HET WEER DE WOLF van 1833 WIGNY DREIGT MET BELGIE'S UITTREDEN UIT DE UNO Spoorwegramp in Tsjechoslowakije Ortiz zou in België opruiende radioredes hebben voorbereid Kennedy en Nixon tonen zich vergevingsgezind Zes doden in het verkeer Rechtstreeks radiocontact met Indonesië vervalt Eindexamens in 1961 nog volgens de oude regeling schilder zelf met Beter contact tussen N.Z.H.V.M. en de passagiers jan doornbosch Scholen in New Orleans laten negers toe Straaljager in zee gestort piloot gedood Kustvaarder „Sertan" in Engeland gezonken Enige regen 110 doden106 gewonden EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP Werkapen ontslagen Eerste proefneming in Katwijk aan Zee Raddraaier zou nu ondergedoken zijn in Algerije 2.40 Over regeringsfunctie is niet gesproken accordeon- en gitaar-les Capsule van Ontdekker 17 door vliegtuig geborgen KIP VAN HET SPIT Cafetaria SCHAGEN Het woord is aan In de krant van heden: DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER x Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. .Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Met ingang van 17 november zullen de rechtstreekse radio-, telegraaf- en tele foonverbindingen met Indonesië op ver zoek van de Indonesische regering worden opgeheven. Telefoongesprekken zullen met ingang van die datum worden afgewikkeld over de radioverbinding Bern-Bandoeng. Voor telegrammen zyn verscheidene an dere wegen beschikbaar. Staatssecretaris zwichtte: Staatssecretaris Stubenrouch van O., K. en W. is bereid te bevorderen dat in 1961 de eindexamens van de gymnasia en hogere burgerscholen kunnen worden afgenomen volgens de regelingen die voor 1960 hebben gegolden. Dit heeft de staatssecretaris thans toegezegd met het oog op de talrijke bezwaren die onder meer uit onderwijskringen tegen de her ziene eindexamenregelingen zijn inge bracht. Het is namelijk komen vast. te staan dat "olgend jaar voldoende hoogleraren en an dere academische docenten beschikbaar ziin om als gecommitteerde on te treden. Niettemin zullen, aldus de staatssecreta ris. daarna de examenregelingen moeten worden gewijzigd. De sterke toeneming van het aantal eindexamenkandidaten maakt dit. noodzakelijk. De staatssecretaris zal binnenkort gaan nrat.en met daarvoor in aanmerking ko mende instanties en mensen over de ma nier waarop de eindexamens der gymnasia en hogere burgerscholen kunnen worden geregeld zonder dat aan de waarde van de einddiploma's afbreuk wordt gedaan. Advertentie BARTELJORISSTR-- HAARLEM TEL 13439 LElDSESJRAAf (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM- TEL.Ï23596. LANGE SUÈDE EN NAPPA MANTELS NEW YORK (UPI) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken heeft te New York verklaard dat zijn regering zich niet langer met het lidmaatschap van de UNO zal kunnen verenigen als functiona rissen van de Volkenorganisatie in hun uitlatingen over Kongo geen terughoudend heid in acht nemen. Minister Wigny toon de zich zeer verbitterd over de toon van het rapport dat Rajeshwar Dayal, hoge vertegenwoordiger van de UNO in Kongo, aan de Assemblee heeft uitgebracht. Hij zei: „Dit is geen rapport maar een akte van beschuldiging". Regering en volk van België zijn diep ontdaan door de behandeling welke het land ondervonden heeft van UNO-gezags- diragers, aldus Wigny. „Als zij er niet aan denken dat België een souvereine staat is zal het onmogelijk zijn nog langer met de UNO samen te werken". Minister Wigny verklaarde dat Hammar- skjoeld zijn mandaat in Kongo op onjuiste wijze heeft gebruikt. Thans wordt ge poogd België de schuld te geven van het falen der Volkenorganisatie in Kongo. Bel gië moet het zwarte schaap zijn, maar, De Engelse politie heeft tivee ver dachten gearresteerd van de roofover val op een hank te Durrington. Een van de twee verdachten is de 20-jarige Victor John Terry die men hier ziet bij hel verlaten van het vliegtuig, dat hem van Glasgow, waar hij gearres teerd werd, naar Londen bracht. Hij is hier aan een detective geketend. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enige regen. Meest matige zuid westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. zei minister Wigny, „België is niet langer bereid die rol te spelen". „De UNO heeft Frans-sprekende rech ters en onderwijzers aangezocht, maar sluit Belgen nadrukkelijk uit van tewerk stelling in Kongo. Bij zo'n behandeling kunnen wij geen vertrouwen hebben in de plannen van de UNO. Het is om deze redenen dat België zich verzet tegen het UNO-beg'insel dat alle hulp aan Kongo via de Volkenorganisatie moet lopen". Sprekend over in UNO-documenten ge publiceerde statistieken wees Wigny erop dat België het vorig jaar alleen al voor 2.225.000 dollar in Kongo heeft geïnves teerd, hetgeen neerkomt op 148 dollar per hoofd van de bevolking. De UNO heeft zich bepaald tot het storten van vijf mil joen dollar in de schatkist en het zenden van 250 deskundigen, onder wie 100 mili tairen, naar Kongo. WENEN (Reuter/AFP) Radio-Praag meldt, dat honderdentien mensen zyn ge dood by de botsing tussen twee treinen in Tsjechoslowakije. Het aantal gewonden be draagt 106. De botsing tussen twee passa- gierstreinen deed zich voor in Steblova naby Pardubice, in Midden-Bohemen. De Tsjechoslowaakse minister van Ver keer Vlasak en andere regeringsfunctiona rissen hebben zich naar de plaats van de ramp begeven om het onderzoek naar de ooi-zaak en de hulp aan de slachtoffers te leiden. Volgens een voorlopige lezing werd de ramp veroorzaakt door „een flagrante overtreding van de elementaire regels in het spoorwegverkeer". Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Meubelfabrikant Ben Fireman in de Ame rikaanse stad Houston, heeft althans voor het ogenblik zijn experiment om drie chimpansees te laten werken aan de lopende band, gestaakt. Hij heeft de drie apen „ontslagen", nadat hij een zeven vel lang protesttelegram had ontvangen van het hoofdkantoor van de bond van meubelmakers in Philadelphia. In dit te legram (natuurlijk even weinig sei-ieus bedoeld als de apestunt van Fireman) werd gezegd dat de bond zou staan op betaalde vakantie plus volledige sociale voorzienin gen voor de chimpansees en hun gezin nen. Van onze Haagse redacteur) Het grootste Nederlandse streekver- voerbedryf de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij n.v„ heeft een eer ste contactorgaan gesticht dat ten doel heeft de verhouding tussen het reizend pu bliek en het vervoerbedrijf te verbeteren. Dit heeft de directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurissen, maandagmiddag meegedeeld ter gelegenheid van de ope ning tan een nieuw busstation van zijn bedrijf in Katwijk aan Zee. Het contactorgaan is ontstaan uit een comité van Katwijkse ingezetenen dat de laatste rit van de tram tussen Katwijk en Leiden met enige luister wilde vieren. Wanneer deze proef slaagt zullen derge lijke contactcommissies in meer gemeen ten in het streekvervoergebied van de N.Z.H.V.M. tot stand komen. De N.Z.H.V.M. is, voor zover bekend is, het eerste busbedrijf in Nederland dat op deze wijze lot betere betrekkingen met zijn passagiers hoopt te komen. Een der commissie leden vertelde, dat nog geen vierentwintig uur na het bekend woi'den van de vorming van de commissie zijn brievenbus reeds overstroomd werd met klachten en suggesties. Hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat een groot deel van die post inde prullenmand kon belan den omdat de briefschrijvers slechts futili teiten te berde brachten. De serieuze op merkingen zullen echter met de directeur van de N.Z.H. worden besproken, hetgeen zowel in het belang der reizigers als in dat van de vervoermaatschappij is. Een van de ingediende klachten betreft de tarieven, maar het betrokken commis sielid kon zich niet weerhouden hiervoer op te merken, „dat deze mensen blijkbaar niet gewend zijn in Amsterdam te reizen." (Van onze correspondent) BRUSSEL Een van de ergste rad draaiers van de actie voor een Frans Al gerije, Joseph Ortiz, zou volgens de Brus selse „Soir" in België zijn geweest en daar een uitzending voor