SPEELGOEDEREN Project werkmethodenverbetering bollenbedrijf was groot succes „HET IVOREN KRUIS" BESTAAT EEN HALVE EEUW iimó Forum besprak voor en tegen van commerciële televisie va In vele bedrijven worden belangrijke verbeteringen aangebracht Schooltandverzorging bereikt thans ongeveer een miljoen kinderen De blauwe gans" Slotavond van zangfestival <^Üeek Fakkeldragersdag van Partij van de Arbeid Uitgevaren visserij vaartuigen A mateurtoneel Burgerlijke Stand van Vel sen Problemen der Europese integratie besproken LOENDERSLOOT in de Kennemerlaan i E R D A G 12 NOVEMBER 1960 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De commissie Werkmethodeverbetering in het Bloembollenbedrijf heeft haar werkzaamheden geëindigd. In een verslag heeft zij ook de resultaten na de cur sussen die de afgelopen winter zijn gegeven, vermeld. Hieruit blijkt dat vele be drijven door de eigenaren terdege onder de loep zijn genomen, waarna verbete ringen werden aangebracht, die het werken in de schuren veraangenamen en vergemakkelijken. Een ondernemer ontwierp aan de hand van door de werk- eommissie gegeven voorbeelden een geheel nieuwe tafel om bollen aan te pellen en smaakte het genoegen zoveel aanbiedingen van bollenpelsters te krijgen, dat hij kon gaan selecteren. Iïet werk aan deze tafels is overigens veel beter en sneller gegaan. Er zijn in verscheidene bedrijven met allerlei verbeteringen spectaculaire successen geboekt. Men neemt aan dat. de honderdduizend gulden, die dit project heeft gekost aan het bloembollenvak en de tegenwaarde van de Marshallgelden rente zullen afwer pen. Het moet gezegd, dat deze commis sie een vrij onontgonnen terrein betrad. Ieder in het bloembollenvak had zijn eigen methode en verborg zijn handigheidjes voor zijn concurrenten. De werkcommis- sie, bestaande uit economen, arbeidstech- nici en arbeidsanalisten, mocht wel een kijkje nemen in verschillende bedrijven soms niet in alle afdelingen en com bineerde alle ervaringen. Men vertelde zo hier en daar waar men betere uitvoerin gen had gezien en kreeg het vertrouwen van de ondernemers. De ervaringen in de bloembollenbedrij- ven heeft men gecombineerd met de we- enschappelijke kennis. De resultaten zijn verwerkt in cursussen. Meer dan veer tienhonderd bloembollenkwekers en -ex porteurs hebben deze twee dagen durende •ursussen gevolgd. Ze hebben daar veler lei zaken geleerd, maar vooral wat men sen kunnen doen en hoe ze het aange naamst kunnen werken. Toen de cursussen voorbij waren, zijn vele van deze cursisten hun bedrijven met andere ogen gaan bekijken. Ze zijn hun bedrijfsindeling gaan veranderen aan de hand van de opgedane kennis. Speciaal is bij die cursussen de aandacht gevestigd op het transport in het bedrijf. De vertogen zijn niet voor dovemansoren gehouden, men ging meer hulpmiddelen gebruiken en stond verbaasd over de opvoering van de produktiviteit. De liefde voor de man den ging al zeer spoedig tanen en nu zoekt men naarstig naar andere en betere em ballage. Toen men duidelijk uiteengezet kreeg, dat mensen niet graag in hokken werken, maar liever in schone ruimten, is een aan tal ondernemers er toe overgeggan het be drijf zo schoon mogelijk te houden. Toilet ten werden verbeterd of bijgebouwd. Deze zomer schreven wij over een zeer verbeterde tafel, aan welke de bollen wor den gepeld. Deze ondernemer heeft er groot succes mee gehad. Men vertelde ons dat de ervaringen bij anderen dezelfde zijn. Een fabrikant van deze peltafels kan de orders niet bijhouden. De tel- en pak tafels oogstten een even groot succes. Het is de cursisten ook duidelijk gewor den dat lang werken niet betekent, dat dit ook veel meer prestatie tot gevolg heeft. Men ging dus trachten het vele overwerk te bekorten. Dit heeft aanvankelijk veel succes gehad. Maar bedrijven die wel overwerkten trokken de mensen aan die 's avonds vrij waren. Het effect van die kortere arbeidstijd is dus geheel verloren gegaan. Men gaat weer over tot langere werktijden. Dit project werkmethodeverbetering is dus wel een succes gebleken. De commis sie heeft na het eindigen van de cursus eigenlijk aan haar opdracht voldaan. Het gevaar bestaat echter dat al het geleerde langzamerhand weer zal verzanden, als er niet voortdurend nieuwe impulsen tot stand worden gebracht. Vandaar dat men overweegt óf een arbeidsanalist voor het vak aan te trekken óf de rijkstuinbouw- consulentschappen te verzoeken