v. Loon's CITROEN Veel tumult maar geen gevaar in de betogingen te Algiers Maarschalk Juin afwezig bij de Are de Triomphe HET WEER Scherpslijpers wachten op een sein uit Frankrijk COIFFURES DE VRIES Groot Nieuws RENAULT J aar beurs-ad viescommissies tegen beleid raad van beheer Geen missie van het Rode Kruis meer in Algerije Automobielbedrijf is prematuur Elfhonderd jongelieden gearresteerd Geruchten over aftreden van kanselier Raab Militaire staatsgreep in Laotische residentie VELSERBEEIC Benoeming van nieuwe directie ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER Admiraal Rader begraven GEERT HOOGEVEEN Vrij zacht Stoïcijns Verschillen Geen bod op Geo Wehry te verwachten Salan roept verraad KIP VAN HET SPIT Cafetaria SCHAGEN Dit jaar geen Henriëtte Roland-Holst prijs In de krant van heden: DAUPHINS Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ff B qn w n "1 T «S* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I T 1 Bil ÉT J| j J I j ff li 8 1 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL %tJL JL ^s^SL Ja \sM» JL JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Ha^hooMrfd8'1 alleka7d~ DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN. SANTPOORT, DRJEHU1S, BEVERWIJK EN OMGEVING Z^. Vr\jda.g is te Kiel begraven de voor malige opperbevelhebber van de Duitse marine, admiraal Erich Rader, die in 1946 te Neurenberg lot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Rader, die in 1943 door Hitier werd ontslagen, stierf afgelopen zondag op 84-jarige leeftijd. De begrafenisdienst werd bijgewoond door admiraal Fried- rich Ruge van de Westduitse marine en door admiraal Dönitz, die Hitier opvolgde als Führer van het derde rijk in april 1945. Dönitz verbleef samen met Rader in de Spandau-gevangenis te Berlijn, waaruit hij in 1956 werd ontslagen. GENèVE (DPA) Het internationale comité van het Rode Kruis in Genève heeft in antwoord op een vraag van DPA meegedeeld, dat er zich sinds lange tijd geen Rode-Kruismissie meer in Algerije bevindt. Deze missie werkte indertijd in de kampen, waar een groot aantal Alge rijnse vrouwen, kinderen en bejaarden, die met het oog op dé strijd tegen de Algerijn se verzetsstrijders hun woonplaatsen moes ten verlaten, is ondergebracht. Hoewel men van de zijde van het Rode Kruis niet nader op deze kwestie wilde ingaan, is van betrouwbare zijde verno men, dat een geheim rapport van het Rode Kruis over een gebrek aan verzor ging in genoemde kampen, bij de Franse regering in slechte aarde is gevallen. De Fransen zouden naar aanleiding daarvan het Rode Kruis niet langer gelegenheid hebben willen geven, in Algerije te werken. Het aantal bewoners van kampen Voor verplaatste Algerijnen werd in het voor jaar op één miljoen geschat. Dit aantal schijnt sindsdien eerder groter dan klei ner te zijn geworden. Advertentie Zie onze advertentie op pagina 2 BLOEMENDAAL HOOFDAGENT SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: J. J. v. KOOTEN. Haarlem 'VUfff BARTEUORISSTR- HAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk matige wind tus sen zuidoost en zuid, later tot krachtig en aan de kust moge lijk tot hard toenemende zuid westelijke wind. Aanhoudend vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. De voorzitters en een aantal leden van de commissies van advies der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs kunnen zich niet verenigen met het beleid van de raad van beheer der Jaarbeurs. Na een vergadering die zjj in Amersfoort hebben gehouden, werd dit standpunt telegrafisch ter kennis gebracht aan alle leden van het algemeen bestuur van de Jaarbeurs. In het telegram wordt ondermeer gezegd, dat de benoeming van de nieuwe directie in het huidige sta dium prematuur is en aanbevolen wordt deze benoeming thans niet te doen plaats hebben. Naar de mening van de adviescommis sies, aldushet telegram, dient eerst met advies van vertegenwoordigers van de deelnemers grondige wijziging van de ver ouderde organisatie tot stand te worden gebracht. De ernst van de toestand, zo be sluit het telegram, eist onverwijlde for mulering van desbetreffende voorstellen van het algemeen bestuur der Jaarbeurs. Het algemeen bestuur van de Jaarbeurs komt zaterdag 19 november onder voorzit terschap van dr. G. van der Wal in Utrecht bijeen om het door de beide jaarbeurs directeuren, mr. H. A. R. Schuit en dr. W. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, 11 november. De herdenking van het einde van de eerste wereld oorlog heeft in Algiers het protest tegen de politiek van De Gaulle opgeleverd, dat ervan verwacht werd. De vuurwapens zwegen weliswaar, maar een veldslag tussen demonstranten en gendarmerie, uitgevochten met traangas, gummiknup pels en stenen, bracht honderd mensen in het ziekenhuis en zeventig in het cachot. Het gevecht begon nadat de plechtigheden bij het monument voor de doden, onder het Forum van Algiers, al waren verstoord door scheldkanonnades tegen De Gaulle's gedelegeerde in Algerije, Paul Delouvrier. De menigte Euro peanen, door de politie op veilige afstand gehouden, schreeuwde hem zelfs tijdens de Marseillaise en de drie minuten stilte toe: ..Smeerlap, stuk vuil, moor denaar". Na afloop van de officiële plechtigheid probeerden groepen jonge ultra's, bestaande uit studenten, kwajongens en nozems, een eigen plechtigheid bij het dodenmonument op touw te zetten, daarbij kennelijk geïnspireerd door de beweging van 13 mei 195S, die De Gaulle aan het bewind bracht en die van 24 januari 1960, die ten doel had de generaal de macht weer te ontnemen. De gendarmerie en de politie hadden die twee data ook niet vergeten: zij sloten de straten die naar het Forum leiden hermetisch af. Na een korte gedachtenwis- seling de demonstranten schreeuwden „De Gaulle aan de galg en Salan aan de macht" en de politie riep „Ga naar huis, het feest is voorbij" werden klinkender argumenten gebruikt. De manifestanten, misschien tweeduizend in getal, gooiden eerst met geldstukjes, een kostbare ma nier om de politie voor Judas uit te ma ken, vervolgens met tomaten en tenslot te met zware stenen. Het antwoord van de politie daarop bracht iedereen de tra nen in de ogen, niet uit het soort patriot tische emotie dat de demonstraties van Algiers pleegt te vergezellen, wel van wege de uitstekende kwaliteit van het Franse traangas. Die veldslag, een uur of twee onderbro ken voor het noenmaal, heeft tenslotte voortgeduurd tot in de avond toen de eet lust zich, voor het diner, andermaal deed gelden. Het zag er een ogenblik kwaad uit toen de manifestanten twee onbemande autobussen op de gendarmerie lieten in lopen en met dertien andere bussen, waar van zij de banden lek gestoken hadden, barricades begonnen op te bouwen. Maar onder dekking van hun traangasgranaten drongen de gendarmes de manifestanten steeds verder terug. Op die terugtocht moest, zoals steeds bij een demonstratie in Algiers, ook het ge bouw van de Amerikaanse Voorlichtings dienst het weer ontgelden. De inboedel werd dit keer volkomen kort en klein ge slagen, de universitaire intelligentia smeet vierduizend boeken op straat, de patriot tische nozems verdwenen met langspeel platen van Louis Armstrong en Ella Fitz gerald, de schade beliep zestigduizend gul den. De Franse politietroepen, die tijdens de parade des morgens al door de burger bevolking waren uitgejouwd, verdroegen zowel de scheldwoorden als de bakstenen, die dozijnen hunner pijnlijke wonden be zorgden, met stoïcijnse kalmte. Zij had den orders om ieder incident te vermijden en vooral niet met hun vuurwapens marte laren te maken. Zelfs de journalisten wer den beleefd behandeld. De politiële terug houdendheid werd tenslotte beloond. Tegen zeven uur. 's avonds verliep de rel, men kreeg honger, liet de stenen vallen en be gon met de politie over de politiek van De Gaulle te praten. Die discussies raakten niet de kern van de zaak. Die is, dat deze mislukte demon stratie een aanwijzing kan zijn dat De Gaulle voor een georganiseerde revolte tegen zijn beleid in Algerije iets minder hoeft te vrezen. De wat ironische toon van dit relaas onderstreept wel het verschil tussen deze manifestatie, die mysterieus, maar veel betekenend, als 'n nieuwe grote dag was aangekondigd, en de revoltes van 13 mei en 24 januari. Ten eerste was er nu geen sprake van enigerlei samenwerking of samenzwering tussen leger en mani festanten. Ten tweede was de rel niet, of slecht, georganiseerd. Ten derde omvatte de manifestatie slechts een uiterst kleine groep van de Franse bevolking in Algiers, jongens tussen vijftien en twintig jaar. De rest maakte sympathiserende geluiden, maar deed niet mee. Ten vierde is, volgens de berichten tot nu toe, de manifestatie tot Algiers zelf beperkt gebleven. De plech tigheden in Oran, aangeduid als het cen trum van een nieuwe