Landbouw en industrie gebaat bij vrij goederenverkeer Belangrijke mededeling! Nieuw-Guinea wil alleen onafhankelijke Melanesische federatie Volgend jaar Kamerdebat over de P.B.O. TOP-VOORDEEL Friese boeren tegen melkprijsbeleid Financiering Lauwerszee stelt teleur Personeel wil wèl dicht bij vliegbasis wonen Proefschrift over persgeschiedenis Zuid-Vietnam kondigt hervormingen aan Tien doden bij onlusten in Nigeria Kongolees leger paradeerde Tussentijdse verkiezing in Groot-Brittannië Opstanden onderdrukt in Midden-Amerika DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 Mr. Marijnen over E.E.G Het zal u waarschijnlijk opgevallen zijn, dat onze margarinefabriek te Zoetermeer deze week via de pers sterk in de publieke belangstelling heeft gestaan. Door een vinding in onze fabriek zijn wij er in geslaagd een duurzame margarine te fabriceren, zonder daarbij gebruik te maken van chemisch bereide emulgatoren. Deze bereidingswijze werd tot nu toe in alle margarine- fabrieken voor onmogelijk gehouden. Ons succes werd bereikt in samenwerking met het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (TNO). Men spreekt in de pers van „een verrassing in de margarine-wereld" en zelfs van een „wereldprimeur". Wij hebben ontdekt, dat de functie van chemische emulgatoren volledig kan worden overgenomen door lecithine, een natuurproduct, dat reeds jaren in de margarine gebruikt wordt om bij het braden de jus te laten bruinen. Lecithine komt o.a. ook voor in melk en eidooier. Alléén margarine met het Leeuwenzegel of met het Garantiezegel wordt zonder toevoeging van een che mische emulgator bereid. Let dus, als u margarine koopt, terdege op het Leeuwenzegel of het Garantie zegel op de sluiting der pakjes. Brinkers' Margarinefabriek en \\V. Zoetermeer LEIDER PAPOEA LANDSDIENAREN Na rapport van de S.E.R REGENJAS Adoptieraad bracht in 1959 bijna 500 adviezen uit Stilstaand hart weer op gang gebracht Landbouwschap Geen Sinterklaasfeest voor kleuters in Kethel „Mm. Luns Nederlandse Don Quichotte Slachtoffer van kolendamp Conservatieven winnen met kleiner overwicht Niet honderd maar negen Fransen uitgewezen Ploegbaas der N.S. tot geldboete veroordeeld Echtpaar zou J 60.000.- hebben verduisterd Advertentie Gezien de grote belangen van de agra rische industrie bij de export naar landen buiten de E.E.G. zal, volgens minister Marijnen, elk streven naar afsluiting van de gemeenschap van de wereldmarkt met kracht moeten worden tegengegaan. De minister van Landbouw en Visserij heeft dit woensdagavond verklaard in Leeu warden, waar hij sprak voor het plaatse lijk departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Ook in het interne E.E.G.-verkeer, al dus mr. V. G. M. Marijnen, is de agrari sche industrie, evenals de agrarische producent en de handel, gebaat bij een zo vrij en onbelemmerd mogelijk goederen verkeer. Wanneer voor een aantal produkten door middel van compenserende heffingen tij dens de overgangsperiode het prijsverschil tussen de grondstoffen zou kunnen worden weggenomen, zou er waarschijnlijk reeds in korte tijd een vrij verkeer kunnen wor den verwezenlijkt. Hierbij zouden grens- sluitingen, minimum importprijzen en andere belemmeringen overbodig worden. Een Nederlands voorstel terzake is thans in de E.E.G. in studie genomen, zei de minister. Hij zei het in hoge mate te betreuren dat de handelspolitieke geschillen tussen de landen van de E.E.G. en die van de E.V.A. thans ook op Zuid-Afrika worden geprojecteerd. Deze situatie zal ook voor de export van de Nederlandse agrarische industrie zeer nadelig kunnen zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal het mo gelijk