dit werk voort te zetten. Het zal o.i. toch wel op de schouders van het vak komen te rusten, want de voorlichtingsdiensten worden dooi de regering langzamerhand ingekrompen. De regering gaat van het standpunt uit. dat de land- en tuinbouwers nu lang ge noeg geholpen zijn en zelf maar voor de eigen voorlichting moeten gaan zorgen. Uniform fust Uit dit project is een subcommissie em ballage ontstaan, die zoekt naar een uni form fust. Ook hieraan is enige aandacht in dit verslag van de commissie besteed. Voor de kwekerij meent men met een bak van een kunsthars op de goede weg te zijn. Er zijn in de praktijk al fouten in gevon den, zodat er wijzigingen zullen worden aangebracht. Tevens meent de commissie dat de ex portemballage zeer vereenvoudigd kan worden. Men heeft eens aan de hand van de orders bij enkele bedrijven nagegaan hoe men de bollen het best kon verpakken. Deze exporteurs gebruikten in totaal 90 typen kisten. Het bleek dat men zou kun nen volstaan met vier typen kartonnen dozen cn vijf typen zgn. binnendozen daar in. Men heeft dit seizoen zevenhonderd ty pen bollenkisten geteld. Goede kartonnen dozen blijken beter te ventileren dan de bekende houten kisten. Ze kunnen ook in een gehee'. ruim worden gestuwd zonder in elkaar te zakken, zoals men zou vermoeden. Uit de Verenigde Staten en de Scandinavische landen komen voortdurend gunstige berichten over deze voor de bollenexport nieuwe emballage. Deze dozen kunnen de mishandelingen in de Engelse havens niet doorstaan. Nieuw project Men wil nu een nieuw project onder handen nemen: namelijk het ontwerpen van een uniform calculatie-systeem. De chaos in de administraties en systemen is minstens zo groot als bij de emballage. Pogingen van enkele kleinere verenigingen om hierin verbeteringen te brengen zijn tot nu toe mislukt door gebrek aan voldoende steun van gezaghebbende verenigingen. De Commissie Werkmethodeverbetering kon melden dat er een sterk toegenomen belangstelling is voor de administratieve en commerciële problemen. De leden van de werkcommissie wisten uit ervaringen in andere branches, dat dit zou gebeuren. Misschien zal het bloembolienvak dan nu ook eens aandacht gaan besteden aan het vergeten gebied: het kantoor. Want dat is tot nu toe steeds uitsluitend een onkosten post geweest. Trawlvlsserij Woensdag 26 oktober: m.t. Francina KW 153. Donderdag 27 oktober: m.t. Albatros KW 87; m.l. Gezina Geertrui KW 176. Zaterdag 29 oktober: m.t. Petronella VL 131 Doggcrsbank KW 75. Maandag 31 oktober: m.t. Emma Wilbelmina KW 135: m.l. Robert William KW 123, Sursum Corda KW 124, Bali KW 129. Woensdag 2 nov.: m.t. Nieolaas Senior KW 42 Donderdag 3 november: m.t. Emma I.TM 15, Allan Water IJM 34, Antje KW 49, Aric Ouwe- hand KW 122, Willem VL 121, Liesje en Ruiger VL 153; m.l. Nestor KW 101. Vrijdag 4 november: m.t. Maria van Hattem IJM 10. Ariadne IJM 18, Thorma IJM 33, Delft IJM 37, Dirk Maria KW 80. Albertha Hcnarika KW 81; m.k. Limanda KW 33. Zaterdag 5 november: m.t. Ada VL 7, Jan Se nior VL 84. Maandag 7 november:: m.t. Jaeoba Gesina IJM 36, Mcdan IJM 57, Beatrice IJM 72, Golfstroom KW 4. Michiel I-ID 108; m.l. Jan IJM 81, WironlII IJM 221, Adrian KW 10, Arie Nico KW 17, Adriana KW 19. Cornelis KW 24, Concordia KW 23. De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59. Eliza beth WK 64, Henk KW 66. Saturnus KW 69 (9 nov. binnen), Molva KW 91. Jaeoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114. Astra KW 115, Arie Jacob KW 116. Petronella KW 125, Ver trouwen KW 166, Aleida KW 169, Onderneming KW 175. Dolfijn RO 2; m.k. Maria Lovisa IJM 16, Emisel IJM 31, Jannic IJM 38, Arend Willem IJM 40, Margrita IJM 42. De Hoop I IJM 45, Fredcrika Maria IJM 52, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59 Klaas Junior IJM 60. K. P. IJM 61. Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Ronny IJM 64, Frank IJM 65, De Hoop III IJM 73, Corrie IJM 78, Wiron VII IJM 206, Wiron VI IJM 207, Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210, Neeltje IJM 240, Deo Volente II KW 11 (10 nov. binnen i, Leendert Jaeoba KW 12, Arend je Jaeoba KW 21 (10 nov. binnen), Anne Marie KW 27, Petronella KW 31, Stern KW 36, Wilbel mina KW 46, Prinses Margriet KW 51, Cornelia Adriana KW 58, Ludi KW 61 (10 nov. binnen), Alice KW 62 (10 nov. binnen). Margriet Jozien KW 63. Arend Cornelis KW 68. Maartje KW 71 (9 nov. binnen), Nico KW 72 Neeltje Johanna KW 84, Alnilam KW 90, Adriana Catharina KW 92 (10 nov. binnen), Willem KW 94, Nico KW 96. Arendje KW 98, Jaeoba KW 105, Karla Ellen KW 106, Gijsbert Dirk KW 109 (10 nov. binnen), Wil- ma KW 113, Mare Liberum KW 117, IJsbrand KW 119 (9 nov. binnen), Flamingo KW 120. Adria na KW 131 (9 nov. binnen). Koningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134, Urania KW 136, Maartje Jaeoba KW 137, Dirk van Beelen KW 148, Willy Alida KW 155, Peter Leonard KW 156, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jaeoba KW 165. Pieter Ja- col. KW 178, Jana KW 210. Pietertje HD 87, Sa menwerking HD 125, Arie Geertje TX 51. Maryan- ne WR 7. Petra WR 32, Tinv Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Sagitta WR 37, Internos WR 49. Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Soes Nostra WR 56, Sijtje WR 58, Alie WR 59, Albert MO 1. Dinsdag 8 november: m.t. 's-Gravenhagc IJM 26 (eerste reis, ex Cap Nord), Wiron IV IJM 209. Wiron II IJM 211, Stadt Enckhuysen KW 82, Dirk je RO 53;m.l. Bertha KW 38, Jaeoba Catharina KW 132, Willy KW 154. Gijsbert Bastiaan KW 161, De Vier Gezusters KW 162: m.k. Maartje IJM 8. Hans IJM 67. Magda IJM 272, Jeannettc KW 93, Esperanza KW 102, Cornelis KW 118, Samenwer king KW 146. Woensdag 9 november: m.t. Egmont IJM 99 (eerste reis). Sakina Martine KW 32, Brittenburg KW 121, Cornelis den Duik KW 144. Cornelis Vro lijk Fzn. SCH 171, Voorloper VL 16; m.k. Adriana KW 131. Donderdag 10 november: m l. Johannes Polder man IJM 20. Amsterdam IJM 28. Post Boy IJM 35, Deining KW 8, Maria Theresia KW 99; m.k. IJs brand KW 119, Adriana KW 131. Vrijdag 11 november: m.t. Elie Chenevière IJM 32, Toronto IJM 97, Claesje RO 46. Haringdrijfnetvisserij Maandag 24 oktober: m l. Borneo KW 127. Vrijdag 28 oktober: m l. Wilhelmina II KW 133. Zeemeeuw KW 170. Maandag 31 oktober: m.l. Fierman Eduard KW 5 Wilhelmina I KW 25. Rijnmond III KW 44. Neptunus KW 45, Hette Margaretha KW 74. Ex celsior II KW 78, Toenadering KW 95, Rijnmond KW 110. Dinsdag 1 november: m.l. Vertrouwen KW 6, Aalkc Jaeoba KV/ 41, Rijnmond II KW 43, Hui- berdina Gijsbertha KW 85. Vooruit KW 151. Vrijdag 4 november: m.l. Nelly Maria KW 70. Zaterdag 5 november: m.l. Hollandia KW 18. Noordster KW 67, Maria Jaeoba KW 73, Janna KW 163. Maandag 7 november: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, De Arend KW 7, Hubertha Gerar- da KW 9 (9 nov. binnen), Nederland VI KW 37, Ella Christina KW 97. Voorwaarts KW 140 (8 nov. binnen), Willy KW 141, Wilhelmina III KW 147; m.k. Dinemarie KW 57 (8 nov. binnen). Dinsdag 8 november: m.l. Everard Christina KW 40, Noordzee KW 47, Cornelis Marinus KW 48: m.k. Dinemarie KW 57. Woensdag 9 november: m.l. Hubertha Gerarda KW 9 (10 nov. binnen), Volharding KW 23. „Het Ivoren Kruis", de Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhvgiëne, zal binnenkort vijftig jaar bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt woensdag 30 november in Rotterdam een congres gehouden, waarbij onder andere de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid aanwezig zal zijn. Vijftig jaar geleden was in ons land van een behoorlijke tand- en mondverzor- ging nog geen sprake. Men ging alleen naar de tandarts wanneer men kiespijn had en meestal kwam er dan als enige oplossing c!e tang aan de pas. De eerste stap op de goede weg werd gezet tijdens het vijfde internationale tandheelkundig congres, dat in 1909 in Berlijn werd ge houden. De twintig deelnemende landen be sloten tot het instellen van een commissie, welke de strijd tegen het tandbederf zou aanbinden. Deze maatregel heeft in feite de stoot gegeven tot de oprichting van „Het Ivoren Kruis" in maart 1910, waar toe het initiatief werd genoemen door de in ons land wonende Duitse tandarts dr. Carl Witthaus. De nieuwe vereniging had tot doel „het bevorderen van mond- en tandhygiëne door propaganda en voorlich ting onder alle lagen van de bevolking in het belang van de volksgezondheid." Pionierswerk Eén der voornaamste door „Het Ivo ren Kruis" bepleite maatregelen was de schooltandverzox-ging. In 1911 werd voor de eerste keer aan de gemeente Rotter dam toestemming gevraagd voor een tand heelkundige inspectie op een aantal scho len. Bij wijze van propaganda werden daarbij aan de leerlingen 3100 tandenbor stels en 2500 dozen tandpasta uitge reikt. Gestimuleerd door de grote belang stelling welke Koningin Emma voor het werk van de vereniging toonde, bond „Het Ivoren Kruis" ook op ander gebied de strijd tegen het tandbederf aan. Tijdens de eerste wereldoorlog werd re gelmatig voorlichting gegeven aan de Ne derlandse militairen. In 1916 werd een sub sidie verleend aan de Haagse tandartsen vereniging voor een onderzoek op enige scholen. Van een echte schooltandverzor ging was echter nog nergens sprake. Bij Dordrecht begon voor „Het Ivoren Kruis" de victorie. Daar werd in 1921 de eerste Vijf plaatselijke koren hebben zich op de druk bezochte slotuitvoering in het her vormd jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan doen horen. Het kinderkoor „De kleine stem" kwam met een alleraardigste selectie uit de kin deroperette „Marjolijntje in 't sprookjes land". Ben Nuyen liet de flink bezette groep meerstemmig de avonturen van Mar.joleint.je vertellen. Zijn directie werd met grote aandacht gevolgd, een bewijs dat hij zijn jeugdig koor goed in de hand heeft. De jonge sopraan Ria van Heijnsbergen zong ter afwisseling een aantal Schubert- liederen. Zij deed het met toewijding en hoewel het geluid niet groot is, was dit optreden muzikaal succesvoller dan toen ik haar eergisteren in Bach en Handel hoorde. Ook was de akoestiek ditmaal veel gunstiger voor haar vocale kwallieiten. „De Stem" uit Santpoort ontwikkelde een gezonde koorklank, al was men niet toonvasf. Van het bekende „Domine sal- vam fac" hoorde ik een alleszins aan vaardbare uitvoering, a capella gezongen en door Henk Kerkhoven muzikaal gedi rigeerd: een ouderwets stukje koorzang. De heer H. Sondorp leidde het gerefor meerd evangelisatiezangkoor IJmuiden in een viertal geestelijke liederen. Er stond welluidend materiaal, dat echter homoge ner moet gaan klinken wil het ten volle tot zijn recht komen. Daartoe zijn vele factoren reeds aanwezig. Het Bethlehemkoor voerde het aloude „Schafers Sonntagslied" van Kreutzer en een negro spiritual met veel animo uit. Een kleine groep maar vol geestdrift. Het beste koor, dat deze avond het po dium beklom, was ongetwijfeld het Velser gemengd kooi-, dat enkele maanden gele den trouwens van een zangerswedstrijd met lauweren beladen thuis kwam. Diri gent E. van 't Kaar liet ook nu het con coursprogramma uitvoeren en wel op zo'n uitnemende manier, dat dit het hoogtepunt van de avond vormde. Het was a capella- zang van de eerste orde; een afzonderlijke vermelding verdient de geestige voor dracht van „Het. kwezelken", excellent voorbeeld van wat serieus studeren ver- nag te bereiken. De voorzitter van de Velser Gemeen schap, de heer J. van Os van de Abeclen, heeft deze vriendschappelijke zangerswed strijd, die in alle opzichten geslaagd ge noemd kan worden, gesloten en de koren een tot. weerziens toegewenst bij het vol gende festival. A. J. van der Weijden Gevaarlijk blond (Thalia, IJmuiden). Als de journalist Harry verhalen moet gaan schrijven over het Zweedse leven, heeft hij daar eerst niet veel zin in. Maar als hij van de ene blonde vrouw bij de andere terechtkomt, begint het hem toch wel te interesseren. Als er verdovende middelen aan te pas gaan komen wordt het spannend, maar tenslotte loopt alles toch goed af. En aan het einde van de film wacht natuurlijk weer een blonde vrouw. Maandag tot en met woensdag wordt „Verraderlijke voetsporen" vertoond, Zon dagmiddag „Laurel en Hardy als brokken piloten", donderdag „Gevechtsklaar". „De gemaskerde vleermuis" (Rex, IJmuiden). De belofte welke de titel inhoudt wordt volledig ingelost: een eenzaam landhuis ergens in een Engels SCHEPEN, REDERIJEN EN WERVEN. De motortrawler „Jean H. Fletcher", welke voor Canada is gebouwd bij de Scheepswerf D. Joh. Boot N.V. te Alphen aan de Rijn, heeft dinsdag van Hoek van Holland uit proefgevaren op de Noordzee. Het schip behoort tot een serie van drie motortrawlers en is een zuster schip van de „Nancy J. Fletcher" en de „Barbara B. Fletcher" welke bij de werf in Alphen aan de Rijn gebouwd zijn voor rekening van Booth Fisheries Corporation te Chicago. De „Jean H. Fletcher" heeft een lengte over alles van 40,53 m., lengte tussen de loodlijnen van 35,50 m., een breedte van 7,49 m. en een holte van 3,81 m. De hoofdmotor, een Industrie diesel van 680 pk. heeft de trawler een snelheid van 11 knopen. De motorlogger Martenshoek IJM. 283, die heeft toebehoord aan de N.V. Visse- rijkonderneming v/h. J. C. Pronk en in augustus naar Scheveningen werd overge bracht is voor de sloop verkocht. Bij de