R.-k. kindertehuis in Santpoort moet 31 december klaar zijn Kapitein van „Engonia" vrijgesproken door Raad voor de Scheepvaart Duitse diepzeevloot wordt steeds moderner Met zinkerts is altijd grote voorzichtigheid vereist „De militair met palet en camera" Havenberichten Groot gebouwencomplex van de weg af nauwelijks te zien In de toekomst: nog een school en een paviljoen Jongen uit Beverwijk kreeg tweede prijs Aan hoofd gewond ondanks veiligheidshelm Examens Velsense tafeltennissers weer zeer succesvol SVIJ versloeg DIOS Weinig keus op de groenteveilingen Eerste nederlaag voor DKV DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 Het kindertehuis Sint Rafaël te Santpoort op het terrein hoek Middenduinerweg-Dinkgrevelaan tooiing. Op 31 december aanstaande moeten de gebouwen opgeleverd zijn. nadert zijn vol- Het grote gebouwencomplex in Santpoort van de rooms-katholieke stichting het „Anne Kindeke Jezus" (te Maastricht) is nauwelijks van de weg af te zien. De gebouwen liggen verscholen achter een vrij hoge beplanting; het ligt in de be doeling het gehele ruim duizend vierkante meter grote terrein daarmee geheel te omringen. Eigenlijk is het jammer dat werkelijk fraaie gebouwen aan het oog onttrokken worden. Op het ogenblik leggen de arbeiders van de N.V. Nelis te Velsen-Noord de laatste hand aan de drie kinderpaviljoens en het hoofdgebouw met een kapel. De schilders zijn reeds gearriveerd en dat betekent dan dat de datum van oplevering van het bouwwerk nadert. Volgens bestek moeten de gebouwen op 31 december aanstaande opgeleverd worden. Er is bijzonder snel gebouwd. Met de bouw is namelijk in juli 1959 begonnen. De stichting had van de gemeente Velsen een groter terrein gekocht, maar de ge meente heeft later weer een stuk terug gekocht, ten behoeve van het doortrekken van een weg. Daardoor zullen de ten be hoeve van het kindertehuis nog te bouwen en een paviljoen op een andere van het terrein gesitueerd moeten school plaats worden. Nog geen school De drie paviljoens, bestemd voor de kinderen, hebben twee bouwlagen. Be neden zijn de speel- en eetzalen, boven de slaapkamers. In elk paviljoen kunnen on geveer veertig kinderen gehuisvest wor den. In het hoofdgebouw worden de zus ters van de stichting „Het Arme Kindeke Jezus" ondergebracht, zo ook de specialis ten, de medische apparatuur, de keuken en de centrale verwarming. Zeer fraai van stijl is de aan het hoofd gebouw gebouwde kapel met smalle hoge ramen. Enkele kunstenaars zullen hierin verfraaiingen aanbrengen. Zo zal de Lim burgse kunstenaar Hermans mozaïeken in de ramen maken. De bouw van de school zal later beginnen. Het onderricht zal de Om de jeugd nader tot de Nederlandse kastelen te brengen besloot de Nederlandse kastelenstichting begin 1960 een tekenwed strijd voor de jongeren uit te schrijven. Et kwamen ruim zeshonderd inzendingen binnen. De hoofdprijzen waren waarde bonnen van 150. 100 en 75 en daar naast 12 provinciale prijzen, alsmede een groot aantal kleinere prijzen. Zij zijn zaterdagmiddag in het Muiderslot uitge reikt door mr. F. P. Th. Rohling. hoofd van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbe scherming van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De eerste prijs werd behaald door de 13- jarige Hans Ruiissenaars uit Amersfoort, die Huize Heiligenberg te Amersfoort ver eeuwigde. De tweede prijs was voor de 14-jarige Jan de Goede uit Beverwijk, die kasteel Assumburg in Heemskerk tekende De derde hoofdprijs was voor de 15-jarige Ruud Perree uit Veghel. die kasteel Reg- teren te Dalfsen schetste. Zondagavond is bij werkzaamheden aan een van de ketels van de elektrische cen trale van de Koninklijke papierfabrieken Van Gelder en Zn. in Velsen-Noord een aantal stenen van de ketelbemetseling los geraakt, waardoor een controleur