r VAN DAG TOT DAG VICE-PRESIDENT NIXON WIL GEEN HERTELLING Kongolees leger patrouilleert weer in Leopoldstad ^Qraatótoel NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Tweestrijd Twee arrestaties na de Britse bankoverval Misdaad Republikeinse leiders betwisten de uitslag der presidentsverkiezing Vrouwen in de zware industrie Anti-Duitse betogingen in Frankrijk verboden POTTER SMIM „LINIA Opstand in Zuid-Vietnam onderdrukt zijn! In dit seizoen werkt hi| ii voordelig voor u!18t| ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 3 EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! Tijdig UNO-ingrijpen voorkomt bloedige botsing is nu eenmaal beier! 0p de VERF GEEFT FLEUR! v.. De politieke manoeuvre van de Afro- Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen in de UNO-Assemblee, waardoor het Kon- go-debat voor onbepaalde tijd werd ver daagd, duidt cp een vrij ernstig verschil van mening in de boezem van deze groep staten over de juiste aanpak van het met de dag ingewikkelder wordende Kongole se vraagstuk. Vorige week nog kwam uit die hoek de zwaarste druk om het Kongo lese drama opnieuw in openbare behande ling te nemen; maar woensdagavond werd ondanks westelijke oppositie met een dui delijke meerderheid een Ghanese resolu tie aangenomen, die het Kongo-debat uit stelt totdat een Afro-Aziatische UNO-com- missie een onderzoek in de jonge repu bliek zal hebben kunnen instellen. Het donderdagavond door de commissie voor de geloofsbrieven van de UNO-As- semblee genomen besluit, de erkenning van Kasavoeboe's delegatie aan te beve len, zal op dit moment waarschijnlijk geen uitweg uit de impasse bieden. Uit de^hou- ding van de commissieleden Marokko en de Verenigde Arabische Republiek blijkt immers óók de grote reserve in het Afro- Aziatisch blok tegen het op dit moment aan de orde stellen van de delegatiekwes tie. Ondanks de aanbeveling door de com missie dus blijft het kernprobleem in de Assemblee de splitsing tussen de aanhan gers van Loemoemba en Kasavoeboe. De groep Afro-Aziatische landen, welke militaire eenheden in de voormalige Bel gische kolonie heeft, helt sterk over naar het extreme standpunt van Ghana en Gui nee, die zich vierkant achter Loemoemba hebben gesteld. Met de reis van Kongo's president Kasavoeboe naar New York en de Amerikaanse steun aan België begon men in deze kring echter te vrezen, op ernstige weerstand te zullen stuiten. Op zichzelf zou dit nog geen reden zijn ge weest voor de totale koerswijziging van het Afro-Aziatische blok, als niet boven dien was gebleken dat van bepaalde Afri kaanse en Latijns-Amerikaanse zijde toch weinig enthousiasme voor de persoon van Loemoemba aan de dag wordt gelegd. Dit verzet, waarvan in de berichtgeving van de laatste weken overigens ook wel sporen te vinden zijn geweest, heeft de stoot ge geven tot het Ghanese initiatief, eerst een commissie de situatie ter plaatse te laten opnemen. 'Voor het Westen, en voor de Verenigde Staten en België in het bijzonder, moet nu echter weer een verliespunt worden op getekend voor zijn positie in de neutrale landen ten opzichte van het communisti sche blok, dat zich onmiddellijk voor een verdaging van het Kongo-debat heeft uit gesproken. De officiële Amerikaanse cri- tiek op het rapport van Hammar.skjoeld en Dayal en beschouwingen, zoals die in de New York Times, waarin het optreden van de Volkenorganisatie in Kongo afhan kelijk wordt gesteld van Amerika's finan ciële steun, hebben er zeker niet toe bij gedragen de gematigden in het Afro-Azia tische en Latijns-Amerikaanse kamp er van te overtuigen dat