m: van Loon's Automobielbedrijf Hoofdagent B.M.W. Moeder Morgen enkele opklaringen Volgende week vergadert het Europese parlement en bo JOHNNIE WALKER Dorp Overslag gedrenkt in benzine Het ulo blijft groeien AGENDA TBABYDERMM? Tegen Amsterdamse verslaggever 75 geëist Tegen speciale wijken voor Ambonezen 0.%.9oK(uiüa Engelse autodidact eredoctor van Leiden Doodsoorzaak vastgesteld van Bloemendaals meisje Derde lustrum van „Kerk en Wereld" gezond 2 Debat over politieke coördinatie als vervolg op het bereiken van de economische integratie Haarlem V el s en-U muiden Beverwijk Heemskerk Luchtgekoelde 4-taktmotor Topsnelheid 120 km/u. Benzineverbruik 1:16 Air-conditioning, verwarming en ruitensproeier (standaard uitvoering) heden vrijblijvend een proefrit aan bij Voor het tere Baby-huidje Smaldeel V bezocht Robinson Crusoe-eiland 1. o iNUVEMBER 196 0 Minister J. M. A. H. Luns. die op 't ogen lik voorzitter is van de ministerraden der uropese Economische Gemeenschap en an Euratoom, zal op de komende zitting an het Europese parlement volgende /eek in Straatsburg een der voornaamste voord voerders zijn bij de jaarlijkse sa menspraak van parlement, ministers en Ixcutieve Commissies. Het gesprek zal gaan over de buiten- andse politiek der Gemeenschappen en de xelangrijke interne kwestie van samen voeging van de E.E.G.-Commissie, Eura- oom-Commissie en Hoge Autoriteit van Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in een enkele Europese Executieve. Luns zal het tweedaagse debat inleiden met een algemeen overzicht. Het ligt voor de hand, dat er gesproken zal worden over de denkbeelden van generaal De Gaulle, die meer gaan in de richting van een Europese intergouvermentele samen werking, dan van een supranationale in tegratie. Hierbij dient te worden aangetekend dat de algemene buitenlandse politiek van de zes landen niet, zoals de handelspolitiek, een aangelegenheid van de Gemeenschap pen is. Wel bestaat er een vrij algemene stroming in het Europese paxdement die een eventuele coördinatie van de buiten landse politiek van de zes zo nauw moge lijk verbonden wil zien met Gemeenschap pen. Het gevolg daarvan zou dan moeten zijn dat het Europese parlement een wa kend oog op de politieke ontwikkeling kan houden, ook al heeft het op dit gebied geen echte controlerende bevoegdheid. Deze gedachte is neergelegd in een rapport dat de Belgische socialistische se nator Fernand Dehousse namens de poli tieke commissie zal uitbrengen. Volgens Dehousse kunnen de regeringen de coördi natie op politiek niveau onder de ogen zien, omdat met de economische integra tie de basis ervoor is gelegd. Het parle ment heeft vooralsnog niet de taak om van gedachten te wisselen over concrete vraag stukken van de buitenlandse politiek, aldus Dehousse, doch het kan wel spreken over het beginsel van een verdere politieke uit bouw van de Gemeenschappen en nagaan hoe men dit kan bereiken. Met deze verdere ontwikkeling hangt een samenvoeging der Europese Executie ve Commissies nauw samen. De Franse radicaal-socialist Maurice Fauré ver klaart in een verslag van de politieke commissie dat er spoedig, liefst voor eind volgend jaar, een enkel uitvoerend orgaan voor de E.E.G., E.G.K.S. en Euratoom moet komen. De nieuwe Executieve zou vijftien leden tellen (tegen nu negen in de Hoge Autoriteit, negen in de E.E.G.