J WERELDNIEUWS Baloeba-negers moordden Ierse UNO-patrouille uit „Blauwbaard van de Borinage" was jaloers op Boudewijn Adenauers staatssecretaris dr. Globke zou aftreden Amerikaanse kernonder zeeër vaart morgen uit Komt Kroesjtsjev toch naar Bonn? Franse soldaten toegang tot O.-Berlijn geweigerd Kanselier Raab van Oostenrijk treedt af EUROPESE FEDERALISTEN VOOR EEN POLITIEK SECRETARIAAT Kamitatoe en Moboetoe sluiten een akkoord Saigon viert mislukking van de staatsgreep Verzoening tussen Kennedy en Nixon Vier Britse bankrovers achter de tralies raatótoel NAAIMACHINES ENGEL r 3 Bewapening bestaat uit 16 Polarisrakketten met waterstofbommen Raadselachtige uitingen van kanselier Adenauer OVERLEVENDEN VERBITTERD Finse president Kekkonen gaat Rusland bezoeken Veertig kinderen bij brand in bioscoop omgekomen Vrouw na jaren foltering aan tyran ontsnapt Compromis over wensen van president De Gaulle Parachutisten-generaals in Cambodja aangekomen Hartelijke betrekkingen zouden worden hersteld de Omstreden figuur op de achtergrond in Bonn V erdedigers MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 CHARLESTON (Verenigde Staten) (Reu ter en UPI) Morgen begint de eerste pa trouillevaart van een Amerikaanse kern- onderzeeër, bewapend met zestien Polaris- raketten, die als lading een waterstofbom hebben. De raketten hebben een reikwijdte van ongeveer tweeduizend kilometer. De onderzeeër, de George Washington, zal uit varen naar de Atlantische Oceaan. Voor het eind van dit jaar krijgt het schip ondersteuning van de Patrick Henry en de Robert E. Lee, vaartuigen van het zelfde type. Omstreeks januari 1963 zal de vloot met Polarisraketten uitgeruste kern onderzeeërs een aantal van tenminste negentien schepen hebben bereikt. Wan neer de totale sterkte zal zijn bereikt vermoedelijk 45 kemonderzeeërs, ligt tenminste 85 percent van het grondgebied van de gehele communistische wereld bin nen het bereik van dit machtige wapen. Overigens wordt er reeds gewerkt aan een Polaris met een grotere reikwijdte dan de huidige. Sovjet-inspanning Dat de Sovjet-Unie eveneens haar uiter ste krachten in de bewapeningswedloop inspant, blijkt uit de berichten die Britse defensiespecialisten hebben ontvangen. De Russen zijn namelijk bezig met de ont wikkeling van een anti-raketten raket, die bescherming moet bieden tegen de drei ging van aanvallen met bijvoorbeeld de Polaris. Een aantal leidende Russische ge leerden zou met een vrijwel ongelimiteer de begroting opdracht hebben gekregen een doeltreffend verdedigingsmiddel te ontwerpen. Uit de schaarse gegevens, die de Britten hebben gekregen, maken zij op. dat de Russische deskundigen uitgaan van de apparatuur, die reeds gebruikt wordt bij het opsporen van raketlanceringen. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Adenauer heeft de afgelopen week twee volkomen met el kaar in strijd zijnde uitspraken gedaan: 1. Donderdag verklaarde hij voor de buitenlandse persvereniging te Bad-Go- desberg dat hij beslist niet naar Moskou zou gaan en dat Kroesjtsjev ook niet naar Bonn zal komen, ook al omdat de Russi sche premier West-Duitsland niet graag zou willen bezoeken. 