Kamer vol rottend voedsel in flatgebouw ontdekt Zacht, winderig en nat weer Miljoenen lijden honger en gebrek; welvaart onrechtvaardig verdeeld Twaalf doden in het verkeer en bondig Afzonderlijke belasting voor verlenen van bijstand verdient overweging Otffi-Starttunia Moeder verdronk haar twee jonge kinderen Triest waandenkbeeld van twee vrouwen in Rotterdam AGENDA In Rotterdam is de bouw van de metro begonnen 2,46 BESPAREN Meubelfabriek in Den Haag uitgebrand „Oranje" terug van reis om de wereld Abdoel Rahman misschien zeer kort in Nederland 2 MrB. W Biesheuvel op A.R.-partijconvent ITelefoonklappers I Levensverzekeringbedrijf verwacht goed jaar Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Vrije zaterdag bij „De Schelde" PETROLEUMKACHEL Jjéddclitt,, Vuur op botter om aandacht te trekken Dodelijk ongeval in Amsterdamse haven Zonder Javanen en met gewonden door storm MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 (Van onze Amsterdamse redacteur) „Wie zoals ik meer dan tien jaar in de internationale landbouworganisatie met het probleem van overvloed en honger wordt geconfronteerd, is bereid vele eco nomische principes opzij te zetten, want het is een onhoudbare toestand dat in onze wereld kinderen en volwassenen van on dervoeding en ellende omkomen". Dit zei zaterdagmiddag het tweede-kamerlid mr. B. W. Biesheuvel, die na het huishoudelijk gedeelte van het Anti-revolutionaire partij convent te Amsterdam een causeiie hield over de noodzaak in de internationale bijstand aan de onderontwikkelde gebie den blijk te geven van een christelijk- sociale gezindheid". Een christelijk-politie- ke partij en christen- politicus mag er geen ogenblik in berusten dat vrijdom van hon ger en gebrek voor miljoenen mensen nog een holle leuze is", zei hij. Mr. Biesheuvel betoogde dat het bedrij ven van politiek niet bij de landsgren zen ophoudt, maar dat in 1960 het Verre Oosten tot de naaste omgeving moet wor den beschouwd. Het jaarimkomen van een Europeaan is tienmaal hoger dan dat van een inwoner in de onderontwikkelde ge bieden. Deze onrechtvaardige verdeling van de welvaart noemde hij een sociaal vraagstuk van wereldformaat: 85 percent van het wereldinkomen vloeit toe aan één-derde van de wereldbevolking (goed deels Noord-Amerika en West-Europa) en de resterende 15 percent blijft over voor twee-derde deel van de mensheid. Een reis door India had mr. Bies heuvel ervan doordrongen dat elk wes ters land deze tragische problematiek on middellijk moet gaan beschouwen als een onderdeel dat onverbrekelijk met zijn bin nenlandse politiek verbonden is. Nederland schiet in de hulp aan de on derontwikkelde landen schromelijk tekort, zei hij. Hulp om bittere nood te lenigen moet de regering niet beschouwen als een aanslag op de schatkist, maar als een deel van haar verantwooj-delijkheid. Mr. Biesheuvel vroeg zich af, of het geen over weging verdient een afzonderlijke belas ting in te voeren waarvan de opbrengst Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Uitgebreid assortiment Omzet nam met 20 toe De levensverzekeringsmaatschappijen in ons land hebben in het derde kwartaal van 1960 1289,2 miljoen aan nieuwe verzeke ringen ingeschreven, hetgeen 242,2 mil joen meer was dan in het derde kwartaal van 1959, zo dèelt de voorlichtingscommis sie uit het levensverzekeringbedrijf mede. Voor september is het zojuist door het C.B.S. gepubliceerde cijfer 436,6 miljoen, waarvan 170,2 miljoen aan kapitaal-, 246,4 miljoen aan rente- en 19,9 mil joen aan volksverzekering. Voor de eerste negen maanden van 1960 kwam het bedrag aan nieuwe levensver zekeringen hiermede op 3,7 miljard, waarmede