Ziek kind leeft op „hartmotor" Eisenhower neemt drastische bezuinigingsmaatregelen Lagaillarde in vrijheid Verwanten van militairen overzee terug naar V.S. Belastingkoek is voor de eerste drie jaar op HET WEER Verse boter wordt iets duurder EMout - Parketvloeren Parket Unieke operatie Prinses Beatrix 29 nov. naar Canada Besparing van een miljard per jaar Belastingverlaging niet per 1 januari Sir Winston Churchill bij een val gewond Barricaden-proces loopt uit op een nederlaag voor de Franse regering De belastingvoorstellen punt voor punt Kennedy verliest Hawaii en Californië DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 13 HIJ IS ER WEER KIP VAN HET SPIT Cafetaria SCHAGEN MINISTER ZIJLSTRA IN TWEEDE KAMER: Het woord is aan Dubbelslachtig Minder koud Overbesteding In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Sint Nicolaas heeft dan eindelijk, na enkele niet officiële intochten in een paar kleine dorpen, bezit genomen van Nederland. Honderdduizenden, mis schien miljoenen kinderen zagen hem via de televisie Rotterdam binnen komen en tienduizenden jongens en meisjes waren aanwezig bij zijn in tocht in Haarlem. Een drukke dag dus voor de Sint, die bovendien nog in de Haarlemse binnenstad een „ticker tape parade moest ondergaan. Hij onderwierp zich manmoedig aan dit huldebetoon, maar na afloop was hij toch wel ietwat vermoeid. En dan te bedenken, dat hij bovendien nog zater dag zijn allesvergende intocht in Am sterdam moet houden. De verse boter zal met ingang van van daag drie a vier cent per pakje duurder worden. De prijs van de koelhuisboter zal onveranderd blijven. Een en ander is het gevolg van het gisteren door het bestuur van het produktschap voor zuivel in be sloten vergadering genomen besluit, de toeslag op verse boter voor het binnen land te verlagen van 64 tot 50 cent per kilogram. Aanleiding daartoe is geweest de spanning die zich, zoals meestal in deze tijd van het jaar, op de botermarkt voordoet. De produktie loopt wat terug, terwijl de vraag ongeveer gelijk blijft. Advertentie kip, patates frites en appelmoes 2.95 Bik en Arnoldkade 43 - 44 telefoon (>5fi4 oud>uu! BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES ZÉÉR DECORATIEF 9 mm dik, massief Edelhout Kan op alle ondervloeren worden aangebracht Diverse, fraaie, warme houtsoorten Redelijk In prijs Vraagt inlichtingen a. d. Showroom EDELHOUTVIOEREN Zijlstraat 96 Telefoon 20S40 Larry Graves, een achtjarige Ameri kaanse jongen die aan een ernstig hart- defect lijdt, zal in leven kunnen blijven dank zij een elektrisch transistormotor tje, dat zijn hart naar men hoopt, klop pende zal houden. De miniatuur-batte rijen van de miniatuurmotor, die langs chirurgische weg in de buikholte van het kind is geplaatst, zullen om de vijf jaar vernieuwd worden. Deze unieke operatie werd dinsdag be kendgemaakt door de geneesheer-directeur van een kinderhospitaal in Boston, Massa chusetts, en diens chef-chirurg, die de in greep verricht hebben. De jonge Larry heeft ruim een maand geleden een eerste operatie ondergaan met het doel, een opening in een van de hart kamers te dichten. Hierdoor werd echter de werking van het hart niet volledig her steld, zodat men vorige week besloot, op nieuw te opereren. Inmiddels was een mi niatuur-transistormotor ontwikkeld, wel ker impulsen voor een regelmatige en nor male hartslag moeten zorgen. De operatie duurde verscheidene uren. De transistor is door middel van roestvrije stalen draden met de hartspier verbonden. De „hart- motor" zelf meet slechts enkele vierkante centimeters. Prinses Beatrix zal op 29 november per vliegtuig naar Canada vertrekken om aan wezig te zijn bij de voltrekking van het huwelijk van jonkvrouwe Renée Röell met de heer T. Bradbrook-Smith. De Prinses wordt op haar reis vergezeld door de par ticulier secretaresse van de Koningin, jonkvrouwe C. B. Röell, tante van de bruid. Op 4 december keer Prinses Beatrix naar Nederland terug. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft bepaald, dat 284.000 verwanten van militairen die in het buitenland dienen, naar dé Verenigde Staten moeten terugkeren. Met de terugkeer van de betrokkenen zal op 1 januari wor den begonnen. Per maand zullen 15.000 mensen worden overgebracht. Eisen hower zei op een persconferentie in Augusta (Georgië), dat de Verenigde Staten op het ogenblik niet van plan zijn om de sterkte van de zes Amerikaanse ge vechtsdivisies in Europa in te krimpen. Het laatste wat wij willen doen, is onze gevechtskracht aantasten voordat de landen van de Noordatlantische Verdrags organisatie het mogelijk achten de „kloof te dempen", aldus Eisenhower. Volgens een schatting van het Witte Huis zal er door de maatregelen van Eisenhower ongeveer een miljard dollar per jaar bespaard kunnen worden. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft meegedeeld, dat de maatregel be trekking heeft op meer dan de helft der familieleden van deze militairen, die in sterk geïndustrialiseerde landen met krachtige valuta, zoals Groot-Brittannië, Wcst-Duitsland, Japan, Nederland en Bel gië wonen. Het grootste deel 195.000 vertoeft in West-Duitsland. Daarna volgen Japan met 56.000, Frankrijk met 41.900 en Groot-Brittannië met 38.000. Op zijn persconferentie zei Eisenhower nog te verwachten dat de landen, die met Amerikaanse hulp „sterk" zijn geworden, de Verenigde Staten zullen helpen bij de oplossing van het financiële vraagstuk. Wij moeten allen zeer nauwkeurig bestuderen, welk deel van de last ieder voor zijn reke ning moet nemen, aldus de president. Met het onderhoud en de verdere voor ziening van de Amerikaanse troepen in het buitenland is jaarlijks een bedrag van on geveer. 31è miljard dollar gemoeid. Hier van wordt een miljard besteed in Europa. De kosten verbonden aan de handhaving van Amerikaanse troepen in het buiten land worden beschouwd als een voorname factor bij de recente vermindering van de Amerikaanse goudreserves. Eisenhower zei dat een verbetering van de Amerikaanse betalingsbalans dwingend vereist is. Daags tevoren had hij meegedeeld, dat hij alle departementen opdracht zou geven, hun uitgaven te verminderen. Eisenhower heeft een aantal richtlijnen gegeven, waarin het volgende wordt be volen: 1. Het departement van Buitenlandse Zaken moet bij alle economische en tech nische hulp aan andere landen aan Ameri kaanse goederen en diensten de voorkeur geven. 2. Het departement van Defensie moet in zeer grote mate de voorgenomen mili taire aankopen voor 1961 in het buitenland verminderen, zowel voor de Amerikaanse strijdmacht als voor die van verbonden landen. 3. De Amerikaanse winkels voor mili tairen overzee mogen geen buitenlandse goederen meer kopen zonder de persoon lijke toestemming van de minister van De fensie. •4. Intendanten en magazijnen van Ame rikaanse ambassades mogen geen buiten landse goederen meer inslaan voor de ver koop aan Amerikaanse diplomaten en hun gezinnen. 5. Alle regeringsbureaus moeten naar het voorbeeld van het departement van Defen sie het aantal gezinsleden van ambtenaren op posten overzee verminderen. 6. De minister van Buitenlandse Zaken moet nieuwe, krachtige pogingen onder nemen om nieuwe tarief- en handelscon cessies te verkrijgen voor Amerikaanse produkten. Hij moet ook bevorderen, dat er meer buitenlanders naar de Verenigde Staten reizen. 