Mevrouw Bührmann en de kinderen benieuwd naar Velsen iïmmtoims LINCO LOENDERSLOOT NATUURPRACHT Onderscheiding VAN WIE? VERGISSING „Eindelijk bomen om ons heen!" Muziekschool PANDA Kennemer Staten Kleed u goed super convector ƒ425.- Bollenkwekers zijn druk in de -weer LOENDERSLOOT Faillissementen Gouden bruidspaar Kappers ontevreden Groenteveiling Beverwijk IJmondverenigingen vandaag en morgen Gero Pontile Winkels mogen open tot 10 uur 's avonds „De Stem des Volks" gaf concert in Santpoort „Verwikkelingen in Grand hotel" Vissersscheepje kreeg zware schade door Koop bij M E IJ E R Weggeworpen peukje oorzaak van brand op de „Towa"? ^iNDERDAG 17 N V EMBER 1960 Kennemer Kruimels Eerste steen gelegd d-oor Dick Bührmannoktober 1953" staat er op de gevel zeen, die men aan de woning Hugo de Grootlaan 14 in Weesp kan vinden. Hu het november 1960 en weldra zal een ander gezin die steen bekijken, wanneer et de woning binnenstapt. Het gezin van de nieuwe burgemeester van Weesp, 'ie het huis daar als ambtswoning toegewezen zal krijgen. Want burgemeester Hihrmann moet verhuizen, nu hij benoemd is tot Vélsens eerste burger. Zodra r een woning beschikbaar is zullen de Bührmanns zich in Velsen gaan vestigen. Het zal wel geen woning worden, waarvan Dick, die nu twaalf jaar is geworden, ie eerste steen zal mogen metselen. Geen woning met een geschiedenis, zoals de woning aan de Hugo de Grootlaan die voor het gezin Bührmann heeft. Dat zou te lang duren. De benoeming zal trouwens de eerste lijd toch wel enkele onplezierige kanten voor het gezin hebben. De kinderen zullen naar een nieuwe school moeten gaan, me vrouw Bührmann zal de eerste maanden haar man, die op en neer gaat reizen, maar weinig zien. En ook zoon Dick zal de eer ste tijd maar weinig thuis zijn, want hij gaat zolang in Velsen in de kost. Hij komt daar op het gymnasium. Een nieuwe cchool, nieuwe vriendjes Ja, het zal alle maal wel even wennen worden. „Och, we zullen hier natuurlijk wel din gen missen. Maar daar staan ongetwijfeld veel mooie dingen tegenover. Wat zal het heerlijk zijn, daar in Velsen weer temid den van de bomen te wonen. Hier is het allemaal even kaal. In de oorlog zijn alle bomen omgehakt, om in de kachels te worden opgestookt. Als je hier gaat wan delen zie je precies waar je heen gaat. Ja, voor de kinderen moet het daar wel heer lijk zijn. Ze houden van het water, en Dick zal er vast wel gaan zeilen." Mevrouw Bührmann is erg benieuwd naar alles wat haar in Velsen te wachten zal staan. Zij is blij als ze hoort, dat het met de hoogovenlucht meestal wel mes- valt en opgelucht te vernemen, dat met de opheffing van de vismeelfabriek in Bever wijk ook wat de vismeellucht betreft de atmosfeer sterk is verbeterd. „Ja, we heb ben hier ook een typische geur. die van de cacaofabriek. Maar ik kan niet zeggen, dat dat bepaald een vervelende lucht is." Bertien, die tien jaar is en op de vijfde klas van de lagere school zit, is al net zo benieuwd als haar broertje. Ze vindt het prachtig dat er een mooie kinderboerderij is, maar ook voor haar staat er natuurlijk iets naars tegenover. Want de kinderen zullen afscheid moeten nemen van hun vriendjes en vriendinnetjes en dat valt nooit mee. Mevrouw Bührmann heeft in Weesp veel aan maatschappelijk werk gedaan. Vooral het werk in een commissie die advies gaf bij de woningbouw, heeft haar volle toe wijding gehad. „De woningen moeten voor de huisvrouw zo economisch en geriefelijk mogelijk worden gebouwd." vindt ze en ze zal ongetwijfeld ook in Velsen wel graag in dit werk haar bijdrage leveren. „Alleen de eerste maanden niet, dan heb ik het te druk met de kinderen, die dan nog aan alles zullen moeten wennen. Het zal niet meevallen, op zo'n nieuwe school, dan wil ik ze zoveel mogelijk helpen." Zo zorgzaam als mevrouw Bührmann voor haar eigen kinderen is, is ze ook voor die van anderen. Ze is hoofdleidster bij de padvinderij en ze geniet van dit werk. En dan is er de