aan het hoofd gewond werd, ofschoon hij een vei ligheidshelm droeg. Ernstig gewond' is hij in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen. ADVENDO SPEELT „BEKENTENIS" De toneelvereniging „Advendo" uit IJmuiden opent het nieuwe seizoen met drie opvoeringen van „Bekentenis", toneel spel in drie bedrijven door Ronald Miller, naar de novelle van Nigel Balchin. De voorstellingen worden gegeven in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan en wel op zatei-dag 19, donderdag 24 en za terdag 26 november. De regie is weer in handen van de heer F. A. J. Hunsche. SMASH EN DYNAMO WINNEN Behoudens het damesteam van de vol leybalclub The Smash hebben alle teams van de beide Castricumse volleybalver enigingen (Smash en Dynamo) hun ont moetingen in winst omgezet. De Smash heren van het eerste, tweede en derde team wonnen respectievelijk van VCIJ uit IJmuiden, Octopus 4 en Povay 2 uit Alk maar. De jeugdteams van de volleybalclub Dynamo kwamen tot goede winst in hun ontmoetingen tegen Velox 1 en Velox 2 uit Alkmaar. Het eerste herenteam van The Smash heeft de IJmuidenaren met een 31 nederlaag naar huis gestuurd. De dames konden het tegen Flevo 1 niet kla ren en verloren. Heren: Smash 1—VCIJ 1 15—13, 15—6, 1517, 1511. Smash 2Octopus 4 31, Smash 3Povay 2 30. Dames: Ziekenhuis 1Smash 2 03, Smash 1—Flevo 1 9—15, 14—16, 9—15. Dynamo jeugd: Dynamo 2Velox 1 9—15, 15—6, 15—8, 15—13. Velox 2—Dy namo 1 115, 015, 015. Smash jeugd: SmashTempo 30. Amsterdam. (Gemeente-Universiteit). Docto raalexamen rechten: A. H. B. Witte, Bloemendaal. Amsterdam. (Gem.-Univ.). De heer J. Gouds bloem uit Amsterdam, assistent bij de hoogleraar in de sociologie prof. dr. A. N. J. den Hollander, is gepromoveerd tot doctor in de politieke en so ciale wetenschappen op een proefschrift getiteld „Nihilisme en cultuur". Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte A. K. Constandse op het proef schrift „Het dorp in de IJselmeerpolders". Hier in geeft dr. Constandse sociologische beschou wingen over de nieuwe plattelandscultuur en haar implicaties voor de planologie van de droog te leggen IJselmeerpolders. Hij is sinds 1955 als so- ciograaf werkzaam bij de Directie van de Wie- ringermeer (IJselmeelpolders). Het eerste herenteam van VTC heeft deze week geen wedstrijd gehad en moet nu zaterdag a.s. de strijd in Amsterdam tegen Smash 3 aanbinden. VTC komt uit met v. d. Pol, Van Weelderen en Oort. VTC 2 ontving thuis Johez 2 en heeft een 64 overwinning kunnen behalen. Dekker kwam zeer sterk voor de dag door zijn drie partijen met groot verschil in winst om te zetten. Noorman scoorde twee maal maar moest tegen Dalman na een 1916 voorsprong in de derde game deze partij verloren laten gaan: Koster was niet erg gelukkig en verloor van Dalman en Cou- wenberg; zijn partij tegen Barendregt zet te hij in winst om. VTC 3 heeft de uitwedstrijd tegen Hotac 4 tot een goed einde gebracht en een flin ke overwinning kunnen behalen. Bos be wees zijn constante goede vorm door drie overwinningen te boeken. De sterke spe ler Hes kreeg in zijn partij tegen Joosten er ongenadig van langs maar in zijn twee resterende partijen revancheerde hij zich door deze in winst om te zetten. Dijkhuizen kon slechts over Moed zegevieren. Het dubbel Dijkhuizen/Bos draaide weer zeer goed en kon na deze partij in winst omge zet te hebben met een 73 overwinning huiswaarts keren. VjTC 4 moest wel een zeer zware uitwed strijd tegen DHC 4 spelen en heeft na veel moeite een 55 gelijkspel behaald. Na af loop bleek wel dat dit de wedstrijd van De Waal geweest was daar deze speler drie punten had gescoord. Zelfs de sterke Snel- ders kon slechts tweemaal scoren, ter wijl Kok niet tot winst kon komen. Het nog noot verslagen dubbel De Waal/Snel- ders vond bij DHC zijn „Waterloo" en moest deze