zijn, medio 1961 een debat in de Tweede Kamer te houden over het gehele terrein van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De vaste commissie voor Be zitsvorming en P.B.O. uit de Tweede Ka mer had de wens geuit, zo'n debat te hou den nadat het door de S.E.R. ingestelde onderzoek naar de stagnatiefactoren zal zijn voltooid. Minister-president De Quay heeft in zijn Menïorie van Antwoord over de begroting van Algemene Zaken meegedeeld, dat de regering aan deze wens gaarne zal vol doen. De minister verklaart zich in beginsel bereid het door de S.E.R. uit te brengen advies met het resultaat van diens onder zoek, tezamen met de beschouwingen waartpe dat advies hem eventueel aanlei ding zal geven, aan de beide Kamers over te leggen. Verwacht mag worden, dat het S.E.R.-advies in het lopende parlementaire jaar gereed zal komen. Advertentie U hebt geluk, als 59.50 u nu schikt Héél zeldzaam zijn die gelukjes... Juist op het ogenblik dat u/59.50 hebt uit te gever» en erover denkt binnenkort een goede re genjas te kopen, komt hier zo'n prachtkans, 'n Speciale aanbieding, die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK 9SI.ÖU Gen. Cronjéstr. 40-44 Tel. 54679 Uit het jaarverslag van de Centrale Adoptieraad over 1959 blijkt dat sedert de invoering van de Adoptiewet op 1 novem ber 1956 bij de raad 1179 zaken zijn inge komen. In 1959 zijn 493 adviezen uitge bracht. In 33 gevallen werd een beslissing genomen, die afweek van „het voorlopig gevoelen" van de Raad van de Kinderbe scherming. In 438 gevallen werd geadvi seerd de aanvraag tot adoptie toe te wijzen. Er werden nog veel adoptieverzoeken be handeld betreffende minderjarigen of kin deren, die al vóór de invoering van de Adoptiewet bij de pleegouders waren ge komen. Ook over de adoptie van buiten landse kinderen heeft de raad in het afge lopen jaar menig advies uitgebracht. Een chirurg van het Heerlense Sint Jo- sephziekenhuis, dr. F. J. A. Buytendijk is er woensdagmiddag in geslaagd het stil staande hart van een driejarig knaapje weer aan het kloppen te krijgen. Het jon getje was achter de ouderlijke woning in Heerlen in een beerput gevallen en be wusteloos eruit gehaald. Met spoed werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar het hart van het nog altijd bewuste loze kind tot stilstand kwam. Hij werd on middellijk naar de operatiekamer ge bracht waar dr. Buytendijk ingreep met het vermelde gelukkige gevolg. Het jonge tje maakt het thans naar omstandigheden goed en is buiten levensgevaar. De heer Buytendijk vertelde ons nog dat het hart „enkele minuten, maar minder dan tien" stilgestaan had. Een gevolg van het scheppen van een grote binnenlandse markt zal volgens de minister ongetwijfeld verscherping van de concurrentie zijn. De wapens in zulk een gezonde concurrentiestrijd moeten, zei hij, worden gezocht in kwaliteitsverbetering, efficiënter produktie, verbetering van de distributiemethoden doeltreffender en aantrekkelijker verpakking en reclame. De Nederlandse agrarische industrie zal zich, om haar afzet te vergroten, sterker dan voorheen moeten richten op het on derzoek van de markten in de partner- landen. Volgens mr. Marijnen is het algemene economische klimaat in ons land gunstig voor een gezonde ontwikkeling van de agrarische industrie. De stijging van het welvaartspeil schept ruimte voor vergro ting van consumptieve bestedingen, die grotere afzetmogelijkheden bieden. Een aantal veehouders, voornamelijk af komstig uit de Friese wouden en aangren zende gebieden met lichte grond, heeft woensdag op een vergadering in Drachten geprotesteerd tegen de melkprijsgarantie zoals die door de minister van