-Com missie en vijf in de Commissie van Eura toom). Veertien van deze vijftien leden zouden door de ministers moeten worden benoemd. Met elkaar zouden deze veertien mannen dan het vijftiende lid moeten Advertentie BOKNI820 srill GOINC S T RONG aanwijzen. Deze procedure bestaat in de Hoge Autoriteit, waar de negende zetel bestemd is voor een persoon uit de Euro pese vakbeweging. Voorts pleit dit verslag voor instelling van een investituursstem ming in het Europese parlement. Daar mee zou men willen bereiken dat de mi nisters bij de benoeming van de leden der Executieve rekening houden met de poli tieke stromingen in het Europese parle ment. Een derde aspect van het gesprek met de ministers zal de verhouding van de EEG tot de geassocieerde Afrikaanse ge bieden zijn. Over deze kwestie zal 't par lement aan het begin van zijn zitting (don derdag 17 en vrijdag 18 november) even eens aandacht wijden. Op die dagen worden rapporten bespro ken van een delegatie van het parlement die een aantel geassocieerde gebieden heeft bezocht. In het rapport van de Franse afgevaar digde Alain Peyrefitte, wordt een aantal hervormingen in de betrekkingen van de EEG met deze gebieden voorgesteld, voor namelijk om geassocieerde gebieden die in snel tempo onafhankelijk worden, als gelijkwaardige deelgenoten te laten mee beslissen. Er zou volgens het verslag een Raad van Associatie moeten komen waarin zowel de instellingen als de regeringen der ge associeerde landen vertegenwoordigd die nen te zijn. Het Europese parlement zou regelmatig een zitting moeten houden sa men met parlementaire vertegenwoordi gers van de geassocieerde staten. Deze ge bieden zouden voorts rechtstreekse verte genwoordigingen bij de gemeenschappen in Bx-ussel moeten krijgen en ook het ont wikkelingsfonds voor overzee zou onder gemeenschappelijk beheer moeten staan. In het Zeeuws-Vlaamse dorp Overslag is negenduizend liter benzine door een lek in een ondergrondse tank de grond in ge lopen. Hierdoor is schade ontstaan aan de riolering. De 300 inwoners werden de laatste da gen door een ondraaglijke benzinelucht geplaagd. Toen een kelder door hevige regenval vol liep bemerkten de bewoners dat er benzine op het water dreef. Maan dag begint men met het uitgraven van de tank en zal ook de riolering op verschei dene plaatsen worden gecontroleerd. Men neemt aan dat het lek is ontstaan door het verkeer. De tank ligt slechts 20 centi meter onder het plaveisel. Men durft in het dorp geen lucifer aan te steken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het uitgebreid lager onder wijs op 16 september 268.900 leerlingen tegen 251.900 op 16 september 1959. In één jaar is het aantal leerlinge# dus toege nomen met 17.000 of 7 percent. Het ver schil in omvang van de geboortegeneraties, waaruit de toegelatenen respectievelijk vertrokkenen in hoofdzaak afkomstig wa ren (toegelatenen uit de generaties 1947 en 1948 met gemiddeld 257.000 levendgebore nen; vertrokkenen uit de generaties 1943 en 1944 met gemiddeld 215.000 levendge borenen) speelt hierbij een belangrijke rol. De toeneming bedroeg bij het openbaar onderwijs 5 percent, bij het protestants- christelijk ondgnvijs 7 percent, bij het rooms-katholiek onderwijs 8 percent en bij het andere, voornamelijk neutrale bijzon der onderwijs 11 percent. Het aantal toege latenen bleef vrijwel gelijk, namelijk 82.400 in 1960 teeen 82.800 in 1959. Advertentie Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Rot terdams Toneel met ,,'n Hete zomeravond". Zondag 20 u.: Rotterdams Toneel met „Hu welijksleven". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Makker staakt uw wild geraas", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Voetstappen op de trap", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Mein Kampf", 18 j. Vandaag 23.30 u.; „Spionnen", 18 j. Zondag 11 u.: „Dwars door Afghanistan", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „The Myste- rians", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „On the beach", 14 j. Zon dag 14 en 16.15 „Liever lui dan moe", a.l. Maandag tot en met woensdag 20.15 u.: „Meneer de baron", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Home from te hill", 18 j. Zondag 11 u.: „Van Al giers tot Kaapstad", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het uur zonder alibi", 14 j. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Terreur op de Trollenberg", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Zondag 11 u.: „Met Peter Townsend de wereld rond", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dage lijks 1017 u. Zondags 1318 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 19 nov. expositie „Oorlog of vrede" van Gerard Esser. Dagelijks 917 u.; ma., wo. en vr. tevens 1820 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. expositie van werk van Fiep Westendorp en Poppe Damave. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan). Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen. Dagelijks 10—12.30 en 13.30—17 u. Zondags 14—17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 3 dec. expositie bekroonde inzendingen voor Ta- lens Prijs 1960. Dagelijks 1017 u., zon dags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 11 nov.) ZATERDAG 12 NOVEMBER Rex, 20 u.: „De gemaskerde vleermuis". Thalia, 19 en 21.15 u.: „Gevaarlijk blond". ZONDAG 13 NOVEMBER Rex, 15 u.: „Bloed op de weg", 20 u.: „De gemaskerde vleermuis". Thalia, 15 u.: „Laurel en Hardy als brok kenpiloten", 20 u.: „Gevaarlijk blond". Heidestraat 45, 14—17 u.: Expositie Jaap Kaal. Patronaatsgebouw, 20 u.: Concert Bel Canto. MAANDAG 14 NOVEMBER Thaiia, 20 u.: „Verraderlijke voetspo ren". Rex, 20 u.: „De gemaskerde vleermuis". Dorpskerk Santpoort, 20.15 u.: Concert kamerorkest „IJmond". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. ZATERDAG 12 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ik heb gezondigd". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De zaak M.P." W.B. Theater, 20 u.: „Voor schurken geen genade". ZONDAG 13 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Vrouw zonder genade"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Ik heb gezondigd". Luxor Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „De zaak M.P." W.B. Theater, 14.30 uur: „Het zwarte schild"; 16.30 en 20 uur: „De zeven zon daars". MAANDAG 14 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik heb gezondigd". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zaak M.P." W. B. Theater, 20 uur: „De zeven zon daars". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Last train from Gun Hill"; zondag middag 14.30 u.: „Om het goud der Inca's". Advertentie Vraagt nog N Korte Kleverlaan 30-40 BLOEMEND AAL - Tel. (02500) 51301 - 55446 Hij zou zich voor rechercheur hebben uitgegeven (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse rechtbank, gepresi deerd door mr. J. Coninck Liefting, heeft een hele dag uitgetrokken voor de zaak tegen de 30-jarige verslaggever van de Volkskrant A. Brakel, die zich op zondag 3 juli in een hotelletje aan de O.Z. Ach terburgwal in Amsterdam zou hebben uit gegeven voor rechercheur, waarna hij door een zoon van de hotelhouder en door de beruchte onderwereldfiguur „Utrechtse Appie" werd mishandeld. De journalist ontkende hardnekkig, doch de officier van Justitie mr. J. F. Hartsuijker hechtte meer geloof aan de verklaringen van ver scheidene getuigen die voor de journalist bezwarende verklaringen kwamen afleg gen. Hij eiste 75 boete of tien dagen hechtenis. Die bewuste zondag kwamen de ver slaggever en twee collega's van „Het Vrije Volk" in een hotelletje aan de O.Z. Achterburgwal om de vage gegevens die de politie over een wurgpoging op een prostituee had kunnen verstrekken, zo mo gelijk aan te vullen. In de gelagkamer waren enkele buren onder wie „Utrechtse Appie". Een militair, die tijdelijk de bar- bediende had vervangen, verklaarde als getuige dat verdachte hem bijzonderheden vroeg over het voorgevallene. „Toen ik hem vroeg wie hij was, trok hij een sleutelbos uit zijn zak met een penning en zei duidelijk: recherche. Ik zag een foto op die penning en ik dacht dat het goed zat. Toen heb ik via de huis telefoon tegen ome Jan, die boven zat te eten gezegd: „Hier is iemand van de re cherche". Ook één van de klanten in de bar, een buurman, hield vol, dat hij Bra kel duidelijk dat woord „recherche" had horen zeggen. De beide andere journalisten hadden de mannen