Haarlemmerliede moet blijven bestaan 'n PARKETVLOER EDELH0UT VLOEREN HET WEER Algerijnen reageren niet op rede van De Gaulle MR. J. CHR. BÜHRMANN burgemeester van Velsen j«W MORRIS beforeijouêuy! Grote meerderheid is tegen het voorstel van minister Toxopeus Ruim 400.000 personen belastingvrij Arrestaties in Frankrijk Noorse nota aan Rusland Goedkoper telefoneren in de stille uren Telling in de presidents verkiezingen gaat voort Kroesjtsjev wenst Kennedy geluk 46e JAARGANG NUMMER 7 BESLUIT VAN TWEEDE KAMER: A merikaanse president definitief gekozen Het woord is aan ln de krant van heden: Na belastingverlaging KIP VAN HET SPIT Cafetaria SCHAGEN Hogere temperaturen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTELJORISSTR.HAARLEM TEL. 13439 f LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Van onze parlementaire redacteur) Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich krachtig verzet tegen het voorstel van minister Toxopeus om overeenkomstig de visie van Gedepu teerde Staten van Noordholland de gemeente Haarlemmermeer naar het noorden uit te breiden met een groot deel van dé gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude tot aan het Noordzeekanaal, teneinde tussen Amsterdam en Haarlem, waarvan de bebouwing elkaar reeds tot op zes kilometer is genaderd, een sterke groene buffergemeente te krijgen. Het resterende kleinere deel van Haarlemmer- iiede en Spaamwoude zou volgens het voorstel worden toegevoegd aan Haarlem, dat het voor woningbouwuitbreiding nodig heeft. John Kennedy en echtgenote tijdens de eerste verklaring na zijn verkiezing tot president der Verenigde Staten. (Radio-telef oto) Wallis: Iedereen is te benijden, die iets be zitwaarvoor hij offers kan brengen". Advertentie De gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude (thans 4300 inwoners) zou dus worden opgeheven. Alleen de heer Scheps (P.v.d.A.) kon zich daarmee ver enigen, maar overigens hadden alle spre kers in de Kamervergadering critiek. Minister Toxopeus zette uiteen dat het kleine, zwakke Haarlemmerliede niet in staat zal zijn een groei van Halfweg in de richting van Amsterdam tegen te gaan. Haarlemmermeer (45.000 inwoners) zou daartoe wel in staat zijn omdat het meer ruimte heeft om de groei van Halfweg in andere richting af te leiden. Halfweg (2.000 inwoners) is reeds met een brug over de Heden is het Koninklijk Besluit verschenen, waarbij met ingang van 1 decem ber 1960 benoemd is tot burgemeester van de gemeente Velsen mr. J. Chr. Bühr- mann, thans burgemeester van Weesp. Mr. Bührmann is lid van de Christelijk- Historische Unie. Mr. J. C. Bührrtaann werd 24 maart 1912 gebox-en. Hij is gehuwd met een dochter van de bekende professor dr. ir. J. Klok- ker uit Leiden. Het echtpaar heeft twee kinderen, een zoontje van twaalf en een dochter van tien jaar. De heer Bührmann is Nederlands hervormd. Hij is in het be zit van het diploma gemeente-administra tie en staatsinrichting M.O.. De heer Bühr mann deed doctox-aal examen in de rechts wetenschappen. Van 1945 tot 1950 was hij adjudant van de Koningin. In 1950 werd hij benoemd tot burgemeester van Weesp. In 1954 werd hij tevens waarnemend bur gemeester van 's-Gravenlande en Anke veen. De nieuwe Velsense burgemeester is lid van de raad van bestuur van de Ne derlandse Oorlogsgraven Stichting, tevens lid van het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten lid van het hoofd bestuur van de Christelijk Historische Unie. De heer Bührmann is ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaar den, tevens drager van de Medal of Free dom with bronze palm of the United States of America. De heer Bührmann heeft met grote stuwkracht de, betrekkelijk kleine, gemeente Weesp tot grotere bloei gebracht. Daas Weesp een plaats is, die veel inwo ners moet opvangen, kent de burgemees ter vele van de moeilijkheden die dit pro