muziek die haar hart heeft. Ze heeft niet alleen grote belangstelling voor de muziek in al haar facetten, maar zij speelt zelf ook graag piano. Overigens, het gezin Bührmann bestaat uit nog iemand: haar laatste vraag is: „Mogen in Velsen de honden los lopen?" Nu het al een goede week droog is ge bleven en het overtollige water enigszins weg is. ziet men op de bloembollenbedrij- ven in en om Beverwijk een koortsachtige bedrijvigheid. De bloembollenkwekers hebben door het wel zeer natte najaar een grote achterstand in hun werkzaamheden gekregen die omstreeks deze tijd van het jaar uit het planten der bloembollen be staat. Men heeft de gehele maand oktober bijna niets kunnen doen en wie wel iets in de grond stopte, deed dit met de wetenschap dat èr weinig of niets van terecht zou komen. Het waren vooral narcissen die de kwekers in september geplant hebben. Op vele bedrijven heeft men extra maat regelen moeten nemen om het water weg te krijgen. Sommige kwekers zijn er toe overgegaan om hun reeds geplante bloem bollen in de pompen te zetten. Men ge bruikte dezelfde pompinstallaties die men nodig heeft bij een riolering: het gehele perceel werd in de buizen gezet en daarna werd het drooggemalen. Het wordt hoe langer hoe moeilijker om alles op de ouderwetse wijze te doen, want ook hier heeft men een tekort aan perso neel. Steeds meer gaan er toe over om de bloembollen machinaal te planten. Maar eerst zal het land een poos goed droog moeten blijven. Aan de andere kant moeten de werkzaamheden opschieten, want Ko ning Winter zal dit jaar aan de vroege kant zijn. zo is voorspeld. Advertentie De complete sortering ziet u bij Lange Nieuwstraat 433 - 435 De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: G. F. Dictus. monteur, Plein 1945 no. 7 te IJmui- den. Rechter-commissaris mr. J. P. Pe tersen en curator mr. H. J. Pot, Oude Gracht 92, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: J. A. Bos, koopman, Dorpsstraat 1084, Assendelft, uit gesproken op 21 januari 1958. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. B. J. Lambers; en van P. K. Nederlof. loodgieter, Pythagorasstraat 5, IJmuiden, uitgesproken op 6 september 1960. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer; cu rator mr. J. W. Crefeld te IJmuiden-Oost. Woensdag was Egt. geleden dat J. Klomp cn D. M. Visser met elkaar in het huwelijk traden. Het echtpaar heeft vier kinderen en zes kleinkinderen en woont aan de Hoogdorperweg te Heems kerk. De heer Klomp is afkomstig uit Alk maar en mevrouw Klomp werd geboren in het vroegere Wijk aan Zee en Duin. Zij waren één van de eerste paren die in het nieuwe raadhuis van die gemeente, nabij „Westerhout" trouwden. Na de trouwdag vestigde het jonge paar zich in Alkmaar. Hierna kwamen zij naar Delft, waar hij opzichter werd bij gemeentewerken. Later kreeg hij dezelfde functie in Gouda. Sedert 1933 woont het echtpaar in Heemskerk, dicht bij de grens met Beverwijk. Uiteraard ontbrak het de echtelieden op deze dag niet aan belangstelling. Een hoogtepunt van de viering was de serena de die 's avonds werd gebracht door het fanfarecorps „St. Caecilia". In een buitengewone vergadering, die de kaDpers uit de IJmond-noord woensdag avond in café Timmer te Beverwijk heb ben gehouden, werd eenparig afkeuring uitgesproken over de nieuwe tariefsver hoging die 28 november van kracht wordt. Uit de vergadering werd een protestbrief verstuurd naar de hoofdbesturen der kap persbonden. waarin een herziening van de nieuwe tarieven wordt geëist. Op deze bijeenkomst, die door kappers uit Beverwijk. Velsen-noord en Heemskerk werd bijgewoond, stak men voorts zijn mening over de nieuwe c.a.o., niet onder stoelen of banken. Men mag per 28 november de damesta rieven met 10 percent en de herentarieven met 15 percent verhogen, maar dit wordt een te lage verhoging geacht. De patroons zijn steeds ten achter ge steld; zij hebben reeds verschillende malen loonronden en