2. Zaterdag zei hij in een vraaggesprek met het Essense blad Neue Ruhr Zeitung, dat dicht bij de SPD staat: „Ik ga niet naar Moskou. Het is de beurt van Kroes jtsjev om naar Bonn te komen". De bondskanselier meent dat hij in Mos kou niets te zoeken heeft, te minder daar een nieuwe topconferentie in aantocht is, die hij niet wenst te beïnvloeden met een reis, welke zou kunnen worden uitgelegd als een door Bonn nagestreefde intiemere verhouding tot Moskou. Geen tweede Stalin Adenauer is er echter kennelijk niet afke rig van dat Kroesjtsjev naar Bonn komt. Hij meent dat een gesprek met de Russi sche leider de internationale politieke sfeer en ook die aangaande Berlijn, zou kunnen verbeteren. Hij noemde Kroes jtsjev zaterdag een man met wie men kan praten en die „geheel anders is dan Sta lin was In het algemeen zijn deze nieuwe uitlatin gen van Adenauer te Bonn met vreugde begroet. Alleen de liberale F.D.P. verweet de kanselier dat hij eerder aan de Bonds dagverkiezingen van 1961 dan aan een wer kelijk gesprek met Kroesjtsjev dacht. (Reuter) Kroesjtsjev heeft in een brief aan een internationaal studenten congres in Oost-Berlijn gezegd dat de Sovjet-Unie de kwestie van een Duits vre desverdrag door onderhandelen geregeld wenst te zien. Hij noemde het een dringend vraagstuk. (door Ray Moloney) NIEMBA (Katanga) (UPI) De Ierse soldaten van het UNO-leger in Kongo zijn vorige week uit Noord-Katanga teruggetrokken, waarschijnlijk om elke wraakoefe ning tegen de Baloeba-krijgers, die tijdens een verkenning acht van hun kameraden hadden vermoord, te verhinderen. De gesneuvelde militairen werden zo verminkt, dat zij slechts konden worden geïdentificeerd door middel van de gegevens over hun gebitten, waarover de militaire tandarts beschikte. Toen het peloton per hefschroef- vliegtuig en vrachtauto naar Albertstad werd overgebracht, schilderden de beide overlevenden van de onfortuinlijke patrouille mij de dramatische belevenissen, welke zij opdeden tijdens de verraderlijke overval door de Baloeba-stam. De Ieren vertelden me hoe hun pa trouille-commandant, de 26-jarige luite nant Kevin Gleeson, de Baloeba, toen die zijn patrouille ophielden, met opgeheven rechter arm ten groet was genaderd. Het antwoord hierop was een pijl door zijn arm. Terwijl die pijl er nog instak, gaf hij zijn mannen opdracht zich te verspreiden en dekking te zoeken, maar op dat moment daalde er al een regen van pijlen op hen neer. Er ontstond een gevecht, dat na tien minuten was afgelopen. De patrouille was overmeesterd, maar de Ierse soldaten had den tien Baloeba's gedood en een groot aantal gewond. Met kapmessen Eén van de overlevenden, soldaat Joseph Fitzpatrick uit Dublin, was er in geslaagd na de waarschuwing van de luitenant dek king te zoeken zodat de krijgers hem niet hadden ontdekt toen zij de Ieren achter volgden. „Toen de vechtenden zich wat verder van mij hadden verwijderd, zag ik een paar Baloeba met hun panga's (kap messen) op een van mijn gewonde kame raden inhakken", zei hij. „Ik heb toen ge vuurd en ik geloof dat ik een man of drie te pakken kreeg voordat ze verdwenen". Soldaat. Thomas Kennv, twintig jaar oud. dwaalde twee nachten en een dag door het oerwoud met twee pijlen in de rug, voor- HELSINKI (UPI) President Urho K. Kekkonen van Finland zal op zondag 20 november naar Moskou vertrekken voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie. Kekkonen zal de reis per trein maken en op 21 november in de Russische hoofdstad aankomen. Hij zal op 24 november naar Helsinki terugkeren. DAMASCUS (Syrië) (AFP) Volgens het blad Al Wahda zijn bij een brand in een bioscoop in het Syrische dorpje Amou- da. veertig kinderen in de vlammen om gekomen. Het heeft de grootste moeite ge kost om er 160 van de tweehonderd school kinderen die de voorstelling bijwoonden