Horen en zien *P&pfa J CHIPBREUK Boekenhoekje Franse regering met televisie- weer in conflict chansonniers Pseudo-dagboeken van Musso lini brachten kapitaal op TO bp tiprÏFbpn ti]b PANDA EN DE MEESTER-VODDENRAPER V voor verkoudheid Professor Zmipovsk en zijn vreemde avontuur „Cicero's" memoires al bij voorbaat „weerlegd" DINSDAG 15 NOVEMBER 1$60 9 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Protest Dè radio geeft woensdag T elevisie pro gramma modern toiletpapier Werk van Annie Schmidt Koningin bezocht „Vrouwen van Israel" ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Remweg Geen sneeuwman voor Hillary Radiokamerorkest onder Ar ends met werk van Mul 23. „Ik kom namens de bewoners van de Holleburgstraat," verklaarde de gezet te heer. „Namens de buurtschap, zoge zegd.. Wij zouden er een aardig sommetje voor over hebben, wanneer u uw nering naar elders verplaatste; een lompenhan del valt nogal uit de toon in deze straat!" „En van mij krijgt u nog eens zo'n be drag. als ik in de winkel kan trekken!" riep de andere heer vlug. Opa keek fron send van de een naar de ander, nam toen van allebei het geld aan en stak er zwijgend zijn pijp mee aan. De beide he ren snakten naar adem, toen zij hun hoop op opa's vertrek in rook zagen opgaan. „Dat lucht op!" mompelde oude David. „En nuvervolgde hij, de bezoekers bij hun kragen grijpend. „ERUIT, geld verkwisters! Ik wil geld verdienen met handel drijven en NIET door GEEN han del te drijven, weet je.'.'" De maandagavond blijft bij de televisie maar stiefmoederlijk bedeeld.. Ook het pro gramma dat de N.C.R.V. gisteren op het scherm losliet was magertjes van inhoud en niet in staat een groeiende verveling de kop in te drukken. En wat is er weer eindeloos gepraat! Het zoveelste hoofd stuk van het Amerikaanse televisie-feuille ton „Vader weet 't beter" moest zowaar als het mespuntje zout in de flauwe kost dienen. Peter van Campen begon veelbe lovend met een reportage over de Rotter damse plannen tot aanleg van een onder grondse spoorbaan, die het lieve somme tje van 140 miljoen gaat kosten. Verder dan gesprekjes met enkele ingenieurs, waarin verschillende aspecten van de „metro" werden aangestipt en het polsen van de gewone man en vrouw over het project kwam het echter niet. Tan ja Koen was daarna gastvrouw van de dichter en schrijver Jac. van Hattum in de rubriek „Van de grote naar de kleine k." De klei ne k van de auteur bepaalde zich tot eni ge luchtige verzen, geschreven voor het cabaret, welke door Thera Verheugen en Jaoques Commandeur werden voorgedra gen. Het filmpje „Vader weet 't beter" draaide ditmaal om de tactiek hoe men een schuchter nichtje aan de man kan brengen zonder dat het „slachtoffer al te gauw lont ruikt. Vermakelijk waren de verwikkelingen die deze huwelijksbemid deling meebracht in elk geval wel. Het tweede optreden van het internatio nale journalistenforum (zoals gewoonlijk onder voorzitterschap van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst) leverde naar onze mening een argument om dit forum te ontbinden en de N.C.R.V. ertoe te bewegen, op an dere en betere wijze te voorzien in de meningsuiting van buitenlandse journalis ten. Merendeels zijn de leden van dit fo rum geen personen die voldoen aan de eisen, die in verband met te behandelen onderwerpen moeten worden gesteld. De vlag dekt de lading niet en zo krijgt men een toestand die gevaarlijk is voor de opi nievorming der kijkers. De atoombom en de mogelijke afschaf fing daarvan was het onderwerp van de ze avond en daarover wisten slechts en kele forumleden dingen te zeggen die een bijdrage tot het begrip over deze subtiele aangelegenheid konden worden genoemd. De Nederlandse journalistieke stand dient HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.05 De schat en de roest, hoorsp. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Vocaal ens. 12.54 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. lezing. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.00 Muziek voor schoolqrk. 15.45 Pianospel voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Regeringsuitz.: Serie: Plaats en func tie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. J. A. Mulder, medewerker van het Bureau onder wijszaken en voordrachten, spreekt over: Het Tropeninstituut en Suriname en de Nederlandse Antillen. 18.10 Gemengd koor. 18.30 Het Spectrum, lezing of rep. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Piano recital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Radio-filharm.ork. en sol. 21.15 Vragen van de Oecumene, lezing. 21.35 Promenade-orkest. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. (herhaling). 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws en tentoonstellings agenda. 13.20 Gram. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Kamerork. 15.00 Hoe worden we geregeerd? le zing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Het emigratie- praatje van H. A. vftn Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Metropole-ork. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kanttekeningen. 19.20 VARA- varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.38 De Aloë, hoorsp. 21.45 Het puik van zoete kelen, muzikale lezing. 22.20 Zestig jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Strijkork. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12,30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Omr.- ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Muziek uit Canada 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en fi losofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 10.90 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Akademie der diskofielen. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Pe dagogisch praatje. 22.25 Hedendaagse muz. 22.50 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Jöurn. 20.20 Film. 20.30—22.30 Speel film. VOOR WOENSDAG NTS: 14.00—14.30 'Aankomst St.Nicolaas. NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 Intern, jeugd- journ. 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Sportpanarama. 21.00 Gedachten- wisseling tussen kunstenaars. 21.3022.20 Gevar. programma. Advertentie Alleen de CO-OP geeft n DIVIDEND (Van onze correspondent) PARIJS De uitzending van een popu lair televisieprogramma „De Zoutbus" geheten is oorzaak geworden van een nieuw conflict tussen de Franse regering en het Syndicaat der Chansonniers. In dat maandelijkse programma dat zaterdag is uitgezonden had de bekende chansonnier Robert Rocca commentaren geleverd op een toespraak over landbouwkwesties die door premier Michel Debré die ook op het televisiescherm verscheen werd uitgespro ken en waarbij Frankrijks minister-presi dent natuurlijk nog wel eens Op de hak moest worden genomen. De minister van voorlichting Terrenoire heeft nu in de Kamer, waar hij over het geval geïnterpelleerd werd, verklaard dat censuur op alle programma's waaraan chansonniers meewerken zal worden inge steld. Een eerste poging bij de radio de chansonniers die voor het Franse publiek, kan men zeggen, de rol vervullen die de nar vroeger voor de koning placht te spe len,' onder curatele te stellen is een paar maanden geleden afgestuit op een alge meen protest van het publiek en van het radio-personeel. Er kwam toen, niet zon der moeite, echter een soort gentlemen's agreement tot stand waarbij de chanson niers de minister beloofden zekere vormen van fatsoen in acht te zullen nemen. Vol Advertentie te protesteren tegen de presentatie van dit forum, omdat het een valse waardebepa ling van het gewicht der buitenlandse jour nalisten in ons land in de hand werkt. De discussie werd pas in de laatste vijf minuten interessant toen men zijn oordeel gaf over de realiteitszin van de Nederlan ders met betrekking tot de verschrikkin gen van een atoomoorlog. Daarbij werd onder meer de recente ondergrondse oefe