Chefarine „4 Halitran Wie Wat Waar 1961 Exposities in Haarlem E Jubileumconcert in Nieuwe Kerk Filmacteur Clark Gable overleden Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Exposities in Amsterdam A. MOLENDIJK Operaconcert door De Stem des Volks Gilbert Harding overleden Bekende Franse architect Zerfuss bezocht Parkwijk Italiaanse en Spaanse arbeiders naar Breda Rotterdam haalde Sint Nicolaas vrolijk in Hoorspel-instructiedag bij de N.C.R.V. CNV wil niet terug naar geleide loonpolitiek Abnormale drukte aan Limburgse douaneposten 13 Hoorns Kamerkoor en organist Klaas Bolt Kunstveiling te Amsterdam T oneelmuseum Ellabelle Davis overleden Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Levensonderhoud in oktober goedkoper WEET U EIGENLIJK 2.40 Huis Van Looy De Ark In 't Goede Uur HAARMODE Zondagin Duitsland DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 Met uitzondering van vier gedeelten uit het oratorium „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn en de bekende kerkaria „Piëta signore" van Stradella was het pro gramma, dat de gemengde arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks" uit Sant poort- Bloemendaal woensdagavond in de concertzaal van hotel „De Weyman" te Santpoort ten gehore bracht geheel samengesteld uit operamuziek. De opera-kunst ligt de dirigent van het koor, Henk Kerkhoven, na aan het hart en hij gaat moeilijkheden niet uit de weg, wanneer hij kans ziet met uitvoeringen van zijn liefde voor de dramatische muziek te getuigen. „De Stem des Volks" is Henk Kerkhoven daarbij op dit concert bijzon der van dienst geweest. Deze indruk heb ik althans gekregen na de pauze, toen het koor gedeelten uit opera's van Lortzing, Handel en Verdi met groot enthousiasme en toewijding vertolkte. Het eerste ge deelte van het concert kon ik niet bij wonen, omdat op deze avond mijn aan dacht ook elders gevraagd werd. De akoestiek van de zaal had het koor niet mee. Van klankmenging kon nauwe lijks sprake zijn en te nadrukkelijke klankexpansies konden door de akoesti sche omstandigheden niet geneutraliseerd of gesublimeerd worden. Een van de beste indrukken, die ik van de kooruitvoeringen ontving, werden verkregen bij de vertol king van het slotkoor uit Verdi's „I Lom- bardi", dat met een machtige climax een klankrijk slot van de avond werd. Drie vocale solisten werkten in solo nummers, duetten en terzetten, al of niet tezamen met het koor, aan het concert mede. Van deze had de sopraan, mevrouw K-rij na Schut, een sympathieke stem, die nog een grondige vorming behoeft om de noodzakelijke resonans voor de klank te verkrijgen. Zij toonde veel begrip voor de inhoud van hetgeen door haar gezongen werd. De tenor Nino Adam was met het ver tolken van operamuziek in zijn element, „par droit de naiccance". Zijn stem kan zich met gave klank gunstig laten gelden, al leek daarvoor een constante trainings aandacht zeker gewenst. Het behoeft geen betoog, dat de dramatiek van de opera fragmenten naar wens belicht werd. Dan werkte nog mede de bas-bariton Henk Weimar, een zanger met een formi- dabel-volumineus geluid, dat door een te kort aan techniek nogal als ontregeld er varen werd. Een mooie melodische lijn, 'Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen (alen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tab). 