ces met zich meebrengt. In Weesp wordt zijn vertrek in het algemeen zeer betreurd. Als reactie op de benoeming van een nieuwe burgemeester, zei loco-burgemees ter H. de Boer het prettig te vinden dat zijn taak nu weer normaal zal worden. Het waarnemend burgemeestex-schap heeft hem veel drukte gegeven. Vanmorgen, vlak na net bekend worden van de benoeming, heeft de heer De Boer mr. Bührmann en zijn vrouw van harte gefeliciteerd. De heer De Boer wees erop dat de ver houding tussen raad en het college bij zonder gunstig is in Weesp. De mensen vinden het jammer dat hij daar weggaat, aldus de heer De Boer. Burgemeester J. G. S. Bruinsma uit Be verwijk vond het fijn dat. hij de heer Bühr mann als buurman krijgt. „Ik zal hem meteen een telegram sturen". In de heden bij de Tweede Kamer inge diende Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag inzake de belastingver lagingen geven de minister en staatssecre taris van Economische Zaken een over zicht dat aantoont op welke wijze het be drag van 475 miljoen, dat met de voor gestelde verlaging van inkomsten- en loonbelasting is gemoeid, over een aantal inkomensgroepen is verdeeld. W eerrapporten 1, 2 Nieuwe burgemeester voor Velsen 1, 13 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13, 15 De Kleine WereldS Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Kunst 13 Toch Is Het Zo15 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Beeldverhalen 15 Beurs 17 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie Va kip. patates frites en appelmoes 2.95 Bik en Arnoldkade 43 -44 - telefoon 6564 dé vloer van uw leven. Passend in elk interieur. Niets evenaart de huiselijke sfeer en warmte van parket. Leverbaar in fraaie, edele en exotische houtsoorten. Deskundige voorlichting en advies. SHOWROOM zijlstraat 96 - Haarlem - Tel. 20340 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Morgen wisselen de bewolking met plaatselijk enkele buien. Belangrijke stij ging van de temperatuur. Ma tige tot krachtige en voorname lijk aan de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Volledige weel-rapporten op pagina twee. Het aantal personen dat door de voorge stelde verhoging van de vrijgestelde mi nima niet meer in de heffing van de in komsten- en loonbelasting zal worden be trokken, kan woi-den gesteld op 400.000 a 450.000. Naar aanleiding van de desbetreffende vragen mei-ken de minister en de staats secretaris op, dat zij er zich wel van be wust zijn dat door de sluipende werking van de progressie welk kwaad in de wortel kan worden aangetast door te ijve ren voor de waardevastheid van de gul den bij een voortgaande stijging van de nominale inkomens na verloop van tijd de huidige situatie met betrekking tot het tarief van de inkomsten- en loonbelasting kan hei-leven. Gaarne willen zij de vei-ze- kering geven dat zij de voorgestelde ta riefsherziening zien als een eerste stap op de weg naar een verdere verbetering van het fiscale klimaat hier te lande. Met het oordeel van verscheidene leden dat de voorgestelde verlaging in wezen geen verlaging is, doch louter een aanpas sing van de belastingtabellen aan de waar devermindering van het geld, kunnen de bewindslieden niet instemmen. De vei-ho- ging van de belastingvrije bedx-agen aan de voet van de tabellen, mag niet uit het oog worden vei*lox*en. Deze verhoging van de belastingvrije bedragen resulteert voor de lagere inkomens en ook voor een be langrijk deel van de midden-inkomens in een wei'kelijke belastingverlaging. Zij stellen zich voor om de medezeg genschap van de Staten-Generaal te waar borgen uiterlijk in de tweede helft van de maand mei 1961 aan de Kamer nadere mededeling te doen van het standpunt van de regering ten aanzien van de in voering, zodat ook daaromtrent van ge dachten zal kunnen worden gewisseld. De invoering van de belastingverlagin gen zal niet worden