De Gaulle overweegt eenzijdig staken van het vuren Noorse prinses Astrid verloofd met zakenman Voorlopig in één enkel vrij veilig Algerijns gebied Generaal Gursel zuivert de Turkse regeringsraad Turks schip na aanvaring bij Terschelling gezonken HET WEER Feestelijk welkom voor „Bello" in Bergen Nicaraguaanse rebellen houden 200 gijzelaars Gewapende opstand in Guatemala Veertien dwarsdrijvers weggestuurd Echtscheiding leverde moeilijkheden op Alle 39 opvarenden werden gered lj| MORRIS "(n'-fora ijou imij! Ontdekker XVII heeft een spionage-opdracht MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER lu Fidel Castro beschuldigd van medeplichtigheid ELIZABETH" Veel wind Verzet KIP VAM HET SPIT Cafetaria SCHAGEN Dr. Berghuis volgt prof. Anema op Het woord is aan Snel en verrassend In de krant van heden „BOUWPAKKETTEN" o.a. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129238. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V* Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) PARIJS. De inspectiereizen die de Franse minister van Oorlog Messmer en de stafchef generaal Elv sinds gisteren door Algerije maken, worden te Parijs in verband gebracht met de nieuwe fase die het staatshoofd, generaal De Gaulle, in zijn Algerije-beleid voorbereidt. Voorlopig in een enkel gebied (waarvoor de stad Nemours en omstreken, 150 kilometer van Oran zou worden uitgekozen) overweegt het staatshoofd nu spoedig een eenzijdig staakt-het-vuren af te kon digen. Veel militair risico is er aan zo'n bevel in deze streken niet verbonden, aangezien in genoemde sector van beide zijden sinds geruime tijd vrijwel geen schot meer is gelost. Soortgelijke lokale bevelen zouden daarna ook in andere gebieden van Algerije kunnen worden uitgevaardigd. Na de mislukking van de bestandsbe sprekingen van de jongste zomer in Me- lun zou Frankrijk aldus het Algerijnse Bevrijdingsfront het goede voorbeeld ge ven, dat, naar de regering hoopt, door de tegenpartij moeilijk niet zou kunnen wor den nagevolgd. In elk geval zou Frankrijk aan de vooravond van de Algerije-debat- ten in de TJNO-assemblee een goede beurt maken en daardoor zijn internationale po sitie die niet al te sterk is, belangrijk kunnen verbeteren. Wanneer een plaatselijke wapenstilstand met geen enkel militair gevaar gepaard behoeft te gaan, dan heeft De Gaulle ge gronde redenen, na de manifestaties van openlijk verzet van de zijde van maax-- schalk Juin en andere hoge generaals, de politieke weerslag van zo'n stap niet te MANAGUA (Nicaragua) (Reuter-AFP) - De regering van de Middenamerikaanse staat Nicaragua heeft meegedeeld dat een veertiental revolutionairen in een school te Diriamba ten zuiden van de hoofdstad Ma nagua, tweehonderd scholieren en een plaatselijke legerofficier als gijzelaar ge vangen houdt. Deze opstandelingen heb ben deelgenomen aan de poging de stad in handen te krijgen. Regeringstroepen hebben de orde her steld. De autoriteiten hebben de rebellen een eerlijke berechting aangeboden maai de opstandelingen willen zich niet over geven en eisen een vrijgeleide om het land te kunnen verlaten. Regeringsstrijdkrach ten hebben het schoolgebouw omsingeld. President Somoza kondigde zaterdag, wegens dreigende invasies vanuit Costa Rica en Honduras, de staat van beleg af. Cuba heeft de beschuldigingen van Ni caragua, dat de regering van Fidel Castro achter de opstandige beweging zou staan, „belachelijk en ongegrond" genoemd. GUATEMALA (UPI) Zondag is in Gu atemala een gewapende opstand uitgebro ken tegen het bewind van president Mi guel Ydigoras Fuentes. De regering van Guatemala beschuldigt het bewind van Fi del Castro op Cuba van medeplichtigheid aan de opstand. Zij zegt te hebben ver hinderd dat Cubaanse vliegtuigen voorra den aanvoerden voor de