rAaTÉRK-POLIS Rusland poogt op Oostenrijkse oliemarkt te penetreren Ter versterking van liquiditeit Model houdend haar door f.1.- f. 1.50 f. 2.65 van de „UTRECHT" De roebel Zware roebel wordt ingevoerd Lips werkt met nylon Besoeki weet verlies geheel in te halen Fusie Borsumij- Geo Wehry Griekenland en de EEG STA§TERK SCHEEPVAARTBERICHTEN DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 r Per Saldo RDM EMITTEERT 11 Dit jaar weer 30 pet dividend Ook Italiaanse ENI in het spel Per 1 januari: Conferentie over atoomschepen Voor scheepsschroeven Associatie begin volgend jaar een feit Worms wil procederen tegen Hoge Autoriteit Journalist promoveert in de economie De noodzakelijke aanvulling op A.O.W. en A.W.W. Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidseweg 2, utrecht Generaal Norstad zou nog dit jaar aftreden De wijze waarop in de Sovjet-Unie de revaluatie van de roebel wordt aange kondigd toont duidelijk het verschil dat er tussen onze economie en het communis tisch systeem bestaat. Daar kan een reva luatie rustig zes weken van te voren wor den bekendgemaakt, immers de roebel speelt internationaal geen enkele rol. Hij kan in de Sovjet-Unie noch worden uit- of ingevoerd en hij is niet convertibel. Hij ontleent zijn betekenis dan ook alleen aan zijn functie als rekeneenheid. Het is kennelijk de bedoeling van de hui dige verandering een „zware roebel" te creëren, die in het internationaal verkeer groter gezag'zal krijgen. Het was tot dus ver gebruikelijk om bij handelsverdragen zelfs bij die tussen communistisch, lan den de dollar als rekeneenheid te ge bruiken. Waarschijnlijk wil men daaraan thans een einde maken. Voor de Russen verandert er niets, behalve misschien dat zij als toeristen goedkoper naar het buiten land kunnen gaan. Als buitenlandse toe risten de nieuwe koers moeten betalen, wordt een bezoek aan de Sovjet-Unie wel heel erg duur. Er zal daarom waarschijn lijk wel een toeristenkoers ingesteld wor den. Zolang de roebel niet vrij convertibel en omwisselbaar in goud is, heeft zij als inter nationaal betaalmiddel geen betekenis. Deze revaluatie is dan ook niet veel meer dan een propagandistische betekenis, juist nu de dollar een zware aanval heeft te ver duren en met. devaluatie wordt bedreigd. Op dinsdag 22 november stelt de Rotter damse Droogdok Maatschappij n.v. de reeds aangekondigde inschrijving open op nominaal 9.625.000 aandelen tot de koers van 150 percent. De inschrijving is uitslui tend voor houders van de thans uitstaande aandelen in de verhouding van één aan deel van nominaal 1000 op één oud aan deel van nominaal 1000. De claimhandel vangt aan op woensdag 16 november. De nieuwe aandelen delen in het dividend over het boekjaar 1961 en volgende boek jaren. Notering ter beurze zal worden aan gevraagd. Doel van de emissie is, dat bij het pro gramma voor de ontwikkeling en uitbrei ding van het bedrijf, de directie de laat ste jaren bovenal rekening heeft moeten houden met de steeds toenemende grootte van de schepen, die door de vennootschap gerepareerd en gebouwd worden. De zeer grote bedragen die door de vennootschap in hoofdzaak voor de vergroting van de dok- en hellingscapaciteit werden geïn vesteerd, zijn voor een overgroot deel uit eigen middelen gekomen. De aankoop van het tweede grote dok en de aankoop van de grond in Schiedam stelden echter zo danige eisen aan de liquiditeit, dat de di rectie meent in de ontstane liquiditeitsbe hoefte door een kapitaalsuitbreiding te moeten voorzien. Voor 1960 wordt het to taal bedrag der investeringen buiten de aankoop van de grond in Schiedam op cir ca 18 miljoen geraamd. Aangaande de vooruitzichten zegt het prospectus, dat de resultaten in de eerste acht maanden van dit jaar bij alle afde lingen van het bedrijf niét bij de verwach tingen ten achter zijn gebleven. Behou dens een enkele onderbreking in het repa- In kringen van de olie-industrie in Engeland volgt men met grote ongerustheid de pogingen, die door de Sovjet-Unie en de Italiaanse staatsoliemaatschappij E.N.I. in het werk worden gesteld zich stevig op de Oostenrijkse oliemarkt te nestelen. Volgens inlichtingen uit goede