Verpestende stank van de dood hangt boven Pakistaanse kust Tegenstanders beletten Gaitskell het spreken NEDO-MEX kebpm II eraf OMZB WOINSMG-T/P Lagaillarde c.s. gedragen zich als de aanklagers OOGGETUIGE UIT RAMPGEBIED Kwestie Zuidwest-Afrika voor het Haagse Hof? Verdachten in proces der barricaden verdedigen zich zeldzaam arrogant Amerikaans blad meldt explosie in Rusland xNSDAG 8 NOVEMBER 196 0 8 12.000 doden Brits schip reeds enkele dagen vermist Mohair jongensshawl Beteuterd Onschuldig Enormiteiten Abdoel Rahman naar Londen (door Edward Stannard) CHITTAGONG (Oost-Pakistan) (UPI) De onvoorstelbare kracht waarmee cle laatste cycloon ruim een week geleden de 45 kilometer lange strook tussen de haven Chittagong en het eiland Koetoebdia voor de Pakistaanse kust trof, heeft dood en verderf gezaaid, en een niet overzienbare vernieling achtergelaten. Overal in de velden en langs het strand ziet men de lijken van mannen, vrouwen en kinderen, die werden verrast, meegesleurd of achterhaald tijdens hun vlucht door het alles verslindende water. Zij zien er afschuwelijk uit: monsterachtig opgezwollen. Kadavers van dieren zijn reeds tot ontbinding overgegaan. Toen wij onze helikopter boven de eens bewoonde streken vlogen, zag ik hoe dorpelingen die zich blijkbaar tijdig in veiligheid hadden kunnen stellen, naar ons wuifden. De mensen moeten wel wan hopig naar voedsel en vers drinkwater verlangen, want alles wat er ver in de omtrek te zien is, zijn de verdronken, bruin geworden landerijen en de kale recht hoeken, omgeven door bomen: de plaat sen waar eens woningen van deze mensen stonden. Boven het gehele gebied hangt de alles verpestende stank van de dood. De jongste cycloon, de tweede in vier weken, veroorzaakte een vloedgolf van bij na tien meter hoogte, die zich met don derend geweld op het land stortte. Boten werden bijna twee kilometer landinwaarts teruggevonden en hele dorpen werden weg gespoeld. In Mognana vertelden de over levenden mij, dat vele dorpsgenoten die voor het water op de daken van hun hui zen waren gevlucht, met dak en al wer den opgenomen, toen de cycloon de be dekking van de huizen rukte. Vooral veel vrouwen en kinderen, die door hun be zorgde mannen in veiligheid waren ge bracht, verloren op deze wijze het leven. Dezer dagen spoelde er langs de kust het lichaam aan van een vrouw die haar kind nog in de armen geklemd hield. Zij was hier onbekend en waarschijnlijk dus uit een ander dorp afkomstig. A patisch Het graan, dat gereed was voor de oogst, gelijkt van de helikopter uit ge zien, op de natte vacht van een hond. Van de woningen is niets meer over. Hier en daar ziet men geïmproviseerde schuil plaatsen en optiekjes. Natte kleding hangt op de ruines van wat eens boer derijtjes waren, te drogen. Overal ligt huis raad op straat, het meeste is onbruikbaar geworden. Volwassen mannen, die ik naar hun belevenissen vroeg, in het uur der der verschrikking, huilden als kinderen, oen zij mij hun ervaringen vertelden. Slechts in een dorp trof ik een vrouw aan die luid weeklaagde over het verlies van haar geliefden. Meestentijds zaten vrou wen en kinderen apatisch bijeen in de inderhaast opgeslagen hutten. Reeds de dag na de ramp had de rege ring voorraden melk, kleding, en materia len naar het gebied gestuurd om de slacht offers te helpen. De uitdeling van al deze onontbeerlijke zaken werd echter ernstig bemoeilijkt door het volkomen ontbreken van wegen, juist in het zwaarstgetroffen deel van de kuststrook. Naar ik vernam zijn er thans voorraden onderweg, die per parachute zullen worden afgeworpen. Ook kustvaartuigen met hulpploegen van het leger zijn op weg hierheen. Zij zijn belast met het uitladen en het verdelen van voedsel, kleding