Critiek op Algemene Kinderbijslagwet Gehuwde vrouw voelt weinig voor werk in bedrijfsleven JAAR VER GADE RING C.S. W. V. Nieuw fenomeen: „premieruimte Het huurbeleid Eén vakcentrale voor alle r.-k. werknemers Nieuwe garantieprijzen onbillijk, zegt K.N.B.T.B. Critiek van politie op antwoord van ministers Eeuwfeest van het verdrag met Thailand Dr. L. S. Limborgh Meijer in Bilthoven overleden CABARET VAN DORUSWORDT BLOEDERIGE EXPOSITIE... Landbouwexpert prof. ir. W. J. Dewez overleden 4 natuurzuiver Ministerieel bezoek aan reactorcentrum Uitvoering van „Asaf" in Treslong Ontwikkelingslanden Wens van de ARKA: Mevrouw cfr. Verwey-Jonker Beurs v o o r e e n Th a is e student en een- gedenkboek DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 ff (Speciale berichtgeving) Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, dat vandaag zyn algemene ledenver gadering hield in het Scheveningse Kurhaus Hotel, is minder gelukkig met de opzet van de algemene kinderbijslagwet. Voorzitter ir. W. H. Kruyff sprak immers in zijn jaarrede over „het geknutsel, ook van de S.E.R., aan een algemene kinderbijslagwet". Niet dat het C.S.W.V. geen waardering zou hebben voor het tegenwoordige sociale verzekeringspakket. Ir. Kruyff constateerde immers „dat een forse stap is gezet op de weg tot voltooiing van een systematische opzet van de sociale verzekering". Hy sprak er dan ook zijn voldoening over uit, dat S.E.R. en S.V.R. (Sociale Verzekerings raad) er in slaagden in een tijd van luttele jaren de regering zeer concrete adviezen te geven. Doeltreffende regelingen zyn tot stand gekomen en de C.S.W.V.-voorzitter verwacht, dat deze ook verder nog tot stand zullen komen. „Er is goed, constructief werk verricht". Over cle algemene kinderbijslagwet had ir. Kruyff ^echter een geheel ander oordeel en het verwonderde hem dan ook niet, dat de regering thans bij de behandeling van dit ontwerp met grote moeilijkheden heeft te kampen. De wet „beoogt immers de hele bevolking pre mieplichtig te maken voor een voorzie ning. die niet in het rechtsbewustzijn leeft. Het ware beter geweest als het ontwerp, door een vorige regering in gediend, zou zijn ingetrokken". Over de op het ogenblik aan de orde zijnde kwestie van het liquideren van de aanspraken, voortvloeiende uit de oude invaliditeitswet, had de C.S.W.V.-voorzitter ook wel iets op te merken. De thans voor gestelde afwikkelingsprocedure vond ir. Kruyff namelijk gebaseerd op 'n verkeerd uitgangspunt. „In de aanspraken krachtens de moder ne (sociale verzekerings)wetten wordt geen rekening gehouden met betaalde premies. Nu dit moderne systeem eenmaal aan vaard is", zo vervolgde spreker, „moet men niet proberen voor het verleden nog voort te borduren op een totaal verouderd systeem. Bovendien gaat het dan nog om steeds geringer wordende uitkeringsbedra gen, die nauwelijks betekenis hebben in verhouding tot de toegekende nieuwe rech ten". Het C.S.W.V. ziet liever dat in één keer een streep wordt gehaald door alle oude aanspraken en dat deze worden opgevan gen door een verhoging van de uitkeringen van A.O.W. en A.W.W. „Met deze verho ging komt niemand te kort". Het derde punt van algemeen belang, dat ir. Kruyff ter sprake bracht, was de verhoging van de kinderbijslagen en ook hierover was hij niet helemaal content. De regering heeft de verhoging gebaseerd op een nieuw fenomeen, zo zei spreker, name lijk de macro-economische grootheid „pre- De voorzitter van het C.S.W.V. zou het betreuren, ivanneer de regering •niet in staat zou zijn spoedig in grote trek ken het huurbeleid te bepalen voor de periode, die ons scheidt van een even wichtige en in hoofdzaak weer vrije woningmarkt. Voorlopig wordt nog op het advies van de S.E.R. gewacht, al duurt het wachten ditmaal lang. De voorkeur van het