Bedrijven werven personeel in vele plaatsen van ons land Geringe seizoeninvloed op de werkloosheid Kranten huis - aan - huis en lezingen „Velsen" gaf goede gymnastiek- uitvoering in Patronaatsgebouw MODE IJMOND HEEFT TEKORT AAN ARBEIDERS Slecht zveer van grote invloed Pendelen het gevolg Eechtrop V behaalde overwinning op HBS IJmond-handbal viert vierde lustrum Badmintonclub verliest van De Kortenaer Melkverbruik is gedaald na prijsverhogingen de^ildex* Fraaie successen voor VTC-teams Met de instelling van ondernemingsraden vlot het niet erg 5 Hockey in de IJmond VGZ 2-heren verliest R. B. Voulon spreekt over geldmiddelen K offiemelkprijs Bedrijven in Velsen Wasmachines - Centrifuges SER-com m issie P .v.d.A.-vrouwendag in Beverwijk Di^blMG 8 NOVEMBER 196 0 „Papier Vizier", dat is de naam van een als een paddestoel uit de grond ge schoten krant, die een speciale uitgave is van de Koninklijke Papierfabrieken van Van Gelder en Zonen. Een.uitstekend verzorgd blad, voorzien van pakkende foto's van Cas Oorthuys en Jan Schiet. Het blad is huis aan huis bezorgd in kleine plattelandsgemeenten in de kop van Noordholland. Doel daarvan is: werving van personeel. De kreet „Komt Werken" (volgt naam van bedrijf), wordt zo langzamerhand in alle uithoeken van ons land gehoord. Vroeger vernam men nauwelijks van werving van arbeidskrachten. In de jaren na de tweede wereld oorlog zijn de bedrijven zich op welke manier dan ook daarop gaan toe leggen. De boel moet immers draaien en het doet er niet toe waar je de mensen vandaan haalt. En zij mogen best ongeschoold zijn ook Het is het gevolg van het grote tekort aan arbeidskrachten in gebieden met veel bedrijven. Zo ook de IJmond, waar de ongeveer honderdvijftig bedrijven „zitten te springen" om werkkrachten. De aandacht van de directies gaat daar bij uit naar de gebieden, waar een ar- beidsoverschot. wordt vermoed. In vele ge vallen, slaan zij de spijker op de kop en kunnen tientallen mensen uit kleine ge meenten in agrarische streken van ons land een plaatsje in een bedrijf vinden. De manier waarop deze werving ter hand wordt genomen, is zeker de moeite van het vermelden waard. Zoals geschre ven: Van Gelder Zonen verspreidt huis aan huis i kleine gemeenten uiten de I.Tmond een rijkelijk van illustraties voor ziene krant. Hoogovens te IJmuiden doet het anders. Deze grootste metaalleverancier van ons land houdt propaganda-avonden in vele plaatsen, kleine en grote. Er worden dan lezingen gehouden over het werk bij Hoog ovens, films vertoond enzovoort. In dit jaar is het succes van deze wervings-avonden niet uitgebleven. Succes Tijdens de wervings-avonden gehouden van 1 januari van dit jaar tot en met de maand september heeft Hoogovens niet minder dan achthonderd werknemers kun- Advertentie MARKTPLEIN In de IJmond werden op een na alle wed strijden afgelast, die waren vastgesteld voor de verschillende dames- en heren elftallen van'dé drie'hockey verenigingen Scheybeeck, Eechtrop en Strawberries. Op Adrichem in Beverwijk werd niet ge speeld evenmin als op Schoonenberg in Driehuis, waar juist veel thuiswedstrij den waren vastgesteld. Uitwedstrijden wer den er al evenmin gespeeld. De enige wedstrijd, die op het veld van Eechtrop werd gespeeld, was een compe titiewedstrijd voor de Onderbond Noord holland. Eechtrop V was gastheer van HBS VII uit Bloemendaal. De thuisclub won deze wedstrijd met een ruime over winning van vijf-nul. In beide speelhelf- ten was Eechtrop bijna steeds in de aan val. Voor de rust resulteerde dit reeds in twee, na de rust nogmaals in drie doelpun ten. Junior-invaller Jan Piet Bolhuis open de de score, toen hij op fraaie wijze met omgekeerde stick een van de doelverde- diger terugkomende bal hard langs hem heenschoot. Midvoor Dolf Melchior nam het tweede en vierde