te redden. Velen van hen werden ernstig ge wond. (Van onze correspondent) BRUSSEL Op de dag van de verlo ving van Koning Boudewijn met Dona Fa- biola heeft hij me afgeranseld omdat ik, zoals hij beweerde, te lang naar het por tret van de koning heb gekeken. Aldus ver klaarde de 47-jarige mevrouw Marie-An toinette Dupont nadat zij eindelijk had kunnen ontvluchten aan de dreigementen en mishandelingen van haar echtgenoot Valéry Dupont, vijf jaar jonger dan zij en in de wandeling: „De blauwbaard van Fienu" (een plaatsje in Zuid-België) ge noemd. Deze heer Dupont placht te slapen met zijn sleutelbos onder zijn hoofdkussen. Alle uitgangen van de echtelijke woning waren afgesloten en wanneer hij van huis was, BERLIJN (UPI) Een zegsman van het Franse bezettingsleger, in West-Berlijn heeft zondag verklaard, dat de communis tische grenspolitie de laatste dagen ver scheidene Franse soldaten in burger de toegang tot Oost-Berlijn heeft geweigerd. Soldaten in uniform konden echter zonder enige moeilijkheden te ondervinden de oostelijke sector van de stad betreden. De soldaten in burgerkleding werden niet doorgelaten omdat zij weigerden hun iden titeitsbewijzen te laten zien. Dit is in over eenstemming met de Franse opvatting, dat soldaten en leden van de bezettings macht niets te maken mogen hebben met de Oostduitsers: volgens de overeenkom sten van de vier grote mogendheden heb ben de bezettingsmachten het recht zich in geheel Berlijn vrij te bewegen. zorgde zijn moeder of zijn dochter uit zijn eerste huwelijk ervoor dat Marie-Antoinet te het, huis niet kon verlaten. Deze beide vrouwen stonden namelijk eveneens onder zijn tyrannieke invloed. Enige dagen geleden gelukte het echter aan de ongelukkige vrouw die sleutels te bemachtigen. Gekleed in lompen ontvlucht te zij de echtelijke woning en vond onder dak bij een vriendin. Thans wordt zij ver pleegd in een ziekenhuis en langzamerhand herstelt, zij zich van haar vreselijke bele venissen, die zich uitstrekken over ver scheidene jaren. De dokter, die haar be handelt, zei: „Zij zag eruit of zij zojuist uit een concentratiekamp was ontslagen". Daarna somde hij een trieste reeks ver wondingen op. Valéry Dupont, bijgenaamd „de mooie Milo". zit nu achter slot en grendel. Deze blauwbaard uit de Borinage zegt dat de verwondingen van Marie-Antoinette het ge volg zijn van een val van de trap en, zo beweert hij, haar opgezette neus had zij reeds toen ik haar leerde kennen. De politie heeft hem eraan herinnerd dat zijn eerste vrouw, die naar de naam van Rose Focan luisterde, in 1951 is gestorven en dat hij toen werd gearresteerd omdat haar lichaam met wonden was overdekt. We gens gebrek aan bewijs is hij toen vrij gesproken. Thans zal hij wel enige jaren in de strafgevangenis van Bergen, dezelf de waarin eens de dichter Paul Verlaine was opgesloten, moeten verblijven. dat hij door een patrouille, die was uitge stuurd om naar overlevenden te zoeken, was gevonden. Tijdens mijn bezoek aan Niemba hield het Ierse peloton zich onledig met het ver nietigen van de pijlen en de bogen van de Baloeba, die zij hadden buitgemaakt. „Die kerels zijn moordlustige heidenen. Zij verdienen het helemaal niet als mensen te worden behandeld", zei een van de sol daten. (Van onze correspondent) WENEN Op een partijdag van de Oostenrijkse Volkspartij, heeft kanselier Raab zondag medegedeeld dat hij zal af treden. Daar de begroting in Oostenrijk telkens het grootste struikelblok is voor de stabiliteit van het