bron hebben de Oostenrijkse regering en het Oostenrijkse olie monopolie „Omvag" onlangs zowel van de Sovjet-Unie als van de E.N.I. buitenge woon belangwekkende voorstellen ontvangen, die thans worden bestudeerd. De Sovjet-Unie, die, zoals bekend, van plan is een buisleiding aan te leggen voor het leveren van olie aan de Oosteuropese satellieten, zou hebben voorgesteld de tak van deze leiding, die volgens de plannen in Bratislava zal uitmonden, door te trekken naar Wenen. Een afstand van 60 km scheidt Bratislava van de Oostenrijkse hoofdstad, maar de Russen zouden zich bereid hebben verklaard gratis de buisleiding over deze afstand te leveren en te installeren. De E.N.I. die van plan is een buislei ding aan te leggen van Triëst naar Beieren met een capaciteit van 5 miljoen ton per jaar, zou hebben voorgesteld een tak van deze leiding met een jaarcapaciteit van 3 miljoen ton naar Wenen te leggen waar de E.N.I. dan een raffinaderij zou willen bouwen. Oostenrijk zou echter een deel van de bouwkosten voor zijn rekening moeten nemen. De prijs, waartegen de ruwe olie aan de Oostenrijkse autoriteiten is aange boden, zou voldoende interessant zijn om de autoriteiten er toe te bewegen de voor stellen ernstig in overweging te nemen. In Engelse oliekringen verklaart men, dat deze voorstellen een dubbele bedreigig inhouden. Aanvaarding door Oostenrijk zou in de eerste plaats een nieuwe belang rijke penetratie van de markt van het westen door de Sovjet-Unie zijn. Ook in dien alleen het voorstel van de Italiaanse zou dit vermoedelijk neerkomen op Rus sische penetratie van de Westeuropese oliemarkt, daar de olie waarschijnlijk uit de Sovjet-Unie zou komen, volgens te Lon den ontvangen inlichtingen heeft de E.N.I. onlangs een langlopend contract met de Sovjet-Unie gesloten, dat voorziet in de levering door de Sovjet-Unie van ongeveer 14.250 ton ruwe olie per dag gedurende een periode van vijf jaar tegen voordelige prij zen :een dollar per vat af Zwarte Zee). De betaling zal geschieden in stalen bui zen met een doorsnee van een meter, pompen en andere buisleidingsmaterieel. Indien de beide voorstellen zouden wor den aanvaard, dan zbu de olie uit de Sov jet-Unie per buisleiding van de bron naar De Russische regering heeft gisteren be kendgemaakt dat zij de waarde van de roebel ten opzichte van de Amerikaanse dollar per 1 januari zal verhogen. Het of ficiële persbureau Tass berichtte dat de nieuwe koers van de roebel ten opzichte van de dollar 90 kopeken tegen één ame- rikaanse dollar zal bedragen. De huidige officiële koers is vier roebel tegen één dol lar. Een roebel bestaat uit 100 kopeken. De roebel zal per 1 januari een hoge re goudswaarde hebben, zo bericht Tass. Volgens het regeringscommuniqué zal de roebel 0,987412 gram zuiver goud bevat ten. Het huidige goudgehalte van de roe bel is 0,222168 gram. De Sovjet-staatsbank zal een hogere koop prijs hebben, precies een roebel per gram goud, aldus Tass. Behalve de Verenigde Staten, zullen ook andere landen de koers van hun valuta ten opzichte van de roe bel moeten veranderen. In Taormina op Sicilië is maandag een conferentie begonnen over atoomschepen, vaaraan twintig landen deelnemen. Op de apeningsvergadering werd meegedeeld 'lat de Sovjet-Unie niet vertegenwoordigd 'al zijn. Een reden hebben de Russen niet pgegeven. Van de communistische landen nemen nu alleen Polen en Zuidslavië deel. De conferentie is georganiseerd door het internationale bureau voor atoomenergie. Zij zal de voordelen, kosten en gevaren van atoomschepen behandelen. Het enige atoomschip dat momenteel in de vaart is, is de Russische ijsbreker Lenin. Triëst kunnen worden gebracht, daar de buisleiding van de E.NJ. en die van de Sovjet-Unie bij Wenen zouden kunnen wor den verenigd. Van Triëst zou de olie uit de afgezet in de landen van het Westen. Het Sovjet-Unie gemakkelijk kunnen worden resultaat zou een ernstig gevaar zijn zo wel voor de producenten in het Nabije Oosten als voor die in de Sahara. De n.v. Lips in Drunen cn het Bayer- Leverkusen concern in West-Duitsland hebben na gezamenlijk onderzoek een spe ciaal type nylon ontdekt, dat met proef