wel zien praten en ook het ge baar met de politiepenning gezien, maar hadden het gesprek niet woordelijk kun nen volgen. In het gangetje naast de caféruimte zou de verslaggever opnieuw gezegd hebben: „Ik ben Brakel van de recherche". En daarmee had het openbaar ministe rie drie beëdigde verklaringen, dat het woord „recherche" was gevallen. In het nadeel van de verdachte stonden ook de verklaringen van vier agenten van het bureau Warmoesstraat. Het werd wel duidelijk dat de hele zaak zich in een emotionele sfeer had afge speeld, ofschoon de president de destijds nogal breedvoerig uitgesponnen details zo als de opmerkingen „nu zal ik eens een mooi stukje in het proces-verbaal schrij ven" en „persmuskieten" en het feit dat Brakel met een dicht geslagen oog en een bloedende hoofdwond zonder geneeskundi ge hulp uren op het bureau moest blijven liever liet rusten. De aanhouding van Brakel werd door de politie op dat ogenblik mede gezien in verband met een gezochte figuur die zich op de wallen als rechercheur uitgaf om publieke vrouwen te kunnen chanteren. Mr. Hartsuijker zei in zijn requisitoir ieder conflict tussen politie en pers be treurenswaardig te achten. Het optreden van verdachte heeft de juiste verhouding geschaad. Hij stelde vast dat er verslag gevers zijn die zelf rechercheren en zich legitimeren met een door de politie uitge reikte perspenning. Voorts merkte hij op dat er vele verslaggevers zijn die niet dui delijk hun functie en de naam van hun krant noemen. Tenslotte is volgens mr. Hartsuijker gebleken dat er nog burgers zijn die menen dat de politie zich met penningen legitimeert, terwijl zij dat al lang doet met een kaart. Raadsman, mr. W. M. J. Russell noem de de zaak er een van misverstanden en persoonsverwisselingen. Hij meende dat er alle reden is tot vrijspraak. Uitspraak op 25 november. Vele leden van de vaste commissie voor Maatschappelijk werk uit de Tweede Ka mer zeggen in het voorlopig verslag in zake de begroting voor 1961 van het de partement van Maatschappelijk Werk be grip te hebben voor de vele moeilijkhe den, waarvoor het departement ten aan zien van de verzorging van de Ambone zen staat. Ofschoon zij begrepen, dat de weg van het kamp naar het woonhuis lo pen kan en in bepaald opzicht lopen moet over voor Ambonezen bestemde woonwij ken, zo menen deze leden toch tot grote voorzichtigheid te moeten manen. Als een gemeente geen gelegenheid bieden kan de kinderen van de Ambonezen op te nemen in algemene scholen, moet zo'n gemeen te geen kern van Ambonezen gaan huis vesten. Deze leden zijn afkerig van woon wijken voor Ambonezen. Zij konden zich verenigen met het bouwen van een tien tal woningen in een straat, huisvesting bie dende aan een groep Ambonezen. Om ech ter de Ambonezen uit hun dorpen over te brengen naar speciale wijken vonden zij uiterst gevaarlijk. Advertentie jlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 KNIPSELBOEKEN PHOTO-ALBUMS In de Leidse universiteit is vrijdagmid dag aan de Engelsman William Thomas Stearn het ere-doctoraat in de wis- en na tuurkunde uitgereikt. De promotor, prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, memoreerde hoe de heer Stearn zich onder moeilijke omstandigheden had opgewerkt tot een autoriteit op het gebied van wis- en na tuurkunde, maar ook en vooral op dat van plantkunde en biologie. Als 18-jarige moest hij werk zoeken om zijn familie te onderhouden en zijn studie te bekostigen. Van 1929 tot 1932 werkte hij in een boekhandel en in zijn vrije tijd studeerde hij. Hij viel op door zijn bij dragen aan de catalogus van het herba rium van de universiteit in Cambridge en in 1932 stelde de „Royal Society" hem in staat in de „Jardin des Plantes" te Pa rijs te werken. Het duurde niet lang of Stearn werd bibliothecaris van de „Lind- ley Library of the Royal Horticultural So ciety". Vele belangrijke functies volgden, even als verscheidene publikaties. Thans is