KENNEDY GEKOZEN TOT PRESIDENT DER V.S. Democratische meerderheid in het Congres is ook reeds verzekerd KIP VAN HET SPIT Londen koestert hoge verwachtingen van Kennedy HET WEER Sovjet-Unie acht Loemoemba de enige wettige premier Kennedy's zege Achter afkortingen mr., dr., ir. en drs. dient een punt te staan Het woord is aan Tweede Kamer beslist: In de krant van heden: Gouverneur Suriname moet rust houden Meer wind WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I -mg-*_rh mm ha f /V VX *1* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. II f Tl 1 T 1 fl IhI f aIiII 1(1111 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal /,6o, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL Js A L4 A A X/ %4 A A A Ié franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. HalmT'hoo^8 «n Ï'SÏÏÏÏT DAGBLAD VOOR VELSKN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUI S.BEVERW IJ KENOMGEVING 'w—g Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Nïije WASHINGTON (Reuter, UPI en AFP) - John Fitzgerald Kennedy is gekozén tot president van de Verenigde Staten na een spannende wedstrijd met zijn Republikeinse tegen kandidaat Nixon, die zijn nederlaag heeft toegegeven. Kennedy zal de eerste rooms-katholieke president zijn van de Verenigde Staten, maar zijn geloofsovertuiging heeft niet verhinderd dat de overwegend protestantse zuidelijke staten hem in meerderheid hun steun gaven. Wel verloor hij in de sterk protestantse staat Oklahoma, maar in de geheid Repu blikeinse staten Maryland en Connecticut behaalde hij de overwinning, evenals in de belangrijke staten New York, Pennsylvanië, Texas en Michigan, terwijl zijn zege in Cali- fornië zeker was. Zijn Democratische partij heeft zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat het overwicht gekregen, zij het iets minder sterk dan in het huidige Con gres. In de Senaat komen vermoedelijk 65 (66) Democraten en 35 (34) Republikeinen, in het Huis 265 (283) Democraten en 172 (154) Republikeinen. Het verloop van de uitslagen was in hoge mate spannend: eerst lag Nixon voor, toen Ken nedy, wiens voorsprong echter geleidelijk terugliep, zonder dat zijn verkiezing evenwel in gevaar kwam. Kennedy volg de de uitslagen in zijn woonplaats Hyannis Port in Massa chusetts, waar evenals in het Democratische hoofdkwartier te Washington, een uitbundige stemming heerste. Nixon had een hotel in Los Angeles betrokken, vanwaar hij Kennedy gelukwenste en hem algehele medewerking toezegde. Radio- Moskou liet weten, dat het bewind Eisenhower-Nixon, welks kandidaat Nixon was, een verpletterende politieke nederlaag heeft geleden. De elektronische rekenmachines hadden het op één uitzondering na lang voordat de uitslag een definitieve wending nam, bij het rechte eind, evenals de overgrote meerderheid der opinie-peilingen. De televisie was op deze aanwijzingen afgegaan en bracht haar appara tuur in stelling voor het landhuis van Kennedy om gereed te zijn voor het ogenblik dat de uitslag officieel zou zijn. Elders in het plaatsje stonden meer dan een dozijn mannen van de geheime dienst gereed om de bewaking van Kennedy op zich te nemen. Oud spreekwoord „Het is beter een kaars aan te steken dan de duisternis te vervloeken". Bij het ter perse gaan van deze editie was de stand als volgt: Kiesmannen Stemmen Kennedy 296 28.747.355 (50,7%) Nixon 179 27.953.008 (49,3%) De vereiste meerderheid is 269 kiesman nen, waar Kennedy, volgens zijn voor sprong in het stemmenaantal in de nog onbesliste staten, ruimschoots boven zal komen. Onze correspondent meldt telegrafisch het volgende: Kennedy is gekozen en daarmede heeft het Amerikaanse volk te kennen gegeven dat het de laatste tijd niet goed ging met de Verenigde Staten en dat daar het nodi ge aan gedaan moest worden. Juist omdat de welvaart, oppervlakkig beschouwd, in Amerika nog bijzonder groot is, getuigt deze verkiezingsuitslag van politieke rijp heid en van bezinning op Amerika's in ternationale positie. Kennedy heeft tijdens zijn campagne be toogd, dat Amerika's prestaties niet over eenkomstig waren met de capaciteiten en de rijkdom van het land. Hij heeft beloofd een actief en stimulerend president te zul len zijn, die weer kans zou geven aan de intelligentie en het idealisme van zijn volk. Meer nadruk dan tevoren zou vallen