Vroeger en goedkoper brood korter werken voor bakkers GUPA voor klanten, en verkopers Wvbel Puzzel nummer elf Besprekingen over vijfdaagse werkweek in bollenbedrijf Huidige politieke constellatie zit vrij stevig in elkaar Explosie op tjalk oliehaard BROODFABRIEKEN PLEITEN WEER VOOR PLOEGENSTELSEL Sociaal saneringsfonds en concentratie aanbevolen voor ambtelijk bedrijf Werktijdverkorting Vele ontevredenen Geen „moord" Saneringsfonds Advies om 17 vrije zaterdagen per jaar in te voeren Nieuwe sluis bij Antwerpen op de Schelde Arbeider maakte val van vijf meter Schip aan de grond gezet Rebellie in Nicaragua Jaat-taxia wit I IJ-U Kort nieuws Vogeldiefstal in Avifauna Paard schrok zich dood Vreemde rechtszaak rond een „politieheld" VOORZITTER VAN A.R.-PARTIJ „Het kabinet is na de politieke stormpjes versterkt uit de strijd getreden" ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 (Van onze Haagse redacteur) „Wanneer het ploegenstelsel kan worden ingevoerd en het verkoopuur voor vers brood tot tenminste acht uur in de mor gen wordt vervroegd zijn wij bereid in over leg met de minister van Economische Za ken de gerealiseerde kostprijsbesparingen ten goede te laten komen aan de consu ment, hetzij door verlaging van de brood prijs, hetzij door het achterwege laten van door stijging van de kosten van grondstof fen en materialen noodzakelijk geworden verhoging van de broodprijs." Deze verklaring werd vrijdagmiddag af gelegd door het bestuur van de Nederland se Vereniging van werkgevers in het bak kersbedrijf, de organisatie van de grote broodfabrieken en de middelgrote bakke rijen. Het was duidelijk, dat het grootbedrijf in de bakkerij weer eens aan de bel trok omdat het vindt dat de beslissing van de regering over de afschaffing van de zo genaamde „bakkerijparagraaf" te lang op zich laat wachten. Toen immers de So ciaal-Economische Raad ruim een jaar ge- :eden advies uitbracht aan de regering over een wijziging in de „bakkerijpara graaf" van de Arbeidswet -dat zijn de ar tikelen waarin nachtarbeid in bakkerijen wordt verboden en de verkoopstijd voor vers brood op tien uur is gesteld- stak cr bij het kleinbedrijf zo'n storm van ver ontwaardiging op, dat de regering een soort „afkoelingsperiode" afkondigde. Ge- iurende het verstreken jaar is er tussen le partijen overleg geweest, waaraan het bestuur van de Vereniging van werkge vers in het bakkersbedrijf zegt krachtig te hebben medegewerkt, maar er werd .geen enkel resultaat geboekt. De organisa tie van de grote en middelgrote bedrijven acht nu langer uitstel funest voor de eco nomische positie van de Nederlandse bak kerijen. Juist voor de grote bedrijven geldt immers, dat wat aan de ene kant bespaard wordt door de voortschrijdende mechanisatie van de produktie, aan de an dere kant met handen vol wordt wegge smeten omdat de „bakkerijparagraaf" een ruimere bezorgtijd in de weg staat. Daardoor zit men vast aan de figuur van de „bakker-verkoper", de werknemer die 's morgens in de bakkerij vaak met klusjes aan de gang moet worden gehou den met klusjes omdat er door de me chanisatie niet voldoende volwaardig werk is en die daarna de straat op moet om te verkopen. De drang tot werktijdverkor ting en een gehele of gedeeltelijke vrije zaterdagmiddag heeft het personeelspro bleem in de bakkerij, dat zowel econo misch als sociaal van aard is, nog nij pender gemaakt. De grote bakkers stellen nu, dat een vijfenveertigurige werkweek en één vrije zaterdagmiddag voor het produktieperso- neel alsmede een even lange werkweek' met vijf vrije middagen voor de verkoper bezorger alleen bereikbaar is door verrui ming van de bezorgtijd. Men kan dan het produktie^-apparaat losmaken van het dis tributie-apparaat. In de bakkerij kan met een kleine bezetting worden volstaan, ter wijl de omstandigheden waaronder de be zorgers hun werk moeten doen door mo torisering aanzienlijk kunnen worden ver beterd. Een en ander is dringend nodig, want het personeelsverloop in de bakkerij, waar- Advertentie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever in toch al de gemiddelde leeftijd van het personeel aan de hoge kant is, is schrik barend. De Nederlandse vereniging van werkge vers in het bakkersbedrijf baseert haar verlangens thans ook op een statistiek over de consumentengewoonten met be trekking tot het brood. Uit dit door de Nederlandse stichting voor statistiek uit gevoerde onderzoek blijkt, dat meer dan een kwart van de klanten van de indus triële bakkerij ontevreden is omdat het brood te laat wordt bezorgd. Bijna dertig percent van de klanten van de ambachte lijke bakkerij heeft dezelfde klachten. Bij na tweederde van de consumenten geven de voorkeur aan vers brood. Het is echter merkwaardig, dat de vraag naar de voor keur voor vers brood bij het ontbijt slechts door een derde deel der ondervraagde bezinnen bevestigend werd beantwoord. Als verklaring voor dat laatste ver schijnsel merkt de Vereniging van werk gevers in het bakkersbedrijf op, dat hier een oordeel werd gevraagd over een bij de consument onbekende zaak. In elk geval is het duidelijk, aldus de grote brood fabrieken, dat in een bedrijfstak, waarvan meer dan vijfentwintig percent van de klanten ontevreden blijkt te zijn, iets niet in orde is. Door verschuiving van de verkoopstijd van vers brood naar de tijdvakken van acht uur 's morgens tot uiterlijk één uur 's middags en op zaterdag tot twee uur zou men dus aan de wensen van een groot aantal cliënten die nu bijna allemaal 's middags brood en 's avonds warm eten tegemoet kunnen komen. Het liefst zou men echter de verkoopstijd, wat de be- ginuren betreft, geheel vrijgelaten willen zien. De Nederlandse vereniging van werkge vers in het bakkersbedrijf heeft er oog voor, dat deze maatregelen consequenties hebben voor het ambachtelijke dat is het kleine bedrijf. Dat is een verschijn sel dat zich bij elke wijziging in produktie- techniek voordoet. Maar van „economi sche moord", zoals men het van die zijde wel eens heeft genoemd, behoeft geen sprake te zijn. In de eerste plaats verdwijnen er nu reeds per jaar ruim vierhonderd bakkers bedrijven. De twaalfduizend bedrijven welken per 1 augustus 1959 stonden inge schreven zijn alweer tot. ongeveer 11.500 geslonken. Dan zijn er ruim tweeduizend alleenwerkende patroons, voor wie de „bakkerijparagraaf" geen betekenis heeft, terwijl voor de tweeduizend bakkers die zonder vreemd personeel werken, maar met assistentie van vrouw, kinderen en andere familieleden hetzelfde geldt. Ook vallen in de toekomst zeker tweeduizend bedrijven af, waar geen opvolger is. De grote bakkers bevelen aan hun klei nere bedrijfsgenoten de concentratie aan als 'oplossing. Zij wijzen bijvoorbeeld op het voorbeeld van „De Halm" in Apel doorn, welke broodfabriek het eigendom is van vijfenveertig bakkers en voor hon derdtien bakkers produceert. Dit bedrijf produceert 90.000 broden per week en be hoort daarmee tot de grote producenten. Een door twintig bakkers met ieder ne genhonderd broden omzet gestichte sa menwerkende bakkerij is economisch reed verantwoord. Er zijn nu in ons land tach tig van dergelijke concentraties met een omzet van een half miljoen balen per jaar. Maar natuurlijk zullen er bedrijven ver dwijnen. Om die op de best mogelijke manier dat wil zeggen op sociaal ver antwoorde wijze te liquideren beveelt de organisatie van de grote bedrijven de stichting van een Sociaal saneringsfonds aan. Dit dient over ruime geldmiddelen te beschikken om de omscholing te kunnen bekostigen van patroons en aanstaande Maandag beginnen in Haarlem de be sprekingen over de C.A.O. voor het bloembollenbedrijf 1961-1962, welke collectieve arbeidsovereenkomst op 1 maart ingaat. Deze besprekingen tus sen de organisaties van werkgevers en werknemers zullen dit keer zeer belang rijk zijn, omdat onderhandeld zal wor den over een verkorting van de werk tijd en over de geleidelijke invoering van een vijfdaagse werkweek. Ten aanzien van deze punten is er een advies van de sociale commissie bloem bollen van het Landbouwschap, in welke commissie drie vertegenwoordigers van werkgevers en drie van werknemers zit ting hebben, om de arbeidstijd te verkorten tot gemiddeld 47 uur per week (nu nog ge middeld 48 uur). Voorts heeft een zo groot mogelijke meerderheid van deze sociale commissie het advies gedaan met ingang van het nieuwe C.A.O.