegen bewapening, maar waarom heeft de overheid niet eerst een onderzoek ingesteld? Op de grond die tot militair terrein is verklaard is de ver lengde startbaan reeds aangelegd op enke le honderden meters afstand van het dorp Jelsum,,! Een schoolhoofd uit Marssum zette uit een hoeveel hinder het onderwijs onder vindt. De kinderen zijn zenuwachtig en onrustig en de leerkrachten zijn tegen de situaties haast niet opgewassen. Burgemeester A. de Boer van Leeuwar- deradeel verklaarde dat in de dorpen nor maal leven onmogelijk is. De commandant van de vliegbasis Leeu warden, kolonel Bosch, die naar zijn me ning werd 'gevraagd, zei: „Wat wil men, zo lang wij hier vliegen hebben de men sen minder last dan wanneer de Russen hier vliegen. Het is de wil van het Neder landse volk dat wij een goede luchtverde diging hebben. Overigens doen wij alles om hinder te voorkomen". Bijna vijfhonderd inwoners van de Frie se dorpen Jelsum, Marssum, Engelum en Cornjum marcheerden gistermiddag zwij gend. in rijen van vier, door Leeuwarden op weg naar het provinciehuis, waar zij krachtens artikel 21 van de Luchtvaartwet hun bezwaren konden toelichten op de door de minister van Defensie voorgestel de uitbreiding van de vliegbasis Leeuwar den. Op borden en spandoeken voerden zij leuzen mee als: „Geen Jelsum maar Hel- sum" en „de Quay neem weg dat helse lawaai". Prof. De Quay was in Leeuwar den ter gelegenheid van de opening van de „Leeuwarder Kernweek", maar hij heeft de leuzen niet gezien. Wel heeft het lid van Gedeputeerde Staten J. L. Hoog land de bezwaren aangehoord van de de legatie van de rond de vliegbasis gelegen dorpjes en beloofd dat hij de minister president op de hoogte zou brengen. De hervormde predikant ds. H. Gietema uit Cornjum en de zuiveldirecteur H. Nijboer, Adverten tie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1