Referendum over Algerije in januari verwacht Ik zal r Bronchi lef f en f Wereldnieuws") Deense premier heeft nog geen ontslag ingediend Wissel op het zelfbeschikkingsrecht Koning Olav zwicht niet voor Lutherse bezwaren BLANKE VROUWEN EN MEISJES CONTRA NEGERKINDEREN NAV O-parlementsleden confereren in Parijs Op dc <~Prciatóto&l ENGEL Van dag tot dag NU NOG 17 DAGEN 't Silver Stoepke Zijn dochter Astrid blijft als prinses optreden Rook die lekkere shag in de handige doos Rassenrel in New Orleans leidt tot betogingen Prinses Margaret naar de bruiloft van Boudewijn Kennedy s vice-president Johnson spreekt mee DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 V. De Tweede Kamer heeft met bijna al gemene stemmen de prijzenwet aangeno men en daarmee is een nieuwe mogelijk heid voor de minister van Economische Zaken geschapen om de conjunctuur in de juiste banen te leiden. Tot dusver moest hij zich bij ingrijpen in de prijzensector behelpen met de vooroorlogse prijsopdrij- vings- en hamsterwet, die maar zeer be perkte mogelijkheden geeft. In het nog steeds slepende conflict in het bouwbedrijf van dit voorjaar over de doorberekenings clausule bleek duidelijk hoe noodzakelijk het voor een minister is dat hij voor zijn beleid, en dat moet van een minister van Economische Zaken vooral slagvaardig zijn, een goede wettelijke basis heeft. Zo wel regering als het bedrijfsleven weet dan waar zij rekening mee kunnen houden. De prijzenwet stelt de minister in staat prijzen die naar zijn mening op onverant woorde wijze worden opgedreven met name kan dit in een hoogconjunctuur zich veel voordoen te verlagen door een ma ximum vast te stellen. Hiermede is dus een duidelijke aanvulling gegeven op dat gene wat in de loonsector reeds lang het geval was. Daar mogen de officiële lonen ook niet boven een bepaald, in onderling overleg vastgesteld, niveau uitstijgen. Dat het thans met de prijzen ook tot een rege ling is gekomen, lijkt ons niet meer dan billijk. Natuurlijk kan men bezwaar maken en zich het hoofd schudden over het steeds verdergaand overheidsingrijpen. Men be denke echter wel dat dit toch reeds ook op het stuk van de prijzen belang rijk was, maar een duidelijke grondslag in de wet miste. Dit is in een rechtsstaat onverdraaglijk. Het is in het belang van de rechtszekerheid dat de overheidsgestie krachtens wetten geschiedt. De staatsbur ger in dit geval de ondernemer is daarmee gediend. Acht hij zich onrecht vaardig behandeld dan kan hij daartoe verschaft deze wet de gelegenheid in beroep gaan bij het „College van Beroep voor het Bedrijfsleven". Er is dus op ba sis van deze wet bescherming tegen wille keurige behandeling door de staat. De nieuwe prijzenwet is er wederom een voorbeeld van hoe zich in onze maatschap pij een gedurige verandering in het eco nomische vlak voltrekt, namelijk van een situatie waarin de eigenrichting algemeen als noodzakelijk en juist werd gezien, naar een nieuwe waarin rechtsnormen gelden en het algemeen belang op de voorgrond staat. Dit is een proces waarmee een ieder gebaat is. Advertentie Sint wordt er niet zenuw achtig van. Hij heeft op nieuw een naam van zijn lijstje kunnen schrappen. Want voor moeder zag hij iets heel bijzonders in onze cadeau-collectie voor elck wat wils: een aparte gouden armband, reeds vanaf 79.of 'n mooie gouden fantasiering, reeds vanaf 24.50. (Met een kleine aanbe taling kunt u ieder ca deau bij ons reserveren) Het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 KOPENHAGEN (Reuter-AFP) De Deense premier Kampmann heeft mede gedeeld, dat in tegenstelling met een eer dere bekendmaking, hij niet het ontslag van het kabinet aan koning Frederik heeft aangeboden, zoals hij van plan was, omdat hij wacht op antwoord van de ra dicalen, aan wie hij heeft voorgesteld, deel te blijven