doelpunt voor zijn re kening, zijn broer Maas Melchior het der de. Het vijftal werd volgemaakt door rechtsbinnen Max van Bragt, die fraai kon scoren; nadat hij de doelverdediger van HBS had omspeeld. Hoewel de meisjes al op het veld waren werd de competitiewedstrijd tussen het derde en vierde dameselftal van Eechtrop wegens aanhoudende regen, uitgesteld. Het tweede herenteam van de tafelten nisclub VGZ heeft vrijdag verloren teger. VTC 4. Het werd 64. Vanavond ontvangt VGZ 2 Te Zaanen 2 in „Concordia". De dames van VGZ 2 verloren met 010 tegen CSV 1. Vanavond spelen de VGZ 2-dames thuis tegen de afdelingsfavoriet RKTVU 1 uit Uitgeest. KLAVERJASSCHIPPERS CONCER-. TEREN VOOR BEJAARDEN Het is de subcommissie voor het sociaal- cultureel ontspanningswerk voor bejaar den gelukt het accordeon- en showorkest „De Klavierschippers" te engageren. Dit orkest concerteert voor de bejaarden op 15 november in Café Böhm aan de Hoofd straat in Santpoort, op 21 november in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost en op 30 november in het Herv. Jeugdgebouw aan de Dijckmanstraat te Velsen-Noord. De concerten beginnen om 20 uur. nen bewegen hun handtekening onder het arbeidscontract te zettenDat is geen kleinigheid. Ondanks al deze activiteiten, is het te kort aan arbeidskrachten er nog steeds. De cijfers, die het gewestelijk arbeidsbu reau IJmond noteert, liegen er niet om. Op dit ogenblik hebben de bedrijven in de IJmond behoefte aan ruim zevenhon derd vijftig arbeidskrachten. De bouwnijverheid vraagt er 123, de me taalnijverheid 475 en de vraag naar losse arbeidskrachten is 85. Daartegenover staat maar een gering aanbod van werkkrach ten, namelijk (per ultimo oktober) 122, wat twee tiende procent minder is dan per diezelfde datum in het vorige jaar. De spanning op de arbeidsmarkt in de IJmond wordt met de dag groter, omdat het aanbod van werkkrachten daalt en de vraag toeneemt.. Een direct gevolg daar van is, dat de bedrijven dus zelf mensen trachten te vinden, die bij hen willen ko men werken. Daarmee doet dan de verre pendel zijn intrede, dat wil zeggen, dat arbeiders per dag meer dan veertig kilometer afleggen van hun huis (en hun gezin) naar het bedrijf. Over het pendelen zijn rapporten samengesteld, waarin melding wordt ge maakt van de in het gezin optredende moeilijkheden, doordat vader een tame lijk groot deel van de dag in de bus of de trein zit. Welke de problemen ook mogen zijn, een feit is dat de pendel eer zal toenemen dan afnemen, omdat de woningbouw in de IJmond geen gelijke tred houdt met de komst van nieuwe arbeiders. Het aantrek ken van arbeiders verloopt nu eenmaal sneller dan het verlenen van bouwvolu me door de minister. Een oplossing van het vraagstuk „pen delen" wat de bedrijven in ieder geval veel geld kost wordt in sommige krin gen gezien in het ter hand nemen van de systeembouw, dat is de geïndustrialiseer de bouw van woningen in fabrieken. (Dit gebeurt onder meer in Rotterdam in de fabriek van Dura-Coignet, waar grote de len van het huis aan de lopende band wor den gemaakt om op de bouwplaats gemon teerd te worden tot een woning). Systeembouw zou in Beverwijk waai de bouwactiviteit in de IJmond op 't. ogen blik 't grootst is wellicht mogelijk zijn, aangezien er een firma met een wereld reputatie is gevestigd, die de systeembouw elders in ons land toepast. Regelmatig komt de wervingscommis sie van Hoogovens te IJmuiden bijeen ter bespreking van de te voeren en de gevoerde acties. Tijdens een bijeen komst maakte een lid een schrandere opmerking. Deze had betrekking op de moeilijke situatie op de arbeidsmarkt. Zoals bekend, hebben velen ons land verlaten om in den vreemde hun dage lijks brood met hard werken te ver dienen. Het zijn veelal mensen met doorzettingsvermogen en initiatief, die