Conferentie over industrieel eigendom te Den Haag Het weer blijft onbestendig Folklore op kinderzegelf eest UENSEN en bondig Duitse minister bezocht Nederlandse marine AGENDA Veel vraag naar gouden dukaten Verkopers van „wonder- apparaat" veroordeeld In morfineampullen zat slechts zuiver water Schatkist ontving weer grote bedragen aan gewetensgeld 2 in de etalages van Vogelzang M. Kwaak viert zilveren jubileum bij P.E.N. Zweefvlieger brak beide benen Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Rijnwater zouter en zuurstofarm "4 NEDERLAND NEDERLAND OVERHEMDEN natuurlijh PAARLAARSTEEG 1 PARNA erkent Jouwe niet als erevoorzitter Huisvrouwen vloog het zeepsop om de oren G. Messink overleden in de etalages van Vogelzang f 79.70 in de nouveauté-bar van Vogelzang Kerkelijk nieuws DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 Vandaag begon in Den Haag een inter nationale diplomatieke conferentie over de industriële eigendom. Deze conferentie heeft ten doel te komen tot een herzie ning van het akkoord van Den Haag van 6 november 1925 inzake industriële teke ningen en modellen. Dit akkoord voorziet in een internationaal depót van dergelijke tekeningen en modellen bij het internatio nale bureau voor de bescherming van de industriële eigendom te Genève, dat de zelfde kracht heeft als een afzonderlijk depót in alle deelnemende landen. Met de herziening wordt beoogd een groter aan tal landen bij deze vorm van internatio nale samenwerking te betrekken. De huidige conferentie sluit aan op een soortgelijke bijeenkomst welke van 6-31 oktober 1958 in Lissabon werd gehouden en waarbij het unieverdrag van Parijs tot bescherming van de industriële eigendom werd herzien. Men kwam toen tot de con clusie, dat voor wat het akkoord van Den De minister van Defensie van de Duitse bondsrepubliek, dr. F. J. Strauss brengt een oriëntatiebezoek aan de Koninklijke Nederlandse Marine. De minister werd op het marinevliegkamp Valkenburg door de staatssecretaris van Defensie voor mari ne-aangelegenheden, de heer P. J. S. de Jong, begroet, waarna hij in Den Haag een bezoek bracht aan zijn Nederlandse ambtgenoot, ir. S. H. Visser, waarbij ook de beide staatssecretarissen van defensie tegenwoordig waren. In de middaguren bracht minister Strauss, in gezelschap van de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, een bezoek aan de jager „Gel derland", die in Rotterdam ligt. Vandaag heeft de minister, vergezeld van de vlag officier materieel der Koninklijke Marine, vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier, het marine-elektronische bedrijf en het laboratorium voor elektronische ontwikkelingen der krijgsmacht te Oegst- geest bezichtigd. Daarna is hij van het marinevliegkamp Valkenburg vertrokken. de SKI JACKS, die we voor u uit Zwitser land haalden - o.a. van nylon. De hand van een prominentmodelleuris herkenbaar in elk van deze. Veel modellen, veel kleuren, veel des sins - om apart mee te zijn af f 69.75 Grote Houtstraat t.o. Anegang Haag betreft verdere studies noodzakelijk waren. Een internationale commissie van deskundigen welke in oktober 1959 in Den Haag bijeen kwam stelde een nieuwe ont werpovereenkomst vast., dat in de komen de conferentie uitgangspunt zal zijn voor de beraadslagingen. De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, heeft vanochtend in Den Haag de diplomatieke conferentie ge opend. Hij noemde internationale bescher ming van de industriële vormgeving en modellen van uitermate groot gewicht in een wereld, die zich steeds verder indu strialiseert en die met een steeds dichter wordend net van internationale handels betrekkingen wordt overdekt. Dit terrein van het industriële leven is door de tech nische ontwikkelingen steeds belangrijker geworden, aldus de minister. Het grote belang van het scheppen van een internationaal recht voor de industrië le eigendom zei de minister met name ook hierin te zien, dat de arbeidsverdeling op technisch gebied hierdoor wordt bevor derd. En deze samenwerking is op vele terreinen noodzakelijk geworden door de toenemende gecompliceerdheid van de technische problemen. Internationaal recht inzake de industrië le eigendom is een belangrijke voorwaar de voor een verdere voortgang