kabinet, wil Raab de begroting van het komende jaar nog eenmaal als kanselier controleren en af sluiten. Bovendien wil hij in de loop van dit laatste jaar uiterste zuinigheid toepas sen en er voor zorgen dat de huidige be groting niet wordt overschreden. De kanselier zei dat hij in april 1961 acht jaar lang aan het hoofd van het Oosten rijkse kabinet zal hebben gestaan en dat hij deze plaats dan met vertrouwen aan een opvolger kan overdragen. Hij gaf ech ter niet te kennen wie hij het liefst als opvolger zou zien. Over het algemeen maakt de tegenwoordige voorzitter van de roomskatholieke Volkspartij, dr. Alphons Gorbach de meeste kansen, dan volgt de minister van Landbouw, E. Hartmann en als nieuwe kandidaat noemt men nu in partijkringen professor Reinhard Kamitz, die jarenlang als minister van Financiën het grootste vertrouwen van Raab heeft genoten en die nu president is van de Nationale Bank. LUXEMBURG (ANP) De Europese federalisten - verenigd in de „Europese Beweging" - hebben zich zaterdag op een congres in Luxemburg uitgesproken voor de oprichting van een permanent „politiek secretariaat" voor de harmonisatie van het buitenlands beleid van de zes landen der Europese Gemeenschappen, een van de voorstellen van president De Gaulle voor een wijziging van de huidige Euro pese samenwerking. Deze instemming met de plannen van het Franse staatshoofd verbond het congres aan de volgende voor waarden: 1. In de zes landen van de Europese Gemeenschappen dienen recht streekse verkiezingen te worden gehouden voor het Europese parlement en wel uiter lijk in 1963, 2. Het politieke secretariaat dient niet meer te zijn dan een aanvulling op „het reeds bestaande", met andere woorden, het mag de bevoegdheden van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., de Europese Commissie van de E.E.G. en de Euratoom-commissie niet aantasten, 3. Het secretariaat mag niet meer zijn dan een overgangsmaatregel in de ontwikkeling van het „Europa der Gemeenschappen" en de uiteindelijke federale structuur daar van. In de oorspronkelijke ontwerp-resolutie waarin de algemene verkiezingen voor het Europese parlement „een zeer effi ciënte bijdrage" werd genoemd tot de vooruitgang in de Europese eenwording, werd met geen woord gerept over de in stelling van een politiek secretariaat van de zes landen en een, eveneens door pre sident De Gaulle voorgesteld, referendum. In een amendement van de Franse volks vertegenwoordiger Alain Peijrefitte werd voorgesteld de instelling van een politiek secretariaat met „instemming te begroe ten" en een referendum te houden om LEOPOLDSTAD (AFP/UPI) De mili taire machthebber in Kongo, kolonel Mo boetoe, heeft gisteren de leider van de pro vinciale regering van Leopoldstad, Kami tatoe, in vrijheid gesteld. Kamitatoe, een aanhanger van Loemoemba, werd 10 no vember gearresteerd. Moboetoe heeft meegedeeld dat hij met Moboetoe Kamitatoe tot overeenstemming is geko men over samenwerking van de militaire en burgerlijke autoriteiten in Leopoldstad. De komende dagen zullen Kamitatoe en enkele ministers een ontmoeting hebben met Moboetoe en zijn medewerkers. Ka mitatoe heeft onmiddellijk na zijn invrij heidstelling opdracht gegeven het nummer van zijn blad Solidarité Africaine waarin een aanval op het leger wordt gedaan te vernietigen. Intussen zijn berichten ontvangen over grote Kongolese troepenbewegingen. Een artilleriebataljon zou van de havenplaats Matadi onderweg zijn naar de Kongolese hoofdstad. Uit