Rome's Via Veneto davert weer van schandaaltjes Oud-president Heuss, een man zonder rust Westduitse officieren moeten zich schikken naar burger „Vermoorde" voetballer kwam zich melden bij de politie Flaneurs, straatfotografen en hysterische dames roeren zich Bacchanten en bliksem- flitsjes Geyser ontploft WESTDUITSE NOTITIES Verbijstering in Lyon 7 A mateur-strippers" Tramlijn begeerte Uit een fraai nest Politie dooft de „rode lampjes" in Soho Parade op het Rode Plein Vlegel Duur brood Einmalig Strauss wenst geen militaire staatssecretaris Geen Argentinië Staking heeft Argentinië volledig lamgelegd Zetfout Geen tijd Italiaanse centrumpartijen behouden meerderheid DINSDAG S NOVEMBER 1960 (Van onze correspondent ROME. Hier in de eeuwige stad. zijn wij nu weer onder ons, wij de be woners van Rome en de elite-toeristen wier seizoen pas begint wanneer het slecht weer is. De Via Veneto heeft dus ook zijn „gewone" gezicht hervonden, niet meer dan vijftig percent vreemdelingen, dus een door-en-door Romeinse straat. De oktobermaand heeft ons hier veel regen gebracht, maar ook veel broeierige, vochtige dagen en aan het eind zowaar een hittegolf, waarbij we onder een as grauwe lucht de dertig graden Celsius passeerden. Op zulke Sirocco-avonden is de Via Veneto op haar best. Er is een subtiele geur van waanzin in de lucht en de geëlektriseerde bezoekers en vooral be zoeksters doen de meest onberekenbare dingen. Rumoerige horden van jeugdige fotografen komen uit de zijstraten en nemen bezit van het terrein. Zij kennen alle vaste bezoekers en in een ommezien hebben ze prins X gefotografeerd met weer een nieuw filmsterretje. Dat is een foto die zijn geld wel opbrengt, als de prins tenminste er niet in slaagt, de bruta le fotograaf tegen de grond te slaan voor hij het kostbare plaatje kan laten ontwik kelenDe strijd tussen de fotografen en hun slachtoffers wordt weer door ande re fotografen vereeuwigd en de onvoor zichtige, die zich op een duur caféterrasje heeft neergelaten met iemand, waarmee hij beter niet gezien werd, trekt altijd aan het kortste eind. Maar de bliksemschichtjes van de flits- slangen blijken voor bepaalde dames on weerstaanbaar. Nauwelijks hebben zij een fotograaf ontwaard of zij geraken in een staat van enorme opwinding. Waarschijnlijk komt hier wel enig over leg bij te pas in de zin van: „Als het lukt dan staat morgen mijn foto in alle kranten en mijn fortuin is gemaakt". Dat van de honderden „Veneto-foto's" er nauwelijks een Zijn weg vindt naar een paar schandaalblaadjes, zijn zij op dat ogenblik vergeten. De daad volgt onmid dellijk de gedachte en de jongedame niet zelden een overrijpe jongedame be gint met haar bontjas uit te trekken. Daar na springt of klimt zij, al naar de leeftijd, op een cafétafeltje en barst uit in een hys terische „cha cha cha". In Bacchantische vervoering klapt zij in de hand.en, vuurt de fotografen, die nu in drommen komen opzetten, aan tot nog gro ter ijver en weldra vliegt het ene kleding stuk na het andere door de lucht en de bezetene brengt het, als zij geluk heeft, tot het stadium waarin eertijds alleen schildersmodellen zich vertoonden voor de ogen van mannen met wie zij niet volgens de wetten van het land of van de natuur verbonden waren. De voorbijgangers, voor zover zij niet aan dit soort tonelen gewend zijn, kijken even verbaasd en beginnen dan de bacchante, vooral wanneer zij jong is, aan te vuren en tenslotte verschijnt dc politie op het toneel en na een laatste slangachtige lichaamsverwringing, de ogen in geestdrift uit het hoofd puilende, komt de realiteit van een paar lappen of een deken en de auto, die de amateur-strip- teaseuse naar het politiebureau brengt. Bijna avond