huurcompensaties aan hun personeel moeten uitbetalen, zonder dat de tarieven omhoog gingen De kappers uit de IJmond-noord willen met ingang van 1 januari 1961 nieuwe en hogere tarieven invoeren. De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdag: andijvie 38 73. sla 315, bospeen 1836, waspeen 12 30. knollen 1122, prei 1022, spruiten 3267, boerekool 1224. DONDERDAG 17 NOVEMBER Cultureel Centrum, 20 uur: Ouderavond Clara Sternschool. De heer Geurts spreekt over „Humor rondom de kinderwereld". Kennemer Theater, 20 uur: Kennemer- land speelt „Huis te huur". Vergaderzaal Abelenstraat, 19.30 uur: Openbare lessen volksmuziekschool. Schipbroekerweg 6, Santpoort. 14 uur: Opening hobbytentoonstelling Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Santpoort. VRIJDAG 18 NOVEMBER Royal, 20 uur: Pater Suasso de Lima Prado spreekt over „Pan-Amerika" voor Volksuniversiteit en NIVON. Spaarnberg. Santpoort. 19.30 uur: Open bare lessen volksmuziekschool. Cultureel Centrum, 20 uur: „Bezitsvor ming" door drs. F. K. Langemeyer voor Politiek Jongeren Contact. Verenigingsgebouw, Schans, Beverwijk. 20 uur: Ouderavond Duinwijkschool. Advertentie koopt dit jaar de HORLOGES (v.a. 36.50) KLOKKEN WEKKERS gouden VERLOVINGSRINGEN HEREN- en DAMESRINGEN CASSETTES en TUISTE TITD" HORLOGES (v.a. 49.50) bij In de KENNEMERIAAN De gemeenteraad van Velsen heeft gis teravond, overeenkomstig het verzoek van de Velser Middenstands-centrale besloten dat de winkels in de gemeente van 29 no vember tot en met 3 december a.s. geopend kunnen zijn tot 22 uur. „De Stem des Volks" afdeling Santpoort- Bloemendaal heeft woensdagavond gecon certeerd in „De Weyman" te Santpoort met solistische medewerking van de sopraan mevrouw Krijna Schut, de tenor Nino Adami en de bas-bariton Henk Wei- mar. Dirigent was Henk Kerkhoven. Het programma werd ingezet met vier frag menten uit „Die Jahreszeiten" van Haydn. Er werd wel zuiver gezongen, maar nog niet geheel accuraat. Het klonk nog wat kortademig. Gaandeweg kwam het koor er echter steeds beter in. Vooi-al het laatste nummer voor de pauze, „Triumph sei Amor, und alles was da lebet" uit Orpheus van Chr. W. von Gluck werd door sopraan en koor zeer geestdriftig gezongen. Henk Weimar en Nino Adami oogstten veel applaus met respectievelijk de aria „In diesen heil'gen Hallen" uit „Die Zauber- flöte" van Mozart en de kerkaria „Piëta Signor" van Stradella. Na de pauze was het programma voornamelijk aan Verdi gewijd. Dit gaf vooral de solisten kans hun kunnen te tonen. De tenor Nino Adami maakte op ons de meeste indruk. De vloeiende melodieën van Lortzings slotacte uit „Undine", „Nun ist's vollbracht" bleken koor en solisten bijzonder goed te liggen. Het a capella gezongen „Lascia ch'io pianga' kon ons minder bekoren. De uit voerenden werden aan het slot van de avond hartelijk door het in vrij grote ge tale opgekomen publiek gehuldigd. Maandagavond zal Jan P. Strijbos op uitnodiging van de commissie voor natuur bescherming in Velsen in het Hervormd Jeugdgebouw spreken over „Van Mexico tot Canada". Op een reis van vier maan den doorkruisten Strijbos en zijn vrouw een geheel con tinent, waarbij speciaal aan dacht werd geschonken aan de natuur, het landschap, de planten en de bloemen, aan de dierenwereld en in het bijzonder aan de vele vogels. Strijbos zal deze avond een kleurenfilm tonen. Men zal een beeld krijgen van de vele nationale parken en van vo gelreservaten. Zo toont de film de vogeleilanden bij Ocean City met zi.in Black Skimmers, allerlei sternsoor ten en visarenden en het Avery Island in Louisiana, waar men met een groot aan tal soorten reigers en andere Het nieuwe cursusjaar van de Volks Muziekschool Velsen begint op 1 januari 1961. Het aantal leerlingen van deze school wordt steeds groter. In 1960 meldden zich meer dan 200 nieuwe leer lingen voor het Algemeen Vormend Muziekonderwijs. Dit was een recordcijfer. Het bestuur verwacht echter spoedig een