en ontsmettingsmiddelen, en ook ondervragen zij de bevolking, om zo een algemeen beeld te krijgen van de toestand. Ziekte ti Juist door het uitvallen van de verbin dingen en het ontbreken van wegen kan de regering niet bepalen, waar de hulp het dringendst nodig is. Men. zendt nu eer ste hulpploegen -naar het deltagebied, waar de Brahmapoetra in zee komt. Deze streek heeft echter, naar achteraf blijkt, het minst geleden. Pas later werd dui delijk dat het gebied van Chittagong en het eiland Koetoebdia het zwaarst getrof fen zijn. Het grote probleemwaarmee men thans te kampen heeft is de bestrijding van besmettelijke ziekten, die zo gemak kelijk in dit tropische land kunnen ont staan. Voorts zal men moeten proberen te voorkomen, dat nog meer slachtoffers zul len vallen door een hongersnood of water gebrek en dit in een gebied, dat alleen maar te voet of door de lucht kan wor den bereikt. De regering heeft de meeste vervoermiddelen in de provincie gevor derd, maar het arsenaal waar zij uit kan putten is ook beperkt. Afgelopen zaterdag is Ted. Stan nard, een speciale verslaggever van UPI, naar het gebied, van Chittagong, aan cle kust van de baai van Ben galen (Oost-Pakistan) gereisd, waar volgens berichten ruim twaalfduizend mensen het leven verloren tijdens twee, elkaar snel opvolgende cy clonen. Stannard, die met het hef- schroefvliegtuig van de Pakistaanse minister van Openbare Werken Azam Khan reisde, is de eerste journalist, die met eigen ogen de verschrikke lijke verwoestingen heeft aan schouwd. Hij telegrafeerde het hier naast afgedrukte verhaal. Globemasters van de Amerikaanse lucht macht zullen morgen vanuit West-Duits- land met 76 ton noodvoorraden naar Oost- Pakistan vertrekken voor de slachtoffers van de wervelstormen. Er zullen onder meer 25,000 dekens en een half miljoen sulpha-tabletten worden uitgereikt. Volgen de laatste schattingen zijn bijna 12.000per- sonen om het leven gekomen en duizenden dakloos geworden. De hulp is een antwoord op het dringende beroep dat goeverneur Azam Khan aan Amerika heeft gedaan voor hulpverlening. De haven van Chittagong is inmiddels weer in bedrijf genomen en de verbindin gen met de stad zijn hersteld. De Pakis taanse luchtmacht is begonnen vanuit de lucht voorraden neer te laten op de eilan den voor de kust. LONDEN (UPI) De Britse regering heeft een bedrag van 15.000 pond sterling uitgetrokken voor de hulpverlening aan de slachtoffers in Oost-Pakistan. Eerder was reeds een bedrag van 7500 pond sterling beschikbaar gesteld. Vorige week werd Oost-Pakistan door een wervelstorm getroffen, voor de tweede maal in de tijd van een maand. In verschillende districten werd grote materiële schade aangericht niet alleen aan inlandse huizen, doch ook aan solide, stenen gebouwen. De foto toont de ontreddering bij de school van Sandwip, nadat de storm was langs getrokken. (Van onze correspondent) LONDEN Gaitskells tegenstanders in de Labourpartij hebben in het afgelo pen weekeinde getracht hem het spreken onmogelijk te maken. Dit was het geval op regionale partij-conferenties in Man chester en Liverpool, waar hij gedurende zijn redevoeringen voortdurend werd ge ïnterrumpeerd. Men riep „ga terug naar de achterbanken" (van het Lagerhuis), „sluit je aan bij de liberalen", „aftre den". Er klonk langgerekt boe-geroep en langzaam handgeklap in één tempo, alle bei Britse uitdrukkingen van afkeuring. Men stampte bovendien met de voeten, terwijl Gaitskells medestanders het lied „for he is a jolly good fellow" aanhieven. Boven de storm van lawaai uit riep Gaitskell: „Indien deze partij met een po litiek van eenzijdige ontwapening naar de algemene verkiezingen gaat, zal ze wor den afgeslacht!" In Liverpool dreigden er