partij na veel spanning ver loren geven. Dames. Het eerste damesteam had in de thuiswedstrijd tegen Te Zaanen I niet veel moeite en behaalde een flinke 91 over winning. Mary Goossens krijgt zo langza merhand haar oude vonn terug en mag weer tot de sterkste dames van VTC ge rekend worden getuige haar drie mooie overwinningen. Aaf Koster scoorde vol gens de verwachtingen drie maal; Guus van Keulen kwam twee maal tot winst. Het tweede damesteam kon in de strijd tegen Shot 1 niet tot winst komen en moest met een 7—3 nederlaag genoegen nemen. De heren in de 4de klasse hebben het er deze week zonder kleerscheuren afge bracht want VTC behaalde in de zware uitwedstrijd tegen DHC 2 een 55 gelijk spel; VTC 6 verloor slechts het dubbelspel tegen HTC 3, zodat met 9—1 gewonnen werd. Op een glibberig terrein is SVIJ er in Nieuw Vennep in geslaagd de harde DIOS- ploeg met een 21 nederlaag in de modder te doen bijten. De gehele wedstrijd bleven The Whites (welke bijnaam naar gelang de strijd vorderde steeds minder van toe passing werd) sterker. De DIOS-mannen kwamen er vooral na de thee niet meer aan te pas en indien Spanjaard en Minne- boo iets minder verkwistend met een handvol prachtkansen hadden omgespron gen, dan was de IJmuidense overwinning ongetwijfeld groter geweest. DIOS opende de score toen de SVIJ'ers de buitenspelval iets te slecht open zetten en de linksbuiten gemakkelijk kon scoren. Nog vóór de rust kwamen de partijen op gelijke hoogte toen Spanjaard een pass van v. d. Zwet via de handen van de DIOS-goalie in het net schoot. Na de rust bleven de bezoekers sterker en het was ten slotte Minneboo, die uit een scrimmage de winnende treffer voor de IJmuidenaren kon laten registreren. Dient nog te worden vermeld, dat de strijd na de rust een vrij hard karakter droeg en dat verschillende spelers hier door blessures opliepen. eerste tijd in een noodgebouw plaats vin den. Ook het vierde kinderpaviljoen zal nog even op zich laten wachten. Rondom het gebouwencomplex, dat een ontwerp is van het Maastrichtse architec tenbureau A. H. J. Swinkels en B. H. F. L. Salemans, komen tuinen. De kinderen zullen hier ook kunnen tuinieren. Er zul len voorts speelplaatsen komen. De pavil joens worden via ondergrondse leidingen centraal verwarmd. De ketel staat in het hoofdgebouw. Een miljoen l Een bijzonderheid bij de bouw van het complex is, dat drie gebouwen op palen zijn geplaatst. Daartoe zijn 207 betonnen palen van circa zes meter lengte geheid. Eén gebouw kon „op staal" worden gezet. Gemiddeld hebben vanaf juli van het vorige jaar tot en met vandaag vijftig bouwvakarbeiders aan het project ge werkt. De bouwkosten worden op één mil joen gulden geschat. Er was maandag op de veiling van Ons Belang te Castricum een geringe keus voor de kopers, die het met wat prei, waspeen, boerenkool, andijvie en spruiten moesten stellen. De prijzen hiervan waren ook niet bijzonder hoog te noemen; de spruiten kwamen slechts tot 49 cent en de prei kon ook niet hoger komen dan 20 cent. Was peen behaalde nog een goede prijs en voor boerenkool kwam ook een redelijke note ring uit de bus. De noteringen van maan dag waren: boerenkool 18Azprei 20V2, an dijvie 38, waspeen 18l/z- spruiten 49. De noteringen op de veiling te Bever wijk waren: andijvie 2253, sla 412, bos- peen 2338, waspeen 1229, prei 1227, knollen 1023, spruiten 5283, bloemkool 2656, boerenkool 1833. RAADHUIS BEVERWIJK Wethouder W. J. Vessies zal in het ver volg zijn spreekuur houden op zaterdag morgen van 11 tot 12 uur. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Mynias van Hamburg; Tucuman, Cork; Bestik, Christiansand; IJstroom, Swansea; Mettc, Dingle; Fernfield, Swansea; Fen, Londen; Tellus. Kemi, naar Pa pierfabriek; Nestor, Bremen; Tetuan, Otterbaec- ken; Bomma, Halden; Liberiakust, Freetown; Süderholm, Bremen, Buitenhaven Hoogovens, Nebam; Dinklage, Omega; Saturnus, Kopenhagen; Karmt, Aruba; Capella, Hernösand, hout voor Zaandam; Westfalia, Narvik; Vliestroom, Liver pool: Theano, Dublin. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Viod van Swansea; Philetas, Antwerpen; Rempang, Rotter dam; Clangula, Liverpool. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Batu naar Pt Said; Vanda. Antwerpen; Stad Alkmaar, Fer- rol. ledig van Hoogovens: Jucar, Antwerpen; Egpn Wesh, Klaipeda; Bloemgracht, Scheveningen; Bir- ka. Antwerpen; Midas, Kopenhagen; Lyra, Ips wich, Wittekind, Alius; Ares, Bremen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Roelof Buis man naar Delfzijl; Neth. Coast, Rotterdam; Te tuan, Emden; Amigo. Great Yarmouth, kunstmest van IJmuiden; Steinhaug, Harstad: Hans Bern stein, Emden; Spes, Odensen, walsmateriaal van Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van Jierkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV heeft zaterdag na een ongelukkige wedstrijd in Oranje Nas sau III zijn meerdere moeten erkennen. Door het te laat aankomen van twee spe lers moesten de IJmuidenaren de strijd onvolledig beginnen, iets waarvan Oranje Nassau dankbaar gebruik maakte. Via 20 werd het in de tweede opstelling zelfs 30 alvorens Thea Pul tegen scoorde (31). Hierna arriveerden de laatkomers en kon DKV volledig aan de tweede helft begin nen. Direct ging het beter en de IJmuide naren veroverden een duidelijke veld- meerderheid. Pech en slordig spelen ston den succes echter in de weg. Het was en het bleef 31. Door deze nederlaag van DKV is het gedrang boven aan de ranglijst weer groter geworden. Het tweede twaalftal deed het heel wat beter en zond MIK II met niet minder dan een 94 nederlaag naar huis. Hier waren Ruud van Dam en Henk Slijker- man met elk drie doelpunten de topsco rers. Een door ziekte verzwakte derde gaf Vlug en Vaardig II kranig partij, maar kon niet verhinderen, dat de Amsterdammers zes doelpunten maakten, waartegenover zij zelf door Jan Smit er twee stelden. Het junioren A-team won, zoals ver wacht, van de Rapid junioren. Door doel punten van Henk Jaspers en Ares Trap werd het 20. De belangrijke ontmoeting tussen DKV- jun. b en KIOS-jun. b, heeft het IJmuider team na een goede wedstrijd met spreken de cijfers (40) in zijn voordeel beslist Met nog één wedstrijd te spelen en twee punten voorsprong, kan dit team het kam pioenschap bijna niet meer ontgaan. SDO-jun. bDKV-jun. c werd wegens terreinafkeuring uitgesteld. HOKKENSHOW. De uitslag van de zondagmorgen gehou den hokkenshow van de postduivenvereni ging „Ons Genoegen" te Beverwijk luidt als volgt: 1. P. van de Outenaar 92Vs p.; 2. R. Zoontjes 02'/» p.; 3. A. de Bot Jr. 92y2 p.; 4. W. Reinders 921/s p.; 5. Berlee 92 p. DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART te Amsterdam is van mening, dat de kapitein van de „Engonia", die op 23 februari ten noordoosten van Bilbao is gezonken, niet schuldig is. De „Engonia", een Nederlands motorschip, was met een lading zinkerts in fijngemalen vorm (zogenaamd „concentrate") op weg van Pasajes naar Antwerpen via de Golf van Biskaje. De raad meent, dat niet^ met absolute zekerheid is komen vast te staan aan welke oorzaak de ramp moet worden toegeschreven. Men meent echter, dat de oorzaak van de ramp vry zeker is gelegen in het overgaan van de lading na het levendig worden daarvan als gevolg van een te hoog vochtig heidspercentage van het zinkerts, waarbij door de bewegingen van het schip de vaste stof uit het erts is gezakt, het vocht is gestegen en zich boven de vaste stof een laag water heeft gevormd. Dat zulks bij vervoer in bulk van erts- concentrate (zowel koper- en lood- als zinkerts) met een te hoog vochtigheids percentage een te verwachten verschijn sel