Amsterdamsche Bank erkent een verlies in Socrates-zaak van f 6 miljoen Kasavoeboe wil een RTC van Kongolese leiders Protest van Hoving HET WEER Minister wil verlaging van de aanstellingsleeftijd tot 18 jaar Honderd Fransen uit Algerije De Gaulle kondigt referendum aan Ertswinning op Nieuw-Guinea LICHT BREEKT DOOR IN MILJOENEN-DRAMA Pianta zal niet verdwijnen Regering bereid tot afstoting van staatsdeelnemingen Scherpe critiek op UNO en België Deense coalitie verliest overwicht in parlement WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 1- Verzet tegen opheffing rassenscheiding Concessie voor 75 jaar aan op te richten n.v. TROPENKLEDING Iets kouder Het personeelstekort bij de politie Het woord is aan Nota aan Tweede Kamer Niet in de kou regeren Communisten evenals de Georgisten verdwenen KIP VAN HET SPIT Cafetaria SCHAGEN Voor ZUIDVRUCHTEN en NOTEN „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" In de krant van heden: h 2 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR V E LS E N IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr, H. C. van der Mije Gisteravond zijn in New Orleans ze- ventien personen gearresteerd toen een bende joelende blanke kinderen de vier negermeisjes, die toegang tot twee voordien „blanke" scholen had den gekregen, achtervolgden. Enige kinderen droegen borden met op schriften als „Wij willen geen federale dictator" en „Hou de nikkers weg". De beide scholen, die bijna duizend leer lingen tellen, werden dinsdag door naar schatting slechts 25 tot 30 blanke kinderen bezocht. Een moeder in New Orleans brengt op bijgaande foto haar twee schoolgaande kinderen Doryk en Paulette „in veiligheid", omdat drie negerkinderen eveneens tot de school werden toegelaten. De vijfjarige Mar garet ging met moeder mee, toen deze haar twee andere kinderen van school haalde. ALGIERS (Reuter) Volgens gewoon lijk betrouwbare kringen in Algiers zijn vanmorgen opnieuw tientallen mensen uit Algerije gewezen, volgens de politiek van de franse regering om elementen, die mogelijk wanordelijkheden kunnen veroor zaken, het land uit te zetten. Volgens on bevestigde berichten zou de maatregel op ongeveer honderd personen slaan. Op 3 november, daags voordat generaal De Gaulle in zijn radio- en televisierede de instelling van een „Algerijns Algerije" aankondigde werden twaalf personen uit Algerije uitgewezen. Deze maatregel viel toen samen met het begin van het barri caden proces in Parijs tegen negentien Fransen, die beschuldigd worden van deel neming aan de opstand in Algiers van januari. PARIJS (AFF) President De Gaulle heeft vandaag in een bijeenkomst van de Franse ministerraad meegedeeld van plan te zijn een volksstemming over de instel lingen in Algerije te doen houden. Advertentie Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend waarin op grond van de Indische Mijnwet machtiging wordt ge vraagd voor het aangaan van een over eenkomst met een aantal maatschappijen voor opsporing en ontginning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom, mangaan, pyriet, platinametalen en goud- en zilverhou dende ertsen of mineralen op Nederlands Nieuw^Guinea. De gegadigden zullen zich verenigen in een naamloze vennootschap, waarvan de oprichters zijn de Oost-Borneo-Maatschap- pij n.v., de Nederlandse Handelmaat schappij, Wm. H. Müller en Co. n.v., en de U. S. Steel Corp. te Pittsburgh. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat over deze overeenkomst sinds 1950 on derhandeld is. Gezien de jongste exploitatie-mogelijk heden lijkt een concessie voor 75 jaar ge wettigd en vruchtdragend. Dit mag wor den afgeleid uit de resultaten van de stu dies van wijlen prof. ir. Van Nes te Delft. Het verwerken van de desbetreffende ertsen bij de winningspiaatsen zou ver gaande consequenties voor de streekont- wikkeling mogelijk maken, aldus de me morie van toelichting. (Van onze Amsterdamse redacteur) Na wekenlang de publiciteit angstvallig te hebben geschuwd zijn de diverse b\j het miljoenendrama van de n.v. Socrates betrokken partijen aarzelend uit hun schuilhoek gekomen. In beweging gebracht door de slippartijen in diverse publikaties waarin de schrijvers noodgedwongen via gladde wegen tot de achtergronden van de mysterieuze Socrates-affaire trachten door te dringen, hebben de directie van de Amsterdamsche Bank, de ontslagen onder-directeur van deze instelling, de curator in het faillissement en de raadsman van de Socrates-directeur N. den Besten ons gisteren in staat gesteld de volgende feiten vast te stellen: Mr. M. Tieleman, lid van de directie van de Amsterdamsche Bank gaf gister avond tegenover ons toe dat de totale vor dering van de bank op Socrates en doch terondernemingen inclusief de n.v. Inter- sales totaal 13,5 miljoen gulden bedraagt. In de periode 1956 tot 1959 verstrekte de bank kredieten tot een bedrag van 4,5 miljoen gulden. Garanties In de zomer van 1959 kwam men tot de ontdekking dat Socrates niet aan de verplichtingen voldeed. Een onderzoek bracht aan het licht dat onder-directeur Hoving, die hoofd van de crediet-afdeling was, buiten medeweten van de hoofddirec tie garanties had verstrekt die eveneens 4,5 miljoen gulden beliepen. De verplich tingen van de n.v. Socrates aan de bank waren daarmee tot 9 miljoen gulden geste gen. Om de belangen van de Bank te verzekeren besloot de directie de credie- ten stop te zetten. Daarnaast nam men de eerste hypotheken van anderegeldschie ters over, welke transacties nogmaals 4,5 miljoen bedroegen. Dit bracht de vorde ring van de bank op rond 13,5 miljoen gulden. De bezittingen aan onroerend goed van de n.v. Socrates en de dochteronder nemingen worden door deze bank op grond van taxaties van door deze bank aange wezen makelaars geschat op ruim 7,5 mil joen gulden. De directie geeft toe dat de destijds door de heer Den Besten over gelegde taxaties, belangrijk hoger waren. „Misgreep" Op de in februari jongstleden gehouden vergadering van aandeelhouders heeft de president-commissaris van de Amsterdam sche Bank verklaard, dat de heer Hoving het in hem gestelde vertrouwen heeft be schaamd en dat de overschrijding van zijn bevoegdheden zo ernstig was geweest, dat hem in overweging was gegeven om ont slag aan te vragen. WOLLEN TWEEDJASSEN Naar aanleiding van geruchten als zou het merk Pianta uit de handel worden genomen, deelt de directie van Van den Bergh en Jurgens n.v. mede, dat gezien de ontwikkeling der omzetten in de laat ste weken er voor haar geen aanleiding is tot het nemen van een dergelijke maat regel. De zeer grote fluctuaties in de omzetten na 13 september hebben het noodzakelijk gemaakt hier en daar partijen Pianta te rug te nemen om de versheid van het produkt te garanderen. Advertentie ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking, moge lijk gevolgd door enige regen. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag iets la gere temperaturen dan van daag. Overwegend matige wind, krimpend van west naar zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. De minister van Binnenlandse Zaken zegt in zfjn memorie van antwoord op de begroting 1961, dat hjj de algemene bezorgdheid over de stijgende personeelstekorten bjj de politie deelt. Hij ziet echter wel een weg tot verlichting van de moeilijkheden door verlaging van de aanstellingsleeftyd tot 18 jaar. Thans kunnen de aanstaande politieambtenaren pas na het vervullen van de eerste militaire oefening, op 22- of 23- jarige leeftijd, voor de politie worden geworven. Een groot gedeelte van deze jongemannen heeft zijn beroepskeuze dan reeds bepaald en voor hen is het niet aanlokkelijk, nog eens op de schoolbanken te moeten plaatsnemen teneinde zich voor het politieambt te bekwamen. Een verlaging van de aanstellingsleeftijd biedt tevens de mogelijkheid van een be