7. Het departement van Landbouw moet er beter voor zorgen dat de verkoop van overtollige landbouwprodukten tegen ge reduceerde prijs niet de omzet van soort- (Van onze parlementaire redacteur) De verlaging van de inkomsten- en loonbelasting met ingang van een nog onbekende datum heeft woensdag in de Tweede Kamer algemene instemming ondervonden. Woordvoerders van de K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P drongen er echter op aan zo spoedig mogelijk meer te doen voor de midden groepen die er met het nieuwe tarief weer bekaaid afkomen. Een echtpaar zonder kinderen met een inkomen van 12.000 per jaar zal nog 32 percent belasting moeten betalen. Er werd voorts gevraagd de vrijstelling aan de voet van het tarief te verhogen en het maximum-percentage te verlagen. Wanneer er weer ruimte is voor verdere belastingverlaging, zal aan die verlangens voorrang worden ge geven, verklaarde minister Zijlstra, maar tot en met 1963 is de koek voor be lastingverlaging op. Volgens het nieuwe tarief zal een echtpaar zonder kinderen pas belasting hoeven te betalen met een inkomen van meer dan 2700 gulden (oud tarief: 2100). In totaal zullen ongeveer 500.000 Nederlanders over hun lage inkomen geen belasting verschuldigd zijn. Kieft (A.R.) maakte erop attent dat de so cialistische ministers van Financiën nooit een belastingverlaging voor vrijgezellen hebben voorgesteld. Het kabinet-De Quay heeft vorig jaar eindelijk wel iets gedaan ter verlichting van de belastingdruk op de ongehuwden. De P.v.d.A. diende een motie in voor een verdere verlaging van de vrijgezellen belasting, opdat de verhouding tussen ge huwden en ongehuwden, zoals die was na de verlaging van vorig jaar, wordt her steld. Bij de replieken bleek er geen meer derheid voor de motie te zijn. De heer gelijke produkten tegen contante dollars vermindert. Eisenhower verklaarde bij het afkon digen van deze maatregelen dat als de lan den die voor hun financiële reserves dol lars zowel als goud gebruiken, de Ameri kaanse dollar zouden gaan wantrouwen, er zoveel goud zou wegvloeien dat Amerika in grote verlegenheid kon komen. Druk op Bonn De Amerikaanse minister van Financiën Anderson en onder-minister van Buiten landse Zaken Dillon zullen zaterdag naar Europa gaan voor besprekingen in Bonn, Parijs en Londen. Sommige diplomatieke waarnemers in Washington zijn van mening, dat de maat regel om de verwanten van militairen in het buitenland naar Amerika te laten terugkeren, ook bedoeld is om druk uit te oefenen op West-Duitsland, dat naar het oordeel van de Amerikanen meer moet bij dragen in de kosten van het onderhoud van deze militairen. Men meent dat de nieuwe regering-Kennedy vrijwel zeker volledig achter Eisenhowers bezuinigings plan staat. John Stuart Mill: „In tijden van crisis moeten wij zo- wél domme veranderingen als dom ver zet tegen veranderingen vermijden". (Van onze correspondent) LONDEN Sir Winston Churchill die 30 november 86 wordt is dinsdagavond, na dat hij in de namiddag een deel van de Lagerhuisvergadering had bijgewoond, in zijn Londense woning in Hyde Park Gate gevallen. Hij brak een wervelbeentje in de rug en moet waarschijnlijk een paar we ken plat op de rug liggen. Er is geen reden tot ongerustheid, want Churchills algemene gezondheidstoestand is uitstekend. Gezien zijn hoge leeftijd valt het echter moeilijk te zeggen hoe lang het zal duren dat de breuk heelt en of dit op afdoende wijze zal gebeuren. De val van Churchill werd pas woensdag onder het grote publiek bekend, toen een ziekenauto voor de woning van de staats man stilhield. Churchill werd toen naar het huis van een specialist in Harley Street gebracht voor het nemen van rönt genfoto's. Twee uur later was Sir Wins ton weer thuis. (Van onze correspondent) Gisteravond om negen uur is, nadat hij 's middags het tweede deel van zijn verdediging in het proces der barricaden had uitgesproken, de voornaamste be schuldigde van deze rechtszaak, Pierre