ondervindelijk succes wordt toegepast bij de bouw van scheepsproeven en meng- apparaten. De proefnemingen hebben reeds geleid tot industriële vervaardiging van het pro- dukt, dat onder de naam „Nautilon" op de markt zal worden gebracht. De stof is dusdanig handelbaar, dat aan speciale opdrachten van scheepsbouwers, zowel wat de technische uitvoering betreft als de vormgeving, kan worden voldaan. Als een van de fysische eigenschappen van de nylonstof is het hoog dempend ver mogen genoemd, hetgeen in de praktijk ook betekent, dat een schroef van nautilon vervaardigd betere weerstand biedt tegen de slagbelasting. Volgens de firma Lips is dit nylon ook geschikt voor de vervaardiging van schroefmutsen en mengapparaten. Als bij zonderheid bij dit laatste geldt, dat het kunsthars bestand is tegen de inwerking van chemische stoffen. De firma Lips begint de volgende week met de extrusie van aluminiumblokken in het thans voltooide gedeelte van een spe ciaal gebouwde fabriekshal. De pers zal dan gaan werken die de aluminiumblok ken extrudeert tot staven en profielen. De Besoeki Tabak Maatschappij heeft, blijkens het verslag over 1959, het bestaan de verliessaldo ad 538.316 geheel inge haald. Aan commissie werd in 1959 nihil (v.j. 451.560) ontvangen, het voordelig saldo buitengewone baten en lasten steeg van 72.339 tot f 343.326, interest bracht 35.490 33.979) op en uit de belasting reserve viel vrij f 338.488 (nihil). Onkosten kantoor Amsterdam vergden f 131.889 145.563). Voorts beliepen onder andere de kosten voor in Indonesië doorwerkende employés en bijbehorende evacuatiekosten 44.020 138.045). Aan de reserve diverse belangen wordt nihil gedoteerd 543.664). Als saldo winst resteert 539.681 (verlies 271.962), waar mede het bestaande verlies van 538.316 geheel wordt ingehaald. Het restant ad 1.365 wordt naar nieuwe rekening over gebracht. Opnieuw wordt dus het dividend gepasseerd. Door de voor ondernemers gunstige uit spraak van de hoogste instantie in de fis cale procedure inzake het in aanmerking nemen van verliezen ontstaan door de ge leidelijke ontwaarding van de roepia, komt een belangrijk bedrag vrij uit de reserve belastingen. De directie acht het, hoewel de resultaten over 1959 uiteraard nu nog geen dividenduitkering toelaten, niet on mogelijk om binnen afzienbare tijd de divi dendbetaling te hervatten. ratiebedrijf, waren de afdelingen volledig bezet. Zeer bijzondere gebeurtenissen daargelaten wordt vertrouwd, over het thans lopende boekjaar een dividend van dertig percent te kunnen uitkeren. De di rectie vertrouwt over het vergrote kapi taal in de naaste toekomst een alleszins redelijk dividend in het vooruitzicht te kunnen stellen. De laatste jaren werd door de maatschappij steeds een dividend van dertig percent uitgekeerd. Blijkens de tussentijdse balans heeft het voordelig saldo, van 1 januari tot en met 31 augustus, na reservering voor belastin gen, doch vóór afschrijvingen 15.220.945 bedragen. Blijkens de verlies- en winstre kening over 1959 was het voordelig saldo 21.983.197 vóór afschrijvingen. De raad van advies en de directie van de n.v. Borneo Sumatra Handel Maat schappij in Den Haag alsmede het college van commissarissen en directie van de ad ministratiemaatschappij Geo Wehry en Co n.v. in Amsterdam hebben heden besloten tot een fusie van beide vennootschappen over te gaan, aangezien bij het vooronder zoek is gebleken dat hierdoor een aanzien lijke verbetering van het rendement zal kunnen worden verkregen. Tevens ligt het in de bedoeling, zo deelt men van de zijde van Borsumij verder mede, aan deze fusie reorganisatie van de kapitalisatie te verbinden, teneinde de di videndbetaling op het na de fusie en kapi taalsreorganisatie uitstaande aandelenkapi taal in de naaste toekomst te kunnen her vatten. Zodra de bestudering van de mo gelijkheden ten einde is zullen aan aan deelhouders in beide vennootschappen na dere mededelingen worden gedaan. Voor deze fusie wordt in overeenstemming met het terzake door het accountantskantoor Klynveld Kraayenhof en Co in Amster dam uitgebrachte advies uitgegaan van een omwisseling op basis van 1 op 1, hetgeen dus