het resultaat over dezelfde pe riode van 1959 met bijna 625 miljoen overtroffen werd. De toeneming bedroeg dus circa 20 pet. Het resultaat steekt, zo merkt de commissie op. gunstig af bij dat van 1959, toen de toeneming ten opzichte van 1958 circa 11 pet. bedroeg. Van het totaal aan nieuwe verzekeringen in de eerste drie kwartalen van 1960 had 1597.1 miljoen (bijna 43 pet.) betrekking op ka pitaal-, 1946,8 miljoen (ruim 52 pet.) op rente- en 185,5 miljoen (5 pet.) op volks verzekeringen. De tot dusver behaalde cijfers in aan merking nemende, acht de commissie de verwachting gewettigd dat 1960 voor het levensverzekeringsbedrijf een goed jaar zal worden. wordt bestemd om de nood in de achter gebleven gebieden te helpen lenigen. Ne derland draagt thans 100 miljoen gulden per jaar of één-derde percent van het na tionale inkomen bij. Volgens berekening van deskundigen zou de bijdrage van het westen op één percent van het nationale inkomen moeten worden gebracht. Mr. Biesheuvel meende dat Europa meer aandacht dient te besteden aan het Ver re Oosten, met name India, welk zich snel ontwikkelend land stellig deze bijstand ver dient. „Wij zullen ervoor moeten waken dat de E.E.G. ons niet eenzijdig brengt in de richting van hulpverlening aan Afri ka. Dat zou politiek en economisch onver standig zijn", zei hij. Het partijconvent werd ondermeer bijgewoond door de mi nister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, de heer B. Roolvink, door de erevoorzit ters prof. mr. P. S. Gerbrandy en dr. J. Schouten en door oud-minister J. Al- gera. Ook minister Zijlstra heeft het woord gevoerd. Hij zei tegen zijn partijgenoten dat i-egeren het moeilijkst is juist in een tijd als het goed gaat. Er ontstaan dan gauw spanningen, doordat velen van me ning zijn dat men in een tijd van wel vaart niet datgene krijgt waarop men recht meent te hebben. Men zegt dan: „Die minister doet het goed en die staats secretaris niet". Prof. Zijlstra stelde te genover deze critiek uitdrukkelijk, dat het financieel-economisch en sociaal beleid een eenheid is. „Als minister Van Rooy en staatssecretaris Roolvink niet volhouden, verliest ook minister De Pous en als deze laatste niet volhoudt verliezen de beide anderen". Tragedie in Limburgs dorpje Een 30-jarige vrouw, echtgenote van een spoorwegemployé in het dorpje Bunde, op zes kilometer van Maastricht langs de spoorlijn naar Sittard, heeft zondagmor gen haar beide kinderen, twee meisjes van 4,/s en l'/s jaar in het Julianakanaal verdronken. Zij wierp de kleinen van de acht meter hoge brug in het water. De achtergrond van deze tragedie moet, naar hetgeen de vrouw na haar arrestatie te genover een adjudant van de rijkspolitie in Bunde heeft verklaard, te zoeken zijn in een reeks moeilijkheden in het huwe lijk van de vrouw. Zaterdagavond al had de vrouw getracht het hele gezin te vergassen. Ze had in de keuken de gaskraan opengezet, maar voordat het uitstromende gas gevaarlijk kon worden, had zij spijt gekregen en de kraan dichtgedraaid. Haar man, die bo ven sliep, had van dit alles niets gemerkt. Zondagmorgen is de vrouw met de twee kinderen naar de kanaalbrug gewandeld. Ze gooide de meisjes vlak na elkaar in het water en wilde juist het lot van haar kinderen delen, toen op het Julianakanaal een boot in zicht kwam. De vrouw begon plotseling om hulp te schreeuwen. Voordat de opvarenden konden helpen had een 23-jarige jongeman die toevallig voorbijkwam zich al te water begeven. Hij wist de beide drenkelingetjes aan de kant te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. De vrouw was inmiddels naar haar wo ning gevlucht. De rijkspolitie