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f 3.50. Ter gelegenheid van haar zeventig jarig bestaan gaf de Nederlandse Orga nisten-Vereniging een jubileumconcert in de Nieuwe Kerk te Haarlem. Hieraan werkten mede de organist Klaas Bolt, op het in 1958 gerestaureerde orgel, en het Hoorns Kamerkoor, onder leiding van Willem Talsma. In het met zorg samen gestelde programma vulden de twee ele menten orgel en koor elkaar op logische wijze aan. Na een „Toccata per l'eleva- zione" van Frescobaldi, een kort, in een voudige polyfonie uitgewerkt prelude, bestemd om tijdens de consecratie ge speeld te worden, volgde „Ave, verum corpus" van William Byrd, door het koor. Deze Byrd behoort tot de figuren uit de Engelse renaissance die op het muzikale vlak de bloeiperiode tijdens de regering van Elizabeth I luister bijzetten. Zelf was hij organist aan de koninklijke hofkapel. Uit de verstrengeling der stemmen ontwik kelt zich een melodische voortgang die even subtiel als krachtig is. Ook in har monisch opzicht weet hij, staande halver wege de oude modale en de „moderne" tonale beginselen, te bloeien. Het ka merkoor uit Hoorn had zich in een cirkel opgesteld hetgeen aan het naar-elkaar- toespelen en van-elkaar-overnemen van de vocale lijnen een bijzondere levendigheid en anderzijds beslotenheid gaf. De diri gent moet trouwens aan de stemontwikke- ling en de gehoortraining van zijn koor leden goede aandacht gegeven hebben, want er werd zeer zuiver geïntoneerd en het timbre was licht en soepel. Deze in drukken werden bevestigd met de negen tigste psalm in de zetting van Sweelinck en vooral in twee motetten uit Schütz' „Geistliche Chormusik" uit 1648, waar van de voldragen klank en serene atmos feer zeer goed tot hun recht kwamen. De organist had zijn aandeel in het pro gramma afgestemd op het naar oude tra dities hernieuwde instrument van de Nieu we Kerk. Met een Capriccio van Sweelinck alsmede korte werkjes van Tunder, Pachel bel en Johann Walther gaf hij een beknop te bloemlezing der registratie-mogelijkhe den. Men werd getroffen door de intimi teit, de exactheid en de lenigheid van de zeventiende eeuw: carillon, blokfluiten, klank, die qua sfeer verwant is aan ande re leden van het instrumentarium van de clavecimbel. Ook een monumentaler op gezet werk als de Fantasie en Fuga in a van Bach kon met de in aantal beperkte (tien) maar van karakter pregnante re gisters een duidelijke tekening krijgen. Sas Bange gebracht door een gave klankeenheid, heb ik in zijn zang niet waargenomen. Maar ik geloof, dat een gelijkmatige vorming van de klank door naarstige studie wel te bereiken zal zijn, evenals een geperfec tioneerde uitspraak van het Duits en het Italiaans. De pianist Piet Post mag genoemd wor den als de goede, zorgzame begeleider van het koor en de ensembles. Ook Henk Kerkhoven zette zich nu en dan aan de vleugel om de solisten tot steun te zijn. F. Zivaanswijk LONDEN Gilbert Harding, de popu lairste en grootste persoonlijkheid van de zowel in de radio als televisie, is woensdagavond even nadat hij een opna me had gemaakt buiten een studiogebouw vlakbij Broadcasting House door een hart verlamming getroffen en overleden. Hij was slechts 53 jaar oud. Harding was een waarlijk nationale fi guur, die door alle luisteraars en televisie kijkers geliefd werd wegens de zeldzame openhartigheid waarop hij op de hem be kende robuuste wijze zijn meningen te kennen gaf. Hij was ook medewerker van weekbladen en tijdschriften, waarin hij ge vierde kolommen schreef. Reeds in zijn studententijd in Cambridge was Harding een legendarische figuur, beroemd om zijn opzienbarende artikelen en speeches. Hij was een onnavolgbare „question- master" van het populaire, wekelijkse programma „twenty