ning van een aantal leden van de Be scherming Bevolking als een belachelijke naïeveteit gekenschetst. Professor Diepen horst sprak in zijn samenvatting de hoop uit dat het gezond menselijk verstand zal zegevieren. Hij wees op de grote verant woordelijkheid van de kerken zich te be zinnen op het probleèm van de atoombe wapening opdat hun jonge leden „niet in de kou zullen staan". Beeldscherm er gens de minister van voorlichting hadden de vier humoristen van „De Zoutbus" die grenzen nu echter ruimschoots overschre den zodat ze in het vervolg aan een con trole zouden worden onderworpen. Het te levisiepubliek zou, zo meende de minister, zeker begrijpen, dat de directeur van de radio en de televisie, zoals elke ondernemer van welke schouw burg dan ook, tevoren wil weten welk pro gramma vertoond zal worden. Iedereen zal moeten erkennen, zo geloofde de mi nister op voorhand al te mogen conclu deren. dat het recht en de logica zich aan onze zijde bevinden. De vier radiomedewerkers hebben van hun kant al te kennen gegeven dat ze zich in de toekomst evenmin als in het ver leden aan enigerlei vorm van censuur zul len onderwerpen zodat hun zoutbus, tenzij de minister opnieuw op zijn standpunt zou terugkomen, in de kast zal blijven staan. De vastere greep waarin de regering nu ook de radio en de televisie heeft genomen komt intussen niet alleen uit dit nieuwe incident met de chansonniers tot uiting. Nog altijd is de maatregel van kracht dat de ondertekenaars van het manifest voor militaire dienstweigering niet alleen niet meer aan radio en televisieprogramma's kunnen meewerken, doch dat zelfs hun na men in de ether niet mogen worden ge noemd. Zo werd het Franse radiopubliek gisteren onkundig gehouden van het feit dat de grote prijs der litteraire critiek was toegekend aan de 34-jarige schrijver Michel Butor voor zijn boek „Repertoire"; ook deze romancier had indertijd zijn handtekening onder het befaamde mani fest geplaatst. Kees Brusse en Mieke Verst.raete hebben kortgeleden in een televisie-uitzending van de VARA fragmenten gespeeld uit het wérk van,Simon CarmiggelL In de televisie uitzending van deze omroepvereniging op vrijdagavond 18 november züHert ze, onder regie van Erik de Vries, werk van Annie M. G. Schmidt spelen. ..Driesprong" is de titel van dit programma. In de uitzending van de VARA op deze avond zijn voorts opgenomen Achter het Nieuws, Milo Anstadts artistiek actualitei tenprogramma Spiegel der Kunsten. De Wereld van Vandaag, waarin dr. L. de Jong de laatste ontwikkelingen toelicht in de internationale politiek, en „Haha-bom- men", de eerste episode van de zojuist in de Verenigde Staten gestarte televisiefilm reeks ..Vrije Nieuwsgaring". Advertentie Vergelijk. en u kiest de CO-OP Deze week verschijnen voor de recht bank in de Italiaanse plaats Vercelli vier personen op beschuldiging van valsheid in geschrifte en oplichting. Het zijn de 47- jarige Amalia Roseti Panvini, haar moeder Rosetta Prelli, haar vroegere ver loofde Roberto Preta en een huisvriend, Oreste Dughera. Zij zullen de rechters uit leg moeten geven van hun aandeel in een bedrog ten bedrage van negen en een half miljoen lire gepleegd, toen in 1957 vijf boeken met aantekeningen en zestien schriften, die door Mussolini geschreven zouden zijn, verkocht werden aan Os car Renza, de plaatselijke secretaris van de neo-fascistische partij. Uitgevers van over de gehele wereld, waaronder die van de tijdschriften Life en Time, zouden ge ïnteresseerd zijn geweest in het verwer ven van de wereldauteursrechten voor de „dagboeken", die de gebeurtenissen van de jaren 1920 tot 1943 beschreven. Vol gens de officier van justitie zou Amalia Panvini de dagboeken vervalst hebben door het vrij eenvoudige handschrift van de Duce te imiteren en als bronnen een aantal geschiedkundige boeken en artike len in tijdschriften en kranten te gebrui ken. Zij beweert, dat haar vader, een com missaris van politie, die vijf