tere aansluiting aan de schoolopleiding. Het directe voordeel van deze verlaging van de aanstellingsleeftijd is, dat uit een extra groot contingent kan worden gewor ven, namelijk dat van de 18- tot en met 20-jarigen. Voorwaarden voor het slagen van deze plannen is dat grote aandacht wordt be steed aan de mentale voorbereiding van deze jongemannen op hun taak in de prak tijk. aldus de minister. Over de verhouding tussen politie en pu bliek deelt hij mede, dat in het lespro gramma voor de opleidingsscholen de ba sis wordt gelegd voor een systematische mentale voorbereiding van de politieamb tenaar waar het contacten met het publiek betreft. Daarnaast kan een goede voor lichting door de korpsen over de uitvoe ring van de politietaak ter plaatse tot ver betering van de verhouding tussen politie en publiek bijdragen. Een functionaris, speciaal belast met de „public relations" is niet bij alle politiekorpsen aanwezig, omdat alleen de grootste korpsen voor een ambtenaar met deze taak voldoende em plooi zouden hebben. Het is de minister bekend, dat in de grote korpsen aan dacht aan deze materie wordt besteed. Niet alleen is er veelal een vaste con tact-ambtenaar voor het verstrekken van inlichtingen aan de pers, maar daarenbo ven komt het streven naar verbetering in de verhouding politie- publiek tot uitdruk king in de oprichting van adviesbureaus ter voorkoming van misdrijven, waartoe een aantal korpsen is overgegaan. Met deze aspecten wordt bij de sterktebepa ling van de grote korpsen rekening gehou den. Over een centrale voorlichting be- betreffende de politietaak in het algemeen beraadt de minister zich nog. Thans laat de directie van de bank er geen twijfel over bestaan dat zij de be noeming van de heer Hoving als een mis greep beschouwt. De heer Hoving trad in 1928 als employé in dienst van het bij kantoor van de Amsterdamsche Bank te Rotterdam en werkte zich dank zij grote bekwaamheden op tot onderdirecteur bij de hoofdbank in Amsterdam. Als hoofd van de afdeling credietverlening genoot hij het volste vertrouwen van zijn superieu ren. Hij heeft dat vertrouwen echter be schaamd doordat hij uiterst belangrijke stukken ineake verstrekte garanties voor andere top-functionarissen heeft achterge houden, aldus de directie. Deze garanties stelden de heer Den Besten in staat nieu we credieten bij andere bankinstellingen op te nemen. Raadsel De directie van de bank schetst haar gewezen onder-directeur thans als een man met wie samenwerking haast onmogelijk was. Hoewel het gebruikelijk is dat een afdeling credietverlening door twee men sen wordt geleid, bleek de tweehoofdige bezetting in dit geval zoveel moeilijkheden te geven, dat de collega-onderdirecteur werd overgeplaatst en de heer Hoving de leiding van deze afdeling alleen waar nam. Dit ziet de directie als oorzaak van het feit dat men niet op de hoogte was met het doen en laten van de heer Hoving. Verweer De uitlatingen van de directie van de Amsterdamsche Bank hebben de heer T. Hoving die tot dat ogenblik geen com mentaar op de Socrates-affaire wenste te geven doen besluiten een communiqué uit te geven. Desgevraagd zei hij ons zich tot dit communiqué te willen beperken en vooralsnog niet nader op de zaak in te willen gaan. Geen juist inzicht Het communiqué vervolgt: „Hij, de heer Hoving, betwist dat de gegevens over de verleende kredieten niet bekend zouden zijn geweest bij de hoofddirectie en heeft een ander oordeel over de kwestie der bankgaranties, waarover de mededelingen ten dele onjuist zijn en ten dele niet pas sen in het kader van een onder de gegeven omstandigheden vereiste crediethantering. De juistheid der cijfers acht hij in velerlei opzicht aanvechtbaar. Taxaties werden uiteraard critisch bezien. Uitallesblijkt dat de bank geen juist inzicht heeft gehouden in de feitelijke betekenis dezer crediet verlening. Ten aanzien van de mededelin gen van