kreeg met een argwaan tegen de vrouw en arresteer de haar, waarna zij spoedig een volledige bekentenis aflegde. De vrouw, die na het gebeurde volkomen overstuur was, is ter beschikking van de justitie in verzekerde bewaring gesteld. De lichaampjes van de kinderen wer den overgebracht naar het ziekenhuis St. Annadal in Maastricht. De trieste gebeurtenis heeft bij de be volking van het stille dorpje in het Maas dal grote ontsteltenis teweeg gebracht. Bewoners van een flatgebouw aan de Maaskade te Rotterdam ontdekten dezer dagen dat er ongedierte door het pand kroop. Men vermoedde dat het uit de wo ning kwam die door een 52-jarige weduwe met een 17-jarige en een 12-jarige doch ter wordt bewoond. De politie werd ge waarschuwd, die op onderzoek uitging en daarbij een alle fantasie te boven gaande ontdekking deed. In de grootste kamer van de woning lagen enorme hoeveelheden voedsel te rotten; er lagen sigaretten op de grond en er stonden flessen wijn, zelfs champagne, in het vertrek. Torren, vlie gen en ander ongedierte krioelden over het vergane voedsel: het plafond zag er zwart van. Nadat de politiemannen enigszins van hun verbazing waren bekomen, be gonnen zij uit te zoeken wat dit allemaal had te betekenen. Wat zij daarbij van moeder en dochters vernamen, wijst op een trieste waanidee. In 1956 is de echtgenoot van de vrouw gestorven op een scheepswerf, waar hij een expertise verrichtte. Zijn oudste doch tertje was toen 13 en de jongste 8. Het gezin bleef een behoorlijk inkomen genie ten, zodat het de moeder en kinderen aan niets behoefde te ontbreken. In november vorig jaar kreeg het oudste meisje het denkbeeld, dat er twee huwelijkskandida ten voor haar wachtten in een van de ka mers van de flat aan de Maaskade. Zij wilde de mannen nog een tijdje laten wachten voordat zij een beslissing zou ne men. Het mocht de gasten echter aan niets ontbreken. De denkbeeldige mannen kregen volop voedsel, dat op de grond werd gezet: biefstukken, taarten, aardap pelen en ander voedsel. De moeder geloof de al even hardnekkig in het bestaan van de gasten als haar 17-jarige dochter, die geen onderwijs meer genoot en ook geen werkkring had. Uiteraard groeiden er zo langzamer hand enorme bergen voedsel, zodat zelfs Concertgebouw: Dinsdag 20.15 u.: con cert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.,: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Voet stappen op de trap," 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.,: „Mein Kampf", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „The Mysterians," 14 j. Minerva Theater: Vandaag tot en met woensdag 20.15 u.: „Meneer de baron", 14 j. Woensdag 14.30 u.: „Liever lui dan moe", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Home from the hill", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Terreur op de Trollenberg", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dage lijks 10-17 u. Zondags 13-18 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 19 nov. expositie „Oorlog of vrede" van Gerard Esser. Dagelijks 9- 17 u.; ma., wo. en vr. tevens 18-20 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. expositie van Fiep Westendorp en Poppe Damave. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen. Dage lijks 10-12.30 en 13.30-17 u. Zondags 14-17 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 3 dec expositie bekroonde inzendingen voor Ta- lens Prijs 1960. Dagelijks 10-17 u., zon dags 14-17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 11 nov.). MAANDAG 14 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Verraderlijke voetspo ren". Rex, 20 uur: De gemaskerde vleermuis' Pniclkerk, Santpoort. 