inhoudt dat aan een thans uitstaand aandeel van nominaal 1000 van elk der beide vennootschappen een gelijke waarde wordt toegekend, aldus de mededeling. Advertentie Onder voorzitterschap van de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken J. M. A. H. Luns, is gisteren in het Congres paleis te Brussel twee uur vergaderd door de Raad van Ministers van de Euro- markt en Euratoom. De ministers hielden zich bezig met een interimrapport van de speciale landbouwcommissie over de moge lijkheden om tot een gemeenschappelijke landbouwpolitiek te komen en met een rap port van de Europese economische com missie over vestiging van een gemeen schappelijk systeem voor bepaling van mi nimumprijzen voor agrarische produkten. Ook werd gesproken over de toelating van Griekenland tot het Europa van de „zes". Volgens welingelichte kringen zal er op 1 januari een verdrag in werking treden, waarin de toelating van Grieken land geregeld is. Griekenland en Tur kije hebben indertijd om toelating ver zocht. Er waren twee problemen van ernstige aard. De eerste belemmering was, dat sommige Europese landen vreesden, dat een aantal produkten van de Griekse fa brikanten veel lager in prijs zullen lig gen, dan de eigen produkten. De tweede moeilijkheid was, dat Griekenland spe ciale rechten wenste in verband met han delsbanden die het land reeds heeft met landen buiten de Europese gemeenschap. In de overeenkomst die men bereikt heeft is onder meer bepaald dat de Ero- pese landen niet automatisch de Griekse produkten zullen weren, als deze de markt voor eigen produkten dreigen te bederven In de overeenkomst is bepaald, dat de Ministerraad van de Gemeenschap eventu eel de situatie zal beoordelen en de te genmaatregelen zal bepalen, die de scha de moeten herstellen. De Nederlandse schroothandelaar L Worms heeft bij het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen te Luxem burg een verzoek ingediend om juridische bijstand. Dit verzoek werd gedaan in ver band met een proces dat hij de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal wil aandoen. „In Vorm Gegoten Ter verkrijging van de graad van doctor in de economische wetenschappen heeft de journalist H. J. Scheffer een proefschrift onder de titel „In Vorm Gegoten" het licht doen zien, dat de geschiedenis van het Rotterdams Nieuwsblad in de negen tiende eeuw tot onderwerp heeft. De heer Scheffer is aan dit blad verbonden en heeft dit onderwerp gekozen om een beeld te geven van het tijdvak, waarin de be trokken onderneming en courant in „hun vorm werden gegoten": het laatste kwart van de vorige eeuw, met als nevendoel daarmee een stuk persgeschiedenis uit de vergetelheid op te halen en dus een alge mene bijdrage tot kennis van de Neder landse persgeschiedenis te leveren. De promotie van de heer Scheffer zal plaatshebben on 17 november in de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Pro motor is prof. dr. J. H. van Stuijvenberg Walvisvaart De Russische walvisvloot is reeds in actie tn het Zuidpoolgebied, zo heeft het station in Zuid Georgië gemeld. De Russische walvisjager „Derz ki" heeft gemeld dat hij reeds twee potvissen heeft gevangen. In kringen van de Noorse walvisvaart wordt opgemerkt dat de potvisvangst nog nooit zo vroeg is begonnen. Voor de vangst van pot vissen bestaat echter geen internationale contin- gentering. Advertentie -v -i - De A.O.W. en A.W.W. zorgen voor een basis pensioen als de tijd daartoe is aangebroken. Helemaal zeker bent u als u nu zorgt voor een noodzakelijke aanvul ling in de vorm van een WIE NU LEEFT, DIE NU Z0RGTI JS mr POLIS Aagtekerk 14 900 m. z. Colombo n. Aden. Abida 14 te Curacao verwacht. Achilles 14 proefdraaien bij St. Miguel (Azoren). Acila 14 300 m. n.o. Azoren n. Curacao. Acmaea 25 te Curacao verwacht. Alamak 14 te Karachi v. Khorramshahr. Albireo 14 v. Port Said n. Marseille. Alblasserdijk 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alchiba pass. 15 Kreta n. Iskenderun. Aldabi 14 120 m. z.z.w. Finisterre n. Antwerpen. Algenib 14 v. Santos n. Buenos Aires. Algorab 15 v. Bremen n. Hamburg. Alkes 15 v. Bremen n. New York. Alkmaar 14 80 m. n.o. Billiton. Alphacca 