in de rich ting van specialisatie. Zondag was het vijfentwintig jaar ge leden dat de heer M. Kwaak, thans con troleur eerste klas bij de bewaking van de centrale in Velsen en wonende in Bever wijk, in dienst trad van het PEN. Maan dagmorgen werd hij op het hoofdkantoor in Bloemendaal gehuldigd en toegesproken door de technisch adjunct-directeur, ir. R. Kruk, die hem tevens de gebruikelijke gra tificatie overhandigde. Van het provin ciaal bestuur was er een bloemenhulde. Tevoren was de jubilaris al op zijn af deling in Velsen toegesproken door zijn chef, de heer C. Renes en door ir. A. Mul der. Maandagmiddag recipieerde de heer Kwaak in ..Watervliet" in Velsen, waar hij bij monde van de heer C. Weller na mens het Jubileumfonds van het PEN werd gecomplimenteerd. Trek kabel sloeg bij sfart om staart van vliegtuig Op het zweegvliegveld Teriet bij Arn hem is een zweefvliegtuig van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart van een hoogte van 12 meter neer gestort waarbij het zwaar beschadigd werd. De bestuurder, de 33-jarige elektro technicus H. H. Fernhout uit Den Haag werd met twee gebroken benen naar een ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk geschiedde tijdens de start van het toestel, dat aan een lier omhoog werd getrokken. Kennelijk geschiedde er iets onregelmatigs bij dit optrekken, want de bestuurder ontkoppelde zijn vliegtuig reeds op een hoogte van vijf meter. De kabel sloeg om de staart van het toestel. Dit was inmiddels tot 12 meter hoogte geklommen, maar stortte toen neer. ^Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: con cert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Woensdag 20 u.: Char lotte Kohier met „Lady L". BIOSCOPEN Cinema Palate: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. Fra.ns Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter vandaag 20 u.: „Voetstap pen op de trap". 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Mein Kampf", 18 j. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14. 19 en 21.15 u.: „The Mysterians". 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Met de kaoitein aan tafel", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 u.: „Meneer de baron". 14 j. Woens dag 14.30 u.: „Liever lui dan moe", a.l. Donderdag 20.15 u.: „Verborgen moeder schap". 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Home from the hill". 18 j. Roxv Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Terreur op de Trollenberg", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec, exposities van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 19 nov. expositie „Oorlog of vrede" van Gerard Esser. Dagelijks 9— 17 u., ma., wo. en vr. tevens 1820 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1 Tot 1 dec. expositie van Fiep Westendorp en Poppe Damave. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen. Dagelijks 10—12.30 en 13.30—17 u. Zondags 14—17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 3 dec. expositie bekroonde inzendingen voor Ta- lens Prijs 1960. Dagelijks 1017 u., zondags 14—17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 11 nov.) DINSDAG 15 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „Verraderlijke voetsooren". WOENSDAG 16 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „Verraderlijke voetsporen". Rex, 20 u.: „Hier bin ich, hier bleib ich". Nieuwe Kerk, 20 u.: Concert Nederlandse hervormde kerkkoren van de IJmcndge- meente met medewerking van „Wilhel- mina". Raadhuis, 19.30 u.: Vergadering gemeen teraad. De Weyman, Santpoort. 20 u. Concert „De Stem des Volks". Pieter Vermeulenmuseum. 