het Westerse stand punt (al houdt het thans weinig sympa thie voor Loemoemba in) uiteindelijk toch wel neerkomt op een aanmoediging van de Kongolese bestuursorganen zélfs in dien zulk een ontwikkeling zou uitmonden in een nieuw Loemoembabewind. Men kan zich overigens afvragen of de „neutralis ten" zelf een betere uitweg uit de moei lijkheden zullen weten te vinden dan het Westen met zijn steun aan president Ka savoeboe momenteel aangeeft. WORTHING (Engeland) (UPI) Een zestienjarige jongen en een twintigjari ge man zijn vrijdagavond in de Engelse stad Worthing beschuldigd van moord op een banksuppoost tijdens de roofoverval van donderdag. De naam van de beschuldigde man is Alfred G. Hosier, de naam van de jongen wordt krachtens de bepalingen omtrent de jeugdmisdaad in Groot-Brittannië geheim gehouden. De vermoorde bankbediende was de 61- jarige John Pull. De politie heeft het klein kaliber geweer waarmee hij werd doodge schoten, alsmede een gedeelte van de ge stolen 1100 pond, achterhaald. De politie heeft inmiddels haar speur tocht naar twee vermoedelijke medeplich tigen aan de overval verplaatst van Wor thing naar Londen. De gezochten zijn de achttienjarige Valerie Salter uit Worthing, en haar vriend, de twintigjarige John Ter ry. Het paar is vrijdagavond uit Southsea in Hampshire per taxi in Londen aange komen. Bakkers veroordeeld. Eenentwintig brood- en banketbakkers uit Alphen aan de ïfijn zijn door het Haags gerechtshof wegens overtreding van de prijsstop brood 1960 ieder veroordeeld tot een boete van 50.—. Zij hadden brood 1 cent duurder verkochtx.dan wettelijk was toegestaan. De procuereur-generaal had tegen ieder 100 boete geëist. Het zou te ver gaan, verband te leggen tussen de ophanging van twee veroordeelde jongemannen in Engeland en de onmiddel lijk daarna gepleegde bankoverval in de Engelse badplaats Worthing, waarbij een bewaker werd doodgeschoten. De daders van deze overval zijn intussen gepakt en hebben een grote kans op de strop. Ongetwijfeld echter blaast deze samen loop de discussie over de doodstraf aan, omdat de veelgehoorde argumentatie van de voorstanders der doodstraf, namelijk de preventieve werking ervan, erdoor lijkt te worden aangetast. Daar tegenover zou men echter ook kunnen stellen, dat de daders van de doodslag op de bankbewaker waar schijnlijk geen tijd of gelegenheid hebben gehad zich te bezinnen op die doodstraf, omdat het neerschieten van een mens bij een dergelijke gelegenheid meestal een reflex van paniek en geen overwogen moord is. De veronderstelde preventieve werking van de doodstraf is trouwens ook niet zo'n eenvoudig onderwerp. Wie zal zeggen of de duistere mentaliteit van misdadigers ook niet een stimulans zou kunnen vinden in het vooruitzicht, als een soort held de dood in te gaan? Wanneer men op deze wijze in de troe bele gedachtengang van psychopaten gaat roeren, komen er vaak dingen uit die niet passen in een logische redenering. Zoals bijvoorbeeld de mogelijke consequentie der publiciteit. Want hoe men ook probeert een weg te vinden in de criminele psyche, één ding is welhaast zeker: de publieke belangstelling en de daarop geënte publi cistische ophef zijn factoren die stimu lerend werken op de criminaliteit. De „eer" van de openbare aandacht, openbare af schuw zelfs, moet abnormaal reagerende gemoederen vaak tot misdaden brengen waarbij de afschrik van strenge straf, des noods doodstraf, zijn kracht verliest. Het is onbewijsbaar, doch niettemin waarschijnlijk, dat de golf van zedendelic ten bijvoorbeeld voor een deel haar oor sprong vindt in een te navrante, ophef