-jaar het personeel in de bollenbedryven zeventien vrye zaterdagen te geven. Het advies wordt gegeven door vijf van de zes commissieleden. Het zesde commis sielid wil wel akkoord gaan met het in voeren van vrije zaterdagen, maar is tegen een aantal van zeventien dagen in de be ginfase van de vijfdaagse werkweek. Hoe de onderhandelingen over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het bloembollenbedrijf zullen verlopen, is in het geheel niet te voorspellen. Wel kan erop v-orden gewezen dat de leden van de sociale commissie afgevaardigd zijn door de organisaties die bij de onderhandelingen rondom de C.A.O. zijn betrokken. Men mag verwachten dat deze afgevaardigden ten aanzien van zulke belangrijke punten als verkorting werktijd en invoering vrije zaterdag met hun organisaties ruggespraak hebben gehouden. Het is beslist niet de bedoeling het aan tal van zeventien vrije zaterdagen over het gehele jaar uit te strijken. Voorlopig wil men deze vrije zaterdagen plaatsen in het tijdvak waarin dit de minste moeilijkheden oplevert. Geadviseerd wordt in de maan den juli. augustus, september en oktober de tijd van de exportdrukte de hui dige werktijd aan te houden. Bij het advies tot invoering van deze vijfdaagse werkweek wordt er onder meer van uitgegaan dat het bollenbedrijf zijn concurrentiepositie ten aanzien van de in dustrie zal moeten verstevigen, wil het in de toekomst voldoende toevoer van vakbe kwaam personeel krijgen. De bedrijven in de bollenstreek onder vinden bijvoorbeeld de gevolgen van de aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden, die de industrieën in omliggende gemeenten over het algemeen bieden. Het wegzuigen van arbeiders door de industrie kan men alleen tegengaan als ook in het bollenbedrijf de arbeidsomstandigheden voldoende aantrek kelijk zijn. In de bollenstreek leven bij vele arbei ders ook bezwaren tegen het vroeg be ginnen 's morgens. Overwogen wordt daar om om de begintijd 's morgens later te stellen. Het advies is gedaan om als com pensatie hiervoor de lange middagpauze van anderhalf uur in te korten tot een pauze van één uur. bakkers die het bedrijf willen verlaten, om aan kleinere bedrijven die zich willen moderniseren of concentreren kredieten te verschaffen en om bedrijven waar geen opvolger aanwezig is te kunnen uitkopen. Het bestuur van de vereniging gaf ons echter de verzekering dat dit sociaal fonds niet op de consument zal worden verhaald, al zal wellicht wel regeringssteun nodig zijn. BRUSSEL (ANP) De Belgische mini ster van Openbare Werken, Vanaudenhove, heeft het ontwerp goedgekeurd voor de bouw van een nieuwe sluis op de Schelde, ter hoogte van het Fort-Frederik. Volgens berichten uit Belgische bron wordt het de grootste sluis in Europa, die de gelijktij dige toegang tot de Antwerpse haven mo gelijk zal maken van vier schepen van 30.000 ton, of van een schip van 100.000 ton. De sluis zal volgens het schema een lengte hebben van 500 meter, een breedte van 50 en een diepte van 13,5 meter. In Brussel wordt de bouw van deze sluis van groot belang geacht voor de toekomst van de Antwerpse haven. Bij de in aanbouw zijnde nieuwe hal voor Breedband te IJmuiden, is vrijdag morgen een 48-jarige arbeider uit Utrecht van een hangsteigertje gevallen. Dit be vindt zich op circa vijf meter hoogte bo ven de begane grond. De arbeider gleed uit. Hij is met een hersenschudding, een ontwrichte arm en een heupfractuur in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Omstreeks drie uur vrijdagmiddag heeft aan boord van de tjalk „Lis" een bin nenvaartschip, dat voer in zijkanaal C een hevige explosie plaats gehad. De luchtketel van de motor explodeerde en sloeg met geweld een gat in de zijkant van het binnenvaartuig. Er ontstond een gat onder de waterlijn en snel stroomde het water naar binnen. De schipper uit