Sleephelling Maatschappij „Sche veningen" bevindt zich een motortrawler in afbouw, welke „Johanna" genaamd is en gebouwd voor de Rederij A. van der Zwan Zonen te Scheveningen. Het schip is 43.28 m. lang, 7.20 m. breed en 4 m. diep en als hoofdmotor krijgt het een 1000 pk. diesel. Na de te waterlat.ing is de kiel gelegd voor een zusterschip van de Delft IJM. 37, welk vaartuig bestemd is voor de N.V. Visserijonderneming v/h J. C. Pronk te IJmuiden. Een dergelijk schip is tevens bij de werf in Scheveningen be steld voor Jaczon Rederij en Haringhan- del N.V. te Scheveningen. Deze rederij heeft ook de Firma S. Seymonsbergen in Amsterdam opdracht gegeven voor de bouw van een motortrawler van 48 meter lengte graafschap, 'n huis met geheime gangen en geheime bergplaatsen, twijfel of er al dan niet een fortuin verborgen ligt, zo af en toe een afschuwelijke moord. Maar wie is „de gemaskerde vleer muis?" De verdenking rust nu eens op deze, dan weer op die en zodoende blijft er niemand over, voor zover nog in le ven. die geheel en al te vertrouwen schijnt. Tot de sensationele ontknoping blijft het een spannend mysterie. Vooraf gaat on der andere een uitstekend filmpje over de wildstand in het Amerikaanse bergland. Zondagmiddag wordt in Rex „Bloed op de weg" gedraaid, en woensdag en don derdag komt „Hier bin ich, hier bleib ich". Beverwijk (Luxor). Na „Fanfare" is nu de „Zaak M.P." van Bert Haanstraa in Beverwijk te zien. Moeilijke verwikkelingen om Man neke Pis en Hans Brinker, die vaak een bron van veel amusement zijn. (Kennemer). In „Opmars naar de galg" wordt, nog eens getoond, aan welke misda den de nazi's zich hebben schuldig ge maakt. Het proces van Neurenberg is het onderwerp van de film. Deze „opmars naar de galg" is overigens pas dinsdag en woensdag te zien. Voor die tijd draait „Ik heb gezondigd", een film over een non, die de wereld ingaat. Matinee: „Vrouw zonder genade". (W.B.). „Schurken zonder genade" is vanavond nog te zien. Het gloeiende lood vliegt u weer om de oren. Zondag en maan dag is er een film met Mariene Dietrich „De zeven zondaars". Zondagmiddag „Het zwarte schild". BEVALLEN: J. Galenkamp-van Unen, z., Vechtstraat 33, IJmuiden; I. Ch. E. Har- dendood-van den Belt, z., van Wassenaer- straat 24, IJmuiden-Oost; C. Huis in 't Veld-Kleinhout, z., Ursulastraat 11, Haar lem; H. Sfet-Krak, d., IJsselstraat 20, IJ muiden; K. van der Linde-Blaauw, d., Wijk aan Zeeërweg 126, IJmuiden; F. G. A. Blokker-Kochx, z., Brederoodseweg 69, Santpoort; A. J. Veenstra-van Dregt, d., van den Berg van Eysingaplantsoen 21, Santpoort; L. van Woensel-Ras, d., Groene- weg 17, IJmuiden-Oost: T. R. Visser-de Roos, d., Koningin Wilhelminakade 34, IJmuiden; E. van Egmond-Koet, d., Spar- renstraat 4, IJmuiden-Oost; C. M. Spaan derman-de Reus, z., Radarstraat 120, IJ muiden; M. A. Koopmans-Mulder, z., Ken- nemerlaan 103, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. Gouda en E. Glas; R. Boudesteijn en M. in 't Velt; R. Koster en J. Hanekroot; J. G. van Roode en G. M. de Kraker. Peter Blackmore, de auteur van het ook hier te lande door toneel en televisie be kend geworden blijspel „Miranda"; de vrolijke historie over een gevangen zee meermin, zoals men zich misschien her innert, heeft voor zijn komedie „De blau we gans" waarschijnlijk niet de beschik king gehad over zulk een originele inval. Hij is althans voor dit stuk te werk ge gaan volgens de methode, welke reeds zoveel andere Britse auteurs eveneens een luchtig blijspel heeft opgeleverd. Het sy steem, dat een aantal tamelijk uitzonder lijke figuren in een luxueus milieu teza men voert en waarbij het dan lijkt, alsof de auteur nu verder slechts kon volstaan met het noteren van hun reacties op deze algemene confrontatie. Zo nam Blackmo re als pièce de résistance een lichtelijk ge schifte Elisabeth Portal, met een belache lijke manie voor de opera en groepeerde daaromheen een aantal even mallotige bijfiguren. Zoals een excentrieke en man haftige admiraalsweduwe; een dorpsbur gemeester, die op het punt staat in het huwelijk te treden en waarbij hem reeds bij voorbaat de positie van pantoffelheld is toebedacht en een onwaarschijnlijk schuchtere jongste bediende. Meer reële personen zijn Elisabeths echtgenoot, min der geborneerd dan het zich eerst liet aanzien, hun dochter Louise, met een ge zonde afkeer voor het exorbitante en Ri chard Hardy, een charmante jongeman en