verdubbeling van dit aantal aanmeldin gen. De Volksmuziekschool geeft nog enkele openbare lessen. Vanavond halfacht in de Gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost; op 18 no vember in „Spaarnberg" te Santpoort; op 22 november in de gemeentelijke verga derzaal aan de Van Diepen straat te Velsen-Noord. In deze openbare lessen zal worden behandeld de leerstof van het eerste en tweede cursusjaar (Al en A2). te weten liederen en canons, trefoefeningen, ritmische oefeningen, improvisatie, handzingen, toonladders, ge heugenoefeningen, gehoor- oefeningen en oefeningen met slaginstrumenten. watervogels kan kennis maken. In Yellowstone Park waren het de verschillende geisers, zwavelbronnen, zwarte beren, elanden, witte pelikanen en zeldzaam voorkomende trom- petterzwanen die de aandacht vroegen. Langs de kusten van Cali- fornië en Oregon werden de grote kudden zeeleeuwen ge filmd. Hoofddoel van de reis was een indruk te krijgen van de wijze waarop men in Amerika en Canada de ver schillende natuurmonumen ten beheert en openstelt voor het publick. Panda is bij veel schepe lingen geliefd. Dit moeten •>ve tenminste opmaken uit een telefoontje van een IJmuidense meneer uit de Grote Beerstraat. De zoon van deze lezer vaart in de Indonesische wateren. Aan boord van zijn schip is maar eén pandaboekje, „Panda en de meestervlieger." Het is volkomen stukgelezen. „Iets anders lezen ze niet", heeft de zoon geschreven. Hij en zijn collega's snakken naar andere avonturen van Pan da. Helaas zijn er behalve „Panda en de meestervlie ger" geen andere „Panda- boeken" verschenen. Aan de emeritus-pastoor van de Oud-Katholieke Kerk van Nederland, de 71-jarige professor B. A. van Kleef, wonende te Hilversum, is dezer dagen een hoge onder scheiding ten deel gevallen. De Christkatholische Fa- kultat der Universitat Bern heeft op 2 november 1960 het besluit genomen aan professor Van Kleef de waardigheid van doctor the- ologiae honoris causa te ver lenen. Deze hoge onderschei ding wordt zelden verleend. Professor Van Kleef die vele jaren pastoor te Eg- roond aan Zee was, in welke plaats een straat naar hem is vernoemd, is van de op richting in 1936 af geestelijk adviseur geweest van het Oud-Katholiek Verbond van Vakverenigingen, waarvan het secretariaat en hoofdbe stuur te Velsen was geves tigd. In 1942 werd deze or ganisatie, die in de vooroor logse jaren een heftige strijd voerde in de visserijwereid te IJmuiden, door de bezet ter ontbonden. TWAALF-EN-EEN-HALF JAAR PRIESTER. De aalmoezenier van de „Katholieke Levensscholen dr. Ariëns" te Beverwijk, aalmoezenier J. Th. Hooger- vorst, is dinsdag 22 novem ber 12 ri jaar priester. Zon dag 20 november wordt dit feest gevierd. Zaterdag jongstleden is in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost het vijfen dertigjarig bestaan van de accordeonvereniging „IJmui- dens Roem" gevierd. Dat was een groot feest voor een paar honderd IJmuidenaren. Voor de aanvang van het optreden van de verschillende orkes ten,, heeft men dirigent D. Wijker verrast met een akte tas. Achteraf blijkt nu. dat deze aktetas niet de tas was, die men had moeten aanbie den. De aangeboden tas was namelijk het eigendom van een der bestuurders, die zich had vergist en daardoor was -Ti.;, J.-jT ,7-f rifiiA de nieuwe tas thuis blijven liggen Er klopte nog iets niet: de bloemen van het gemeente bestuur waren niet aanwezig. De bloemist had opdracht ge kregen een bloemstuk ge reed te houden tot een ver tegenwoordiger van het ge meentebestuur 't zou komen ophalen. En aangezien deze op het laatste ogenblik ver hinderd was, waren de bloe metjes er dus ook niet. Het bestuur kreeg het bloemstuk eerst maandag, maar heeft de goede bedoeling van het gemeentebestuur toch ge waardeerd. Bij de Velsense politie is aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwerpen: halsketting, bruine jas, 2 bankbiljetten, gym.schoen, luchtbed, kentekenplaat, plastictas met