zich in 't buitenland hebben gevestigd. De wervingsman van Hoogovens heeft daarover zijn eigen gedachten, wat blijkt, uit de opmerking: „Laten wij adverteren in de Canadese bladen, mis schien komen ze terug. De handbalvereniging „IJmond" uit Vel sen-Noord. die op 15 september twintig jaar bestond, heeft zaterdagavond feest gevierd in het Kennemer Theater te Beverwijk. De „IJmond'-voorzitter. de heer W. Sie- bers, achtte „IJmond" nog niet volwassen, maar desondanks is er in twintig jaar heel wat gebeufd. Hij dankte allen, die het steeds weer is gelukt om „IJmond", meermalen met de ondergang bedreigd, op de been te houden. Vooral dankte hij de jeugdleiders, die thans de handen vol hebben. Voor de Velser Sportstichting noemde drs. A. Demmers „IJmond" een waardig lid, dat groeit als kool en door haar zelfwerkzaam heid een voorbeeld kan zijn. De heer A. Greshof complimenteerde na mens de vereniging „Kennemerstaten", de grootste loot aan de stam. Hij schonk een handbal. De heer Vrieling bracht de geluk wensen van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Handbal Verbond over, evenzeer van de Haarlemse club Concordia. De wens het eerste IJmond-dameselftal na drie ver geefse pogingen nu eens tot de districts-klasse te zien doordringen, ging gepaard met de aanbieding van een dameshandbal. De secre taris van de afdeling Alkmaar, ook namens AVA sprekend, schonk de jubilaresse een ge schenk onder couvert. Een bijzondere verrassing bij het feesige- beuren was de aanwezigheid van een zes-man sterke vertegenwoordiging van de Duitse handbal vereniging Bad Homburg, waarmede „IJmond" al enige jaren een goed-bevriende sportuitwisseling onderhoudt. De heer Sulzbacher was de tolk van zijn vereniging en van het stadsbestuur. Hij zei IJmond te bewonderen om de bereikte resul taten. maar nog meer om de wijze waarop men er elkaar doch ook de vreemdeling tege moet treedt. Daarom achtte de heer Sulz bacher zijn aanwezigheid niet een verplichting maar een behoefte. Hij bood een prachtig, in leer gevat gecalligrafeerd foto-album aan. Namens de leden werden de bestuursleden verrast met een aardige attentie ter hono rering voor het harde en vele werk, wat ge schiedde doorde heer B. J. Wolters en me juffrouw D. Marckelbach als aanvoerders van de eerste heren- en damesteams. De jubileum commissie liet de dames van de bestuurs leden in de hulde delen met fleurige bloem stukken. Na dit offiële gedeelte trad de AGIK (Amu. sements Groep in Kennemerland) op onder leiding van mevrouw Ising. Aan de samen stelling van het twintig nummers tellend ge heel is hard en met toewijding gewerkt. Er waren muziek, dans, toneel en magische kunst Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een toelichting gegeven op de jongste werkloosheidscijfers. Ondanks het aflopende seizoen nam de ge registreerde arbeidsreserve van mannen in oktober slechts toe met 750 tot 27.847, aldus de toelichting. Het aantal werkloze mannen vermeerderde met 1093 tot 25.731, terwijl de bezetting van de aanvullende werken met 341 terugliep tot 2116. De stijging van de werkloosheid is uitsluitend het gevolg van de vermindering der seizoenwerk zaamheden en had vooral plaats onder bouwvakarbeiders, hotelpersoneel en losse arbeiders. Het voor de normale seizoenbeweging gecorrigeerde werkloosheidscijfer daalde met ruim 2.000 tot 46.000. Deze daling kan voornamelijk worden toegeschreven aan de abnormale seizoenbeweging in de landbouw, ten gevolge van het slechte weer. De werkloosheid van vrouwen nam af doordat een aantal jeugdigen in het ar beidsproces werd opgenomen. De vraag naar arbeidskrachten, zowel van mannen als van vrouwen, daalde doordat het einde van vele seizoenwerkzaamheden in zicht is. In alle provincies had een lichte stijging van de geregistreerde arbeidsreserve