aan avond (het begrip avond wat ruim genomen, daar het vóór een of twee uur 's nachts meestal rustiger toegaat) kan men dergelijke tonelen bij wonen. Enkele dagen geleden waren wij er getuige van, dat een Hongaarse „jonge dame", 56 jaar oud, poedelnaakt rondom een tafeltje heen van de ene stoel op de andere sprong, steeds in cha cha-ritme en onder het goedkeurend, glimlachend oog van mama, die 76 lentes telde. Het viel wat moeilijk, dat toneel onder de kop „ontredderde jeugd" te rangschikken. De techniek, in de vorm van de fotogra fie bij kunstlicht, speelt bij dit alles stel lig de hoofdrol. De Hongaarse is waar schijnlijk op het idee gekomen, doordat zij in de krant had gelezen (en ditmaal met foto) hoe de avond tevoren een „actricet- te", die „strip-teasde" op een tafeltje van het „café de Paris" door de politie was weggevoerd. Tegen die „actricettes", zo'n aardige titel immers voor een jong ding dat nooit zelfs maar als figurante in een filmstudio is geweest, maar dag en nacht droomt van roem, publiciteit, een „slee" van een auto en een dikke bankre kening, is de politie niet al te streng. De betrokken jongedame was een uurtje la ter alweer op de Via Veneto, nodigde de fotografen uit mee te gaan naar haar „studio", waar de serie foto's werd afge maakt en daarna kwam zij voor een derde keer terug om haar „cha cha cha", alleen met drie minuscule blauwe gaasjes ter bedekking van haar welgevormde kost baarheden, te beëindigen op precies het zelfde tafeltje, waar zij die begonnen was. Wij denken bij dit alles wel eens terug aan de Via Veneto, zoals we die voor het eerst leerden kennen, nu ruim dertig jaar geleden: een typisch-burgerlijke straat met enkele dure en deftige hotels. Het oude „café biljart" van de heer Monarchi, was kort tevoren tot een modieus lokaal gewor den onder de nieuwe directie van „ridder" Bernardo Rosati. Het was het enige café van de straat. Dat café Rosati is nu de ver zamelplaats voor het linksgeoriënteerde in tellect. Men ontmoet er Visconti en Mora via, de schrijvers van Italie's meest „high- brow"-weekblad, „II Mondo" en soms de professorale Saragat. Maar in die langver- vlogen dagen was er geen „striptease". De meest tot perversie neigende jongelui plachten zich toen op te houden in de nabijheid van de halte van tramlijn acht op de hoek van de Via Ludovisi tegen over het paleis van de koningin-moeder, nu de Amerikaanse ambassade. De oude ren begrepen niet het waarom van die sa menscholingen juist op die hoek en alleen aan vertrouwde personen werd het ge heim geopenbaard: als men geluk had, kon men daar wel eens de welgevormde enkel bewonderen van een jong meisje, dat in de tram stapteDe tijden zijn wel veranderd! Een naam is er, die bij de opgewonden tonelen in Rome's meest elegante straat vaak terugkeert, die Van Gio Staiano. Dit zeer bijzondere jongemens is een neef van Starace, de man die secretaris is ge weest van de fascistische partij. Starace is nu, zoals vanzelf spreekt, vergeten, maar in zijn tijd was hij op een andere manier even zonderling als nu zijn neef in „blue jeans" en Marlon Brando-kapsel. Intelligent was Starace beslist niet en dat was ook niet nodig. Hij heeft maar een keer in zijn leven een toespraak gehou den, waarvan de inhoud luidde: „Kamera den, wij begroeten in de duce de stichter van het nieuwe Romeinse imperium. Voor de duce eia, eia, eia, allalah". Het is waar dat hij die rede duizenden keren, bij alle mogelijke gelegenheden heeft herhaald en om niet. te blijven steken in een zo moei lijke tekst las hij de woorden altijd van een briefje. Maar Starace had andere deugden. Hij begreep de betekenis van de sport voor het politieke leven en eiste niet alleen van alle