14 18 m. z.z.o. Suez n. Aden. Alpherat 13 v. Las Palmas n. Antwerpen. Ameland pass. 14 Den Helder n. Mena Al Ahm. Amsteldijk 14 70 m. w. Ushant n. Le Havre. Amstelhoek 14 230 m. z.z.w. Formosa n. Kobe, Amstellaan 14 dwars East-London n. Kaapstad. Amstelmeer pass. 14 Gibraltar n. U.K. Amstelsluis 16 te Karachi verwacht. Andijk 14 120 m.o. Bermuda n. Port Everglades. Area 15 te Sydney verwacht v. Portland. Arendsdijk 13 200 m. z.o. Bermuda n. Havana. Ares 14 v. Amsterdam n. Bremen. Argos 13 v. Algiers n. Cartagena. Asmidiske 14 240 m. w.z.w. Ouessant n. Norfolk. Asterope 16 te Norfolk verwacht. Atys 15 v. Iskenderun n. Curacao. Averdijk pass. 14 Kp. Bon n. Antwerpen. Baarn 14 23 m. z. Catharinapoint n. Guanta. Banda 16 te Balboa verwacht. Bnnggai 13 v. Napels n. Port Said. Barendrecht 14 dwars Pantellaria n. Portland. Batjan 14 315 m. z.o. Saigon n. Bangkok. Batu 14 v. Amsterdam n. Port Said. Bengkalis 16 te Shaikshuaib (Perz. Golf) verw. Blitar 15 v. Marseille n. Lissabon. Bonita 14 dwars Miami n. Charleston. Breda 14 te Willemstad. Calamares 15 te Puerto Barrios verwacht. Caltex Amsterdam pass. 14 K. Bon n. Stockholm. Caltex Delfzijl 15 te Rotterdam verwacht. Caltex Eindhoven 14 te Rastanura. Caltex Gorinchem 15 te Kopenhagen. Caltex Rotterdam 14 35 m. o.z.o. Kp. De Gata n. Stockholm. Caltex The Hague 13 v. Napier n. Kurnell. Camitia 24 te Trinidad verwacht.. Cartago 14 v. New Orleans n. Cortes. Castor 16 te Alexandrië verwacht. Celebes 14 v. Aden n. Mombasa. Cinulia 20 te Curacao verwacht. Cirrus (weerschip) 14 te Rotterdam. Concepcion pass. 10 Gibraltar n. Casablanca. Congokust 15 v. Bremen n. Hamburg. Crania 17 te Curacao verwacht. Dahomeykust 15 rede Monrovia. Diogenes 14 v. Buena Ventura n. Balboa. Drente 14 360 m. n.w. Borneo n. Manilla. Eos 14 v. Tunis n. Philippeville. Esso Amsterdam pass. 14 Tunis n. Rotterdam. Esso Nederland 16 te Port Said verwacht. Forest Hill 14 35 m. z.w. Lisboa n. Isle of Grain. Forest Lake 15 rede Suez. Fravizo 15 te Londonderry. Friesland SSM 14 te Kalundborg. Gabonkust 14 40 m. w. Rochefort n. Bordeaux. Garoet 14 te East-London. Geertje Buisman 14 35 m. n.w. St. Vine. n. Genua. Giessenkerk 14 350 m. w. Sabang n. Aden. Graveland 14 150 m. w. Lissabon n. Amsterdam. Groote Beer 14 rede Merauke. Grootekerk 14 50 m. n.w. Gavdo n. Genua. Hathor 14 v. Saloniki n. Hamburg. Hecuba 14 te Antwerpen. Helena 14 te Hamburg. Hersilia 14 165 m. n.w. Lissabon n. Funchal. Isis 13 dwars Inagua n. Newport News. Ittersum 14 v. Brownsville n. Lake Charles. Jason 14 v. Georgetown n. Nickerie. Johannes Frans 15 te New Orleans. Johan van Oldcnbarnevelt 14280 m. w.n.w. Wel lington naar Sydney. Joseph Frering pass. 13 Dakar n. Monrovia. Kabylia 20 in Suezkanaal verwacht n. Landsend. Kalydon 14 ten anker bij Fao n. Fao. Kamperdijk pass. 14 Lizard n. New York. Kara verm. 16 v. Suez n. Bandar Mashur. Karsik 14 130 m. z.o. Melbourne n. Fremantle Katelysia 15 te Punta de Palmas del Sur. Kelletia 14 175 m. n.o. Socotra n. Abadan. Kenia pass. 14 Ras Al Hadd na Singapore. Kennemerland 13 v. Paranagua n. Santos. Kertosono 14 te Bremen. Khasiella 22 in Suezkanaal verw. n. Iskenderun Koningswaard pass. 14 Ouessant n. Thameshaven. Koratia 14 815 m. w.z.w. Landsend n. Landsend Korendijk 14 350 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Korenia 14 v. St Vincent n. Trinidad. Kopionella 24 te Curacao verwacht. Kosicia 14 te Stanlow. Krebsia 20 ter hoogte Landsend verwacht. Kreon 15 te Paramaribo. Kylix verm. 15 v. Thameshav n. Rotterdam. Laarderkerk 14 v. Damman,, 15 te Kuwait verw. Laga 14 30 m. z.z.w. Catharinepoint n. Leith. Lsngkoeas 14 v. Bangkok n. Dabuan. Leersum 14 270 m. n.w. Azor enn. Baie Comeau Lekkerkerk 14 90 m. z. Finisterre n. Rottredam Liberiakust 14 te Amsterdam. Lindekerk pass. 14 St. Vincent n. Le Havre. Lombok 14 dw. Zambezimond n. Dar Es Salaam Lycaon 14 te Liverpool. Maas 14 te Malta. Maashaven 14 v. Takoradi n. Las Palmas. Maaskerk 14 te Duinkerken. Magas 14 te Amsterdam n. Rotterdam. Meerdrecht 14 75 m. o. Abako n. Rotterdam. Memnon 14 270 m. n.o. San Salvador n. Curacao Mentor 14 80 m. o.n.o. Tunis n. Algiers. Merseylloyd 