C.S.W.V. gaat uil, zo als reeds eerder te kennen is gegeven, naar een schema ivaarbij door een tweetal forse maatregelen een nieuw evenwichtsniveau benaderd wordt. Deze maatregelen zouden in 1962 en 1964 ge nomen dienen te worden. Er moet ech ter voor gewaakt worden, dat daarbij de loonmaatregelen niet uitgroeien tot ruime overcompensaties. Naar de over tuiging van ir. Kruyff ware ernstig te overwegen of de uitvoering van het huurverhogingsprogramma niet moet prevaleren boven het nadeel van een beperkte stijging van het prijsniveau. mieruimte". Op deze „ruimte" wil zij ge deeltelijk beslag leggen, om in het bijzon der ten behoeve van de grote gezinnen het gezinsinkomen te vergroten, los van de index van kosten van levensonderhoud. „Het behoeft geen betoog", zo verklaar de de voorzitter, „dat het C..SW.V. voor alsnog niet bereid is deze redenering te volgen". Nog minder waardering kon hij opbrengen voor de wijze, waarop de be windslieden op Sociale Zaken hun bevoegd heden tot vaststelling van het premieper centage voor de kinderbijslagwet voor het jaar 1961 menen te moeten hanteren. „De Sociale Verzekeringsraad adviseerde una niem dit percentage vast te stellen op 4,8; rekening houdende met eventuele ho gere uitgaven als door de regering voor zien. Niettemin wisten de bewindslieden het beter dan de deskundigen en laten zij door de premie op 4.9 vast te stellen cir ca 10 miljoen gulden méér premie opbren gen dan de S.V.R. nodig en gewenst acht". Tussentijdse herziening CAO's niet uitsluiten Sprekende over de economische ontwik keling in ons land, wees ir. Kruyff op het feit, dat de expansie in de sector van de industriële produktie sedert een aantal maanden een afneming vertoont. Daarne vens doen zich recessie-achtige verschijn selen in de Verenigde Staten voor. Even als in sommige belangrijke bedrijfstakken in Engeland en Frankrijk. „Geen van beide ontwikkelingen is ech ter zo duidelijk, dat een voorspelling kan worden gewaagd omtrent het effect er van op de economische situatie in ons land in de naaste toekomst.' Slechts kan worden opgemerkt dat zij er toe manen niet in een al te optimistische stemming een beleid te voeren dat ons bedrijfsleven extra kwets baar zou maken bij een eventuele toe komstige omslag." „Wanneer voorstellen, die het karakter hebben van een tussentijdse C.A.O.-herzie ning, door het College van Rijksbemidde laars aan de Stichting van den Arbeid om advies worden voorgelegd, zullen de vertegenwoordigers van het Verbond niet de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen dergelijke voorstellen zonder meer wegens hun strijdigheid met de nieuwe aanwijzing buiten 'beschouwing te "laten. Zij zullen in deze-gevallen dienen ma te gaan of het na weging van alle omstan digheden niet redelijk en economisch ver antwoord moet worden geacht om het Col lege en daarmede de regering te advise ren toepassing van de aanwijzing achter wege te laten en geheel of gedeeltelijk hetgeen partijen zijn overeengekomen goed te keuren. Hierbij blijft ook het uit gangspunt, dat de goede resultaten, die onder de gegeven gunstige economische ontwikkeling met het gevoerde loon- en prijsbeleid zijn bereikt, niet mogen wor den aangetast. Over het systeem van winstdeling merk te ir. Kruyff op, dat hij hierin beperkte mogelijkheden ziet. Hij was eerder gepor teerd voor het systeem, dat in de me taalindustrie wordt toegepast, namelijk een uitkering tot maximaal drie pet. van het jaarloon indien slechts aan enkele voorwaarden wordt voldaan. Tegen vast legging van een winstdelingsregeling in een min of meer uitvoerig gereglemen teerde vorm bestaan immers bezwaren. Advertentie KING het besle dagelijkse middel ff ter opwekking en verkwikking. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr. Van Rooy, heeft, vergezeld van de secretaris-generaal van zijn depar tement, mr. J. H. Klatte, de directeur- generaal van de Arbeid, mr. P. H. Val- lentgoed en het districtshoofd van de Ar beidsinspectie te Haarlem, dr. G. W. R. Overdijkink. een bezoek gebracht aan het onderzoekcentrum van het reactorcentrum in Petten. De minister en zijn gezelschap hebben zich door de directie van het R.C.N speciaal laten voorlichten over de maat regelen ter bescherming van de gezond heid. De christelijke oratoriumvereniging „Asaf" geeft op dinsdag 22 november in café-restaurant Treslong te Hillegom een uitvoering van het oratorium „Paulus" van Felix Mendelssohn. Aan deze uitvoering, die onder leiding staat van Cor Kool, werken mede de so praan Lize Schoo, de alt Nina Wind, de tenor Wim van Gerven, de bas Jan Huls bosch, de organist Richard Heidema en het West-Nederlands symfonie orkest Een commissie, ingesteld door de vier grote werkgeversbonden, is op hel ogenblik bezig na te gaan welke taken met; name van het bedrijfsleven op het gebied van hulpverlening aan de zo genaamde ontwikkelingslanden mogen worden venvacht. Ir. Kruyff ivilde op het rapport van deze commissie geens zins vooruit lopen, en slechts als zijn persoonlijke overtuiging uitspreken, dat ons land in de technische hulpverlening speciaal op het gebied van de vor ming en het onderwijs bij tal van landen rondom ons heen ver ten achter staat. Engeland, Duitsland en Zwitser land om maar enkele voorbeelden te noemen, doen ook relatief aanzienlijk veel meer dan wij op dit ogenblik ver richten. Dit is wat. ons betreft een si tuatie die én om sociale redenen én om redenen van economische politiek drin gend verbetering behoeft. Dal het be drijfsleven daarin zijn aandeel zal moe ten leveren leek de C.S.W.V.-voorzitter moeilijk te ontkennen. „Een ongemotiveerde loonontwikkeling zal niet behoeven te worden gevreesd", aldus ir. Kruyff, „wanneer tussentijdse herzieningen beperkt blijven tot evidente gevallen, waarin het achterwege laten van wijziging onredelijk moet worden geacht". Spreker dacht daarbij met name aan die meerjarige contracten, bij welker totstand koming in voorkomende gevallen met zeer gunstige bedrijfsuitkomsten over het jaar 1960 en daarnede verband houdende goe de vooruitzichten voor 1961 te weinig reke ning kon worden gehouden. Met betrekking tot de grondslagen van de loonpolitiek (de zogenaamde „spelre gels") merkte de C.S.W.V.-voorzitter op, dat de wijze, waarop de meer gediffe rentieerde loonpolitiek wordt toegepast, in de parktijk zoveel bezwaren blijkt op te leveren, dat een nieuwe koersbepaling no dig is. Het bezwaar dat de loonontwikke ling per bedrijfstak of onderneming vrij wel uitsluitend afhankelijk zou zijn van de dikwijls nogal aanvechtbare cijfers over de arbeidsproduktiviteit dient onder vangen te worden. Verder memoreerde ir. Kruyff dat bij 't bestuur van 't C.S.W.V. ernstige bezorgdheid bestaat over het „te starre regeringsstandpunt" inzake tussen tijdse herziening van C.A.O.'s. Het C.S.W.V. verwacht hiervan namelijk een verstoring van geordende verhoudingen en een afnemende bereidheid om overeenge komen regelingen verder na te komen. „Het hoofdbestuur van de ARKA acht het mogelijk en gewenst dat er één katho lieke vakcentrale voor alle katholieke werknemers komt", aldus mr. G. A. A. M. Boot, algemeen voorzitter van de Alge mene Rooms Katholieke Ambtenaarsbond in een rede op het congres van deze orga nisatie in Utrecht. De heer Boot achtte het wel noodzake lijk, dat binnen deze centrale belangenge meenschappen worden gevormd voor het katholieke overheidspersoneel, rekening houdend met de bijzondere status van de ambtenaar. De K.A.B.O. (Katholieke Bond van Overheidspersoneel) en de A.R.K.A. zouden in onderlinge harmonie het huis van de ene vakcentrale moeten