op de publieke belangen scholen, zieken huizen, wegen- en geen voorrang zou wor den gegeven aan het eigenbelang van en kelen. Amerika's prestige in de wereld zou weer in opwaartse richting worden ge stuwd. Natuurlijk moet men afwachten of Ken nedy in staat zal zijn om te verwezenlij ken waarvoor hij gepleit heeft. Natuur lijk is het ook een feit, dat heel wat kie zers op Kennedy gestemd hebben uit hoof de van andere redenen dan wegens de kern van zijn programma. Hoofdzaak is echter dat Amerika door deze verkiezing zich een kans heeft gegeven op een nieuw begin en een nieuwe aanpak. Happy days Het was niet alleen een propagandamo- tief dat Kennedy in zijn toespraken zo vaak de naam noemde van Franklin Roo sevelt. De man die thans Amerika's leider zal worden heeft zich tot taak gesteld een na tionale herleving teweeg te brengen, even stuwend als de wedergeboorte waarbij Roosevelt de leiding had. Dikwijls gedu rende deze campagne wanneer Kennedy het podium betrad, speelde de muziek het populaire lied uit de Roosevelt-periode „Happy days are here again". Dit is meer dan enig andere melodie het succeslied waarmee de Democraten hun overwinning vieren. Lippmann, Amerika's grootste politieke (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag na tweede lezing het ontwerp voor de nieuwe wet op het wetenschappelijk onder wijs zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Alleen de communisten lieten aan tekenen dat zij tegen zijn. In het wetsont werp is vastgesteld dat achter de afkor tingen mr., dr., ir. en drs. een punt wordt geplaatst. Onderstreept werd nog even dat de wet voor een vrouwelijke doctorandus niet de titel doctorandas erkent. Een vrouwelijke meester in de rechten wordt ook niet meesteres in de rechten genoemd. ommentator, heeft Kennedy geprezen :ijn geweldige kennis van zaken en zijn ense belangstelling. Hij heeft hem ev vichtig genoemd, koel en moedig. Insti ief heeft ook het Amerikaanse volk d apaciteiten onderkend, maar de kies :agen nog iets meer. Zij zagen een n n de kracht van zijn leven van wie ent] iasme uitstraalde en wiens wil om v Amerika iets groots te volbrengen onn cenbaar is. Daarom hebben zovelen 1 'ertrouwen geschonken aan deze 43-j; ;e senator uit Boston die de strijd h< [evoerd met bijna mateloze energie, d evens met een manlijke distinctie wa an Nixon niet tippen kon. Omstreeks elf uur Newyorkse tijd di lagavond leek het al verantwoord verwinning van Kennedy te voorspel] 'oen was ongeveer een derde deel van otaal aantal stemmen geteld en Kenm iad daarvan 54 percent in de wacht leept. Dit percentage had hij toen re oige uren weten te handhaven en een w ing ten gunste van Nixonleek op dat og< 'lik onwaarschijnlijk. !r is druk gestemd. Waarschijnlijk en de kiezers alle records gebroken. pag. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Mode 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 5, 6 Langs sluizen en havens 6 Film 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Horen en Zien ...............o 9 Boekenhoekje 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's het noórden van Virginia stonden om zeven uur 's avonds, toen de stemlokalen zouden sluiten, nog zoveel mensen in de rij dat men besloot de deuren aanzienlijk langer open te houden. Kennedy is de jongste president die Ame rika sedert vijftig jaar heeft gehad. Hij is twintig tot dertig jaar jonger dan de mees te leiders van West-Europa. Voor het eerst heeft Amerika thans een rooms-katholiek tot president gekozen. De godsdienst heeft geen grote invloed ten nadele van deze kandidaat gehad. Kennedy heeft vooral veel succes geboekt in de industriegebieden waar de steun der vakbeweging veel voor hem moet hebben betekend. Bovendien voelt men in die streken het meest de gevolgen van de groeiende werkloosheid. Maar ook in de landbouwgebieden van het Midden-Westen deed Kennedy het beter dan velen hebben verwacht. De nieuwe president van de V.S. en de heer en mevrouw Kennedy met hun dochtertje Caroline voor hun wo ning in Hyannis Port. (Telefoto ANP) NEW YORK (UPI, Reuter) De Sov jet-Unie heeft dinsdag in de UNO-Assem- blee betoogd dat de Kongolese premier Patrice Loemoemba aan het hoofd staat van de enige wettige regering van de vroegere Belgisch kolonie. De Verenigde Staten werden