jaar gele- Advertentie den is gestorven, een pakje met de dag boeken had gekregen van A. Zerbino, een minister in de marionetten regering van Mussolini te Salo aan het Gardameer, in de laatste dagen van de tweede wereld oorlog. Toen het nieuws uitlekte, dat de dagboeken te koop waren, had een aan tal bekende Italiaanse uitgevers contact opgenomen met haar. Zij wilden echter het bewijs hebben, dat de dagboeken inder daad door Mussolini waren geschreven. Daar juffrouw Panvini naar de mening van de uitgevers niet genoeg overtuigen de bewijzen kon verschaffen, was de ver koop niet doorgegaan en de enige as pirant-koper die overbleef was de neo-fas cist Oscar Renza. Amalia Pavini heeft toegegeven, het handschrift van Mussoli ni vervalst te hebben, maar het was vol gens haar slechts „een literair trucje", daar ze een roman of een dagboek wil de schrijven dat zij van plan was aan te kondigen als „een literaire creatie". Volgens haar waren alle neo-fascisten die de dagboeken hadden gezien, „zo onder steboven" dat zij deze uitleggingen wei gerden te aanvaarden. Zij beweerde, dat een advocaat uit Vercelli zo overstuur was geweest, dat hij was flauw gevallen bij het zien van een van de dagboeken. Een andere neo-fascist, een zekere Rinardelli had de aantekenschriften eerbiedig gekust. De politie heeft de dagboeken in beslag genomen. De Koningin heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan de fototentoonstelling „Vrouwen van Israel", die in Museum Fo- dor te Amsterdam wordt gehouden ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de i,Women's International Zionist Organiza tion". Met veel belangstelling bekeek de Ko ningin de totaal 60 foto's, waarbij zij de maker, de heerv Sam Wagenaar, talloze vragen gestelde over het leven in Israel. De rondgang door het museum duurde bijna drie kwartier. Samen met het be stuur van de WIZO gebruikte Koningin Juliana daarna de thee. Daarbij compli menteerde zij de heer Wagenaar en liet zij zich voorlichten over het werk van de WIZO. De heer Wagenaar. die gisterochtend pas hoorde dat de Koningin zijn tentoonstelling zou bezoeken, was hals over kop uit Parijs gekomen. Gisteravond is de fotograaf, die in Rome woont, naar de Franse hoofdstad teruggekeerd. Advertentie Alleen de CO-OP geeft a DIVIDEND 181!). In de komende weken kregen de mensen van de stad, waar professor Zmi povsk woonde, over heel wat geheimzinnige dingen na te denken Want er ging iets gebeuren. De professor had een aannemer en verscheidene werk lieden aangenomen, en die gaf hij allerlei opdrachten. Op een shLk land buiten de stad kwamen vrachtauto's vol planken en palen, die daar werden afgeladen. En daarvan timmerden de werklui een lange, hoge schutting, die een vierkant stuk van het terrein afsloot; bovenop kwam nog 'n rand van prikkel draad. Verboden toegang!" stond op borden te lezen. Vertaling: Margot Bakker 21) Valentine kreeg een kleur. De laatste hap van haar dessert smaakte als turfmolm. Dankbaar dat zij klaar was stond zij op en zocht de artsenkamer op. Het stoeltje, waarin Valentine graag zat, was die dag beschikbaar. Maurice, die wel aanwezig was, was aan de andere kant van het vertrek in een ernstige medische bespreking met dokter Smith verwikkeld. Valentine had graag een ogenblik met Maurice willen praten, want die had 's morgens de röntgenfoto van Pauls been ge maakt, maar de middadpauze zou dadelijk voorbij zijn en zij kon hem wel even apart nemen als iedereen weer aan het werk ging. Zij legde een nummer van het Dagelijks Nieuws opzij, naar het leek daar achter gelaten om haar eraan te herinneren, dat er in ver band met Paul Cleeve nog andere moeilijkheden wa ren, en zocht een gemakkelijke houding. Zij stak haar sigaret aan en bleef onopvallend naar Maurice zitten kijken, in afwachting van het ogenblik waarop hij zijn gesprek met dokter Smith zou beëindigen. Opeens zag Maurice haar „Ik heb vanmorgen het been van je patiënt gefoto