uitmaken van de regerings coalitie. De radicalen zullen waarschijn lijk vandaag antwoorden. In een communiqué van het koninklijk paleis is medegedeeld, dat de koning de minister-president vandaag nogmaals zal ontvangen. (UPI) De drie-partijen-coalitie, die Denemarken gedurende 3'/2 jaar heeft ge regeerd, is in de parlementsverkiezingen uiteengevallen, doordat de kleinste dei- deelgenoten, de partij „voor een belas ting" (Georgisten) geen enkele zetel toe viel. De grootste zege in deze verkiezingen, was voor de socialistische Volkspartij, ge leid door de „Titoïst" Aksel Larsen, ex- voorzitter van de communistische partij. Toen Larsen met de communisten brak en een eigen partij oprichtte, behield hij zijn zetel. De overige vijf communistische zetels gingen in de verkiezingen verloren, doch Larsen slaagde er in op elf zetels te komen. Larsen heeft laten doorschemeren dat hij bereid is aan een coalitie-regering mee te doen. De grote vraag is echter, of de sociaal-democraten bereid zijn een deelge nootschap met Larsen aan te gaan. (Van onze correspondent) PARIJS Generaal Charles de Gaulle heeft zijn ministers meegedeeld dat hij van plan is het Franse volk door middel van een referendum een wetsvoorstel voor te leggen met betrekking tot de staatkun dige organisatie van Algerije, in afwach ting van de uitoefening door het Algerijnse volk van zijn zelfbeschikkingsrecht. Met deze zinsnede uit het officiële communi qué dat gisteren in Parijs bekend werd gemaakt, wordt de sluier die, ofschoon steeds onvolkomener, nog over de naaste toekomst van Algerije lag weer wat ver der opgelicht en het nieuws dat tot dusver bij geruchte wereldkundig was geworden op een voornaam punt bevestigd. Uit an dere aanwijzingen en gegevens wordt ver der de conclusie getrokken dat het refe rendum op 8 of op 15 januari volgend jaar zal worden gehouden. De vragen die Frankrijk en vermoede lijk ook Algerije, zullen worden voorgelegd moeten in komende ministerraden nog na der worden geformuleerd. Het ligt echter wel in de lijn van de ontwikkeling dat De Gaulle het Franse volk zal verzoeken zich akkoord te verklaren met zijn voornemen om in Algerije een voorlopige regering te installeren. Die regering zal zeker voor een groot deel uit moslims worden samen gesteld. Als eventuele premier worden de vroegere voorzitter van de Algerijnse volk vertegenwoordiging Farès en het Algerijn se kamerlid Ali Mallem genoemd. Farès staat op goede voet met Ferhat Abbas, de premier der rebellenregering en hij zou eventueel dus als schakel kunnen die nen tussen het Algerijnse Bevrijdingsfront en Parijs. Mocht Farès bedanken voor de eer, dan zou Ali Mallem op de nominatie staan, een liberale Algerijn die uitsteken de betrekkingen altijd met het Elysée heeft onderhouden. In beide gevallen zal het, naar men vreest, echter geen gemak kelijke taak zijn representatieve Algerij nen te bewegen nu reeds een ministerspost uit Franse handen te aanvaarden. De droe ve ervaringen die Frankrijk in Indochina heeft opgedaan met keizer Bao Dai die bestemd was om de rebellenleider Ho Tsji Minh politiek te overvleugelen en de wind uit de zeilen te nemen vormen een zware hypotheek op de plannen die De Gaulle inzake Algerije voor ogen staan. OSLO, (UPI) Koning Olav V van Noorwegen heeft het Noorse parlement (Storting) officieel in kennis gesteld van de verloving van zijn dochter prinse As trid met Johan Martin Ferner, een niet- adellijke man. In zijn boodschap aan het parlement her haalt de koning dat zijn dochter de ti tel prinses zal behouden en dat zij offi ciële functies zal blijven verrichten, indien dat nodig zou zijn. De vorst leek niet te willen buigen voor de wens van verschillende politieke lei ders en vooraanstaande bladen dat de prinses haar koninklijke titel zou opgeven wanneer zij op 12 