plaats, behalve in Drente, Zeeland en Utrecht. Door afneming van de seizoen werkgelegenheid in de bouwnijverheid en in de Horeca-sector steeg de seizoen werk loosheid. De overige werkloosheidsvormen ondergingen geen noemenswaardige ver andering. Dezelfde tendens is waar te nemen in de provincie Noordholland en het gewest Haarlem. De geregistreerde arbeidsreserve in de provincie Noordholland onderging in ok tober een geringe stijging (85) en bereik te een totaal aantal werkzoekenden van rond 3.800. Deze toeneming van de werk loosheid is gezien de tijd van het jaar, ab normaal klein te noemen. Ten dele werd dit veroorzaakt door de weersomstandighe den waardoor langer bij de oogstwerk- zaamheden gewerkt kon worden, tendele werd dit veroorzaakt door de aanhouden de gunstige conjunctuur. Het aanbod van jeugdigen verminderde met 50, het meren deel hiervan ging naar metaalbedrijven en een gedeelte kwam terecht in de admi nistratieve sector. De geringe toegenomen werkloosheid blijkt voor het grootste voor rekening te komen van oudere arbeids krachten, hetgeen behoudens enkele uit zonderingen bijna uitsluitend toe te schrij ven is aan seizoensinvloeden, met name in de horecabedrijven in het bijzonder. In de bouwnijverheid liep het aantal werkzoekenden met 50 op. Het betreft hier voor een deel stukadoors die op het ogen blik niet tewerkgesteld kunnen worden, omdat diverse bouwwerken nog niet glas- dicht zijn. Het aantal landarbeiders blijft nog bijzonder gering. In vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar bedraagt het aantal werklozen momenteel 2.500 minder. Het sterkst komt deze vermindering van het aanbod tot uiting onder de minder-ge- schikte werkzoekenden (1.000), de metaal arbeiders (360), kantoorpersoneel (220), horecapersoneel (160). bouwvakarbeiders (130), handelspersoneel (100) en onge schoolde arbeidskrachten (200). Het aantal werkloze vrouwen is met 100 verminderd en bedraagt nu iets minder dan 1.000. Het aanbod van jeugdige werk zoekenden (tot 19 jaar) is met 150 afgeno men, tengevolge van tewerkstelling van jongeren, die van de scholen komen. De beschikbare personeelsaanvragen namen met 400 af, waarvan de behoefte aan win kelpersoneel met 40 en aan kantoorperso neel met 130. In het algemeen kan worden gezegd dat de geregistreerde arbeidsreserve duidelijk onder die van 1957 en '58 bleef, maar nog boven die van het topjaar 1956 kwam. Opmerkelijk is voorts dat het aantal minder is dan in voorgaande jaren. Ita liaanse werkkrachten werden ook in okto ber aangetrokken (100). Voor het eerst heeft men nu ook gehuwde Italianen toe gelaten. In het gewest Haarlem was het aanbod in oktober in totaal 347, de vraag 943 (mannen) voor vrouwen bedroegen deze cijfers respectievelijk 68 en 644. De aan vragen voor plaatsing zijn iets gedaald, omdat vele jongeren na hun schooltijd te werk zijn gesteld. Van de nieuwe lichting gediplomeerden van de l.t.s. in het gewest Haarlem zijn niet allen geplaatst, omdat velen van hen verder zijn gaan studeren. In totaal bedroeg het aantal aanvragen in het rayon Haarlem 444. Het aantal ge diplomeerden bedroeg in 1960: 254, waar van 72 percent of 184 ter beschikking van de arbeidsmarkt kwamen. De spanning is hier dus ook groot. Met name geldt dit voor de bankwerkers, waarbij van de 94 gediplomeerden er 30 (32 percent) verder dagonderwijs gingen volgen. vWCX»OOOOC>OOOOOOOCOOOCOaAXXKXXXXXX.'