militaire bronnen wordt ver nomen, dat kolonel Moboetoe heeft beslo ten aanstaande donderdag in Leopoldstad een grote parade af te nemen. Van de zijde van de UNO in Elisabeth- stad wordt vernomen, dat men de hoop vrijwel heeft opgegeven het lid van de Ierse UNO-patrouille, dat onlangs na een aanval van Baloeba's in Noord-Katanga werd vermist, nog te vinden. De Kongolese president Kasavoeboe heeft in New York verklaard dat hij reden heeft om aan te nemen dat de afgezette premier Patrice Loemoemba, een eventuele ronde tafelconferentie van Kongolese leiders, on der wie de Katangese premier Tsjombe, zou willen bijwonen. „aan de bevolking van Europa het besef te geven van de solidariteit in hun lots bestemming". De Westduitse federalisten waren bereid aan deze Franse wensen tegemoet te ko men, mits „de Franse regering een po sitieve houding zou innemen jegens de di recte Europese verkiezingen". De voorzit ter van de Europese Beweging in Neder land mr. H. R. Nord, stelde op dit Franse amendement een tweetal wijzigingen voor die in de uiteindelijke resolutie tot uiting kwamen. De Nederlandse afgevaardigde wees er op, dat de Nederlandse grondwet een volksraadpleging onmogelijk maakt. In de uiteindelijke resolutie werd de Ne derlandse suggesti§ overgenomen, dat een dergelijk referendum wordt gehouden of „een raadpleging van nationaal gekozen vertegenwoordigers." In congreskringen achtte men daarmee bereikt, dat de Euro pese federalisten de wens van het Franse staatshoofd zo hebben geamendeerd, dat gesproken kan worden van een afwijzing daarvan. SAIGON, (UPI) Genietroepen van het Vietnamese leger hebben tot zondagavond laat gewerkt aan het slaan van een pon tonbrug over de Saigon-rivier, om het verkeer over deze belangrijke verbinding weer mogelijk te maken. De oude brug was opgeblazen door de opstandige valscherm- troepen, wier rebellie werd neergeslagen. In Saigon heerste zondag een vakantie stemming. Duizenden mensen vierden de mislukking van de opstand tegen het be wind van president Ngo Dinh Diem. De mensen droegen portretten van Diem mee en spandoeken met lofuitingen op zijn ca paciteiten. Tijdens de feestvieringen werd een verklaring voorgelezen van een inder haast gevormd „contra-revolutionair comi té zijn alle stromingen van het openbare leven in Zuid-Vietnam vertegenwoordigd. Pnom Penh (AFP) Volgens een be richt in de Cambodjaanse pers, behoren tot de negentien officieren die zaterdag- middan met een Vietnamees vliegtuig in Pnom Penh zijn geland, kolonel Ngoejen Tsjanh Ti, de commandant der Zuidviet- namese valschermtroepen en leider van de mislukte staatsgreep, zijn adjudant luitenant-kolonel Voeong Van Dong en de militaire commandant van Saigon, gene raal Thai Koeang Hong. Alle inzittenden zijn gearresteerd. Nederlanders veiiig Op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag is uit Saigon vernomen dat de Nederlanders in de Zuidvietnamese hoofdstad in goede welstand verkeren, al dus heeft een woordvoerder zaterdag mee gedeeld. WASHINGTON, (Reuter) De nieuw gekozen Amerikaanse president Kennedy en de aftredende vice-president Nixon zul len elkaar vandaag in Nixon's vakantie verblijf Key Biscayne in de Amerikaanse staat Florida ontmoeten. Kennedy's perssecretaris, Salinger, die dit bekendmaakte, zeide dat er twee redenen voor dit gesprek waren. In de eerste plaats wil Kennedy Nixon gelukwensen met zijn verkiezingscampagne, en in de tweede plaats wil hij de hartelijke betrekkingen, die tijdens hun