inhoud, rozen krans, 3-wielig kinderfietsje, meisjesrijwiel, tas en lede ren jack, hondenriem met halsband, grijze snelbinders, dameshandschoen, leefnet, jongensrijwiel, regenjas, wieldop, sleutelbos, bosje sleutels, wit kinderschoen tje, jongenspet, volleybal schoen, bruin lederen hand schoen, dressuur honden halsband, 2 contactsleutel tjes, hoge zwarte werk schoen, 1 pr. zwarte glacé dameshandschoenen, glacé dameshandschoen en een blauw wollen kinderhand schoentje. Deze voorwerpen zijn te rug te halen elke dinsdag van 17.00 tot 18.00 uur en elke zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur aan het hoofdbu reau van politie alhier. Er is zo weer het een en ander uit de bus gekomen bij de verenigingen, die zijn aangesloten bij Kennemer Staten. Bij Kennemer Staten zelf trouwens ook: „Spring" is gemoderniseerd, en dit be tekent ook een verbetering. In het blad wordt onder andere medegedeeld, dat V.V.B. nu ook een zaterdag middagelftal heeft gefor meerd. Voorts dat Kenne mer Staten met ingang van het nieuwe sportseizoen een sportjeugdleider in betaalde dienst heeft aangesteld, na melijk de heer Doornbos, die zijn opleiding heeft, gehad op het CIOS. Aan de Schulpweg verrijst nu de handenarbeidwerk- plaats. „Spring" wijst er op dat de gespreksgroepen steeds beter aanslaan. De ge spreksgroep „Wat snap ik van de mens" is alweer „vol". Er is nu ook een damesge spreksgroep. De belangstelling voor de ruilbeurs groeit. - Jubileumvo or stelling K.Z.O.S. De katholieke toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" uit IJmuiden, was in ok tober dertig jaar geleden opgericht. Het be stuur heeft in dit jubileum echter geen aanleiding gezien tot. een speciaal feeste lijk vertoon, omdat ook deze vereniging de huidige malaise van het amateurtoneel naar men beweert ten gevolge van de tele visie niet is bespaard gebleven. Bij „K.Z.O.S." is het aantal donateurs de laat ste tijd zelfs van negenhonderd, terugge lopen tot ongeveer driehonderdveertig. Verleden week echter kwam in de Haar lemse Stadsschouwburg de voorzitter van de toneelvereniging „De Kennemer Kunst kring", aan het begin van een uitvoering voor het voetlicht met het verheugende be richt, dat bij zijn vereniging de terugloop der donateurs tot staan was gebracht. Men had zelfs in belangrijke mate terrein her wonnen en de laatste maanden zoveel nieuwe kunstlievende leden ingeschreven, dat voorlopig geen donateurs meer kunnen worden aangenomen. Vandaar dat deze gegadigden nu op een wachtlijst worden geplaatst. Misschien dat hiermee de door toneelamateurs zo lang verbeide kentering is ingeluid. Want in de Spaarnestad kan, moet in de IJmond toch eveneens tot de mogelijkheden behoren. Bij „K.Z.O.S." echter nog geen extra verzorgde feestvoorstelling dus, alleen heeft men het gespeelde stuk van enige fraaie décors voorzien. Opgevoerd werd „Verwikkelingen in Grand Hotel", een blijspel in vier bedrijven door Robert Neuner, waarvoor deze inspiratie vond in Erich Kastners roman „Drie mannen in de sneeuw". Het is geen bijster origineel stuk geworden, omdat de in de titel be loofde verwikkelingen van zeer bescheiden aard zijn gebleven. Zij komen immers weer voort uit een klassieke persoonsver wisseling; ditmaal op touw gezet door een miljonair, die ten gevolge van een zonder linge gril eens aan de lijve wil ondervin den, hoe in een chique hotel een arme drommel wordt behandeld. Nu komt het mij voor dat Cees Jongejans, die behalve de regie ook de vertolking van de hoofd rol voor zijn rekening heeft genomen, van deze gecombineerde taak een volkomen foutieve opvatting liet zien. De laatdun kende behandeling, welke miljonair Schlueter in de gedaante van de berooide heer Mayer moet ondergaan, krijgt im mers pas dan het beoogde tragi-komisch effect, wanneer het hier een figur betreft, die ondanks zijn armoede, toch over een zekere distinctie beschikt. Het publiek moet kunnen aanvoelen, welk groot on recht in dit