makende publikatie. Tot in details uitge sponnen rechtbankverslagen kunnen aan leiding zijn tot prikkeling van eerzuchtige en crimineel-ambitieuze geesten. „Het middelpunt van aandacht zijn" kan ongetwijfeld een aanlokkelijk streven wor den van gestoorde mensen, dat de remmen defect maakt. Vandaar, dat bepaalde publiciteitsor- ganen zich wel eens mogen bezinnen op hun aandeel in de misdaad, voordat zij hun grootste lettertypes gebruiken om de mis daad uit te bazuinen. Advertentie wees fris en vrolij smaakt fantastisch IN NEDERtAND GEBOTTELD MET TOESTEMMING VAN DE RECHTHEBBENDE OP DE GEDEPONEERDE HANDELSMERKEN "FANTA" EN "COCA-COLA", WASHINGTON (Reuter) De perschef van de Amerikaanse vice-president Nixon, Herbert Klein, heeft op een persconferentie verklaard dat de Republikeinse kandidaat de uitspraak van de kiezers bjj de presi dentsverkiezingen aanvaardt. Het besluit, zoals op dinsdag genomen, blijft onver anderd gehandhaafd, aldus de perschef. De leiders van de republikeinse partij hebben het verzoek ontvangen om het aan tal stemmen dat bij de presidentsverkie zing is uitgebracht, opnieuw te laten tel- ten. Er zijn klachten binnengekomen over onregelmatigheden en voorts zijn de lei ders gewezen op de „mogelijkheid van een vergissing". Vanmorgen was de stand' Kennedy 33.704.409 stemmen ofwel 50,27 percent en Nixon 33.350.275 stemmen ofwel 49,73 per cent. Kennedy heeft, voor zover tot nu toe bekend, dus maar 354.134 stemmen meer LEOPOLDSTAD, (UPI) In de Afri kaanse wijk van de Kongolese hoofdstad reden vrijdagavond laat grote aantallen Kongolese legerauto's, pantsei'wagens en jeeps met machinegeweren, naar de ge ruchten wilden om een grootscheepse raz zia te houden onder aanhangers van de gearresteerde provinciale gouverneur Ka- mitatoe. Een bloedige botsing tussen de solda ten van Moboetoe en jeugdige demonstran ten werd gisteren net op tijd verhinderd door Ghanese UNO-troepen. De gehele avond patrouilleerden in de Afrikaanse wijk ook eenheden van het Tu nesische UNO-contingent. Radiowagens van soldaten uit Malakka hadden zich gepos teerd op strategische punten. Intussen heeft kolonel Moboetoe de re den van Kamitatoe's arrestatie meege deeld. Deze zou geheime militaire en ci viele documenten aan de Volkerenorgani satie hebben doorgegeven. Moboetoe zei dat Kamitatoe wordt vrijgelaten, zodra de papieren zouden worden teruggeven. In Noord-Katanga zoeken versterkte UNO-eenheden nog steeds naar het lid van de Ierse patrouille dat dinsdag in een hin derlaag is gevallen. De kans dat hij nog in leven zal worden aangetroffen, is zeer gering. Tot nu toe zijn acht lijken van Ier se soldaten geborgen. Twee niet gewonde overlevenden van de patrouille zijn naar Albertstad overgebracht. „Belangengemeenschap" WASHINGTON, (UPI) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pier re Wigny, heeft vrijdag in Washington een bezoek gebracht aan zijn Amerikaanse collega Christian Herter. Wigny wilde na afloop alleen meedelen dat hij met minister Herter van gedachten had gewisseld over de internationale toe stand in het Algemeen, en over het Bel gische standpunt inzake Kongo in het bij zonder. ACCRA (Ghana) )UPI) De nationa listische leider in Nyassaland, dr. Hastings Banda, heeft zich voor steun aan de afge zette Kongolese premier, Patrice Loe moemba, verklaard. Banda die zich in Accra bevindt voor besprekingen met de Ghanese premier Kwame NKroemah, noemde de premier van de afgescheiden Kongolese provincie Katanga, Moise Tsjombe, een „quisling" die zijn land heeft vex-kocht aan de „Brits- Belgisch- Rhodesiaans- Joods- Griekse