rebellen in Puerto Barrios, door het vliegveld te laten ver nietigen door vliegtuigen van de Guate- malaanse luchtmacht. Zondag hebberl in Puerto Barrios en op andere plaatsen hevige gevechten gewoed, maar zondagavond verklaarde de perschef van de president, dat de opstandelingen onder de druk van de regeringstroepen begonnen te wijken. Het nationale congres van Guatemala heeft zondagavond op ver zoek van de president besloten voor het gehele land de noodtoestand af te kon digen. Advertentie PARFUMERIE Heemstede n Zandvoortseiaan 75 Telefoon 36827 DÉPOSITAIRE OFFICIÈL Ruime parkeergelegenheid Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. onderschatten. Het is dan ook de taak van de minister en de stafchef de leidende mi litairen. en ook het lagere kader, in Al- gerijse te polsen over hun inzichten en ge voelens met betrekking tot deze nieuwe stap, die De Gaulle in zijn laatste rede van 4 november trouwens al in omfloerste termen leek aan te kondigen. De gene raal merkte toen op dat spoedig het ogen blik zou kunnen aanbreken dat hij in Al gerije de wapens het zwijgen zou opleg gen. Met de generaals Massu, Salan en Jou- haud die genoemd wordt, als de toe komstige chef van een militaire marionet ten-regering voor Frans-Algerije heeft ook maarschalk Juin zijn oppositie ver nieuwd en bekrachtigd tegen het Algerijns beleid van het staatshoofd, waarvan het tempo plotseling wordt opgevoerd en waarvan het uiteindelijke doel duidelijker in zicht is gekomen. Of de regering maat regelen tegen maarschalk Juin zal nemen, is nog niet bekend. Vorige week deden in Parijs al geruch ten de ronde dat onder de hoge militairen een lijst circuleerde waarop al dertig na men zouden prijken en die De Gaulle als protest en zelfs als ultimatum zou worden overhandigd. Het bestaan van die lijst is officieel ontkend. Al deze tekenen teza men schijnen er op te wijzen dat het le ger zich opmaakt om zijn militaire ge wicht tegen de plannen van De Gaulle in de weegschaal te werpen en men rnoet daarom vrezen dat, een nieuwe kracht proef tegen de regering thans intensief wordt voorbereid. (Reuter-AFP) De Franse regering heeft Andrê Jacomet, de vroegere secre taris-generaal van het Franse bestuur in Algerije, ook ontheven van zijn functie van „Maitre des requêtes" in de staatsraad. Het besluit, getekend door generaal De Gaulle, premier Debré en de minister van Justitie Michelet, is zondagochtend in de staatscourant gepubliceerd. Advertentie kip. patates frites en appelmoes 2.95 Bik en Arnoidkadc 43 - 44 - telefoon 1564 De vertegenwoordiger der Franse rege ring in Algerije, Delouvrier, is zondag middag in Parijs aangekomen voor be sprekingen met de Franse regering. Vol gens officiële kringen betreft het hier een normaal bezoek, om de regering op de hoogte te houden van de situatie in Al gerije. Hij had oorspx-onkelijk donderdag zullen komen, doch stelde de reis tot zon dag uit in verband met Wapenstilstands dag Delouvrier wil twee maanden laten ver lopen voordat De Gaulle nieuwe maatrege len neemt op grond van zijn politiek in zake een Algerijns Algerije, zo wordt van officiële zijde in Algiers vernomen. In Algiers is men algemeen van oordeel, dat er niets kan worden ondernomen zon der de instemming van het leger. Niet- officieel vex-luidt, dat de officieren de ver zekering van de regering hebben gekx-e- gen, dat het leger nog wel tien of vijftien jaar in Algex-ije zal blijven. De Anti-revolutionaire fractie in de Eer ste Kamer zal voortaan onder leiding staan van dr. W. P. Berghuis, die ook partij voorzitter is. De A.R. senatoren kozen dr. Berghuis tot opvolger van prof. mr. A. Anema uit Haarlem, die zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer in september heeft neergelegd. R. W. Trine: „Het licht schijnt