geval de ware beschaving wordt aangedaan door enige ongelikte rijke beren. Jongejans speelde deze Mayer echter als de kluchtige schlemiel, die er door zijn stuntelig gedrag waarlijk om smeekt als de spreekwoordelijke voetveeg te worden behandeld. Hiermee mislukte de opvoering. Als verzachtende omstandig heid dient echter aangevoerd, dat Jonge jans de regie pas in handen kreeg, toen de repetities al enige tijd op gang waren. Het mag hem dus ook niet worden ver weten, dat de bijrollen zo slecht werden getypeerd. Vooral de hoteldirecteur bleef wel ver beneden de maat. Tot slot nog snel enige goede aanteke ningen, om niet helemaal in mineur te 6JÏ19ÉOM f Aan boord van het Delfzijlse vissers scheepje DZ 61 heeft zich een ontploffing voorgedaan. Er schoot een lange steek vlam uit de stuurhut, maar er brak geen brand uit. Aan dat feit hebben de beide opvarenden vermoedelijk hun leven te danken. De stuurman werd tegen het dek geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De schipper werd licht gewond. Hoewel het scheepje ernstig beschadigd was, kon de schipper op halve kracht varend, de ha ven van Delfzijl bereiken. Aan stuurboord zijde was een gat in het dek geslagen, de helft van het boord was versplinterd. Een zwaar ijzeren luik was in zee ge slingerd en het hele schip leek over de lengte-as te zijn verwrongen. Bovendien moet in de bodem een lek zijn geslagen want het schip maakte water. Toen de explosie zich voordeed voer een kustvaartuigje vlak langs de DZ 61, ver klaarden de vissers. De opvarenden moe ten de steekvlam hebben gezien, maar zij voeren door en verleenden geen hulp. De schipper meent dat het een Duits vaar tuig geweest is. Op het moment van de explosie voer de DZ 61 bij het zo genoem de Bokkegat in de Eems. Een onderzoek naar de oorzaak van de explosie wordt ingesteld. Advertentie In onze damesafdeling steeds het allernieuwste Dames- lèn'V j. Herenmodes Confectie Maatkleërmakérs Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 blijven. Deze gelden de dames Els Heilig en A. Zwanenburg voor haar waarlijk hart verwarmende vertolkingen van de char mante Erna en de hautaine mevrouw Von Haller. H. Zwanenbrug heild de eer der mannen hoog, door een bijzonder verma kelijke Walter Piper aan te geven, die met een glundere snuit van de ene verbazing in de andere tuimelt en daarvoor aan het slot de rijke Erna nog in de armen krijgt geworpen. Jan van Dam 1 Advertentie Wilt u zuinig stoken? Gaat u dan een „LINCO" kopen De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOR met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorgen vakkundige plaatsing en smidswerk Meer dan 50 jaar ervaring. Betaling is prettig te regelen. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand, die op 29 december uitbrak in een van de ruimen van het m.s. „Towa", dat op weg was van Salvador (Brazilië) naar Antwerp. In het ruim bevond zich een lading sisal, die in Bahia aan boord was gekomen. De kapitein, de heer H. de Jong, verklaarde dat hij na het ontdekken van de brand verschillende maatregelen had genomen, waardoor een uitbreiding van het vuur kon worden voor komen. Uitvoerig hield de raad zich bezig met de mogelijke oorzaken. In de haven van Salvador waren bootwerkers aan boord ge weest, die het rookverbod, ondanks het strenge toezicht van de stuurlui, overtre den hadden, zodat de mogelijkheid be stond dat zij brandende peukjes in het ruim hadden gegooid. Ook had de stuur man van de „Towa" een kortsluiting in de omroepinstallatie geconstateerd, maar er bestond geen klaarheid over het feit of deze kortsluiting een mogelijke oorzaak dan wel het gevolg van de brand is ge weest. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart complimenteerde de kapitein voor de maatregelen, die hij had genomen, waar door de brand bepérkt gebleven is tot één ruim. De raad zal op 6 december zijn oordeel uitspreken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7