januari de echtgenote wordt van een gescheiden man. Het staat te bezien of de koning zal zwichten voor de eis dat het huwelijk en het daaropvol gend feest in de „skaugum" het karakter van een familiefeest moet hebben, en niet een semi-officieel feest met buitenlandse gasten. Leider van de „Kristelig Folkeparti", Er- ling Wikborg, zou gedreigd hebben zijn standpunt over het aanstaande huwelijk bekend te maken indien het parlement ge vraagd zou worden een boodschap met ge lukwensen aan de koninklijke familie te sturen. De waarnemende president van het Storting, las de koninklijke boodschap ech ter voor zonder op een antwoord te zin spelen. Een tweede dubieus punt in deze nieu we fase is het feit dat de instelling door Frankrijk van 'n Algerijnse regering voor uitloopt op de uitvoering van het zelfbe schikkingsrecht. De toevoeging van de woorden in het communiqué „in afwach ting van het zelfbeschikkingsrecht" lijken voornamelijk een wissel op de toekomst. Om die reden ook moet worden betwijfeld of het F.L.N. zich op kortere of langere termijn bereid zal tonen zijn medewer king aan een Algerijnse regering onder Franse auspiciën te verlenen. De missie welke door drie Afrikaanse regeringslei ders, die eerst Parijs hebben bezocht, in Tunis bij het F.L.N. wordt uitgevoerd lijkt tot dusver eveneens met een zeker scep ticisme te moeten worden begroet. Een derde gevaar dat steeds dreigender zal opdoemen betreft de reacties van het Fran se leger en de activisten die nu getuigen worden gemaakt van de dolksteek welke hun ideaal, of waandenkbeeld, van een Frans Algerije door De Gaulle die zij zelf aan de macht hebben gebracht, wordt toe gebracht. Over de indrukken die de minister van Oorlog Messmer en de stafchef Ely de laatste dagen bij hun gesprekken met de legerleiders in Algerije hebben opgedaan is officieel nog niets bekend geworden. Dat die indrukken echter niet al te be moedigend zijn geweest lijkt men te mo gen opmaken uit de niet onbelangrijke eenheden waarmee de ordetoepen in Al gerije de laatste dagen worden versterkt. Advertentie NEW ORLEANS (UPI, Reuter en AFP) Meer dan vijfduizend blanke vrouwen en opgeschoten meisjes hebben gisteren in New Orleans een betoging gehouden tegen de integratie van twee, tot voor kort „blanke" scholen, waar maandag vier neger meisjes zijn toegelaten. De politie zag zich genoodzaakt de brandweer te hulp te roepen tegen de betogers die door voorstanders van rassenscheiding waren aangezet tot „burgerlijke ongehoorzaamheid". De demonstratie werd gehouden voor het gebouw waar het bestuur van de twee betrokken scholen is gehuisvest. Twee brandweer wagens werden hier geparkeerd nadat de menigte door politiemannen op motorfietsen was teruggedreven. De brandweerlieden richtten de slangen op de vrouwen die zich echter niet door de waterstralen lieten tegenhouden. „Two four, six, eight, we don't wanna integrate" (twee, vier, zes, acht, wij willen geen in tegratie) riepen de betogers, druipend van het water. Elke keer dat de druk op de slangen werd verlaagd, drong de menigte verder voorwaarts. Na een half uur ging zij echter uiteen, waarna de politie er voor zorgde dat de betogers niet naar de twee betrokken scholen zouden opmarche ren. Een groep opgeschoten jongelui wierp zich intussen op enkele negerjongens en sloeg en bestookte hen met flessen. Er werden talloze arrestaties verricht. De blanke jongens, van wie vele kenne lijk spijbelden, waren naar het centrum van de stad gekomen met auto's, waarop kentekenen van de Ku Klux Klan een geheime organisatie tegen negers, Joden en rooms-katholieken waren aange bracht. Lege scholen Het verzet tegen de verplichte toelating van negerkinderen op de twee openbare scholen werd woensdag ook gekenmerkt door de afwezigheid van vrijwel alle blan ke kinderen. Op de