in de zaal handtastelijkheden te ontstaan. Ordebewaarders herstelden de rust nadat opgewonden gedelegeerden meer dan een kwartier lang de leiders op het podium onverstaanbaar hadden trachten te maken. Later werd het kalmer en kon Gaitskell zijn betoog voortzetten. Hij verklaarde dat hij niet kon inzien dat het westen zijn bewapening zou moeten opgeven terwijl de Russen hun wapens behouden. Hij blijft er absoluut van overtuigd dat de meerderheid van de aanhangers van de Labourpartij Groot-Brittannië niet zonder verdediging wensen te laten. Gaitskell voegde er aan toe, dat de parlementsfrac- tie het recht heeft haar eigen leiders te kiezen en dat de kiezers in het land het recht bezitten de fractie samen te stellen. De Labour-leider gaf nogmaals de ver zekering dat hij alles zou doen om de be slissing van de partijconferentie van Scar borough, welke zich uitsprak voor eenzij dige kernontwapening, ongedaan te ma ken. HULL (Engeland) (UPI) Sinds maan dag is niets meer vernomen van het 590 ton metende Britse schip „Lesrix", dat met een lading kolen van Goole in York shire onderweg was naar Hayle in het Engelse graafschap Cornwall. Maandag is bij Portland, in het graafschap Hampshire, een reddinggordel aangespoeld die de naam van de kolenboot droeg maar de eigenaars te Huil maken zich nochtans geen bijzondere zorgen over het lot van schip en negen opvarenden. Maandag is de „Lesrix" het laatst ge zien op vijftien mijl van het eiland Wight. Er zijn luikdaken aangespoeld, die wel licht van het schip afkomstig zijn en daar om thans onderzocht worden. Een helikopter en een „Shackleton"-red dingvliegtuig van de R.A.F. hebben voor Portland rubber reddingsboten in zee zien drijven. NEW YORK (UPI) Ethiopië en Li beria hebben de Unie van Zuid-Afrika be schuldigd van het schenden van haar rechten en plichten in het Volkenbonds mandaatgebied van Zuidwest-Afrika. Beide Afrikaanse staten hebben een procedure aanhangig gemaakt bij het In ternationale Gerechtshof in Den Haag. Zij menen dat Zuid-Afrika rechten en vrij heden onthoudt aan de inwoners van de vroegere Duitse kolonie. A partheid Ethiopië en Liberia beschuldigen Zuid- Afrika van het uitstrekken over Zuidwest- Afrika van de apartheidspolitiek door de burgerrechten voor te behouden aan blan ken, negerkinderen passende opvoeding te onthouden, lidmaatschap van vakbonden te verbieden voor negers, deze te weren uit vele ambten en beroepen, hen geen recht op eigen grond toe te kennen en van hen persoonsbewijzen te eisen wan neer zij zich naar elders begeven. De kwestie Zuidwest-Afrika zal dit jaar in behandeling worden genomen door de be- heerschapscommissie van de UNO-Assem- blee. Zuid-Afrika ontzegt de UNO zeggen schap over het mandaat van de Volken bond. Eisen van Afro-Aziatische landen dat de Unie verslag over haar bestuur in Zuidwest-Afrika moet doen aan de UNO zijn totnutoe afgewezen. Advertentie warm en vederlicht diverse dessins in gloedvolle herfsttinten GROTE MARKT 1.7 HAARLEM (Van onze correspondent) PARIJS. Het „barricadenproces" tegen Pierre Lagaillarde en zijn twintig mede beschuldigden is gisteren in Parijs met het begin der verhoren in zijn achtieve fase getreden. Zaterdag werden in een zitting van nauwelijks een uur de laatste punten van de procedure geregeld. Op verzoek van mr. Isorni, de advocaat van de di recteur van het rechts-extremistische dag blad „L'Echo d'Alger" Alain de Sérigny, zijn cliënt op vrije voeten te stellen, om dat eventuele persdelicten in dit proces over staatsgevaarlijke activiteiten, volgens hem, niet thuishoorden, werd zonder veel omhaal door de president verworpen. Wat meer moeite had de rechter met een aan val van de verdediger van Lagaillarde - die zelf van