20 uur: Concert Kennemer Vrouwekoor. Dorpskerk Santpoort, 20.15 uur: Concert Kamerorkest IJmond. DINSDAG 15 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Verraderlijke voetspo ren". Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 uur. MAANDAG 14 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik heb gezondigd". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zaak M.P.". W.B. Theater, 20 uur: „De zeven zon daars" DINSDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op mars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zaak M.P.". W.B. Theater, geen voorstelling. Bij de n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zal met ingang van 1 januari 1961 een 45-urige werkweek worden ingevoerd, wanneer de daarvoor vereiste vergunning is verkregen. Dit be tekent, dat het personeel van „De Schelde 's zaterdags vrij zal zijn. Slechts de afde ling reparaties zal doorwerken. Voor dit personeel is een speciale regeling getrof fen. een van de deuren die toegang tot de ka mer gaf, bijna niet meer open kon. Nie mand mocht in het vertrek komen. Er kwamen trouwens toch weinig mensen op visite. In het overige deel van de woning was het niet onordelijk. De bewoners van de Maaskade hebben eigenlijk nooit iets bijzonders aan het ge zin gemerkt, of het moet zijn dat het 17- jarige meisje wat schuw was. Op finan cieel gebied is er niets op de moeder aan te mei-ken. De huishuur werd prompt op tijd betaald en ook aan andere geldelijke verplichtingen voldeed zij zeer correct. Men vindt het gebeurde bijzonder tragisch. De oudste dochter is naar het Deltazieken huis gebracht. De moeder is inmiddels door psychiaters onderzocht. Wat er ver der met het 12-jarige meisje, dat door haar moeder uitstekend werd verzorgd, zal gebeuren, is nog niet bekend. De reinigingsdienst is vanmorgen uren lang bezig geweest met het verwijderen van het vergane voedsel, waarna de flat zal worden gezuiverd van ongedierte. Advertentie Het klassieke model van het wereldmerk Trotseert de tijd en is overal favoriet om zijn opmerkelijke eigenschappen: Krachtige, reukloze warmte en... onver woestbaar degelijk. U kunt er zelfs op koken. Let U op het merkl Vraag een Aladdin-catalogus bij Uw leverancier of bij de importeur J.G. de Zeeuw N.V., Dordrechf - Postbus 84. In Rotterdam is vanmorgen de bouw van de metro begonnen, die ongeveer zes jaar zal duren. De secretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat bediende de heimachine, waarmee de eerste damplank de bodem werd ingedreven, de eerste van de duizenden die de wand zullen vormen van de grote bouwput, waarin het metro station bij het centraal station zal worden gebouwd. Zondagmiddag zijn verscheidene schip pers op Marken en Volendam gealarmeerd, nadat de vuurtorenwachter van Marken had ontdekt, dat een botter op het IJssel- meer in brand stond. Motorvletten en sleepboten voeren uit, maar toen men bij de botter, de Urk 117, kwam, bleek dat de schipper het vuur had aangestoken om de aandacht te trekken. Hij kon namelijk door motorstoring niet verder varen en hij wilde de nacht niet op het IJsselmeer doorbrengen. Advertentie Verdovende middelen. De recherche heeft in een café in Maastricht twee Bel gen aangehouden, die in het bezit waren van 20.00 ampullen verdovende middelen. De Belgen wilden deze voor f 38.000,ver kopen. Het onderzoek zal in overleg met de Belgische justitie worden voortgezet. In Rotterdam zijn zondagmorgen op de beruchte wegsplitsing van de Rijksweg RotterdamGouda en de Hoofdweg een bestelauto en een personenauto tegen el kaar gebotst. De bestuurster van de per sonenauto, de 26-jarige