radio en televi sie hebben voorbereid. Ortiz is een van de lieden die in januari van dit jaar in Algiers zijn opgestaan tegen De Gaulle. Toen hun rebellie mislukte is hij gevlucht. Hij heeft het plan via een der radio- en televisiestations buiten Frankrijk een en ander aan het Franse volk mede te de len. Of hem dat zal gelukken blijft een open vraag. Die stations zijn namelijk niet zo gebrand op conflicten met de huidige regering. De Brusselse „Soir" weet enige bijzon derheden over het opnemen van Ortiz' ra diovoordracht mede te delen. Op 4 novem ber zou hij bij vrienden in de buurt van Brussel zijn geweest. Bij hen hebben een cineast en een man met een bandrecor der zijn korte, nauwelijks vier minuten durende anti-communistische toespraak opgenomen. Ortiz is een, beetje veranderd sedert de bewogen dagen van januari. Kaar het schijnt heeft hij zich een vrij grote snor aangemeten en hij is wat vermagerd. Waar hij op het ogenblik verblijft weet men niet. Volgens de jongste berichten zou hij in Algerije zijn en daar meer of min der zijn „ondergedoken". Versterkingen ALGIERS, (Reuter) In Algiers en omgeving zijn maandag veel politiever- sterkingen aangekomen. Volgens onbeves tigde berichten worden 20 kilometer ten oosten van de stad ook nog verscheidene duizenden militairen in gereedheid gehou den. In de stad is het ogenschijnlijk kalm, maar het gonst van geruchten over acties tot verzet tegen het beweerde plan van De Gaulle om een bestuursox-gaan voor Algerije in het leven te roepen. Generaal Paul Ely, de stafchef, is naar JAARBOEK WIE WAT WAAR 1961 IS VERSCHENEN De verkoop van de nieuwe uitgave van dit populaire jaarboek is thans begonnen. Bij de kantoren van dit blad liggen de boekjes voor u klaar. Er kunnen echter geen boekjes ge reserveerd worden: wie het eerst komt, het eerst maalt. Wie Wat Waar 1961 bevat het ge bruikelijke jaaroverzicht van belang rijke gebeurtenissen (september 1959—augustus 1960), en 1001 nuttige en interessante wetenswaardig heden en artikelen. 288 pagina's honderden illustraties stevige band Toezending per post mogelijk na ontvangst van 2.75 WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) De Democratische overwinnaar in de Ameri kaanse presidentsverkiezingen, Kennedy, heeft maandag een gesprek gehad met zyn Republikeinse tegenstander, vice-president Nixon. Na afloop van het onderhoud in Nixons vakantieverblijf in Key Biscayne by Miami, verklaarde Kennedy dat niet gesproken was over de mogelykheid, dat Nixon een plaats krygt in de nieuwe re gering. Op de vraag, of wel van gedachten was gewisseld over de vraag of andere Re publikeinen in het Democratische kabinet zullen worden opgenomen, wilde Kennedy geen rechtsereeks antwoord geven. De twee mannen drukten elkaar glim lachend de hand bij hun eerste ontmoe ting sinds hun vierde debat voor de te levisie tijdens de verkiezingscampagne. Het onderhoud duurde een uur en werd volgens Kennedy gekenmerkt door een zeer nartel ij ke sfeer. Na afloop zei Kennedy dat Nixon volko men bereid was tot medewerking en dat zij elkaar volgende maand in Washington opnieuw zullen ontmoeten. Nixon legde niet onmiddellijk na het onderhoud een verklaring af. Bij de hertelling van de in de presidents verkiezing uitgebrachte stemmen is men thans gevorderd tot 67.718.263 stemmen, uit een totaal dat waarschijnlijk boven de 68.000.000 ligt. Op Kennedy waren tot dan toe 33.855.338 stemmen uitgebracht, op Nixon 33.465.992 en op andere kandidaten totaal 396.933. Kennedy had toen een meer derheid van 389.346 stemmen, terwijl het Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noórd percentuele verschil iets meer dan een half was. In Californië moesten nog 230.000 stem men geteld worden. Volgens de niet-óffi- ciële uitslag van Iillinois heeft Kennedy in deze staat 6.397 stemmen meer gekregen dan Nixon. NEW ORLEANS (UPI) —Vier neger meisjes hebben gisteren in New Orleans scholen betreden die tot dusver uitsluitend voor blanke kinderen bestemd zijn ge weest. De staatspolitie die bevel had de in tegratie van de scholen te voorkomen, is niet tussenbeide gekomen. Er kwamen ook geen gewelddaden voor. Het Witte Huis had het gevaar van ern stige incidenten onderkend als gevolg van het conflict tussen de federale regering en de staat Louisiana, waarin New Orleans ligt. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mede dat president Eisenhower de situatie had besproken met de procureur generaal William P. Rogers. De agita tie van de zijde der blanken bleef even wel beperkt tot juichkreten uit de grote menigten voor de scholen toen enkele blan ke kinderen demonstratief door hun ouders van school werden gehaald. Een moeder zei dat zij haar drie kinderen had weggehaald omdat zij vreesde dat er wat zou gebeuren. Anderen verklaarden niet te willen dat hun kinderen samen met negers les zouden krijgen. De volksverte genwoordiging van Louisiana zond de staats politie naar de scholen met het bevel de leerkrachten en leerlingen mede te delen dat het een vrije dag was, dit ondanks de orders van de federale justitie. Me nigten van in totaal ruim vijftigduizend mensen bleven in de omgeving van de scholen slenteren, uren nadat de neger meisjes achter de schooldeuren waren verdwenen. Zo nu en dan zag men nog blanke kinderen met hun vaders en moe ders uit de gebouwen komen. Constantine in het oosten van het land ver trokken. Men gelooft dat hij opdracht heeft de generaals te velde van te nemen beslui ten op de hoogte te stellen en de stemming van het leger te peilen. Reorganisatie PARIJS (UPI) President De Gaulle overweegt een reorganisatie van zijn ka binet om zich te verzekeren van volledige steun voor de stormachtige dagen die in het verschiet liggen, aldus verluidt in Pa rijs. Politieke waarnemers verwachten dat de minister van Binnenlandse Zaken Chatenet, en de minister van Financiën, Baumgartner, vervangen zullen worden. HONOLULU, (UPI) Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft de 22 kg wegende capsule opgevangen van de ruimtesatelliet „Ontdekker 17". Het pro jectiel had op dat moment een miljoen mijl afgelegd. De Ontdekker 17 werd afgelopen vrijdag van de vliegbasis Vandenberg (Califor nië) gelanceerd. CAPE CANAVERAL (Florida)(UPI) De Amerikaanse luchtmacht heeft vanmorgen om vijf minuten voor zeven Westeuropese tijd een Atlasraket gelanceerd voor een vlucht van vijfduizend mijl. De 82 voet metende raket, Amerika's krachtigste, voert in de neus een aantal instrumenten mee en werd gericht op een denkbeeldig doel in het zuiden van de At lantische Oceaan voor de westkust van Afrika. Een dertigtal minuten na de lan cering in het aangegeven gebied is een neuskegel in zee terechtgekomen. Een schip heeft zich op weg begeven om te trachten dê neuskegel en de instrumenten die zich er in bevinden, op te sporen. Advertentie lh kip. patates frites en appelmoes 2.95 Bib en Arnoldkade 43 - 44 telefoon 6564 Goethe: „De jeugd zou voor mij onuitstaan baar zijn als ik zelf niet onuitstaanbaar was geweest". Toon Hermans in een decor dat de vervulling van zijn hartewens is: „ein- zigartigen „unübertroffen" wandelt Toon door Miinchen, dat hem hartelijk ontvangen heeft. Op de ryksweg MeppelAssen, even voorby de Uffelterberg, is maandagavond bij een ernstig auto-ongeluk de 30-jarige O. de Jong uit Smilde (Dr.) om het leven gekomen en zijn zes mensen ernstig of zeer ernstig gewond. Van een uit de richting Assen komende lege vrachtauto raakte de aanhangwagen een boom. De wagen schoot los en reed dwars over de straat en bleef met het voorstuk over een muurtje hangen. De vrachtauto botste eveneens tegen een boom, waarna de wagen dwars over de weg kwam te staan. Op dat moment na derde uit de richting Meppel een personen auto, waarin zes mensen zaten. De auto schoot metvrij grote vaart onder het ach terste deel van de aanhangwagen. De heer De Jong werd op slag gedood. De echtge note van het slachtoffer en voorts de echt paren Slomp en Koops uit Smilde, werden zwaar gewond naar het Diaconessenhuis in Meppel overgebracht. De heer Koops bleek later