->JOOOOOOCCOOOOOCODOC>J WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE tyyyy^cyyyyyy De badmintonclub „Velsen" heeft dit weekeinde met wisselend succes gespeeld. Na de tweede wedstrijd in de landelijke competitie kunnen we natuurlijk nog niet veel zeggen doch een gematigd optimis me lijkt ons wel gerechtvaardigd, vooral omdat deze vereniging bijzonder goed in haar jeugdspelers(sters) zit. In de lande lijk geselecteerde groep van 16 is „Vel sen" vertegenwoordigd met 2 dames en 3 heren. Velsen 1 verloor van de Kortenaer 1 met 2-6. Aanvankelijk dachten we dat „Velsen" het nog wel zou redden. Nadat de eerste set met gering verschil was ver loren, kwam in de tweede set de balans weer in evenwicht door uitstekend spel van jeugdkampioene Imre Rietveld die haar Haagse tegenstandster royaal wist te verslaan. Daarna wilde het echter niet meer zo best lukken want alleen de laatste set der partij leverde een punt op. Jam mer dat „Velsen" in deze partij gehan dicapt was doordat zij met een invalster moest uitkomen anders had een gelijkspel zeker tot de mogelijkheden behoord. De verdere uitslagen waren: Duinwijk V—Velsen II 2-6, Haarlem II—Velsen IV 7-0. In huize Terpsichore te Beverwijk heeft de heer R. B. Voulon, lid van het Hoofd bestuur van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen te Amsterdam, voor een groot aantal leden van het kader van de moderne arbeidersbeweging te Beverwijk een lezing gehouden over de geldmiddelen die de regering ontvangt en weer uitgeeft. De heer Voulon deed dit onder het motto: „De overheid neemt, de overheid geeft". Na te hebben verteld hoe een regering aan gelden kan komen, wees hij op het verschil tussen de regering en het Bedrijfs leven of een huisvrouw. De eerste kan belastingen heffen en verhogen, in sommi ge gevallen zelfs geld aanmaken, terwijl de huisvrouw en het bedrijfsleven aan veel strengere bepalingen zijn gebonden. Ver volgens gaf de heer Voulon aan hoe het geld rouleerde, waarbij hij deed uitkomen dat naar de mening van de arbeidersbe weging en niet alleen van de moder ne men niets heeft aan een in de lucht hangende belastingverlaging, die echter te niet zou worden gedaan door andere maat regelen, als vermindering van subsidies en dergelijke, waardoor het leven weer duurder zal worden. De gymnastiekuitvoering van de R.-K. Sportvereniging „Velsen" trok maandag avond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een volle zaal, die zeer met de uitvoerenden meeleefde en gul was met applaus. Zondagmiddag en -avond is „Velsen" reeds met hetzelfde programma in Santpoort voor het voetlicht getreden in de gymnastiekzaal van de r.-k. scholen aan de Terrasweg. In Santpoort was de belangstelling iets minder. Ten onrechte, want het gebodene was best de moeite waard. Voor de pauze toonden de jongste leden hun kunnen, de kleuters, de meisjes en jongens van 6 tot 9 jaar en de meisjes van 9 tot 12 jaar. De oefeningen op de banken op de lage brug en de evenwichtsbalk werden verzorgd uitgevoerd. De vrije oefe ning van de meisjes van 9 tot 12 jaar en de springtouw-oefening van dezelfde meis jes hadden te lijden door een gebrek aan ruimte op het tuneel. De persoonlijke vrije oefeningen oogstten veel lof. Het opkomen en afgaan van de groepen hadden we graag iets gedisciplineerder willen zien. Na de pauze kwamen de ouderen aan bod. Hun prestaties bereikten over het algemeen een goed peil, een enkel derail- lementje daargelaten. Vooral de vrije oefe- (Van onze Haagse redacteur Sinds de prijsverhogingen van de con- sumptiemelk in januari en april van dit jaar met in totaal vier cent is het melk verbruik met 2,6 percent gedaald. De hoe veelheid in consumptie gebrachte melk be droeg in de periode januari tot en met september 1.242.652 ton, wat ongeveer 35.000 ton minder is dan in de overeen komstige periode van 1959. Het Consumentencontactorgaan vermeldt deze cijfers in een brief aan de minister van Landbouw en Visserij naar aanleiding van het besluit om het vetgehalte van de melk tot drie percent te verhogen, het geen op 1 januari wederom een prijsver hoging van de melk met een cent per liter tengevolge zal hebben. Het consumenten contactorgaan heeft