hiërarchen der partij, dat zij op zondag zouden marcheren, paard rijden en dergelijken, maar eenmaal in het jaar moesten allen, ook de leden van de „grote raad van het fascisme", de „volksvertegenwoordigers" (ze werden niet gekozen maar benoemd), de burgemees ters van alle steden, enzovoorts in Rome komen voor een examen in lichamelijke behendigheid. Het slotnummer was het springen door brandende hoepels. Musso lini's fascistische staat was nu eenmaal een soort circus. Pas toen de comedie in 1930 tot een tragedie werd, kwam voor Starace het ontslag en tevens zijn opna me in een krankzinnigengesticht. Maar Gio Staiano is jong en behoox-t. tot een andere tijd. Hij schildert en begeleidt da mes, voor wie hij overigens beslist onge- vaarlijk is, in de Via Veneto. Bij beide bovengenoemde „stripteases" was hij aan wezig. Zijn officiële entree in de „eafé- society" kwam nadat zijn boek „Rome omgekeei'd", erg slecht geschi-even, maar door een kenner van de meest dwaze kan ten van het Romeinse leven, in beslag werd genoxnen als zedenkwetsend. Hij en zijn uitgever vonden dit zulk een succes, dat een maand later een nieuw boek ver scheen, waarop beslag werd gelegd op de dag van verschijning. Daannee was zijn carrière gemaakt Mevi-ouw B. aan de vsn Egmondstraat. te Castricum was zeer nonchalant te werk gegaan toen zij een van haar jurken in de wasbenzine ging wassen. Wanneer zij dit buiten had gedaan was er natuuidijk geen vuiltje aan de lucht ge weest maar zij deed dit onder de branden de keukengeiser en dat was een fatale fout. Zij was namelijk nog maar net begon nen toen de vlam uit de geiser in de teil met wasbenzine vloog. Daarbij knalde de geiser met een denderend geraas uit elkaar. Mevrouw B. kwam er ovei-igens met en kele schroeiplekken af. al kon zij het toiletje en.de geiser wel opi-uimen. De bi-andweer x-ukte nog uit om de zaak te blussen want de vlammen sloegen snel om zich heen. Door dit snelle optreden werd erger voorkomen. Onlangs is van de advertentieborden in de Londense winkeletalages en van de naamboi'djes op huisdeuren in het cosmo- politische Soho de pikantste lectuur sinds „Lady ChattexTy's Lover" vei'dwenen. Dit was het onmiddellijk mei-kbare gevolg van een aan de heer Frederick Shaw opgeleg de gevangenisstraf van negen maanden wegens het uitgeven van het „Ladies Directory", dat volgens de politie niets anders is dan een adresgids van „lichte" juffertjes: De x-echter die Shaw veroor deelde baseei-de zijn vonnis op een 600 jaar oude w.et die het aanzetten tot „ongeor dende en wellustige verlangens" verbiedt. Dit heeft tevens de politie een wapen ver schaft, waarmee men een halt wil toe- i-oepen aan het vexwal van Londen tot „Europa's meest zedeloze stad". Shaw, een 32-jarige zakenman, zag zijn kans toen de publieke vrouwen in Londen een jaar geleden van de straat vei-dreven werden. Hij gaf een 38 pagina's omvat tend tijdschrift uit via de boekhandel, waarin stond venneld waar men de meis jes vinden kon. Het tijdschrift kostte vijf shilling. De voorraad is nu haastig onder de toonbank verhuisd en doet thans 1 pond en meer per exemplaar. De Londense politie is na de veroor deling van Shaw begonnen met het on- bai-mhai-tig doven van rode lampjes ach ter gedeeltelijk gesloten gordijnen in Soho. Ook aan het tijdperk van het publiekelijk propageren van de ontucht schijnt een einde te komen. Deze px-opaganda ge schiedde via de étalages van winkels en in dikwijls onbeschaamde tex-men. Er wa ren vrouwen die haar namen in neon uit stalden in de vensterbank van haar ver trek. Dat is nu vei-boden. Andex-e vrou wen voorzagen haar naamplaten aan de huisdeur van „verkoopargumenten", zoals „Zonnige Rita, continentaal model, derde