9.3012 en 1416.30 in het Cultureel Centrum. DINSDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op mars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zaak M.P.". W.B. Theater, geen voorstelling. WOENSDAG 16 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op mars naar de galg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zaak M.P." W.B. Theater, geen voorstelling. De kwaliteit van het Rijnwater is welis waar nog steeds onbevredigend maar er bestaat geen gevaar wegens radio-actieve verontreiniging. Dit is de conclusie van een rapport over een onderzoek naar de toe stand van het Rijnwater, dat een interna tionale commissie sedert 1950 op Neder lands initiatief heeft ingesteld. Aan de be nedenloop is het zuurstofgehalte sterk ge daald. De hoeveelheid meegevoerd zout neemt nog steeds toe. In de commissie hadden vertegenwoordigers van Nederland, Zwitserland. Frankrijk, Luxemburg en de Duitse bondsrepubliek zitting. VOON0AM -h In de feestelijk versierde taveerne bij het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen zijn of ficieel de eerste kinderpostzegels 1960 ver kocht. Er was een zeer gevarieerd gezel schap bijeen. Vele aanwezigen droegen klederdrachten van de plaatsen rondom de voormalige Zuiderzee. In een postkoets arriveerde de hele serie kinderzegels in levenden lijve vijf meis jes in de klederdrachten van Marken, Vo- lendam, Spakenburg, Hindeloopen en Hui zen. De hoofddirecteur der P.T.T., de heer L. Th. Hoolboom, begroette „zijn" serie en leidde de dames de taveerne binnen. Hier begroette de voorzitter van het Neder lands Comité voor kinderpostzegels, prof. R. Hornstra onder meer mevrouw M. de Quay-van der Lande, de echtgenote van de minister-president. Vertoond werd de film „En de zee was niet meer" van Bert Haanstra en vervolgens leverden groep jes meisjes uit de vijf Zuiderzeeplaatsen folkloristische bijdragen. Mevrouw De Quay kocht hierna aan elk der vijf loketten, die verborgen waren ach ter geïmproviseerde geveltjes van kleine woningen in de Zuiderzeeplaatsen, de eer ste kinderpostzegels. Haar voorbeeld werd door talrijke aanwezigen gevolgd. De vraag naar de 3605 gouden dukaten, die voor rekening van de Twentsche Bank door de Rijksmunt te Utrecht werden aan gemaakt, heeft de verwachtingen sterk overtroffen. Het aantal aanvragen, dat bij het hoofdkantoor van de bank is binnen gekomen, bedraagt meer dan drie keer de aangemaakte hoeveelheid. De verkoop aan de kas van het hoofd kantoor is dan ook stopgezet. Nagegaan wordt op welke manier een toewijzing tot stand kan komen. De vraag naar de gou den dukaten kwam in overgrote meerder heid van particulieren. Of het voor de bank mogelijk zal zijn wederom een partij gouden dukaten te la ten aanmaken hangt af van de overheids opdrachten bii de Rijksmunt, die uiter aard voorrang hebben. Advertentie NO-IRON - POPLIN een grote sortering 10.50 12.90 WEEKENDERS een prettig zittend sporthemd in diverse dessins en tinten 15.90 SHAWLS - SOKKEN HANDSCHOENEN - DASSEN - PULLOVERS en TRUIEN Voor een goede keus De voorzitter van de Nieuwguinese Par tei Nationaal (PARNA) Wajoi, heeft de heer Nicolaas Jouwe schriftelijk meege deeld, dat het bestuur zijn benoeming tot erevoorzitter niet erkent en dat het be stuur het door hem voorgestelde partij programma in zijn geheel verwerpt. Jou we wordt aangeraden een eigen partij te stichten. Deze vijf meisjes in klederdracht uit Marken, Volendam, Bunschoten, Hin deloopen en Huizen verkochten in het Zuiderzeemuseum in Endhuizen de eerste kinderpostzegels 1960 aan me vrouw De Quay en andere genodigden. Drie maanden gevangenisstraf wegens oplichting heeft de officier van Justitie in Utrecht, mr. Pitlo, geëist tegen twee verkopers van een huishoudmachine, die volgens hem kan stofzuigen, verfspuiten, wassen, drogen, ontmotten, astma verlich ten, haardrogen en nog veel meer. Het tweetal, een 25-jarige Amsterdam mer en een 53-jarige inwoner van Naarden stond terecht voor de Utrechtse politie rechter, mr. J. F. J. de Kort. Die ver oordeelde hen tot een maand. Samen waren zij in Maarssen met het zuig-klop-veeg- en boenapparaat op pad gegaan. Twee inwoners van deze plaats kochten het, boorden een gat in de waske tel en sloten het apparaat er op aan. Ze vertelden nu dat hun vrouwen het sop om de oren had gevlogen. De directeur van het bedrijf dat de wondermachine in de handel had ge bracht, had tijdens t onderzoek verklaard wel te weten dat de twee verkopers merk waardige dingen tegen de klanten zeiden. Hij gaf grif toe dat het ding zeker niet als centrifuge voor de was te gebruiken was. Iedere leek kan zien dat het levens gevaarlijk is dit apparaat in het water te steken als het onder stroom staat. Een der getuigen verklaarde dat de ene verkoper onder meer had verteld hoe je met het apparaat astma kon verlichten door er mee in de richting