13 v. Singapore n. Manilla. Minos 14 te Helsinki v. Amsterdam. Mississippilloyd verm. 18 v. Singapore n. Manilla Mitra 14 v. Liverpool n. Curacao. Modjokerto 14 v. Djeddah n. Port Said. Mohamed Reza Shah 14 v. Aden. Molenkerk 15 te Rotterdam. Moordrecht pass. 14 K. St. Vine. n. Mena A1 Ahm Musilloyd verm. 19 v. Bangkok n. Siam. Mynias 14 te Amsterdam n. Rotterdam. Naess Commander 14 te Fawley verw. v. Mena. Naess Tiger 14 v. Tripoli n. Teneriffe. Nanusa 14 te Kuwait verwacht v. Bahrein. Navicella 25 te Curacao verwacht. Neder-Ebro 15 te Suez. Neder-Elbe 14 te Madras. Neder-Waal 14 v. Hongkong n. Ilo Ilo. Neder-Weser 15 te Mukallah. Nestor 14 te Amsterdam. Neverita 16 te Stanlow verwacht. Noord wijk 14 160 m. z.w. Lissabon n. Monrovia. Nijkerk 15 te Rotterdam. Ommenkerk 15 te Antwerpen verwacht. Ootmarsum 15 te Karachi verwacht Oranjefontein 14 v. Southampton n. Antwerpen Orestes 14 23 m. w.n.w. Finisterre n. San Juan. Overijsel 14 220 m. w. Minicoy n. Singapore. Parkhaven 14 dwars Bonavista n. Rotterdam. Pendrecht pass. 14 Las Palmas n. Le Havre. Pericles 15 te Curacao. P. G. Thulin 16 te Punta Arenas verwacht. Philidora 14 dw. Ras Madraka n. Mena Al Ahm. Philine 14 v. Liverpool n. Port Said. Philippia 14 dwars Mokka n. Mena Al Ahmadi. Prinses Irene 14 t. ank. Wellandkan. n. Hamilton. Prins Willem van Oranje 14 te Montreal. Provenierssingel pass. 14 Las Palmas n. Emden. Pvgmalion 15 te Antwerpen. Randfontein 15 te Las Palmas. Rempang 15 v. Rotterdam te Amsterdam. Reza Shah The Great 14 150 mijl n.o. Massawah naar Suez. Rossum 14 30 m. o. Bermuda n. Trinidad. Rotte 14 v. Baltimore n. New York. Rotterdam 14 1050 m. w. Landsend n. South.ton Salatiga 17 te Madras v. Cochin. Samarinda pass. 14 Suezkanaal n. Lissabon. Schie 14 Ouessant gepass. n. Rotterdam. Schiedijk 15 te Norfolk. Schielloyd 14 dwars westpunt Kreta n. Napels. Senegalkust 13 te Takoradi. Sirrah 14 110 m. w.z.w. Scillys n. Rotterdam. Skadi 14 v. Ceuta n. Eithreim. Sliedrecht 14 te New Orleans. Socrates pass. 14 Azoren n. Brake. Soestdijk 14 te Rotterdam. Sclon 15 te Puerto Cabello. Stad Alkmaar 14 v. IJmuiden n. El Ferrol. Stad Arnhem 14 190 m. n. Finisterre n. Ceuta. Stad Breda 100 m. w.z.w. W. Villano n. L. Palmas Stad Delft 15 te Rio de Janeiro verwacht. Stad Dordrecht pass. 14 Cuxhaven n. Rotterdam. Stad Haarlem 14 130 m. z.z.w. Marseille n. Genua. Stad Leiden 14 v. Dakar n. Kaapstad. Stad Maastricht 15 te Rotterdam. Stad Schiedam 15 te Narvik verwacht. Stad Utrecht 14 20 m. z.w. Ouessant n. Vitoria. Stanvac Adventure 14 v. Tj. Uban n. Bangkok Stanvac Benakat 14 te Penang. Stanvac Djirak 14 v Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Sumba 15 te Pulubukom verwacht. Stanvac Talangakar 14 v. S'gerong n. Hongkong. Statendam 14 v. Port Au Prince n. Montegobay. Statue of Liberty 12 340 m. o.z.o. Delewarebay n. Marseille. Straal Bali 11 te Osaka. Sunetta 15 te Stockholm. Tamara 14 dwars Ras Muscat n. Bandar Mashur. Taria 13 v. Mena n. Durban. Tegelberg 14 te Kobe. Texel 15 te Bahrein verwacht. Tjibantjet 14 v. Dar Es Salaam n. Singapore. Tjimenteng 13 v. Hongkong n. Saigon. Tjiwangi 14 30 m. n.o. Townsville n. Sydney Van Cloon 14 v. Littleton n. Dunedin. Van der Hagen 15 v. Accra n. Freetown. Van Noort 14 50 m. n. Flores v. Sing. n. Auckland Van Riebeeck 14 v. Mombasa n. Belra. Van Waerwijck 14 v. Kaapstad n. Douala. Vasum 16 te Cardon verwacht. Viana 19 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vidcna 16 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar Vlist 14 30 m. z.w. Scillys n. Hampton Roads. Waal 14 9 m. n.n.w. Casquets n. Tunis. Waiwerang 17 te Hongkong verwacht. W. Alton Jones 14 v. Marseille n. Mena Al Ahm. Weltevreden 14 v. Marseille n. Beyrouth. Westland pass. 14 Finisterre n. Las Palmas. Willemstad 13 v. Madeira n. Plymouth. Woltersum 14 770 m. z.o. Kp. Race n. Mobile. Wonorato 15 te Chalna. Wonosari 14 400 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Wonosobo verm. 15 v. Immingham n. Antwerpen Zeeland 14 v. Port Said n. Akaba. Kieldrecht 14 v. Suez n. Port Said. Zaankerk 14 40 m. n.o. Kp. De Gata n. Marseille Zaria pass. 14 Gibraltar