persoonlijke aard acht hij het overbodig iets aan de tweeslachtigheid toe te voegen". Tot zover de heer Hoving. Belastingschuld Inmiddels zwoegen op de kantoren van de n.v. Socrates in Beursstraat 9 en in de Korte Leidsedwarsstraat 51 te Amsterdam de medewerkers van de Nederlandse Ac countants Maatschap onder leiding van de accountant F. Haarbos op de chaotische boekhouding van de n.v. en de twaalf be kende dochtermaatschappijen, opdat cura tor mr. C. D. van Vliet een juist inzicht zal krijgen in de aan zijn zorgen toever trouwde ondernemingen De curator liet ons weten dat eerst thans een belangrijke belastingschuld van Socrates aan het licht is gekomen. De Nederlandse staat heeft namelijk een vordering van 1 miljoen gul den, zijnde een ambtshalve aanslag van de vennootschapsbelasting. Optimist De heer Den Besten blijft onder dit al les optimist. Hij is ervan overtuigd dat hij in staat is zijn ondernemingen te red den, als men hem maar zijn gang laat gaan. Hij werkt ondanks zijn persoonlijk faillissement en dat van Socrates zelf har der dan ooit om te redden wat er te red den valt. Zal deze man, die ontegenzeg lijk heeft bewezen een groot zakenman te zijn nog een kans krijgen? Mr. Wieringa en de heer Den Besten wensen zich nog niet uit te laten over de kansen die zij wèl menen te zien. „Ik wou dat we konden praten", verzuchtte mr. Wieringa gisteravond door de telefoon „nu de Amsterdamsche Bank en de heer Ho ving hebben gesproken, wordt het tijd dat ook wij de mond open doen. Het vervelen de is dat ik daarmee de rechter zou kun nen beïnvloeden en dat wil ik niet. Aan de andere kant kan de rechter worden beïn vloed door hetgeen de andere partijen ver klaren. Het is moeilijk, maar ik overweeg om in de loop van deze week opening van zaken te geven en ik verzeker u: Het blijft dan niet bij simpele verklaringen maar wij zullen komen met bewijsstuk ken". De hoofdpersoon in deze geruchtma kende affaire, Nicolaas den Besten, was gisteravond onvindbaar. De telefoontoe stellen op zijn kantoren zijn afgesneden, zijn huis aan de Prins Hendriklaan is in middels door de Amsterdamsche Bank, de hypotheekhoudster, verkocht en staat leeg. R. W. Trinet „Wij vergeten zo dikwijls en zo snel dat de grootste dingen in het leven de eenvoudigste zijn". De minister van Financiën heeft in een nota aan de Tweede Kamer over een wets ontwerp tot wijziging van zijn begroting voor 1960 de algemene grondslag uiteen gezet van het regeringsbeleid met betrek king tot het bezit van en de deelnemingen in vennootschappen door de staat. De be windsman stelt principieel dat niet slechts het verwerven van nieuwe deelnemingen uitdrukkelijk van uit het algemeen belang moet kunnen worden gemotiveerd, maar dat hetzelfde geldt met betrekking tot het aanhouden van reeds verworven deelne mingen. Hij bespreekt hierbij de mogelijkheid, dat de opbrengst van het afgestoten deel nemingen wordt gebruikt voor nieuwe in het algemeen belang noodzakelijke deelne mingen. De minister is verder van me ning, dat het afstoten van deelnemingen in de vorm van kleine effectencoupures de bezitsvorming ten goede kan komen. Een nadere uitwerking van dit aspect, waaraan uiteraard ook andere problemen zijn verbonden, acht de minister in de ge noemde nota niet op haar plaats. Aan de nota is toegevoegd een overzicht van de staatsdeelnemingen en van de overige ob jecten van staatsbezit waarvoor naar de mening van de minister in beginsel de voor deelnemingen gestelde richtlijnen evenzeer gelden. Ten aanzien van de verkoop van de aan- delen-certificaten-Hoogovens, die in het voorjaar ter gelegenheid van de emissie heeft plaatsgevonden, merkt de minister op, dat naar de mening generlei motief aanwezig was, de deelneming van de staat in deze vennootschap uit te breiden. NEW YORK (UPI) De president van Kongo Joseph Kasavoeboe heeft dins dagavond in New York plannen onthuld voor een „nationale Kongolese conferen tie" ter oplossing van de huidige moeilijkheden en mogelijke vaststelling van de status van de ontslagen premier Patrice Loemoemba. Kasavoeboe deelde mee dat hij de rondetafelconferentie zou bijeenroepen onmiddellijk na zijn terugkeer in Leopoldstad. De president heeft in New York gestreefd naar erkenning van zijn delegatie als de enig wettelijke naar de Volkenorganisatie. De gebouwen van de ministeries aan het Binnenhof in Den Haag moeten uiteraardvan brandstof voor de ver warming worden voorzien. Dat ge beurt op- een ongewone manier: de kolenboer komt met een bootje over de Hofvijver aan de „achterdeur". Volgens Kasavoeboe zou de bijeenkomst, waaraan alle politieke stromingen in Kon go zullen deelnemen, een oplossing trach ten te zoeken voor alle „constitutionele en territoriale vraagstukken", met inbe grip van de eis van sommige provinciale leiders voor semi-autonome status voor hun gebieden. Het resultaat van de conferentie zou, aldus Kasavoeboe, waarschijnlijk leiden tot een bijeenroeping van het parlement, dat thans is „geneutraliseerd" door de militaire leider van Kongo, kolonel Jo seph Moboetoe. Kasavoeboe zei dat hij aanvankelijk voorstander was geweest van het recht streeks bijeenroepen van het parlement, maar dat een aantal afgevaardigden had gestaan op het vooraf houden van een ron detafelconferentie. De president oefende scherpe critiek uit op de UNO en België voor wat betreft hun in Kongo gevolgde politiek. De Belgische troepen, zei hij, hebben zich schuldig gemaakt aan agressie. De speciale vertegenwoordiger van de UNO in Kongo, de Indiër Rajeshwar Dayal, heeft zich bemoeid met de binnenlandse zaken van het land. Kasavoeboe weiger de hierover meer bijzonderheden te ver strekken, omdat hij naar zijn zeggen be sprekingen voert met „verantwoordelijke figuren" van de Volkenorganisatie. Kongo's president wilde ook geen rechtstreeks ant woord geven op de vraag of hij de twee- KOPENHAGEN (Ritzau/AFP) De ver sociaal-democraten, radicalen en Georgis ten haar meerderheid in het parlement gekost door de verdwijning van de Geor gisten. Ook de communisten zijn uit het parlement verdwenen. De socialistische Volkspartij heeft er tien zetels bij gekregen en de onafhankelijken zullen voor het eerst in het parlement vertegenwoordigd zijn. De socialistische Volkspartij heeft zich twee jaar geleden onder Aksel Larson van de communistische partij afgescheiden. De officiële uitslag van de verkiezingen (tussen haakjes staan de aantallen zetels die de partijen in het huidige parlement hebben) 'luidt: Sociaal-democraten76 zetels (70) Radicalen 11 (14) Georgisten 0 (9) Conservatieven 32 (30) Liberalen 38 (45) Rechts-onafhankelijken6 Socialistische Volkspartij ..11 (1) Duitse minderheid 0 (1) Communisten 0 (5) Premier Kampmann heeft vandaag het ontslag van zijn kabinet aan koning Fre- derik aangeboden. maal door hem ontslagen premier Patri ce Loemoemba, als pro-communistisch be schouwt. „Dat staat te bewijzen", zei hij. Kasavoeboe trok voorts de bevoegdheid in twijfel van het uit vijftien Afrikaans- Aziatische landen samengestelde „verzoe ningscomité", dat zich momenteel in New York gereed maakt naar Leopoldstad te vertrekken, waar het een toenadering moet bevorderen tussen de elkaar bestrijdende politieke groeperingen. Advertentie l/z kip, patates frites en appelmoes Bik en Arnoldkade 43 - 44 f2.95 telefoon f564 Advertentie M A R C E L S' Koffie* en Pinda's branderij TROMPSTRAAT 14 - TELEF. 4177 Advertentie 3 deurs kast 1/3 leg - 2/3 hang 144.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Vag Weerrapporten Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Kunst 4 Langs sluizen en havens 5 Uit stad en omgeving 5, 7 In de Vishal en op zee 7 Boekenhoekje 9 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Scheepsberichten 11 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1