uitgesteld tot een la ter tijdstip dan 1 juli 1961, tenzij een ver- schex-ping van de conjunctuur dit noodza kelijk maakt. Indien een uitstel onvex-mij- delijk is, zal dit tot een zo kort mogelijke tex-mijn moeten worden beperkt. Bij Bouvignes is een volkswagen in de nacht tegen de achterkant van een met boomstammen geladen vrachtwagen gebotst, waarvan de bestuurder juist was gestopt omdat hij had gemerkt dat de aan de bomen aangebrachte verlichting niet brandde. Een boom stam drong van voor tot achter door de volkswagen heen, waarvan de drie inzittenden werden gewond. PARIJS (Reuter) Vijf personen, on der wie een vroegex-e generaal van het Spaanse Republikeinse leger, zijn gister avond gearresteerd, aldus is in Parijs be kendgemaakt. Zij worden ervan beschul digd deel uit te maken van een spionage- organisatie. Op 4 november werden twee Fransen, onder wie een burgemeester, en zes Polen, eveneens op beschuldiging van spionage, gearresteerd. Ringvaart; verbonden met Zwanenburg (6.000 inwoners), dat in Haarlemmermeer ligt. Deze gemeente begeert de uitbreiding met Haax-lemmerliede niet, maar dat be tekent geenszins dat zij niet goed voor het nieuwe gebied zou zorgen. De minister kon de meerdex-heid van de Kamer echter niet overtuigen. De heer Beernink (C.H.U.) vx*oeg reeds gisteravond formeel stemming over ar tikel 1 van het wetsontwerp. Als dat zou worden verworpen, zou de behandeling van de verdere artikelen geen zin meer hebben. Omdat er op het late avonduur niet voldoende leden waren om een rechts geldige stemming te houden, weed deze uitgesteld tot hedenmiddag bij het begin van de vex-gadering. Vanmiddag heeft de Tweede Kamer bi, het begin van haar vergadering het wets ontwerp tot toevoeging van het grond gebied van de gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude aan de gemeenten Haar lem en Haarlemmermeer met 41 stemmen vóór en 53 tegen verworpen. Vóór stemden de P.v.d.A.. de P.S.P., en mevrouw ir. A. Kuiper-Struyk 'V.V.D.), die haar van baar fractie afwijkende stem motiveerde met de mededeling dat volgens haar de belangen van de stad Haarlem niet tot hun recht zouden komen, wanneer het voorstel zou worden afgestemd. Haar standpunt werd nog door vier van haar geestverwanten gedeeld, evenals door de heer Mellema va'n de C.H.U. Na de verwerping van het voorstel heeft de minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus een korte verklaring afge legd waarin hij de reden opgaf waarom hij niet is ingegaan op het in het speciaal uit de V.V.D.-fractie gekomen verzoek om de beraadslaging te schorsen. Hij zei dat in dat geval het hem niet duidelijk zou zijn geweest wat de conse quenties van een schorsing zouden zijn. Hij is en blijft overtuigd van de juistheid van het voorstel. Daarom was het hem ook niet mogelijk een andere oplossing door middel van een nota van wijzigingen aan te geven. OSLO (Reuter) Noorwegen heeft de Sovjet-Unie laten weten, dat er in de Spitsbergen-archipel voorlopig geen mili taire vliegvelden zullen worden aangelegd. De Noorse nota is een antwoord op een Russische nota van 26 oktober, waarin werd gezegd dat een Noorse expeditie met medewerking van het Amerikaanse pool- instituut in 1959 verscheidene startbanen in de Spitsbergen-archipel had gebouwd die geschikt zijn voor moderne, zware bom menwerpers. De Sovjet-Unie herinnerde daarbij aan een verdrag van 1920, dat de eilanden niet voor militaire doeleinden mogen worden gebruikt. De centrale directie van de P.T.T. be studeert thans de mogelijkheid om een speciaal tarief in te voeren voor telefoon gesprekken in de stille uren. Dit lagere tarief zou dan gelden voor interlokale ge sprekken in de drie zones op zaterdag, zondag en in de avonduren. De P.T.T. hoopt hiermee een betere spx-eiding te kunnen krijgen in deze tele foongesprekken. Aangezien de studie nog in een vroeg stadium verkeert, valt