Questions" en van het leerzame quizprogramma over Engel se wetenswaardigheden. Voor 10.000 is een gesigneerd schilderij van Cornelis Springer, voorstellend een gezicht op De Dam, verkocht op de woens dag bij S. J. Mak van Waay te Amster dam voortgezette veiling van schilderijen en kunstvoorwerpen. Een eveneens gesig neerd groot schilderij van W. Verschuur „Voorman bij een Hooiwagen", bracht 9200 gulden op en „De Dunne Bierkade te 's Gravenhage bij invallend zonlicht" van Jan Weissenbruch 6200. Deze doeken werden door Nederlanders aangekocht. Naar Duitsland ging voor 3700 een ge signeerd en 1872 gedateerd doek van J. A. B. Stroebel. Een zwart-krijttekening van Breitner, „liggend vrouwelijk naakt", werd voor 1500 gulden geveild. Met de akteur en kostuumkenner Cruys Voorbergh als gids kunnen de televisie kijkers op woensdag 23 november a.s. een rondwandeling maken door het toneelmu seum in Amsterdam, een oud en statig huis aan de Herengracht. Met behulp van oude maquettes, schilderijen, prenten, kle dingstukken en allerlei andere attributen hopen de N.C.R.V.-regisseur Rob Mariouw Smit en de heer Voorbergh de kijkers èen indruk te geven van verschillende belang rijke stijlperioden. Om die tijdperken be ter te leren doorzien zullen enkele scènes uit representatieve werken- van de „Gijs- breght" tot „De twee wezen", als illustra tie worden gespeeld. Op 53-jarige leeftijd is gisteren de so praan Ellabelle Davis overleden in New Rochelle in de V.S. Zij maakte haar debuut in 1942 als solo zangeres, nadat zij eerder reeds samen met haar zuster, de pianiste Mary Davis, was opgetreden als „The Davis-sisters". Ellabelle Davis heeft met de pianist Jean Antonietti in Nederland recitals ge geven. SAMUEL BRILL. De heer Samuel Brill is benoemd tot leraar cello aan het Rotterdams Toonkunst Conservatorium. BIJ ARTI is tot 21 november werk te zien van de derde groep leden. Het mooi ste is dat van mevr. Joh. Bauer-Stumpff, wier werk de innigheid kreeg van de zeer ouden, die vol wisten te houden, zonder dat de frisheid inboet. Naar kwaliteit volgt direct op deze Amstei-damse Joffer de Haarlemmer Boot. Jammer dat zijn werk eigenlijk wat te weinig gekoesterd wordt door een betere omlijsting, want het ver dient meer op te vallen, meer beschermd te worden tegen de omgeving van ander werk. Bolding verrast met een paar avond- of nachtstukken. Damave zond te keningen in als die, welke wij mochten ontmoeten „In 't Goede Uur", waar ook tekeningen als die van de hier ook ver tegenwoordigde Broer ons vertrouwd kon den worden. Mooi is een jongensportret van Dik, goed eenstilleven van Van Duf felen, verzorgd het werk van Heynsius. Merkwaardig dat een „Atelierhoek" van Fiedler, geschilderd in grote vormen en bruut van kleur, toch meer beschaving vertoont dan het werk van een Hazeveld wiens kleurgeving toch ingehoudener even is. Een plezierig schilder wel, Hazeveld, een groter persoonlijkheid, deze slechts met één werk vertegenwoordigde Fiedler. Erfmann kon me weer bekoren met land schappen uit de Pyreneeën. De beeldhou wer Brinkgreve stuurde een fraai kinder portretje in, Dannenburg een met geest bekeken staande figuur en een zittend paar. BIJ SOTHMANN exposeert tot 26 novem ber de te Parijs wonende en ook aan de Middellandse Zee en in Zuid-Amerika wer kende Marie-Elisabeth Wrede. Zij toont getekende portretten, die naar uitvoering aan Ingres' tekeningen herinneren. Wij ontmoeten beeltenissen van bekende per soonlijkheden, waaronder in de eerste plaats Prins Bernhard. Van dit welverzorg