gezamenlijke Congres-pe riode van veertien jaar hebben bestaan, weer aanknopen. Het initiatief tot deze bijeenkomst is uitgegaan van Kennedy. Op 'n persconferentie na zijn verkiezing antwoordde Kennedy op de vraag of hij Nizon zou vragen een regeringsfunctie te aanvaarden, „Ik zou liever eerst met hem willen praten voordat ik iets zeg". (AFP) De voorsprong van Kennedy op zijn republikeinse rivaal bedraagt nog steeds 0,4 percent (272,987 stemmen) van het tot dusver bekende totaal. Zaterdag avond was bekend, dat Kennedy tot nog toe 33.697.011 stemmen tegen Nixon 33.424.135 stemmen heeft behaald. De uit slagen van 1.653 van de 166.066 stembu reaus zijn nog niet bekend. Nog steeds niet bekend is verder aan wie van de twee de stemmen van de 32 kiesmannen van Californië, waar Kenne dy de leiding heeft, en de stemmen van de 3 kiesmannen van Alaska, waar Nixon leidt, zullen toevallen. Kennedy beschikt op het ogenblik over de stemmen van 300 kiesmannen en Nixon over die van 188 kiesmannen. (De ver eiste meerderheid in het college van kies mannen is 269 stemmen). GLASGOW (Schotland) (UPI) De twintigjarige Victor Terry is in staat van beschuldiging gesteld met betrekking tot de vorige week donderdag gepleegde moord op de 61-jarige bediende van een bank in de Engelse stad Worthing, John Pull. Va lerie Salter, Terry's achttienjarige vrien din, is beschuldigd van het in ontvangst nemen van de tijdens de bankroof gesto len elfhonderd pond. Het tweetal werd gis teren in Glasgow gearresteerd. Vrijdag reeds zijn, zoals gemeld, de twintigjarige Alfred Hosier en een jongen van zestien jaar als medeplichtigen aan de overval op de bank aangehouden. Allemaal nare mannen De wereld wordt kleiner en kleiner. De afstand tussen nare en goede mannen wordt groter en groter. Het is natuurlijk altijd prettig je op de borst te kunnen slaan om eigen goedheid, maar Ik ontving eens een vererend bezoek om voor een innig keurig familieblad iets aardigs en leerzaams te schrijven over een of ander vreemd volk. Ik pleegde een stuk proza. Ik vleide me, dat het objec tief en interessant genoeg was en dat men er iets uit leren kon. Het ging over Japan. Mijn proza keerde omgaand terug aan mijn adres. Hoe kón ik nu over Japan ners schrijven? Japanners deugen immers niet, die hebben akelig gedaan in het ver leden. Geen Japan! Ik ging zitten en stelde een aardig stukje samen over een volkje in Noord-Afrika. Het kwam per kerende post terug, Noord- Afrikanen deugen niet. Algerije! Dus geen verhaal over een volkje uit Noord-Afrika, welks noordkust overigens omtrent 4000 km lang is. Ik schreef iets over het antieke Egypte, in de volle waan dat het verleden een soort spons is. Maar nee. Zelfde verhaal. Nasser, Israel, nare mannen, die Egypte- naren. Aangezien ik ontzettend vasthoudend kan zijn, zette ik iets in elkaar over een klein gedeelte van de 20.000 km. lange westkust van Afrika. Dom van me. Ik had geen rekening gehouden met die Loe moemba en zijn Kongolezen. Nare man nen allemaal. Of ik alsjeblieft wou schrij ven over goede mannen, die bovendien nog interessant waren ook. Land na land passerde mijn kritische blik. Ze kwamen er bekaaid af. Allemaal hadden ze wel eens iets gedaan, in heden of verleden, wat ons niet zinnen kon. Toen verloor ik de moed. Ik schreef iets liefs en onschuldigs. Over Duitsland. En dat kwam er meteen in. Hoor ik daar iemand iets fluisteren over Farizeeërs? Sporry Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Rel. Voor de