nota genomen van de opvatting van de minister dat daarna de melkprijs tot rust moet zijn gekomen. Het C.C.O. wijst er echter op, dat de bovengenoemde cijfers het effect van prijsverhoging op het melk verbruik duidelijk demonstreren. Dit te meer omdat de bevolking tussen de ver geleken tijdvakken eveneens belangrijk is toegenomen. Ook van de eerstkomende prijsverhoging valt een daling te vrezen. Het gevolg zal zijn, dat de economische basis van standaardisatiebedrijven en melkslijters weer wat smaller wordt, ter wijl beide branches nu al aandringen op verruiming van hun marges. Wanneer de klachten van de melkfabrie ken en de detaillisten inderdaad gerecht vaardigd blijken te zijn, zal aan een ver dere prijsstijging niet zijn te ontkomen, waardoor een neerwaartse spiraalbewe ging van melkverbruik en prijzen zal ont staan. In dit verband kan nog worden opge merkt, dat weliswaar het verbruik van koffiemelk in de periode van 1955 tot en met 1959 elk jaar met tienduizend ton is gestegen van dertigduizend tot zeven tigduizend ton maar het Consumenten contactorgaan wijst er op dat aan koffie melk niet dezelfde voedingswaarde kan worden toegekend als aan de gewone con- sumptiemelk. Voor de melkslijters heeft deze verschuiving in het voedingspatroon ook weinig betekenis, omdat koffiemelk meer bij de algemene levensmiddelenbe- drijven wordt gekocht. Het Consumentenorgaan is van plan de melkprijs ook met de minister van Eco nomische Zaken te bespreken. De heffing op koffiemelk, die een punt van discussie is geweest tussen de minis ter van Landbouw en het produktschap. zal tot 1 januari gelijk blijven aan die van het vorige melkprijsjaar. De minister had gewild dat. de koffie melk, nu de aan de boer voor consumptie- melk en consumptiemelkprodukten toe komende verrekenprijs verlaagd is, vol ledig die verrekenprijs zou opbrengen. Hij wilde daarom de heffing op koffiemelk verhogen door van die heffing niet langer het bedrag van de omzetbelasting af te trekken. Het produktschap had daartegen bezwaar. In de bestuursvergadering van het produktschap zei de heer Van de Ploeg dat de door de minister gewenste verhoging van de heffing zou leiden tot een prijsverhoging van koffiemelk van vijf a zes cent per liter. Minister en produktschap hebben nu samen een oplossing gevonden. De heffing zal gelijk blijven aan die van het vorig jaar. Dat betekent dat de aftrek van het omzetbelastingbedi-ag nog gedeeltelijk wordt toegepast en dat de opbrengst van het produkt nu dichter bij de (dit jaar lagere) verrekenprijs komt dan vorig jaar. In de consumentenprijs deze is voor koffiemelk niet aan een maximum gebon den hoeft nu volgens het produktschap tot 1 januari geen wijziging te worden ge bracht. ningen waren een lust voor het oog. De leiding van de uitvoering berustte bij mejuffrouw T. Delver en de heren J. Ol denburg en J. Smit. De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N. V. te IJmuiden, tot het wijzigen van het bedrijf, door het ver plaatsen van de opslag voor explosieve stoffen op het Hoogoventerrein te IJmui den. W.van Es, Orionweg 39 te IJmuiden tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een slagerij annex vleeswarenbedrijf in het perceel Cepheusstraat 31 te IJmuiden. A. H. Kablau, Trompstraat 911 te IJmuiden, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V., Wassenaarseweg 80 te ,s-Gravenha- ge, tot het wijzigen van een benzine- en autogasolie-pompinstallatie, in het perceel Warmenhovenstraat 94 te IJmuiden. Th. Groenendaal, Zeeweg 229 te IJmui den, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een herstel- herstelplaats voor motorvoertuigen in de percelen Trompstraat 911 te IJmuiden. E. W. Kok, Cepheussti-aat 29 te IJmuiden, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een visbakkerij in