de werk trof mij het meest een portret van G. B. Shaw. De schilderijen zijn door hun onderwerpen veelal innemend, maar soms niet ver van die goedkope schilder kunst, die men wel meer in het Zuiden aantreft. Het Hollandse licht dwong tot een zekere ingehoudenheid bij een gezicht op de haven van Scheveningen, dat mij als het beste doek van deze expositie voor kwam. AAN DE MIDDELLANDSE ZEE in Tu nesië, werkte ook de in Engeland wonende Peter de Francia, die tot 26 november in de Galerie D' Eendt, een aantal schilde rijen exposeert, die sterker te noemen zijn dan die van Wrede. Toch heb ik ook hier een voorkeur voor wat in een meer met het onze vergelijkbaar licht schijnt ont staan. Dat zijn twee vrouweportretten van een natuurlijk aandoend expressionistische allure, die die levensechtheid hebben. Jan van der Vaart exposeert hier terzelfder tijd ceramiek van fraaie en door en door gezonde vorm. Zijn veelal hoge modellen hebben stabiliteit. Vazen met deksels (een te gewoon woord in deze) zijn voor de ceramiekliefhebber schone gehelen en bo vendien zonder afsluiting als bloemenva- zen te gebruiken. TOT 30 NOVEMBER exposeert Ina Broerse etsen van de Haagse kunstenaar Herman Berserik. Wij ontmoeten in de eerste plaats Berseriks terecht met een Jacob Marisprijs bekroonde en door mij meer geroemde „Zwangere Vrouw", een prent van oudere datum, en van een zui ver realisme. Een zo directe vertolking van een ontroering is zeldzaam. In latere prenten is meer sprake van het bewust poseren van een visie, die verklaard wil worden met een eigen vormgeving, waar mee van het uiterlijk der dingen wordt afgeweken. Berserik heeft voor illustratie werk een eigen stijl gevonden, die wel terug te vinden is in deze etsen. Maar hij komt ver boven stilering uit en blijft realist te noemen in het meeste van het hier geëxposeerde, dat van een grote le vensechtheid is. Een prachtig voorbeeld hiervan is het appelronde kopje van een kind met strooien hoed, een in uiterst een voudige vorm gegoten verbeelding van een stralend gegeven dat even stralend nu aan ons over komt Bob Buys Advertentie >-16 Gemakkelijk in te nemen Halitran, het natuur lijke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvissen geeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan De bekende Franse architect Bernard Zerfuss, die met Marcel Breuer het Unes- cogebouw in Parijs heeft ontworpen en vooral naam heeft gemaakt door zijn ont werpen voor massa-woningbouw en pre- fabricage, heeft gisteren een kort bezoek aan Haarlem gebracht. Met prof. G. H. M. Plolt heeft hij „Parkwijk" bezocht, waar de door prof. Holt ontworpen Pastoor van Arskerk haar voltooiing nadert. De heer Zerfuss toonde zich bijzonder geïnteresseerd in de nieuwe kerk, over welke wij in onze editie van 16 juli jongst leden schreven dat zij het gevolg is van een radicale doorbreking van het traditio nele schema van de rooms-katholieke kerkebouw, waarbij prof. Holt in bouw pastoor B. Voets en diens energieke en voor zinvolle vernieuwingen altijd open staande persoonlijkheid een sterke mede stander vond. Architect Zerfuss bleek ook zeer ingenomen met de door Lataster ont worpen ramen, welke in de sterk gebroken lijnwerking van de architectuur uiteraard een hoogst belangrijke functie hebben. De bewondering welke de Franse architect voor het nieuwe kerkgebouw heeft, kon hij niet onverdeeld aan de nieuwe wijk schen ken, door welke hij vervolgens een rit had gemaakt. De heer Zerfuss en zijn echtgenote zijn hedenmiddag weer via Den Haag naar Parijs