revolte, verliepen zonder enig geweld. En de rest van Algerije bleef rustig. Als niet een ongelukkig, al of niet gepro voceerd, incident de nieuwe en betrekke lijk lijdzame kalmte van de Fransen in Al gerije kon verstoren dan neigt men nu tot de volgende slotsom: de burgerbevolking is van haar leiders, zoals Lagaillarde en Ortiz, beroofd en begint zich, zij het met grote bitterheid, neer te leggen bij dat on vermijdelijke, dat De Gaulle als „de Alge rijnse Republiek" heeft omschreven. Van haar zijn misschien wel incidentele rel len, maar vooralsnog geen grote revolte te verwachten. Die civiele lijdzaamheid maakt het voor de extremistische elemen ten in het leger zeer moeilijk tegen De Gaulle op te staan. Zij missen immers de aanleiding van een „gerechtvaardigde volkswoede". Zo lijkt civiel en militair Algiers te wachten op een actie van de geestverwan ten in Frankrijk: Salan, Soustelle, Bi- dault. Maar die waarde heren wachten op hun beurt tot de overzeese basis van het Franse neo-fascisme in beweging komt. Als De Gaulle die wachtperiode zou kun nen gebruiken om met de Algerijnen van verschillende tendenties tot overeenstem ming te komen, voordat de Chinees-Rus sische onarming van het Algerijnse Be vrijdingsfront dodelijk wordt, dan zou zijn spel gewonnen kunnen zijn. Maar dat is haast te mooi om waar te kunnen worden. (UPI) Laat in de avond klonk een zware ontploffing. De politie zeide dat het een plasticbom was. die uit een zwarte Franse auto naar de poort van de zomer residentie van Delouvrier was geworpen. De bom veroorzaakte slechts geringe ma teriële schade. Er werden geen mensen ge wond. De auto ontsnapte. van Royen, genomen ontslag te aanvaar den en voorts om de voordracht van de raad van beheer tot benoeming van de heer J. H. D. van der Kwast, als algemeen directeur te bekrachtigen. Het algemeen bestuur van de Jaarbeurs bestaat uit de leden van de raad van be heer en vertegenwoordigers van onder scheidene organisaties als werkgevers- en werknemersbonden, de Vereniging Neder lands Fabrikaat, de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, ver schillende Kamers van Koophandel, de middenstandsbonden en het bedrijfsleven. Zoals bekend is het ontslag op zijn ver zoek aan de heer J. H. D. van der Kwast, als directeur-generaal voor Handel en Nij verheid bij het ministerie van Economische Zaken reeds door de minister aanvaard. De heer Van der Kwast is voornemens zijn nieuwe functie op 1 januari a.s. te aan vaarden. De adviescommissies van de Jaarbeurs hebben geen enkele organisatorische bin ding met dit instituut. Zij hebben geen enkele stem in het bepalen van het beleid der Jaarbeurs en moeten worden gezien als vertegenwoordigers van de exposeren de groepen. Ook spreken zij niet namens bepaalde bedrijfstakken. Bij de raad van beheer van de Jaarbeurs leeft de wens, om in de toekomst te komen tot een nau wer contact met het georganiseerde be drijfsleven. Het blijkt, zo vernemen wij, dat niet alle adviescommissie-leden het eens zijn met het verzenden van het bewuste telegram. Zo heeft de voorzitter van de commissie voor radiotechnische en elektrotechnische huishoudelijke artikelen, de heer J. Blik, de initiatiefnemers van de bijeenkomst in Amersfoort medegedeeld, dat het onjuist moet worden geacht, dat men zich in be leidszaken van de Jaarbeurs mengt. Het ware beter, zo verklaarde de heer Blik tegenover het ANP. dat men de raad van beheer schriftelijk van zijn ongerustheid in kennis had gebracht en een bespreking met dit college had aangevraagd. Van de zijde van de firma Texeira de Mattos wordt ten stelligste tegengespro ken dat er een bod zal worden uitgebracht op aandelen Geo Wehry. De firma Texei ra de Mattos is daarvan niets bekend en er is nooit enig contact opgenomen, zo werd ons van de zijde der directie mede gedeeld. PARIJS (Reuter) De Franse maar schalk Juin heeft vrijdag niet deelgeno men aan de plechtigheden in Parijs ter gelegenheid van Wapenstilstandsdag. Hij zei tegen verslaggevers dat hij niet naar de Are de Triomphe was gegaan uit pro test tegen de Algerijnse politiek van De Gaulle. Ondanks het feit dat De Gaulle en ik al een halve eeuw vrienden zijn, heb ik mij verplicht gevoeld „op de een of andere manier" te protesteren tegen het plan om onze Algerijnse broeders, of zij nu mohammedanen of christen zijn, in de steek te laten, want zij hebben in beide wereldoorlogen zoveel gedaan voor