etage". In Moskou is maandag de 43ste ver jaardag van de oktoberrevolutie ge vierd. Op de tribune van links naar rechts maarschalk Malinovsky, pre mier Kroestsjev, het communistisch Chinese staatshoofd Lioe Tsjao Isji en president Drezjnev (boven). Een rakef- eenheid dreunt over het Rode Plein (onder). (Radiofoto) (Van onze correspondent) BONN. Aan de Feuerbachweg nummer 46 te Stuttgart staat een bouwspaar- kasvilla, die de eigenaar voor zich liet neerzetten opdat hij, na zijn „pensio nering", een vrij man zou zijn, vrij van allerlei sociale verplichtingen. De thans 76-jarige villabewoner beging met het stellen van dat ideaal een vergissing, want de postbode kan de dagelijkse post maar met moeite alleen naar nummer 46 brengen. Post dat is het waarmee professor Theodor Heuss, tot 12 september 1959 president van de Weslduit.se Bondsrepubliek, dag in dag uit wordt geplaagd. Pas in de laatste jaren van zijn tienja rig presidentschap schoot de populariteit van deze wetenschapsman, literator, teke naar en politicus met sprongen omhoog. Vlak voor het einde van zijn ambtstijd bleek in het bijzonder wat hij voor West- Duitsland was geworden: een soort gewe ten, de meest geachte en meest geliefde burger des lands na tien jaar werken in de schaduw en op de achtergrond van de dagelijkse politiek. Hij ging naar Stutt gart in de verwachting nu eindelijk tijd te hebben om te schrijven: herinneringen, politieke beschouwingen, artikelen over kunst. IJlbrieven Maar sedert Heuss midden september 1959 naar zijn „Hausle" te Stuttgart ver huisde. is er voor de beminnelijke man met de zware basstem geen rust geweest. „Ik wil nog slechts een gewone burger zijn" had hij gezegd. In de zomer rijden echter bussen met Amerikaanse toeristen voorbij, die nieuwsgierig luisteren naar het „here you see the house of the for mer president". Heuss moest in dit eerste vakantiejaar reizen: naar Frankrijk voor een voordracht in de Sorbonne, naar Zwit serland, naar Israel. En dezer dagen ver trekt hij naar India voor besprekingen over de Westduits-Indische culturele be trekkingen. Er was in dit eerste jaar van Heuss' rust veel meer. Er kwamen stromen foto grafen die „Heuss bij zijn huisje" op de gevoelige plaat wilden vastleggen. Zij lie ten zich door Heuss' hond Sissy niet weg jagen. Er komen dagelijks uitnodigingen, verzoeken, smeekbeden, en wat niet al. Er zijn ijlbrieven van mensen die Heuss' hulp inroepen in een huui"geschil. Anderen wensen tot ambassadeur te worden be- (Van onze correspondent) Onlangs bezocht een Brits gezelschap van jongens en meisjes de Westduitse stad Rheydt. Ze waren opgetogen, zo op getogen, dat de bui-gemeester van de stad op een gegeven ogenblik de leider van het Britse gezelschap de vraag stelde: „Alles goed en wel, maar wat is hier nu niet goed?" Het antwoord van de jonge Brit luidde: „De autorijders. In West- Duitsland zijn de automobilisten uitge sproken onvoorzichtig, ja vlegelachtig. Hun automobilistengi-oet (vinger op het voorhoofd bij het passeren van iemand die een verkeersfout heeft gemaakt) komt in geen enkel land ter wereld zo vaak voor." De Westduitsers genieten de twijfelach tige eer, dat hun bi-ood het duurste is van de landen der Europese Economische Ge meenschap Witbrood kost in de bonds republiek 1,10 mark per kg., in België 0,63 mark, in Frankrijk 0,67, in Italië 0,97 mark, in Nederland 0,60 mark (een mark is ongèveer negentig cent). (Van onze correspondent) BONN „In tijd van vrede bezit ik alleen de zogenaamde bevels- en comman do-autoriteit over het leger, er is dan geen permanente plaatsvervanger voor mij," aldus heeft de Westduitse minister van Defensie Strauss op een persconferentie te Bonn verklaard, na een