vertrokken. Dezer dagen komen in Breda de eerste 25 Italiaanse en Spaanse arbeiders aan van een groep van ongeveer 100, die aan genomen zijn door enkele grote Brabantse bedrijven, voornamelijk de H.K.I. en de wapenfabriek Hispano-Suiza. Bij de H.K.I. eeli deel van het AKU-concern, waar men cellofaan vervaardigt, zullen voornamelijk Italianen te werk gesteld worden. De Spanjaarden gaan naar de wapenfabriek. Een daartoe speciaal opgerichte stich ting heeft een groot huis aangekocht, dat als opvangcentrum en woongelegenheid dienst gaat doen. De arbeiders kunnen er tegen een redelijke vergoeding wonen: de bedrijven dragen de rest van de exploita tiekosten. Een echtpaar de vrouw is een gebo ren Spaanse heeft de leiding van het centrum. Er is voor geestelijke verzor ging in de landstaal der bewoners ge zorgd en voor recreatie. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders vertoonde van medio september tot medio oktober 'n daling van een punt. Het indexcijfer inclusief A.O.W. daalde van 128 tot 127 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 123 tot 122 (1951 100). Sint Nicolaas heeft woensdagmiddag van het indrukwekkende jacht „Erasmus" bij de Rotterdamse Parkkade voet aan wal gezet. Hij werd omstuwd door vier char mante tv-omroepsters, zijn trouwste ede len, een zwem zwarte Pieten en de duizen den kindertjes, die begerig en in nerveuze spanning zijn komst hadden afgewacht. De kapel van de politieharmonie „Her mandad" speelde enthousiast de oude be kende liederen, de jeugd schalde daar met blijde en heldere stemmen bovenuit, en op de Maas zorgden de tientallen boten met lang en indrukwekkend gillende stoom fluiten voor nog meer luister. Op de rug van de edele schimmel Sneeuwstorm, die de Rotterdamse hoofd commissaris aan hem had afgestaan, begon hij zijn glorieuze tocht door de Maasstad. Daarna ontving burgemeester Van Wal- sum zijn hoge gast op het bordes van het stadhuis, onder het gejuich van de duizen den, die urenlang op de Coolsingel op dit hoogtepunt van de intocht hadden gewacht. Sint Nicolaas revancheerde zich later in de Burgerzaal met een geestige toespraak, waarin hij de grote ijver van de Maasstad prees, maar toch ook critiek had op het feit dat er voor de Nederlandse economi sche hogeschool nog steeds geen passende plaats was gevonden. Advertentie hoe precies een onweer ontstaat. dat spoelen met azijn goed is voor het haar in welke vormen de Europese samenwerking zich ontwikkelt hoe een benzinepomp werkt. dat onze kerkorgels wereldvermaard zijn wat er voor soorten baggermolens zijn Over deze, en tientallen andere onderwerpen, vindt u interessante artikelen in 288 bladzijden honderden illustraties stevige band uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van dit blad DAMAVE IS OOK vertegenwoordigd op de door „Kunst zij ons Doel" georgani seerde expositie van werken van „H. F. Boot en zijn leerlingen", die tot 12 decem ber in het Huis van Looy te bezichtigen is. Boots populariteit als leraar begrijpt men hier ten volle. Want men ontmoet werkelijk veel aantrekkelijk werk hier, maar het is dat als het dicht bij Boots voorbeeld komt. Velen doen verstandig maar in Boots „school" te blijven en zich niet te zeer te forceren tot iets typisch eigens. Het maken van aantrekkelijke!schil derij en is tenslotte een achtenswaardige bezigheid. Zo noteerde ik een en ander dat best gezien mag worden. De catalogus volgende kom ik dan eerst op een aardige aquarel „Sneeuw" van Mies Deinum, die in haar olieverfschilderij vooral met de