secretaresse J. M. de Blécourt uit Rotterdam moest zwaar gewond naar het ziekenhuis in Rotterdam worden overgebracht, evenals haar broer, de 19-jarige student J. M. de Blécourt. Deze overleed korte tijd na aankomst. De inzittenden van de bestelwagen, een 19-,jarige winkelbediende en zijn 16-jarige verloofde werden slechts licht gewond. De personenauto kwam uit de richting Hilligersberg en reed van de Hoofdweg de rijksweg op. Op dat punt staan gele knip perlichten, die er zijn geplaatst, nadat een aantal ernstige ongelukken op deze split sing is gebeurd. De bestelauto boorde zich in de linker flank van de personenauto, kantelde daarna enkele keren en belandde, weer op de wielen, op het gras naast de rijbaan. Beide auto's werden zeer zwaar bescha digd. In Delfzijl liep de 9-jarige Folkert Tuil tijdens het spelen op de Singel tegen een rijdende personenauto en werd zo ernstig gewond dat hij in het academisch zieken huis in Groningen overleed. In Aspel (L.) kwam de 24-jarige M. Gee- nen uit Heijthuijsen om het leven, toen hij door een hem achterop rijdend autobusje Zondagochtend is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een meubelfabriek, gevestigd in een aantal on bewoonbaar verklaarde hofjeswoningen aan de Jacob Catsstraat in Den Haag. De brandweer rukte met groot materieel uit en bestreed het vuur met vier stralen. De gehele fabrikageafdeling van de fa briek brandde uit. Een grote hoeveelheid timmerhout en nog niet afgewerkte kloos termeubelen gingen verloren. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt niet door verzekering gedekt. Aan boord van het zeeschip Batu, dat gemeerd ligt aan de Javakade in Amster dam is de 40-jarige onderbaas G. Door slag uit Amsterdam door een plotseling vallend luik getroffen. In het Wilhelmina- gasthuis, waarheen het slachtoffer werd vervoerd, kon slechts de dood worden vastgesteld. Het luik diende tot afsluiting van de dieptank op het tussendek. Het ongeluk ge beurde juist op het ogenblik dat de on derbaas de tank verliet. Volgens de poli tie was het luik aan de bovenzijde niet aan de daarvoor bestemde haak bevestigd. VERBETERING In het artikel Tweestrijd, zaterdag j.l. opgenomen in de rubriek Van dag tot dag, is in de slotalinea een regel weggevallen, waardoor de duidelijkheid van de con clusie te wensen laat. De op een na laatste zin dient namelijk als volgt te worden ge lezen: „De officiële Amerikaanse critiek op het rapport van Hammarskjoeld en Dayal en beschouwingen, zoals die in de New York Times, waarin het optreden van de Volkenorganisatie in Kongo afhankelijk wordt gesteld van Amerika's financiële steun, hebben er zeker niet toe bijgedragen de gematigden in het Afro-Aziatische en Latijns-Amei-ikaanse kamp ervan te over tuigen dat het Westerse standpunt (al houdt het thans weinig sympathie voor Loe- mocmba in) uiteindelijk toch wel neer komt op een aanmoediging van een demo cratische ontwikkeling van de Kongolese bestuursorganen zélfs indien zulk een ontwikkeling zou uitmonden in een nieuw Loemoembabewind. De woorden „een democratische ontwikkeling van" waren in het artikel helaas weggevallen. werd aangereden. De man liep met twee vrienden naast het trottoir op de rijweg. De bestuurder van het busje merkte de wandelaars te laat op. Op het Piusplein in Tilburg botste een scooter tegen een bestelauto die een par keerplaats wilde oprijden. De scooterbe stuurder en zijn duopassagier vielen. De laatste, de 18-jarige fabrieksarbeider J. Bruurs uit Tilburg, kwam daarbij met het hoofd tegen een boom en was op slag dood. De eveneens 18-jarige bestuurder werd met een hersenschudding en inwen dige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. In Culemborg kwam het 16-jarige meisje M. Sjoer in het donker na een aanrijding met een voetganger met haar bromfiets te vallen. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij later is overleden. Eveneens in Culemborg kwam de 30-ja- rige Van Keulen uit Beusichem op onge veer dezelfde manier om het leven. Hij raakte, vermoedelijk verblind door een tegemoetkomende auto, een wandelend paar en sloeg tegen de grond. Hij was op slag dood. In Maastricht werd de 73-jarige fietser G. Verhagen, toen hij plotseling de straat over stak zonder een teken te geven, door een achteropkomende personenwagen aan gereden. De man overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Op de provinciale weg Wolphaartsdijk 's Heer Arendskerke kwam de 59-jarige J. van W. uit Wolphaartsdijk met zijn brom fiets door tot nu toe onopgehelderde oor zaak ten val. Hij werd ernstig gewond en overleed de volgende dag. Bij Weesp werd de 79-jarige J. II. Ver meulen op de spoorbrug over het Merwe- dekanaal door een sneltrein uit Amsterdam overreden en op slag gedood. In Rijswijk reed de 13-jarige H. J. A. de G. op een paard in galop langs de Lan ge Kleiweg de rijweg op. Een autobus van de W.S.M. kon hem niet meer ontwijken. De jongen werd van het paard geslingerd en was op slag dood. Ook het paard over leefde de botsing niet. In het binnenziekenhuis in Eindhoven zijn twee inwoners van deze stad overle den tengevolge van verwondingen die zij zaterdag opliepen bij verkeersongevallen. Het zijn de 51-jarige C. Geevers en de 24-jarige J. Veerman. De heer Geevers was op de fiets in botsing gekomen met een motorfiets en de heer Veerman in Stratum met een bestelauto. Auto te water In Hoogeveen reed zondagmiddag door nog onbekende oorzaak een personenauto in het kanaal. In de wagen zat een uit vier mensen bestaand gezin uit Hoogeveen. Voorbijgangers wisten, geholpen door een schipper, die met zijn boot in het ka naal lag, de wagen drijvende te houden. De bestuurder wist op eigen kracht de auto te verlaten. Een kraanwagen takelde de auto op voor deze kon zinken. De inzittenden bleken geen letsel te heb ben bekomen. Alleen de vrouw van de be stuurder werd ter observatie in het zieken huis opgekomen. Zondag is het m.s. „Oranje", hot vlagge- schip' van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, van zijn eerste reis om de wereld in de Amsterdamse haven terug gekeerd. Tijdens deze reis, die tien weken heeft geduurd, hebben zich aan boord eni ge moeilijkheden voorgedaan. Deze begon nen in Singapore, toen kapitien J. H. Schulting, kort nadat het schip in de haven was gearriveerd, bezoek kreeg van een delegatie van de op de „Oranje" werk zame Javaanse bedienden. Deze delegatie verklaarde, dat alle 220 Javanen het schip onmiddellijk wilden ver laten. Daardoor stond de kapitein voor een tekort van 220 bedienden. Kapitein Schulting vertelde na de aan komst van zijn schip in Amsterdam, dat hij de indruk had gekregen, dat deze actie reeds vóór het vertrek uit Amsterdam was voorbereid door een aantal leden van de Indonesische vakbond. De meeste Javanen waren vóór de aankomst in Singapore niet eens op de hoogte van het feit, dat zij het Nederlandse schip moesten verlaten. Zij werden daartoe volgens de kapitein ge dwongen door de delegatieleden. „Dat de actie goed georganiseerd was, bleek wel uit het feit, dat er binnen het kwartier zes grote vrachtauto's op de kade van Singa pore stonden om de Javanen naar het con sulaat te brengen. Velen van hen hebben de nacht in de tuin van het consulaat door gebracht en hadden de volgende dag reeds op andere schepen gemonsterd", aldus