Mcdonogh-school, die normaal door 500 kinderen wordt bezocht, waren behalve de drie negerleerlingen slechts twee blanke kinderen aanwezig. De afwezigheid van de overgrote meerderheid der blanke leerlingen was een gevolg van een oproep van het congres van de staat Louisiana. Dit lichaam heeft inmiddels besloten, een aanklacht in te dienen tegen de fede rale rechter, die het bevel tot rasseninte gratie op de scholen van New Orleans heeft uitgevaardigd. In deze stad is sinds een eeuw bij het onderwijs een strikte ras senscheiding in acht genomen. Een katholiek priester vertelde dat de woning van de rock 'n rollzanger Fats Do mino met bomaanslagen bedreigd was, omdat geruchten wilden dat zijn kinderen op een van de beide scholen waren ge plaatst. Voordat de betoging in de binnen stad plaats vond, hadden de politieman nen voor de twee geïntegreerde scholen het reeds hard te verduren gehad met het terugdrijven van joelende blanken. (Van onze correspondent) LONDEN. Prinses Margaret zal ko ningin Elizabeth vertegenwoordigen bij het huwelijk van koning Boudewijn op 15 december in Brussel. Zij zal door haar echtgenoot Antony Armstrong-Jones wor den vergezeld. Prinses Margaret dineerde met de Belgische koninklijke familie toen zij twee jaar geleden de Wereldtentoon stelling in Brussel bezocht. Verwacht wordt dat prinses Margaret en haar man in het Belvedère-paleis, de residentie van prins Albert, of in het koninklijk paleis te Laken zullen verblijven. Bij de inhuldiging van Koningin Juliana in 1948 vertegen woordigde prinses Margaret haar vader, koning George VI. De enige staatshoofden die de huwelijks plechtigheid zullen bijwonen, zijn koningin Juliana, de groothertogin van Luxemburg en koning Olav van Noorwegen. PARIJS (DPA) Volksvertegenwoordi gers uit alle vijftien landen, die aange sloten zijn bij de Noordatlantische Ver dragsorganisatie zullen deelnemen aan de zesde N.A.V.O.-conferentie voor parle mentsleden die van 21 tot 26 november in Parijs wordt gehouden. De Franse se nator generaal Bethouart treedt als voor zitter op. Op de sprekerslijst, van de conferentie staan: de Franse minister-president Debré de secretaris-generaal van de N.A.V.O. Spaak, de opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa gene raal Nors tad, erevoorzitter van de N.A.V.O.-raad, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken Lange en de aanstaan de vice-president van de Verenigde Sta ten de Democratische senator Johnson. De debatten op de confei-entie zullen de ze keer bijzonder veel omvattend en be langrijk zijn. Er zal worden gesproken over de verantwoordelijkheid van de N.A.V.O. in de gehele wereld, de politie ke, economische en psychologische aan passing van de westelijke wereld aan de ontwikkeling van het conflict tussen Oost en West, de plannen tot omvorming van de Organisatie van Europese Economi sche Samenwerking, de betrekkingen tus sen de vrije wereld en de neutrale lan den en vraagstukken van de hulpverle ning aan ontwikkelingsgebieden. MAINZ (AFP) De Amerikaanse am bassadeur in West-Duitsland, Dowling, heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten op de komende N.A.V.O.-conferentie van ministers „politieke en militaire voorstel len zullen doen die nog nauwere samen werking binnen het bondgenootschap beo gen". Dowling noemde hulpverlening aan onderontwikkelde landen „de hoogste plicht" in de huidige omstandigheden en besloot met te zeggen dat in de toekomst „zeer grote offers" moeten worden ge bracht. Advertentie Hoestdrank in table+vorm. 95ct Of hij een oud-oom was of een verre neef weet ik niet meer, maar hij kwam in mijn leven toen dit nog slechts vijf jaren telde, tijdens een van die traditionele familievisites waarbij de kinderen worden bekeken als voortreffelijk ge slaagde curiositeiten. Hij was joviaal en