achtergrond erg gelukkig was. Plezie rig zijn ook de aquarellen van Chr. M Kuyper-v. d. Merkenhof. Bslist goed is het winterlandschap van P. Kloes, goed ook het stilleven van Herman van Leuven. Als document ook is plezierig het grote in olie- De Amerikaanse filmveteraan Clark Ga ble, bijgenaamd „De Koning van Holly wood" is woensdagavond op 59-jarige leef tijd in een ziekenhuis in Hollywood over leden. Hij was op 6 november opgenomen nadat hij door een hartaanval was getrof fen. Zijn vrouw was in het ziekenhuis aan wezig. Op 3 november voltooide Gable de film „The Misfits" waarin hij met Mari lyn Monroe optrad. Deze foto werd vorig jaar juli gemaakt toen Clark Gable op doorreis naar Salzburg even in kasteel Oud Wasse naar vertoefde. Gable was, voor hij ruim dertig jaar geleden met filmspelen begon, achtereen volgens medisch student, piccolo, arbei der in de olie-industrie en verzekerings agent. Hij trad in meer dan negentig films op. Tijdens de Tweede Wereldoorlog on derbrak hij zijn filmcarrière om op 41-ja- rige leeftijd als gewoon soldaat dienst te nemen in het Amerikaanse leger. Later werd hij tot officier bevorderd. Hij kreeg zijn insignes als luchtschutter en werd on derscheiden met de „Luchtvaartmedaille" voor buitengewoon verdienstelijk optreden in vijf bombardementsvluchten. Gable en zijn vijfde vrouw waren in ver wachting van hun eerste kind. Zijn dood volgt elf dagen na het verscheiden van twee andere grote figuren in Hollywood, Ward Bond en Mack Sennett. Ook zij be zweken aan een haiTaandoening. Clark Gable werd op 1 februari 1901 in Cadiz, Ohio, geboren. Voor zijn rol in „It Happened one Night" kreeg hij in 1934 een Oscar. Bijzonder groot succes oogstte Gable in films als „Gone with the wind" en „Mutiny on The Bounty". In 1942 ver loor Gable zijn derde vrouw, de actrice Carole Lombard, toen zij op de terugreis naar Hollywood van een reis langs de Amerikaanse troepen, het leven verloor bij een vliegtuigongeluk. Gable stond in Hollywood bekend als een eenzaam man. Ondanks de bravoure van zijn filmrollen en mannelijk voorko men, was hij in wezen timide en schuw de hij grote mensenmassa's. Jagen en vis sen waren Gable's meest geliefde tijdpas seringen. verf geschilderde „H. F. Boot in zijn ate lier", waarop men onder meer ziet de naar binnen groeiende planten, die aanleiding waren voor Boots „De indringers", een hier aanwezig en door mij eerder geroemd schilderij. Nog goed herinner ik mij dat enorme naakt, naar ik meen van karton en papier gemaakt door Boot voor een expositie van de Onafhankelijken lang voor de laatste oorlog. Men ziet het hier in genoemd schilderij dat van de hand van J. Mohlenpage is. Boot was veler model Boudewijn Nel schetste hem in waterverf ontroerend is „Mijn oude leermeester" van G. Vis-Visser. Josef Santen noemde ik wel meer en steeds was het om zijn aan die van Boot herinnerende kwaliteiten Een goéde leerling is ook Spierenburg ge weest. Als Leen de Vogel van Boots voor beeld loskomt is het werk minder. Her- mannus van Tongeren, Johan Spaling, N Valk, Johanna Vreede en Jan Warners wa ren de andere namen, die ik noteerde Goed dat men ook Wim Steyn en Frans Verpoorten uitnodigde. En dan komt Boot als schilder goed voor de dag. Zijn atelieiTioek doet ons den ken aan de schilder die zo bijzonder op en naast Boots werk doorging, Kees Ver- wey, ook een oud-leerling. Een heerlijk zomerschilderijtje doet even denken aan werk in deze geest van degene, die dit huis, het Huis van Looy, zijn naam gaf. En dan is er het grote