huisuit advocaat is en waarbij de regering werd beschuldigd de parlementaire onschendbaarheid van de hoofdrolspeler van het proces niet te heb ben geëerbiedigd. Na een levendige dia loog werd het definitieve antwoord op de ze vraag tenslotte opgeschort tot het ein de van het proces. Tijdens en door middel van het proces zal dus moeten blijken of Lagaillarde al of niet op heterdaad tot gewelddadige re bellie kon worden betrapt en gearresteerd. Zo ja, dan zou het Kamerlid zelf zijn on schendbaarheid voor de grondwet automa tisch buiten werking hebbengesteld. La gaillarde zal dus nog enig geduld moeten hebben en hij gedraagt zich trouwens niet zonder een zekere, bijna ingetogen, waar digheid. In de loop van de tragische ge beurtenissen, zo verklaarde hij zaterdag met rustig stemgeluid, heb ik verantwoor delijkheden gedragen waarvan ik de draagwijdte hier helemaal niet wil pogën te verkleinen. Ik schaam mij niet over mijn handelingen. Ik ben altijd voorstan der van een Frans Algerije geweest en die overtuiging is sinds gisteren en La gaillarde doelde natuurlijk op de laatste rede van generaal De Gaulle alleen nog maar gegroeid in kracht en diepte. Van het proces dat nu geopend wordt is niet mijn persoon de inzet, aldus Lagaillarde, maar het ideaal van een Frans Algerije waarvoor wij bereid zijn alles te offeren. Lagaillarde heeft zo de romantisch-heroï- sche toon en het propagandistische karak ter die hij en zijn kameraden aan het pro ces willen geven al duidelijk tot uiting ge bracht. De positie van het openbaar ministerie en, indirect, van de regering is daartegen over lang niet onaanvechtbaar. Wanneer op zekere medeplichtigheden van het leger en zelfs uit de hoogste regionen van de staat en op tegenstrijdigheden in officiële verklaringen, tot in de mond van het staatshoofd toe, door de beschuldigden ge wezen zal worden, dan heeft de president echter nog altijd de mogelijkheid, zo niet het recht, de zaal te doen ontruimen en de deuren te sluiten. In de gangen van het Paleis van Justi tie ging gisteren echter al het gerucht dat alle advocaten en hun cliënten zullen wei geren hun mond te openen achter dat ij zeren gordijn waarmee de regering blijk baar haar positie en zwakheden hoopt te zullen kunnen beschermen. Maar tot dus ver staan de partijen in dit politiek-juridi- sche toernooi nog vrij rustig tegenover el kaar en worden vragen en antwoorden in schier hoffelijke termen uitgewisseld. Ingevolge de alfabetische orde viel de lijn- piloot Aguste Arnould gisteren de eer te beurt als eerste beschuldigde voor het hek je te verschijnen. Een atletische verschij ning die, net als zijn vader en grootvader, in Algerije en van bescheiden komaf was geboren. Toen de president hem zijn ac tivistische bedrijvigheden verweet, vroeg Arnould wat hij onder een activist eigen lijk wel precies moest verstaan. Wel, defi nieerde de president even wat beteuterd en wat losjes, dat is iemand die zich erg druk maakt en veel aandacht probeert te trekken. Dan is het goed vond Arnould. Ja wij ma ken ons druk en we willen aandacht trek ken. Niet voor ons zelf, maar om alle Fran sen te doen begrijpen welke misdaden zich nu dreigen te voltrekken. Algerije is Frank rijk en het staat met zoveel letters in de grondwet. Met het Franse Algerije verdedigen we zo dus tevens de constitutie. Niet wij staan op de grondslag van de illigaliteit,daarop heeft de regering zich geplaatst. Na die bazuinstoot voor Frans Algerije werden de activiteiten van deze eerste be schuldigde eens op de keper genomen. Ar nould was bij de januari-gebeurtenissen betrokken geweest als bestuurslid van het comité dat de vele „patriottische" liga's, partijen en bewegingen in Algerije over koepelde. „Is dat nu