Puttershoek zag kans zijn zinkende schip zijkanaal B binnen te varen en het daar aan de grond te zetten. Wonder boven wonder zijn er geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. De kinderen van de schipper werden in de kajuit door elkaar gegooid. Het schip was van IJmuiden naar Putters hoek op weg met een lading suikerbieten. Met behulp van een bergingsvaartuig kon in de loop van de dag en de nacht de schade provisorisch hersteld worden. De ravage aan boord was groot. MANAGUA (Nicaragua) (Reuter) In de Middenamerikaanse staat Nicaragua is in Jinotepe, een plaatsje op vijftig kilo meter ten zuiden van de hoofdstad Mana gua, een opstand uitgebroken. De nationale garde heeft alle toegangs wegen tot Managua afgezet en versterkin gen gezonden naar Jinotepe dat ligt op de weg naar Costa Rica, waar naar verluidt groepen ballingen en Cubanen zich voor bereiden op een inval in Nicaragua. De regering van president Luis Somoza heeft de bewaking van de grens met Costa Rica verstrekt, maar tot nu toe hebben zich geen incidenten voorgedaan. STOF HAMER E 1 s e v i e r s We e k b 1 a d ver telt van een dame die „de stof afnam". Zeker nadat zij eerst het stof van die stof had afgenomen. De Nieuwe Rotterdamse Courant schrijft in een toneel recensie over „pogingen om bij Mick in het ge vlij te komen". Wei zein blei voor Mick. Over een voorzittershamer schreef Haarlems Dagblad: „deze is gemaakt van plastic spon nen uit bierfusten, die zijn stevig heid reeds jarenlang tijdens ver gaderingen van een Rotterdamse brouwerij had bewezen". Maar wie die „zijn" is wordt (helaas) niet vermeld. BROM I LASSEN Utrechtse h Nieuwsblad prijkte met de kop: Pluvius zorgt voor vele aflossin gen. Dat geeft de lassers dan weer volop werk. Op een winkelkraam in Leersum las ik: „Brom- en Rijwielhandel". Maar toen ik een ons brom wilde kopen, bleek die niet voorradig te zijn. Talarius Verbinding met de kerk. Het door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland geopende bejaardencentrum „Sophieke- huis" te Wassenaar heeft van de Wasse- naarse kerkeraad een ongewoon geschenk gekregen. De kerkeraad bood niet alleen een interne omroepinstallatie aan, maar beloofde daarbij tevens een verbinding met de dorpskerk, zodat de bewoners van het tehuis via hun luidspreker alle dien sten in de kerk zullen kunnen volgen. Advertentie NOBEL 11 De prijs is het bewijs: Nobel warmte kost maar weinig Capaciteit netto 8100 Kcal/uur. Prijs 198.—. VRAAG FOLDER MET ALLE NOBEL MODELLEN AAN N.V. INALFA - VENRAY. Horizontaal: 1. Deze bezigheid is aan spoorwegperso neel toevertrouwd, anderen begeven zich ermee op gevaarlijk terrein. (8) 5. Men zou een kleermaker zo kunnen noemen en soms ook een kaartspeler (6) 10. Als een advocaat dit goed doet dan doet het dit voor hem. (5) 11. Vind je 't koel op die bank, leg er dan een veelkleurige doek op (9) 12. Mens doe je dit niet. (7) 13. Roep die lok tot de orde anders wordt hij dit. (7) 14. Hij onthoudt u lof. maar zonder de staart gaat hij nog verder. (5) 15. De kraag van onze matrozen dient daartoe. (8) 19. Men rent er door maar komt weer bij het beginpunt uit. (8) 21. Engelse heren geven er de voorkeur aan, volgens een zeker boek. (5) 25. Speciaal met de kaas op je brood moet je oppassen dat ze dit niet doen (7) 27. Men zegt wel eens mis tegen hem maar zelf zegt hij er meer. (7) 28. Naar het gelag rent men op dit paard. (9) 29. Met dansen kom je op dit gebergte als je maar twee van de vier poten ge bruikt (5) 30. Men noemt hem vaak de beste maar dan meent men het niet. (6) 31. Eervoller is het als men u uitnodigt zonder dit begin. (8) Vertikaal: 1. Deze haan mist zijn bestemming. (6) 2. Ik ben gewoon dit familielid ook als zodanig te beschouwen. (9) 3. Zeerovers deden dit vaak en rente wierp het af. (7) 4. Volgens een nieuwe wet is het moge lijk dat 2 vert. dit wordt. (6) 6. Eerst moet je het geleerd hebben. (7) 7. Als men je zegt dat je die moet hou den word je allicht boos. (5) 8 Is het een sport die nut heeft om deze te bestijgen? (8) 9. Dit zegt men tegen Van Putten, maar