stilleven met do zen, een naar mijn smaak museumwaar dig stuk, waarop de nieuwe eigenaar trots kan zijn. TOT 19 NOVEMBER exposeert Gerard Esser in „de Ai'k" wat werk in olieverf en gouache en voorts een reeks tekenin gen, die aan deze expositie de naam gaf „Oorlog of vrede". Terecht werd deze reeks niet voor verkoop bestemd. Maar wat doen we er verder mee? Men zou indien men een dergelijke tendenskunst nog als een noodzaak voelt, deze tekenin gen vergroot moeten reproduceren en als affiches aan de muren moeten plakken Ik geloof echter dat daarvoor sterkere zaken gemaakt kunnen worden. Misschien dat foto's indrukwekkender nog kunnen zijn. Essers vloeken tegen de oorlog had op iedere andere wijze kunnen gebeuren Als schilder is hij niet indrukwekkend, al moet ik toegeven dat bepaalde zaken op een tentoonstelling van de vitaliteit in de kunst, eens gehouden in het Amsterdamse Stedelijk Museum, best mee hadden kun nen doen. „IN 'T GOEDE UUR" was het de bedoe ling deze maand een expositie te houden van het werk, dat Fiep Westendorp, een bekend illustratrice, meer voor zichzelf maakte. Hoewel er wel iets doorkomt van haar merkwaardige geest in haar beken de illustraties met mensen met malle mui zentoetjes, blijkt deze nog sterker in niet direct voor publikatie bestemd werk, dat eens in Amsterdam vertoond werd. Tot zijn grote spijt slaagde de heer Grommers er niet in juist dat werk te pakken te krijgen. Hij heeft nu zijn zaaltje verder gevuld met enig werk uit de vorige expo sitie en het daarop niet vertoonde grafi sche werk van Poppe Damave, dat we altijd graag ontmoeten. Bob Buys Toen de N.C.R.V. ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan vorig jaar een hoor spel-prijsvraag uitschreef, werden hierop vele inzendingen ontvangen en aan de ju ry voorgelegd. Het was niet alleen de be doeling, enkele uitgelezen hoorspelen als specimen van goede hoorspelkunst in het jubileumjaar uit te zenden, maar ook: het aftasten van een gebied, waarover zo wei nig zekerheid bestaat, nl. het terrein van de talentvolle „te velde staande gewas sen", zoals een bekend cabaretier het eens uitdrukte. Het resultaat was, dat de jury vele hoorspelen te lezen kreeg, die op zich zelf onbruikbaar waren, omdat de schrij vers te weinig bekend waren met de tech niek van het hoorspel schrijven, maar waaruit toch dikwijls wel een zekere be gaafdheid sprak. De N.C.R.V. heeft nu dertig inzenders uitgenodigd, op zaterdag 26 november a.s. een hoorspel-instructie- dag bij te wonen in de studio in Hilver sum. De bedoeling is, dat de beide regis seurs Wim Paauw en Johan Bodegraven op deze dag iets over het hoorspel vertel len en aan de hand van voorbeelden zul len laten horen, hoe het wel en hoe het niet moet. Enkele acteurs zullen in de hoorspel-studio zelf voor de schrijvers-in- spé een demonstratie geven van de ma nier, waarop hoorspelen op de band wor den gezet, compleet met regisseur, inspe- ciënten en geluidsplaten. De N.C.R.V. hoopt met deze instructiedag te bereiken, dat de adspirant-schrijvers meer begrip krijgen voor de mogelijkheden en onmo gelijkheden van het hoorspel en dat er in de toekomst uit hun handen goede inzen dingen komen, die het waard zijn, te wor den uitgezonden. Van onze Haagse redacteur De Nederlandse arbeiders hebben het onder het huidige loonbeleid beter dan tij dens de centraal geleide loonpolitiek voor heen. Dat moet eens duidelijk gezegd worden. In ons land is sprake van een gunstige ontwikkeling. Er is niet alleen geen werkloosheid, vrij wel overal is een