de kapitein. Binnen enige uren heeft hij toen 158, merendeels Chinese bedienden, in dienst genomen. Met medewerking van het Ne derlandse consulaat kon de „Oranje" op tijd uit Singapore vertrekken. De 158 nieuwe bedienden, onder wie zich stokers, matrozen en zelfs brandweerlieden die nog nooit gevaren hadden, bevonden, hebben volgens de kapitein de Javanen echter pri ma vervangen. Gedurende de laatste week van de reis, van de Bermuda-eilanden tot in het Engel se Kanaal, was het zeer slecht weer, waarbij golven van tien meter hoogte over het schip sloegen. Op zaterdag 5 november 'kwam de „Oranje" in een depressie, waardoor het schip zwaar slingerde. Hierdoor hebben enige tientallen passagiers lichte verwon dingen opgelopen. Het noodweer begon op het moment, dat tweehonderd passagiers zich in de bioscoop van het schip bevon den. Zij werden eerst met zijn allen naar links en daarna naar rechts geslingerd. Het ergst waren twee dames er aan toe, van wie de ene een been heeft gebroken en de andere door een val van de trap een flinke hoofdwond opliep. Zondag zal kapitein Schulting met de „Oranje" vertrekken voor een tweede reis om de wereld. KERKELIJK NIEUWS Geref. Gemeenten Bedankt voor Tholen: J. van Haaren te Kampen. Militaire oigsthulp. Voor de tweede keer tijdens de oogstmoeilijkheden van dit jaar krijgen de Zeeuwse landbouwers ver sterking van militairen Hedenmorgen om zes uur vertrokken 150 militairen uit Steenwijkerwold. waarvan er 50 naar Zeeuws-Vlaanderen en 100 naar Walche ren gingen, uit 't Harde vertrokken er 150 die naar Bergen op Zoom, Schouwen- Duiveland en Axel werden gedirigeerd. Kast viel op meisje Het. ruim ander- halfjarig dochtertje van een arts te Almelo is zaterdagmiddagdoor een omvallende kast zo ernstig aan het hoofd gewond, dat het enkele uren later is overleden. Eredoctor. De Christkatholische Fa- kultat van de universiteit van Bern heeft aan professor B. A. van Kleef te Hilversum een eredoctoraat in de theologie verleend. Naar Rome. Met een toestel van de Alitalia zijn zondagmiddag kardinaal Al- flink en mgr. Nierman, bisschop van Gro ningen, van Schiphol naar Rome vertrok ken, gehoor gevend aan een verzoek van de paus, die de leden en consultoren van de verschillende commissies van voorbe reiding voor het algemene concilie naar Rome heeft geroepen. Kardinaal Alfrink is naar Rome gegaan als lid van de centrale commissie, mgr. Nierman als lid van de commissie voor de eenheid der christenen. Rockefeller-subsidie. De Rockefeller Foundation in New York heeft aan het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis te Amsterdam voor de periode 1961-1963 27.000 dollar ter beschikking ge steld voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de internationale arbeiders beweging. in het bijzonder van Marxisme en Leninisme. Dit is de tweede maal dat de Rockefeller Foundation voor dit doel het instituut fondsen ter beschikking steld: ook in 1957 verleende zij een subsidie van 20.000 dollar voor een periode van drie jaar. Kantorengebouw. Door een grond- transactie, die de gemeente Den Haag 1.340.000,zal opleveren dit bedrag zal door de n.v. „Maatschappij tot het stichten van Woon- en Bedrijfsgebouwen" aan de gemeente worden toebetaald zal een belangrijke stap worden gedaan tot de sanering van het stadscentrum van de residentie, met name van de omgeving HoutmarktTurfmarkt. De n.v. heeft plannen voor de stichting van twee grote kantoorgebouwen op terreinen aan de Kal vermarkt en de Turfmarkt. Met de bouw aan de Turfmarkt, waarvoor de rijksgoed keuring reeds is verleend, zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Voor