landbouw en visserij voor 1960-1961 is vastgesteld. De vergadering toonde zich ernstig ont stemd over deze garantie, zowel wat de hoogte van de prijs betreft als over het kwantum waarvoor de garantie geldt. De boeren zonden een protesttelegram aan de minister, waarin zij verklaarden zich aan te sluiten bij de critiek die het Landbouwschap op de melkprijsgarantie heeft geuit. Zij waren echter van mening dat het Landbouwschap in zijn advies aan de mi nister had moeten pleiten voor een garan tieprijs voor de totale hoeveelheid afgele verde melk. Het Landbouwschap en de Unie van wa terschapsbonden zullen in een adres aan de Eerste en de Tweede Kamer hun be zwaren kenbaar maken tegen de wijze, waarop de regering de financiering van de afsluiting van de Lauwerszee wil re gelen. Zij schrijven dat het uitblijven van een wettelijke regeling voor de financie ring der Deltawerken een teleurstelling heeft opgeroepen die te dieper wordt ge voeld nu, door het wegvallen van de voor uitzichten op een algemene bijdragenwet, de onzekerheid groter is dan ooit te vo- ren. Het Landbouwschap en de Unie menen dat de Lauwerszeedijk, die dwars door zee moet worden aangelegd en zonder voorland het geweld der volle zee moet keren, volledig dient te worden behan deld als een deltadam, een werk dat door het rijk moet worden gebouwd en onder houden. Zij willen de dijk als dêlta'dam genoemd zien in de Deltawet en dringen aan op een daartoe sti-ekkende wijziging van die wet. De regering beschouwt de Lauwerszeedijk niet als een deltadam, maar als een werk ter versterking van een hoogwaterkering, zoals bedoeld in artikel 1, sub II van de Deltawet. Commandant contra predikant De commandant van de vliegbasis Leeu warden, kolonel J. L. Bosch, heeft aan het gemeentebestuur van Leeuwarderadeel en aan de Nederlands Hervormd predikant te Cornjum, ds. H. Gietema, verzocht mede werking te verlenen bij het beschikbaar stellen van ongeveer tachtig woningen in de dorpen rond de vliegbasis voor de huis vesting van luchtmachtpersoneel. Het verzoek van de commandant is een reactie op de uitlating van ds. Gietema tijdens de protest-actie van dorpsbewoners tegen het straaljagerlawaai en -gevaai\ Ds. Gietema zei toen, dat het luchtmacht- personeel zelf op veilige afstand van de vliegbasis woont, o.a. in Harlingen en Har- degarijp. Kolonel Bosch ontkent, dat dit een ge volg is van het feit, dat het personeel niet dicht bij de vliegbasis wil of dux-ft te wo nen. Het personeel zou liever met zijn ge zinnen in de directie nabijheid van de ba sis wonen, maar daar zijn geen woningen te krijgen. Ook voor de paraatheid zou het wenselijker zijn, dat zij dicht bij de basis zijn gehuisvest. De kinderen van een kleuterschool in Kethel bij Schiedam hadden voor het ko mende St. Nicolaasfeest f 110 bij elkaar gespaard. Gisteren ging het vrouwelijke hoofd van de kleuterschool naar de speel goedafdeling van een groot magazijn in de binnenstad van Rotterdam. Daar kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat de portefeuille met het gespaarde geld uit haar handtas verdwenen was. Een zakken roller had zijn slag geslagen. De Mexicaanse ambassadeur in Neder land, dl*. Rafael Fuentes, heeft in Den Haag de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M .A. H. Luns, het lint eerste klasse van de nationale or de van de Azteekse Adelaar overhandigd. De ambassadeur zei dat Nederland in de gehele wereld wordt geëerbiedigd om dat het bekend is dat zijn oogmerken al tijd zuiver zijn, dat het altijd stx-eeft naar begrip en een betere verstandhouding tus sen de volken. Nederland heeft, zei hij, zijn beste vertegenwoordiger gevonden in