Lagaillarde, voorlopig in vrijheid gesteld. Lagaillarde, die sinds februari in hechtenis heeft gezeten, werd door zijn vrouw Babette, zijn advocaat Jean Gallot en een aantal vrienden aan de poorten van de Santé-gevangenis te Parijs opgewacht. Na de uitvoerige en soms ook wel indrukwekkende verdediging die de beklaagde gisteren zelf had uitgesproken, kwam tegen zessen in de avond zijn advocaat aan het woord om de voorlopige conclusies te trekken. Deze conclusies luidden, dat Lagaillar de een groot patriot en een magnifiek Fransman is, die in zijn strijd op de bar ricaden maar één doel voor ogen heeft gehad: de stem van Algerije door te laten dringen tot in Parijs. De advocaat-generaal poogde op die voor stelling van zaken eerst nog wat af te din gen door op te merken dat Lagaillarde dan toch ook maar de veiligheid van de staat en de orde had bedreigd en derhalve nog altijd de kans liep met een langdurige vrijheidsberoving zo niet met verbanning gestraft te worden. De president verzocht daarop de leden van de rechtbank hem in de raadkamer te volgen. Toen het tribunaal weer terug keerde in de rechtszaal maakte de presi dent bovengenoemde beslissing bekend De motieven van deze uitspraak gingen verloren in een hels lawaai en een luid geschreeuw van „Leve Lagaillarde" en „Leve Frans-Algerije", een manifestatie zoals in de annalen van de Franse recht spraak zich nog maar zelden heeft voor gedaan. Onmiddellijk werd de zittting op geheven en de rechtszaal ontruimd. De invrijheidstelling van Lagaillarde moet als een grote persoonlijke overwin ning voor zijn advocaat en als een even grote nederlaag voor de regering worden beschouwd. De verdedigers van de be klaagden zijn er binnen twee weken al tamelijk volledig in geslaagd de rollen om te keren en zo dreigt het proces steeds duidelijker het dubbelslachtige beleid van Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk enige regen, later opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige naar zuidwest draaiende wind, tijdelijk toenemende tot krachtig. Minder koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Kamerleden hebben zich erbij neer gelegd dat de belastingverlaging niet zal ingaan op 1 januari aanstaande, maar eventueel, indien geen overbesteding dreigt, op 1 juli 1961. Met het oog op de schatkist zou er geen enkel bezwaar zijn tegen een spoedige belastingverlaging. Het kan er af. Voor velen is het daarom onbe grijpelijk dat de belastingverlaging voor lopig wordt uitgesteld tot 1 juli en ook dan nog helemaal niet zeker is. Het bezwaar is dat de belastingverlaging van een paar gulden of enige honderden guldens voor iedereen individueel, de totale koopkracht zou versterken met 475 miljoen over een jaar gerekend. Dat zou de vraag naar al lerlei artikelen doen toenemen, terwijl de produktie door het gebrek aan arbeids krachten niet aan de gestegen vraag, ook uit het buitenland, zou kunnen voldoen. In de Tweede Kamer zijn woensdag de belastingvoorstellen behandeld. Ach ter de regeringstafel is hier minister Zijlstra van Financiën in druk gesprek gewikkeld met zijn staatssecretaris, dr. Van den Berge. Wanneer de vraag het aanbod aanzien lijk overtreft, is op den duur prijsstijging niet tegen te houden. De koopkracht wordt ook versterkt doordat in deze tijd velen een beter betaalde betrekking kunnen krij gen. Doordat vele bedrijven dik verdie nen, kijken zij niet zo nauw op de kosten. Als de afzet door sterke koopkracht niet moeilijk is, is er ook daardoor geen rem op prijsstijging. Wanneer door belasting verlaging en loonsverhoging het optimis me groeit dat alles kan, wanneer door de vergrote koopkracht van het publiek de ondernemers extra veel investeren, dan dreigt in korte tijd weer overbeste ding en dan staat