is, is in de praktijk reeds enige pralen gebleken, aldus de raad. en in verschil lende publikaties ook uitvoerig beschre ven. Koper-, lood- en zinkerts worden in één zin als gevaarlijk genoemd en als kritieke grens wordt een percentage van 7 aange nomen. „Aan het vorenstaande doet niet af dat de kapitein heeft verklaard dat een ge deelte van de lading, dat met vracht auto's is aangevoerd, niet te vochtig kan zijn geweest, daar dit erts bij het storten stoof, en dat hij van de rest van de la ding, die met grijpers van de wal werd ingeladen, een hoeveelheid met zijn hand heeft samengeknepen, waarbij geen wa ter uit het erts liep, aangezien hierdoor geenszins komt vast te staan, dat de la ding erts in haar geheel niet een te hoog (hoger dan 7) vochtigheidspercentage had om zonder bijzondere maatregelen (het plaatsen van gevelingschotten) in bulk te kunnen worden vervoerd." Daar er evenwel voor het vervoer van zinkerts in Nederland geen bijzondere vei ligheidsvoorschriften bestaan meent de raad, dat aan de kapitein ter zake van het niet vragen van een analyse van het erts en het niet nemen van bijzondere maatregelen geen ernstig verwijt kan wor den gemaakt en hem dus geen schuld kan worden verweten. - Grote waardering Alle maatregelen, die de kapitein na het ontstaan van de slagzij heeft genomen tot aan het ogenblik, dat hij genoodzaakt werd met zijn bemanning het schip te ver laten, hebben de volledige instemming van de raad en verdienen grote waardering. Het is zeker mede daaraan te danken dat geen der opvarenden bij deze ramp het leven heeft verloren. Ook het optreden van de Franse trei- ler „Capitaine Quemerais" verdient vol gens de raad grote dank en waardering. De raad meent, dat uit deze 'ramp op en kele punten wel enige lering is te trek ken. Voorzichtigheid vereist In de eerste plaats, dat in het algemeen kapiteins van vrachtschepen, die een la ding erts-concentrate (of dat nu koper-, lood- of zinkerts is) in bulk moeten ver voeren, zich goed voor ogen moeten hou den, dat het vervoer daarvan grote voor zichtigheid vereist, dat steeds moet wor den getracht tijdig een analyse van het erts te verkrijgen en dat, zodra het voch tigheidspercentage aanzienlijk moet wor den geacht (maximaal 7), de veiligheid het nemen van bijzondere maatregelen vereist. Als zodanig kan in de eerste plaats wor den genoemd het plaatsen van een geve- lingschot in het midden in de lengte van het schip, dat even boven de lading moet uitsteken en moet doorlopen tot op de bo dem van het schip, zulks in afwijking van de gevelingschotten, die bij graanladingen moeten worden gebruikt en die plegen door te lopen tot een zekere hoogte boven de bodem van het schip. De raad verwacht, dat door de Scheep vaartinspectie t.z.t. nauwkeurige voor schriften ook ten aanzien van het vervoer van zinkerts zullen worden gegeven. Verder kan uit deze zaak de lering ge trokken worden, dat het zeer gewenst is, dat noodsignalen als voorpijlen en rook bommen in een tamelijk groot aantal in iedere sloep aanwezig zijn, nu is geble ken, dat deze seinen niet altijd met 100 percent zekerheid werken. In de derde plaats, dat het bij een sloep behorend drijfanker van doelmatige ste vige stof moet zijn vervaardigd en geen te kleine afmetingen mag hebben. Ten slotte, dat de riemen in een sloep, hoewel niet vastgezet, toch zo mogelijk op zo|n wijze moeten worden geborgen, dat bij scheefvallen van de sloep de riemen niet alle tegelijk te water raken. „Cato" scheefgevallen De raad heeft ook uitspraak gedaan in zake het scheefvallen van het Engelse motorschip „Cato", dat met een lading lead zin ore op weg was van Rotterdam naar Avonmouth en dat met zware slag zij naar de Nieuwe Waterweg is terugge keerd. De raad zegt hiervan: Op 29 januari 1960 laadde het Engelse motorschip „Cato" in