beschuldigd van pogingen om de regering-Loemoemba te liquaderen en te vervangen door een regering van stromannen. Kasavoeboe sprak vervolgens de verga dering toe als staatshoofd van Kongo. Hij zei dat zijn ambt en het parlement de twee enige bestaande instituten zijn in zijn land, gegrondvest op wettelijke ba sis. De president alleen, aldus Kasavoeboe, kon een delegatie naar de UNO benoemen. Touré, diende formeel een door acht lan den ondersteunde resolutie in, welke pleit voor het toekennen van de zetel aan de delegatie van Loemoemba. Touré noemde het „abnormaal" dat Kongo niet in de Assemblee is vertegenwoordigd. De voorzitter van de Kongolese Kamer van Afgevaardigden heeft in een dinsdag gepubliceerd telegram aan Hammars- skjoeld gezegd dat president Kasavoeboe het land zonder toestemming van het par lement heeft verlaten en niet geacht kan worden namens de Kongolese natie te spreken. De voorzitter van de Kongolese senaat heeft via de Ghanese delegatie bij de UNO meegedeeld, dat de Belgen in Kongo „geen middel schuwen om de door het volk geko zen en door Loemoemba geleide rege ring in de wielen te rijden". Kongo dient te worden vertejgenwoöfdigd door Kanza, al dus de verklaring van de senaatsvoorzit ter. Advertentie „BOUWPAKKETTEN" o.a. 1 deurs kast, geheel hang f 79.75 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 14 kip, patates frites en appelmoes 2.95 CAFETARIA SC HA GEN Bik en Arnoldkade 43 - 44 - Telefoon 6564 (Van onze correspondent) LONDEN De Britse reactie op Ken nedy's overwinning is gunstig. De nieuwe man geeft nieuwe hoop op een verbete ring van de internationale toestand, voor zover dit althans van de Verenigde Sta ten afhangt. Volgens een Gallup-opinie- onderzoek, was Kennedy ook de Britse keuze, hoewel er meer geestdrift voor hem en zi.jn partij bestaat onder Labouraan- hangers dan onder de Conservatieven. In Labour-kringen ziet men het verkie zingsresultaat als een verschuiving naar links, maar van Conservatieve kant stelt men hier tegenover dat de Amerikaanse Democratische partij meer lijkt op de rechtervleugel van de Tories. Men kijkt in Groot-Brittannië niet alleen naar de bei de rivalen, maar vooral ook naar hun naaste medewerkers, om tot de slotsom te komen dat zowel Kennedy als Nixon kunnen rekenen op mannen met grote po litieke ervaring. Zowel van Nixon als Kennedy verwacht te men dat zij, als vertegenwoordigers van de nieuwe generatie, minder beïn vloed zouden worden door anti-Brits sen timent, voortvloeiende uit een historische afkeer in de Verenigde Staten van het Britse kolonialisme. Men valt Kennedy er niet lastig om dat zijn vader, die in het begin van de oorlog ambassadeur in Lon den was, Groot-Brittannië al had afge schreven. Kennedy is nog een verre bloed verwant van Lady Dorothy Macmillan, de echtgenote van de Britse premier. Hoewel zowel Republikeinen als Demo craten in hoge mate internationaal geori ënteerd zijn, verwachten de Britten dat de Democraten speciale aandacht aan het Verre Oosten, met name India zullen be steden. Sommigen geloven dat de kans toeneemt dat de Verenigde Staten zich niet langer zullen verzetten tegen toelating van Peking-China tot de UNO, waarvoor de Britten zo lang hebben gepleit. De Britten, altijd bezorgd over hun in vloed in het westelijke bondgenootschap en met name in Amerika, verwachten dat er groter realisme en nuchtere zakelijkheid komt in hun betrekkingen met de Vere nigde Staten. (Men zie ook pag. 3) Gouverneur J. van Tilburg van Suri name is in Nederland aangekomen. De gouverneur is naar Nederland terugge keerd omdat zijn gezondheid in Suriname is ondermijnd. Hij zal vermoedelijk ge ruime tijd rust moeten houden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Voor de Verenigde Staten is 1960 wat de Amerikanen noemen „een Democratisch jaar" geworden. De Democratische partij heeft bij de verkiezingen van gisteren na melijk een aanzienlijke overwinning be haald op alle drie de terreinen waarom gestreden werd: het presidentschap, de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. De twee Kamers van het Congres had den reeds vóór deze verkiezingen een De mocratische meerderheid en er bestond bij voorbaat weinig kans dat die meerderheid in een Republikeinse zou veranderen. Dat laatste is danook niet gebeurd en, hoewel