grappig en wekte vertrouwen bij on schuld igen en hij beloofde mij, een kleine motor te zullen maken aan mijn autoped, zo dat ik voortaan gemotoriseerd door het leven zou gaan. Dat is nu veertig jaren ge leden en het motortje is er niet van gekomen ik heb des tijds waarschijnlijk het olijke k'nipoogje niet gezien, waar mee hij de andere volwassenen duidelijk maakte dat het maar een grapje was. Het zou overdreven zijn te zeggen, dat ik dat gemotori seerde autopedje nog steeds als een bitter gemis voel. doch ik herinner mij dat het enkele jaren heeft geduurd voordat ik gewend was aan de ontdek king, dat ik was beetgenomen. Men moet zich daarbij voor stellen, wat in die tijd een motorpedje zou hebben be tekend. De auto was destijds nog maar een aarzelende ver schijning en de afstanden in de stad werden gemeten met zo veel uren gaans. Mijn vrindjes hadden hooguit een driewieler- tje om zich enigszins gemecha niseerd voort te bewegen en alles wat leek op automatische beweging bevruchtte de jon gensfantasie tot onvoorstelbare geneugten uit het paradijs der techniek, waarvan de poorten toen juist werden openge- zwierd. Die oud-oom of wat hij dan ook geweest moge zijn lijkt mij een van die lieden, wier dagelijkse bezigheden geken merkt worden door lichtvaar dige beloofsels. Niet beloften doch beloofsels om meteen maar duidelijk te maken dat er geen schijn van goed voor nemen achter zat. Ge kent die lieden immers? Zij strooien met goedgunstige toezeggingen als Sinterklaas met pepernoten en de peper noten worden meestal tot de laatste kruimel geslikt. Zij schrijven hun beloofsels op wapenschilden, op banieren, op duur perkament, in intieme brieven, en met een fijn mesje in harten van smekende men sen. Zij komen in alle kringen voor en dringen in alle kringen door, alle deuren voor zich openend met de sleutels van hun schijnbare trouw. Zij aar zelen nooit, wanneer zij de kans schoon zien iemand iets moois of goeds te beloven. Zij adverteren, zij schuiven re clamedrukwerkjes in uw brie venbus, zij regeren, zij houden redevoeringen, zij zijn kandi daten voor alle posten, zij laten zich op schouders heffen en klimmen in de hoogste torens met de klimsporen hun ner beloften. En zij doen meestal niets. Als zij zich beperkten tot. het beloven van gemotoriseerde autopedjes aan domme jon getjes, zouden zij weinig woor den van hekel waard zijn. Maar naast het lanceren van 4®% dergelijke geestige grapjes houden zij zich ook en vooral met ernstige dingen bezig, dingen waarop de mens de wereld bouwt. Zij construeren van een net werk van beloften een ogen schijnlijk hechte basis, waar op onze levens zich argeloos uitspreiden in gerust ver trouwen. Maar in werkelijkheid is die basis gevlochten uit nevels, getimmerd uit zeepbellen en geschilderd met bedrog. Op het moment dat wij, domoren, door de vloer zakken kijken zij van bovenaf door het gat meewarig op ons neer en be loven ons na te springen. Maar zij doen ook dan meestal niets. En dit is slechts een kleine greep uit de lawine van goede verzekeringen, die dagelijks geredelijk over ons wordt uit gestort: Ik zal ons land groot en machtig maken ik zal je nooit vergeten, liefste ik zal u allen beschermen in oorlogs tijd, zodat u niets zal over komen ik zal vlijtig werken voor mijn loon ik zal u het mooiste en grootste en aan grijpendste filmwerk aller tijden laten zien ik zal zor gen dat uw kale schedel weer welig haar zal dragen ik be loof u dat mijn tabletten uw klachten onmiddellijk weg nemen ik zal nooit meer dronken worden ik zal de welvaart van allen bevor deren als je zoet bent zal Sinterklaas je een massa sneelgoed brengen als je dood gaat kom je in de hemel als je dierbaren sterven zijn ze beter af dan dat ze waren blijven leven als je mijn eerlijke mening vraagt, hier is ze als u mij een