rechtbank in Dresden (Oost- Duitslandj zijn zeven jongens tot ge vangenisstraffen van drie tot zeven jaar veroordeeld. Zij hadden op 17 sep tember op een plein in Dresden een ge vecht tegen de politie geleid. De rel was begonnen toen de politie een jon geman wilde arresteren die zijn draag bare radio had afgestemd op een jazz- uitzending uit het westen. De leeftijd der zeven gestraften varieert van 16 tot 21 jaar. Duitse soldaten in Frankrijk. Duizenden Parijzenaars en inwoners van andere Franse steden hebben zondag geprotes teerd tegen de aanwezigheid van West duitse soldaten voor opleidingsdoelein den in Frankrijk. In Parijs alleen na men aan vier betogingen in totaal zes duizend mensen deel. Zij brachten met bloemen hulde aan gevallen verzet strijders. Alle betogingen, zowel die te Parijs als elders, zijn, volgens de po litie, ordelijk en rustig verlopen. Huwelijk. In Hollywood is zondag volgens Joodse rite het huwelijk gesloten tus sen de Zweedse filmster May Britt en de Amerikaanse negerzanger Sammy Davis jr. Het huis, waar de plechtig heid plaats vond, werd door verscheide ne politiemannen bewaakt, omdat men een herhaling vreesde van rassenrel- letjes, waarvan Davis kortgeleden het slachtoffer was. Er deden zich echter geen incidenten voor. Moord. Roby Heard, nachtredacteur van een persagentschap in Los Angeles, is vrijdag vermoord gevonden. Hij moet zijn doodgeslagen toen hij zat te ontbij ten. Heard was begonnen met een on derzoek naar de nazi-beweging in Ame rika nadat enkele weken geleden jonge lui met hakenkruis-armbanden om had den gedemonstreerd tegen het huwelijk van de Zweedse filmactrice May Britt en de negerzanger Sammy Davis. (Van onze correspondent) De machtige staatssecretaris op het de partement van bondskanselier Adenauer, dr. Hans Globke, zal waarschijnlijk in de loop van het volgend jaar om gezondheids redenen aftreden. Deze 62-jarige „man achter de schermen van de Westduitse po litiek" is sedert Adenauers optreden als regeringschef in 1949 de intiemste mede werker van de kanselier. Men gelooft dat hij grote invloed op de Westduitse politiek heeft. Als opvolger in de zo belangrijke functie van staatssecretaris van Adenau er wordt Herbert Blankenhorn, ambassa deur te Parijs, genoemd ook al langer dan elf jaar een getrouwe adviseur van de kanselier. Om Globke is bet de afgelopen jaren nim mer stil geweest, hoewel hij toch op de achtergrond werkzaam was. Het rumoer om hem is voornamelijk te wijten aan het feit dat Globke in 1936 medegewerkt heeft aan het schrijven van een commentaar op de rassenwetten van Neurenberg van 1935, waarvan miljoenen Joden het slacht offer werden. Volgens Globke's socialisti- tische tegenstanders wordt daarin een ideologische rechtvaardiging gegeven van de nazistische rassenwaan. In de commen taar is bijvoorbeeld verklaard dat de gro te betekenis van de Neurenbergse wetten daarin ligt dat „zij het indringen van ver der Joods bloed in het Duitse volkslichaam verhinderen". De C.D.U., waarvan Globke lid is, heeft dit steeds ontkend. Globke zou juist door zijn commentaar en ook anderszins talloze Joodse Duitsers hebben gered. Daarmee is het ondermeer in Israel be staande wantrouwen tegen Golbke nimmer uit de weg geruimd. Bondskanselier Ade nauer zelf boven iedere verdachtma king verheven heeft zich daarvan nooit iets aangetrokken. Voor de communistische propaganda evenwel vormt Globke al ja ren lang een dankbaar mikpunt. Advertentie HEBT U DEZE WIID-INTERESSANTE