van de patient te blazen Er waren ook moeilijkheden met de prijs gerezen. Het apparaat moest 415 kosten. De kopers konden het echter voor 299,- krijgen, maar dan moesten ze reclame ma ken bij vrienden en kennissen. Als vijf mensen op hun advies het apparaat kochten, zat er 50 korting aan voor de „propagandisten". De officier van Justitie meende met pu re oplichting te doen te hebben. Hij eis te drie maanden gevangenisstraf. De politierechter achtte oplichting bewe zen en veroordeelde de mannen ieder tot een maand. Ik mag toch zeker wel een machine ver kopen, mopperde de jongste verkoper ver ongelijkt. Advertentie De nieuwe kinderpostzegels zijn ont worpen door Jeanne Bieruma Oosting. Zij stellen kinderen voor in de kleder drachten van een vijftal plaatsen m het IJselmeergebied: Marken (4 cent), Volendam (6 cent), Bunschoten (8 cent), Hindeloopen (12 ct) en Huizen (30 ct). Na een ernstige ziekte, die hem sinds maart jl. verhinderde zijn werkzaamhede- den te verrichten, is op 48-jarige leeftijd te Amsterdam overleden de heer G. Mes sink, voorzitter van het Bedrijfschap voor het Maatkledingbedrijf. Na van de oprichting in 1947 van de Christel. Bond van Kleermakerspatroons lid van deze bond te zijn geweest, werd hij in 1955 tot voorzitter van deze bond ge kozen. Bij de instelling van het Bedrijfschap voor het Maatkledingbedrijf op 12 septem ber 1958 werd de heer Messink voorzitter. De heer Messink was voorts voorzitter van de Stichting voor het Maatkledingbe drijf, voorzitter der Commissie Loonvor ming uit die stichting, bestuurslid van de Bedrijfsvereniging voor het Kledingbedrijf en lid van het ambachtscentrum van de Christelijke Middenstandsbond. De begrafenis geschiedt morgen na een herdenkingsdienst in de aula van de Vale- riuskliniek te Amsterdam, op de begraaf plaats Zorgvlied te Amsterdam. Handel in Maastrichts café De Maastrichtse rechei-che dacht in het afgelopen weekeinde een goede vangst te hebben gedaan. In een café aan het Vrijt hof hield zij twee handelaars in verdoven de middelen aan, maar zij moest hen vrij laten toen bleek dat de handelswaar uit zuiver water bestond. Een groot aantal rechercheurs hielden zich onopvallend in het café op, toen de handelaars binnenkwamen, ieder met een grote kartonnen doos. Een van hen ging naar het toilet en op dat moment over- handigde de ander de beide dozen aan een derde man, een Brabander, dje ongeveer gelijk met hen was binnengekomen. Toen greep de recherche in. De beide mannen bleken Belgen te zijn, een 29- jarige veehandelaar uit Valmeer en een 25-jarige journalist uit Laenaken. In de dozen bevonden zich 2000 ampullen met het opschrift „morfine", die totaal vermoe delijk 40.000 waard zouden zijn. Op het gerechtelijk laboratorium in Den Haag bleek echter dat de ampullen wa ren gevuld met zuiver water. De Maastrichtse politie heeft de beide Belgen weer vrijgelaten en over de grens gezet. De politie in Tongeren, die reeds bij het onderzoek was betrokken, gaat nu echter uitzoeken hoe het tweetal in het bezit is gekomen van de 2000 gave ampul len. Advertentie de SKIPANTA LONS van het merk Croydon, ofwel ,,Swit- serland's famous stretch pants". Ze zijn fantastisch van pas vorm. U bent er apart mee. Elastisch, in veel moderne kleuren en de maten 38 tot 46. Grote Houtstraat t.o. Anegang Rangeerder omgekomen. De 27-jarige rangeerder G. J. Voors uit Amsterdam is op het rangeerterrein Watergraafsmeer om het leven gekomen. Hij wilde twee goe derenwagens aan elkaar koppelen, waarbij hij met het hoofd bekneld raakte. Hij was op slag dood. Motorstoring. Een Super Constella tion van de KLM, die van Schiphol naar Sydney vloog, heeft enkele dagen vertra ging ondervonden als gevolg van motor storing. Het vertrok met 60 passagiers uit Darwin in Noord-Australië naar Sydney, doch keerde korte tijd later naar het vlieg veld terug, omdat een van de vier motoren storing vertoonde. Duits water voor grensdorp. Het Ne derlandse grensdorp Siebengewald (1900 inwoners) dat deel uitmaakt van de ge meente Bergen (L.) zal worden aangesloten op de waterleiding van het aangrenzende Westduitse gebied. „Kortenaer" in Hongkong". Het Ne derlandse fregat „Kortenaer" is in de haven van Hongkong aangekomen voor een negendaags