minister Luns. „U lijkt op een Nederlandse Don Qui chotte, gekleed in het harnas van de in tegriteit en de goede trouw die altijd dooi de regering van Koningin Juliana aan de dag zijn gelegd", aldus de ambassadeur. Aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam is gepromoveerd tot doctor in de economie de heer H. J. Scheffer, redacteur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, geboren te Woensel. Promo tor was prof. dr. J. H. Stuijvenberg. Het proefschrift van de heer Scheffer heet: „In vorm gegoten". Het verhaalt van de geschiedenis van het Rotterdamsch Nieuwsblad in de negentiende eeuw. Hoe wel het dus slechts de jeugdjaren van een enkele courant betreft, heeft de disserta tie een veel wijdere strekking. Immers, de schrijver vindt, dat een as pect van de Nederlandse persgeschiedenis nog weinig aandacht heeft gekregen. „Wij weten hoegenaamd niets van motieven, die sedert de opheffing van het dagbladzegel in 1869, hebben geleid tot het stichten van dagbladen, van het directionele be leid, dat in de daaropvolgende jaren werd gevoerd, van de copyverwerving en- ver- werking door de redacties, van de ar beidsvoorwaarden in de courantenbedrij- ven, van het marktoptreden der dagblad- ondei-nemingen en van de concurrentie strijd tussen de couranten". Hoewel,vele archieven moeilijk toegan kelijk zijn en velerlei gegevens ontbreken, gelooft de schrijver dat een systematisch onderzoek toch nog veel van het verbor gene tevoorschijn zou brengen. Een be wijs voor deze stelling meent hij met zijn onderzoek geleverd te hebben. In de tekst zowel als in de noten en bijlagen zijn vele bijzonderheden van andere onderne mingen en coui-anten opgenomen. Hierdoor is een basis voor vergelijking geschapen. Schrijver besteedt onderandere veel aan dacht aan de pei-soon van Cornelis Sijt- hoff, die de courant tot een bloeiend be drijf wist te maken. Een van de stellingen van dr. Scheffer is de volgende: De collectieve arbeids- arbeidsovei-eenkomst van het grafisch be drijf in Nederland, ai-beid in de technische afdelingen van het dagbladbedrijf tussen zaterdagmiddag 5 uur en zondagnacht 12 uur onmogelijk makend, vormt een uiterst ongewenste belemmering van de nieuws- verspi-eiding door middel van de dagblad- pei-s. De 59-jarige G. van Dijk uit Rhenen is in een woonwagen te Geersdijk op Noord- Beveland dood op bed gevonden. Hij bleek aan kolendampvei-giftiging overle den te zijn. De 68-jarige J. M. Lobe uit Hansweert, die eveneens in de woonwa gen sliep, is in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Beide ï-nannen waren werkzaam bij een wegenbouwbedrijf uit Rhenen, dat op Noord-Beveland werk in uitvoering heeft. Toen zij niet op het werk verschenen, gingen andere ai-beiders in de wagen kij ken. Van een brandende kachel bleek de pijp vrijwel afgesloten te zijn. Het Nederlandse ministerie van Binnéri- landse Zaken heeft woensdag een ont moeting gearrangeerd tussen de acht Papoea landsdienaren, wier bezoek aan Nederland thans ten einde loopt en ver tegenwoordigers van de buitenlandse pers in Nedex-land. Op deze bijeenkomst heeft de heer M. W. Kasiepo, sprekend als leider van de groep onder andere gezegd dat de bevolking van Nedex-lands Nieuw-Guinea geporteerd is voor „een onafhankelijke Melanesische federatie van Nederlands- en Australisch Nieuw-Guinea en de Solomon-eilanden", en dat zij elk ander voorstel betreffende haar politieke toekomst van de hand wijst. De heer Kasiepo zeide te kurjnen spreken namens de hele bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea. daar hij, als ambtenaar van de bevolkingsvoorlichting in zijn land, ge regeld reizen maakt door het