eigenaar van het zeiljacht „De blauwe gans", waarmee hij romantische wereld reizen onderneemt. De verrichtingen van deze karakters resulteren tot de gebrui kelijke tafereeltjes, waarin de luim wordt bereikt door de zenuwachtige voorberei dingen tot een operaopvoering en de span ning, door een avontuurlijke schaking, welke zulk een dramatisch verloop lijkt te hebben. Maar het is een blijspel, dus staat het gelukkige besluit steeds in het ver schiet. Een dergelijk magere inhoud kan alleen dan met enige kans op succes worden ge speeld, wanneer het acteurs betreft die in staat zijn zulk een blijspel het leven in te blazen, dat strikt genomen aan het manuscript ontbreekt. De toneelclub „Ta- vido" uit Beverwijk, die vrijdagavond in het Kennemer Theater een aanvang maak te met een serie van drie vertoningen van deze komedie, heeft reeds meermalen be wezen tot deze prima ensembles te beho ren. Want wat zou dit een saaie en mis schien bloedeloze voorstelling zijn gewor den, indien de spelers niet bij machte wa ren geweest de diverse tafereeltjes zo voortreffelijk te activeren. Met Wim Paauw als de even bekwame als stimule rende regisseur, wiens frisse indicaties de gehele opvoering hebben beheerst. Bij zonder geestige taferelen zijn van deze vruchtbare samenwerking het gevolg ge weest. Men denke slechts aan de kostelij ke scène tussen mevrouw B. Blok en G. Weijers, die als de kloeke admiraalswe duwe en de timide magistraat zo aller genoeglijkst boven hun theewater geraken. Mevrouw P. Ebbinge-Wubben werd als de extravagante Elisabeth Portal opnieuw de gelegenheid geboden te bewijzen, over welk een rijk komisch arsenaal zij beschikt. Zonder een enkele inzinking was zij de gehele avond het even levendige als vro lijke middelpunt van deze komedie m een creatie, welke zij tot in de kleinste de tails beheerste. Met genoegen liet ook P. Fiege een beheerste echtgenoot bekijken, waarnaast mejuffrouw A. Schenk en L. Drijver met een benijdenswaardige char me en geest het ideale liefdespaar for meerden. P. Böhm maakte bij dit ensem ble een geslaagd debuut als de beschroom de Charlie Rogers en mevrouw G. Zegel gaf de gedecideerde Anna het vereiste overwicht op haar tegenspartelende brui degom. Kortom, een sublieme blijspelver toning, welke de nauwelijks zeewaardige „Blauwe gans" toch met vlag en wimpel een behouden vaart bezorgde. Jan van Dam gemeentelijke schooltandverzorging inge steld. In 1924 volgden Amsterdam en Den Haag. Overigens bleek nog lang niet iedereen het nut van tandheelkundige inspecties op scholen in te zien. De Nieuwe Rotter- damsche Courant zette boven het bericht, waarin het onderzoek in Den Haag en Amsterdam werd aangekondigd, het op schrift: „De grootste gemeentelijke dwaas heid"In 1933 was men zover, dat ook in Arnhem, Bloemendaal, Bussum, Gro ningen. Haarlem, Heemstede, Nijmegen. Rotterdam, Zaandam en Zandvoort een schooltandverzorging bestond. Kort daarop brak echter de crisistijd aan. Vele ge meenten moesten drastisch bezuinigen en wat met veel moeite was bereikt werd vaak met één slag tenietgedaan. Tijdens de tweede wereldoorlog heeft het werk van „Het Ivoren Kruis" geheel stilgelegen. Niet alleen was bijna al het materiaal bij het bombardement van Rot terdam vernietigd, madr bovendien vrees de men dat de N.S.B. het werk zou over nemen. Dat wilde men ten koste van alles vermijden. Het tandbederf heeft overigens in de oorlogsjaren, waarin voor snoepen en der gelijke maar weinig gelegenheid bestond, weinig kwaad aangericht. In 1945 bleek 65 percent van de kleuters over een vol komen gaaf gebit te beschikken. Thans ligt dit percentage tussen de 40 en 50. Niet alleen de schooltandverzorging ook de kleutermondverzorging is altijd het stok paardje van de vereniging geweest. Reeds in de beginperiode werd begonnen met het voorlichten en adviseren van jonge en aanstaande moeders. Grote steun werd hierbij van het Groene Kruis ondervon den. Ook het „proefcentrum" te Wassenaai-, waar sinds 1945 voortdurend gegevens over de kleutermondverzorging worden verza meld, is in samenwerking met de Zuid hollandse afdeling van Het Groene Kruis tot stand gekomen. De resultaten van de daar verrichte on derzoekingen zijn zorgwekkend: vergele ken met 1948 bleek in 1957 het aantal ga ve gebitten van kleuters van 4 en 5 jaar met 40 percent te zijn gedaald. Deze ge gevens betreffen uitsluitend de eerste en tweede melkkiczen. Deze moeten