bewonen. Ze moeten niet tegenover elkaar blijven staan, zoals nu al drie jaar het geval is. Het dagelijks bestuur van de A.R.K.A. heeft reeds contact opgenomen met de K.A.B.O. Mr. Boot zei voorts dat de A.R.K.A. blijft streven naar een algehele afschaf fing van de aanpassing van de ambte naarspensioenen aan de Algemene Ouder domswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Hij was desondanks verheugd over de overeenstemming die in juni van dit jaar met de regering werd bereikt over het terugbrengen van deze aanpassing van 2 op 1,4 percent. Over het resultaat van de gedifferen tieerde loonvorming een verhoging van de totale loonsom van 6.2 pet. hangt een sluier van teleurstelling, zei mr. Boot, na melijk de onbevredigende situatie bij de lagere en middelbare ambtenaren en bij bepaalde groepen van overheidspersoneel, met name het belastingpersoneel en het verplegend personeel. Over de gemeenteclassificatie merkte de voorzitter van de A.R.K.A. onder meer op dat de tegenwoordige indeling van de ge meenten in een drietal klassen onhoudbaar is. Van een verschil in levensniveau tus sen stad en platteland kan vrijwel niet meer worden gesproken. Sprekend over de aangekondigde belas tingverlaging merkte mr. Boot op. dat zij. die van de belastingverlaging gaan profi teren wel een wrange bijsmaak moeten hebben als zij zich realiseren, dat het be drag van 500,- miljoen dat hiermee is gemoeid, mede wordt gefinancierd uit de „winst" welke een voortgezette onrecht vaardige bezoldiging van de ambtenaren oplevert. Over het georganiseerd overleg zei mr. Boot, dat niettegenstaande alle bereidheid en goede wil, zelfs van de hoogste instan ties, het georganiseerd overleg niet aan die eisen voldoet, waardoor het die gezagspo sitie kan innemen, die het terwille van de medezeggenschap van het overheidsperso neel dient in te nemen. De A.R.K.A. telt nu 21.814 leden, zo deel de mr. Boot tenslotte mee. Advertentie Mevrouw dr. H. Verwey-Jonker, lid van de Sociaal-Economische Raad, hééft vanmiddag, tydens de algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond in het Kurhaus te Scheveningen, de buitenshuis werkende gehuwde vrouw in het licht gesteld. Mevrouw Verwey-Jonker meent dat men bij de beoor deling van de vraag of inschakeling van getrouwde vrouwen in het arbeidsproces wenselijk en mogelijk is, moet uitgaan van de volgende gegevens: 1. Er is een ge stadige achteruitgang van het vrouwelijk arbeidspotentieel in de traditionele leef tijdsklassen en categorieën te verwachten. Deze achteruitgang is nu reeds merkbaar bij de industrie-arbeidsters. 2. Er is in Nederland nauwelijks sprake van beroepsarbeid van de gehuwde vrouw. Wil men de ongetwijfeld aanwezige latente arbeidsreserve uit deze categorie aantrek ken, dan is een klimaatsverandering drin gend noodzakelijk. 3. Er zal in de komende jaren een ster ke drang worden uitgeoefend op de ge huwde vrouw in de richting van het onder wijs en de verzorgende beroepen, omdat daar de grootste tekorten voelbaar zullen zijn. Voor het bedrijfsleven zal slechts een bescheiden contingent overblijven. Zonder twijfel is de grote meerderheid van de Nederlandse huisvrouwen op het ogenblik niet bereid om in het arbeids proces te treden Onder de factoren, die dit zouden kunnen bevorderen rekent men vaak een wijziging van de fiscale bepalin gen. Hiervan moet men echter niet al te veel verwachten De thans voorgestelde maatregel, die -morziet in een aftrek van f 1000 voor gehuwde vrouwen, die ten minste 18 uur per week werkzaam zijn, zal waarschijnlijk alleen effect sorteren bij nogingen om leraressen en dergelijke aan te trekken. Psychologisch zinvoller zou het waarschijnlijk zijn indien men de gehuwde vrouw in loondienst, evenals minderjarige inwonende kinderen, slechts in de loon