hele gebied en steeds in contact blijft met de bevolking. Op een vraag over een recent bericht dat premier Abdoei Rahman van Malakka, een „geheim plan" zou hebben dat een uiteindelijke overdracht van de souverëi- niteit over Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië zou behelzen zei de heer Kasie po: „Laat hem Malakka overdragen aan Indonesië, maar hij moet van ons afblij ven." Over een ander bericht dat de souverei- niteitsoverdracht aan Indonesië zou wor den voorafgegaan door een toezicht van de Verenigde Naties zei hij: „In de UNO kan geen recht worden verkregen. Zoals de zaken er thans voor staan, is Nieuw- Guinea een politieke speelbal tussen de communistische wereld en het westen en kleine landen hebben daarbij geen zeggen- schan". De heer Kasiepo verwierp ook het ge opperde denkbeeld van een internationali satie van de kwestie-Nieuw-Guinea, even als dat om van Nieuw-Guinea een beheer- SAIGON (Reutei') Ngo Dinh Nhoe, een jongere broer en politiek adviseur van president Ngo Dinh Diem, heeft in Saigon verklaard dat de Zuidvietnamese regering die het afgelopen weekeinde bijna door een parachutistenopstand werd omverge worpen, op het punt staat een verstrek kend hervormingsprogram in alle secto ren in te voeren. Zij bestudeert de mo gelijkheid van vergroting van het leger, daar de huidige omvang 150.000 man niet groot genoeg is voor de dubbele taak „de grenzen van de vrije wereld" te verdedigen en binnenlandse opstand te bestrijden. De parachutisteneenheden zul len opnieuw worden gegroepeerd om de bestrijding der communisten te hervatten. LAGOS (Nigeria) (AFP) In Obosi, een dorp bij Onitsja in Nigeria, zijn vandaag tien mensen gedood en meer dan honderd gewond bij een botsing tussen de politie en opstandelingen, aldus blijkt uit berichten die uit Oost-Nigeria in Lagos zijn ontvan gen. Onder de doden bevindt zich een be- stuursfunctionaris. De onlusten vloeiden voort uit pogingen van de politie personen te evacueren die gronden bezet hadden. schapsgebied onder de UNO te maken. Het verlenen van zelfbestuur in binnenlandse aangelegenheden onder handhaving van een band met Nederland, zoals deze bestaat tussen Nederland. Suriname en de Neder landse Antillen, is een zaak die volgens de heer Kasiepo niet kan worden beslist door Nederlands Nieuw-Guinea alleen, doch een, waarbij de gehele Melanesische federatie dient te worden betrokken na haar even tuele totstandkoming. Op een vraag waarom de bevolking zo sterk gekant is tegen een souvereiniteits- overdrachf, aan Indonesië, antwoordde Kasiepo: „De zaak is niet zozeer dat wij afkerig zijn van de Indonesiërs, maar zij mogen ons niet." Naar zijn zeggen zouden de Indonesiërs er nooit mee hebben inge stemd, dat in 1949 Nieuw-Guinea werd uit gesloten van de soevereiniteitsoverdracht, als het land voor hen werkelijk zo belang rijk was. Zij hebben ons nooit de moeite waard geacht, aldus de heer Kasiepo, en andere volken hebben niet het recht, zich te bemoeien met onze toekomst. Daarover zullen wij zelf beslissen". De heer Kasiepo verklaarde nog dat het thans nog niet mogelijk is te zeggen hoe lang het zal duren voordat de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea geschikt zal zijn voor zelfbestuur LEPOLDSTAD (UPI) De inwoners van Leopoldstad hebben zich vandaag kunnen overtuigen van de paraatheid van kolonel Moboetoe's leger. Vijfduizend sol daten marcheerden door de straten van de Kongolese hoofdstad in een massa-para- de, ter herdenking van de in de beide wereldoorlogen omgekomen Kongolezen. Klaarblijkelijk beoogde men tevens met dit machtsvertoon indruk te maken op de UNO en die Afrikaanse landen, welke te