het kind de langste tijd bij het kauwen dienen, de plaats openhouden voor de bij de wisse ling doorkomende kleine blijvende kiezen en ook verhinderen dat de eerste grote blijvende kiezen, welke op 6-jarige leef tijd doorbreken, zich naar voren verplaat sen, waardoor een verkeerde tandstand zou kunnen optreden. Deze toeneming van het tandbederf bij kleuters was voor „Het Ivoren Kruis" aanleiding tot een aanzienliike uitbreiding van de propaganda en voorlichting. Al mag er dan nog veel te wensen zijn, „Het Ivoren Kruis" kan bij de viering van zijn vijftigjarig bestaan met voldoe ning constateren, dat de schooltandverzor ging thans, voor een zeer groot deel dank zij zijn werk, ongeveer een miljoen kin deren bereikt, via meer dan 100 plaatse lijke en regionale stichtingen en diensten,, waarin ziekenfondsen, tandartsen, gemeen telijke overheden en andere geïnteresseer den samenwerken. Vraagstukken welke de Europese inte gratie betreffen vormen vandaag in Utrecht het centrale hoofdthema van de bespre kingen van de ruim duizend leden van de zo genoemde „Fakkeldragersclubs" dei- Partij van de Arbeid. Het. woord werd gevoerd door de vice- president van de E.E.G., dr. S. L. Mans- holt, en de heren G. J. N. M. Ruygers en J. de Kadt. Dr. Mansholt zei dat er aanleiding is tot enige voldoening. De jongste uitkom sten van de economische ontwikkeling to nen aan, dat de industriële produktie in dit jaar in de gemeenschap gemiddeld met meer dan tien percent zal stijgen. Dit tem po ligt ver boven dat in de Verenigde Staten. Het houdt gelijke tred met de groei van de Sovjet-Unie. Hij noemde het geen uitzonderlijke ontwikkeling, vergele ken met de afgelopen jaren. Het resul taat houdt namelijk in, dat bij een gelijk blijvende ontwikkeling van 't sociaal pro- dukt in een periode van tien jaar het te genwoordige welvaartspeil van de Vere nigde Stalen bereikt kan worden. Hier zit ook een mogelijkheid, aldus dr. Mansholt, te voldoen aan de plicht tot solidariteit met de noodlijdende delen van de wereld, en tevens de mogelijkheid, een bijdrage te leveren aan de beveiliging van de vrije wereld. De heer Ruygers was van mening dat de geestdrift uit de begintijd van het stre ven naar Europese eenheid is weggeëbd. Voor de gewone kiezer is het al te vaak een zaak van ondoorzichtige en onbegrij pelijke techniek gev/orden. Toch zal men binnen niet te lange tijd door verkiezin gen een uitspraak moeten doen over de te voeren Europese politiek. Hij meende, dat het streven naar een Verenigd Europa be antwoordt aan sterke aandriften die van- oudsher in het socialisme leven. De socia listen, zei de heer Ruygers, staan voor een Verenigd Europa, maar zijn er tegen om in het huis van dit Verenigd Europa voor een dictator als Franco een kamer in te ruimen. Het zal de taak van het socialisme zijn, aldus de heer Ruygers, waakzaam te zijn, dat de gedachte van het Verenigd Europa niet wordt geperverteerd door het dienstbaar te maken aan dromen van het verleden, met name aan een ver ouderd nationalisme. Hij noemde het voor de positie van een Verenigd Europa geen onbelangrijke vraag, hoe dit wordende Europa bijvoorbeeld staat tegenover het koloniale vraagstuk en de opkomst der gekleurde volken. De heer De Kadt, die tenslotte sprak over het Europa tussen Rusland en Ame rika, zei er over verheugd te zijn, dat het tijdperk van een zelfgenoegzaam Ame rika door het optreden van een president van de jongere generatie is afgesloten. In dat nieuwe tijdperk dient naar zijn me ning het inzicht voorop te staan, dat, wil men tot de resultaten komen die de we reld beveiligen tegen de communistische dreiging en die tevens de invloed en het gebied van de vrije wereld vergroten, men tot een planmatige opzet zal moeten ko men. Politiek en economisch en ook voor de organisatorische en materiële kanten van de cultuur acht hij dit noodzakelijk met dien verstande, dat daarbij voor het particulier initiatief en voor de ontplooi ing van het individu alle ruimte aanwezig moet zijn. Advertentie Moet er commerciële televisie komen, welke bezwaren zijn er tegen en hoe denkt men over de voordelen?" Dit was de kern vraag die vrijdagavond is behandeld door een op initiatief van het Internationaal Cidtureel Centrum te Amsterdam samen gesteld forum. Hoewel het vraagstuk van alle kanten werd belciht, bleken de ver schilpunten toch te groot om „de mening" van het forum aan het slot van de discus sie samen te vatten. Men was het er over eens dat er een tweede t.v.