tekort aan arbeiders, zodanig, dat buitenlandse arbeidskrachten aangetrokken moeten worden. Het C.N.V. stelt zich achter de huidige loonpolitiek van de regering. Dat verklaarde gisteravond in Amicitia in Den Haag de secretaris van dit vak verbond, de heer M. A. Schouten. Hij sprak op een appèlavond van de Haagse Chr. Besturenbond over „brood en buur man". Terwijl het prijspeil vrijwel constant bleef is het loonniveau zes tot twaalf per cent gestegen. Dat is een gevolg van goed samenspel tussen overheid en bedrijfs leven, meende de heer Schouten. Slechts enkele achtergebleven groepen verdienen groter aandeel in de stijgende welvaart, daartoe rekende hij ook het politieperso neel. Wij verlangen beslist niet terug naar de centraal geleide loonpolitiek, aldus de heer Schouten, wij kunnen meer profiteren van de welvaart nu. Het regeringsbeleid ver dient onze steun, zei hij, al heeft het C.N.V. het voorbehoud dat de regering werkgevers en werknemers meer eigen verantwoordelijkheid moet laten bij de loononderhandelingen. Volledig stel ik mij achter het pleidooi dat de A.R. politicus mr. Biesheuvel dezer dagen heeft gehouden voor invoering van een belasting voor steun aan de achter gebleven gebieden in Azië en Afrika, zei de heer Schouten. Als er een belasting in deze tijd noodzakelijk is, is het deze, vond hij. 'Advertentie TERUG UIT PARUS met de nieuwste HAUTE COIFFURE - SALON DE BEAUTÉ SAUNA - PARFUMERIEËN Santpoorterplein 1 Haarlem Telefoon 60645 - Buslijn 2 De Limburgse doorlaatposten aan de Duits-Nederlandse grens hebben weer een abnormale drukte te verwerken gekregen. De oorzaak was de algemene bid- en boetedag, die in Duitsland als zondag geldt. Aan de doorlaatpost in Maalbroek bij Roermond was de drukte het grootst. Van 's morgens vroeg vijf uur tot woensdag avond laat passeerden hier 40.000 motor voertuigen de grens in beide richtingen. Bovendien stonden aan weerszijden van de grens vrachtauto's rijen dik opgesteld. Aan de Duitse kant omdat ze niet de douane-controle konden ondergaan, aan de Nederlandse kant, waar de meeste ston den, omdat op zo'n dag in Duitsland een rijverbod voor vrachtverkeer geldt en de ze auto's dus niet de grens over mochten. De niet-beladen vrachtwagens konden woensdagavond hun weg vervolgen. De geladen auto's moesten dus ook nog op de controle wachten, die vanmorgen door de Duitse douane zou worden hervat. Aan de doorlaatposten in Venlo was de drukte ook zeer groot. Woensdagavond moest hier het verkeer uit het midden der stad door de politie over de toegangs wegen naar de drie doorlaatposten, de We- zelse barrière, de Keulse barrière en de Post Herungen worden geleid. Op deze wegen respectievelijk 6, 7 en 4 kilometer lang, kroop een aaneengesloten file per sonenauto's stapvoets naar de grenspos ten. Incidenten deden zich overigens ner gens voor. In het zuiden was de drukte niet zo enorm. Aan de doorlaatposten in Kerk- rade noteerde men niet meer grensgan- gers dan op een normale drukke zater dagmiddag. Alleen de post Blijerheide was aanmer kelijk minder druk dan op gewone dagen. Dit is een zogenaamde „geriefpost", waar normaal alleen grensbewoners de grens passeren, die in Nederland inkopen ko men doen. Deze waren dus woensdag het minst in aantal. Dodelijke val. De 58-jarige slager veehouder E. van der Wal in Minnertsga is in de schuur achter zijn woning van de hooizolder gevallen. De man liep een sche - delbasisfractuur op en overleed in het D:a- conessenhuis in Leeuwaiden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13