geheim toe vertrouwt, zullen mijn lippen verzegeld zijn ik zal mijn uiterste best doen ik zal alles proberen wat erop zit ik zal trouw zijn ik zal dankbaar wezen met mijn pillen merkt u niets van de moeilijke dagen met mijn merk ondergoed voelt u zich een ander mens ik zal de belangen van mijn land naar eer en geweten dienen Onze Lieve Heer zal modelijden met u hebben likdoorns ver dwijnen met wortel en al door mijn uitvinding belt en wij komen onmiddellijk op ieder uur van de dag met een jurk uit mijn zaak wordt u door alle mannen bewonderd als u een lot koopt krijgt u een prijs mijn adviezen be sparen u geld ik weet zeker dat u kracht zult krijgen naar kruis vul deze bon in en u doet uzelf voordeel ik zal nooit van een ander houden bij ons werkt u prettiger wat ik schrijf is de waarheid ik zal mijn naasten liefhebben onze polissen nemen al uw toekomstige zorgen weg ik zal u de hoogste waarde geven voor uw goederen ik zal ik zal ik zal En zo draaft het leger van belovers af en aan, om ons de illusie van geborgenheid en zekerheid en geluk te geven. Doch hun gaven zijn alle van morgen en morgen daalt de motregen van teleurstellingen neer, fijn, onhoorbaar vaak, maar onze ziel doorwekend en ons vertrouwen wegspoelend tot wij oude mensen vol bit tere levenservaring geworden zijn. Doch temidden van het brullend koor der veelstem mige beloftezangers klinkt nu en dan een ijle dissonant. Een toon die niet past in het. ge heel, omdat hij te weinig na drukkelijk en te eenvoudig van compositie is. Het is de stem die iets belooft wat nooit verraad noch leugen wezen kan een weloverwogen, doorwerkte en van waarach tigheid doordrenkte stelligheid klinkt er in die stem, die on gewoon en onverwacht iets werkelijks belooft. Ook hen kent gij immers? Mensen die hun woorden waarmaken en de simpelste al ler eenvoudigheden, de waar heid, spreken als zij zeggen: ik zal Dan kan men, na door dui zenden bedrogen te zijn, de hele weg terug beleven van het onvoorwaardelijke geloof in het woord van een man, van een vrouw, dat gestand zal worden gedaan ook al vergaat de wereld. Dan kan men zijn autoped vergeten, die nog steeds geen motor heeft, en verder leven met een nieuw vertrouwen op dat hele vreemde, miljoenen- koppig wezen, dat mensheid heet. Eén is niet genoeg De psychiaters hebben er hun verkla ringen voor en het schijnt iets te maken te hebben met een soort infantiele spel- drift, maar, in landen waar dat gemakke lijker is, komt de bigamist tamelijk veel voor. Amerika heeft er heel wat. Merk waardige lieden. Meestal, aldus de des kundigen, hebben zij een goed inkomen en dat mag ook wel: twee huishoudens op zetten is geen sinecure. Voorts zetten zij hun tweede huishouden op precies de zelfde wijze op; tot in de details is het ene een afspiegeling van het andere. En dan verder zijn bigamisten altijd buitengewoon in de weer: drie dagen in de week bij Annie en vier dagen in de week bij Marie en dan geen foutje maken, de kinderen niet verwarren en niet aan Annie vragen waar Pietje in hemelsnaam zit als deze Pietje een kind is van (hem en) Marie. In Amerika blijken bigamisten zich daarmee nog wel eens te verspreken en dan kijken zulke Annie's er even raar van op en gaan zwijgend naar de keuken en duizend gedachten spelen haar door het hoofd. Een dier gedachten is altijd: waar brengt Jaap (wij noemen onze biga mist hier Jaap) die vier andere dagen van de week door? Wat verdient Jaap eigenlijk pre cies? Wat wéét ik tenslotte van Jaap af? Meestal is dat niet veel in bigamistenhuwelijken. Het komt vaak voor dat bigamisten een huizenblok verder, en dat zelfs in betrek- kelijk-kleine plaatsen, een tweede nestje bouwen en dan, als een diertje, af en aan moeten lopen tussen die beide en voort durend het kopje hoog moeten houden. Menig man zal dit een