belangen". Advertentie Begint in Breda de victorie? Daar werken sinds kort vrou wen in de zware industrie. Metaalbewerksters die haar mannetje staan! Betekent deze primeur voor Nederland de algehele triomf van de vrouwen-emancipatie? Vrouwen doen mannenwerk, verdienen een mannenloon, maar tóch... Lees het in de boeiende repor tage, die Libelle de volgende week van deze opzienbarende gebeurtenis brengt. Natuurlijk in Libelle, want Verstekeling. Een Griek heeft gepi'O- beerd als verstekeling mee te reizen met de „Kamperdijk" van de Holland Amerika Lijn. Vóór het schip goed en wel buiten gaats was werd de man echter ontdekt. De loodsboot bx-acht hem aan land, waar hij werd overgenomen door de mai'echaus- see. gekregen dan zijn rivaal. Hij heeft echter 338 kiesmannen achter zich, terwijl Nixon volgens de huidige uitslagen dan maar kan rekenen op 188 kiesmannen. Om tot president gekozen te kunnen worden heeft een kandidaat minimaal 269 kiesmannen nodig. De Republikeinen beweren dat Nixon de 32 kiesmannen van Californië achter zich zal kx-ijgen, als de stemmen van de kiesgerechtigden, die afwezig waren of om andere reden niet met het grootste deel van het kiezerskox-ps mee hebben kunnen stemmen, geteld zijn en dat hij ook kan rekenen op de 27 kiesmannen van Illinois als de daar uitgebrachte stemmen op nieuw geteld zouden wox'den. Mocht hun bewering juist zijn, dan zal Kennedy nog maar 273 kiesmannen hebben. Bovendien zijn er Republikeinen, die het erop hou den dat Nixon px'esident zal worden ais men tot hertelling overgaat in een aantal staten. Thurston B. Morton, voox-zitter van het bestuur van de Republikeinse partij, heeft een onderzoek gevraagd naar eventuele onx-egelmatigheden bij de vex-kiezingen in verscheidene staten. Een woordvoerder van het partijbestuur heeft tegen verslaggevers gezegd, dat dit vele klachten heeft ontvangen over bedrog, zoals omkoperij. Politieke waarnemers in Washington heb ben verklaax'd, dat de Republikeinse partij voor enox-me kosten zal komen te staan, zo men tot hertelling in het gehele land mocht ovei'gaan. Op de wip (UPI) De acht kiesmannen van Mis sissippi hebben besloten nog even te wach ten met het nemen van een besluit om trent de vraag wat te doen met hun „on verplichte" stemmen, voor het geval Ken nedy toch geen president kan worden. De hoop van de kiesmannen van Mississippi is gevestigd op de mogelijkheid dat geen van beide kandidaten een stemmenmeei'- derheid kan vei'garen, waax-door de onver plichte stemmen van Mississippi, Alabama en Georgia, Kennedy alsnog zouden doen kunnen tuimelen. REIMS (DPA) De prefect van het Franse departement Aisne heeft, in op- di-acht van het ministerie van Binnenland se Zaken in Parijs, alle openbare manifes taties tegen het gebruik van Fx-anse steun punten door Westduitse troepen vei'boden. In Laon zou zondag een demonstratie worden gehouden tegen de aanwezigheid van Duitse militairen in de nabijgelegen plaatsen Sissonne en Mourmelon. Voor malige Franse gedeporteerden gaven in Moui-melon uiting aan hun verzet door de vlaggen, die ter gelegenheid van de Wapen stilstandsdag waren uitgestoken, halfstok te laten hangen. (Reuter) Leden van de vereniging van oud-verzetssti'ijders in de Oostfranse plaatsjes Lons-le Saunier en Saint-Didier trokken naar de oorlogsgedenktekens met borden waarop stond: „Geen Duitse sol daten op Franse bodem". Saint-Didier wex-d in de laatste oorlog voor tweederde vex-woest door Duits gra- naatvuur. Als nu eens niet Toen ik nog maar net bekend was met het gebruik dat er van hersens gemaakt kon worden, ben