onderhoud met bondskanselier Adenauer. Enige dagen geleden wei-d door de pex's- chef van Sti-auss' departement, kolonel Gert Schmückle twijfel geuit aan bepaal de bevoegdheden van de nieuwe staats secx-etaris van Defensie Hopf. Deze had tevoren in een vraaggesprek gezegd dat hij, ingeval van afwezigheid van minister St.rauss, deze ook als opperbevelhebber van de strijdkrachten verving. Schmück le vei-klaai-de daarop dat het plaatsver- vangen weliswaar was gei-egeld, uitgezon derd voor het oppei'bevel over de strijd- ki-achten Dat leidde tot felle cx-itiek op hoge of- ficiei-en van het Westduitse leger. Men verdacht hen ervan dat zij de bux-ger Hopf niet als plaatsvex-vangend oppei'bevelheb- ber wilden ex-kennen en dat zij naast hem een eigen militaix-e staatssecretax-is aange steld wilden zien een hoge officier dus die bij afwezigheid van Strauss opper bevelhebber zou zijn. Enige critici gingen zo ver dat zij de vx-aag stelden of hoge officiex-en soms met de gedachte speelden dat de Bundeswehr in de staat iets bijzonders, een bepaalde kaste of elite voox-stelde. De Fx-ankfurter Allgemeine Zeitung schreef dezer dagen: „Het is hier niet als in Ax-gentinië, waar eerzuchtige officieren ernaar streven met memoranda het leger als vierde macht naast de uitvoex-ende, de wetgevende en de x-echterlijke macht te installeren. Het primaat der politiek betekent niets anders dan dat de bux-gex-lijke grondwettelijke or ganen, waaronder de regering waarvan de staatssecx-etaris de verlengde arm is, de voorrang hebben." Strauss kent nu niet aan zijn staatsse cretaris Hopf, maar ook niet aan generaal Iieusingex-, de inspecteur-genei-aal van de strijdkrachten, bij zijn afwezigheid het op- pex-bevelhebbex-schap over het leger toe. In dat geval ligt. dat in handen van een mi- nister, thans de minister van Bondsraad zaken, Von Mex-katz. De staatssecx-etaris is alleen plaatsvex-vanger in algemene, niet in gx-ote politieke zaken. Aan de ande- re kant kan de staatssecretax-is zeker be velen geven aan officieren als het moet. Volgens Strauss heeft nimmer het plan be staan om een officier tot staatssecx-etaris te benoemen. Heusingex-, die genoemd werd als staatssecx-etaris heeft zelf ook ontkend enigerlei aspiratie in die geest te hebben. Hij gaat tx-ouwens in maart naar Washing ton als voorzitter van de „standing group", de permanente militaix-e commissie van de Noordatlantische Vex-dragsox-ganisatie. BUENOS AIRES (UPI) In vrijwel geheel Argentinië is gisteren het wex-k ge- dux-ende 24 uur stil komen te liggen door de meest volkomen staking die ooit in dat land gehouden werd. Naar schatting dix~e miljoen mensen, leden van meer dan vijf tig vakbonden, namen deel aan de actie, die bedoeld was als een px-otest tegen een beslissing van px-esident Frondizi op het gebied van de lonen. Van de aan de staking deelnemende vak bonden behox-en er 62 tot de pex-onistische richting, 32 zijn onafhankelijk en 19 heb ben communistische sympathieën. De actie trof vx-ijwel het volledig tx-ans- pox-tsysteem van Argentinië. De interna tionale bux-gexTuchtvaax-t heeft echter geen moeiliukheden ondex-vonden. De meeste restaurants en fabrieken waren gesloten. Kranten zijn niet. verschijnen. Hoewel de electrische centrales en de telefoonmaat schappij in staking gegaan. Professor Theodor Heuss noemd en roepen daax-voor de bemiddeling in van de vroegere president, die toch te Bonn relaties genoeg heeft.Hij moest te West-Berlijn redevoeringen houden, te Recklinghausen een cultureel feest bijwo nen, van Düsseldorf ex-eburger worden. In deze tijd van wijnfeesten langs de Rijn, Moezel, Ahr en andere rivieren regent het invitaties om „toch eens langs te komen" want Heuss is immers