grafeerd", riep hij dwars door de kamer. Alle stemmen zwegen opeens. „Weet ik", zei Valentine. „Hoe is het? Wel gebro ken?" „Ja, een Pott's factuur ondereind van scheenbeen en kuitbeen vlak bij het gewricht. Maar geen ernstig geval, de botten zitten goed. De zaak moet in gips, dat is alles". „Prachtig, en het hoofd is in orde?" „Niets aan te bekennen". „Dacht ik al", zei Valentine. „Zal ik vanmiddag het gipsverband aanleggen of doe je het zelf?" zei Maurice luid. „Nee, ga je gang, ..Maurice", zei Valentine met haar meest gewone stem. „Ik moet over tien minuten in de operatiekamer ?ijn". Eerlijk gezegd had zij de röntgenfoto's graaf zelf nog bekeken, maar zij wist dat Maurice uiterst nauwkeurig was en zij liet het erbij. Zij lachte eens tegen hem en, omdat de tijd drong, deed zij nog een paar haastige trekken aan haar si garet, voor zij zich uit de gemakkelijke stoel overeind hees. Op dat ogenblik richtte de bedaarde toonloze stem van dokter Smith zich op volle sterkte tot haar. „Zeg, collega Manning, logeert die man nu nog altijd bij je?" Maurice kreeg een kleur, zonder dat daartoe enige aanleiding leek te zijn. Dokter Fox grinnikte en het gezicht van dokter Warner begon een bezorgde trek aan te nemen. „Inderdaad", zei Valentine. Zij bedwong de opwelling er nog een soort uitdaging of verdediging aan toe te voegen, want dat was precies wat dokter Smith, om welke reden dan ook. wilde. Hij had heel goed geweten, dat Paul Cleve nog in haar huis verbleef; iedereen wist dat immers. Maar hij had de dingen bij de naam ge noemd, hardop en in aller bijzijn, met de opzettelijke bedoeling haar tot een uitval van woede of tot zelfver dediging te verleiden. Valentine stond op. Zij keek dok ter Smith, aan de andere kant van het vertrek, nog eens aan voor zij hem de rug toekeerde en de kamer verliet. Terwijl zij door de gang naar de operatickamer liep drong het tot haar door, dat zij niet zo spoedig de af tocht had hoeven te blazen. Zij had niet veel tijd meer gehad, dat was waar. Dokter Bellairs had graag alles gereed liggen en wilde iedereen op zijn plaats zien als hij kwam opereren, maar een paar minuten had zij toch nog wel kunnen missen. Daar kwam bij, dat zij collega Smith op precies dezelfde manier was ontvlucht als de vorige maal, toen hij ook de patiënt bij haar thuis ter sprake bracht, en dat moest hij heel goed gevoeld hebben. Meer dan een van de anderen voelde hij blijk baar, dat zij kwetsbaar was waar het Paul Cleeve be trof en had hij er plezier in haar te kwellen. Nu kwa men al de gevatte antwoorden bij haar op, die zij een ogenblik tevoren in de artsenkamer had kunnen geven. Zij ging de operatiekamer binnen en als gewoonlijk vol trok zich het wonder weer. Zij hield op een mensenkind te zijn dat pas was gevlucht voor het plagen van een medemens en werd een persoon van gezag. Zij dacht niet eens meer aan Paul of aan collega Smith voor de laatste patiënt van die middag op zijn brancard de operatiekamer werd uitgereden. Zij waren laat klaar die dag en Valentine was nog bezig te bekomen van de inspanning, die het werk had gevergd, toen zij de polikliniek binnenliep, op zoek naar Paul. Hij zat nu wel eenzaam in een donkere hoek en met schrik zag zij, hoe vermoeid en somber hij leek. Maar toen hij haar in het oog kreeg begon hij te lachen. Hij had er nu geen bezwaar meer tegen zich door de portier naar buiten te laten helpen, terwijl Valentine haar wagen tot vlak voor de hoofdingang reed. „Ziekenhuizen!" zei hij, en hij rilde even. Toen hij in de wagen was geholpen voegde hij eraan toe: „Ik kan me niets ergers voorstellen!" Zij schoot in de lach. „Je bent natuurlijk door en door moe", zei zij. „Het spijt me zo, dat ze je de hele dag vastgehouden hebben". Paul geeuwde. „Ik zal blij zijn als ik in bed lig", gaf hij toe. „Maar het wachten op zichzelf vond ik zo erg niet. Ik heb al die tijd gedacht, dat ik in het zieken huis terecht was gekomen als jij me geen