zo levensgevaarlijk gewond te zijn dat hij naar het ziekenhuis in Zwolle werd vervoerd. Een achter de personenauto rijdende be stelwagen bestuurd door een inwoner van Groningen, botste tegen de vrachtauto aan. De bestuurder werd uit de kabine ge slingerd. De bestuurder van de vrachtauto kwam er goed af, maar zijn bijrijder moest even eens naar het ziekenhuis in Meppel wor den vervoerd. Het verkeer op de rijksweg werd urenlang omgeleid. Op de rijksweg UtrechtDen Bosch raakte de 47-jarige mevrouw L. de Vaal uit Culemborg bij een vex-keersongeval zo ernstig gewond, dat zij later is overleden. De vrouw stak op haar fiets de drukke rijksweg over, zonder op het verkeer te letten. Zij werd geraakt door een uit de richting Utrecht komend autobusje en vijftig meter verder naar de andere zijde van de weg geslingerd. De chauffeur van een uit de richting Den Bosch komende vrachtauto met aanhanger probeerde het pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws 3, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Amsterdams Allerlei6 In de Vishal en op zee6 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Boejcenhoekje 9 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Per Saldo 11 Sport 18 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's slachtoffer te ontwijken doch de acht lin ker wielen reden over haar beide benen. Intussen was er een grote verkeersop stopping ontstaan, \yaarbij twee uit de richting Utrecht komende wagens tegen de vrachtauto reden. Daarbij werden vier mensen licht gewond. Alle slachtoffers werden naar het Beatrixziekenhuis in Cu lemborg gebracht, waar mevrouw De Vaal overleed. Op de rijkssstraatweg bij Leiden, ter hoogte van de Maaldrift, werd de 43-jarige S. L. van Dam uit Wassenaar op zijn fiets op de oversteekplaats voor fietsers aange reden door een bestelauto. De man was op slag dood. In het academisch ziekenhuis in Leiden is overleden de 19-jarige Hugo van Ewijk uit Geldermalsen die op 2 november op de rijksstraatweg LeidenUtrecht in Al phen aan de Rijn ernstig werd gewond. De auto die door zijn even oude vriend werd bestuurd, botste tegen een verkeersgelei der en kantelde enkele keren. Op de Lunterseweg onder Barneveld bot ste de 48-jarige mej. M. de Heus met haar personenauto bij het passeren van een stil staande bus tegen een militaire vrachtauto, die naar links uitweek, omdat de chauf feur niet tijdig voor de bus kon stoppen. Mej. De Heus overleed kort na het onge luk. In Nymegen wilde de 39-jarige F. Arts uit Nijmegen, vader van vier kinderen, per fiets van de Heiweg de St. Annastraat op rijden en werd aangereden door een auto. Hij was op slag dood. Vanmorgen om vijf minuten over half elf is een F-84-F „Thunderstreak" straal jager van de vliegbasis Volkel in zee ge stort op een mijl ten noorden van Den Oe- ver, dat aan het begin van de afsluitdijk ligt. Het vliegtuig vloog in een formatie van twee. De piloot van de begeleidende straal jager heeft niet kunnen waarnemen wat er met de piloot van het verongelukte vliegtuig gebeurd is. De piloot is bij het ongeluk om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot is door de helikopter uit zee opgehaald en naar Leeuwarden overgebracht. De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder „Sertan" is gisterenavond in het Manchesterkanaal nabij de ingang van het kanaal in Eastham, Cheshire, gezonken. Alle 13 bemanningsleden wisten veilig de oever te bereiken. De „Sertan" die van Rotterdam op weg was naar Manchester, wist nog de sluizen te passeren hoewel zij reeds zinkende was. De gezagvoerder, ka pitein Joh. Vogts, deelde de politie mede dat zijn schip waarschijnlijk op een obsta kel onder water was gelopen. De „Sertan" liep een groot gat onder de boeg op. Kapitein Vogts wist zijn schip nog in een zijkanaal te manoeuvreren, zodat de wa terweg vrij bleef voor het verkeer. De bemanning is ondergebracht in het Gorden Smith Seamen's House in Liver pool. Men zal trachten het schip te lichten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1