-programma moet komen. Een deel van het forum acht te het niet noodzakelijk dat de huidige om roepverenigingen dit kanaal beheren. Eveneens was men van mening dat als er commerciële televisie komt, het Ameri kaanse systeem in ieder geval moet wor den verworpen. In het forum hadden zitting dr. P. Gros, bestuurslid van de O.T.E.M., B. van Kaam, televisie-redacteur van Trouw, Jan Kassies, secretaris van de Raad van Kunst, H. G. Pellikaan, vice-voorzitter van het Genootschap voor Reclame, Dick Schi- ferli, directielid van Smit's advertentie bureau en mr. M. Vrolijk, journalist en Tweede Kamerlid. Voorzitter van het fo rum was het I.C.C.-bestuurslid mr. J. van Someren. De heren Van Kaam, Kassies en Vro lijk ontpopten zich als tegenstanders van commerciële televisie. „De bestaande pu bliciteitsmedia bieden het bedrijfsleven voldoende mogelijkheden" zei Jan Kassies. „Nee" liet dr. Gros erop volgen „Het be drijfsleven heeft, de t.v. nodig in verband met zijn concurrentiepositie op de Euro- markt". Mr. Vrolijk was het eens met Jan Kas sies, die weinig geloof hechtte aan de stel ling dat de adverteerders geen invloed zul len uitoefenen op het gehalte van de pro gramma's. „Commerciële televisie is te vergelijken met de ingezonden medede ling in de dagbladen", verzekerden de voorstanders, hetgeen mr. Vrolijk nog hui veriger maakte, want hij was het ook al niet eens met dr. Gros die de invloed van de adverteerder op het commerciële pro gramma had vergeleken met de scheiding tussen redactie en commercie bij een dag blad. „Daar werkt men ook onafhankelijk van elkaar", meende dr. Gros. Volgens mr. Vrolijk is dit formeel wel juist, maar in werkelijkheid is de invloed van de ad verteerder op de redactie wel degelijk merkbaar. De heer Pellikaan wilde als ad verteerder een zeker recht op een nieuw publiciteitsmedium laten gelden. „Maar bedenk dat we er niet om zitten te sprin gen. We willen er graag gebruik van ma ken" voegde Dick Schiferli er aan toe. De voorstanders van commerciële t.v. meenden dat de programma's zullen ver beteren, hetgeen een discussie uitlokte over de vraag „Wat is een goed program ma?" Voor algemene consumentenvoor lichting zonder artikelen te noemen (voor- stel-Vrolijk) voelden de „commerciëlen" niets. „We moeten werven en dat bereiken we door goede voorlichting over onze pro- dukten" stelden zij. Tweede programma nodig „De televisiekijker verlangt een tweede programma. Als de commerciële t.v. ons dat kan brengen zeggen we: graag" merk te de voorzitter van de Ned. Ver. van televisiekijkers uit de zaal op. De heer G. Sluizer van de N.R.U. (ook in de zaal) ver wees naar Engeland waar „programma's van moord en doodslag" het goed doen in de commerciële t.v. De B.B.C. volgde in de strijd om de kijkers het voorbeeld en daarmee werd het algemene peil der pro gramma's verlaagd. Dat heeft hem huive rig gemaakt voor commerciële t.v. De voorstanders ervan achtten het niet raad zaam, vergelijkingen met het buitenland te maken. „We zitten in Nederland en we kunnen nog niet zeggen dat de commer ciële t.v. het hier slecht doet". De schrijver Manuel van Loggem achtte meer geld voor de t.v. wel gewenst. „Dan worden de programma's ook beter". Re clameboodschappen wenste hij te laten verzorgen door een nationale maatschap pij. Hij meende, dat het t.v.-publiek nog moet worden opgevoed. „Mensen die aan de big van het regiment" nog niet toe waren, worden nu geconfronteerd met to neel van Strindberg en Sybrcn Polet", zei hij. Tenslotte sprak het forum nog als zijn wens uit dat een spoedige beslissing van de overheid over het tweede programma gewenst is. „Een duistere toekomst kweekt onrust" stelde men. En dr. Gros voegde daaraan toe dat de O.T.E.M. financieel in staat is, twee jaar na het verlenen van de concessie met het tweede programma te starten. De sociale bezwaren tegen de commerciële t.v. uitsluitend de grote adverteerders zouden van het medium ge bruik kunnen maken wees hij af, want de „kleine zakenman" kan regionaal ad verteren, zoals hij thans ook regionaal adverteert in de dagbladen. cccccccccoocccccccccoc<xcccccccoocc/yyx>yyyyyyyyyyy>yyy^o WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- 5 dag moeten afrekenen. 3 DE ADMINISTRATIE 3 O00000(X»XCC0000CC000000CX»000000000000000000O300O30CX»

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7