belasting zou aanslaan en zou afzien van de samenstelling van haar inkomen met die van haar man. Aanvaardbare stimulerende maatregelen liggen alle op het terrein van het verge makkelijken van de gezinstaak van de vrouw en zij moeten door allerlei verschil lende overheids- en particuliere organen worden gerealiseerd. Men moet hier den ken aan schoolkantines en kleuterverblij- ven. maar ook aan ander'-- winkelsluitings- tijden en aan supermarkets. „Het spreekt van zelf. dat kinderachtige belemmeringen, zoals het niet in vaste dienst benoemen van Het bestuur van de Kon. Ned. Doeren en Tuindersbond heeft zich beraden over de door de regering vastgestelde nieuwe garantieregelingen voor landbouwproduk- ten. Het bestuur is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de garantieprijs voor suiker bieten als minder bevredigend moet wor den beschouwd en dat de garantieregeling voor de melk bijzonder teleurstellend moet worden genoemd. De beslissing der regering over de melk prijsgarantie noemt het bestuur onbegrij pelijk en onbillijk. De produktiviteits- ruimte wordt hierdoor aan de landbouw geheel onthouden. Volgens het bestuur strookt deze beslissing niet met de richt lijnen voor het gedifferentieerde loonbe- leid. Bovendien wordt op deze wijze geens zins voldaan aan de primaire doelstelling van het garantiebeleid, te weten het be vorderen van een redelijke bestaansmoge lijkheid in de landbouw, met name voor de weidebedrijven en de gemengde zand- bedrijven, aldus het bestuur. leerkrachten en het achterstellen bij pro moties. geheel zullen moeten verdwijnen." Het bedrijfsleven zou zich moeten om schakelen en met name aandacht schenken aan posities, die door ouder wordende vrouwen goed zouden kunnen worden uit geoefend. In elk geval zal de werkgever van een gehuwde vrouw er zich van bewust moe ten zijn. dat hij niet op haar volle werk kracht aanspraak mag maken en dat zij nog een taak heeft naast degene, die hij haar oplegt. Hü zal ook moeten bedenken, dat nergens ter wereld de mannen het prettig vinden, dat hun vrouwen werken Hij zal dus met een zekere dankbaarheid tegenover deze vrouw en haar man moeten staan en geen wonderen moeen verwachten van zijn besluit om de getrouwde vrouw toelating te verlenen tot zijn bedrijf. De Centrale van Politie-organisaties heeft zich genoodzaakt gezien commentaar te geven op de antwoorden die de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Justi tie hebben gegeven op de vragen van het Tweede-Kamerlid Van Doorn. De Centrale acht het argument onjuist dat rekening moet worden gehouden met het loon- en salarisbeleid dat begin 1960 is vastgesteld. Het gaat hier namelijk om een vraagstuk dat al jarenlang dringend om oplossing vraagt. Buiten de vastge stelde ruimte in het huidige loon- en sala risbeleid moet gelegenheid bestaan duide lijke achterstanden in te halen. Het ontgaat de Centrale waarom de mi nisters stellen dat er terugslagen zijn te vrezen, omdat het bij de politie om een omvangrijke groep van ambtenaren gaat Uit het oogpunt van rechtsvaardigheid mag het geen verschil maken of het om een kleine of omvangrijke groep gaat, al dus de Centrale. De Centrale van Politie-organisaties verklaart met erkentelijkheid kennis te hebben genomen van het voornemen om het overleg over de politiesalarissen te heropenen. Zij spreekt de verwachting uit (Van onze I-Iaagse redacteur) Naar wij vernemen zal van Nederlandse zijde bijzondere aandacht worden geschon ken aan het eeuwfeest van het verdrag met Thailand. Op 18 december zal het namelijk honderd jaar geleden zijn, dat een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart met het Siamese koninkrijk werd gesloten. Ter herdenking van deze gebeurtenis heeft het Bureau Algemene Voorlichting van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in