het perceel Cepheusstraat 29 te IJmui den. H. Beeksma, Frans Naereboutstraat 72 te IJmuiden, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een banketbakkerij in het perceel Frans Naere boutstraat 72 te IJmuiden. De Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der Zonen N. V. te Amsterdam tot het uitbreiden van het bedrijf te Velsen-Noord met een kettingslijper, een kolenlosinstal- latie in het perceel Kanaalkade 61 te Vel sen (noord). Op donderdag, 24 november 1960, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur ieder gelegen heid worden gegeven om mondeling be zwaren tegen inwilliging van deze verzoe ken in te brengen. Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze openbare ken nisgeving bestaat voor een ieder de ge legenheid schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur in te brengen. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Het eerste herenteam van de Velser Ta feltennis Club heeft tegen alle verwachtin gen in op het sterke AVGA 2 een mooie overwinning kunnen behalen, v. d. Pol scoorde drie maal, v. Weelderen en inval ler Koster konden elk twee maal tot winst komen terwijl het dubbelspel naar AVGA ging. VTC heeft met de 73 overwinning een we] zeer moeilijke klip kunnen omzei len. - VTC 2 heeft opnieuw een grote overwin ning behaald en heeft thans na vier wed strijden 8 punten. Ditmaal werd in de uit wedstrijd tegen Shot 1 een zege geboekt. VTC 3 heeft evenals het tweede heren team tot nog toe overwinningen met dui delijk sprekende cijfers kunnen behalen. In de 1 huiswedstrijd tegen RKTVU 2 werd het 8—2. VTC 5 schijnt de inzinking te boven te zijn getuige de grote 100 overwinning op Rytelbi 2. VTC 7 deed het niet minder en trad tegen HBC 6 met een 91-overwinning uit het strijdperk. Het derde damesteam heeft op een wel zeer eenvoudige wijze een 73 overwin ning op het sterke HTC 1 kunnen behalen. De tegenpartij kwam namelijk alleen met mejuffrouw Koeckhoven achter de tafel zodat VTC dus reglementair met een 7—0 voorsprong de wedstrijd kon aanvangen. Het bleef echter bij 7 punten voor VTC daar de dames niet tegen het geweld van mejuffrouw Koeckhoven opgewassen waren en deze speelster drie punten moesten toe staan. Scheepsbotsing in de Gironde Bordeaux (UPI) In de monding van de Gironde, leidend van de Atlantische Oceaan naar de haven van Bordeaux, zijn maandagavond twee Spaanse schepen met elkaar in botsing gekomen. Volgens het Franse kuststation in Ar- chachon betreft het een vissersvaartuig de „Arnolla", en het 1,835-ton metende schip Ponte Pedrido. Uit Arcachon is de reddingboot „Commandant gamas" ter as sistentie uitgevaren. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Dat het winterseizoen buiten de naar geestige wisselvalligheden van het weer, ook nog wel de nodige attracties biedt, werd ons door Gretha de Bruyn zaterdag avond in hotel Bouwes op een feestelijke wijze aanlokkelijk voorgeschoteld. Als in een kleurige parade brachten de mannequins, waaronder ook een man, de meest moderne wintersportkleding, die naast de veelzijdigheid in dessin en af werking, steeds één eigenschap gemeen had n.l. de waterdichtheid van de kleding. Deze factor is zo belangrijk, dat het be slist niet overdreven is te beweren, dat hier voor een groot gedeelte het welsla gen van een ski-vakantie vanaf hangt. Pantalons van elastische garens ver vaardigd en in de lengte rekbaar, waar door ze een perfecte pasvorm garanderen, worden in een groot kleurengamma ge bracht. Getuige het feit, dat bij alle com binaties die er getoond werden en dat waren er heel wat geen enkele maal dezelfde pantalon gedragen werd. Ze wor den onder de voet door een brede band in model gehouden en de zakjes worden met een rits gesloten. Dit zien we ook bij de jacks, die steeds Amerikaans gevoerd