men kan het ook met een piano berei ken. (7) 16. Een simpel recept: voeg een dun ei er bij. (9) 17. Dit pikken niet enkel de kippen. (8) 18. Al zijn het maar een paar centen, toch geeft een ei gewin. (7) 20. Dit meubel is van binnen vochtig. (7) 22. Als .ie het niet op tijd inwisselt wordt dit papier een lor. baas. (7) 23. Als ik naar die Belgische badplaats snel moet ik dit eerst doen. (6) 24. Het ijs in de kern geeft een onaan genaam geluid. (6) 26. Naarmate ze minder haar hebben ziet men ze meer uitdelen. (5) Inzenden vóór donderdag per briefkaart OPLOSSING PUZZEL No. 10 fdiagram) Prijswinnaars vorige puzzel: 7.50 Mevr. E. Vis-De Rooij, Duinlaan 22a, Bennebroek. 5.G. Koch, Rijksstraatweg 6rd., H'lem 2.50 J. M. Kroon, Const. Huijgensstraat 18. Haarlem. Opnieuw hebben dieven hun slag gesla gen in het vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn. Er verdwenen twee parkie ten ter waarde van 1000 gulden. Eén van de volières werd geforceerd. Het betreft parkieten van het soort Princess of Wales. ,Een straaljager heeft gisteren waar schijnlijk de dood veroorzaakt van. een paard- van een landbouwer uit het Woold bij Winterswijk. Het paard, dat achter de boerderij stond,- schrok zodanig van een laagvliegende straaljager, dat het dood neerviel. Ignazio Melone, de beroemdste ver keersagent van Italië is weer in het nieuws. De familie van Melone, die op het ogen blik in de gevangenis een straf van drie jaar uitzit wegens begunstiging van pro stitutie, heeft bij een civiele rechtbank een geding aanhangig gemaakt voor de confiscatie van een film waarin volgens de eisers een parodie is gemaakt van de zaak-Melone. Melone kwam vorig jaar in het nieuws toen hij de toenmalige chef van de Ro meinse politie, Carmelo Marzano, op de bon zwaaide wegens een verkeersovertx-e- ding. Van die dag af daalden allerlei soorten onheil neer op het arme hoofd van Melo ne. In snelle opeenvolging maakte de Ro meinse politie bekend dat Melone's zuster een prostitué was, zijn broer een dief, zijn vader een man die verschillende malen in botsing was gekomen met de justitie. De film die thans in het geding is, is gemaakt door de regiseur Mario Zampo en het verhaal ervan komt in grote lijnen overeen met de wederwaardigheden van Melone. De hoofdrol in deze film, die „De smeris" heet, wordt echter gespeeld door de komiek Alberto Soi'di. Sordi zwaait in de film nagenoeg iedereen op de bon, zelfs herders en de chauffeur van een brand weerauto, voor de kleinste overtreding van de verkeerswetten, tot hij de burge meester op de bon zwaait en daarmee be ginnen de moeilijkheden. Spoedig komt uit dat zijn vrouw niet wettig met hem ge- trouwd is, dat zijn zuster een prostitué is en dat zijn zwager terecht staat voor het verkopen van vlees van klandestien ge slacht vee. Op dit punt bezwijkt de „held" die tot dusver alle beloften van de burgemeester, die zich herkiesbaar heeft gesteld bij de komende verkiezingen, heeft afgewezen en geeft hij toe dat de eerste burger van de stad geen enkele verkeersovertreding heeft begaan. Hij krijgt eerherstel en keert in het politiekorps terug. Dé familie Melone betoogt dat de Burles que die van de rampspoeden is gemaakt, de duidelijk wijst in de richting van Melo ne. De rechtbank zal de zaak op 14 novem ber in behandeling nemen. De voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, is van me ning dat ook degenen die bepaalde zwak heden in het huidige kabinet zouden wil len zien gecorrigeerd, zich zowel politiek als qua bezetting con amore achter het kabinet-De Quay moeten stellen, nu dit zich ook in zijn persoonlijke samenstel ling door de recente politieke stormp jes heen duidelijk heeft gehandhaafd, zulks evenwel met dien verstande, dat het ka binet steeds op de zakelijke en de daar onder vallende principiële merites van zijn beleid zal worden beoordeeld. Dr. Berghuis zei dit in zijn rede ter ope ning van de in Amstei'dam gehouden na- jaarsvergadering van het A.R. Partijcon vent De verwerping van de Totowet, de pijn lijke Karei Doorman-affaire en de „cock tailparty" hebben