gen Moboetoe's bewind gekant zijn. In te genstelling tot een mededeling van twee dagen geleden liepen geen UNO-militairen in deze parade mee. Wel hebben verschei dene militaire en civiele leden van de UNO-staf in Kongo de plechtigheden bijge woond. De UNO stelde ook een transport vliegtuig van het type C-119 beschikbaar voor de Kongolese parachutisten, die ter gelegenheid van de parade op de luchtha ven Ndjili een luchtlanding hebben uitge voerd. Sluiting hotels De betrekkingen tussen kolonel Mo- boetoe en de UNO, die in de afgelopen twee dagen verbeterden, zouden overi gens door de komst der commissie van goede diensten, welke uit vijftien Afro- Aziatische UNO-leden bestaat, weer slech ter zijn geworden. Deze commissie moet namelijk trachten 'n oplossing te vinden voor de politieke chaos van Kongo. De grote hotels in Leopoldstad zijn gewaar schuwd, dat zij zullen worden gesloten als zij aan de commissie, onderdak zouden verlenen. Kolonel Moboetoe heeft ook doen weten, dal hij de commissie-leden niet zal ontvangen. Intussen zijn berichten binnengekomen, dat opstandige Baloeba-krijgers het ge bied Manono in Midden-Katanga 500 kilometer van Elisabethstad verwijderd terroriseren. Een dertigtal inwoners uit dit gebied werd op beestachtige wijze ge dood. De lijken, die zware verminkingen toonden, werden door UNO-patrouilles aangetroffen. (Van onze correspondent) LONDEN De Conservatieven hebben woensdag de fel omstreden Lagerhuisze tel van het kiesdistrict Bolton-East nog maar juist kunnen houden, namelijk met een meerderheid van 641 stemmen. De stormloop van de liberalen, die Frank Byers, een van hun bekwaamste aanvoer ders als kandidaat hadden, was oorzaak dat de aanhang van Conservatieven en La bour beide ernstig afbrokkelde. Bij de al gemene verkiezingen ruim een jaar gele den, toen in dit district de strijd enkel tussen de twee grote partijen ging, be haalden de Conservatieven 25.885 en La bour 23.153 stemmen. Thans was het re sultaat: Conservatieven 15.499, Labour 14.858 en liberalen 10.173. Er was ook een kandidaat van de opstandige nieuw-Con- servatieven, maar die bracht het niet ver der dan 493 stemmen. Er werden gisteren intotaal zes tussen tijdse Lagerhuis-verkiezingen gehouden De resultaten uit de andere vijf distric ten worden in de loop van de dag bekend. Er zijn in al deze districten vrij grote Con servatieve meerderheden en er worden dan ook geen veranderingen verwacht. Bolton was de enige plaats waar het span de. Vandaag wordt bovendien een verkie zing gehouden in Ebbwe Vale, het district in Wales, dat dertig jaar lang de Labour- leider (wijlen) Aneurin Bevan naar het parlement afvaardigde. Dit is een „vei lig" Labour-district, zodat Sevan's opvol ger Michael Foot, de meest revolutionai re figuur uit de beweging, geen moeite zal hebben om de zetel te veroveren. GUATEMALA. (Reuter, UPI) De opstan den in de Middenamerikaanse staten Gua temala en Nicaragua zijn onderdrukt. De regering van Guatemala heeft meegedeeld, dat de revolutie tegen het regime van pre sident Miguel Fuentes is bedwongen. Luchtaanvallen hebben de rebellen ge dwongen Puerto Barrios aan de oostkust van Guatemala te ontruimen, zo is woens dag in Guatemala-stad bekendgemaakt. De regeringstroepen hebben Puerto Barrios bezet. De regering van Guatemala zal bij de Organisatie van Amerikaanse Staten een klacht tegen Cuba indienen. Zij acht Cuba medeplichtig aan de rebellie. MANAGUA (Nicaragua) (AFP) De veertien rebellen, die zich sinds zondag met ruim tweehonderdvijftig scholieren en enkele officieren als gijzelaars verschanst hadden in een hotel te Diriamba ten zui den van Managua, de hoofdstad van Ni