altijd, het enige wat wij moeten doen is te zorgen dat er niets treedt tussen ons en het licht". Prinses Astrid van Noorwegen ISTANBOEL (Turkije) (Reuter-AFP) President Kemal Gursel van Turkije heeft zondag in een verrassende radio uitzending bekend gemaakt een derde deel van zijn uit 37 leden bestaande Co mité voor nationale eenheid te hebben ont slagen en door een nieuwe, kleinere raad te hebben vervangen. Zondag scheerden straaljagers laag over de daken van Istan- boel, terwijl oorlogsschepen in de Bospo rus patrouilleerden. De presidentiële be kendmaking werd gedurende de gehele dag om het uur uitgezonden. Generaal Gursel, die zich op 27 mei van de macht in Turkije heeft meester gemaakt, sprak met opgewonden stem, toen hij de bevol king mededeelde, dat het voortbestaan van het comité de landsbelangen in gevaar zou brengen. Hij deed een beroep op het volk zich achter hem en de nieuwe raad te scharen. Generaal Gursel heeft zondagavond op een persconferentie te Ankara meegedeeld dat er geen strafmaatregelen worden geno men tegen de veertien ontslagen leden van het comité. Aan hun vadex-landsliefde kan niet wor den getwijfeld, aldus Gursel. Verder zei hij dat de discussies in het comité in de laatste tijd meer leken op ooi-log dan op opbouwend overleg. „Wij hebben op de eerste dag op ons erewoord beloofd dat wij een democra tisch bewind in Turkije zullen invoeren. Wij zullen ons woord houden", aldus Gur sel. „Wij hebben op ons woord van eer ge zegd dat tegen 29 oktober 1961 verkiezin gen zullen worden gehouden en dat zal ge beuren". In de bekendmaking werd voorts gezegd, dat zo spoedig mogelijk een „con stitutionele vergadering" zal worden inge steld, die tezamen met de nieuwe raad op democratische wijze de nieuwe landswet ten zullen opstellen. Later werd bekendgemaakt, dat het hoofd der politie van Istanboel, luitenant kolonel Muammers Hahin, door een bur ger-functionaris is vervangen. Intussen zijn zondagavond op last van generaal Gursel 74 personen, die in de militaire ge vangenis in Istanboel sedert 27 mei ge vangen werden gehouden, in vrijheid ge steld. In het begin van de afgelopen week, waren de meningsverschillen in het comité blijkbaar zo diep gewox-den, dat de gene raal tot snel handelen besloot, zo snel dat zelfs diegenen die de noodzaak van veran deringen hadden voorspeld, erdoor werden verrast. Waarnemers menen, dat uit de zuivex-ing door de president kan worden afgeleid, dat hij zich heeft ontdaan van een „rumoerige groep" in het comité, die de laatste tijd in toenemende mate ver klaringen over tal van onderwerpen af legde. Verwacht wordt, dat een aantal wetten, die door de groep warén voorge steld en tot meningsverschillen aanleiding hadden gegeven, zal worden ingetrokken en dat na de zuivering de binnenlandse politiek zal worden herzien. OSLO (Reuter-AFP-UPI) De 28-jari- ge Noorse prinses Astrid, de jongste doch ter van koning Olav V van Noorwegen en (wijlen) prinses Martha zal op 12 januari in het huwelijk treden met de 33-jarige Johan Martin Ferner die niet van adellijke afkomst is. Ferner, de zoon van een za kenman in Oslo heeft in de winkel van zijn vader achter de toonbank gestaan. Na het huwelijk zal prinses Astrid het recht hebben de titel prinses te blijven voeren. Haar officiële naam zal dan zijn: prinses Astrid mevrouw Ferner. Het verlovings diner is zondagavond in het koninklijk pa leis te Oslo gehouden. Prinses Astrids oudei-e zuster, prinses Ragnhild, is in 1953 gehuwd met iemand die niet van adellijke afkomst is, name lijk met de rijke i-eder Ex-ling Loi-entzsen, die in Rio de Janeiro (Bi-azilië) woont. Sedert prinses Martha's dood in 1954, heeft prinses Astrid de leiding van de huis houding van haar vader gehad en is zij als gastvrouw opgetreden. Aangenomen