hij een autoriteit van wereldformaat. Smaldeel V, dat nu op weg is naar Valparaiso, heeft een bezoek gebracht aan het eiland Juan Fernandez. Het smaldeel, bestaande uit het vliegkampschip „Karei Doorman" en de jagers „Limburg" en „Gelderland" werd begroet door de ver tegenwoordiger van de Chileense regering op het eiland. Het idyllische eiland werd weldra overstroomd door passagierende Nederlandse marinemannen. Juan Fernan dez, dat ongeveer duizend inwoners telt, is bekend doordat er de Engelsman Sel kirk leefde, naar wiens belevenissen Da niel Defoe zijn Robinson Crusoe schreef. De bevolking was voor de opvarenden van de smaldeelschepen bijzonder vriende lijk. Men stelde het bezoek als variatie in dit eentonig bestaan zeer op prijs. In het dorpsschooltje, waar 's middags vrijaf was gegeven werd 's morgens speciale les over Nederland gegeven. Het staat thans vast dat de 20-jarige Sigrid Sanders uit Bloemendaal die dinsdagavond 1 november in haar kamer in de Deurlostraat te Amsterdam dood te bed is gevonden tengevolge van het ge bruik van een te grote dosis slaapmidde len is overleden. Dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft deze con clusie getrokken uit het rapport dat de Amsterdamse politiedeskundige, drs. D. Eskes, had uitgebracht. V r» cï c f Ter gelegenheid van het derde lustrum van het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen, dat op 19 en 20 november zal worden gevierd, heeft het directorium vrijdagmiddag vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Tijdens deze ontvangst is meegedeeld, dat er plannen zijn voor de bouiv van een nieuw internaat voor de leerlingen die de opleiding aan de acade mie voor maatschappelijk werk volgen. Dit gebouw waaraan men spoedig hoopt te beginnen, zal plaats bieden aan dertig leerlingen. Deze capaciteit kan verdub beld worden zodat het gebouw ook bij conferentie werk dienst kan doen. Een verdere ontwikkeling is het bredere oecumenische verband, waarin het werk van „Kerk en Wereld" in de toekomst tot uiting zal komen. Allereerst echter wijst de benoeming van twee nieuwe leden van het curatorium, de heer W. Bakker te Velsen, lid van de gereformeerde kerk en prof. dr. W.J. Kooijman te Amsterdam, die tot de Lutherse kerk behoort, in deze richting. „Amstelland" verkocht. De Ko ninklijke Hollandse Lloyd heeft het s.s. „Amstelland" voor 115.000 pond sterling verkocht aan een Panamese scheepvaart- maatshappij. De „Amstelland" (draagver mogen 10.765 ton) werd in 1944 gebouwd en heeft voorheen gevaren onder de namen „Nicolaas Witsen" en „Frank Gilbreth". T.C.A. in Amsterdam. Air Canada (T.C.A.) heeft in Amsterdam een boekings- knatoor voor Nederland geopend. Deze luchtvaartmaatschappen, de grootste van Canada, is een staasbedrijf, dat echter geen luchtlijn tussen Canada en Schiphol onder houdt. Voorlopig bestaan daartoe ook geen plannen. Zij vliegt van de grote Canadese steden op Brussel, Düsseldorf, Parijs, Zü- rich en Wenen. Raad van Bestuur. De Raad van Be stuur Bouwbedrijf heeft in de bestaande vacature twee vice-voorziters benoemd, namelijk L. J. te Pas, voorzitter van de Nederlandse Aannemersbond en Patroons bond voor de Bouwbedrijven in Nederland, en ir. H. D. Prins, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Wegenbouwers. De samenstelling is thans: voorzitter: J. P. A. Nelissen; vice-voorzitters: L. J. te Pas en ir. H. D. Prins; leden: D. J. Beuker, ir. M. Elion, H. van Heeswijk en jhr. ir. H. S. van Lennep. Straatrovers. In Den Haag hebben zich weer gevallen van straatroverij voor gedaan, waarbij als steeds gedurende de laatste anderhalf jaar fietsende meisjes door een bromfietser de tas werd ontrukt. De tassen worden gewoonlijk in de buurt van beroving teruggevonden, ontdaan van het geld dat zich in de portemonnee had bevonden. Expositie in Moskou. In het poly technisch museum te Moskou is een ten toonstelling geopend van medische en wetenschappelijke