samenwerking met het ministerie van Buitenlandse Zaken een boekwerkje samengesteld, dat in een his torisch overzicht zowel de betrekkingen van de Verenigde Oostindische Compag nie met de Thaise havenplaats Ayunthya als de totstandkoming van het honderdja rige verdrag en de ontwikkeling van de economische betrekkingen tussen Thailand en Nederland sindsdien behandelt. Het fraai uitgevoerde werkje zal op of om streeks 18 december met enig ceremonieel in Bangkok worden aangeboden en daarna op ruime schaal verspreid. Voorts zullen de culturele betrekkingen tussen beide landen worden geactiveerd Op uitnodiging van de Nederlandse rege ring zal het Gaudeamus-kwartet in Bang kok een uitvoering geven. Bovendien zal een studiebeurs beschikbaar worden ge- Het cabaret St. Germain des Prés aan het Amster damse Rembrandtplein. al vele jaren Tom Dorus") Mandeis' hoofdkwartier, neeft een metamorfose on dergaan. De waslijnen, strijkplanken en andere wonderlijke attributen zijn voor een jaar opgeborgen, want van vanavond af is St. Germain des Prés een expositieruimte. Met een populair wetenschappelijke expositie onder de titel „De mens" wordt gestart en na deze anatomische les vol gen exposities over Afri kaanse kunst en over „de meest aangevochten schil derijen ter wereld". Dat St. Germain des Prés geduren de een jaar een beetje uit de toon zal vallen temid den van de vele vermaaks centra op het Rembrandts- plein. houdt verband met liet feit dat „Dorus" een foernee van 250 dagen gaat maken. Op het toneel van het wonderlijke cabaret staat nu een operatietafel. Drie doktoren en een verpleeg ster (wassen beelden) staan er omheen en op de tafel ligt een patiënt met ge opende borstkas. De bezoe ker kriief pon door de blik sem getroffen vrouw te zien: een lijder aan de pest en long-, hersen-, maag- en andere afwijkingen, als mede embryo's op sterk water worden getoond. Een glazen mens vertelt via een geluidsbandje over de func tie van de verschillende menselijke organen. die zichtbaar worden gemaakt door een knopje op een pa neel in te drukken. Elders staat een van bedienings knopjes voorziene wassen beeld dat antwoord geeft op allerlei vragen. „Waar doet het pijn?" vraagt het wassen beeld. Het antwoord 's te lezen na een druk op een knopje, corresponde- iend met de pijnlijke plek. Er gaat een lichtje branden, het orgaan wordt zichtbaar en de bezoeker leest: nie ren. longen, hart. e.d. Het afzagen van een voet wordt getoond, evenals een buik- vliesontsteking. een blaas operatie en nog veel meer. „Ik moest gedurende mijn afwezigheid wat anders hebben." zei Tom Manders ons maandagmiddag. „Kort geleden liep ik in Rouaan tegen de familie Hoppe op. Dat zijn Duitsers die met mobiele exposities over de hele wereld rondtrekken. Ze zijn in Spanje geweest, in Scandinavië en ook in Rusland. Die tentoonstel ling over de mens hebben zij samengesteld. Ik had van het cabaret natuurlijk ook een fietsenstalling kun nen maken maar exposities op het Rembrandtsplein ieken mij weer eens wat anders." Volgens Tom Manders zijn de doktoren, die de expositie reeds zagen, en thousiast. Hij heeft de leer lingen van de hoogste klas sen van middelbare scholen en medische studenten uit genodigd (tenminste als ze boven 18 jaar zijn). Drie medische studenten gaan roelichtingen geven. „Het is helemaal niet gek dat ik me met exposities ga bezig houden. want vergeet niet dat ik oorspronkelijk deco rateur-ontwerper was. Ik ben gewoon terug in m'n oude beroepzei Tom Manders. die volgend jaar oktober weer als Dorus in zijn expositieruimte, en el ke maand voor de t.v. en radio terugkeert. De Amsterdamse internist 2n leider van de bloedtrans fusiedienst van het Neder landse Rode Kruis, dr. J. Roovers. heeft de expositie gisteren gezien. „Ik achl