ik, al denkende, gestuit op een heel eigenaardig probleem. Ik zal u, door middel van een gefantaseerd ver haaltje, proberen duidelijk te maken welk. Op een mooie lentedag liepen onze groot vaders, die van u, lezers en die van mij te wandelen. Het was nog heel lang vóórdat ze grootvaders waren. Opeens kregen ze een steentje in hun schoen. Elke groot vader één. Ze trokken hun schoen uit, lie ten het steentje eruit vallen en vervolg den hun wandeling. Honderd meter verder werd hun pad gekruist door onze op dat ogenblik nog maar in aanbouw zijnde grootmoeders. De beide partijen keken el kaar diep in de ogen en trouwden. Niet dadelijk natuurlijk en ook niet allemaal tegelijk, maar het kwam er tenslotte toch van. En nu mijn probleem: Zonder dat oponthoud van die steentjes zouden onze grootvaders nooit onze groot moeders hebben ontmoet want die zou den allang voorbij die kruising zijn ge weest en ze dus nooit hebben kunnen trouwen. De verbijsterende conclusie hier van is, dat zonder dat steentje wij geen van allen hier zouden zijn geweest. Of dat is een andere mogelijkheid we wa ren er allemaal wél geweest, maar anders, leder van ons met een stuk van een an der, dus als het ware gemixt. Wel een wankele basis voor ons, door onszelf zo belangrijk geachte ikje, vindt u niet? En wat voor gekke consequenties! Want als alles maar een beetje anders had gezeten, was de heer Staf indertijd misschien geen minister geweest, maar een cabaretier, die grapjes maakte op minister Wim Kan. De heer Gortzak had dan misschien in plaats van Onassis een eigen jacht gehad in de Middellandse Zee zou hij dan ook communist zijn geweest? Voskuil was dan wellicht voorzitter van de Witte Sociëteit en had alle dingen door een witte bril bekeken, David Konig was misschien een beroemd balletdanser ge weest en ik had kritieken over hém ge schreven (waarschijnlijk niet deskundig, maar wel heel vriendelijk), u, lezer, schreef misschien „Praatstoeltjes" voor dit hoekje van de krant, en al de duizenden, die ik daar nu mee verdien, zouden dan in uw zak terecht komen. Nee, ik geloof dat het toch maar beter zó is. Chiel de Boer Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Ell ft E I GROTE HOUTSTRAAT 181 II U E li TEL. 14444 Onderzeebootbestrijding. In Groton in de Amerikaanse staat Connecticut is de eerste kernonderzeeër in de vaart ge bracht. die tot taak heeft andere on derzeeërs te bestrijden. De Tullibee heeft de meest gevoelige sonarappara- tuur aan boord, die ooit op een schip is gebouwd. Het schip heeft een beman ning van 66 koppen, ook het kleinste aantal opvarenden. Advertentie MENTHOLPELLETS Tegen hoest en Keelpij- Uitwerking frappant SAIGON (Zuid-Vietnam) (UPI) Val schermtroepen die vrijdagmorgen met een gx-eep naar de macht probeerden het be wind van president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam omver te werpen, zijn van daag door op Amerikaanse wijze getrain de en met Amerikaanse wapens uitgeruste infanteristen tot de orde geroepen. De aan Diem loyaal gebleven troepen tx'okken met zestien tanks snel naar het centrum van Saigon op, om de belegerde president te ontzetten. Zij maakten korte metten met de rebellen, die vrijdag ge probeerd hadden Diem te bewegen af te treden. Voor het presidentiële paleis speelden zich bloedige tonelen af, toen paleiswach ten op een menigte van enkele duizenden demonstranten schoten. Deze droegen spandoeken mee waarop werd geëist dat Diem zou aftreden. De tanks die aanvankelijk de zijde van de opstandelingen hadden gekozen, keer den zich vanddag tegen hen. Zij losten schoten boven de