ook alweer verbo den?" zo vroeg hij de rechter met on schuldig gezicht. Onze samenkomsten wer den in het openbaar gehouden en meestal in een café. Die openhartigheid zal er ook wel de oorzaak van zijn dat er zo een zwaar dossier tegen mij kon worden sa mengesteld. De president haalde, uit een inderdaad omvangrijk, pak papieren een vlugschrift dat door het Comité was uit gegeven en waarvan de opruiende taal er zeker niet om bleek te jokken. „Heeft u dat allemaal geschreven?" wil de de president weten. Nee, in de tekst zei Arnould, die ook al niet op het mondje gevallen is, onmogelijk zijn eigen stijl te kunnen herkennen. De naam van het co mité wilde, zo legde hij uit, ook helemaal niets zeggen. Er waren zoveel traktaten in omloop en heel wat werden op last van de autoriteiten zelf gedrukt. De pre sident besloot toen verder maar niet aan te dringen. Nummero twee was het poujadisti- sche Kamerlid Demarquet. Een andere reus die zich vorige week al onderscheid de door te weigeren in burger voor de militaire rechtbank te verschijnen. Nu droeg hij echter een stemmig donker col bert waarvoor hij zich, voor zichzelf wens te verontschuldigen. Ik ben, ofschoon geen beroepsmilitair in hart en nieren soldaat, en in burger voel ik me net of ik me vermomd heb. Demarquet is een redenaar, of beter een demagoog, uit de poujadistische school, waaruit alle hout nog wel planken gezaagd kunnen worden. Hij aarzelt niet de regering in Parijs er van te betichten in januari, op de derde dag van het beleg, het vuur te hebben doen openen waardoor een veertigtal gen darmes en gardisten werd gedood. Nog enkele andere enormiteiten, waarvan zelfs een juridische opzet niet steeds te achter- Kolonel Gardes, een van de twintig verdachten in het proces der barricaden komt bij het Paelis van Justitie te Pa rijs aan, vergezeld door zijn verdediger. «L. Lagaillarde halen is, werden door Demarquet geloosd alvorens hij tenslotte een mislukte poging deed tenminste wat lachers op zijn hand te krijgen. In een wel wat kreupele beeldspraak vergeleek hij zichzelf met de gebakken aardappelen bij de biefstuk waarmee Algerije werd bedoeld. Bedoelin gen die echter pas een beetje duidelijk werden nadat Demarquet de journalisten na de zitting eerste enige nadere tekst en uitleg van zijn persoonlijk en symbo lisch taalgebruik gegeven had. Advertentie Transparante kleurlafc van Ceta-Bever Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek hebben de Amerikaanse inlich tingendienst en „een Russische bron die in een positie verkeert hiervan te kunnen weten" bevestigd dat 't hoofd van de Rus sische dienst voor geleide projectielen, maarschalk Mitrovan Nedelin, gedood werd door een vroegtijdige raketontplof fing en niet door een vliegtuigongeluk, zo als Tass had gemeld. Newsweek deelt ver der mee, dat bij dezelfde gelegenheid ook andere raketdeskundigen, „misschien wel honderd of meer", om het leven, zijn ge komen. Enkele dagen geleden hebben wij overi gens reeds melding gemaakt van de in Westelijke militaire kringen heersende en door het Zwitserse blad „Neue Zürcher Zeitung" uitgesproken mening, dat maar schalk Nedelin bij een voortijdige raket explosie is verongelukt. NEW YORK (Reuter) Tengkoe Ab doel Rahman, de premier van de Maleise federatie, is na een tournee door de Ver enigde Staten en Canada, met het West- duitse passagiersschip „Bremen" uit New York naar Groot-Brittannië vertrokken. Het schip komt zaterdag in Southampton aan. Abdoel Rahman zal acht tot tien da gen in Londen verblijven en besprekingen voeren met leden van de Britse regering en zakenleiders alvorens naar Nederland te vertrekken, waar hij korte tijd zal blij ven. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 8