een wijnkenner, schrijver van een dissertatie over de wijn. En als de professor dan in de open baarheid verschijnt, blijkt eerst recht dat hij nog immer als een vader des vader lands wordt beschouwd en wil iedereen hem een hand geven en met hem praten. Ott'Duifs Het allex-grootste deel van de invitaties moet vriendelijk en beslist worden afge slagen. Door wie? Via de vulpen van pro fessor Heuss? Daar deze bijzondere man het altijd als een eer heeft beschouwd iedere brief te beantwoorden, heeft hij in zijn villa een heel corx-espondentiebedrijf- je. Zijn personeel bestaat uit een chauf feur, een conciex-ge met echtgenote, een secretaresse, een typiste en zijn vertrouw de persoonlijke secretaris, de eveneens ge pensioneerde hoge ambtenaar Hans Bott. In het Stuttgarter telefoonboek staat al bij Heuss' nummer: prof. Th. Heuss, seci"eta- riaat. Dat is het zure lot van een populair mens, van een man die niet meer een ge wone particulier kan worden, die ver eerd wordt op een bepaald on-Duitse wij ze, omdat hij in wezen een heel bijzonder geestelijk gezag belichaamt. Zijn eerste vakantiejaar mislukte dus. Heuss hoopt in januari de eerste rust, na anderhalf jaar, te mogen vinden: Lezen, schrijven mis schien laat men hem dan daartoe einde lijk de tijd! De Zweedse film over het leven van Adolf Hitler ,Mein Kampf", heeft in de Bondsrepubliek over het algemeen zeer objectieve cx-itiek gekregen. In het week blad Der Spiegel, dat de film zeer had geprezen, schreef een zekere heer Wolf Hoffmann uit Hamburg het volgende in gezonden stuk: „Uw artikel over de sme rige tendenzfilm „Mein Kampf" is type rend voor u. Deze film is klaarblijkelijk de culturele gebeurtenis van het jaar, maar is in feite niets anders dan een verwarde, lelijke samenvatting van een paar bijzonder goedkope scènes, voorzien van brutale en overdreven commentaren. Het leven van Adolf Hitler is ook onder andex-e aspecten te beoox-delen. De gewel dige, met spanning geladen dynamiek van deze in de wex-eldgeschiedenis misschien wel „einmalige" persoonlijkheid zal hem nog wel eens een andere rang in de his torie geven." De gerenommeerde Frankfurter Allge meine Zeitung werd onlangs geplaagd door het zetduiveltje. Het blad schreef dat de 72-jarige (communistische) minister-presi dent van Hongarije getrouwd was met een tachtig jaar jongere vrouw. Enige lezeres sen van de Frankfurter vlogen op het be richt af en schx-even de redactie: „Hoe weet u dat? De vrouw wordt pas over acht jaar geboren" „Hoe doet hij dat?" „Het is nauwelijks te geloven wat zo'n bolsjewiek al niet kan". De redactie bracht uitkomst: de dame is slechts dertig jaar jonger. De televisie bedreigt in West-Duitsland niet alleen de bioscopen, maar ook het kaartspelen. Tot dusver ging het met de fabrieken, die kaarten maken, altijd goed: hoge of lage conjunctuur, er werd in West- Duitsland altijd wel gekaartin het bijzonder het geliefde skat. De laatste jaren bleef de afzet van speelkaarten dan ook tamelijk constant: een zeven miljoen spelen per jaar. De laatste maanden zijn er evenwel wij zigingen merkbaar: het skatspel wordt be dreigd door de televisie. Men vex*wacht dat binnenkort de eex-ste skat-, bridge- en tarock-wedstx-ijden zullen moeten capitule ren voor de televisie. Een moord tot oplossing te bx-engen kan vele moeilijkheden met zich meebrengen, maar nog veel ingewikkelder werd het vraagstuk voor de politie van Lyon, toen na enige tijd de vermoox-de plotseling in levende lijve op het toneel verscheen en vex-baasd vroeg wat al die poppenkast eigenlijk te betekenen had. ROME (Reuter) Blijkens de niet-offi- ciële uitslagen van de zondag gehouden Italiaanse verkiezingen is de sterkte van de vier