merkwaardige lief hebberij vinden. Bekend is het geval van de vrachtwagenchauffeur die, enkele kilo meters buiten de stad, aan de grote route welke hij enkele malen in de week reed, een nieuw huishoudinkje stichtte met een volledige vrouw en een aantal volledige kinderen en daar jaren en jaren mee voortging tot de kinders der beide gezin nen elkaar eens ontmoetten en toen, tij dens een monter cola-gesprekje, vernamen dat de vader van de ene groep dezelfde was als de vader van de andere groep. Kortom dat zij halfbroertjes en -zusjes waren. Zo gaat dat. Eenmaal betrapt en ontdekt blijkt dat de beide (soms nog meer!) vrouwen der bigamisten het altijd zo'n alleraardigste liefhebbende man vonden; nooit narrig en lelijk en hatelijk. Bigamisten zijn beste kerels, kortom. Wellicht ook wel omdat zij niet voldoende tijd hebben om anders te zijn dan oppervlakkig-aardig. Maar dat schijnt vele vrouwen heel veel voldoening te schenken. Dappere, merkwaardige per sonen zulke bigamisten, vinden wij en duidelijk-gek (zoals dus bewezen werd). Afgezien van het feit dat zij, door hun be hoefte aan grote inkomsten, gedwongen zijn harde werkers te zijn, moeten zij de onafgebroken leugen van twee volkomen gescheiden huwelijkslevens volhouden. Het vadertje-moedertje spelen, dat hen zo in zijn greep heeft, vergt heel wat van ze. Zo was er een bigamist onlangs (in de V.S.) die er in slaagde elke dag, in de twee gezinnen waarvan hij het hoofd was, zes maaltijden tot zich te nemen. Van het ene ontbijt haastte hij zich naar het andere en van het ene lunchje naar het volgende en zo maar voort. Dat vooral verwonderde later de bedrogen vrouwen zo bijzonder. Wellicht, mevrouw, is het wel eens nuttig in dit verband op de eetlust van uw man te letten. In Amerika trouwens publiceert men (en niet als grapje!) aanwijzingen voor vrouwen die manlief niet helemaal vertrouwen en men geeft advies inzake de dingen die zij eens van hem te weten moeten zien te komen. Is dat niet mal eigenlijk? Duif Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Cubaans gerecht. De president van het Cubaanse hooggerechtshof, Emilio Me- nendez, is afgetreden en heeft in de ambassade van Brazilië om asiel ge vraagd. Het lid van het hof voor grond wettelijke rechten Jose Morell Romero diende eveneens zijn ontslag in. Het is niet bekend, of ook hij asiel heeft gevraagd. Militaire hulp. Volgens berichten uit Rabat heeft Marokko een Russische aan bod tot verlening van militaire hulp aanvaard. Het zal hierbij voornamelijk om straalvliegtuigen gaan. In maart van dit jaar werd aangekondigd, dat Amerika Marokko veertig miljoen dol lar zou lenen voor economische ont wikkeling. Een jaar geleden heeft Ame rika een zending wapens geleverd, waar onder veldgeschut, pantser-en transport voertuigen. X-15. Het experimentele ruimte-vlieg tuig, de X-15, heeft voor het eerst een vlucht gemaakt met een „ruimte-mo tor" die het pijlvormig toestel met een snelheid van vierduizend mijl per uur tot op honderd mijl boven de aar de moet brengen. De proefvlucht duur de tien minuten waarbij de X-15 een afstand van bijna tweeduizend mijl af legde op een hoogte van ruim 26 ki lometer. Het toestel bereikte met de nieuwe motor een recordsnedheid van 6.300 mijl per uur, op een hoogte van 21.600 meter. Alcohol en verkeer. Een Britse voed selkundige, dr. Franklin Bicknell, is bij een onderzoek naar de gedragingen van dronken automobilisten tot de conclusie gekomen, dat een geringe hoeveelheid alcohol van gunstige invloed kan zijn op een bestuurder. In dat geval name lijk worden zijn pupillen groter zodat hij in schemerdonker beter kan zien. Overigens zijn gestoofd vlees en gekook te aardappelen beter om dronkenschap af te wenden dan de gebruikelijke eet lepel olijfolie.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3