instrumenten uit Ne derland. Een negental Nederlandse bedrij ven neemt aan deze expositie deel. Nederlands ontwerp. In de Westduitse stad Marl is de eerste steen gelegd voor een stadhuis, waarvan de plannen ontwor pen zijn door het Rotterdamse architecten bureau Van den Broek en Bakema. Dit bureau won in februari 1958 de inter nationale wedstrijd, die het stadsbestuur had uitgeschreven. Diefjes. Met de aanhouding van twee onafhankelijk van elkaar opererende troepjes jongens, wier leeftijden variëren van 15 tot 18 jaar, heeft de Hilversumse politie een groot aantal bromfietsdiefstal len tot klaarheid gebracht. De ene bende heeft totaal zestien bromfietsen gestolen. De andere bende pleegde tevens inbraken en winkeldiefstallen en stal ook enkele scooters. Bovendien werden twee jongens van 15 en 10 jaar aangehouden toen zij op een in Bussum gestolen brommer naar Amsterdam reden. De 10-jarige had de bromfiets gestolen, de 15-jarige bekende reeds eerder een bromfiets en een fiets te hebben weggenomen. Advertentie Het hete gezin. 15 vitaminen en mineralen in één dragée DAGRA N.V. - DIEMEN Het K.N.M.I. deelt mede: De bij Noord-lei-land gelegen depressie is bijna niet meer van plaats veranderd, maar wel ongeveer 20 millibar minder diep geworden. Een kleine, gisterochtend op het midden van de oceaan gelegen sto ring is met grote snelheid naar het oost zuidoosten getrokken en heeft West-Frank rijk bereikt. Zij fungeert nu als randsto- ring van de Ierse depressie en beweegt met belangrijk afgenomen snelheid in de richting van ons land. Plaatselijk zal zij hier vanavond en vannacht wat regen vex-oorzaken. Achter deze storing ontwikkelt zich een kleine x-ug van hoge druk, die morgen het weer hier te lande gaat beïnvloeden, waardoor enkele opklaringen te verwach ten zijn. Het is echter waarschijnlijk dat in de loop van de dag de bewolking weer toeneemt. Dit hangt samen met het nader bij komen van het warmtefront van een nieuwe actieve depx-essie, die op het mid- Zondag 13 november Zon op 7.56 uur, onder 16.52 uur. Maan op 1.00 uur, onder 14.42 uur. Maandag 14 november Zon op 7.58 uur, onder 16.51 uur. Maan op 2.07 uur, onder 15.06 uur. Maanstanden 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 november Hoog water 9.32 en 22.07 uur. Laag water 4.41 en 17.10 uur. Zondag 13 november Hoog water 10.50 en 23.27 uur. Laag water 5.57 en 18.28 uur. Maandag 14 november Hoog water 12.08 en uur. Laag water 7.23 en 19.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vx-oeger dan te IJmuiden. den van de oceaan tot ontwikkeling is ge komen en die, in diepte toenemend, naar het zeegebied ten westen van de Britse eilanden tx-ekt. In het noox-den van Scandinavië is de luchtdruk sterk gestegen. Daar ligt nu een gebied van hoge druk met in het centx-um een barometex-stand van 1033 millibar. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c 60 a d binnen- en buitenland. n-i d Neerslag: laatste 24 uur. .Su 0) a C B Den Helder zwaar bew. z 10 0,1 Ypenburg zwaar bew. z 10 0 Vlissingen half bew zzo 11 0,2 Eelde zwaar bew. zo 10 0 De Bilt geheel bew. zzo 11 0.1 Twente geheel bew. zo 11 0 Eindhoven regen zo 11 0,4 Zd-Limburg licht bew. zo 11 0 Helsinki mist ono 5 0 Stockholm regen ozo 6 1 Oslo motregen no 3 5 Kopenhagen geheel bew. zo 8 1 Abex-deen licht bew. z 11 7 Londen zwaar bew. zo 12 5 Amsterdam half bew zzo 10 0 Brussel half bew z 11 0 Luxemburg half bew zzo 10 0,1 Parijs onbewolkt zzo 12 0 Bordeaux regen z 12 11 Grenoble regen windst. 12 6 Nice regen nnw 12 35 Berlijn zwaar bew. o 9 3 Frankfoi't regen o 12 0,2 München zwaar bew. z 13 0 Zürich mist z 12 3 Genève regen no 11 24 Locarno regen o 8 26 Wenen motregen zo 6 0,1 Innsbruck zwaar bew. wnw 11 0 Belgrado mist windst. 11 0 Athene zwaar bew. windst. 22 Rome regen z 17 4 Ajaccio regen o 18 33 Mallorca half bew windst. 17 8 Lissabon licht bew. wnw 16 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2