nog niets te berichten over de bedragen die voor de gesprekken zullen wox-den vast gesteld. WASHINGTON (Reuter en UPI) Hoe wel de verkiezing van de Democratische kandidaat als nieuwe president van de Verenigde Staten gisteren vaststond, blij ken sommige uitslagen voorbarig te zijn gemeld. De telling in Californië wordt pas vandaag voltooid en volstrekte zekerheid dat de 32 kiesmanstemmen van deze staat aan Kennedy zouden toevallen kreeg men pas in de afgelopen nacht. Uiteindelijk brachten de elf kiesmannen van Minnesota Kennedy over het kritieke punt van de vereiste 269 stemmen heen. Hawai dat eerst aan Nixon was toegekend, kwam met zijn drie kiesmannen toch in Kennedy's kamp, na een hertelling die uitwees dat het over wicht van de Democratische kandidaat 172 stemmen bedroeg. De laatst bekende stand is: Kiesmannen Stemmen Kennedy 333 33.215.293 (50.14%) Nixon 185 33.027.013 (49.86%) MOSKOU (AFP) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft Kennedy geluk gewenst met zijn verkiezing. „Wij hopen dat onder uw bewind de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie de vorm zullen her-krijgen die zij hadden onder het presidentschap van Franklin Roosevelt," aldus Kroesjtsjev, die verder zegt: „U zult het met mij eens zijn, dat de ogen van velen op de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie gevestigd zijn omdat de wereldvrede voor een groot deel afhangt van de betrekkingen tussen die landen. Wij zijn bereid de meest vriendschappelijke betrekkingen tussen volken en regeringen van Amerika en de Sovjet-Unie te ontwikkelen." „Wij zijn ervan overtuigd dat er geen onoverkomelijke belemmeringen zijn voor het behoud en de versteviging van de vre de. Met het oog daarop zijn wij van onze kant bereid de pogingen voort te zetten tot oplossing van een dringend probleem zoals de ontwapening, tot regeling van de Duitse kwestie door de spoedige sluiting van een vredesverdrag en tot het berei ken van overeenstemming in andere vraagstukken, waarvan de oplossing de gehele internationale toestand zou verbe teren." PARIJS (Reuter) President De Gaul le zond het volgende telegram: „Welkom, geachte partner. Met mijn vriendelijke gelukwensen zend ik u, uit naam van Frankrijk al mijn wensen voor de Verenig de Staten." SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES TUNIS (Reuter) De Algerijnse voor lopige regering zal niet antwoorden op de Gaulle's rede van vorige week waarin de president de mogelijkheid van een Alge rijnse x-epubliek in het vooruitzicht stelde, aldus is woensdag in kringen van de Al gerijnse opstandelingen in Tunis vex-klaard. De Algerijnse voorlopige regering is op het ogenblik in de Tunesische hoofdstad bij een. Welingelichte kx-ingen achten het thans geenszins denkbeeldig dat De Gaulle zal overgaan tot het in werking stellen van artikel 16 van de grondwet. Dit zou hem absolute macht toekennen en de gelegen heid geven af te rekenen met tegenstan ders van zijn politiek van een „Algerijns Algerije". De regering houdt vooxis een wakend oog op de uiterst rechtse leden van de „Alg4rie Frangaise"rbeweging. Vol gens berichten proberen zij in Algerije aan te sturen op algemeen verzet tegen De Gaulle's geprojecteerde semi-onafhankelij- ke Algex-ijnse republiek. Op een woensdag avond in Parijs gehouden bijeenkomst van de aanhangers dezer beweging, werd te verstaan gegeven dat het leger niet ten eeuwigen dage met De Gaulle's politiek zou meegaan. De spanning in Algerije is ook opgevoerd door het woensdag aan André Jacomet vex-leende ontslag als hoog ste gezagsdrager in Algiers. Jacomet werd vervangen door Mac Moulins, prefect van Constantine. nadat hij openlijk zijn misnoe gen over de Algerije-politiek van De Gaulle had kenbaar gemaakt. smu GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN!

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1