de Maashaven te Rotterdam 939 ton lood-zinkerts uit een lichter, die deze stof uit Dusseldorp had aangebracht. De kapitein wist niet of voor het vervoer van deze lading voorschriften bestonden en wist eigenlijk ook niets van de aard van deze lading af. Tevoren was daarvan niet een analyse betreffende de vochtigheid opgemaakt, althans is aan de kapitein niet het resultaat van een der gelijke analyse ter hand gesteld. Al wa ren in Engeland geen voorschriften voor het vervoer van lood-zinkerts gemaakt, toch had het bij de kapitein en bij zijn reder bekend moeten zijn dat er wel voorschriften waren uitgegeven in augus tus 1956 voor het vervoer van dergelijke concentrates. Dit had zeker een aanleiding voor de kapitein en zijn reder moeten zijn om nadere inlichtingen in te winnen toen hun het vervoer van lood-zinkerts werd opgedragen. De raad betreurt, dat dit niet is ge beurd en ook dat noch de kapitein, noch zijn agent in Rotterdam de Scheepvaart inspectie om advies voor het vervoer van deze lading heeft gevraagd. De raad vindt het afkeurenswaardig, dat de afscheper in Duitsland niet mèt de lading een ana lyse daarvan heeft overgelegd en heeft aangeraden om bij deskundigen advies voor het vervoer te vragen. Nu de kapi tein bij het laden zag, dat deze erts com pact en vochtig was, had hij, ook zonder voorschriften te kennen of nader gewaar schuwd te zijn, moeten besluiten advies bij deskundigen te vragen. Zonder een langsschot te plaatsen, is het erts geladen en zonder de top van de lading onder de luiken te vlakken, is het schip vertrok ken. Het schip was nog maar korte tijd in zee en blootgesteld aan de werking van zee en deining, toen het slagzij kreeg. De kapitein handelde zeer verstandig, toen hij besloot, nadat was ontdekt, dat de la ding was overgegaan, om naar Rotterdam terug te keren. Na het overnemen van de loods, toen De aanvoer van haring per trawler komt zo langzamerhand op z'n dieptepunt. Een goede „Ersatz" hiervoor is de span- haring, waarvan de aanvoeren op enige dagen van de afgelopen week weer zeer beduidend waren. Bovendien ligt een flin ke vloot van schepen in Breskens, die daar zeker niet slecht hebben geboerd. Tot wel heel goede besommingen zijn daar ge maakt. De Westkust heeft weer voor een be hoorlijke aanvoer van makreel gezorgd. Afgezien natuurlijk van de aanvoer uit de Noordzee. De prijzen hielden zich goed. Alhoewel België vorige week vrijdag zondag hield, waren de prijzen toch niet slecht. De kleine aanvoer van zowel kabel jauw als schelvis hield de prijs hoog. Zo hoog zelfs, dat er deze week nog over de ƒ70 is betaald voor een kistje braad! Tongen zijn er genoeg geweest. Vooral de beide lichtste soorten werden in grote hoeveelheden aangevoerd. Zaterdag was er bijvoorbeeld een kotter binnen, die niet minder dan 3.400 kilo op de markt bracht. Nu gaan er geruchten, dat er met een dubbele kuil zou worden gevist. En de oude „rotten" op de vismarkt beweren nu, dat „het zaad grondig wordt vernield". Maar een paar jaar geleden zei men dit ook van de schelvis. Prompt een jaar later was de schelvisaanvoer overweldigend. De lappen hielden zich prima op 5 per kg., terwijl de grootmiddel tongen, als men gelukkig was, kon kopen voor 3.80. Halfpondjes bleven vast op 3 per kg., tong 1 sloot zaterdag op 2.75, en de slips lieten zaterdag vergeleken met vrij dag, nog een stijging zien, en sloten op ƒ1.40 per kg. De gemiddelde tongaanvoer per week is altijd nog 125.000 kilo. Voor Engeland was er weinig of niets te koop. Grove schol wordt praktisch niet ge vangen. Prijzen lagen dan ook hoog. De beide grofste soorten schommelden tussen de 70 en 80, terwijl de schol 1 en zet- schol tussen de 60 en 70 lagen. Zelfs schol 111 was en bleef stijf aan de prijs en kwam niet onder de ƒ30. Schol 11 was niet te koop onder