n. Mena Al Ahmadi. Zonnekerk 14 teNewcastle verw. v. Townsville. Zuiderkerk 14 te Mombassa. Zuiderkruis 14 te Kaapstad v. Las Palmas. KLEINE VAART Admiralengracht 14 40 m. n.o. Sandhammern naar Amsterdam. Alcetas 14 te Rotterdam n. Lissabon. Areas 14 70 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Arran 14 100 m. w. Blaavandshoek n. Huil. Batavier 3 14 ten anker Kingslynn v. Boston. Berend N pass. 14 Westhinder n. Antwerpen. Betty Jean 14 in Falmouthbay n. Avonmouth. Bierum 14 10 m. z.o. Skagerak n. Kopenhagen. Caland 14 te Startpoint n. Londen. Capella pass. 14 Schiermonnikoog n. Zaandam, Catharina F 14 20 m. n.w. IJmuiden n. R'dam. Coeta 14 te Sunk n. Londen. Colette 14 40 m. z.w. Texel n. Southampton. Corrie Broere 14 v. Dordrecht n. La Pallice. Cornelis B 14 140 m. z.w. Skagerrak n. Middlesbro Daje Böhmer 14 45 m. z.z.o. K. St. Vine. n. Gibr Deo Gloria 14 te Cork. Eddystone 14 55 m. z.w. Texel n. Londen. Erasmus 14 10 m. z.w. Casquets n. Lissabon. Erasmussingel verm. 14 v. Dublin n. Newross. Fiducia 14 op Schelde n. Londen. Flevoland 14 v. Harlingen te Leith. Frejo 14 50 m. n. Borkum n. Honfleur. Geertruida Margaretha 14 dw. Noordh. n. R'dam Geestdijk 14 40 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis Gitana 14 40 m. n.o. Pitboei v. Oslo n. Londen. Glory 14 dw. Noordwijk n. Rotterdam. Heemraadsingel 14 v. Bayonne te Fleetwood verw Helemar H 14 dwars Malaga n. Avonmouth. Helvetia 14 v. Rotterdam te Londen. Henny T pass. 14 Texel n. Shoreham. Johanca 14 70 m. n.w. Eh n. Dordrecht. John M. 14 te Emdcn. Jurjen de Vries 14 v. Antw. te Liverpool verw. Kemphaan 14 80 m. o. K. St. Vincent n. Hamburg Konny M 14 v. Immingham te Rotterdam. Leliegracht 14 te Gdansk. Lelystad 14 dwars Egmond n. Wemeldinge. Leuvehaven 15 v. Gothenburg te Rotterdam vTew Libertas 14 80 m. Ouessant n. Tanger. Lindesingel 14 23 m. n.w. IJmuiden n. Elsfleth. Lijnbaansgracht 14 te Amsterdam. Manto 12 v. Ceuta n. Barcelona. Mariscal Lopez 14 15 m. w. Goeree n. Antwerpen. Marva 14 20 m. z.w. Casquets n. Kopenhagen. Mascotte 14 50 m. n.w. Er n. Rotterdam. Megrez N 14 v. Montevideo te Las Palmas verw. Menkar N 14 40 m. o. Gibraltar n. Casablanca. Mithras 14 180 m. z.w. Ouessant n. Lissabon. Mitropa 14 40 m. w. Guernsey n. Londen. Mydon pass. 14 ET-12 v. Rouen n. Stockholm. Nanny 14 70 m. n.n.o. Er n. Lidköping. Nassauhaven 15 v. Rotterdam te Malmö verwacht. Neeltje B verm. 14 v. Moirana n. Venermeer. Niagara 14 30 m. z. Svenska Björn n. Amsterdam. Nomadisch 14 op Fehmarnbelt n. Groningen. Pacific 14 50 m. n.o. Casquets n. Nantes. Pasteursingel verm. 14 v. Terneuz. n. Antwerpen. Phidias pass. 14 Kreta n. Tel Aviv. Phoenix 14 6 m. z.w. Hanstholm n. Oslo. Prinses Irene 14 te Landsend n. Cardiff. Rochab 14 30 z. Tuskarrock n. Liverpool. Salvina 14 3 m. z.w. Terschelling n. Rochester. Schinkelstroom 14 45 m. w. Liverpool n. Liverp. Spica 14 70 m. w. Scheveningen n. Londen. Spoorsingel verm. 14 v. Arklow n. Rotterdam. Strabo 12 te Roenne n. Gdynia. Thaletas 13 v. v. Sevilla n. Huelva. Theano 14 te Beachyheal n. Amsterdam. Theodora 14 20 m. w. Tersch.bank n. Rotterdam. Tim 14 6 m. z.w. Skyboron n. Skiffen. Trias Trader verm. 15 v. Londen n. Rotterdam. Ubbergen verm. 14 v, Londen n. Hamburg. Union 14 dwars Scheveningen n. Roermond. Unitas 14 dwars Longships n. Norrköping. Van Brakel 14 30 m. Noordhinder n. Shapness. Viod 14 te Dover n. Amsterdam. Vliestroom 14 5 m. z.o. Dover n. Amsterdam. Walenburgh 14 8 m. n.n.o. Ouessant n. Rotterdam. Wartena pass. 14 ET-10 Hamina n. Harlingen. Whitsun 14 te Owes n. Liverpool. Wickenburgh 14 10 m. n.o. Beachyhead n. Londen. Willem Cornelis 14 10 m. n.o. Humber n. Grimsby Willi Böhmer 14 150 m. n. Villano n. Casablanca Wilpo 12 v. Sornaess n. Hamina. Wulp 14 Wight n. Antwerpen. Zeehond 14 te Gravesend n. Londen. SLEEPVAART Atlas 13 v. Borkum n. ,,Spreewald"t.h.v. Tersch Friesland 13 v. Wilmington n. Engeland. Gele Zee 10 te Gibraltar. Holland 13 v. Tersch. bij spreewald t.h. v. Tersch Noordholland 12 te Nagasaki. Schouwenbank 12 v. Rotterdam n. IJmuiden. Utrecht 10 v. Kobe n. U.S.A. Zeeland 11 t.h.v. Comeaubay n. Engeland. PARIJS (Reuter) In de Franse hoofd stad verluidt dat de Amerikaanse gene raal Norstad na de ministerconferentie van de Noordatlantische Verdragsorgani satie in december als N.A.V.O.