wordt dat zij na haar huwelijk zal blijven opti-eden als „eerste dame van Noorwe gen". Fexmer is onder-directeur van de zaak van zijn vader. Hij heeft gestudeerd aan het polytechnisch instituut te Lon den, het technische college te Bradford en de universiteit van Lyon. Men meent te weten dat de romance van de prinses en Ferner een paar jaar geleden is begonnen toen de prinses hem koos voor de beman- Bij Terschelling zijn zondagmiddag even na twaalf uur in een dichte mist het Westduitse vrachtschip „Spreewald" (5094 ton) en het Turkse stoomschip „Kutahya"' (3113 ton) met elkaar in aan varing gekomen. Drie uur later ver dween de Turk in de golven. De beman ning van 38 koppen en de enige passagier konden op de „Spreewald" overstappen. Met een enorme klap boorde de „Spree wald" zich in de vooi-ste ruimen van het Tux-kse schip, dat met een lading katoen op weg was van Antwerpen naar Bremen. De afhvaring, die tussen boei E.T. 10 en Terschellingerbank gebeui-de, had tot ge volg dat beide schepen ongeveer 25 minu ten in elkaar bleven haken, voordat de „Spreewald" er in slaagde zich los te ma ken. De „Kutahya" was vrijwel in tweeën gebroken. Op de noodseinen die het Duitse vracht schip had uitgezonden, voer de redding boot „Brandaris" van Tei-schelling uit en nam de Turken over. Het Duitse schip, dat weinig schade had opgelopen het schip ki-eeg een gat boven de waterlijn vervolgde zijn reis naar Antwerpen. De „Kutahya" bleef aanvankelijk even op de in de ruimen aanwezige zevenhonderd ton katoen drijven, maar zonk later in de vaarroute. Scheveningen Radio waar- schuwde dan ook het verkeer voor het wrak. Op het s.o.s. waren ook de sleepboten „Holland" en „Stortemelk" uitgevai-en die zich, toen de „Spreewald" sleepboot hulp weigerde, gingen bezig houden met het opvissen van de grote balen waai-de- volle katoen, die uit het ruim van het gezonken schip los raakten en boven kwa men drijven. Ook Harlinger en Wieringer vissers schepen gingen ijlings aan het bergen van de honderden balen katoen die elk on geveer drie a viex-duizend gulden waard zouden zijn. De „Brandai-is" bracht de schipbreu kelingen omstreeks zes uur op Terschel ling aan wal. Kapitein Kemal Omur van het Turkse vi-achtschip vex-telde dat hij zeer langzaam voer, toen de Duitser met een 16-mijlsvaart op hem af kwam. Een aanvax-ing was volgens hem niet meer te vermijden. Het Turkse schip was eigendom van de x-ederij B. D. Deniz Nakliyati T.A.S. in Istanboel. Met feestelijk vertoon van vlaggen en muziek werd zaterdagmiddag in Bergen (N.H.) de locomotief 7742, bekend als „Bello" door het gemeentebestuur van Bergen als momument aanvaard. De bur gemeester, de heer L. J. de Ruiter, noem de „Bello", eens een voorwerp van strijd tussen de belligerenten voor en tegen, een „bella", een schoon wezen, een symboli sche figuur voor Bergen. De bui-gemees- ter vroeg de jeugd en de souvenirjagers de rust van „Bello" te eerbiedigen. Hij bi-acht dank aan de dii-ectie van de Neder landse Spoorwegen die, na Bergen in 1955 de tram te hebben ontnomen, in 1960 alles wat van het trammetje x-estte, grootmoe dig tei-ugschonk. De machinist, die „Bello" op zijn laat ste rit op 31 augustus 1955 bestuurde, de heer W. Heinen, bracht de lokomo- tief zaterdag naar zijn laatste „rust plaats" op het voormalige stationsplein in Bergen (Nh.). Ir. D. N. Klare bi-acht namens de direc tie van de Nedex-landse Spoorwegen het ge meentebestuur en de bevolking van Ber gen dank vfvor de goede zorgen, waarmede men het personeel van de tram steeds had omringd. Toen kwam het moment waarop zes vroegex-e machinisten van het ti-ammetje met behulp van een trektakel „Bello" op zijn definitieve plaats zetten. De machinist die „Bello" op zijn laatste rit van 31 augustus 1955 bestuurde, de heer W. Hei nen, en zijn leerling, de heer C. Henniker, bemanden ook deze keer de oude locomo tief. Op het feestelijke moment luidde zijn bekende bel en steeg een dikke, uit rook bommen geproduceerde rookpluim uit zijn schoorsteen op. Het gebel van „Bello" werd begeleid door de tonen van Bex-gens Harmonie. In „De Rustende Jager", waar het gemeentebestuur na afloop recipieer- de, is menig glas gedx-onken op Bello's terugkeer in Bei-gen. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 5 In de Vishal en op zee6 Sport 6, 11, 12, 13 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Beeldverhalen 7 Toch Is Het Zo7 Beurs 9 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Johan Martin Ferner ning van haar jacht bij een zeilwedstrijd in de Oslofjord. De koninklijke familie en de Ferners zijn al jarenlang bevriend. Prinses Astrid heeft veel bezwaren van de zijde van haar vader en van de or thodoxe vleugel van de Evangelisch lu therse staatskerk, waarvan koning Olaf het hoofd is, moeten overwinnen. Deze be zwaren golden voornamelijk het feit, dat Ferner gescheiden is. Het huwelijk zal dan ook niet door de primaat van Noorwegen, bisschop Johannes Smeno, maar door de „libei-ale" bisschop van Trondheim, dr. Arne Fjellbu, worden ingezegend. Ferners eerste vrouw, Bitte Hesselberg-Meyer, is hertrouwd en werkt als mannequin in een modehuis in Oslo. (UPI) De verloving van prinses Astrid heeft aanleiding gegeven tot geruchten, dat de 23-jarige kroonprins Harald zich ook spoedig zal verloven. Men wees erop. dat Harald de laatste tijd veel in gezelschap is gezien van prinses Sophia van Griekenland. De kroonprins logeerde in augustus bij het Griekse ko ninklijke gezin en vorige maand bracht prinses Sophia een onverwacht bezoek aan Londen, waar zij Harald ontmoet zou heb ben, die op het ogenblik aan Balliol college te Oxford studeert. Koning Olav was bij die gelegenheid ook in Londen en velen vroegen zich a2 of deze gelijktijdige be zoeken toeval waren. Advertentie BARTELJÓRISSTR HAARLEM TEL 13439 léidsestraat (bij koningsplein) amsterdam tel. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie 2 deurs kast half hang half leg 109.75 9 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 VANDENBERG (Californië) (UPI) Op de Amerikaanse vliegbasis Vandenberg is zaterdag een neiuwe satelliet gelan ceerd, de „Ontdekker 17". Deze satelliet heeft slechts geheime instrumenten aan boord. Na een reeks tegenstrijdige mededelin gen over het verloop van de proef, deelde de Amerikaanse luchtmacht bijna twee uur na het lanceren mee dat de Ontdekker in een baan over de beide polen van de aarde was gekomen en de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen bestrijkt. Het is voor het eerst dat een ruim 950 kilo gram wegende Agena B -satelliet in een baan is gebracht. Het experiment is een van een serie proeven waarbij getracht zal worden een spionage-systeem te ontwikkelen tegen een Pearl Harbour in de eeuw van de ruimte". Inmiddels is bekend gewox-den dat de Amerikaanse luchtmacht de poging om de neuskegel van de „Ontdekker 17" met de tijdens zijn reis verzamelde gegevens te rug te brengen naar de aarde, uitgesteld heeft tot vanavond omstreeks elf uur. Aan vankelijk had men de neuskegel zondag avond al willen afstoten, doch zonder op gaaf van redenen is meegedeeld dat de poging hiertoe is uitgesteld. Vliegtuigen met vangnetten zullen trachten de neuske gel tijdens zijn val naar de aarde die door parachutes wordt geremd op te vangen. Missen zij, dan liggen in het doelgebied" ter hoogte van Hawaii sche pen van de marine klaar om de kegel, die blijft drijven, op te sporen. De neus kegel zal vanavond tegen elf uur 34 maal rond de aarde zijn gedraaid.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1