caragua, hebben de wapens neergelegd en zich overgegeven. Twee rooms-katholieke prelaten zijn als bemiddelaars tussen de regeringstroepen en de rebellen opgetre den. De opstandelingen zijn naar Managua overgebracht. HAVANA (Cuba) (UPI) De vroegere president van Guatemala, Jacobo Arbenz. heeft in Havana ontkend dat Cuba op enigerlei wijze betrokken zou zijn geweest bij de opstand in Guatemala. Arbenz. wiens uiterst linkse regime in 1954 ten val werd gebracht, beschuldigde de Guatemalaar.se regering van „onvoor waardelijke onderhorigheid aan de Noord- amerikaanse monopolies". ALGIERS (Reuter, UPI) Het blijkt dat de Franse regering gisteren niet enkele tientallen maar slechts negen uiterst recht se kolonisten in Algerije die voorstan ders zijn van een „Frans Algerije", heeft uitgewezen. Onder de bij decreet uitge wezen Fransen, bevinden zich Maurice Baillie, gemeenteraadslid van Algiers, Adrien Guidat, gewezen commandant van het Franse expeditieleger in Italië, en Roger Goutailler, gewezen voorzitter van de Algerijnse tak van de Poujadisten. Voor schuld aan ongeluk in Sassenheim „Ik veronderstelde dat die trein al ge passeerd was", zei de 62-jarige ex-ploeg baas der Nederlandse Spoorwegen A. E. van B. uit Voorhout op de zitting van de Haagse politierechter. „U moet niet ver onderstellen, u moet in uw beroep altijd het zekere voor het onzekere nemen", ant woordde de rechter. De ploegbaas had op 6 april in Sassen heim een ploeg baanwerkers opdracht ge geven aan de slag te gaan tussen de rails van de lijn Leiden-Haarlem. De arbeiders hadden juist een lorrie op de rails ge plaatst, toen een trein uit de richting Lei den kwam aanstormen. Er ontstond een botsing die een geweldige ravage veroor zaakte. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken, doordat de arbeiders bijtijds hadden kunnen wegspringen. De ploegbaas vertelde bij de politierech ter dat hij om 9.40 uur naar het station in Leiden had opgebeld, om te horen of de baan vrij was. „Tot 10 uur komt er niets meer", was het antwoord. De ploeg baas, die van de normale dienstregeling precies op de hoogte was, had toen aan genomen dat de trein van 9.37 uur uit Leiden Sassenheim al gepasseerd was en dat hij aan het werk kon gaan. De ploegbaas, tegen wie door de N.S. geen strafmaatregelen zijn genomen, is thans met ziekteverlof. Volgend jaar gaat hij met pensioen, na 40 dienstjaren bij de N.S. De politierechter veroordeelde hem we gens schuld aan het ongeluk tot f 50,- boete of tien dagen. Voor de rechtbank in Alkmaar heeft een echtpaar uit Den Helder terecht gestaan dat begin februari in Meerveldhoven in Brabant werd gearresteerd, verdacht van verduistering van 60.000 ten nadele van de erfgenamen van een 72-jarige weduw naar, die sedert 1956 bij het echtpaar in woonde en op 31 januari was overleden. In Meerveldhoven had de man in de tuin van de schoonouders van hun zoon een ijzeren koker met twaalf briefjes van 1000 begraven. Zijn vrouw verklaarde voor de rechtbank dat zij van de over ledene 10.000 had gekregen om er na zijn dood een kapperszaak voor te kopen. Bij het verhoor bleek echter dat de be jaarde man over meer geld moest hebben beschikt. Toen hij in 1956 bij het echtpaar introk had hij nog 120.000 en in 1959 volgens zijn belastingaangifte nog 60.800. Bij het overlijden van de man was er ech ter geen cent meer. De officier van Justitie, mr. dr. J. Vel- linga eiste tegen de vrouw wegens diefstal en verduistering een jaar gevangenisstraf en tegen de man zes maanden, waarbij de officier rekening hield met verdachte's gezondheidstoestand. Uitspraak op 29 november.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5