de volledige uitslagen hieromtrent nog niet bekend zijn op het ogenblik dat wij dit schrijven, het staat toch wel reeds vast dat zowel de Senaat als het Huis van Afge vaardigden opnieuw door de Democraten zullen worden beheerst. Het stond echter allerminst bij voorbaat vast, dat ook de „hoofdprijs" van de ver kiezingen, het presidentschap, deze keer de Democratische partij toe zou vallen. Dat dit niettemin is gebeurd, moet wel in de aller eerste plaats worden beschouwd als een overwinning van de verdraagzaamheid op de onverdraagzaamheid in religieus op zicht. Want de Verenigde Staten zijn nooit vrij geweest van zulke smetten als anti katholicisme en antisemitisme, al is daar over buiten de V.S. veel minder bekend geworden dan over het Amerikaanse ne gerprobleem. Dat antikatholicisme heeft ertoe geleid dat de grote partijen in de eerste anderhalve eeuw van het bestaan der V.S. geen katholiek ooit gelegenheid hebben gegeven, zelfs maar als kandidaat naar het presidentschap mee te dingen. En toen dit in 1928 voor het eerst wèl gebeur de en Alfred E. Smith, voordien gouver neur van de staat New York, op voor dracht van Franklin Roosevelt door de De mocratische partij kandidaat werd gesteld, was het resultaat dat Smith, ondanks zijn persoonlijke populariteit en zijn grote po litieke bekwaamheid, bij de verkiezingen de nederlaag leed een nederlaag die door vrijwel alle Amerikaanse schrijvers over politieke geschiedenis aan Smith's godsdienst wordt geweten. In dit licht be zien getuigt het stellig van moed, dat John F. Kennedy als katholiek de kandidatuur toch heeft aangedurfd; verdient het waar dering dat de Democratische partij (die vooral in het zuiden heel wat antikatholie ken onder haar aanhangers telt) het voor oordeel terzijde heeft geschoven en de handicap heeft aangedurfd; en mag Kenne dy's overwinning bepaald wel beschouwd worden als een aanwijzing dat onder het Amerikaanse volk de onverdraagzaam heid op godsdienstig gebied sterk geluwd is zoals, alle „die-hards" ten spijt, ook de onverdraagzaamheid inzake ras en huidskleur merkbaar begint te verminde ren. Voor de Verenigde Staten zelf zowel als voor het buitenland was de verkiezing van Kennedy zeker in zo ver boven een over winning van Nixon te prefereren, dat daar mee de politieke eensgezindheid van wet gevende en uitvoerende macht in Washing ton is hersteld Was Nixon gekozen, dan zou hij, evenals Eisenhower, hebben moe ten regeren met een parlement welks beide Kamers werden beheerst door een hem politiek-vijandige partij. Tijdens Eisen hower's regime heeft dit geleid tot tal van moeilijkheden, waarvan er vele nooit tot de openbaarheid zijn doorgedrongen maar wel binnenskamers in het Witte Huis en in de ministeries tot vreemde situaties en onjuiste besluiten hebben geleid. Kennedy daarentegen kan, zoals gezegd, rekenen op een Senaat en een Huis van Afgevaardig den van (in meerderheid) zijn eigen partij zodat hij van de wetgevende macht steun in plaats van tegenwerking zal mogen ver wachten. Bovendien zal die politieke eensgezind heid hoe relatief deze ook altijd zal zijn. gezien de scheme tegenstellingen tussen de progressieve en reactionaire vleugel van de partij zelf Kennedy volledig in staat stellen tot het houden van een grondige „politieke grote schoonmaak" onder de bewindslieden en het ambtenarenkorps in Washington. Zulk een grote schoonmaak volgt traditioneel op elke Amerikaanse presidentsverkiezing, aangezien de promo tors en helpers van de gekozen kandidaat dan met regeringsfuncties moeten worden beloond; maar deze keer is er, ook objec tief gezien, wel behoefte aan als Kennedy ernst wil maken met zijn voornemen om in allerlei opzichten politiek, cultureel sociaal en anderszins een nationale re naissance tot stand te brengen. De jonge, voortvarende Kennedy krijgt dus alle gelegenhe' 1 on. zijn bewind me' een schone lei te beginnen Laat ons hoper dat zijn daden, die de volgende jaren in die lei zullen worden gegrift, tot hei] van zijn volk en van de hele mensheid zuller dienen. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige, later mogelijk harde en aan de kust stormachtige zuidelijke wind. Minder koud, vooral in de nacht en ochtend. Volledige weerrapporten op. pagina twee.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1