Hongkong. Bij de actie „To- long Hong Kong" waarvoor het initiatief door de Haagse Oecumenische Jeugdraad genomen werd. wil men in december 35.000 gulden 50.000 Hong Kong-dollars ont vangen hebben, een bedrag dat geheel ten goede zal komen aan het vluchtelingen werk in Ilong Kong. Inmiddels is 18.000 ontvangen. Het resterende bedrag zal naar de initiatiefnemers vertrouwen spoedig binnenkomen daar diverse plaatselijke comité's nog niet afgerekend hebben. LONDEN, (Reuter) De premier van de Maleise federatie Tengkoe Abdoel Rah man, is zateidag in Londen aangekomen na zijn officiële bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. Diplomatieke waarne mers in Londen verwachten dat hij over leg zal plegen met verscheidene Britse ministers, onder wie premier Macmillan en Duncan Sandys, de nieuwe minister voor betrekkingen met het. Gemenebest. Abdoel Rahman verklaarde, dat hij in Londen tien dagen vakantie zal houden en dan naar huis zal terugkeren. Aarzelend voegde hij daaraan toe: „Misschien blijf ik enkele uren in Nederland". Op de vraag of hij concrete voorstellen heeft ter voorlegging aan de Nederlandse regering over het geschil met Indonesië, in zake Nieuw-Guinea, antwoordde Ab doel Rahman: „Ik zal er over spreken als er aanleiding toe bestaat. Ik heb beslist geen voorstellen". Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is de bij Noord- Ierland gelegen depressie een weinig naar het noorden getrokken en snel opgevuld. Het restant ervan is nu geheel opgeno men in de circulatie rond een andere die pe depressie, die op het midden van de oceaan tot ontwikkeling is gekomen. Op nieuw zijn in het zeegebied ten westen van Ierland daardoor zware westerstormen ontstaan. Het frontensysteem van de depressie pas seerde vanochtend vroeg de Engelse oost kust en trekt nu in de richting van het vasteland, voorafgegaan door regen en bo ven zee ook door een krachtige tot harde zuidelijke wind. Achter het front ruimt de wind naar zuidwest en neemt aan vankelijk sterk af. Waarschijnlijk zullen echter randstoringen van de oceaandepres sie het weer in onze omgeving gaan be- invloeden, zodat opnieuw aanwakkeren van de zuidwestelijke wind te verwachten is. Omdat de meegevoerde lucht onstabiel van opbouw is, zullen ook plaatselijk buien ontstaan. De temperatuur blijft boven nor maal. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. 3" u i2a 0) c 3 Dinsdag 15 november Zon op 7.59 uur, onder 16.49 uur. Maan op 3.16 uur, onder 15.31 uur. Maanstanden 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 november Hoog water 12.08 en uur. Laag water 7.23 en 19.46 uur. Dinsdag 15 november Hoog water 0.41 en 13.10 uur. Laag water 8.36 en 20.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel bew. z 8 0,1 Ypenburg geheel bew. zzw 10 0,2 Vlissingen motregen z 11 1 Eelde licht bew. z 9 0,1 De Bilt regen z 9 0,1 Twente zwaar bew. z 8 0,1 Eindhoven regen z 9 0,3 Zd-Limburg regen z 9 0,2 Helsinki geheel bew. ono -2 0 Stockholm regen ono 4 4 Oslo regen no 4 4 Kopenhagen zwaar bew. zw 7 5 Aberdeen onbewolkt zzw 9 1 Londen zwaar bew. zzw 12 2 Amsterdam regen z 9 1 Brussel regen z 10 1 Luxemburg geheel bew. z 7 1 Parijs regen zzw 13 1 Bordeaux regen z 13 8 Grenoble mist windst. 10 1 Nice onbewolkt n 14 0 Berlijn geheel bew z 7 14 Frankfort zwaar bew zzw 9 0,3 München zwaar bew zw 9 1 Zürich onbewolkt zo 8 1 Genève onbewolkt windst. 9 1 Locarno onbewolkt windst 10 5 Athene zwaar bew nnw 24 0 Rome onbewolkt windst. 16 0,2 Ajaccio regenbui O 15 0,1 Madrid zwaar bew windst. 7 0 Mallorca licht be v. windst. 16 0 Lissabon licht bew. verand. 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2