centrumpartijen, die de geheel uit christen-democraten bestaande regering van Fanfani steunen, nagenoeg onveran derd gebleven. Christen-democraten, rechtse liberalen, linkse sociaal-democx-aten en republikei nen hebben 51,3 percent van de stemmen gekregen. De nieuwste ideeën op het gebied van comfort op passagiers schepen zijn van boegspriet tot achtersteven verwerkt in de 27.300 ton metende „Empress of Canada", de nieuivste aanwinst voor de transatlantische vloot van de Canadian Pacific Steam ships. Aan dit nieuwe vlaggeschip van de maatschappij wordt thans op de werf te New Castle on Tyne de laatste hand gelegd, voordat het op 19 april 1961 de eerste reis van Liverpool naar Montreal zal maken. Een van de finishing-touchesaan het bovendek was de plaatsing van de schoorsteen. Ofschoon deze van aluminium vervaardigd is, heeft, hij een gewicht van 64 ton. Het bleek daarom gemakkelijker het schip naar de kraan te slepen dan omgekeerd. Een reusachtige kraan hief het ge vaarte hoog boven het water en statig meerde de Empress of Canada vlak eronder. De plaatsing van de okerkleurige schoor steen voorzien van de rood-wit geblokte maatschappijvlag en het verslepen van het schip, duurde niet langer dan een uur. Op 15 maax-t j.l. verdween plotseling de Algerijnse voetballer Mammar Ben Soulah. Niemand wist wat er met hem was ge beurd en waax-heen hij was gegaan. Op 9 april haalde de politie in Lyon een in vex-regaande staat van ontbinding zijnd lijk uit de Rhone op. Het bleek een Algerijnse man te zijn. De autox-iteiten concludeex-den dat het het stoffelijk overschot van Ben- Soulah was en wax-en van mening nu het volledige bewijs te bezitten, dat de moor denaar van de voetballer een meneer Char- net moest zijn, geen onbekende van de politie van Lyon overigens. Charnet en Ben Soulah dongen namelijk beiden naar de gunst van Fx-angoise Bat- teau, een barmeisje uit Lyon. Volgens sommige mensen had Charnet, kox-t na de verdwijning van zijn rivaal, in verschillende bars met veel branie ver teld. dat hij Ben Soulah in de Rhone had gesmeten. Fx-anpoise Batteau bevestigde zelfs bij de politie, dat Charnet „haar vriend Ben Soulah het leven benam". Het verdriet in huize Ben Soulah was groot. En Mammars twee bx*oers, Slimane en Djilali, die het stoffelijk overschot ge- identificeerd hadden en ervan overtuigd waren, dat het hier hun broer betrof, leg den iedere week bloemen op het eenvou dige graf op het Lyonse kerkhof „La Guil- lotière". Terug uit het graf Een paar dagen geleden echter, meldde zich bij een douanekantoor aan de Fx-ans- Duitse grens, de vermoorde Ben Soulah. Hij verkeerde in blakende welstand en wilde wel eens weten, wie bewijzen kon dat hij dood zou zijn. Hij vertelde de poli tie dat hij destijds besloten had te ver dwijnen omdat hij door de Algex'ijnse ver zetsbeweging in Frankrijk voortdurend werd lastig gevallen. Deze wilde, dat Ben Soulah voor haar zou werken, hetgeen hij echter weigerde. De beste manier om de moeilijkheden verder te ontlopen was naar West-Duitsland te gaan, aldus Ben Soulah. Hier was hem een contx-act aangeboden om als beroepsvoetballer in de club Lan dau te spelen. En in Landau hoorde hij ook over de moord. Maar wat moet de politie nu met Char net doen, die nog steeds in voorarrest is? Heeft hij iemand anders vermoord? En wie is de man, die men opviste en als Ben Soulah heeft begraven? Frangoise Batteau kan de politie ook al niet helpen. Intussen zit ook Ben Soulah met een probleem. Volgens de wet ligt hij al lan ger dan 200 dagen in zijn gx-af en voor dat op papier zijn „tex-ugkeer uit de dood" is gex-egeld, zullen er heel wat ambtenaren aan te pas moeten komen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7