zijn, wat inhoudt dat schouders en voor stuk van dubbele stof zijn. Ze zijn van een mooie, haast zijde-achtige poplin, in warme zachte tinten; de herenmodellen waren op de schouder vaak voorzien van een breed zigzagstiksel. De pullovers zijn van een veelzijdigheid, die aan ieders smaak kan beantwoorden. Van dubbel dikke draden in multicolors in zeer moderne kleurenstellingen, zoals paars met groen, en groen met blauw en zwart of bruin. Maar ook zeer zachte pasteltinten en dan in een voor het oog luchtige mohair kwaliteit, die heerlijk warm en ook zeer charmant en vrouwelijk zijn. Dit werd soms nog verhoogd door een grote witte kraag, die, zoals bij één bepaald model, aan de punten met een wit leren knoop was vastgehecht. De après-ski kleding schijnt een steeds belangrijker onderdeel van de wintersport kleding te gaan uitmaken en wordt daar om ieder jaar modieuzer en aparter. Katy Advertentie In een nota aan de Sociaal-Economische Raad deelt de commissie ondernemings raden van die Raad mede dat, vergeleken met 1958, in 1959 het tempo waarin onder nemingsraden tot stand komen, afgeno men is. Het lijkt de commissie aanvaard baar het aantal in te stellen ondernemings raden te schatten op vijfenveertighonderd. Daarvan uitgaande is het percentage on dernemingsraden waarvan het definitieve regelement is goedgekeurd (1129) ongeveer vijfentwintig. In aanmerking nemende de goedgekeur de voorlopige reglementen tot een aantal van 1671 wordt dit percentage zevenender tig. Het lijkt de commissie niet onjuist van dit percentage uit te gaan, daar mag wor den aangenomen dat alleen bij hoge uit zondering de goedkeuring van het voorlo pige reglement niet wordt gevolgd door een verkiezing en de instelling van de on- dernemingsi-aad. De aan de totstandkoming van onderne mingsraden verbonden moeilijkheden ne men toe naarmate de onderneming klei ner is. In de detailhandel met zijn in over wegende mate kleinere bedrijven is, be houdens bij de verbruikscoöperaties, nog weinig of niets gebeurd. De kleine me taalnijverheid en de chemische en witwas- serijen en de binnenscheepvaart hebben ook nog slechts bescheiden resultaten be haald. In het bakkersbedrijf en in het maatkledingbedrijf is nog niets bereikt. Het slagersbedrijf heeft dispensatie aan gevraagd. Overigens wil dit niet zeggen, zo deelt de commissie verder onder meer aan de raad mede, dat in de bedrijfstakken met overwegend grotere ondernemingen alles naar wens gaat. Ook deze schieten veel al in meer of mindere mate tekort. Andermaal is bij de commissie de vraag gerezen of het aanbeveling verdient een sociologisch onderzoek te doen instellen naar het kwalitatieve aspect van de uit voering van de wet op de ondernemings raden. De commissie heeft een werkgroep gevormd die deze zaak zal nagaan. Voor de eerste maal dit jaar wordt de jaarlijkse vrouwendag van de Partij van de Arbeid gezamenlijk gehouden door de drie samenwerkende vrouwengroepen van de afdelingen IJmuiden, Velsen-Noord en Beverwijk. De leden van deze groepen zullen hun dag vieren op maandag 14 no vember in het Kennemer Theater te Be verwijk onder het motto: „Naar een so cialistische koers in Nederland, een ver enigd Europa, welvaart in de wereld." Als spreeksters zullen optreden me vrouw C. L. Klimp, gemeentearts van Vel sen over „een socialistische koers in Ne derland"; mevrouw M. E. Schmohl-Heij- nes, raadslid van Beverwijk over „een verenigd Europa" en mevrouw Jac'obs- Wentink, raadslid van Castricum over „welvaart in de wereld". De inleidingen worden afgewisseld door zang van De Stem des Volks uit Heems kerk, volksdansen van „Zo is er maar eentje", de toneelgroep van Velsen-Noord met het toneelstuk „de Hazepeper" en sa menzang onder leiding van de heer Die- mer.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5