hoofden van de demon stranten om deze weg te jagen. De paleis wachten daarentegen schoten direct op de menigte, waardoor tenminste vijf personen het leven verloren en tallozen werden ge wond. (Reuter) Later is bekendgemaakt dat de opstandelingenleiders Voeong Van Ngo Dinh Diem Dong, die onderbevelhebber van de para chutistenbrigade was. en kolonel Ngoejen Tsjanh Ti in een toestel van de luchtmacht naar Bangkok zijn gevlucht. Zij zouden de piloot gedwongen hebben op te stijgen. De rebellenleider Phan Koeang Dan, die po litiek commissaris was, heeft ook gepro beerd per vliegtuig te vluchten. Of hem dit is gelukt, is nog niet bekend. Advertentie -J m j Hormoon. Een gx'oep geleerden van de uni versiteit van Bologne heeft een nieuw Hormoon ontdekt dat de frequentie van het samentrekken van het hart kan ver dubbelen. Het nieuwe hormoon dat voorlopig „Harthormoon" of „introcar- dion" is gedoopt, werd ontdekt toen de geleerden vier delen van het zoogdier- hax't onderzochten. Kroesjtsjev. In de Oostenrijkse provincie Stiermarken is een film over het be zoek van Kroesjtsjev in juli van dit jaar voor jeugdige personen verboden omdat de Sovjet-premier daarin Ade nauer critiseert een vertegenwoordi ger van een land waarmee Oostenrijk vriendschappelijke betrekkingen onder houdt Vreemd voorwerp. Een kapitein van het Britse leger, twee schildwachten en een meisje uit de Engelse stad Warminster, hebben vrijdagavond een schitterend wit voox-werp in de lucht gesignaleerd dat zij niet konden thuisbrengen. De kapitein, M. J. Massey-Beresford, zei dat het voorwerp tamelijk hoog vloog en van enoxme omvang was. De schild wachten bij het legerkamp Knook ver klaarden tijdelijk verblind te zijn ge weest. Het voorwerp was even in de lucht blijven hangen, en vervolgens in noordelijke richting verdwenen, een spoor van witte vonken achterlatend. Briefpost via echo. De directeur-generaal van de Amex-ikaanse posterijen, Arthur E. Summei-field, heeft meegedeeld dat zijn bux-eau in Washington met succes een brief heeft verzonden naar New ark in New Jersey, door middel van de door Amex-ika gelanceerde Echo-satel liet. Luther. Op een veiling in Marburg, in de Westduitse deelstaat Hessen, heeft een brief van Maarten Luther uit het jaar 1529 een prijs van 11.500 mark of ruim 10.000 gulden opgebracht. Tot de andere geveilde documenten behoorden brie ven van Schiller, Goethe, Thomas Mann en Johannes Brahms, die prijzen op brachten variërend van 1.500 tot 6.000 mark. Talentelling. De Belgische regering heeft besloten de talentelling, die einde van dit jaar zou worden gehouden, uit te stellen tot uiterlijk 31 december 1962. Hiertoe zal nog voor het einde van het jaar een wetsontwerp aan het parle ment worden voorgelegd. Pokken. De gezondheidsautoriteiten van Singapox-e hebben zorgvuldig onderzoek gelast van alle personen die uit Indo nesië in Singapore aankomen, naar aan leiding van berichten dat in Djakarta een pokkenepidemie is uitgebroken. Het ministerie van Gezondheid heeft verder bepaald dat alle schepen uit Indonesië met veertig of meer dekpassagiers voor twee dagen in quarantaine moeten. Oberlander. De voormalige Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, prof. Theodor Oberlander, die enige maan den geleden aftrad naar aanleiding van critiek op zijn nazi-verleden, is door de christen-democratische partij aangewe zen als lid van de bondsdagcommissie voor de voedselvoorziening. De plaats die Oberlander bezet, was vxijgeko- men door de ontbinding van de fractie van de Duitse Partij.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3