-opperbevel- hebben in Europa zal aftreden. In N.A.V.O.-kringen noemt men drie Amerikaanse kandidaten voor de opvolging van generaal Norstad: de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Tho mas, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, generaal Lem- nitzer, en de commandant van de Ame rikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, generaal Smith. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10,5710,67, Ameri kaanse dollar 3,753,79. Canadese dollar 3,84—3,89, Franse frank (100) 75,90-76,40, Belgische frank (100) 7,507,55, Duitse mark (100) 90,2090,70, Zweedse kroon (100) 72,60—73,60, Zwitserse frank (100) 87,40— 87,90, Italiaanse lire (10.000) 59,75—61.75, Deense kroon (100) 54,3555,35, Noorse kroon (100) 52,4053,40, Oostenrijkse schil ling (100) 14,4514,55, Portugese escudo (100) 13,15—13,30, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,17%6,32'/2. PHILIPS GEVOELIG LAGER Het Damrak zette gisteren de nieuwe beursweek in met een lusteloze stemming. Philips opende op 1232 (-24). Gedurende de verdere beursduur liepen de aandelen eerst op tot 1234 doch daarna kwam een koers van 1228 tot stand. Unilever noteer de bij opening 813 ex (827 cum) en zakte verder in tot 810%. A.K.U. min 5 punten op 483 en Hoogovens tien punten lager op 854. Kon. Olie min twee gulden op 128.20. In de scheepvaartafdeling kwamen bijna geen zaken tot stand. Bij de cultures open de Deli op 177 een halve gulden lager. Later op de middag werd 174 voor de cer tificaten betaald. Nat. Handelsbank twee lager op 217'/2, na 216. Staatsfondsen vrij wel onveranderd in een zeer kalme markt. In de lokale afdelingen werden aandelen Rotterdamsche Droogdok op 800 bieden ge adviseerd. (770). (ANP). Boeke Huide koper van 159% op 160, Boom-Ruvgrok van 165 op 165%, Figée van 210 1 op 205 1. Spaarnestad van 650 op 645 1. VERHANDELDE FONDSEN 11 nov. 14 nov. Totaal 475 451 Hoger 223 (47%) 135 (29.9%) Lager 135'28 5%) 195 (43.2%) Gelijk 116 (24 5%) 121(26.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon Olie126.80—127.50 127.— Phil 3 1212—1221 1213 Unilever 804810 804 Hoogovens 856860 856 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U480481 Kon. Olie126.60 126.50 Philips 1208—1215 1210 Unilever 802805 804 Hoogovens 857858 856 b Vorige slotkoers Amsterd Bank 370 Ned. Handel Mij. 29534 Rotterd. Bank 312 Twentsche Bank. 305 A.K.U 48372 Albert Heijn 450 1 575 1 Billiton Mij. II 435 617 Btihrmann Papier 535 Deli Mij 175.— Dordtsche Olie 600 Vx Fokker 440 681 Hop"*"- V"~sch Sch 282 854 H.V.A 150 54934 475 K.LM 101.50 Kon. Ned. Zout 1119 Kon. Olie 128.20 Müller N"t Bezit 440 Nederl. Ford 560 Ned. Gist- en Sp 424 y, Ned. Ke^eHabr. 633 Philips Gem Bez 1230 Philips Pref 329 A'dam Rubber. 114?4 Sikkenc "^oép 884 Stokvis R.S 270 Thomassen Dr 740 Unilever 812% Van Pat 351 Van Gelder Pap 333 Van der Heem 374 Ver. MacMnofabr 255'4 Wessanen 364 Wilton Fijenoord 206 Zwanen K-mg-Org. 885'4 Tnterunie f 218. f 237.50 Unitas f 493.— Ver. Bezit v. 1894 f 132.— H.A.L 14234 K N S M 18734 N. Scbeppv TTnin 151% Ommeren, Phs. v 312 Stoomv Mii Ned 171 Anaconda 47't/,e Kennecott Copn' 80)4 Aluminium Ltd 30% Bethlehem Steal 4234 U.S. Steel 75'4 Republic Steel 56'7lfi American Moto"- 21% General Motors 43% Cities Service 46 34 Shell Oil 81% Gedane noteringen 'Verstrekt door de Amsterdamsche Bank New York: Gemakkelyk Aandelen lagen gisteren gemakkelijker in de markt, voor de tweede achtereen volgende dag. Alle verkopen kwamen in de eerste twee uren, daarna stabiliseerde zich de markt enigszins. De meeste ndus- triële fondsen verloren terrein speciaal staalwaarden, chemische fondsen automo- bielfondsen en spoorwegen De omzet was 2.660.000 aandelen Van een totaal van 1.210 verhandelde fondsen waren er 432 hoger en 588 lager. Het industriegemiddel de kwam van 608,81 op 604.80: dat van spoorwegen van 129,46 op 128,65 en dat var openbare nutsbedrijven van 93.58 op 93 7* (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11