onofficieel bezoek. Het fregat staat onder commando van luitenant ter zee eerste klasse W. Langeraar. Gepensioneerden spoor en tram. De Bond van Gepensioneerden bij de Neder landse spoor- en tramwegen heeft een adres gezonden aan de ministerraad en aan de Kamerleden waarin met klem wordt gevraagd zo spoedig mogelijk een voor schot te willen verlenen op de nieuw te waarderen verhoogde pensioenen. Voorts wordt aangedrongen op afschaffing van de aanpassingswetten inzake de overheids- pensioenen, op spoedige maatregelen voor het verkrijgen van een waardevast pen sioen, en de compensatie voor de huurver hoging over 1957 te doen ingaan met in gang van 1 januari van dat jaar. Advertentie de hónderden ver schillende shawls, uit Italië, uit Frankrijk, van Kreier uit Zwit serland ('n zuiver zij den shawl van dit huis vindt u al voor 9.75!). Ook de Franse bijoux boeien u: leuk, gees tig, fijn. Grote Houtstraat t.o. Anegang Uit Haarlem kwam 24.594 Ten behoeve van 's rijks schatkist zijn een groot aantal kleine en grote vrijwillige stortingen wegens te weinig betaalde be lasting ontvangen. Zo werd in Den Haag, zonder verdere aanduiding, 119.940 als gewetensgeld gestort, in Haarlem f 13.620 (Inkomstenbelasting) en 10.974,50 (Ven nootschapsbelasting), in Doetinchem 25.000 (Inkomstenbelasting), in Den Haag 1.263,47 (invoerrechten en accijnzen), in Maastricht 3.662,40, te Hilversum 1.403,04 (Loonbelasting). Er zijn ook kleine bedragen ontvangen, bijvoorbeeld 1,26 uit Roermond en van 4,50 uit Ede. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Aalsum G. van dei- Ree te Hemelum. Beroepen te Bruinisse A. N. Langhout te Heusden. Beroepen te Koudekerke (Zld.) (toez.) A. J. Onstenk te Bathmen. Aangenomen naar Nieuwveen A. S. Klu- sener, kand. te Delft. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Stavoren J. Segaar te Winschoten. Geref. Kerken Beroepen te Colijnsplaat J. Sap, kand. te Leiden. Beroepen te Hollandia Binnen (Ned. Nieuw-Guinea) (Evang. Chr. Kerk) M. van der Sijs te Onnen (Gron.) Het KNMI deelt mede: De ten zuiden van IJsland gelegen de pressie is nu vrijwel stationair geworden en begint langzaam op te vullen. Ook het front van deze depressie, dat zich vanmor gen uitstrekte van de zuidpunt van Noor wegen door West-Duitsland naar 't noord westen van Spanje, is vrijwel tot stilstand gekomen. Bij de Azoren is in dit front een storing ontstaan. Deze zal waarschijnlijk door de Golf van Biscaye naar West-Euro pa trekken en daar de barometer wat doen dalen. Als gevolg hiervan nemen de luchtdrukverschillen in onze omgeving af en is er nu geen kans meer op krachtige of harde wind. De storing gaat vergezeld van een regengebied. Een deel hiervan kan morgen ook over Nederland trekken. Woensdag 16 november Zon op 8.01 uur, onder 16.48 uur. Maan op 4.27 uur, onder 15.57 uur. Maanstanden 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 november Hoog water 0.41 en 13.10 uur. Laag water 8.36 en 20.49 uur. Woensdag 16 november Hoog water 1.31 en 13.52 uur. Laag water 9.29 en 21.41 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maxtmum-temperaturen d w a H binnen- en 1 buitenland. -ot: W H 1_ H Neerslag: laatste 24 uur. .5 "3 i 01 SP 2 c3 Den Helder regen z 12 0,4 Ypenburg geheel bew. zzw 12 0 Vlissingen regen zzw 12 0,6 Eelde zwaar hew z 10 1 De Bilt geheel bew. z 11 0 Twente geheel bew. z 10 0,5 Eindhoven zwaar new z 12 0,1 Zd-Limburg geheel bew.z 10 2 Helsinki geheel oew ono -2 5 Stockholm motregen wnw 6 9 Oslo sneeuw nno 3 0,3 Kopenhagm zwaar bew zzw 8 2 Aberdeen onbewolkt zzw 8 Londen half bew zzw 13 3 Amsterdam geheel bew z 12 0,3 Brussel geheel oew. zzw 11 2 Luxemburg geheel bew. zzw 7 5 Parijs zwaar bew zzw 12 3 Bordeaux regen windst. 16 0,4 Grenoble licht bew. windst. 14 0 Nice onbewolkt n 16 0 Berlijn geheel bew. zzw 11 0,1 Frankfort geheel bew. windst. 10 2 München half bew z 11 0 Zürich half bew windst 11 0 Genève mist windst. 11 0 Locarno licht bew windst. 14 0 Wenen onbewolkt wnw 10 0 Innsbruck licht bew. windst. 10 0 Belgrado geheel bew. w 16 1 Athene zwaar bew ozo 0 Rome onbewolkt windst. 16 0 Ajaccio licht bew. o 16 0 Mallorca onbewolkt windst. 17 Lissabon half bew z 16 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2