de verdediging en bevrijding van het land, aldus Juin. De Gaulle zelf werd toegejuicht toen hij in generaalsuniform een krans legde op het graf van Frankrijks onbekende sol daat onder de Are de Triomphe. Tijdens de parade hoorde men hier en daar „Leve het leger" roepen. De politie heeft in de loop van de dag op de Champs-Elysées en in de omgeving daarvan ruim 1.100 jongemannen en meis jes opgepikt. Zij wilden het bevel tot door lopen niet opvolgen en schreeuwden anti- gaullistische leuzen, aldus de politie. Ze werden later vrijgelaten. MADRID (DPA) In een bijzonder scherpe verklaring heeft generaal Salan, die op het ogenblik in de Spaanse bad plaats San Sebastian verblijft, het Alge- rijnse plan van De Gaulle als een „fan tastische constructie" van de hand gewe zen. Salan waarschuwde voor het gevaar, dat een „Algerijns Algerije" in de geest van De Gaulle zeer spoedig in een volks republiek volgens de stempel van de Oost- europese landen zou kunnen veranderen. Alle hoop op een toekomstige loyale hou ding van een Algerijnse staat noemde Sa lan een zuivere illusie. Salan acht het onmogelijk, dat men thans de ware bedoelingen van De Gaulle Op deze foto ziet u Jan Dekker, rijks- paaltjeswasser! Deze man gaat er bij weer of geen weer op uit met zijn em mer water en blikje zeep en boender om de paaltjes langs de rijkswegen schoon te wassen! Dit is wel het top punt van Nederlandse zindelijkheid. En dat het ook niet geheel van gevaar ontbloot is bewijst wel het bord op de achtergrond dat de aandacht vestigt op „slipgevaar"! Advertentie l/2 kip. patates frites en appelmoes 2.95 Bik en Arnoldkade 43 -44 telefoon 6564 niet zou herkennen. Iedereen, die geen „verrader" wil worden en daarom zijn functie ter beschikking stelt, handelt „moediig", eervol en in vol verantwoorde lijkheidsbesef voor Frankrijk en de vrije wereld", aldus Salan, die het nog steeds mogelijk acht Algerije voor Frankrijk te winnen. De nationale opstand van mei 1958 heeft bewezen, zo zei hij, dat een groots idee „een tot dusver niet beleefde golf van geestdrift en verbroedering tussen Euro peanen en mohammedanen teweeg kan brengen." De Henriëtte Roland Holst-stichting deelt mede- Door onvoorziene omstandig heden zal dit jaar de Henriëtte Roland Holst-prijs niet worden uitgereikt. Hij zou dit jaar worden toegekend aan een schrij ver van een hoorspel of een televisiespel. De stichting hoopt het volgend jaar twee prijzen te kunnen uitreiken, één voor een hoor- of televisiespel en één voor grafisch werk. (Van onze correspondent) WENEN Nu de Oostenrijkse kanse lier Raab voor de vierde maal een ka binet heeft gevormd, duiken opeens weer geruchten op dat hij spoedig zijn ontslag zal indienen. Sinds hij een kleine beroerte heeft gehad, laat zijn gezondheidstoestand Julius Raab te wensen over, zodat hij reeds enige tijd geleden als voorzitter van de rooms-katho- lieke Volkspartij is afgetreden. Hij bleef echter kanselier en heeft op enkele onkie se vragen telkens geantwoord dat hij zich „op een gepast ogenblik" uit de politiek zal terugtrekken. WASHINGTON (UPI) Volgens be richten die het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben bereikt, zou een anti-communistische staatsgreep zijn uitgevoerd in de Koninklijke hoofd stad Loeang Prabang in Laos. Een zegs man van het ministerie zei echter geen bevestiging te hebben ontvangen van een soortgelijke militaire greep naar de macht in de regeringshoofdstad Vientiane. De re volutionairen zouden in Loeang Prabang alleen het plaatselijke bestuursapparaat hebben overgenomen, doch zich niet tegen de troon hebben gekeerd. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Buitenlands nieuws S Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Films 4, 7 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Puzzel9 T aal-laria 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Horen en Zien 11 Economisch nieuws12 Beurs 12 Scheepsberichten 12 Erbij13 tot IS Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7502 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie de wagen die past in uw leven, nu mee dan ooit v.a. f 5250.— DEALER AUTOMOBIELBEDRIJF Groeneweg 69 - Telefoon 7271 - IJmuiden Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je Comtesse Diane: „Soms sluipt het vermaak op de plaats van het geluk, maar die plaats is er te groot voor".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1