de 55. Advertentie MARKTPLEIN de slagzij al was toegenomen tot onge veer 30 graden over stuurboord, is het schip met behulp van twee sleepboten de Nieuwe Waterweg binnengelopen. Door een weigering van de stuurinrichting raak te het tegenover het noorderhoofd de grond. Het is verder naar binnen ge bracht tot waar er een gunstige plek was om het aan de grond te zetten en de la ding te lossen. Op advies van de loods waren zo spoedig mogelijk de niet nood zakelijke schepelingen ontscheept. Het schip is in groot gevaar geweest om te slaan en te zinken en de beman ning is aan groot gevaar blootgesteld ge weest. De loods Mostert, die wist, dat hij op een schip overging, dat in een gevaarlij ke toestand verkeerde, is voortvarend op getreden en heeft alle mogelijke hulp ver leend om het schip tijdig op een veilige plaats te brengen. De Duitse diepzeevloot bestond eind september uit 196 eenheden met totaal 113.000 brutoregisterton. De vangcapaciteit bedroeg 969.000 ton, er waren diep- koelruimen voorhanden voor 585 ton. Op eind december 1959 bestond de vloot uit 204 eenbeden met 114.400 brt. Er werden in de periode van december tot september zes nieuwe schepen in dienst gesteld, waarvan drie met verwerkings- en koelinstallaties. Veertien schepen werden afgevoerd. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft zaterdagmorgen in Pul- chri Studio in Den Haag de door Z.K.H. Prins Bernhard ter beschikking gestelde plaquettes uitgereikt aan twee winnaars van de foto-, teken- en schil derwedstrijd voor militairen van de Koninklijke Landmacht en de Konink lijke Luchtmacht. Sergeant-majoor C. L. Henrion Verpoorten (rechts), win naar van de eerste prijs in de groep kleurendia's en dienstplichtig soldaat Edzart J. Krol, die de eerste prijs in de groep beginners van de teken- en schilderwedstrijd verwierf, kregen de medaille van de minister. De tentoon stelling van het ingezonden werk is in twee zalen ondergebracht en omvat 114 tekeningen en schilderijen en 197 foto's. Vijftig van de ingezonden dia's werden in de openingsbijeenkomst ge projecteerd. Men verwacht dat aan het eind van dit jaar nog acht nieuwe eenheden met ongeveer 8000 brt in dienst zullen zijn gesteld. De Duitse vloot zal dan uit 204 trawlers bestaan, waarvan er zeven tien met venverkings- en koelinstallaties zijn uitgerust. De visruimen zullen dan meer dan een miljoen manden kunnen bevatten. De diep- koelcapaciteit zal 1635 ton bedragen en daarmee vier maal zo hoog zijn als aan het eind van 1959. In de loop van volgend jaar zullen nog 18 nieuwe trawlers, alle met fabrieks- aggregaten uitgerust, in dienst worden ge steld. De verse vis-capaciteit van deze een heden wordt op 90.000 manden getaxeerd. De diepkoelruimte zal geëigend zijn voor 2370 ton. Er zullen tegenover deze achttien nieuwe schepen 25 staan, die uit dienst worden genomen. Eind 1961 zal volgens deze schattingen, die we aan de Allgemeine Deutsche Fischwirtschaftszeitung ontlenen, de Duitse diepzeevloot uit 197 eenheden bestaan, waarvan 35 schepen gecombineer de vang- en fabrieks.schepen zullen zijn. De brutoregistertonnage zal op 128.000 brt kunnen worden getaxeerd. De versevis- capaciteit zal met ongeveer 1 miljoen man den iets minder zijn dan nu, maar de diep vriescapaciteit zal tot het zevenvoudige zijn gestegen. Ze zal voor 35 eenheden per reis ongeveer 4000 ton bedragen. Als men kan rekenen met normale vangst- en marktverhoudingen, verwacht men dat de totale vangsten voor 1961 429.000 ton zullen bedragen, diepkoelvis niet meegerekend. VERKOOPDAG IN ICHTUSBURCHT Woensdag 16 november zal de Gerefor meerde Vrouwenvereniging „Meeleven- Samenwerken" een verkoopmiddag en -avond houden. De verkoop vindt plaats in de Ichtusburcht aan de Fahrenheitstraat te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5