de regering weer gauw voor de noodzaak van bestedingsbeper king met het gevolg van werkloosheid, zo als in 1956 en 1957. (Zie verder pagina 2) (Van onze parlementaire redacteur) De belastingvoorstellen die thans door de Tweede Kamer worden behandeld, zijn de volgende: Verlaging van de inkomsten- en loonbelasting tot een totaal van 475 miljoen over een jaar gerekend. De datum van ingang staat niet vast. Mi nister Zijlstra denkt aan 1 juli 1961. Verlaging van de vennootschaps belasting van 44 a 47 percent tot 40 a 43 percent. Er is 115 miljoen mee ge moeid per jaar. De datum van ingang zal worden vastgesteld na de verlaging van inkomsten- en loonbelasting. Verlaging vermogensbelasting van 6 per 1000 tot 5 per 1000 met ingang van 1962 30 miljoen). Verlaging omzetbelasting (weelde- tarief) op auto's, motorfietsen en de banden daarvan van 20 tot 18 percent 12 miljoen). Verlaging omzetbelasting op siga retten van 7 tot 5 percent (ƒ15 miljoen). Blijvend wordt de aanvankelijke verhoging van de benzinebelasting. Eveneens wordt blijvend de verhoging van het tussentarief van de omzetbe lasting van 8 tat 10 percent en de ver hoging van het weeldetarief van 15 tot 18 percent. Ook televisietoestellen blij ven onderworpen aan een omzetbelas ting van 18 percent. Wettelijke goedkeuring achteraf van de reeds op 29 april ingegane be perking van de investeringsaftrek tot twee maal 5 percent (in plaats van twee maal 8 percent) en beperking van de vervroegde afschrijving tot ruim 8 percent per jaar gedurende vier .laar. de regering, dat kool en geit moet spa ren, aan de kaak te stellen. Kool en geit, ofwel De Gaulles politiék voor 'n Algerians Algerije en het Franse leger waarvan de medeplichtigheid met de Franse rebellen bij de dag scherper in het licht trad. Hoe sterk dé balans in de ogen der publie ke opinie al begon over te hellen ten gun ste van Lagaillarde bleek nog eergisteren, toen 201 tegen 219 kamerleden een verzoek van de fascistische afgevaardigde, Le Pen, ondersteunden om hun collega in vrij heid te doen stellen. In beginsel hoeft deze voorlopige invrij- heidsstelling natuurlijk niet vooruit te lo pen op de uiteindelijke uitspraak over het lot van Lagaillarde. In feite is de basis van het proces nu wel erg wankel geworden, zodat zelfs al wordt gefluisterd, dat de „voorstellingen" mogelijk wel eens voortij dig geheel zouden kunnen worden afgebro ken. SAN FRANCISCO (Reuter) Het staat vast dat de .32 kiesmannen van Californië naar Nixon zullen gaan en niet naar Ken nedy. Na telling van zogenaamde post- stemmen heeft Nixon 13.160 stemmen meer dan Kennedy. Er zijn nu ruim 170.000 van de ongeveer 200.000 stemmen van kiesgerechtigden, die om de een of ande re reden op de verkiezingsdag niet heb ben kunnen stemmen, geteld. Kennedy zal echter toch president blijven. Zonder de 32 kiesmannen van Californië behoudt Kennedy een ruime meerderheid in het kiescollege. Ook de drie kiesmannen van Hawaii" zijn thans aan Nixon toegewezen, met een verschil van slechts 141 stem men. De leiders der Democratische partij in Honoloeloe hebben gezegd een hertel ling te zullen aanvragen. Het aantal kiesmanstemmen voor Nixon bedraagt thans 226, of 43 te weinig voor verkiezing als president. De totale voor sprong van Kennedy is thans geslonken tot ongeveer 200.000 stemmen, bij een to taal aantal uitgebrachte stemmen van bij na 68 miljoen. pag. Weerrapporten l} 2 Agenda van IJmond tri Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws .3. 5 Kennemer Kruimels 7 Uit stad en omgeving7, 11 In de Vishal en op zee11 Beeldverhalen U Kunst 13 Toch Is Het Zo15 Feuilleton 25 Boekenhoekje 25 Horen en Zien25 Economisch nieuws27 Beurs 27 Scheepsberichten 27 Sport 29 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1