haar medisch verantwoord, hoewel men een dergelijke expositie op 't Rembrandts plein niet zou verwachten" zei hij. Dr. Roovers had verschillende kunstig sa mengestelde preparaten ge zien die „een gedegen in druk" op hem hadden ge maakt Hij wees o.m. op de aanschouwelijk gemaakte wording van de mens (em bryo's in verschillende sta dia) en op de goede patho logische voorlichting De propaganda voor het Ne derlandse Rode Kruis leek hem op deze expositie alles zins verantwoord. Donderdag is in Bilthoven waar hij de laatste jaren heeft gewoond op 72-jarige 'leeftijd overleden dr. L. S. Limborgh Meijer, .Qud-directeur van de Gemeentelij ke Geneeskundige en Gezondheidsdienst van de gemeente Velsen. De thans overledene werd op 22 novem ber 1887 in Groningen geboren. Na vol tooiing van zijn studie in de medicijnen moest de pas afgestudeerde arts als re serve-officier van gezondheid in militaire dienst. 1-Iij bracht de oorlogsjaren van 1914-1918 door in verscheidene garnizoens plaatsen, welke tijd hij nuttig besteedde aan een dissertatie over een verloskundig onderwerp. Na zijn promotie kreeg de jon ge arts een praktijk in het Groningse Mid- wolda, later in Ter Apel. Per 1 juni 1925 werd dr. Limborgh Meijer benoemd tot ge meentelijk geneeskundige van de gemeen te Velsen. Vier jaar later werd voor zijn dienst de officiële naam G. G. G. D. door de Velsense raad vastgesteld en werd dr. Limborgh Meijer benoemd tot directeur. De thans overledene heeft veel bijge dragen tot de groei van de jonge gemeen telijke dienst. Nadat in het begin van de tweede wereldoorlog een tweede genees kundige voor de dienst werd aangetrokken, kwam in 1952 de tweede arts de dienst versterken. In het begin van de laatste oorlog moest dr. Limborgh Meijer het land nogmaals als reserve officier van gezond heid dienen, maar hij kon daarbij zijn taak als directeur gedeeltelijk blijven ver vullen. Bij het vertrek van dr. Limborgh Meijer uit. gemeentedienst eind 1953 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd omvatte de G. G. en G. D. één directeur, twee gemeentelijke geneeskun digen, een verpleegster en een conciërge. De thans overledene is jarenlang voor zitter geweest van één van de Haarlemse Vrijmetselaarsloges. Tevens had hij enige jaren zitting in het hoofdbestuur van het groot oosten der Nederlanden. De crematie van het stoffelijk overschot heeft in stilte plaats gehad. Op de leeftijd van 59 jaar 's in het aca demisch ziekenhuis in Utrecht overleden prof. ir. W. J Dewez, hoogleraar in de landbouwplantenteelt aan de landbouwho geschool in Wageningen. Prof. Dewez heeft zich grote verdiensten verworven ten aan zien van de praktijk van de landbouw en van de landbouwwetenschap. In 1934 werd hij benoemd tot rijksland- bouwconsulent in Limburg. In deze kwali teit streed hij voortdurend voor de belan gen van de kleine boeren, welke strijd hij later als hoogleraar voortzette tot het pro bleem zijn actualiteit verloor. Hij gold als de vaderlijke vriend van de Limburgse boeren die hij allen persoon lijk kende. Na de bevrijding van het zuiden was hij ondermeer plaatsvervangend directeur van de landbouw. In 1946 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de landbouwhoge school. Van zijn wetenschappelijke arbeid kunnen worden genoemd, zijn onderzoekin gen naar de invloed van de daglengte en naar de waarde van de herkomst van zaaizaad. Twee nieuwe leerstoelen voor de graslandcultuur en de akker- en weide- bouw zijn aan zijn initiatief te danken De laatste jaren ging zijn bijzondere be langstelling uit naar de hulp aan onontwik kelde gebieden. De teraardebestelling geschiedt op de r.k.-begraafplaats in Wageningen Tevo ren is er om half twaalf een rouwdienst in een r.k. kerk in Bennekom.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4