onderdak had verleend". „Het is anders een heel goed ziekenhuis", zei Valenti ne. Zijn opmerking had haar veel goed gedaan. „Maar bij Falzawn en jou en Nannie vergeleken is het er een sombere boel", ging hij verder. Er lag een hartelijke klank in zijn stem, alsof hij wist dat hij haar een genoegen deed met zijn woorden en dat ook graag wilde doen. „Bovendien zijn er de hele dag dingen, die te erg zijn voor menselijke ögen, langs me wegge bracht. Afschuwelijk was het!" Hij deed haar opeens aan Jasper denken, terwijl hij dat zei. „Hebben ze je been naar genoegen behandeld?" vroeg zij. „Ik geloof het wel, tenminste voorzover ik het kan beoordelen. Ik had een aardige jonge dokter, heel vrien delijk en verschrikkelijk serieus". Valentine gluurde naar de donkere massa van zijn in gips verbonden been onderin de wagen. „Het doet nu een beetje pijn", zei Paul. Hij draaide zijn hoofd om en keek langs Valentine heen naar de heide en de zee. Daarna keek hij de andere kant uit, naar de heuvels: grote donkere massa's tegen het laat ste licht in de avondlucht. „Het is een merkwaardig landschap hier", zei hij. „Ik zou niet weten waaraan het me doet denken". „Was je nog nooit in Cornwall geweest?" „Nog nooit". Zonder erbij te denken schakelde Valentine de kop lampen in en ogenblikkelijk sloeg hij de hand voor zijn ogen met een soort gekreun, alsof hij pijn had. „O, neem me niet kwalijk", zei Valentine, „ik had je moeten waarschuwen". Hij ging er niet op in en zwijgend reden zij enige tijd door, tot hij opeens geprikkeld vroeg: „Geven ze jou in dat ziekenhuis eigenlijk wel eens een beetje vrije tijd?" „Natuurlijk wel", zei zij. „Morgenmiddag ben ik bij voorbeeld vrij en verder de hele zondag". „Dus het is morgen zaterdag?" „Ja". Weer bleef het enige tijd stil. Toen vroeg hij: „Wat doe je in je vrije tijd?" 's Zomers zoek ik altijd een stil plekje ergens aan het strand of als ik daarvoor te moe ben op de rot sen bij ons huis. 's Winters blijf ik op zaterdagmidda gen meestal in de stad om boodschappen te doen of een bioscoopje te pakken...." „Ga je er wel eens met de wagen op uit?" „Ook wel eens „Zou je mij dan eens mee willen nemen?" Als zij er met de wagen op uitging deed zij dat meestal alleen en vaak omdat zij alleen wilde zijn. Eenmaal had zij Deryk en Madeleine meegenomen naar Land's End, om er te picknicken. Maar Madeleine had er niets aan gevonden en Deryk wilde voortdurend over medische kwesties praten. Zij had de uitnodiging niet herhaald. Pauls onverwachte vraag bracht haar even in verlegenheid, maar zij hoorde de gretige klank in zijn stem maar al te goed en zij begreep nog beter, hoezeer zijn machteloosheid hem dwars begon te zitten. Even dacht zij na, toen zei ze: (Wordt vervolgd) „WIE, WAT WAAR" 1961 is uit en de belangstelling voor dit populaire boekje is ook dit jaar groot. Deze pocket-encyclo pedie heelt zich een vaste kring van lezers en gebruikers verworven die ieder jaar opnieuw de nieuwe, aangevulde druk wen sen te voegen bij de reeks die zij al be zitten. Nieuwe gebruikers komen er ieder jaar in groot aantal bij. wat niet te ver wonderen is omdat voor een lage prijs een aantrekkelijk, stevig gebonden boekje wordt geboden, dat een schat van wetens waardigheden bevat waarvan het nut in het dagelijkse leven onbetaalbaar is. Als naslagwerkje voor dingen die nu en dan te pas komen, als bron van onvermoede feiten en feitjes, als geheugensteuntje, als bijdrage tot de algemene ontwikkeling is dit boekwerkje een betrouwbare gids ge bleken, die ieder jaar opnieuw wordt sa mengesteld door deskundige medewerkers en wordt aangevuld met noodzakelijk ge bleken toevoegingen. „Wie, Wat, Waar" is aan onze loketten verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. Een voormalige Duitse diplomaat, die in de tweede wereldoorlog 300.000 pond sterling betaalde aan de legendarisch ge worden spion „Cicero", heeft gisteren in Innsbruck, waar hij nu een textielfabriek