REPORTAGE GEMIST? JAMMER! Smokkel. In New York, Los Angeles en San Francisco zijn kostbare Chinese kunstvoorwerpen met een totale waar de van 400.000 dollar (ongeveer 1.500.000 gulden) in beslag genomen, die uit com munistisch China de Verenigde Staten zouden zijn binnengesmokkeld. Poolse attaché. In de Italiaanse pers werd gemeld, dat de .handelsattaché van de Poolse ambassade in Rome, Leon Sob- kovski, zijn post heeft verlaten. Hij was sedert juni 1956 in Rome geaccredi teerd. Officiële bevestiging van dit be richt was niet voorhanden. De residen tie van de Poolse ambassadeur wenste geen inlichtingen te geven; de telefoon van Sobkovski gaf geen gehoor. Het ge rucht wil dat de attaché naar Zürich is vertrokken. Aanslag op taxichauffeur. Honderden poli tieagenten, alsmede experts van Inter pol, zoeken in geheel Oostenrijk naar de 24-jarige Italiaan Livio Olivieri, die verdacht wordt van moord op de 39-ja- rige Oostenrijkse taxichauffeur Franz Neubauer. Olivieri zou afgelopen vrij dag gedurende een taxirit de chauffeur hebben beroofd en vervolgens neerge schoten. Spaanse arbeiders. Zeventien Spaanse arbeiders die twee weken lang aan de Belgische -Westduitse grens zijn opge houden, hebben thans toestemming ge kregen West-Duitsland te betreden. Zij wilden werk gaan zoeken in de Bonds republiek, maar werden aangehouden, toen een bemiddelaar hen als toeristen de grens wilde laten oversteken. Protestmars bankemployé's. Een vier honderdtal employés van de Derby Trustee Savings Bank heeft zondag een protestmars ondernomen naar het hoofd kantoor van de instelling in de Britse stad Derby. De bedienden droegen span doeken mee met de opschriften: „Recht voor bankdirecties" en „Laag loon- geen promotie". De mars werd „uniek" in de geschiedenis van het Britse bank wezen" genoemd. Toen de betogers aan kwamen bij het hoofdkantoor van de bank, namen zij hun bolhoeden af en hielden twee minuten stilte. Cognac. Tom Norman, de eigenaar van een wijnhandel bij Londen, heeft een fles Franse cognac uit 1811 te koop aan geboden voor een bedrag van duizend pond sterling (circa tienduizend gul den). Norman garandeert niet dat de cognac nog te drinken is en neemt de fles niet terug wanneer de inhoud niet voor consumptie geschikt is. Wel wil hij in dat geval een glas voor honderd pond nemen. Zonnevlekken. Er is zondag een ernstige storing opgetreden in de draadloze ver bindingen over de gehele wereld ten gevolge van zonnevlekken. Men ver wacht dat de storingen drie dagen zul len duren. Australië was gisteren ge heel afgesloten van de rest van de we reld door het uitvallen van de telecom- municaties. Transatlantische telecom- municaties en de nieuwsvoorziening van UPI uit de Verenigde Staten voor Eu ropa werden eveneens verbroken. Macmillan. Premier Macmillan zal door paus Joannes XXIII in audiëntie wor den ontvangen wanneer hij vergezeld van de Britse minister van Buitenland se Zaken, Lord Home, aan het einde van deze maand een driedaags bezoek aan Rome zal brengen voor besprekin gen met de Italiaanse regering. Scheepsbotsing. Een Britse tanker van 21.000 ton, de Rand Hatain, is bij de ingang van het Suezkanaal zondag in botsing gekomen met het Noorse schip Hoegh Rider van 10.000 ton. Het ver keer in het kanaal werd gestagneerd. De Hatain sloeg lek en liep na de bot sing aan de grond. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Sleepboten zijn uitgevaren ter assisten tie.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3