feitelijk in het geheel geen politieke gevolgen gehad, aldus dr. Berghuis. Zijn conclusie daaruit is dat de huidige politieke constellatie vrij stevig in elkaar zit en dat zij als zodanig beslist wel een stootje kan verdragen. „Ook zon der dat de socialistische oppositie in de persoon van de heer Burger daaraan on bedoeld een handje zou hebben meege holpen, moge men constateren, dat het zittende kabinet niet alleen politiek, maar ook naar samenstelling versterkt uit de strijd is getreden." De beooi-deling van het kabinetsbeleid op de zakelijke merites zal volgens dr. Berghuis ook in de toekomst moeten ge beuren bij belangrijke zaken als de kin derbijslag en het Mammoet-wetsontwerp. Ten aanzien van dit laatste wees de A.R.- voorzitter minister Cals nog eens op diens bijzondere verantwoordelijkheid om in dit wetsontwerp een voor alle het bijzonder onderwijs dragende groepen in ons volk bevredigende regeling te treffen. Sprekende over het niet eensgezind op- treden der Antirevolutionairen in de Ka mers ten aanzien van de Toto en het loon- beleid zei di\ Berghuis, dat de politieke wenselijkheid van een eensgezind optreden op belangrijke punten van principieel en algemeen-politiek beleid de A.R. niet ge heel onverschillig mag laten. Hij stelde na- di-ukkelijk vast dat er in de partij geen sprake is van een fractie- of pai-tijdwang bij de behandeling van de publieke zaak. Niettemin noemde hij „het in de regel in gesloten gelederen optreden van de Anti- Revolutionairen in politiek opzicht niet de zwakste zijde van de partij". Van de Ka merleden die ten aanzien van het afwij zend A.R.-standpunt over de toto een af wijkende mening hebben ingenomen re kening houdende met alle op dat ogenblik van algemeen belang zijnde factoren zei dr. Berghuis te verwachten dat zij zich daarbij bewust waren van het moge lijk stichten van verwarring in eigen kring. Ook bij het loonbeleid van het kabinet hadden enkele fractieleden een van de re gering afwijkende mening omtrent de fei telijke situatie en de feitelijke mogelijkhe den bij de uitvoering van dit beleid. Met de tegenwerping dat het principe van de contractvrijheid in het geding was, acht di-. Berghuis de zaak wat overtrokken. In deze gevallen meent dr. Bex-ghuis dat het volgen van een zekere discipline geen óvei-dreven eis is, uiteraard met volko men aanvaai'ding van iedere verantwoor delijkheid om op het beslissende moment naar eer en geweten te stemmen. Wat beti-eft het verschil van standpunt tussen het C.N.V. en de K.A.B. met be- trekking tot het tussentijds openbreken van C.A.O.'s zei dr. Berghuis niet te geloven dat beide organisaties het niet eens zouden zijn over het algemeen loon- vonningsbeleid. De regering moet er re kening mee houden, dat bij een voortdu rende stijgende conjunctuur er ook een voortdurend aanwezige aandrang naar loonsverhoging is en dat door het systeem van vrijere of gedifferentieerde loonvor ming de positie en de taak van de vak beweging zwaarder is geworden. Dr. Berg huis meende, dat onder deze zaak thans een streep dient te worden gezet en dat over de zakelijke geschilpunten nog eens rustig met elkaar moet worden gespixxken. Over de onderlinge relatie der christe lijke partijen zei dr. Berghuis dat de A.R.- partij geen vrede heeft met de organisa torische gebrokenheid in de pi-otestants- christelijke politiek, hoewel zij in de hui dige situatie de zelfstandige en eigen or ganisatorische positie en verantwoordelijk heid voorop stelt. Hij is van oordeel dat niet alleen internationaal maar ook natio naal de protestantse en roomskatholieke gi'oeperingen sterk op elkaar zijn aange wezen en geroepen zijn tot een doelbewust onderling samenspel. Tenslotte sprak dr. Berghuis ook over de Europese integratie. Hij wees op het zijns inziens bestaande gevaar van het nationalisme, met name in Frankrijk, „waar De Gaulle de Europese ontwikke ling als van ouds wil zoeken in het in- tergouvei-nementele vlak". Over deze ont wikkeling zei dr. Bei-ghuis bezorgd te zijn.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9