bezit, gezegd, dat de spion een zeer onbe trouwbaar man is. Hij maakte deze op merking naar aanleiding van een mede deling van Elyas Bazna, de schuilnaam van de thans in Turkije wonende spion, dat hij zijn memoires had geschreven, en dat deze de wereld „nog erger schokken zullen dan een atoomontploffing". Ludwig Moyzisch, voormalig attaché aan de Duitse ambassade in Ankara, waar Cicero destijds opereerde, heeft zelf ook een boek geschreven over de spion onder de titel „Operatie Cicero". Het verhaal werd later verfilmd onder de titel „Five fingers", met James Mason in de hoofd rol. Moyzisch zei, dat de spion ongeveer 300 Britse geheimen aan de Duitsers ver kocht had. Het grootste deel daarvan kon hij onmogelijk gelezen hebben, omdat hij „steeds onder grote druk werkte en bo vendien niet zo goed met het Engels over weg kon". Voor zijn spionagewerk kreeg Cicero on- gëveer 300.000 pond sterling uitbetaald, voor het grootste deel in vals geld. Moy zisch zeide, dat hij zelf niet geweten had, dat het geld vals was. Het was „zo goed nagemaakt, dat alleen deskundigen van de Bank of England het zouden kunnen ontdekken". Moyzisch vertelde voorts, dat Bazna- „Cicero" het vorig jaar bij hem in Inns bruck geweest was en hem „een zo oneer lijk voorstel" had gedaan, dat hij het „vol weerzin" had afgewezen. Wat het voorstel was, wilde hij niet zeggen. Cicero had in Duitsland ook zijn memoi res te koop aangeboden aan een geïllu streerd blad. De voormalige Duitse di plomaat zei, dat als het blad lot publika- tie zou overgaan, hij zich gedwongen zou voelen te spreken. Volgens Moyzisch kunnen de aangekon digde onthullingen van Cicero niet juist zijn, omdat deze over het algemeen niet de draagwijdte kon beoordelen van zijn werk. Dat het leven van de hofhouding van de rijke oliesheiks niet altijd over rozen gaat, maar meestal over tapijten, is on langs gebleken aan de Britse diplomaat sir George Middleton. Sir George vertel de, dat hij voör een audiëntie bij een sheik in het Midden-Oosten werd afge haald door een chauffeur die een met goud beklede Cadillac reed. Bij het paleis gin gen de vele poorten en deuren automa tisch voor de auto open en ten slotte werd de diplomaat keurig afgezet in de met de modernste apparatuur koel gehouden ont vangsthal. Op zijn vraag of het de chauf feur geen moeite kostte steeds door al die poorten te moeten rijden kreeg hij als ant woord: „Dat niet, maar het is wel lastig om op die tapijten te remmen." De uit achttien man bestaande expeditie onder leiding van Sir Edmund Hillary heeft haar speurtocht naar de afschuwelijke sneeuwman, die in de Himalaya zou voor komen, gestaakt, zo heeft een woordvoerder van de expeditie meegedeeld. Men is er niet in geslaagd een „sneeuwman" op te sporen. Wel heeft men opnieuw voetspo ren van hem gevonden. Hillary is nu op weg naar het basiskamp, waar de andere expeditieleden vertoeven en zal nu met hen de reactie van het menselijk lichaam gaan onderzoeken op een permanent verblijf op zeer grote hoogte. Henri Arends. dirigent van het Noord hollands Filharmonisch Orkest, zal als gastdirigent het Radiokamerorkest leiden, als. dat op woensdagmiddag 16 november voor de radio concerteert in een gezamen lijk programma, dat verzorgd wordt door de VARA. Uitgevoerd worden achtereen volgens hét Concerto grosso in g van Georg Fr. Handel, de Serenade no. 1 (K.V. 100) van Mozart en de Sinfonietta van de hedendaagse Nederlandse componist Jan Mul, welke laatstgenoemde compositie een bewerking vormt van Muls reeds eerder gecomponeerde sonate voor piano. Advertentie Vergelijk en n kiest de CO-OP 1 Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 20 November 1760 Middelburg, den 16 November. De Paket Boot van Douvres, Capt. Cannon, eergisteren met eene Maal Brieven te Vlis- singen gearriveerd, is met een Franse Snaauw van 16 Stukken Canon voor de Wal twee uuren slaags ge weest.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9